Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Netrino 30,μην αγχωνεσαι με την λεξη υποχοικοι!!Σωστα πρεπει να κανει παρακεντηση,αλλα να ξερεις οτι ειναι εξαιρετικα σπανια περιπτωση η κακοηθεια στο θυρεοειδη!!Αν ομως ειναι καρκινος,ειναι ιασιμος 100% και στο λεω εγω που νοσησα απο αυτο και ειμαι μια χαρα!!!Οχι ομως μονο εγω,αλλα και πολλοι αλλοι συνασθενεις μου,που επισης ειναι μια χαρα!!!Ευχομαι καλα αποτελεσματα απο την παρακεντηση και για ο,τι χρειαστεις ειμαστε εδω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω ολες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας..Αυτο που με εχει τρομαξει περισσοτερο ειναι ο ορος υποηχοι οζοι μετα τον υπερηχο..Σας ευχαριστω και παλι..

Φιλε μην τρελαινεστε,ειμαι παλαιμαχος του θυρεοειδη,2 εγχειρησεις,πρωτη το 1975 με καλοειθη οζο,δευτερη το 2010,2 οζοι 20αρηδες,ο ενας κακοηθης,μετα απο 2 χρονια,υπερηχους ,παρακεντησεις χειρουργειο,ιωδιο,ο γιατρος μου ειπε οτι εχω τελειωσει με το θυρεοειδη,αυτο σου το λεω για να καταλαβεις οτι ο καρκινος του θυρεοειδη και ειδικα ο θυλωδης ειναι 99,9 ιασιμος..καντε την παρακεντηση και βαλτε τα πραγματα σε μια σειρα,με ενα ενδοκρινολογο που εμπιστευεστε,ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ξανα ολους για τις απαντησεις σας..

Σημερα θα γινει ενας επαναληπτικος υπερηχος,οταν θα εχω αποτελεσματα παρακντησης θα σας ενημερωσω..Ευχαριστω ξανα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!!νεα απορια!!!!!!εχει αποκτησει καποια απο σας φωτοφοβια??τα ματια μου δεν αντεχουν καθολου στον ηλιο.ουτε οταν εχει αντηλια.θελω να φοραω συνεχεια γυαλια.συνηθως η φωτοφοβια ειναι συμπτωμα του υπερθυροειδισμου αλλα εγω το απεκτησα οταν ημουν υπο.ειναι πολυ εκνευριστικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό χειμώνα σε όλους. Παρακολουθώ την παρεούλα μας όλο τον καιρό που δεν γράφω, αλλά η εμπειρία μου είναι μικρή και γι'αυτό προτιμώ να μιλώ μόνο όταν μπορώ να προσθέσω κατι.

Σύντομα θυμίζω, ότι στη δική μου περίπτωση ασθενής είναι ο άντρας μου ο οποίος έχει υποβληθεί σε 2 εγχειρήσεις θυροειδούς μέσα σε 4 μήνες. Έγινε ολική αφαίρεση και λεμφαδενικός καθαρισμός διότι υπήρχε μετάσταση στους λεμφαδένες (θηλώδες πολυεστιακό καρκίνωμα), χωρίς ωστόσο διήθηση της κάψας. Έκανε ιώδιο (175) και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που ακολούθησε δυστυχώς έδειξε απορρόφηση και από άλλα σημεία του σώματος, τους πνεύμονες και το συκώτι. Μέχρι σήμερα οι γιατροί ήταν καθησυχαστικοί διότι αφενός οι ορμολονογικές του και η θυρεοσφαιρίνη ήταν απόλυτα φυσιολογικές και μιλούσαν για φυσιολογική απορρόφηση και ότι σε 1 χρόνο από το ιώδιο ( το έκανε το Πάσχα 2012) θα κάνει ειδικότερες εξετάσεις για να δούμε. Ωστόσο σήμερα, που κάνει γενικότερες εξετάσεις καθώς πάσχει και από ταχέως εξελισσόμενη σπειραματονεφρίτιδα, που είδαν πάλι όλο το φάκελό του, του σύστησαν να κάνει αξονική θώρακος χωρίς να του χορηγηθεί ενδοφλέβιο υγρό λόγω των νεφρών του, για να δούμε τι γίνεται. Κι ενώ αυτό μας άγχωσε πάλι, από την άλλη ο ίδιος ενδοκρινολόγος του είπε να μην ανησυχεί αλλά ότι θα μπορούσε και να μην κάνει την αξονική τώρα διότι για 1 χρόνο (ο οποίος δενέχει ακόμα συμπληρωθεί) το ιώδιο κυκλοφορεί ακόμα στο σώμα του και ότι κατά τον Απρίλιο 2013 θα κάνει ειδική εξέταση για να δούμε τι γίνεται. Ωστόσο τώρα που μιλάμε είναι στο νοσοκομείο για να κάνει την αξονική και πραγματικά φοβάμαι τα αποτελέσματα γιατί μέχρι τώρα συνήθως ότι αποτέλεσμα παίρνουμε είναι αγχωτικό, και το απόγευμα θα πάρουμε τα αποτελέσματα της θυρεοσφαιρίνης. Δεν ξέρω. Είμαι πραγματικά μπερδεμένη και αγχωμένη. Από τη μια παρηγορώ τον εαυτό μου και λέω ότι ότι είναι θα το αντιμετωπίσουμε όπως κάνουμε μέχρι τώρα, από την άλλη υπερισχύει το συναίσθημα και φοβάμαι.

Συγγνώμη εάν σας κούρασα, αλλά κάθε λέξη σας είναι για μένα παρηγοριά.

Εύχομαι πάνω απ' όλα υγεία σε όλους, κουράγιο και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά, από Δευτέρα θα κάνει την αξονική στο νοσοκομείο ο άντρας μου. Ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο με αγωνία ......... Ελπίζω σήμερα τα αποτελέσματα θυρεοσφαιρίνης να έιναι καλά.

Αλήθεια έχει τύχει σε κάποιον το ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά το ιώδιο να έδειχνε απορρόφηση από τους πνεύμονες; Μήπως ο γιατρός μας μπορεί να μου δώσει κάποια οδηγία; Μια ενδοκρινολόγος που το είχε δει μου είχε πει πως το σπινθηρογράφημα είναι ένδειξη και όχι διάγνωση, πως από τις δύο βιοψίες, τον τύπο του καρκίνου και τις ορμονολογικές του εξετάσεις πριν και μετά τις εγχειρήσεις, μάλλον οδηγείτε περισσότερο προς το ότι τα αποτελέσματα του σπινθηρογραφήματος, και λόγω της πάθησης των νεφρών που επηρεάζουν την αποβολή του ιωδίου από το σώμα, είναι υπερεκτιμημένα.Αλλά ακόμα και σε περίπτωση μετάστασης, η εξέλιξη είναι αργή και μιλάμε για τριάντα χρόνια πορείας του ασθενούς. Είναι αληθή αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Kisi, καλημερα. Εισαι πολυ αγχωμενη και εν μερει εχεις δικιο. Αλλα, θα πρεπει να σκεφτεσαι θετικα και να επενδυεις στο ΣΗΜΕΡΑ. Ξερεις, οσοι ζουμε παρομοιες καταστασεις, μαθαινουμε οτι η καθε στιγμη της ζωης μας ειναι μοναδικη και ανεπαναληπτη, επομενως πρεπει να ζουμε το καθε λεπτο γιατι θα φυγει και δε θα ξαναρθει. Το αυριο θα ρθει, δεν μπορουμε να το αναβαλλουμε. Μπορουμε ομως να ζησουμε το σημερα. Χαμογελασε λοιπον, σημερα με αισοδοξια στον αντρα σου και σε ολα τα αγαπημενα σου προσωπα και για αυριο...... εχει ο Θεος. Οτι μας φερει, θα το αντιμετωπισουμε οοοοοοοοταν ερθει.

:P:p:p:p:p:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κisi καταλαβαινω απολυτα τι περνας!!Η αγωνια για ολους μας οταν κανουμε τετοιες εξετασεις ειναι παντα πολυ μεγαλη και πρεπει να συμφιλιωθουμε με αυτο,γιατι δεν γινεται αλλιως,δυστυχως!!Ειναι αρκετα ομως παρηγορο,οτι ο θηλωδης καρκινος ειναι ευτυχως ιασιμος(και οντως τυχον μετασταση ειναι πολυ αργη) κι αυτο θα πρεπει να "κρατας".Για τα υπολοιπα προβληματα υγειας που εχει ο συζυγος σου,δεν γνωριζω να σου πω κατι.Το ιωδιο να ξερεις "δουλευει" για μεγαλο χρονικο διαστημα και πιστευω οτι θα εχει καλα αποτελεσματα.Λιγη υπομονη και ολα θα πανε καλα!!Πανω απ`ολα αισιοδοξια!!Περιμενουμε με αγωνια τα σημερινα αποτελεσματα της θυρεοσφαιρινης!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ Georgiamami και Sonia64 για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Η αλήθεια είναι ότι μόλις πήραμε τα αποτελέσματα της θυρεοσφαιρίνης και απ'ότι καταλαβαίνω είναι καλά. Με φυσιολογικές τιμές <1 , η τιμή του άντρα μου είναι <1 όπως ακριβώς λέει η εξέταση που κάναμε στη Βιοατρική. Αλήθεια, αναρρωτιέμαι, εάν υπήρχαν οπουδήποτε καρκινικά κύτταρα, η θυρεοσφαιρινη δεν θα ήταν έστω λίγο πάνω από το φυσιολογικό;

Εϋχομαι καλό σαββατοκύριακο σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Απαντω στην kisi.Η θυρεοεσφαιρινη ειναι <1 ,με tsh φυσιολογικη και αντιθυρεοσφαιρικα αντισωματα αρνητικα?Αν ναι ,τοτε ειναι σπανιο να υπαρχει μετασταση απο το θηλωδες.(αν και εκτιμηση της θυρεοσφαιρινη γινεται καλυτερα σε υποθυρεοειδισμο,τεχνικο η με διακοπη της αγωγης)Η αξονικη θωρακα χωρις σκιαγραφικο θα δωσει πληροφοριες για τον πνευμονα.

Απο προσωπικη εμπειρια δεν εχω δει σε καλως διαφοροποιημενο θηλωδες του θυρεοειδους μεταστασεις στους πνευμονες και πολυ περισσοτερο στο ηπαρ με αρνητικές ορμονες.Πιθανα να ειναι υπερεκτημηση του σπινθηρογραφηματος λογω και της νεφρικης δυσλειτουργιας.(αργη καθαρση του ιωδιου)Σε αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται εμπειρια του πυρηνικου στην εκτιμηση της εικονας ππου βλεπει και συνεργασια με τον ενδοκρινολογο για την αξιολογηση του αποτελεσματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Vavol ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου. Πράγματι όλες οι τιμές είναι ακριβώς λές, φυσιολογικές και αρνητικές αντίστοιχα. Νομίζω πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να περιμένω την αξονική, γιατί οι ερωτήσεις που μου γεννιούνται είναι πολλές και δεν θέλω να σας κουράσω περισσότερο. Υπομονή λοιπόν και αισιοδοξία ότι κι ο άντρας μου δεν θα ανήκει στις σπάνιες περιπτώσεις των μεταστάσεων ( η αλήθεια είναι ότι τα λέω περισσότερο για να ακούω η ίδια).

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και εύχομαι να τα ξαναπούμε τη Δευτέρα με καλά αποτελέσματα από την αξονική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Νομίζω ότι έχω καλά νέα να σας πω και λέω νομίζω διότι δεν έχουμε την έγγραφη γνωμάτευση της αξονικής που έκανε σήμερα το πρωί ο άντρας μου αλλά η γιατρός που του την έκανε του είπε ότι "δεν βλέπει κάτι". Υποθέτω λοιπόν ότι εάν έβλεπε κάτι ή είχε την παραμικρή αμφιβολία για κάτι, δεν θα του έλεγε τίποτα και πιθανότατα να τον παρέπεμπε στον γιατρό του για τα αποτελέσματα. Μάλλον αύριο ή μεθαύριο θα έχουμε και την έγγραφη γνωμάτευση. Εύχομαι όλα να είναι καλά και πράγματι η αξονική να είναι καθαρή γιατί με όσα έχουμε πάθει, φοβάμαι για τα πάντα. Αλήθεια, δεν πιστεύετε κι εσείς ότι εάν φαινόταν το παραμικρό, δεν θα του έλεγε ότι δεν βλέπει κάτι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...