Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Δεν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος, έχει όριο τα 40.000 ευρώ και γενικά για τη χορήγηση επιδομάτων λαμβάνεται υπόψιν το συνολικό οικογενειακό εισόδημα άσχετα με το αν κάνει χωριστή φορολογική δήλωση το ζευγάρι. Μάλλον δεν ήξερε τι σου έλεγε στο τηλέφωνο. 

      ναι με πήραν τηλέφωνο! όπως τα λες είναι. μάλλον δεν ηξερε η προηγούμενη κοπέλα! 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Πάω να γράψω το σβήνω.....

ξαναγράφω το ξανασβήνω.....εδώ κ μισή ώρα θέλω να μιλησω

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε.

Λοιπόν επειδή έχω ενοχληθεί τρομερά με όλο αυτό το σούσουρο....καταλήξαμε να κρίνουμε ποιος κάνει τι....ή να ακούμε οτι οι άλλοι που βγάζουν περισσότερα ειναι ποιο άξιοι.

Ολο αυτά τα λογύδρια κ τα μικρά επαναμβαλόμενα ποστ περί του τι θα έκανα εγώ αν ειχα 40χιλιάρικα κτλπ χωρίς λόγω επί τεσσερις σελίδες ειναι περιττά. ΔΕΝ προσφέρουν τίποτα εποικοδομητικό παρά μόνο αναπροσανατολίζουν το νέο αναγνώστη.

Σας παρακαλώ πολύ ξανα σκεφτείτε το τι προσφέρεται με το να κάνετε ψιλοκουβέντα επί τεσσερις πέντε σελίδες.... ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!

Κ σαν μέλος που με ενδιαφέρει να διαβάσω όποιες εξελίξεις ή απορίες άλλων μελών σας παρακαλώ πολύ ότι άλλο εχετε να πειτε εκφραστείτε για το θεμα του εισοδηματικού κριτηρίου ή να κάνετε την κριτική σας ή να κάνετε ψιλοκουβέντα κάντο το σε πμ. Εμεις δεν φταίμε σε τίποτα να διαβάζουμε επί τεσσερις κ πέντε σελίδες επαναλαμβανόμενα ποστ.

Προσωπικά έχω λάβει 6 πμ για να βοηθήσω άτομα στις αιτήσεις καθώς ολες λένε οτι δεν βγάζουν άκρη με το θέμα.....ε είναι το λιγότερο αστείο να μην μπορούμε να γράψουμε στο θέμα γιατί χάνομαστε.

Και σας παρακαλώ πολύ πολύ πολύ να απαντάτε μόνο αν γνωρίζετε κάτι......όχι στην τύχη ούτε επειδή η λογική έτσι είναι.

Είναι κρίμα να αποπροσανατολίσουμε κόσμο από την άγνοια μας.

Συγνώμη εκ των προτέρων για το ύφος μου αλλά έχω βαρεθεί όλη αυτή την ιστορία.

Κ οι δυο πλευρές έχουν δίκιο για μένα. Η αλήθεια κ το δίκιο είναι στη μέση ακριβώς.

φιλικά

Καλαμαράκι

υγ Όποιος χρειαστεί βοήθεια μπορεί να μου στείλει πμ. εδώ μέσα όσο πέφτουν αλληλοκατηγορίες δεν πρόκειται να δούμε φως σύντομα κ έχουμε άλλες 20 μέρες κοντά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην θέση σου θα δήλωνα και δημοτικούς σταθμούς. Εχεις χρόνο για να κόψεις την πάνα τουλάχιστον της ημέρας.

Στον δημοτικό σταθμό που πήγε η κόρη μου, νομίζω ότι το πρωί δέχονταν παιδάκια από τις 7 μέχρι τις 8μιση...

και τι ωρα το παιρνεις το παιδι? εγω σχολαω στις 4..... η διευθυντρια του δημοσιου μενει απο κατω μου και πολλες φορες εφευγε μετα απο μενα απο το σπιτι της. θα βαλω και δημοτικο αλλα πρωτα θα δω τι ωραριο θα δηλωσουν

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου φοραει ακομη πανα και ο μοναδικος δημοτικος παιδικος σταθμος που δεχεται με πανα ειναι μακρια απο εκει που μενω. με το ιδιωτικο το παιρνουν και το φερνουν με λεωφορειο και με βολευει γιατι ο γιος φευγει καθε πρωι στις 7 και τεταρτο. δε νομιζω να μπορω να παω το παιδι τοσο νωρις στον δημοτικο.

Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί δέχονται παιδάκια από τις 7 το πρωί κ μετά εως τις 8:45 οπου κ κλείνει η πόρτα. Και αυτό γιατί στις 9 σερβίρεται το πρωινό τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την kalamaraki και σταματάω εδώ έγω . Πλέον μόνο απορίες . Τουλάχιστον αυτοι που τράβηξαν το ζόρι πέρυσι και πρόπερσι , ας βοηθήσουμε τους ''νέους'' να βγάλουν μια άκρη χωρίς πολύ πολύ άγχος ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή μια άνεργη μητέρα με 15000? οικογενειακό εισόδημα , είναι πιο δίκαιο να χάσει την θέση στον παιδικό από μια εργαζόμενη μητέρα με 100.000? οκογενειακό εισόδημα . Αυτό λέει η ''κοινή λογική '' ;;;;;; Ποιά μητέρα από τις 2 έχει τα περιθώρια να διαθέσει χρήματα για να στείλει το παιδί της στον παιδικό ; ( hint : χρησιμοποιείστε όποια λογική θέλετε για να φτάσετε στο σωστό αποτέλεσμα ) .

Μια ανεργη με 15000 εχει λιγότερα μόρια απο μια εργαζόμενη με 100000 πολύ σωστα συνεπώς εχει λιγότερες πιθανότητες να επιδωτηθει.

Ομως ετσι είναι η φύση του προγράμματος για τις άνεργες μητέρες.. επειδη έχει συγκεκριμένη κλίμακα μοριοδότησης. Μια άνεργη με 15000 εισόδημα εχει πολύ λιγότερα μόρια απο όλες τις εργαζόμενες μητέρες απο 15000 - 100000 εισόδημα. Εχει πολυ λιγότερα μόρια συνεπώς απο τις εργαζόμενες με 40000 (βάζοντας κοινές παραμέτρους δλδ οχι διαζευγμένη, ανύπαντρη με τον ίδιο αριθμό παιδιών κλπ).

Θελω να πω με απλα λόγια οτι το όριο κατα τη δική μου άποψη δν εχει κανένα νόημα παρα μόνο κόβει τα φτερά σε μητέρες που το 2010 (γιατι εκει μπαίνει το όριο κ όχι στο τρέχον εισόδημα) ειχαν παραπάνω εισόδημα ενω τωρα το 2012 είναι είτε άνεργες είτε εχουν το μισο οικ.εισόδημα.

Τα ποσοστα ανεργείας εχουν ανεβει πολύ κ τα εισοδήματα εχουν πεσει σε όλους πολύ.

Αν ήθελαν να στηρίξουν τις ανεργες μητερες βάση του παραδείγματος με την ανεργη μητέρα που παραθέτεις θα μπορούσαν να αυξήσουν τα μόρια που παίρνει μια άνεργη κ όχι να βάλουν όριο στο εισοδημα αφου μαθηματικα καθαρα κ παλι λιγότερα μόρια απο όλες τις εργαζόμενες εχει η άνεργη....


ymO6p2.png

sL3vp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΡΓΕΣ

21.*

Αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας πρόσκλησης και

22.*

Αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης /ΟΑΕΔ ή υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011ή

23.*

Αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του ΟΑΕΔ για άνεργες που λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ και παραμένουν άνεργες

24.

Για γυναίκες που ο σύζυγός τους είναι μακροχρόνια άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης: Βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ

* (21 και 22 ή 23)

Να ρωτήσω εγώ τώρα..Αυτό είναι το κομμάτι από τη περσυνή αίτηση.Καταλαβαίνω ότι πρέπει να προσκομίσω ή το 21 και 22 μαζί..ή μόνο το 23.Κάνω λάθος?

Και συνεχίζουμε με απορίες

Σίσσυ μου

αν είσαι άνεργη

χρειάζεσαι το 21

= κάρτα ανεργίας σε ισχύ για να το αποδείξεις

χρειάζεσαι το 22

= βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τον ΟΑΕΔ

σαν μινι συνέντευξη δες το για να καταγραφούν τα πτυχία σου, τα προσόντα σου κτλπ

αυτά τώρα σίγουρα το 21 κ το 22

Αν όμως τα τελευταία δυο χρόνια δηλαδή εως κ 19/6/2010 εχεις λάβει επιδομα ανεργίας τότε θα πρέπει να τους πας κ το 23=

Αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του ΟΑΕΔ για άνεργες που λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ και παραμένουν άνεργες

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω επειδή έχει σχέση με το τι ισχύει στην διαδικασία επιλογής .

Στην σελίδα 16 της πρόσκλησης , στην παράγραφο 2.6.1 που είναι η διαδικασία επιλογής , και στο (γ) αναφέρει :

'' Βαθμολόγηση των υποψηφίων, σύμφωνα με τα κριτήρια της παραγράφου 2.5, τα οποία αντιστοιχούν σε μόρια. Σε περίπτωση ισοβαθμιών, προηγείται η υποψήφια που έχει συγκεντρώσει περισσότερα μόρια στο πρώτο κριτήριο κι αν αυτά συμπίπτουν, στο δεύτερο κριτήριο και ούτω καθεξής (όπως αυτά ορίζονται στην παράγραφο 2.5). Αν εξαντληθούν όλα τα παραπάνω κριτήρια χωρίς να καταστεί δυνατός ο καθορισμός της σειράς μεταξύ των ισοβαθμούντων η μεταξύ τους σειρά καθορίζεται σε κλήρωση, η οποία διενεργείται μετά από απόφαση του Δ.Σ. της Ε.Ε.Τ.Α.Α. ''

1ο κριτήριο είναι το εισόδημα ,

2ο η κατάσταση απασχόλησης

3ο ανεργία απο ΟΑΕΔ

4ο οικογενειακή κατάσταση

5ο συμμετοχή σε προγράμματα

Αυτά βέβαια πιάνονται μόνο σε περιπτωση ισοψηφιών μεταξύ μητέρων .

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε με απορίες

Σίσσυ μου

αν είσαι άνεργη

χρειάζεσαι το 21

χρειάζεσαι το 22

αυτά τώρα σίγουρα το 21 κ το 22

Αν όμως τα τελευταία δυο χρόνια δηλαδή εως κ 19/6/2010 εχεις λάβει επιδομα ανεργίας τότε θα πρέπει να τους πας κ το 23=

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Αν τους προσκομίσεις το 23 , δεν συνεπάγεται ότι έχεις περάσει από εξατομικευμένη προσέγγιση οπότε ότι το έχεις το 22 ; Διαφορετικά θα έλεγε , 21 ΚΑΙ 22 Η ΚΑΙ 23 . Λάθος το έπιασα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν τους προσκομίσεις το 23 , δεν συνεπάγεται ότι έχεις περάσει από εξατομικευμένη προσέγγιση οπότε ότι το έχεις το 22 ; Διαφορετικά θα έλεγε , 21 ΚΑΙ 22 Η ΚΑΙ 23 . Λάθος το έπιασα ;;;

Τσούκου

σκέψου πως το 22 είναι μια συνέντευξη καταγραφής των προσόντων σου κ πτυχίων σου για να μπεις στο σύστημα κ αν βρεθει δουλειά να σε πάρουν τηλέφωνο. Η οποία δεν είναι υποχρεωτική...οποιος θέλει την κάνει. Δηλαδή οταν πας κ εγγράφεσαι στα μητρώα των ανέργων βγάζεις απλά μια κάρτα ανεργίας, δηλώνεσαι. Ολα οκ ....αυτό δεν σημαίνει πως παιρνεις κ επιδομα....

Θα πρέπει να πας να κάνεις αίτηση για επιδομα γιατί υπάρχουν όροι κ προυποθέσεις πχ να έχεις δουλέψει τα τελευταια δυο έτη τουλαχιστον 200 ένσημα κτλπ άρα οποιος έχει κάρτα ανεργίας δεν σημαίνει πως παίρνει κ επίδομα.

Εγώ καθε χρονιά που εγγράφομαι τα τελευταία 10 ετη, γράφομαι τον Ιουνιο, κάνω αίτηση γαι επιδομα, το παίρνω κ μετά το κόβω γιατί ξαναπροσλαμβάνομαι τον Σεπτέμβρη.... αλλά την εξατομικευμένη δεν την έκανα ποτέ γιατί δεν είχα λόγο. Την κάνω μόνο για τον ΕΕΤΑΑ.

Ενώ το 23 είναι σαν ενα εκκ. σημείωμα του τι επιδόματα κ πότε έχεις λάβει από τον οαεδ τα τελευταία δυο έτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τσούκου

σκέψου πως το 22 είναι μια συνέντευξη καταγραφής των προσόντων σου κ πτυχίων σου για να μπεις στο σύστημα κ αν βρεθει δουλειά να σε πάρουν τηλέφωνο. Η οποία δεν είναι υποχρεωτική...οποιος θέλει την κάνει. Δηλαδή οταν πας κ εγγράφεσαι στα μητρώα των ανέργων βγάζεις απλά μια κάρτα ανεργίας, δηλώνεσαι. Ολα οκ ....αυτό δεν σημαίνει πως παιρνεις κ επιδομα....

Θα πρέπει να πας να κάνεις αίτηση για επιδομα γιατί υπάρχουν όροι κ προυποθέσεις πχ να έχεις δουλέψει τα τελευταια δυο έτη τουλαχιστον 200 ένσημα κτλπ άρα οποιος έχει κάρτα ανεργίας δεν σημαίνει πως παίρνει κ επίδομα.

Εγώ καθε χρονιά που εγγράφομαι τα τελευταία 10 ετη, γράφομαι τον Ιουνιο, κάνω αίτηση γαι επιδομα, το παίρνω κ μετά το κόβω γιατί ξαναπροσλαμβάνομαι τον Σεπτέμβρη.... αλλά την εξατομικευμένη δεν την έκανα ποτέ γιατί δεν είχα λόγο. Την κάνω μόνο για τον ΕΕΤΑΑ.

Ενώ το 23 είναι σαν ενα εκκ. σημείωμα του τι επιδόματα κ πότε έχεις λάβει από τον οαεδ τα τελευταία δυο έτη.

Το 22 δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πάει κάποιος , αν έχει το 23 . Δεν παίρνεις μόρια παραπάνω αν πας το 22 . Αυτοί θέλουν την κάρτα ανεργίας ( το 21 σίγουρα ) , και ένα από τα άλλα 2 . Αν έπαιρνες επιδόματα παλιότερα όπως εσύ , τους πας το 23 . Αν δεν παίρνεις επίδομα τώρα ούτε παλιότερα τότε τους πάς μόνο το 22 .

Έτσι δεν πάει ρε kalamaraki ;;; :)

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου φοραει ακομη πανα και ο μοναδικος δημοτικος παιδικος σταθμος που δεχεται με πανα ειναι μακρια απο εκει που μενω. με το ιδιωτικο το παιρνουν και το φερνουν με λεωφορειο και με βολευει γιατι ο γιος φευγει καθε πρωι στις 7 και τεταρτο. δε νομιζω να μπορω να παω το παιδι τοσο νωρις στον δημοτικο.
Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί δέχονται παιδάκια από τις 7 το πρωί κ μετά εως τις 8:45 οπου κ κλείνει η πόρτα. Και αυτό γιατί στις 9 σερβίρεται το πρωινό τους.

Και επειδή μου αρέσει να ακριβολογώ ορίστε κ το Φεκ των Δημόσιων Παιδικών σταθμών

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=1842&item_id=7364

Το άρθρο 11 αναφέρεται στις ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Το 22 δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πάει κάποιος , αν έχει το 23 . Δεν παίρνεις μόρια παραπάνω αν πας το 22 . Αυτοί θέλουν την κάρτα ανεργίας ( το 21 σίγουρα ) , και ένα από τα άλλα 2 . Αν έπαιρνες επιδόματα παλιότερα όπως εσύ , τους πας το 23 . Αν δεν παίρνεις επίδομα τώρα ούτε παλιότερα τότε τους πάς μόνο το 22 .

Έτσι δεν πάει ρε kalamaraki ;;; :)

Βρε Λευτέρη.....ναι συμφωνώ δεν παιρνεις παραπάνω μόρια. Αλλά το ζητάνε. Κ οτι εχεις πάρει επιδομα ανεργίας δεν σημαίνει πως έχεις κάνει το 23....δεν είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λευτέρη.....ναι συμφωνώ δεν παιρνεις παραπάνω μόρια. Αλλά το ζητάνε. Κ οτι εχεις πάρει επιδομα ανεργίας δεν σημαίνει πως έχεις κάνει το 23....δεν είναι υποχρεωτικό.

Το 22 εννοείς ότι δεν έχεις κάνει απαραίτητα . Την εξατομικευμένη προσέγγιση , έτσι ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...