Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κι απο μενα!

Καταρχην να πω Χρονια Πολλα στην Αννα μας για χθες. Να χαιρεται το ζουζουνακι της! Χρονια Πολλα σε ολες τις Αννες και να τις χαιροσαστε οσες εχετε.

Νινα μου περαστικα! Αφου αρχισες φυσικοθεραπειες ειναι ζορικα τα πραγματα. Προσεξε μην το πολυκουραζεις. Λογικα σε σας θα χιονισει αυριο απ'οτι λενε.

Εβιρακι χρυσοχερα και του χρονου με υγεια να ξαναφτιαξεις γλυκακια. Εγω ηθελα φετος να φτιαξω διαφορα με το ζουζουνι μου παρεα αλλα τωρα νοιωθω τοσο κουρασμενη που σιγα σιγα μου φευγει η ορεξη. Παντως μου εστειλαν κι εμενα λεμπκουχεν απο τη Νυρεμβεργη και μοηκα στο Χριστουγεννιατικο κλιμα κι επειδη μου εστειλαν και τορτενγκους (το διαφανο ζελε που βαζουν στις ταρτες και τα ταρτακια και συγκρατει ολα τα υλικα) σιγουρα θα φτιαξω και ταρτες με φρουτα. Σε ευχαριστω πολυ και για τα καλά σου λογια.

Αγγελικη ευτυχως το περασε γρηγορα ο μικρος. Καλο κουραγιο αυτες τις μερες. Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω τα ιδια τραβουσα τοσα χρονια στη δουλεια. Ωραιο φαγητακι εχω καιρο να το κανω.

Αρετουλα ευκολα ξεπερασατε εσεις την ιωσουλα. Ευγε! Μπραβο που συγκρατεισαι για το παστιτσιο.

Εμεις καλυτερα ειμαστε. Τη μικρη την ξαναστειλα παιδικο. Ακουσα βεβαια διαφορα αλλα επειδη ετοιμαζονται για τη γιορτουλα τους δεν ηθελα να χασει κατι τετοιο. Απ'οτι καταλαβαινω συνηθισε εκει και περναει καλά. Βεβαια η ιωση αυτη τη μεταλλαξε κι εχει παθει φοβρεη μαμακιαση αλλα θα δομε πως θα εξελιχθει (η κορη μου ηταν φοβερος μπαμπακιας - εμενα με ειχε γραμμενη αλλα δεν με ενοχλουσε καθολου). Χθες εφτιαξα κουνουπιδι γιαχνι και σημερα επειδη ξεχαστηκα φτιαχνω ριγκατονι και ολο και καποια σαλτσα θα φτιαξω.

Φιλια σε όλες και καλό μεσημερι


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα μου καλά έκανες κι έστειλες την κορούλα σου στο σχολείο. Ήταν απύρετη 2 μέρες δεν έιναι έτσι?

Θα χαρεί πολύ με τις ετοιμασίες για την χριστουγεννιάτικη γιορτούλα!

Κι εγω τον δικό μου τον έστειλα σήμερα. Και πήρα τηλέφωνο στο σχολείο πριν από καμιά ωρίτσα και είπαν πως ήταν μιά χαρά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν ρεβύθια λεμονάτα κι έφτιαξα κι ένα ψωμάκι.

Εβιράκι και του χρόνου να είσαστε καλά να ξαναφτιάξεις δίπλες!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική μου.

Ο μικρούλης μου χτες έκανε συνολικά 5 φορές εμετό, αλλά με πολλά φλέματα!

Εντάξει μπορεί να μην είναι ό,τι καλύτερο να κάνει εμετό ένα παιδάκι, αλλά όταν πρόκειται να φύγουν τα φλέματα μ' αυτό τον τρόπο τότε είναι ό,τι καλύτερο.

χτες είχε το πρωί 0!! Σήμερα είχε 8, οπότε λέω στον σύζυξ: ζέστη σήμερα!:tongue:

Καύσωνας. Νίνα την ίδια θερμοκρασία είχαμε κι εδώ. Όπως λέει το τραγούδι "τι Λωζάνη τι Κοζάνη.....χιόνια η μια και χιόνια η άλλη"

Δυστυχώς τα χέρια μου είναι χάλια... κάνω φυσιοθεραπεία και όσο μπορώ λιγότερες δουλειές που τα κουράζουν, όπως πληκτρολόγηση, ζυμώματα, κτλ. πάντως τα μελομακάρονα θα τα φτιάξω!

Πωπω δε φαντάστηκα ότι θα εξελισσόταν έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σου εύχομαι να περάσει γρήγορα.

Εβιρακι χρυσοχερα και του χρονου με υγεια να ξαναφτιαξεις γλυκακια.

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή.

Βεβαια η ιωση αυτη τη μεταλλαξε κι εχει παθει φοβρεη μαμακιαση αλλα θα δομε πως θα εξελιχθει (η κορη μου ηταν φοβερος μπαμπακιας - εμενα με ειχε γραμμενη αλλα δεν με ενοχλουσε καθολου).

Αυτό είναι και καλό και κακό. Από τη μια είναι τόσο τρυφερό, αλλά από την άλλη δε θα σε αφήνει σε χλωρό κλαρί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Όλο ξεκινάω να σας γράφω κι όλο κάτι με διακόπτει... έχω και αρκετή δουλειά στο γραφείο αυτές τις μέρες, είναι και το κλίμα κάπως... Σήμερα θα πάω τη μικρή στον παιδίατρο για εμβόλιο και μετά θα πάω για δουλειά μια και η πεθερά μου έχει ραντεβού με οδοντίατρο για εξαγωγή. Δε μαγείρεψα τπτ για σήμερα, χθες φάγαμε ψαρόσουπα αλλά δεν μπορώ να φάω πάλι σήμερα, αφού είναι Τετάρτη. Μάλλον θα πάρω κάτι απέξω, καμιά χορτόπιτα.

Τα νέα σας τα διάβασα, περαστικά στις άρρωστες (Νίνα μου, ούτε εγώ είχα καταλάβει ότι ήταν τόσο επώδυνο, κάνε τα απολύτως απαραίτητα κι ευχαριστώ για τη συνταγή) και στα αρρωστούλικα, έχω κι εγώ το Δημ. με βήχα, με πονάει κι εμένα ο λαιμός. Φιλιά σε όλες. Αν καταφέρω, θα ξαναμπώ να μιλήσουμε.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Σήμερα θα φάμε φασολάκια.

Αρετούλα περαστικά και σε σένα και στον μικρούλη σου! Αυτή η περίοδος είναι άστα να πάνε με τις ιώσεις!

Σανα να έβαλε κρύο σήμερα ε?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Καταρχην χρονι απολλα στις Αννουλες πολυχρονες να ειναι κ περαστικα σε ολους.Κ αγυριστα αμαν πια με αυτες τις ιωσεις λαλησαμε!

Φωτεινη μου πολυ χαρηκα που σε διαβασα κ ειστε καλα.Πολυ ταλαιπωρια ομως περασατε ε?πωπω ολοι αρρωστοι ποιος να φροντισει ποιον ....τουλαχιστον αναρρωσατε κ ολα οκ!Κ εγω συμφωνω καλα εκανες κ πηγες την μικρη στον σταθμο. Θ ειχε μπουχτισει τοσες μερες σπιτι κ εκει λογω γιορτης το κλιμα θα ειναι σιγουρα πολυ ευχαριστο.

Νινακι περαστικα κ κοιτα να μην κουραζεσαι ε? Ασε τωρα τα μελομακαρονα κ τουε κουραμπιεδες πανω απο ολα τα χρυσα σου τα χερακια!

Εβιρι τι να πω για τις διπλες χαρμα οφθαλμων!! γεια στα χερια σου κ του χρονου να εισαι καλα να ξαναφτιαξεις!

Αγγελικη μου τι καλα που χοτχουλιασατε με τα ζουζουνακια σου! τελεια!! Δεν πειραζει που δεν εχεις ορεξη να φτιαξεις γλυκα οι ζαχαροπλαστες τι θα κανουν κλεφτες θα γινουν? κ ο λιγος χρονος που μας μενει πρεπει να βλεπουμε κ λιγο τα παιδια κ αγαπημενα μας προσωπα.

Αρετη μου πως ειστε σημερα? πολυ δουλεια κ εσεις ε? πωωω μας εχουν λειωσει βρε κοριτσια κ δεν τολμαμε ν απουμε κ κουβεντα ....

Εγω ειχα αδεια χτες κ προχτες αλλα δεν μπορω να πω οτι ξεκουραστηκα.

Την παρασκευη το βραδυ φαγαμε στην μαμα μου χοιρινο ψητο στην λαδοκολα,κοτοπουκο ρολο με πατατες φουρνου,κεφτεδακια, σπιτικη τυροπιτα,λουκανικοπιτακια-τυροπιτακια τα γνωστα κουρου σπιτικα,τζατζικι,τυροκαυτερη,σαλατα λαχανο καροτο κ μαρουλι ουφφφφ κ γλυκα την καρυδοπιτα κ το δικο μου το μαστιχατο σαμαλι με κρεμα ζαχαροπλαστικης( εγω εφαγα ψητο με σαλατα κ ενα κομματι γλυκο!!!).

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε τσιπουρες στην σχαρα με σαλατα κ το βραδυ ειχε η πεθερα πιτσα με μακαροναδα( εγω εφαγα γιαουρτι ...).

Την Κυριακη φαγαμε κοκορα κρασαρο με ρυζακι κ σαλατες διαφορες.

Την δευτερα ημουν σπιτι κ εφτιαξα σνιτσελ με πουρε κ πατατηες τηγανιτες γιατι ο γιος μου δεν τρωει πουρε.Αποφασισα κ φτιαξαμε κ τα μελομακαρονα που ζηταγε τοσο καιρο, πολυ ωραια γινανε κ ενα κεικ με κομματακια σοκολατας κ γλασο σοκολατας.

Χτες εφτιαξα γεμιστα με ρυζακι κ μια σπανακοτυροπιτα κ με λιγο σπανακι που εμεινε εφτιαξα λιγο σπανακορυζο για σημερα για τα μικρα.Εψησα κ λιγο κοτοπουλο για μενα κ εκοψα κ σαλατα.Ααα εφτιαξα κ μπισκοτα βουτυρου που τα κοψαμε με τα μικρα με χριστουγεννιατικα κουπατ κ τα γεμισα με μαρμελαδα φραουλα κ βερυκοκο.

Τωρα για αυριο κιμα θα παρω να κανω με κριθαρακι κ λεω να βρασω κ αγρια χορτα που μου εχει βαλει η πεθερα απο το χωριο.

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι μου κι εγώ όταν έχω άδεια και την περνάω στο σπίτι δεν ξεκουράζομαι γιατί βρίσκω ευκαιρία και κάνω διάφορες δουλειές που δεν προλαβαίνω όταν γυρίζω από την δουλειά!

Η περίοδος αυτή βλέπω είναι για τις περισσότερες ιδιαίτερα φορτωμένη επαγγελματικά.

Όσο για τα μελομακάρονα, ίσως φτιάξω τελικά! Θα αποφασίσω την Παρασκευή.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά Τζένη απορώ με την αυτοσυγκράτησή σου... άκου γιαούρτι αντί για πίτσα ή μακαρονάδα. Τελικά διαπιστώνω για τον εαυτό μου ότι μόνο στη νηστεία δείχνω εγκράτεια, πάλι καλά!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

αυτοσυγκρατηση μεν Αρετη μου αλλα χτες στην διαιτολογο δεν εχασα δραμι .... ελεος πια !!!Κ περιττο να σου πω πως το προγραμμα που μου εδωσε μεχρι την αλλη βδομαδα ειναι πολυ βαρβαρο.... ε ενταξει υπερβαλλω αλλα εχει πεινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδια! Πάλι δε μαγείρεψα, έχω ψαρόσουπα από προχθές και καλαμαράκια τηγανητά από χθες που μου έστειλε η πεθερά μου. Το'χω γαϊδουρίσει το ξέρω:oops:... αλλά μαγείρεψα για τη Γεωργία μου μοσχαρόσουπα.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αρετη μου τι λες? Καλε τι να μαγειρεψεις αφου εχεις ενα σωρο φαγητα? Γιατι να πανε χαμενα κριμα ειναι! Κ οτι μας φερνιυν/στελνουν καλοδεχουμενο να ειναι , ειναι λιγη ξεκουραση για μας! ξερεις ποσες φορες εχω γυρισει σπιτι πτωμα, εχω ενα σωρο να κανω συν το φαγητο κ σκεφτομαι ποσο καλα θα ηταν να ειχα ενα μπολακι φαγητο για τ ααπιδια ετοιμο? Μην αισθανεσαι καθολου ασχημα κοριτσακι.Με 4 παιδια μικρα,δουλεια κ ολες τις υποχρεωσεις που εχεις κανεις παρα πολλα !!! Δεν χωρανε αλλα!!

Ωραιο φαγητο της εκανες της Γεωργιας σου παντος γεια στα χερια σου! Τα αγορια δεν νηστευουν ε?

Εγω χτες αργησα λιγο να γυρισω σπιτι πηγε 5:30 κ μετα μεχρι 7 παρα 15 που εφυγα για γυμναστηριο ετρεχα σαν τον Βεγγο στην κυριολεξια να προλαβω να μαγειρεψω για ολους.Εφτιαξα παστιτσιο για τα μεγαλα αγορια , κρατησα λιγο κιμα κ εριξα μεσα κριθαρακι για το μικρο που τα θελει ΑΚΟΜΑ αλεσμενα κ σημερα το παστιτσιο αλεσμενο θα ηταν στοκοσ κ δεν το τρωει , καθαρισα, επλυνα κ εβρασα χορτα κ εψησα 2 μπιφτεκια για μενα που ειχα ετοιμα πλασμενα στην καταψυξη.Μετα λιγο μαζεψα την κουζινα κ εφυγα στην κυριολεξια τρεχοντας!

Τωρα για αυριο εχω παρει φασολακια φρεσκα να φαμε ολοι κ μετα θα παω τον μικρο για μια μαντου στην παιδιατρο κ θελω να περασω κ απο σμ που ειχα αφησει το παλτο μου στο καθαρηστηριο να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα έχουμε καλαμαράκια κοκκινιστά με πατάτες τηγανιτές.

Καλημερούδια! Πάλι δε μαγείρεψα, έχω ψαρόσουπα από προχθές και καλαμαράκια τηγανητά από χθες που μου έστειλε η πεθερά μου. Το'χω γαϊδουρίσει το ξέρω:oops:... αλλά μαγείρεψα για τη Γεωργία μου μοσχαρόσουπα.

Ναι Αρετή μου, είσαι γαιδούρα από τις λίγες!!!! Ασε μας μαρή!!! Μόνο τα παιδιά να νταντέψεις αρκεί για να γεμίσεις το απόγευμα σου! Καλά κάνει η πεθερούλα σου και σε βοηθάει!

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Γειά σου Τζενάκι!

Αρετη μου τι λες? Καλε τι να μαγειρεψεις αφου εχεις ενα σωρο φαγητα? Γιατι να πανε χαμενα κριμα ειναι! Κ οτι μας φερνιυν/στελνουν καλοδεχουμενο να ειναι , ειναι λιγη ξεκουραση για μας! ξερεις ποσες φορες εχω γυρισει σπιτι πτωμα, εχω ενα σωρο να κανω συν το φαγητο κ σκεφτομαι ποσο καλα θα ηταν να ειχα ενα μπολακι φαγητο για τ ααπιδια ετοιμο? Μην αισθανεσαι καθολου ασχημα κοριτσακι.Με 4 παιδια μικρα,δουλεια κ ολες τις υποχρεωσεις που εχεις κανεις παρα πολλα !!! Δεν χωρανε αλλα!!

πες τα!

Εγω χτες αργησα λιγο να γυρισω σπιτι πηγε 5:30 κ μετα μεχρι 7 παρα 15 που εφυγα για γυμναστηριο ετρεχα σαν τον Βεγγο στην κυριολεξια να προλαβω να μαγειρεψω για ολους.Εφτιαξα παστιτσιο για τα μεγαλα αγορια , κρατησα λιγο κιμα κ εριξα μεσα κριθαρακι για το μικρο που τα θελει ΑΚΟΜΑ αλεσμενα κ σημερα το παστιτσιο αλεσμενο θα ηταν στοκοσ κ δεν το τρωει , καθαρισα, επλυνα κ εβρασα χορτα κ εψησα 2 μπιφτεκια για μενα που ειχα ετοιμα πλασμενα στην καταψυξη.Μετα λιγο μαζεψα την κουζινα κ εφυγα στην κυριολεξια τρεχοντας!

αυτό είναι αγώνας δρόμου παιδάκι μου! Τι να το κάνεις το γυμναστήριο μετά από τόση ένταση???

Τωρα για αυριο εχω παρει φασολακια φρεσκα να φαμε ολοι κ μετα θα παω τον μικρο για μια μαντου στην παιδιατρο κ θελω να περασω κ απο σμ που ειχα αφησει το παλτο μου στο καθαρηστηριο να το παρω.

μνατού έχουμε κι εμείς αυτές τις μέρες. Τώρα που συνήλθε ο γιόκας μου θα πάμε να το κάνουμε.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα!

Πως τα πατε με το κρυο;

Τζενακι μπραβο για την εγκρατεια σου! Απο ολα αυτα τα καλουδια να φας μονο τοσο λιγο ειναι αψογο. Δεν πειραζει κι αν δεν εχασες αυτην τη φορα γραμμαρια, συμβαινει κι αυτο μεχρι να ξαναπαρει μπρος ο μεταβολισμος.

Αρετουλα δεν πειραζει που βρισκεις ετοιμο φαγητο. Εχεις τοσα αλλα να ασχολεισαι.

Χρονια Πολλα στους Σπυρους και τις Σπυριδουλες σημερα.

Χθες εφτιαξα φασολαδα αλλα επειδη ο αντρας μου δεν εφαγε εμεινε για σημερα.

Ασχετο αλλα διαβαζα το μηνυμα της Τζενης με το τρεξιμο που εριξε και λεω παλι καλα που γραφουμε στα "Χαλαρα Καφε".

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...