Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Έβαλα airbnb και μου βγάζει πάνω από 1000/ μήνα ενώ για ενοίκιο βρήκα και με 750€....

      Υπάρχουν Κ άλλες σελίδες για βραχυχρόνια μίσθωση Κ σε μεσητικα μπορείς να ρωτήσεις. Googlare βραχυχρόνια μίσθωση Κ θα σου βγάλει διάφορα 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

καγκλυ θα το κοιταξω γιατι της κατεβαζει ο Τ οχι εγω:tongue::tongue::tongue:

Μια πολυ καλη λυση ειναι επισης (αυτο το κανει μια θεια του Τ)εχεικαταψυκτη και φτιαχνει τις πιτσες-πιτες και της βαζει και απλα την ξεπαγωνει και της ψηνει μετα...Οπως επισης βαζει και το ψωμι στην καταψυξη και φροντιζει να το καταναλωνει σε λιγες μερες..


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α αυτό το κάνω κι εγώ.μισοψήνω τους πάτους τις πίτσας κι άμα χρειαστούμε τους βγάζω πετάω πάνω σάλτσα κι αλλαντικά κι έτοιμη η πιτσούλα!επίσης όντως το ψωμί είναι σαν φρέσκο όταν το βγάζεις από κατάψυξη.


Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα για τα φασολάκια γιατί κάποιους που ξέρω και το κάνουν τα ζεματάνε πρωτα

Έχω αποθηκεύσει άπειρες φορές φασολάκια στην κατάψυξη χωρίς βράσιμο. Μόνο καθάρισμα τις ίνες τους, πλύσιμο και κατάψυξη.

Αυτό το Σάββατο πήγα στη λαϊκή αποφασισμένη να πάρω πολλές τομάτες, να κάνω σάλτσα για το χειμώνα.

Κορίτσια, φαντάζομαι ότι η κοπέλα που αναφέρει αυτή τη συνταγή, όχι η Άννια, την έγραψε καλοκαίρι. Να ξέρετε ότι η χαμηλότερη τιμή της ντομάτας στη λαϊκή, είναι τέλη Αυγούστου, το πολύ-πολύ αρχές Σεπτεμβρίου. Αν πάρετε μεγάλες ποσότητες να ζητήσετε από το λαϊκατζή να σας κάνει καλύτερη πιο στρογγυλή τιμή.

Εγώ κατευθείαν τις έπλενα, τις ξεφλούδιζα και τις πολτοποιούσα λίγες -λίγες στο μούλτι και μετά σε σακουλάκια ή πλαστικά δοχεία στην κατάψυξη.

Αλλά ο τρόπος της Άννιας ενδύκνειται για περισσότερα βαζάκια, γιατί η κατάψυξη πόσα να χωρέσει πια.

Eγω τον τελευταιο χρονο παρακολουθω πολυ τις εκδηλώσεις που κανει ο δημος μας ή διάφοροι συλλογοι.

Να μια πάρα πολύ καλή ιδέα. Αν και τώρα τελευταία είχαν κόψει τις επιχορηγήσεις στους Δήμους, με αποτέλεσμα να μη γίνουν πολλές έως και καθόλου, το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Κάτι άλλο που θυμήθηκα είναι κάτι που έκανα τις προάλλες, όπως έλεγα και στα κορίτσια στην ενότητα της μαγειρικής. Πήρα ένα κοντινό λεωφορείο να εξερευνήσω διάφορα σημεία της πόλης, από την αφετηρία του μέχρι το τέρμα και χωρίς να κατέβω καθόλου, γύρισα με το ίδιο λεωφορείο πίσω και είδα πολλά σημεία με καταπληκτική θέα. Δεν έκανα για οικονομικούς λόγους, αλλά επειδή κανείς από την οικογένεια δεν ήθελε να με ακολουθήσει κι εγώ πραγματικά ήθελα να ανακαλύψω διάφορα μέρη.

Πώς θα σας φαινόταν ο παλιός παραδοσιακός τρόπος όταν θα ανοίξει ο καιρός, κουβερτούλα, καλαθάκι, λίγα φαγητά και πικ νικ σε κάποιο ωραίο μέρος της εξοχής; Παρέα με μια-δυο οικογένειες ρεφενέ τα έξοδα, και πολύ παιχνίδι τα παιδιά. Το ίδιο ακριβώς μπορεί να γίνει και στην αμμουδιά, για όποιους βρίσκονται κοντά σε θάλασσα.

βρε Εβίρι μου μη μου βγάζεις κι άλλα στη μέση.άσε με να ζω στην άγνοια μου...

πέρα απ'την πλάκα τώρα πιστεύεις ότι θα γίνει πόλεμος ανάμεσα μας? προσωπικά θεωρώ πως τα συμφέροντα -ειδικά των γερμανικών εταιρειών- οι οποίες έχουν επενδύσει στα νησιά και στα τουρκικά παράλια είναι τεράστια για να αφήσουν να συμβεί κάτι τέτοιο.Μηπως ζω στο ροζ συννεφάκι μου?

Ίσως έχω επηρεαστεί από τις προφητείες που διαβάζω, ίσως επειδή οι αιτίες πάντα υπήρχαν από την πλευρά της Τουρκίας και οι αφορμές εύκολα δίνονται, όπως αυτή των Ιμίων που έγινε ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση, θυμάσαι τι παραλίγο να γίνει; Γι' αυτό το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Να μαι κι εγω.

Εμεις κοριτσακια,απο οταν ακομα ζουσα με την μαμα μου,αλλα και μεχρι σημερα....

Βαζουμε ψωμακι στηνκαταψυξη.

Επισεις κραταω ζουμια απο κρεας που βραζω...

Καταψυχω αλαντικα, κασερια...μαϊντανό-σελινο-ανιθο-σπανακι-φασολακια....

Προσπαθω να μη πεταω τιποτα.

Το καλο ειναι οτι ειμαι απο χωριο και η μαμα μου βαζει παντα στον κηπο λαχανικα...απο ντοματες μεχρι και κρεμυδια...τα παντα.

Παλια βαζαμε μεχρι λαχανο και πατατες......ακομα και ποπ κορν και καλαμποκι.

Μαλλον βλεπω να τα ξανα βαζουμ,ε ολα.

Επισης φτιαχνει η μανουλα μου φρεσκια σαλτσα-απο αυτη δινω τωρα στο παιδι-και τραχανα φρεσκο.

Ελπιζω να μην στερηθούμε τουλαχιστον τις πρωτες αναγκες.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις λίιιιιγες απορίες εχω!

Τις πιπεριές σε σπετσοφάι τις γεμίζει με τυρί και τις βάζει λίγο στο φούρνο με λαδοξυδο σκέτες τις μελιτζάνες σε μουσακά ή βάζει κομμενές για παπουτσάκια τις ψηνει. Τις πίτες άψητες. Τη κολοκύθα για κολοκυθοπίτα και μπατζίνα τα κολοκυθάκια για τα ίδια και κολοκυθοκεφτέδες.

καγκλυ θα το κοιταξω γιατι της κατεβαζει ο Τ οχι εγω:tongue::tongue::tongue:

Μια πολυ καλη λυση ειναι επισης (αυτο το κανει μια θεια του Τ)εχεικαταψυκτη και φτιαχνει τις πιτσες-πιτες και της βαζει και απλα την ξεπαγωνει και της ψηνει μετα...Οπως επισης βαζει και το ψωμι στην καταψυξη και φροντιζει να το καταναλωνει σε λιγες μερες..

Οντως το ψωμί βγαίνει φρέσκο μετά. Αννια όποτε μπορέσεις κοριτσάκι μου απλά να ξέρω γιατί ο άντρας μου θα με βγάλει απο τα παραθυρα με το βίντεο κλαμπ.

Φαίη και φούμπι η μελαχρινή είναι η καρυδόπιτα απλά την έχω συνιθίσει μελαχρινή έτσι τι λέμε.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως έχω επηρεαστεί από τις προφητείες που διαβάζω, ίσως επειδή οι αιτίες πάντα υπήρχαν από την πλευρά της Τουρκίας και οι αφορμές εύκολα δίνονται, όπως αυτή των Ιμίων που έγινε ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση, θυμάσαι τι παραλίγο να γίνει; Γι' αυτό το λέω.

θυμαμαι δυστυχώς αν και ήμουν μικρούλα. πάντως από τότε μέχρι τώρα έχουν αλλάξει αρκετά πιστεύω.Οι περισσότερες μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες εδώ και απέναντι είναι συνιδιοκτησίες γερμανών οπότε θέλω να πιστεύω πως δεν συμφερει κανέναν κάτι τέτοιο.

Καταψυχω αλαντικα, κασερια

πως βρε δωράκι?για εξηγησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Είχατε ωραία κουβεντούλα...

Γράφει η Εβίρι κάνοντας παράθεση,αλλά μέσα στα μηνύματα,κάτι θεϊκά σχόλια και δεν μπορώ να τα σχολιάσω!

ε μια δημαρχίνα επιβάλλεται να έχει γραμματέα:tongue:

Ετσι,έτσι...

πέρα απ'την πλάκα τώρα πιστεύεις ότι θα γίνει πόλεμος ανάμεσα μας? προσωπικά θεωρώ πως τα συμφέροντα -ειδικά των γερμανικών εταιρειών- οι οποίες έχουν επενδύσει στα νησιά και στα τουρκικά παράλια είναι τεράστια για να αφήσουν να συμβεί κάτι τέτοιο.Μηπως ζω στο ροζ συννεφάκι μου?

Ολα τα είχα σκεφτεί πλην του πολεμου

Εφιαλτικό σενάριο

Αλλά εδώ που έχουμε φτάσει όλα να τα περιμένει κανείς...

αννια αν μπορείς πες μου απο που κατεβάζεις ταινίες και γενικά αν είναι ευκολο με τους υπότιτλους.

Πες μας!Θελω κι εγώ...Ενα από τους λόγους που δεν κατεβάζουμε και νοικιάζουμε είναι το μπέρδεμα με τους υπότιτλους...

Και γω βάζω στην κατάψυξη ότι χωράει γιατι δεν έχω και την τεράστια κατάψυξη.

Εχω ενα ψυγείο που το βλέπεις και λες... τεράστιο!Και δεν χωράει τίποτα!Η μικρή του κατάψυξη δε όλο προβλήματα μου δημιουργεί

εσυ περιστέρω που έχεις μποστάνι βάλε τα πάντα για να έχεις. Η μαμά μου έχει αγοράζει καταψύκτη και βάζει ολόκληρες ντομάτες όπως είπε η φαιη. Τριμμένες στο μούλτι και με μυρωδικά. Πιπεριές μελιτζάνες τις ψήνει και τις βάζει. Φασολάκια αρακά κλπ. Σπανάκι κομμένο πλυμένο. Κάνει πίτες όταν έχει χόρτα πολλά ή τυρί και τις καταψυχει ατομικές στριφτόπιτες. Κολοκύθα ξιμενη. Κολοκυθάκια στο τρίφτη. Ακόμα όταν έχει πολλά αυγα κάνει παντεσπάνια για γλυκά ή και μελαχρίνη και όταν έχει κόσμο την βγάζει την σιροπιάζει και οκ. Ελπίζω να σας έδωσα ιδέες.

Ευτυχώς που υπάρχει και το χωριό.

Κι εμένα η μαμά μου εχει πάρει καταψύκτη,τον βάλαμε σε ενα διαμέρισμα που δεν χρησιμοποιούμε,τον χρησιμοποίησε για λίγο και τωρα τον εχει κλειστό...

Αλλά θα της πω να τον ανοίξει πάλι

Τις κότες που σφάζει ο πεθερός μου τις βάζουμε στον καταψύκτη στο χωριό και στο τελος ξεχνάω ότι υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

πως βρε δωράκι?για εξηγησε!

Καλημερα.

Τα τριβω στον τριφτη και τα βαζω σε μικρα ταπερακια.

Ετσι οταν εχω ορεξη,τα βγαζω και αφου τα αφησω στη συντηρηση

μετα τα χρησιμοποιω οπου θελω χωρις να χαλανε!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. ωραιο το θεματακι αλλα πολυ αγχωνομαι. οταν ειπατε καποιες κοπελες οτι εχετε καβαντζα τροφιμα, ποσα δηλαδη εννοειται???χθες που πηγε ο αντρας μου σμ πηρε 3 πακετα μακαρονια, 3 αλευρι και ζαχαρη. σιγα σιγα θα τα παρουμε. αλλα που να τα αποθηκευσεις???οταν ειναι κλειστα, παλι θελει προσοχη????εσεις δηλαδη ανοιγετε τις κλειστες συσκευασιες και τα βαζετε σε βαζα???οσο για την καταψυξη εγω βαζω τα παντα. κρεατικα, αλλαντικα, τυρια, λαχανικα, ολα. επισης μυρωδικα ψιλικομμενα και σε ταπερακια. σαλτσα ντοματας φτιαχνει η μαμα μου το καλοκαιρι με φρεσκιες ντοματες και εχουμε για ολο το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια . Εγώ αγοράζω πάντα μια δυο συσκευασίες παραπάνω από κάποια προϊόντα για να έχω και να μην πηγαίνω συνεχώς στο σούπερ και να μην ξεμένω . Στον καταψύκτη βάζουμε διάφορα μαζί με την πεθερούλα μου , όπως πιπεριές για γέμιση και τηγάνι , σπανάκι , κρεμμύδι , καρότο , σέλινο , μαϊντανό , μελιτζάνες και φλωρίνης ψημένες και καθαρισμένες για ευκολία και η πεθερούλα μου ζεματάει λαχανόφυλλα για λαχανοντολμάδες και τα βάζει κι αυτά . Όταν αγοράζω μπέικον το τηγανίζω και το βάζω στο ψυγείο σε ένα ταπεράκι . Και το καλοκαίρι φτιάχνουμε σάλτσα με ένα μηχάνημα που πήρε η πεθερά μου σαν αυτό

Pomo_4d4bb27c99fc8.png

πολύ βολικό και δε χάνεται καθόλου ντομάτα . Τις περνάς 2-3 φορές από το μηχάνημα και μετά βράζεις αν θέλεις ή όχι και τις βάζεις στον καταψύκτη ή σε αποστειρωμένα βαζάκια ή ακόμα και σε μπουκάλια . Εμείς τα βάζουμε σε ταπεράκια στον καταψύκτη και μόλις παγώσουν τα βάζουμε σε σακουλάκια , γιατί διαφορετικά θα πρέπει να έχεις όλα τα ταπεράκια του σούπερ . Ξεπαγώνουμε όποτε τελειώνει αυτή που έχουμε στο ψυγείο . Επίσης προσθέτουμε και λίγη έτοιμη σε συνδυασμό με τη σπιτική γιατί δίνει άλλη όψη και γεύση στο φαγητό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια . Εγώ αγοράζω πάντα μια δυο συσκευασίες παραπάνω από κάποια προϊόντα για να έχω και να μην πηγαίνω συνεχώς στο σούπερ και να μην ξεμένω . Στον καταψύκτη βάζουμε διάφορα μαζί με την πεθερούλα μου , όπως πιπεριές για γέμιση και τηγάνι , σπανάκι , κρεμμύδι , καρότο , σέλινο , μαϊντανό , μελιτζάνες και φλωρίνης ψημένες και καθαρισμένες για ευκολία και η πεθερούλα μου ζεματάει λαχανόφυλλα για λαχανοντολμάδες και τα βάζει κι αυτά . Όταν αγοράζω μπέικον το τηγανίζω και το βάζω στο ψυγείο σε ένα ταπεράκι . Και το καλοκαίρι φτιάχνουμε σάλτσα με ένα μηχάνημα που πήρε η πεθερά μου σαν αυτό

Pomo_4d4bb27c99fc8.png

πολύ βολικό και δε χάνεται καθόλου ντομάτα . Τις περνάς 2-3 φορές από το μηχάνημα και μετά βράζεις αν θέλεις ή όχι και τις βάζεις στον καταψύκτη ή σε αποστειρωμένα βαζάκια ή ακόμα και σε μπουκάλια . Εμείς τα βάζουμε σε ταπεράκια στον καταψύκτη και μόλις παγώσουν τα βάζουμε σε σακουλάκια , γιατί διαφορετικά θα πρέπει να έχεις όλα τα ταπεράκια του σούπερ . Ξεπαγώνουμε όποτε τελειώνει αυτή που έχουμε στο ψυγείο . Επίσης προσθέτουμε και λίγη έτοιμη σε συνδυασμό με τη σπιτική γιατί δίνει άλλη όψη και γεύση στο φαγητό .

Δηλαδή κάνει καλύτερη ή διαφορετική δουλειά αυτό από ότι ένα μπλέντερ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνει καλύτερη ή διαφορετική δουλειά αυτό από ότι ένα μπλέντερ;

Δεν έχει σποράκια , δεν ξεφλουδίζεις , δε χάνεις από τη ντομάτα . Τις πλένεις , τις κόβεις στη μέση ή στα τέσσερα ανάλογα με το μέγεθος και γυρνάς το μηχάνημα . Εμείς τις κόβουμε γιατί βάζουμε κανονικές ντομάτες από το μπαξεδάκι μας κι όχι την ποικιλία που είναι για σάλτσα , για εκείνες δεν ξέρω αν χρειάζονται και να τις κόψεις . Πάντως υπάρχουν και ηλεκτρικά μηχανήματα αλλά φαντάζομαι πως θα είναι ακριβότερα . Αξίζει για εμένα τον κόπο η αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος αν κάνεις σάλτσα .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω τι κάνω εγώ όταν κάνω κοκκινιστό . Βάζω παραπάνω μερίδες κρέας . Κάνω πιλαφάκι ή πατατούλες τηγανητές και τρώμε μια μέρα έτσι και την επομένη προσθέτω στο κρέας αρακά , κριθαράκι , φασολάκια , πατατούλες ή κάτι άλλο και έτσι έχω δυο διαφορετικά φαγητά με λιγότερο κόπο . Διαφορετικά βάζω στην κατάψυξη το κρέας που απομένει και μαγειρεύω άλλη μέρα . Επίσης πολλές φορές μπορεί να μείνει μια μεριδούλα κρέας παραπάνω από κάποιο φαγητό που έχει σάλτσα το βάζω σε ένα σακουλάκι στον καταψύκτη και συμπληρώνω όταν μαζεύονται . Όταν ψήνουμε με παρέες πολλές φορές μπορεί να μείνουν κάποια ψητά κρέατα . Ακόμα κι αυτά τα μαζεύω τα κάνω κομμάτια τις μπριζόλες , βγάζω τα σουβλάκια από τα καλαμάκια ή ξυλαράκια (όπως τα λέει κανείς) τα βάζω με σαλτσούλα στη χύτρα τα βράζω λιγάκι και τα κάνω τις περισσότερες φορές με κριθαράκι ή πατατούλες . Κι έχουν μια νοστιμιά .... Ακόμα και τα μπιφτεκάκια μπορείτε να τα βάλετε με σάλτσα στο φούρνο ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τρέλα με την απλή κόκκινη σάλτσα... Πού πουλάνε τέτοιο πράγμα; Καλά τις φλούδες και τα σποράκια δηλαδή δεν τα αφήνει να περάσουν εεεε;

Όχι pashalitsa μου κι εμένα μου αρέσει να είναι απλή χωρίς σποράκια και φλούδες . Η πεθερά μου την πήρε νομίζω από μαγαζί με γεωργικά μηχανήματα και σπόρους . Αλλά λογικά θα υπάρχουν και σε καταστήματα ηλεκτρικών ειδών αν ρωτήσετε . Πάρτε μια ιδέα από εδώ http://www.dimtsas.eu/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=3〈=el

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...