Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

καισαρικη...επισκληριδιος η ολικη?


adnihor

Recommended Posts

Εγώ γέννησα 9 και 20 και πήγα στο δωμάτιο 10 και 15. Αλλά δεν κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα γιατί λόγω προβλημάτων περίμενα να ακούσω τα νέα της μπέμπας επειδή γέννησα πρόωρα οπότε δεν ασχολήθηκα με το τί κάνανε σε μένα. Κι εγώ ήθελα φυσιολογικό αλλά τελικά η μπέμπα διάλεξε μόνη της το πώς και πότε θα βγει. Μην αγχώνεσαι. Όλα θα πάνε τέλεια! Εγώ πάντως μόλις την είδα, συνειδητοποίησα ότι γέννησα τον άντρα μου σε μικρογραφία!!!

Mου θυμίζεις την γέννηση της Νινούλας μου ακριβώς το ίδιο!!!:cool:


eleftheriak

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας

Εγω έχω μια κορούλα 2.5 χρόνων.γέννησα με καισαρικη και επισκληριδιο όλα είχαν παει πολυ καλα ένιωσα μόνο το υγρό να περνάει μέσα απο το κόκκαλο αλλα όχι πόνο.

Πριν 35 Μέρες έφερα στον κόσμο έναν παιδαρο.ξεκίνησαν να μου κάνουν επισκληριδιο η οποία δεν έπιασε δεν μπόρεσαν ν βρουν το νεύρο συνέχισαν με ραχαια και έφερα επιπλοκες κΙ τελικά εκανα ολική ήμουν 3 ώρες στο χειρουργείο.

Το αποτέλεσμα ήταν πως είχα αλλεργία στην ξυλοκαινη έγινα κατακκονινη και υπήρχε θέμα κΙ γι μένα και για το παιδι.

Αυτο που θέλω να πω είναι πως στο πρώτο παιδι δεν είχα αλλεργία και είχα στο δεύτερο γιατρό καλο θα είναι να ζητάμε πριν τεστ αλλεργίας

Απο όλες αυτές τις εμπειρίες που μάζεψα στις ναρκωσεις έχω να πω πως η επισκληριδιος είναι το νούμερο ένα ακούς το μωρο.....μιλάς.....και όταν βγεις έχεις ακόμη ένα μπουκαλακι και αραιά και που σου βάζουν λίγο αναισθητικο ακόμη για να μην πονας.

Η ραχαια είναι η χειρότερη ναρκωση μόλις βγεις και για 48 ώρες δεν πρέπει ν Κούνας ούτε το κεφάλι σου πονας και Έχει πολλές παρενέργειες.

Όσο για την ολική είναι μόνο σε περιπτώσεις ειδικές γιατί ο γιατρός δεν έχει τον ίδιο χρόνο απ ότι στην επισκληριδιο και πρεπεινα Κάνει γρήγορα όπως και έχει περισσότερες παρενεργεις

Τώρα εμένα μην μερωτατε πως ήμουν όταν βγήκα μετα απο 3 ναρκωσεις.σημασία έχει πως έχω μι κούκλα και έναν κουκλο πολ καλα στην υγεία τους και αυτοί και εγω δώμα τον Θεό!!!!!!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα....εγω εχω εμπειρια και απο ολικη και απο επισκληριδιο....και τη μοιραζομαι μαζι σας..στο 1 μου παιδακι εγινε ολικη χωρισ ο γιατροα να δωσει βαση οτι ειχα προβλημα με την καρδια μου το αποτελεσμα δεν ειναι δυσκολο να το φανταστειτε...δεν ξυπναγα...ο γιατρος βγηκε εξω στον αντρα μου και ειπε...το μωρο ειναι ενταξει με τη μανουλα εχουμε θεμα.....με τα πολλα καταφερανε να με συνεφερουνε εχωντας πολλους πονουσ πυρετο και γενικα πολυ ασχημη εμπειρια...στο 2 παιδακι αλλαξα εννοειται γιατροι ο οποιοσ δε συζητουσε για ολικη καναμε επισκληρηδιο και ολα οκ...στο 3 εκανα παλι επισκληρηδιο η οποια μου κατεβασε την πιεση και λιγο πριν το χειρουργειο εκανα εμετουσ και λιποθυμησα...ομως χαρη στην ετοιμοτητα των γιατρων ολα πηγαν καλα και πολυ γρηγορα κραταγα το αγγελουδακι μου αγκαλια....:P


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ξέρω ότι αποτελώ εξαίρεση, αλλά εγώ έκανα 2 καισαρικές με ολική και δεν το μετανοιώνω καθόλου. Κατ' αρχάς η καισαρική ήταν υποχρεωτική, λόγω θέσης του μωρού, αλλιώς θα πήγαινα με φυσιολογικό, αλλά χωρίς επισκληρίδιο. Φοβόμουν και φοβάμαι την ένεση στη σπονδυλική στήλη. Στην πρώτη καισαρική προσπάθησαν να μου κάνουν επισκληρίδιο, αλλά μου ήταν αδύνατο να καθίσω ακίνητη. Φοβόμουν.

Δεν ξέρω γιατί λεν ότι δεν συνέρχεσαι από την ολική. Εγώ είχα ξυπνήσει τελείως μέχρι να ανέβω στο δωμάτιο. Κοιμήθηκα βέβαια το μεσημέρι, αλλά ΟΚ, κανένα πρόβλημα, φαντάζομαι ότι και φυσιολογικά να γεννήσεις θα θέλεις μετά να κοιμηθείς. Ούτε παρενέργειες, ούτε τίποτα.

Το μονο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν άκουσα το κλάμα τους όταν βγήκαν. Μόνο αυτό.


snp1p3.png

dNJRp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κι εγώ με ολική γέννησα στο Έλενα. Εκεί δεν κάνουν επισκληρίδιο. Δεν έχουν αναισθησιολόγο, μόνο αν φέρεις δικό σου. (Κουφό, αλλά τι να πεις. Δημόσιο νοσοκομείο.) Ξεκίνησα για φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν προχωρούσε η διαστολή, εγώ είχα φτάσει στο αμήν από τους πόνους, η μικρή που είχε και μια περιτύλιξη είχε αρχίσει να χάνει παλμούς, οπότε φύγαμε κατευθείαν για χειρουργείο. Η εμπειρία μου ήταν καλή. Συνήλθα αμέσως, πόνους δεν είχα πολλούς, όλα καλά. Και πάλι με καισαρική θα γεννήσω σε λίγους μήνες, πάλι με ολική, γιατί γεννάω στο ίδιο μαιευτήριο. Αν είναι η δεύτερη να είναι όπως και η πρώτη, όλα καλά, no problem. Θα προτιμούσα με φυσιολογικό τοκετό βεβαια, αλλά ο γιατρός μου είναι κάθετος, όχι φυσιολογικό, γιατί η πρώτη γέννα ήταν καισαρική. Δε λέω, δεν ακούς το πρώτο κλαμα του μωρού βέβαια, αλλά αυτό βρε κορίτσια εμένα δε με απασχόλησε. Αφού είχα το μωρό μου στην αγκαλιά μου μετά. Άλλωστε ακούς όλα τα... επόμενα κλάματα! :rolleyes:


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο 1ο έκανα επισκληρίδιο κ δεν πόνεσα καθόλου ούτε είχα κάποια παρενέργεια μετά.Κ στο 2ο (μακάρι να πάνε όλα καλά) θα κάνω πάλι επισκληρίδιο μιας κ πάω πάλι για καισαρική.Είδα την διπλανή μου η οποία είχε κάνει ολική την προηγούμενη μέρα κ όταν την φέρανε δίπλα μου ήταν ακόμα χάλια!Δε θα ήθελα με τίποτα να το ζήσω!!!Μπορεί να είναι κ στον οργανισμό κ καθένας να το αντέχει διαφορετικά αλλά πιστεύω ότι δε θα μου κάτσει καλά η ολική.Κ ήμουν κάθετη εξαρχής σε αυτό!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...