Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Eufro, καλως ηλθες στην παρεα μας και περαστικα.

Χαιρομαι που βρηκες την παρεα μας, και ειμαι σιγουρη οτι εδω μεσα θα βρεις απαντησεις σε πολλες αποριες σου. Δεν ειμαστε γιατροι αλλα ειμαστε παθοντες και ζωντανες αποδειξεις οτι αυτο που σου ετυχε, θα περασει αντιμετωπιζοντας το βημα βημα.

Για τους γιατρους που ρωτας δε γνωριζω να σου απαντησω -αν και τα ονοματα τους εχουν αναφερθει κατα καιρους εδω μεσα -αλλα θα ερθουν και αλλα μελη να σου πουν τη γνωμη τους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Eufro,

εύχομαι όλα καλά! Δεν έχω πείρα η ίδια, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Καπελάκη. Στο forum αναφέρονται και κάποια άλλα ονόματα.

Ελπίζω να βοηθηθείς και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια..

Οσες καναμε μαζι ιωδιο κανατε εξετασεις αιματος και ορμονικες ?

Εγω σημερα πηγα και εχω αγχος γιατι πριν το ιωδιο ειχα καποιες αποκλισεις στις

τιμες της γενικης αιματος ...

Και ναι πειτε με τρελη αλλα το μυαλο μερικες φορες γυριζει και σκεφτεται τα χεροτερα !

Καλα αποτελεσματα σε ολες μας ...

Link to comment
Share on other sites

Ναγια μου εκανα σπινθηρογραφημα σας το ειχα γραψει κι εδω οτι το σπινθηρογραφημα εδειξε οτι αποροφησε το υπολειμμα μου πολυ ιωδιο ,δεν εδειξε κατι αλλο ..

Δυστυχως δεν εχω εξετασεις στα χερια μου ,ειμαι φακελωμενη εκει ..

Ποσο καιρο μετα το ιωδιο εκανε εξετασεις ο αδερφος σου ? ποτε πηγατε στον ενδοκρινολογο ?Ελπιζω να ειναι καλα και να μην σας δειξει τιποτα και το επομενο σπινθηρογραφημα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Liveloula δυο μηνες μετα απο το ιωδιο εκανε τις πρωτες αιματολογικες. Καθε διμηνο κανουμε εξετασεις κια παμε Αθηνα, την επομενη Τριτη 30-9 ειναι να ξαναπαμε, θα κανουμε και υπερηχο αυτη τη φορα! Εχεις δικιο μας ειχες ενημερωσει για το σπινθηρογραφημα! Το πηρες γραπτως? Τι ακριβως λεει εκτος της μεγαλης απορροφησης στην περιοχη τουθυρεοειδους?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Liveloula διαβασα τα νεα σου!!! εκανα τις πρωτες αιματολογικες , συνεχιζω euthyrox 137 και θα κανω επανελεγχω σε 3 μηνες παλι, Πολλα φιλια. Σας διαβαζω παντα για να μαθαινω τα νεα σας....ασχετα που δεν γραφω τοσο συχνα πια.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω παντα για να μαθαινω τα νεα σας....ασχετα που δεν γραφω τοσο συχνα πια.

Κι εγω επισης!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα. Καναμε αιματολογικες εξετασεις σημερα (οι καθιερωμενες του 2μηνου) και ειναι πολυ καλες!! Την Τριτη θα κανουμε υπερηχο (επλιζω κ προσευχομαι να ναι κι εκει ολα καλα) και αμεσως μετα επισκεπτομαστε τον ενδοκρινολογο για να δουμε τι θα μας πει. Θα σας ενημερωσω για τα νεα μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια και απο εμενα!!Προσπαθω να παρακαλουθω τις συζητησεις σας αν και μεσα στη μερα εχω πολύ τρέξιμο. Χαιρομαι που όλοι ειστε καλα!Εξετασεις εγω δεν εχω κανει ακομα μετα το ιωδιο. Η ενδοκρινολογος μου ειπε 3 μηνες μετα την λήψη ιωδιου. Μεσα στην επομενη εβδομαδα θα παω να μου τις γράψει. Ευχομαι ολα να πάνε κατ' ευχήν σε όλους μας!!Φιλάκια..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και περαστικά....

Επειδή δεν ξέρω και πολλά για τον θυρροειδή και με αφορμή το οτι προτείνανε στη φίλη μου να τον βγάλει λόγω του οτι δεν μπορεί να τον ρυθμίσει εδω και 4 χρόνια τι της προτείνετε?

Λοιπόν πριν 4 περίπου χρόνια ενώ ετρωγε ΠΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ πολύ αδυνατιζε... Αυτό της άρεσε, αλλά σιγά σιγά αρχισε να ανησυχεί και με δεδομένο οτι της έκανε εξώφθαλμο.. Το εξώφθαλμο δε διορθώθηκε, έχει μαλλον υπερ, αλλά και αυτό δεν το λέμε με σιγουριά.. Έχει αλλάξει 4-5 γιατρούς και δεν έχει ρυθμιστεί.. Η τελευταία γιατρός της είπε να πάει Γιάννενα και να κάνει την επέμβαση... Ένας άλλος γιατρός της είπε να πάει Αττικό σε χειρούργο ΟΡΛ... Της το προτειναν γιατί μιας και κάποια στιγμή θα θέλει παιδιά με αρύθμιστο το θυρροειδή θα είναι δύσκολο..Πραγματικά δεν ξέρει τι να κάνει....Εσείς οι ψαγμένες τι προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Anastasia S , η φιλη σου θα πρεπει να βρει εναν καλο ενδοκρινολογο ο οποιος θα της συστησει συγκεκριμενες εξετασεις για να κανει την σωστη διαγνωση. Οι παθησεις του θυροειδη δεν οδηγουν παντα σε αφαιρεση του αδενα αλλα κατοπιν αναλογης αγωγης που ακολουθουν διατηρουν τη λειτουργια του σε καταστολη συμβαλλοντας στην αντιμετωπιση της παθησης. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που χρηζουν αμεσου χειρουργειου λογω κακοηθειας.

Γι αυτο επιμενω, η φιλη σου πρεπει να δει εναν ΚΑΛΟ ενδοκρινολογο, ο οποιος ειναι και ο μοναδικος για να κανει διαγνωση στην περιπτωση της φιλης σου. Εμεις δεν ειμαστε γιατροι και δε γνωριζουμε ολοκληρο το ιστορικο της.

Να ρωτησω λιγακι : προτειναν στη φιλη σου να βγαλει τον αδενα επειδη δεν μπορει να τον ρυθμισει εδω και 4 χρονια????? Η διαγνωση τι λεει??????

Ο υπερηχος τι δειχνει??? Μηπως υπαρχουν οζοι που δεν ανταποκρινονται στις αγωγες που λαμβανει???? Και αν για ποιο λογο???

Το γεγονος οτι αλλαζει γιατρους δεν ειναι θετικο καθως και αν η ιδια δε λαμβανε την αγωγη που ο εκαστοτε γιατρος της προτεινε.

Οι δοκιμες που γινονται στο σωμα μας μεχρι να πετυχουμε τη σωστη δοση, απαιτουν χρονο. Ειναι θεμα τυχης να την βρουμε με την πρωτη. Ενδεικτικα να σου πω οτι εμενα μου πηρε πανω απο 3 χρονια για να ερθω στα ισα μου με τη δοση.

Ενημερωσε μας σε παρακαλω για τις επομενες κινησεις της φιλης σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος που είχε ξεκινήσει καλά, εφυγε ξαφνικά στο εξωτερικό χωρίς να την ενημερώσει και απο κει χαθηκε.. Μπορεί για ενα εξαμηνο να ρυθμίζεται και μετά να χαλάει ξανά.... Μετά πηγε σε κάποιον άλλο που ήταν αδιαφορος... Μετα σε επιμελητή πανεπιστημιακού νοσοκομείου.. Αυτός της έλεγε ολα οκ, χωρίς πολλά πολλά, αλλά οι αιματολογικές ήταν χάλια... Τώρα πάει σε μια τελευταία που και αυτή αρκετό καιρό δεν μπορεί να το ρυθμίσει και της πρότεινε αφαίρεση στο Νοσοκομείο στα Γιάννενα... Πήγε στα Γιάννενα και αυτός που την είδε της είπε για αφαίρεση.... Μετά κάποιος άλλος της είπε οτι στο Αττικό είναι καλύτερα... Ο υπέρηχος δε γνωρίζω τι έβγαλε, θα ρωτήσω και θα επανέλθω.. Εγώ είμαι αντίθετη στο χειρουργείο, αλλά οι γιατροί την έχουν πεισει και είναι αποφασισμένη... Κακοήθεια δεν υπάρχει.

Στην επαρχία οπου ζει οι ενδοκρινολόγοι σπανίζουν..


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...