Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Barbie22,χαιρομαι για σενα ,γιατι εισαι απο τις περιπτωσεις της πλειοψηφιας,που δεν εχετε αυτα τα ασχημα συμπτωματα κατα την διαρκεια της θεραπειας!!Ειμαστε πολλοι λιγοι τελικα που γινομαστε κουρελια(οπως εγω) και αυτο ειναι αισιοδοξο για τους υπολοιπους που ετοιμαζονται για αυτη τη διαδικασια.Να σαι καλα και να εχεις και καλα αποτελεσματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sonia μου για κανεναν δεν ειναι ευκολη η διαδικασία....δεν εχω σοβατα συπτώματα αλλά δεν πεταώ κιολας.....οσο περνανε οι μερες χωρίς θυροξινη η κοπωση χειροτερευει. Τουλαχιστον όμως είμαι μεσα στο δωματιο και δεν απαιτείται ενέργεια απο μενα....Αν επρεπε να τρεξω για υποχρεωσεις κτλ με την κοπωση που νιωθω δεν θα ηταν καθολου ευκολα τα πραγματα......Σιγουρα ομως και ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και αντιδραει διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

barbie χαίρομαι που το περνάς καλά και που τελειώνεις σε λίγο. Εγώ ετοιμάζομαι για την Παρασκευή.

Το μόνο ενοχλητικό σύμπτωμα μέχρι τώρα είναι πρήξιμο στα μάτια , που σήμερα είναι πιο έντονο και στην κοιλιά μου.

Σήμερα έκανα τη μέτρηση του υπολείμματος και είναι 0,9%, που κατάλαβα πως είναι πολύ καλό.

Καλή συνέχεια σε όλους....

Link to comment
Share on other sites

Barbie22 εχεις δικιο δεν ειναι και πολυ ευκολη η διαδικασια για κανεναν!!Απλα για καποιους ειναι χειροτερη.Εγω για παραδειγμα,οπως και λιγοι ακομη,ειχαμε κρισεις πανικου στο θαλαμο και γενικα δεν μπορουσαμε οχι μονο τηλεοραση να δουμε,αλλα ουτε στο τηλεφωνο να μιλησουμε.

darkglow,τελειο υπολειμμα!!!Μπραβο!!Ολα καλα να πανε για την Παρασκευη!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στα κορίτσια. Στη Barbie που το περνάει ανώδυνα και στη Darkglow για τη πολύ καλή δουλειά του χειρουργού της. Άντε, δεν έμεινε πολύ ακόμη...λίγη υπομονή και θα ξεμπερδέψετε και εσείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας ΑΘκια.

Barbie22, ευχομαι ολη η διαμονη σου στο δωματιο να ειναι τοσο "ευχαριστη" οσο τις 2 πρωτες ωρες που μας ααφερες.

darkglow, αντε θα ξεμπερδεψεις κι εσυ πολυ συντομα.

Για το θεμα ψυχιατρου ή ψυχολογου που συζητηθηκε, εχω να σας πω τη δικη μου γνωμη. Σε προσφατο ποστ μου, θυμισα το ιστορικο μου αλλα εκλεισα αποτομα και δεν το τελειωσα. Θελω λοιπον να σας πω οτι οταν το διαστημα μετα την αφαιρεση του αδενα και μεχρι να ρυθμιστει η δοση μου, ειχα κι εγω πολλα συμπτωματα τα οποια ο "καλος" γιατρος μου, δεν αξιολογουσε κατ επαναληψη οπως θα επρεπε με αποτελεσμα τα πρωτα και μικρα συμπτωματα να μετατραπουν σε μεγαλα και επωδυνα. Τρεχοντας λοιπον απο γιατρο σε γιατρο για το καθετι που μου παρουσιαζοταν, κατεληξα να παθαινω και κρισεις πανικου και φυσικα σε ψυχολογο και μετα σε ψυχιατρο. Οφειλω να παραδεχτω πως η απκλειστικη αιτια της καταστασης μου δεν ηταν ο θυροειδης αλλα υπηρχε ενα πακετο προβληματων που σε συνδυασμο με την κλονισμενη υγεια μου, οδηγηθηκα στις κρισεις πανικου.

Φυσικα, επειτα και απο την ψυχολογικη-ψυχιατρικη βοηθεια για χρονικο διαστημα περιπου 3 μηνων, ο οργανισμος μου ηρεμησε και επανηλθε σε φυσιολογικους ρυθμους. Και εδω και 1 χρονο ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ σωματικα και ψυχολογικα (χωρις αγωγη).

Συνοψιζοντας, θα ελεγα σε οποιο μελος, δεν ειναι ευχαριστημενο απο τον γιατρο που το παρακολουθει, να παρει οποσδηποτε γνωμη αλλου γιατρου.

Και αν κρινει οτι για οποιοδηποτε αιτια δυσκολευεται να διαχειριστει την κατασταση υγειας του, να μη διστασει να επισκεφτει εναν ψυχολογο - ψυχιατρο εστω 1 φορα.

Ο αδενας ειναι βασικο οργανο του σωματος μας. Η απουσια του και ο χρονος προσαρμογης στις νεες συνθηκες που καλειται να ανταποκριθει το σωμα μας, εχουν τις συνεπειες τους και πικιλουν απο οργανισμο σε οργανισμο.

Ευχομαι ολοι να ειστε καλα και να αντιμετωπιζετε με τολμη και θετικη σκεψη ολα τα ασχημα που συναντησατε.Περαστικα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ΑΘκια.

Barbie22, ευχομαι ολη η διαμονη σου στο δωματιο να ειναι τοσο "ευχαριστη" οσο τις 2 πρωτες ωρες που μας ααφερες.

darkglow, αντε θα ξεμπερδεψεις κι εσυ πολυ συντομα.

Για το θεμα ψυχιατρου ή ψυχολογου που συζητηθηκε, εχω να σας πω τη δικη μου γνωμη. Σε προσφατο ποστ μου, θυμισα το ιστορικο μου αλλα εκλεισα αποτομα και δεν το τελειωσα. Θελω λοιπον να σας πω οτι οταν το διαστημα μετα την αφαιρεση του αδενα και μεχρι να ρυθμιστει η δοση μου, ειχα κι εγω πολλα συμπτωματα τα οποια ο "καλος" γιατρος μου, δεν αξιολογουσε κατ επαναληψη οπως θα επρεπε με αποτελεσμα τα πρωτα και μικρα συμπτωματα να μετατραπουν σε μεγαλα και επωδυνα. Τρεχοντας λοιπον απο γιατρο σε γιατρο για το καθετι που μου παρουσιαζοταν, κατεληξα να παθαινω και κρισεις πανικου και φυσικα σε ψυχολογο και μετα σε ψυχιατρο. Οφειλω να παραδεχτω πως η απκλειστικη αιτια της καταστασης μου δεν ηταν ο θυροειδης αλλα υπηρχε ενα πακετο προβληματων που σε συνδυασμο με την κλονισμενη υγεια μου, οδηγηθηκα στις κρισεις πανικου.

Φυσικα, επειτα και απο την ψυχολογικη-ψυχιατρικη βοηθεια για χρονικο διαστημα περιπου 3 μηνων, ο οργανισμος μου ηρεμησε και επανηλθε σε φυσιολογικους ρυθμους. Και εδω και 1 χρονο ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ σωματικα και ψυχολογικα (χωρις αγωγη).

Συνοψιζοντας, θα ελεγα σε οποιο μελος, δεν ειναι ευχαριστημενο απο τον γιατρο που το παρακολουθει, να παρει οποσδηποτε γνωμη αλλου γιατρου.

Και αν κρινει οτι για οποιοδηποτε αιτια δυσκολευεται να διαχειριστει την κατασταση υγειας του, να μη διστασει να επισκεφτει εναν ψυχολογο - ψυχιατρο εστω 1 φορα.

Ο αδενας ειναι βασικο οργανο του σωματος μας. Η απουσια του και ο χρονος προσαρμογης στις νεες συνθηκες που καλειται να ανταποκριθει το σωμα μας, εχουν τις συνεπειες τους και πικιλουν απο οργανισμο σε οργανισμο.

Ευχομαι ολοι να ειστε καλα και να αντιμετωπιζετε με τολμη και θετικη σκεψη ολα τα ασχημα που συναντησατε.Περαστικα!!!

Εξηγεις παντα με υπεροχο τροπο οσα θα ηθελα να γραψω ,εχουν εξαλλου πολλα κοινα οι ιστοριες μας ,σαν να ησουν στο μυαλο μου ...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου είναι :

TSH : 119,6

Tg < 0,1

Νομίζω πως είναι καλές...

Οι πιο έμπειρες όταν μπορείτε πείτε μου τη γνώμη σας...

Νομιζεις ????Εγω παλι ειμαι σιγουρη!!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα και να το αντιμετωπισεις το ιδιο ευκολα με την φιλη μας barbie!

Link to comment
Share on other sites

Darkglow οχι μονο καλες,αλλα τελειες!!Τετοια θυρεοσφαιρινη δεν υπαρχει λιγο πριν απο το ιωδιο!!Σαν να ξεμπερδεψες απο το κολοβωμα!!Μπραβο!!!Η TSH ετσι πρεπει να ειναι αυτο το διαστημα,στα υψη.Πως αισθανεσαι?Εχεις κοπωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

sonia64 ευχαριστώ!! Από χθες νιώθω μια κόπωση που θα την έλεγα πιο πολύ ατονία. Δεν είμαι τόσο χάλια ώστε να ξαπλώνω στο κρεβάτι αλλά δεν είμαι όπως στην αρχή της εβδομάδας που αισθανόμουν super!!

Ανησυχώ βέβαια για το πως θα είμαι σε λίγες μέρες καθώς θα ξεκινήσω Τ4 την άλλη Παρασκευή....φοβάμαι πως θα περάσω έντονη κόπωση. Για να δούμε...

barbie τι ωραία που αύριο θα επιστρέψεις!!! Υπομονή, τι άλλο.....?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου είναι :

TSH : 119,6

Tg < 0,1

Νομίζω πως είναι καλές...

Οι πιο έμπειρες όταν μπορείτε πείτε μου τη γνώμη σας...

Οι τελειοτερες τιμες που εχω δει everrrrrr!!! Μπραβο σου, ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...