Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

πως να παρει πιπιλα??????


swity

Recommended Posts

Κατά τα λεγόμενα των ψυχολόγων, η πιπίλα αποτελεί ένα πολύ σημαντικό αξεσουάρ για το μωρό: εκτός του ότι είναι το μόνο μέσο που του εξασφαλίζει την σίτιση του, το κάνει και να αισθάνεται πολύ όμορφα.

τί ακριβως εννοεις "το μονο μεσο που εξασφαλιζει σιτιση"??

μαλλον αυτοι οι ψυχολογοι αγνοουν τα πολυ βασικα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τί ακριβως εννοεις "το μονο μεσο που εξασφαλιζει σιτιση"??

μαλλον αυτοι οι ψυχολογοι αγνοουν τα πολυ βασικα ....

μαλλον θα εννοει το πιπιλισμα γενικα.η ουσια ειναι οι ενδορφινες που ελευθερωνει ο εγκεφαλος με αυτη την λειτουργια.τι να πω!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω και εγω τη γνωμη μου...

Εχει δικιο η κοπελα που ψαχνει εναλλακτικη.Δεν ειναι και πρωταρα, εχει ενα μεγαλυτερο παιδακι και σιγουρα ξερει τα θετικα και τα αρνητικα της πιπιλας.

Εγω ας πουμε δεν ηθελα με τιποτα να του δωσω πιπιλα.Θηλαζα τοτε αποκλειστικα,οταν ειδα ομως οτι εδραιωνεται η γαλουχια αλλα το μωρο μου συνεχιζε να ειναι κολλημενο πανω στο στηθος και απλα πιπιλουσε κουραστηκα..τι να λεω ψεμματα?

Σιγουρα το πιπιλισμα εχει θετικα αποτελεσματα στον θηλσμο αλλα πιστεψτε με ειναι πολυυ κουραστικο για καποιες απο εμας που τα μωρα μας ηταν κατιτις παραπανω φαγανα.

Λοιπον ετσι ενεδωσα και προσπαθησα να του αρχισω πιπιλα την οποια φυσικα αρχικα δεν ηθελε.

Εκανα το εξης (σωστο ή λαθος δε ξερω αλλα ετσι την πηρε):

Καταρχην πηρα πιπλες nuk που ηταν πιο ελαφριες απο τη λεγομενη σταγονα της chicco και τη βουτηξα σε αποτειρωμενο νερακι με ελαχιστους κοκους ζαχαρη.

Χρειαστηκε να το κανω ολες κι ολες 3 φορες και την εμαθε.

Παντα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου να μη γινεται αλογιστη χρηση και ποτε δε μου αρεσαν τα μωρα που εχουν ολη μερα την πιπιλα στο στομα.Την χρησιμοποιουσα με φειδω και μετα τον 6ο μηνα ποτέ στη βολτα.Εκει θεωρουσα οτι ειχει πολλα ερεθισματα ωστε να μην τη χρειαζεται οπως και εγινε.

Η παιδιατρος μου ειχε πει, να τη δωσω φτανει να εχω την αποφασιστηκοτητα να την κοψω εγκαιρα.Ετσι και εγινε.18 μηνων την κοψαμε μαχαιρι (ενω ως τοτε στον υπνο, του ηταν απαραιτητη ομολογω) και πλεον ουτε καν τις κοιταει.Ουτε γατα ,ουτε ζημια λοιπον.

Ολα στο χερι μας ειναι κοριτσια!

Επεξεργάστηκαν by ριτα79

AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να στε καλα για το ενδιαφερον σας !!! μονο αυτο με την ζαχαρη δεν εχω κανει και μαλλον σε λιγο θα το δοκιμασω,,, σε εναν τελειο κοσμο θα μπορουσα να κανω και την πιπιλα για το μωρο μου,,,αλλα δυστηχως κουραστηκα παρα πολυ..εκανα υπομονη μεχρι να 40ντησουμε και να τα καταφερω να θηλασω (στον γιο μου δε τα καταφερα και πολυ, και πηρε πιπιλα με το που γυρισαμε απ την κλινικη), τωρα φοβαμαι πολυ μηπως παλι δεν τα καταφερω και μου ελλατωθει το γαλα η τεμπελιασει η μικρη,,,αλλα εχω και τον γιο μου πλεον και τοσες υποχρεωσεις που πρεπει καπως αλλιως να κοιμαται..νιωθω και τυψεις απο πανω αλλα τι να κανω????? δε μπορω να θηλασω κανονικα αλλα και να εχει την πιπιλα για να κοιμαται τα βραδυα ?

τυχερες εσεις που τα καταφερατε...

ευχαριστω και παλι


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τι κάναμε πως κοιμόταν ? φυσικά για πλακά την έβαλε την ταινία μην νομίζεις ότι το είχαμε για σύστημα

Υπάρχουν χιλιάδες μωρά που δεν περνούν πιπιλά δεν είναι απαραίτητο να πάρει πιπιλά για να κοιμηθεί

εμενα δυστηχως δε κοιμαται αλλιως και μπορει να ουρλιαζει μεχρι να τη βαλω στο στηθος.....και μετα κοιμαται και τη βγαζω και κλαιει και φτου και απ την αρχη!! γιαυτο ειμαι απελπισμενη... καποια στιγμη βεβαια εξαντλειται πολυ και κοιμαται, αλλα τοτε πρεπει να ''ξυπνησω '' εγω γιατι σηκωνεται ο γιος μου...


rys1ubq6nuoz3bc1.png

tdikmjscwjfbqzbn.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμ εμένα μου λες για ύπνο .????????

Μέχρι τους 16 μήνες περίπου ξυπνούσε 3 φόρες μες την νύχτα να θηλάσει

ποιο μικρός ???????

ανά μια ώρα

αλλά είμαι πολύ περιφανή που τα κατάφερα με αποκλειστικό θηλασμό

Είσαι πολύ νωρίς μην περιμένεις με αποκλειστικό θηλασμό να κοιμάται 8ωρα το μωράκι σου σε αυτήν την ηλικία ανά 3ωρω το μαξιμ ξυπνάνε τα μωρουλινάκια

Η ποιο κατάλληλη είναι η Αγλαΐα μπες λίγο στο άλλο φόρουμ http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=109

και ζήτησε τις συμβουλές της

μπορεί να είναι φυσιολογικά τα όσα κάνει το μικρά σου αλά επειδή είσαι πολύ κουρασμένη και ακόμη και λεχώνα να νομίζεις ότι δεν κοιμάται καθόλου ουσιαστικά τα περισσότερα μωρά δεν κοιμούνται πολλές ώρες..

από τα λεγόμενα σου σωστή κατεύθυνση νομίζω πως χρειάζεσαι

και λίγο κουράγιο για να τα καταφέρεις

πιστεύω ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ………..!!!!

εδώ είμαστε σε ότι χρειαστείς και αν δεν φαί πιπιλά μην στενοχωριέσαι δε θα είναι το πρώτο που δεν έφαγε


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μεγάλο χρονικό διάστημα κοιμόταν πάνω στο στήθος απαλά απαλά έβαζα το δάχτυλο μου και τον απομάκρυνα πολλές φορές ξυπνούσε και βουρ από την αρχή

και όταν λέω μεγάλο χρονικό διάστημα πριν 3-4 μήνες σταμάτησε και κοιμάται μόνος του τα μεσημέρια

ακόμη και τώρα υπάρχουν βράδια που κοιμάται στο στήθος και ο γιος μου είναι 22 μηνών .

διάβασε την εμπειρία μου και πάρε κουράγιο

δεν είναι τίποτα

όλα είναι τόσο όμορφα με τον θηλασμό

ΖΗΣΕ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ

ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΥΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ

ΔΕΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ

ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟΝ ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ

Συγγνώμη για την πολυλογία αλά είμαι λίγο κολλημένη με το θέμα θηλασμός


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητά μέλη,

το www.parentscafe.gr δημιουργήθηκε για να ικανοποιήσει την ανάγκη των γονέων για ψυχαγωγία και κοινωνική δικτύωση -

παρακαλούμε για θέματα που είναι ενημερωτικά και έχουν στόχο την πληροφόρηση των γονέων,

να χρησιμοποιείτε το http://parents.org.gr/

Εάν επιθυμείτε άνοιγμα θέματος με στόχο την ανταλλαγή κοινών εμπειριών και αλληλουποστήριξη μπορείτε να δημιουργήσετε στο parentscafe.gr ένα social group με τίτλο το θέμα που σας απασχολεί

εδώ: http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=27

http://parentscafe.gr/showpost.php?p=2983&postcount=6

Ο δευτερος συνδεσμος θα σας οδηγήσει σε βίντεο το οποίο δείχνει το πώς μπορείτε να κάνετε χρήση των social groups!

Έχετε όμως υπόψη σας ότι τα θέματα αυτά , - όσα συμπεριλαμβάνουν συζητήσεις τύπου καφέ και περιέχουν χιλιάδες δημοσιεύσεις - , θα διαγράφονται μετά την πάροδο ενός διαστήματος

- θυμηθείτε να τοποθετείτε τα ενημερωτικά θέματα, στις αντίστοιχες ενότητες του parents.gr.

Οδηγίες εγγραφής για parents.org.gr μπορείτε να δείτε εδώ

http://parents.org.gr/news/a71

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...