Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάνω τον σταυρό μου κ θα ρωτήσω! 

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσακια.Τι κανετε εσεις και τα Απριλοπαιδα μας;Εμεις ειμαστε καλα.Χθες πηγαμε και καναμε στον μικρουλη μας υπερηχο οισοφαγου-στομαχου.Απο μικρος ειχαμε ενα θεμα με τις γουλιες και γι'αυτο πινουμε αντιαναγωγικο γαλα ακομα και τωρα αλλα υποθεταμε οτι με το φαγητο που ειναι πιο βαρυ θα καλυτερευαν τα πραγματα.Αντι να καλυτερεψουν ομως χειροτερεψαν.Το παιδακι εβγαζε ακομα και 5ωρες μετα το φαγητο γουλιες.Η εξεταση εδειξε οτι εχουμε μετριας εντασης παλινδρομηση και ο παιδιατρος μας εδωσε το epadoren το σιροπι να πινει 3φορες τη μερα να δουμε πως θα παει.Σημερα παντως προς το παρον ειναι καλα.

Κοριτσια κι εμας λεει μα-μα και μπα-μπα αλλα δεν ξερω αν ξερει οτι απευθυνεται σ'εμας.

Βιβη,πολυ ωραιο το μενου σου.Αυτο το club με σολωμο πως θα το κανεις;μου κεντρισες το ενδιαφερον.Η Καστορια ειναι παρα πολυ ωραια πολη και εχει ομορφα πραγματα,λογικα θα σας φερει γουνινα γαντακια.Φημιζεται η Καστορια για τις γουνες της.

Κιττυ,και το δικο σου το αντρακι μια χαρα ειναι,μπραβο!

Dimista,κι εμας ρημαζει τα παντα.Ολα τα πεταει κατω.Μπισκοτοκρεμα θα φαει αρχες Δεκεμβριου.

Τζαμιν,τι εγινε με τον νεφρολογο;

Καλο απογευμα ομορφες.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

.Η εξεταση εδειξε οτι εχουμε μετριας εντασης παλινδρομηση και ο παιδιατρος μας εδωσε το epadoren το σιροπι να πινει 3φορες τη μερα να δουμε πως θα παει

Della και η μπουμπού έχει παλινδρόμηση και πίνει αυτό το σιρόπι σχεδόν από δύο μηνών, ίσως και νωρίτερα. Τώρα έχουμε αρχίσει και κόβουμε σταδιακά τις δόσεις. Έχουμε κόψει την πρωινή και τη μεσημεριανή και πίνει μόνο το βράδυ. Έχει βελτιωθεί πολύ το θέμα της παλινδρόμησης. Μόνο το ρυζάλευρο της κάθεται βαρύ και το βγάζει. Βέβαια συνεχίζει και εμάς με αντιαναγωγικό γάλα μεχρι το χρόνο. Πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει το σιροπάκι..


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

Della η νεφρολόγος μας είπε ότι η κυστεογραφία δεν ήταν και πολύ καλή γιατί η κύστη δεν ήταν γεμάτη. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπάρχει παλινδρόμιση μεγαλύτερη απ' ότι φαίνεται ή να έχει και ο άλλος νεφρός και να μην το δείχνει. Μας είπε να κάνουμε τον Φεβρουάριο σπινθιρογράφιμα για να δούμε αν έχουν πειραχτεί τα νεφρά από την ουρολήμοξη γιατί τα λευκάτης ήταν πολύ υψηλά. ΄Συνεχίζουμε την χημειοπροφύλαξη (αντιβίωση κάθε μέρα) και κάνουμε καλιέργεια ούρων κάθε 2 μήνες. Και βέβαια με πολύ προσοχή τρέχουμε αμέσως στα νοσοκομεία σε περίπτωση πυρετού, ανυσηχείας, ανορεξίας κλ.

Όχι και πολύ καλά αλλά είμαστε αισιόδοξοι.

Κατα τα άλλα όλα καλά.

Δήμητρα συλαβιστά λέει μα-μα μα-μα και τα-τα τα-τα.

φιλιά


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!

Della η νεφρολόγος μας είπε ότι η κυστεογραφία δεν ήταν και πολύ καλή γιατί η κύστη δεν ήταν γεμάτη. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπάρχει παλινδρόμιση μεγαλύτερη απ' ότι φαίνεται ή να έχει και ο άλλος νεφρός και να μην το δείχνει. Μας είπε να κάνουμε τον Φεβρουάριο σπινθιρογράφιμα για να δούμε αν έχουν πειραχτεί τα νεφρά από την ουρολήμοξη γιατί τα λευκάτης ήταν πολύ υψηλά. ΄Συνεχίζουμε την χημειοπροφύλαξη (αντιβίωση κάθε μέρα) και κάνουμε καλιέργεια ούρων κάθε 2 μήνες. Και βέβαια με πολύ προσοχή τρέχουμε αμέσως στα νοσοκομεία σε περίπτωση πυρετού, ανυσηχείας, ανορεξίας κλ.

Όχι και πολύ καλά αλλά είμαστε αισιόδοξοι.

Κατα τα άλλα όλα καλά.

Δήμητρα συλαβιστά λέει μα-μα μα-μα και τα-τα τα-τα.

φιλιά

Tzamin μου υπομονή και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το κοριτσάκι σου..


uwJMp2.png?KqESJfSU
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες..

Ελπιζω να ειστε ιλοι καλα...

Τzamin ευχομαι να πανε ολα καλα και να περασουν ολα συντομα , να σταματησει να ταλαιπορειται το κοριτσουλι να σταματησετε να ανυσηχειτε κι εσεις....

Della και Tzitzina και εμεις ταλαιπορουμαστε με βαρβατη παλινδρομηση και το αντιμετωπιζουμε με αντιαναγωγικα αλλα αγχονομαι απελπιστηκα...Κοιμωμαστε ακομα στο ιδιο δωματιο και ξυπναω ολη την ωρα για να δω αν ειναι ενταξει...

αντε να χρωνησουνε να ηρεμησουμε λιγακι...

Ρε κοριτσια ποσο φαγητο πεπει να τρωνε?Το ζηγειζετε ακομα η οσο θελουνε?

Εγω του δινω βαζακια, τρωει γυρω στα 200 gr φρουτακια , 250 gr μοσχαρακι με λαχανικα και 200 gr μπισκοτοκρεμα , μηπως ειναι παρα πολυ?

Σχετικα με την ομηλια των παιδιων μας εγω νομιζω οτι τα νινακια μας καταλαβαινουν τι λενε και εμεις φοβωμαστε να το πηστεψουμε για να μην μας πουνε χαζομαμαδες...

Ο νινις μου πηγε χθες στον αντρουλη μου και του ειπε "μπαμπα" με μια ανεση λες και μηλουσε μηνες... Επισης οταν τρωμε και ειναι στην στρατα πηγαινει στον μπαμπα( που του δινει συνηθος μεζεδακια) και του κλαψουριζει και του λεει "μαμ" , και τα απογευματα που πηγαινουμε βολτουλες μολις μας δει να φωραμε ζακετες φωναζει ατα ατα ατα..

Ειναι δυνατον ολα αυτα να ειναι συμπτωσεις?

Τελευταια κανει και κατι περιεργους ηχους , οπως φσσσ, πσσσ,βββ...

Διαβασα σε ενα βιβλιο( Η αναπτηξη της γλωσσας της Χ.Παπαηλιου)οτι τα νινακια καταλαβαινουν καποιες λεξεις ομως μεχρι καποια ηλικεια (6,7 μηνων δεν θυμαμαι ακριβως) δεν μπορουν να μηλησουν γιατι οι γλωσσιτσες τους ειναι πολυ μεγαλες και καλυπτους ολοκληρο το στωματακι τους , μετα απο αυτη την ηλικια γεινονται κανονικες και μπορουν να πουν οτι θελουν...

Οποτε μαλλον και καταλαβαινουν και μηλανε και τους λειπει απλα η εξασκηση....

Σας ζαλησα παλι,τα ειπα ολα μαζι...

Ευχομαι να εχετε μια υπεροχη Κυριακη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κορίτσια !!!

θα συμφωνησω με την Μαρινα οτι φοβόμαστε μηπως μας πουν υπερβολικές ή τρελές , που μας φωνάζουν τα παιδιά μας!!!

και όχι δεν ειναι συμπτώσεις !!!!! ο μπεμπης οταν αρχιζει να πειναει ή βλεπει το φαγητό του φωνάζει μαμ-μαμ-μαμ. ατα δεν λεει ακομα , αλλα καταλαβαινει πολυ καλα οτι θα βγει εξω και κουναει χερια-ποδια και γελαει, το ιδιο κανει και για το μπανιο


Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....

και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!

Καλέ όλων τα μπεμπέκια μιλάνε...μόνο η δικιά μου δε λέει λογάκια?????

Tzamin εύχομαι σύντομα να περάσουν όλα και να τα θυμόσαστε σαν μια περιπέτεια που πέρασε και σας έκανε πιο δυνατούς!!!

Della το club σολωμού είναι πολύ εύκολο. Φτιάχνεις μια κρέμα με γιαούρτι, μαγιονέζα χυμό από ένα λεμόνι, κομματάκια σολωμού και λίγο ψιλοκομμένο μαιντανό και βάζεις μια φέτα ψωμί τοστ, απλώνεις την κρέμα από πάνω δεύτερη φέτα, πάλι κρέμα, τρίτη φέτα πάλι κρέμα και τέταρτη φέτα. Γαρνίρεις με λίγο μαγιονέζα, ελίτσα ή κάπαρη και ένα κομματάκι σολωμο. Είναι πολύ εύκολο, νόστιμο και εντυπωσιακό. Η αλήθεια είναι ότι είχε μεγάλη επιτυχία. Επίσης έκανα και κρέπες με σολωμό γιατί μου είχε περισέψει λίγος από το άλλο ορεκτικό, και είπα να μην πάει χαμένος!!!

Ωραία τα τραπέζια και να βλέπεις φίλους αλλά πολύ ανακατωσούρα μέχρι να μαζευτείς μετά...

Ο άντρας μου μας έφερε γαντάκια από προβατάκι...πολύ ωραία από την Καστοριά. Βέβαια είναι ακόμη μεγάλα για τη μικρούλα μας και ίσως είναι καλύτερα γιατί τώρα βάζει τα πάντα στο στόμα αλλά δε βλέπω την ώρα να της τα φορέσω!!!

Φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Tzamin και εγω σας ευχομαι να πανε ολα καλα (που θα πανε) αλλα να τελειωνετε γρηγορα να μην ταλαιπωρειτε το μικρακι σας!!!

Εμεις απο κουβεντουλες λεμε τα,τα και ντα, ντα μας κανει συνεχεια και κουναει και το χερι της...θα φαμε ξυλο απο την κυρια!που και που λεει και μπα,μπα αλλα δεν νομιζω οτι το λεει συνηδητα.Αφηστε που εχουμε και νευρα αν ειναι στο καρεκλακι της και βαρεθει και θελει αγκαλια γκρινιαζει και χτυπαει την πλατη της πισω.

Μarina1 τον εβαλες στρατα?Εμας μας ειπε ο γιατρος οτι οι παιδοορθοπαιδικοι λενε απο εννεα μηνων (καποιοι λενε και καθολου).Καινουριο βεβαια αυτο γιατι ειδικα στο μεγαλο μου το γιο θυμαμαι οτι ειχε μπει πολυ νωρις.


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!!!

Μαρίνα εγώ το φαγητό της το ζυγίζω ακόμα. Τρώει φρεσκα φρούτα (1/2 αχλάδι, 1/2 μήλο, 1/2 μπανάνα & χυμό από 1/2 πορτοκάλι) περίπου 160-180 γρ. Το μεσημεριανό της το μαγειρεύω εγώ και είναι διάφορα λαχανικά, κοτόπουλο ή μοσχάρι και λίγος τραχανάς (τον λατρεύει). Μεσημέρι τρώει 250-300 (όσο της δώσω το τρώει). Το απόγευμα τρώει 200 γρ. κρέμα ή γιαουρτάκι.

Για την στράτα εμένα μου είχε πει ο ορθοπεδικός που την πήγα, να μην την βάλω καθόλου. Γιατί λέει στην στράτα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τραυματισμού στα γόνατα.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου,τι κανετε;εγω ημουν αρρωστουλα το Σαββατοκυριακο με εμετο και πυρετο.Ευτυχως που δεν κολλησα το μωρακι μου.

Βιβη,μιαμ μιαμ!Η συνταγη ακουγεται παρα πολυ ωραια.Θα την δοκιμασω.Μ'αρεσει παρα πολυ να μαγειρευω και ψαχνω και καινουρια πραγματα,μπραβο.Οσο για το τραπεζι,συγχαρητηρια.Εγω για να πω την αληθεια μου,δεν εχω ορεξη στο συμμαζεμα μετα.Μου ερχεται να τα πεταξω ολα.

Μαρινα,εμενα φρουτα τρωει 160-180,φαγητο 190-200(αν του δωσω παραπανω θα το φαει αλλα λογω της παλινδρομησης ο γιατρος μου ειπε να προσεχω την ποσοτητα και να μην τον αφηνω να τρωει πολυ),και κρεμα το απογευμα τρωει 190.Τα γαλατα ειναι περιπου 210-230.

Τζαμιν,περαστικα,περαστικα,περαστικα!Αφου η κυστη δεν ηταν γεματη ικανοποιητικα γιατι της εκαναν την εξεταση;δεν μπορουσαν να περιμενουν λιγακι να γεμισει κι αλλο ή η μικρουλα εκανε τσισακια και την αδειαζε;Το καλο παντως ειναι οτι παιρνετε αντιβιωση για να ειστε καλυμενοι.Ευχομαι ολα να πανε καλα και να τελειωσετε τα παρε δωσε με τα νοσοκομεια συντομα.

Καλο βραδυ ομορφες,φιλακια.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και από μένα κοριτσάκια και μωράκια!Τι κάνετε?

Εμείς είμαστε 1α χαρά!Ο μπέμπης μου έχει αρχίσει και συλλαβίζει αλλά δεν λέει ακόμα το μα-μα-μα και το μπα-μπα-μπα.Λέει ντα-ντα-ντα και γκα-γκα-γκα.Έχει πλάκα με το γκα-γκα-γκα.

Το Σάββατο τον πήγαμε στο "Μαλλ" με τον αντρούλη μου.Ήτανε στολισμένο το "Μαλλ".Το γυρίσαμε όλο.Φάγαμε ,κάναμε ψώνια και βγάλαμε φωτ.δίπλα στα Δέντρα.Ο μπεμπούλης γέλαγε.Του άρεσε!

Το πρωί τον πήγα βόλτα στην περιοχή μου!Αυτά από μας!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Βιβή μπράβο σου που πήγαν όλα καλά με το τραπέζι!Φαντάζομαι είσαι σούπερ μαγείρισσα!Θέλεις να γράψεις την συνταγή της τούρτας?

Του μπέμπη μου από την Καστοριά του έχουν φέρει γούνινα παντοφλάκια και είναι πολύ ωραία!

Ντέλλα έγινες καλά?Όταν πήγες για Τεστ Παπ πόση ώρα περίμενες?Ο μπέμπης μου γεννήθηκε με παλινδρόμηση και έπινε epadoren για 3 ή 4 μήνες.Το epadoren τον βοήθησε αρκετά.Αλλά τώρα ξεκίνησε πάλι και βγάζει γουλιές μέχρι το πάτωμα και βάζουμε μέσα στο γάλα άνθος ορύζης "Γιώτης".

Και έχουνε μειωθεί.

Τζιτζίνα πώς τα πάτε με το κολυμβητήριο?

Μαρίνα ο μπέμπης μου πίνει 180-210γρ.γάλα,τρώει 175γρ.κρέμα και από φρούτα 1 πορτοκάλι και μισό μήλο.Αχλάδι θα ξεκινήσει την Τετάρτη.Φαγητό δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Τζαμίν σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα πολύ καλά με την μπεμπούλα σας με όλες τις εξετάσεις και για την εξέταση που έχει να κάνει τον Φεβρουάριο.

Κίττυ και σε μένα ο μπέμπης μου χαίρεται όταν είναι να τον κάνουμε μπάνιο και όταν είναι να τον πάμε βόλτα.

Μάμμυ και γω σήμερα σκεφτόμουνα αυτό που έγραψες για το ντα-ντα-ντα.

Τον άκουγα και έλεγα :Θα τρώω ξύλο?:lol::lol::lol:

Καληνύχτα σε όλες και φιλιά στα όμορφα μωράκια σας!


C7Lkp3.png?lXhBQINX4iPZp3.png?6ySe4RtHgWK1p3.png?NeXL5skS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Dimista η συνταγή είναι:

200γρ. γιαούρτι

400γρ σολωμό

400γρ. μαγιονέζα (μπορεί να χρειαστεί λίγο ακόμη για το γαρνίρισμα)

λίγο μαιντανό ψιλοκομμένο

χυμό από 1 λεμόνι

ψωμί τοστ χωρίς κόρα

Ανακατεύεις το γιαούρτι με τα 3/4 της μαγιονέζας και προσθέτεις το χυμό του λεμονιού, το σολωμό ψιλοκομμένο, και το μαιντανό. Αφού φτιάξεις ένα μίγμα το απλώνεις στο ψωμί (δηλαδή μια στρώση ψωμί, μία μίγμαμέχρι να βάλεις 4 στρώσεις ψωμί και 3 μίγμα) και πάνω από το τελευταίο ψωμί γαρνίρεις με μαγιονέζα, λίγο σολωμό ή/και μία ελίτσα. Το διατηρείς στο ψυγείο! Τόσο εύκολο!

Δεν είμαι εγώ για δύσκολες συνταγές όπως σας είπα...δεν ξέρω αν εσείς προλαβαίνετε, εγώ πάντως όχι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς δεν ζυγίζουμε το φαγητό, αλλά τρώμε συγκεκριμένες ποσότητες. Δηλαδή τα φρούτα 1 αχλάδι, 1/2μήλο και 1/2 μπανάνα, ενώ το μεσημέρι το κομμάτι μοσχάρι που της έχω βράσει είναι περίπου 80γρ. και μαζί βάζω 1 πατάτα μέτρια, ένα καρότο και 1-2 φύλλα σέλινο (που δεν το κόβω μαζί με τα υπόλοιπα). Το πρωί από το φρούτο μπορεί να αφήσει λίγο (1-2 κουταλίτσες) το μεσημέρι και παραπάνω να της δώσω θα το φάει!!!

Το απόγευμα όμως δεν πίνει όσο γάλα έπινε πριν αρχίσουμε το φαγητό. Γενικά γάλα πίνει 180 - 210ml. Το απόγευμα όμως πίνει το πολύ 130ml! Λέτε να το έχει βαρεθεί? Νεράκι δίνετε στα μπεμπάκια σας??? Εμένα η παιδίατρος δε μου είπε τίποτα την τελευταία φορά και ξέχασα να την ρωτήσω. Σε 2 εβδομάδες θα πάμε για εμβόλιο, οπότε θα την ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...