Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

ΑΥΤΙΣΜΟΣ


mamaculpa

Recommended Posts

Καλημερα ειμαι καινουρια και εχω αποριες σχετικα με τον αυτισμο τυπου asperger... Εχω 2 τερατακια συγνωμη παιδακια ηθελα να πω αγοριαααααα....

Το ενα 5 το αλλο 3 χρονων... Το μικρο μου το 3 διαγνωστικε πριν ενα χρονο οταν ηταν 2 οτι εχει καποια σημαδια αυτισμου.... Μεχρι να ενημερωθω για τον αυτισμο οχι καταθληψη τρελα μου ειχε ερθει αλλα συνηλθα γρηγορα γιατι μονο εγω μπορουσα να τον βοηθησω να ξεπερασει τα σημαδια του.... λοιπον στην αρχη ειχε πολλα σημαδια αυτισμου του μηλουσες και δεν σε ακουγε, δεν γυριζε οταν τον φωναζες, δεν ειχε αναπτυξει τον λογο του, δεν ηξερε να παιζει, δεν πλησιαζε ανθρωπους και παιδια γενικα δεν.... Ασχοληθηκα πολυ μονη γιατι βοηθεια δεν ειχα και δεν εχω... τον πηγα σε καπιους ειδικους ας πουμε δεν με βοηθησαν καθολου γιατι ο μονος καημος τους ηταν να με βγαλουν εξω απο το δωματιο και να μεινουν μονοι τους με το παιδι... το παιδι δεν το δεχοταν λογω προσκολλησεις με μενα οποτε τον εβαζε black list και μεχρι εκει ηταν... φετος μετα απο πολυ προσπαθεια και ψαξιμο εχω καταληξη σε 2 ειδικους ενα εργοθεραπευτη και μια παιδοψυχολογο... εχει ξεπερασει καποια σημαδια ειναι πιο κοινωνικος ακουει και σε εντολες και στο ονομα του.... δεν μιλαει ακομα λεει καποιες λεξεις αλλα προτασεις οχι... δεν ξερει να παιζει και πεταει τα παιχνιδια του. το μονο που παιζουμε και ειναι αστερι ειναι παζλ, ενσφηνωματα, και επιτραπεζια της ηλικιας του... δεν εχω πλεον την οικονομικη δυνατοτητα να πηγαινω σε συνεδρειες με τους ειδικους που εκανα και σταματησα. η αναπτυξιολογος μου λεει οτι πρεπει να τον μαθω να παιζει χρησιμοποιοντας τη φαντασια του γιατι μεσα απο το εργο και το παιχνιδι ερχεται ο λογος... και εδω ρωτω η γυναικα ΠΩΩΩΩΩΣ να το μαθω να παιζει το στελνω και στον παιδικο αλλα τπτ...... εχω απογοητευτει γιατι μεχρι τα 5 εχω περιθοριο να δουλεψω με το παιδι μου λεν οι ειδικοι και εχει κολλησει το κεφαλι μου.... με τον μεγαλο γιο δεν συνεργαζονται καθολου τον ζηλευει βλεπετε και δεν τον θελει κοντα του....τι να παιξω μαζι του ειναι και μικρο δεν ξερω τι να περιμενω να κανει σε αυτη την ηλικια.... θελω καποιες προτασεις σε παιχνιδια η ιδεες που εμενα δεν παει το μυαλο μου εκτοσ επιτραπεζια αυτα τα εξαντλησαμε....θα χαρω πολυ να συζητησω με ατομα που ζουν κατι παρομοιο η που εχουν γνωσεις πανω σε αυτο σας ευχαριστω ...

Είναι λίγο παλιό το μήνυμα, δεν ξέρω αν θα το δείς, αλλά, ξέρω ότι βοηθούν παιχνίδια δημιουργίας όπως δαχτυλομπογιές, ζύμες κλπ

Επίσης, παιχνίδια που βάζεις τα ανάλογα σχήματα σε τρύπες, ή τα ίδια χρώματα μαζί κλπ Σύνηθώς τους αρέσει να στοιβάζουν μικροπράγματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμεις στην οικογενεια εχουμε παιδι με αυτισμο κι ως εκπαιδευτικος εχω να πω και συγγνωμη για το ποσο ωμα θα το πω δεν εχει ιδεα καποιος που δεν εχει μεσα στο σπιτι του παιδι στο φασμα του αυτισμου τι περνουν οι γονεις κ καλο θα ηταν να μην κρινουμε...δεν στρουθοκαμηλιζουν οι ηονεις κ κανεις δε νοιαζεται περισσοτερο για τα παιδια τους απι αυτους....περνουν ομως πολλα σταδια ..Επειδη το εχω περασει να πω πως περνουν τα ιδια σταδια με το θανατο ..μη αποδοχη θλιψη θυμο κτλ...οι μανουλες που περιγραφησαν παραπανω εχουν να σηκωσουν εναν τεραστιο σταυρο. ...και θα τον σηκωσουν κ καλο ειναι να μη βγαινουν συμπερασματα απο τριτους...συγγνωμη που ειμαι τοσο αποτομη αλλα οταν εμας χτυπησε την πορτα του δπιτιου μας το πριβλημα καναμε σξεψεξς οπως" θα εχει παντα την ταμπελα;" θα σπουδασει;θα κανει μια δουλεια;θα αυτοεξυπγρετειται;θα μεινει ποτε μονος;δεν θα παει ποτε φανταρις...δεν θα φερει ποτε την κοπελα του στο σπιτι...δεν θα μου δειξει ποτε τον ενθουσιαδμο του για ενα θεμα...κ πολλες αλλες που για ολες τις μανουλες ευτυχως δεν λενε κατι....μαχαιρι στην καρδια ειναι η διαγνωση...κι η καθεμια το παλευει με το δικο της τροπο κ στο δικο της χρονο...τωρα ως αναφορα τις δραδτηριοτητες εχει να κανει με το ειδος του αυτισμου..εμας μας βοηθησε στο παιδι τβς οικογενειας μου το θεατρικο παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα να σας ρωτήσω κατι έχω την ανιψιά μου 2 χρόνον η οποία δεν μιλάει δεν λέει καμία λεξούλα έχει τύχη σε καμια μανούλα?? Εαν ναι και τι έκανε?? Γιατί γύρισαν και είπαν στην αδερφή μου ότι το μωρό παίζει να έχει αυτισμό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Αν δεν δει ειδικός το παιδί, δηλ αναπτυξιολογος πως θα βγει πόρισμα; Ας μην πανικοβάλλουν την μανούλα χωρίς σιγουριά είναι κρίμα .

Το ξέρω αλλά η πεθερά τής έχει βγάλει το πόρισμα και έχει τρομοκρατιθει...  αλλα δεν νομίζω να έχει αυτισμό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Zouzelaki είπε:

Καλησπέρα να σας ρωτήσω κατι έχω την ανιψιά μου 2 χρόνον η οποία δεν μιλάει δεν λέει καμία λεξούλα έχει τύχη σε καμια μανούλα?? Εαν ναι και τι έκανε?? Γιατί γύρισαν και είπαν στην αδερφή μου ότι το μωρό παίζει να έχει αυτισμό 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό.Αλλα περπατάνε πιο νωρις,αλλά πιο αργά.Αλλα μπορούν να κάνουν προτασουλες και αλλα οχι ακομα στην ιδια ηλικια.Στα χαρακτηριστικά του αυτισμού δεν περιλαμβάνεται η αλαλια.Το ότι το παιδί δεν μιλάει ακόμα είναι άσχετο με τον αυτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Αν δεν δει ειδικός το παιδί, δηλ αναπτυξιολογος πως θα βγει πόρισμα; Ας μην πανικοβάλλουν την μανούλα χωρίς σιγουριά είναι κρίμα .

Σωστή η επισήμανση να αξιολογήσει το παιδί αναπτυξιολόγος,επίσης θα ήταν καλό να ελεγχθεί η ακοή της μικρούλας για να βεβαιωθούν πως ακούει σωστά. Ο παιδίατρος του παιδιού πώς έχει τοποθετηθεί; Πάντως εάν χρειάζεται παρέμβαση, η ηλικία της είναι ιδανική. Ίσως χρειάζεται λιγάκι να ξεμπλοκάρει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzelaki είπε:

Το ξέρω αλλά η πεθερά τής έχει βγάλει το πόρισμα και έχει τρομοκρατιθει...  αλλα δεν νομίζω να έχει αυτισμό 

Έλα Παναγία μου! Έλεος που ζούμε. Ας πάει το παιδάκι σε κάποιον ειδικό να λυθεί η απορία της.

το ότι είναι λίγο πίσω δεν σημαίνει ότι είναι αυτιστικό. Περιμένουμε νέα σας. Όλα καλά θα είναι ευχομαι τα καλύτερα για όλους μας και για το παιδάκι σας.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατροσ ειμαι περιεργη για το τι λεει...

Κ η μαμα? Περα απο τα σχολια τωβ αλλων? Πιστευει πωσ οντωσ κατι συμβαινει??

Εσεισ στο σπιτι τι 1ο απλο πραγμα που μπορειτε να κανετε ειναι το τεστ με το χαρτι στο ςυτακι του παιδιου..τσαλακωστε ενα χαρτι κ δειτε αντιδρασεισ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzelaki είπε:

Το ξέρω αλλά η πεθερά τής έχει βγάλει το πόρισμα και έχει τρομοκρατιθει...  αλλα δεν νομίζω να έχει αυτισμό 

Μοιανης γνωστής μου μίλησε στα 3 μέχρι πριν δεν έλεγε τιποτα έλεος με τον αυτισμό αλλά μιλανε γρήγορα άλλα αργά αφήστε το παιδάκι θα αργήσει αλλά αν δείτε μιληστε σε εναν ανεπτυξιολογο


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Zouzelaki είπε:

Το ξέρω αλλά η πεθερά τής έχει βγάλει το πόρισμα και έχει τρομοκρατιθει...  αλλα δεν νομίζω να έχει αυτισμό 

Η οποία το λες σαν γιατρος η απλα σαν γιαγια; 

Ειναι πολυ μικρό το κοριτσακι για να βγει τέτοια διάγνωση, θα πρέπει να είναι πολύ σοβαρά κ αλλα δείγματα. Οχι απλα να μην μιλαει

Δώστε χρόνο, μια επίσκεψη σε αναπτυξιολογο αν το θεωρεί απαραίτητο κ ο παιδιατρος φυσικά δ ειναι κακο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Η οποία το λες σαν γιατρος η απλα σαν γιαγια; 

Ειναι πολυ μικρό το κοριτσακι για να βγει τέτοια διάγνωση, θα πρέπει να είναι πολύ σοβαρά κ αλλα δείγματα. Οχι απλα να μην μιλαει

Δώστε χρόνο, μια επίσκεψη σε αναπτυξιολογο αν το θεωρεί απαραίτητο κ ο παιδιατρος φυσικά δ ειναι κακο

Είναι απλά γιαγιά επειδή το άλλο της εγγονή μιλάει που έχουν την ίδια ηλικία βγάλανε αυτό το συμπέρασμα 

1 hour ago, Penny... είπε:

Μοιανης γνωστής μου μίλησε στα 3 μέχρι πριν δεν έλεγε τιποτα έλεος με τον αυτισμό αλλά μιλανε γρήγορα άλλα αργά αφήστε το παιδάκι θα αργήσει αλλά αν δείτε μιληστε σε εναν ανεπτυξιολογο

Και εγώ άρχισα να μιλήσω... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Zouzelaki είπε:

Είναι απλά γιαγιά επειδή το άλλο της εγγονή μιλάει που έχουν την ίδια ηλικία βγάλανε αυτό το συμπέρασμα 

Και εγώ άρχισα να μιλήσω... 

Άρα δ χρειαζεται να δωσετε βαρύτητα στο συμπέρασμα της γιαγιας

Κ εγω συγκρίνω τα παιδια μου μεταξύ τους, αλλά φυσικά δ ειναι σωστό. Το κάθε παιδί έχει τον χρονο του

Οποίος δ ξερει, απλα ας μην μιλαει

Οι γονεις του κοριτσιού ας το συζητήσουν σε πρωτη φαση με τον παιδιατρο τους

Αν κ δ νομιζω για 2χρ ότι είναι τόσο σπάνιο να μην μιλαει. Εχει ελεγχθεί η ακοη; ανταποκρίνεται στο όνομα της; αντιλαμβάνεται τι της λένε; εκτελεί απλές εντολές; έχουν μια υποτυπώδης επικοινωνία χωρίς λέξεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Άρα δ χρειαζεται να δωσετε βαρύτητα στο συμπέρασμα της γιαγιας

Κ εγω συγκρίνω τα παιδια μου μεταξύ τους, αλλά φυσικά δ ειναι σωστό. Το κάθε παιδί έχει τον χρονο του

Οποίος δ ξερει, απλα ας μην μιλαει

Οι γονεις του κοριτσιού ας το συζητήσουν σε πρωτη φαση με τον παιδιατρο τους

Αν κ δ νομιζω για 2χρ ότι είναι τόσο σπάνιο να μην μιλαει. Εχει ελεγχθεί η ακοη; ανταποκρίνεται στο όνομα της; αντιλαμβάνεται τι της λένε; εκτελεί απλές εντολές; έχουν μια υποτυπώδης επικοινωνία χωρίς λέξεις; 

Στο όνομα της ανταποκρίνεται κανονικά ναι ότι της λένε κάνει απλά το  μόνο πού κάνει είναι να τζιριζει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzelaki είπε:

Στο όνομα της ανταποκρίνεται κανονικά ναι ότι της λένε κάνει απλά το  μόνο πού κάνει είναι να τζιριζει 

Κοπέλα μου μην ανησυχείτε μια χαρά είναι το παιδάκι.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...