Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Αν εισαι διορισμενη εχει καλως.Μπορεις να κυνηγησεις καποια θεση στο δημοσιο ,να εχεις ελαφρυνση στην εφορια κτλ.Να δεις τον σχετικο νομο για ΑμεΑ.Εισαι σε σχολειο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου ειπαν τιποτα οι πυρηνικοι οταν εκανες το ολοσωμο?Εμειναν υπολειμματα?Εγω ειχα 1,6% στο μετεγχειρ.σπινθ.

σε αυτό το τωρινό δεν μου είπαν τίποτα εκτός ότι ήταν καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως δεν εχω προχειρο τον νομο αλλα ψαξτον.Σιγουρα θα σε βοηθησει.Να μην σε απασχολω αλλο αφου πρεπει να κλεισεις.Χαρηκα πολυ που σε γνωρισα και θα τα λεμε οποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Μπορώ να πω ότι τώρα έχω τρομάξει λίγο. Έχω όζους και πάντα είχα πρόβλημα με την TSH, ήταν ιδιαίτερα χαμηλή (0,03 πχ). Ο πρώτος ενδοκρινολόγος που είχα, ένας φοβερός άνθρωπος κι επιστήμονας, δυστυχώς αρρώστησε και πέθανε σε λίγους μήνες κι έτσι έμεινα απλά με την διάγνωση. Στην επόμενη γιατρό που πήγα, αφού έκανα και δίαιτα και ήθελα να μου δώσει το ΟΚ για να μείνω έγκυος την δεύτερη φορά, μου μίλησε αόριστα για διάφορους μεθόδους αντιμετώπισης των όζων, αν θυμάμαι καλά μου σύστησε μια κάψουλα με ιώδιο νομίζω. Επίσης μου είχε πει να αποφεύγω το bedadin. Οι τελευταίες μου εξετάσεις στις 10/07/08 ήταν:

T3 127 (φ.τ. 60-190)

TSH 0.35 (φ.τ. 0,35-5,5) πρώτη φορά στην ζωή μου

FT4 1.34 (φ.τ. 0,90-1,8

Καλσιτονινη (CT) 0.4 (φ.τ. <11,5)

αντιμικροσωμιακά αντισώματα (ANTI-TPO) 0.5 (φ.τ. <5,6)

αντιθυρεοσφαιρινικα αντισωματα (ΑΝΤΙ-TG) 0.8 (φ.τ. <4)

Σε αυτές τις τιμές, μου είπε ΟΚ για εγκυμοσύνη και να το παρακολουθούμε. Έμεινα έγκυος αφού μεσολάβησε μία περίοδος και οι επόμενες εξετάσεις μου ήταν όντας έγκυος:

05/11/08

TSH 0.041 (σε αυτό το εργαστήριο οι φ.τ. ήταν 0,27-4,2)

26/11/08

TSH 0.04 (φ.τ. 0,5-5,5)

FT4 1.07 (φ.τ. 0,90-1,:cool:

FT3 3.1 (φ.τ. 2,30-4,20)

Γέννησα, πήρα 28 κιλά στην εγκυμοσύνη μου, έχασα κάποια αλλά τα ξαναπήρα, δεν μου γέμισε το μάτι η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος, με λίγα λόγια τα παράτησα... Προσπάθησα τώρα να μπω σε πρόγραμμα δίαιτας και δεν χάνω γραμμάριο. Πέρα από αυτό όμως, απόψε θορυβήθηκα γενικότερα για το θέμα του θυροειδή, το είχα βγάλει από την ζωή μου έτσι απλά... Τι μπορεί να σημαίνει η εξαιρετικά χαμηλή TSH? Πως θα έπρεπε να ψαχτώ? Εξετάσεις αίματος και υπέρηχος?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας... Χαίρομαι πολύ που έπεσα σε αυτό το τόπικ απόψε!

Link to comment
Share on other sites

Eleni K καλως ορισες στην παρεα μας!Απο οτι καταλαβα πρεπει να ειχες αρχικα υπερ_θ.Παντως με ολα τα κοριτσια που συζηταμε εχουμε ενα κοινο προβλημα.Την σωστη δοση της θυροξινης!Πρεπει να συμβουλευτεις εναν καλο ενδοκρινολογο.Η χαμηλη TSH σημαινει υπερ-θ.

Link to comment
Share on other sites

Georgia,sorry που εφυγα αποτομα απο το chat αλλα με παιρνουν απανωτα τηλεφωνα για τον γιο μου που γιορταζει.

Δεν πειραζει γλυκια μου. Να χαιρεσαι το παλικαρι σου!!!

Eleni K καλως ορισες στην παρεα μας!Απο οτι καταλαβα πρεπει να ειχες αρχικα υπερ_θ.Παντως με ολα τα κοριτσια που συζηταμε εχουμε ενα κοινο προβλημα.Την σωστη δοση της θυροξινης!Πρεπει να συμβουλευτεις εναν καλο ενδοκρινολογο.Η χαμηλη TSH σημαινει υπερ-θ.

Ειχα ακουστα πολυ πριν μπω χειρουργειο οτι η επεμβαση δεν ειναι τοσο κουραστικη-επωδυνη κλπ όσο η ρυθμιση της δοσης. Δεν μπορουσα τοτε να διανοηθω τι εννοουσαν οι παθουσες!!!! Τωρα .......... !!!!!!!!!!! :(:(:(:(:(:(

Πώ,πώ!!έχω μείνει άφωνη που τα ξέρεις όλα αυτά!!!παπα!!!πάω να φέρω τον ντοσιέ με τις εξετάσεις μου να σας γράψω τα αποτελέσματα μπας και με φωτίσετε καλύτερα γιατί εγώ είμαι άσχετη με όλα αυτά:roll:!!

Δεν ξερω σχεδον τιποτα ακομη. Μαθαινω ομως!! Διαβαζω πολυ, ψαχνω περισσοτερο και θυμαμαι οτι μου λενε οι γιατροι που εμπιστευομαι!!!!!

Μακαρι να ειχαμε στην παρεα μας μια εμπειρη ενδοκρινολογο και μια διαοτολογΑ (μην απορειτε για το Α, δεν εκανα λαθος. Ετσι λεμε ΤΗΝ διοτολογο στις γοργονες).

Λετε να προσκαλεσουμε καποιον ή καποια ενδοκρινολογο στην παρεα μας????

Ξερετε καποιον/α που θα ηθελε να μας λεει τη γνωμη του .... στο cafe????

Κουκου μου, μακαρι να μπορουσα αγαπη μου να σου εξηγησω τι συμβαινει με τις τιμες. Αλλα οπως ειπα...... μαθαινω.

Λετε να δωσω εξετασεις στο ανοιχτο πανεπιστημιο??? Εχω χρονια ακομη για σπουδες. Φοιτητης ο γιος, φοιτητρια η μαμα, Τελεια!!!! Για οσες δεν ξερουν την ηλικια μου ειμαι 42.

Επισης θυμιζω πως για πολυ προσωπικες συνομιλιες υπαρχει το private chat καθως και τα προσωπικα μηνυματα.Αν χρειαζεστε καποια πληροφορια για αυτα, ειμαι στη διαθεση σας.

Θελω να ρωτησω αν ξερετε μηπως πρεπει να αποφευγουμε να τρωμε καποιες τροφες? Αν ναι, ποιες ειναι αυτες?

Αυτο που αναφερθηκε για το ιωδιο, το εχω ακουσει κι εγω αλλα μονο για το ΙΩΔΙΟ αυτο που παιρνουμε απο το φαρμακειο και οχι το Betantine. Και μαλιστα η παιδιατρος μου ειχε πει να μην χρησιμοποιω ποτε στα παιδια το ιωδιο (κλασικο) αλλα μονο το betantine.

Κανετε αναζητησεις στο διαδικτυο και αν εντοπιζετε κατι που θα μας φανει χρησιμο, φερτε το εδω να το διαβαζουμε. Οσο πιο πολλα μαθουμε τοσο καλυτερα για μας. Αλλα.....μην τρομαζετε με ολα βρε κοριτσια. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!! να μπω και εγω στη παρεα σας και να σας πω τη δικη μου ιστορια. το 2006 μετα απο μια πολυ μεγαλη μεγαλη στεναχωρια επαθα νοσο graves σε πολυ επιθετικη μορφη!!!! τα ματια μου επαθαν εξωφθαλμο πολυ εντονο τα χερια μου ετρεμαν συνεχεια, δεν μπορουσα ουτε τη δουλεια μου να κανω (κανω μακιγιαζ) η παλμοι μου ηταν μονιμα 130 και απο φουντωματα και νευρα .... δεν το συζητω!!!! εδωσα εναν αγωνα και καταφερα να τον ρυθμισω. τον ιουνιο οι ορμονες πηγαν παλι 40-50 με οριο 4-5, καταφερα να τον ξαναρυθμισω (ειναι και αστερι ο ενδοκρινολογος μου) και ετσι τον οκτωβρη πηρα την αποφαση και τον αφαιρεσα. ο χειρουργος μου ειπε οτι ειχε κανει ολο αγγεια και ηταν σαν ζελε!!!!!!!

τωρα ειμαι μια χαρα με ρυθμισμενο θυροειδη, τα ματια μου δεν πονανε πια και εχουν αρχισει να καλυτερευουν. ο θυροειδης ειναι πολυ υπουλο πραγμα κοριτσια. ακομα και οταν ηταν οι ορμονες ρυθμισμενες μου κοστισε 7 αποτυχιμενες εξωσωματικες και μια αποβολη σε τριδυμα! δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να τον αμελουμε!


an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

kVTXp3.png?fNTTgvXF

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Τανια. Εισαι τυχερη που ο ενδοκρινολος σου, σε βαζει αμεσως στο σωστο δρομο. Τωρα οσων αφορα στο αλλο θεμα....... (δεν μας ειπες αν εχει αλλαξει κατι) σου ευχομαι το καλυτερο. Αν θελεις πες μας τι χαπια παιρνεις και πως πας με το θεμα κιλων. Ειχες πειρπετειες με αυξομειωση βαρους? Τι αλλα συμπτωματα ειχες οταν ησουν απορυθμισμενη!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kate 75,τι κανεις?Συνηλθες απο τον Υποθυρεοειδισμο?Γιατι σου δινουν Θυρορμονη και οχι Τ4?Ποτε θα πας στο Θεαγενειο για τα αποτελεσματα?

Καλησπέρα sonia. Προσπαθώ να συνέλθω και να προσαρμόσω την δόση μου σταδιακά. το θυρομόν μου το χε δώσει ο ενδοκρινολόγος που με πρωτοπαρακολούθησε και το συνέχισα και με την Παζαϊτου. Στο θεαγένειο θα πάω 1 Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

Kate 75,στη φαση της διαιτας σου ειπαν οι γιατροι οτι απαγορευεται ο κροκος και το κοτοπουλο?Γιατι αυτο το ειπαν οι γιαtροι της Kate 76.Aπο αλατι επαιρνες της FYTRO?Σε ρωτησα για το ποτε θα πας Θεαγενειο γιατι θα ηταν μια ευκαιρια να γνωριστουμε,αν το θελεις και εσυ φυσικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...