Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Μανουλες ιανουαριου 2015


korina89

Recommended Posts

Φίλες μου αγαπημένες,καλή σας μέρα!Τελικά έγινα κι εγώ μανούλα Δεκεμβρίου...

Την Πέμπτη στις 11/12 στις 8 το πρωί είχα πάλι αιμοραγία,πάλι τηλέφωνο στο γιατρό,πάλι τρέξιμο στο νοσοκομείο για τρίτη φορά από τις 9 Νοεμβρίου.Ο γιατρός είπε οτι ρισκάρουμε πολλά κι οτι ήδη το έχουμε φτάσει από τις 30 εβδομάδες που ήμουν το Νοέμβριο ,στις 35 +1 μέρα οπότε θα είναι πιο ασφαλές να βγάλουμε το μωρό μας γιατί με μια μεγάλη ξαφνική αιμορραγία θα κινδυνεύαμε κι οι δύο.Η αιμορραγία σας θυμίζω τις 2 τελευταίες φορές οφειλόταν σε χαμηλό πλακούντα που σχεδόν ακουμπούσε στον τράχηλο και αιμορραγούσε.Το πρόβλημα ήταν οτι εγώ στις 7 το πρωί της Πέμπτης έκανα κανονικά την αντιπηκτική μου ένεση κάτι που καθιστά απαγορευτική τη χρήση επισκληριδίου τουλάχιστον για ένα 24 ωρο. Βρέθηκα λοιπόν να γεννάω με καισαρική με ολική νάρκωση και στις 14.45 γεννήθηκε η μπέμπα μας 2820 γρ.κλαίγοντας και σκούζοντας.Έτσι μου είπαν δηλαδή γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα και πολύ μου κακοφάνηκε...Μου έλεγαν όλοι στο χειρουργείο όταν ξύπνησα "Να σου ζήσει "και νόμιζα οτι μίλαγαν για το παιδί μιας άλλης ,όχι για το δικό μου.Καμία σχέση με την πρώτη μου γέννα που τα άκουγα και τα απόλαυσα όλα...Η μπέμπα μας είναι στη θερμοκοιτίδα γιατί ασχέτως βάρους το παιδί μας είναι πρόωρο κι έπρεπε να βοηθηθεί στην αναπνοούλα του.Σε λιγότερο από 24 ώρες της βγάλανε το οξυγόνο γιατί αναπνέει μόνη της ,έχει όμως καταπιεί διάφορα υγρά που δεν τα έχει αποβάλει ακόμα και της δίνουν φαρμακάκι γιαυτό.Χτες το απόγευμα βγήκα από το μαιευτήριο κι ήταν πολύ δύσκολη μέρα,να γυρνάς σπίτι χωρίς το μωρό...Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη,της μιλάω,της τραγουδάω αλλά όταν φεύγω από εκεί καταρρέω...Καμία μανούλα να μην το ζήσει ,φτάνει εγώ και η nice...Πόσο σε καταλαβαίνω nice καλή μου...Τη μια στιγμή την κουβάλαγα παντού μαζί μου,την ένιωθα ,με άκουγε,με μύριζε και τώρα είναι μακριά μου,ακούει και μυρίζει ξένους...Συγγνώμη αν σας στενοχωρώ αλλά δεν είμαι και στα καλύτερά μου,μου λείπει,ψέματα να πω;

Από την άλλη δεν πρέπει να είμαι αχάριστη...Η μπέμπα μας δεν έχει προβλήματα όπως άλλα παιδάκια εκεί και ήδη από χτες της έδωσαν δοκιμαστικά το γάλα που βγάζω και το δέχτηκε καλά...Ανυπομονώ να ακούσω τα σημερινά της νέα.Στις 1 το μεσημέρι έχει επισκεπτήριο και μας ενημερώνει ο παιδίατρος.Nice καλή μου ,θύμισέ μου στην Αθήνα μένεις;Εγώ στο Ιασώ έχω το μωρό μου,στο λέω γιατί μπορεί να συναντηθούμε στη MENN.Στείλε μου π.μ αν θες.Με το καλό η μπέμπα σας στο σπίτι.Άντε να κάνετε Χριστούγεννα παρεούλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φίλες μου αγαπημένες,καλή σας μέρα!Τελικά έγινα κι εγώ μανούλα Δεκεμβρίου...

Την Πέμπτη στις 11/12 στις 8 το πρωί είχα πάλι αιμοραγία,πάλι τηλέφωνο στο γιατρό,πάλι τρέξιμο στο νοσοκομείο για τρίτη φορά από τις 9 Νοεμβρίου.Ο γιατρός είπε οτι ρισκάρουμε πολλά κι οτι ήδη το έχουμε φτάσει από τις 30 εβδομάδες που ήμουν το Νοέμβριο ,στις 35 +1 μέρα οπότε θα είναι πιο ασφαλές να βγάλουμε το μωρό μας γιατί με μια μεγάλη ξαφνική αιμορραγία θα κινδυνεύαμε κι οι δύο.Η αιμορραγία σας θυμίζω τις 2 τελευταίες φορές οφειλόταν σε χαμηλό πλακούντα που σχεδόν ακουμπούσε στον τράχηλο και αιμορραγούσε.Το πρόβλημα ήταν οτι εγώ στις 7 το πρωί της Πέμπτης έκανα κανονικά την αντιπηκτική μου ένεση κάτι που καθιστά απαγορευτική τη χρήση επισκληριδίου τουλάχιστον για ένα 24 ωρο. Βρέθηκα λοιπόν να γεννάω με καισαρική με ολική νάρκωση και στις 14.45 γεννήθηκε η μπέμπα μας 2820 γρ.κλαίγοντας και σκούζοντας.Έτσι μου είπαν δηλαδή γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα και πολύ μου κακοφάνηκε...Μου έλεγαν όλοι στο χειρουργείο όταν ξύπνησα "Να σου ζήσει "και νόμιζα οτι μίλαγαν για το παιδί μιας άλλης ,όχι για το δικό μου.Καμία σχέση με την πρώτη μου γέννα που τα άκουγα και τα απόλαυσα όλα...Η μπέμπα μας είναι στη θερμοκοιτίδα γιατί ασχέτως βάρους το παιδί μας είναι πρόωρο κι έπρεπε να βοηθηθεί στην αναπνοούλα του.Σε λιγότερο από 24 ώρες της βγάλανε το οξυγόνο γιατί αναπνέει μόνη της ,έχει όμως καταπιεί διάφορα υγρά που δεν τα έχει αποβάλει ακόμα και της δίνουν φαρμακάκι γιαυτό.Χτες το απόγευμα βγήκα από το μαιευτήριο κι ήταν πολύ δύσκολη μέρα,να γυρνάς σπίτι χωρίς το μωρό...Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη,της μιλάω,της τραγουδάω αλλά όταν φεύγω από εκεί καταρρέω...Καμία μανούλα να μην το ζήσει ,φτάνει εγώ και η nice...Πόσο σε καταλαβαίνω nice καλή μου...Τη μια στιγμή την κουβάλαγα παντού μαζί μου,την ένιωθα ,με άκουγε,με μύριζε και τώρα είναι μακριά μου,ακούει και μυρίζει ξένους...Συγγνώμη αν σας στενοχωρώ αλλά δεν είμαι και στα καλύτερά μου,μου λείπει,ψέματα να πω;

Από την άλλη δεν πρέπει να είμαι αχάριστη...Η μπέμπα μας δεν έχει προβλήματα όπως άλλα παιδάκια εκεί και ήδη από χτες της έδωσαν δοκιμαστικά το γάλα που βγάζω και το δέχτηκε καλά...Ανυπομονώ να ακούσω τα σημερινά της νέα.Στις 1 το μεσημέρι έχει επισκεπτήριο και μας ενημερώνει ο παιδίατρος.Nice καλή μου ,θύμισέ μου στην Αθήνα μένεις;Εγώ στο Ιασώ έχω το μωρό μου,στο λέω γιατί μπορεί να συναντηθούμε στη MENN.Στείλε μου π.μ αν θες.Με το καλό η μπέμπα σας στο σπίτι.Άντε να κάνετε Χριστούγεννα παρεούλα!!

Κοριτσι μου, να σου ζησει το μπεμπακι σου! Ευχομαι ο,τι καλυτερο πραγματικα, ο θεος να ειναι κοντα σας!Ολα καλα να πανε! Συγκινηθηκα μωρε..


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ LITTLE STAR μου!!

Α,και κάτι άλλο:Calliope* μου ,μήπως να την ξανασκεφτείς την ολική νάρκωση;Εγώ που αναγκαστικά έκανα ολική εκτός από το συναισθηματικό κομάτι μαρτύρησα και πρακτικά.Στην πρώτη μου κόρη που είχα κάνει επισκληρίδιο μετά το πρώτο 24ωρο πέταγα,σήκωνα το μωρό,το φρόντιζα.Με την ολική καμία σχέση!Ζαλάδες,ναυτίες,τάση για λιποθυμία.Την πρώτη φορά που πήγαν να με σηκώσουν έχανα τον κόσμο, τα'παιξαν οι νοσοκόμες και με ξαναγύρισαν στο κρεβάτι.Ακόμα δεν έχω συνέλθει κι αναρωτιέμαι πως θα φρόντιζα το μωρό αν το είχα σπίτι;Ελπίζω όταν έρθει με το καλό να έχω συνέλθει κι εγώ γιατί προς το παρόν σέρνομαι...Με αγάπη πάντα Calliope* μου...

ravT κοπέλα μου ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά και να κρατηθεί ο μπέμπης σας όσο πρέπει στην κοιλίτσα...

Αχ,αυτά τα βιαστικά παιδάκια μας,αχ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ LITTLE STAR μου!!

Α,και κάτι άλλο:Calliope* μου ,μήπως να την ξανασκεφτείς την ολική νάρκωση;Εγώ που αναγκαστικά έκανα ολική εκτός από το συναισθηματικό κομάτι μαρτύρησα και πρακτικά.Στην πρώτη μου κόρη που είχα κάνει επισκληρίδιο μετά το πρώτο 24ωρο πέταγα,σήκωνα το μωρό,το φρόντιζα.Με την ολική καμία σχέση!Ζαλάδες,ναυτίες,τάση για λιποθυμία.Την πρώτη φορά που πήγαν να με σηκώσουν έχανα τον κόσμο, τα'παιξαν οι νοσοκόμες και με ξαναγύρισαν στο κρεβάτι.Ακόμα δεν έχω συνέλθει κι αναρωτιέμαι πως θα φρόντιζα το μωρό αν το είχα σπίτι;Ελπίζω όταν έρθει με το καλό να έχω συνέλθει κι εγώ γιατί προς το παρόν σέρνομαι...Με αγάπη πάντα Calliope* μου...

ravT κοπέλα μου ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά και να κρατηθεί ο μπέμπης σας όσο πρέπει στην κοιλίτσα...

Αχ,αυτά τα βιαστικά παιδάκια μας,αχ!!!

Να σας ζησει καλη μου!!Τα'μπηξα παλι πρωι πρωι!! Σας καταλαβαινω και τις δυο που δεν εχετε τα μωρακια σας μαζι.Τουλαχιστον ειναι γερο,με πολυ καλο βαρος και ελπιζω να το παρετε συντομα σπιτι οπως και να αναρρωσεις και εσυ πολυ πολυ συντομα!Οσο για την Calliope* ελπίζω να την πεισεις χιχι!Καλο κουραγιο και περιμενουμε κι αλλα νεα μετα κ την σημερινη επισκεψη στο μικρακι σου!


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...εγω ειμαι χαλια απο χθες το βραδυ εχω κατι εντονους πονους κατω χαμηλα στα γεννητικα που πραγματικα εχω καθηλωθει σε ενα καναπε κ κρεβατι κ δεν μπορω να περπατησω τι ειναι αυτο τωρα δεν ξερω βεβαια εκανα βλακεια κ εσκυψα λιγο αποτομα κ ισως να φταιει αυτο....

Σημερα εχω πονους στο στομαχι καουρες ζαλαδες...μια χαλια ημερα δηλ

baby2 Συγχαρητηριααα

picgifs-baby-6212231.gif

να ειναι παντα γερη κ καλοτυχη η μικρη σου....ηταν λιγο βιαστικη αλλα μην στεναχωριεσαι συντομα θα ειναι σπιτι μαζι σου...

Κοριτσια τα εχω σκεφτει ολα αλλα ο φοβος για τα νοσοκομεια δεν ξεπερνιεται εχω βαλει ολα τα θετικα κ αρνητικα αλλα κ παλι καταφευγω στην ολικη!!!:confused::confused::confused:


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Baby2? Να σας ζήσει!!!! Σύντομα όλα αυτά θα ξεχαστούν! Φαντάζομαι πόσο δύσκολο πρέπει να ήταν όμως όλο αυτό....αλλά το βασικό είναι ότι είναι περαστικό. Calliope εγώ έκανα επισκληρίδιο στην πρώτη καισαρική. Όταν τα είδα σκούρα - αφού είχαν βγάλει τη μικρή και την είδα - μου έκαναν μία μέθη και.... καληνύχτα σας.... Ξύπνησα όταν όλα είχαν τελειώσει. Οπότε δεν αξίζει τον κόπο η ολική νάρκωση. Μην ανησυχείς!


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

baby2 και niceκοριτσάκια μου, περνάτε δύσκολα. Λόγω του διαβήτη, έχω σκεφτεί πολλές φορες οτι μπορεί το κοριτσάκι μου να μπει στη μονάδα κ είναι κάτι που με τρομοκρατεί. Θα πω όμως τι μου είπε ο γιατρός μου κ με βοήθησε να δω λίγο τα πράγματα αλλιως. Μου είπε οτι θα έπρεπε να στεναχωριομουν αν δεν υπηρχαν οι μονάδες να βοηθήσουν το παιδι μου. Το θέμα είναι να ερθει στο σπίτι ενα γερο παιδι, που θα έχει ξεπεράσει τα οποία προβλήματα. Αυτό θα πω κ σε εσάς. Να σκέφτεστε μονο τη στιγμη που θα πάρετε τα παιδάκια σας γερά κ δυνατά στο

ravtυπομονή. Θα περάσουν οι μέρες!!!! Σου εύχομαι τα καλυτερα. Σου στελνω όλη μου τη θετική ενέργεια.

Εγώ κορίτσια μου, έχω πολλά πονακια. Σήμερα με είδε η γραμματέας του γιατρού μου κ μου είπε οτι η κοιλιά μου είναι πολύ χαμηλά. Το ζάχαρο έχει απορρυθμιστει τελείως. Την παρασκευή θα πάω γιατρό κ θα μου πει ποτε θα μπω.

Εγώ, παραδόξως δεν έχω καθόλου άγχος προς το παρον για την καισαρική. Απλα ανυπομονω!!! Πιστεύω οτι σε καμία εβδομαδα θα έχω γεννήσει!!!!


tt1ac959.aspx
Link to comment
Share on other sites

Πως ειστε εγκυουλες και μανουλες?

Εγω περναω δυσκολες ωρες πολλους πονους και πολυ κλωτσια βρε κοριτσια...αντε να περασουν οι μερες!!

ravt πως εισαι ελπιζω να μην εχεις γεννησει!!

s.ria γτ εκλαιγες δεν καταλαβα!!


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πως ειστε εγκυουλες και μανουλες?

Εγω περναω δυσκολες ωρες πολλους πονους και πολυ κλωτσια βρε κοριτσια...αντε να περασουν οι μερες!!

ravt πως εισαι ελπιζω να μην εχεις γεννησει!!

s.ria γτ εκλαιγες δεν καταλαβα!!

Και εγω αυτό λέω αντε να περάσουν οι μερες !! Ανυπομονώ να δω το μωράκι μας ! Εγώ τωρα τελευταία δεν νιώθω πολλές κλωτσιές ίσως γιατί δεν εχει πολύ χώρο πλέον, νιώθω όμως να με πιέζει στα πλευρά κ στο στομαχι . Αχχχ κοντεύουμε !!!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτό λέω αντε να περάσουν οι μερες !! Ανυπομονώ να δω το μωράκι μας ! Εγώ τωρα τελευταία δεν νιώθω πολλές κλωτσιές ίσως γιατί δεν εχει πολύ χώρο πλέον, νιώθω όμως να με πιέζει στα πλευρά κ στο στομαχι . Αχχχ κοντεύουμε !!!

Eιναι ελαχιστες κ εμενα οι κλωτσιες του λογω χωρου για αυτο οταν τις δινει με πονανε πολυ κ απο πιεση ασε μια απο τα ιδια!!!:confused::confused::confused:


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά από ό,τι βλέπω δεν είμαι η μόνη που δεν νοιώθει τις κλωτσιές τόσο έντονα. Το είπα χτες στη γιατρό μου, αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι κουνιέται συνέχεια, αλλά σε μικρότερο εύρος....Πού να χωρέσει ο καημένος....

Ο υπέρηχος τον έδειξε 3.500 γρ. Φυσικά δεν είναι ακριβές αυτό γιατί έχει και μία απόκλιση +-10%. Πάντως τα 3 κ. τα ξεπέρασε. Κατά τ' άλλα έχω μία φοβερή γρίππη η οποία ελπίζω να έχει περάσει μέχρι τις 27/12 που είναι η καισαρική. Με κόλλησε η μικρή μου την οποία σήμερα ξαναπήγα στο σχολείο της γιατί πρέπει παράλληλα να έχω και λίγο χρόνο για να τελειώσω τη μία τελευταία εργασία που έχω για το πανεπιστήμιο.... Ουφ....τα χω φτύσει...


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΠΗΓΑ ΓΙΑ DOPPLER ΣΗΜΕΡΑ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ, Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΖΥΓΙΖΕΙ 1.900 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΕΙΜΑΙ 32+1!ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ NEWBORN?

ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΕΙΝΑΙ 15/1 (ΘΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ) Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ. ΕΚΛΕΙΣΑ 5/1 ΜΕ ΤΗ ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ (ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ) ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΚΙ 1ΑΣ ΩΡΑΣ, ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ...ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ...!

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 15 ΘΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ...ΑΥΤΑΑΑ..


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα!!!

Τι κανετε κοριτσια, τι νεακια εχουμε???

LITTLE_STAR εγω θα στο ξαναπω οτι θες κανεις αλλα μην παρεις οχι δεν θα τα χρειαστεις εκτος κ αν θες να σπαταλησεις λεφτακια τσαμπα!!!:tongue::tongue::tongue:

panmarne Καλε τι μεγαλο μωροοοο που ειναι ο μπεμπης σου???

Αχ κοντοζυγωνεις αγχωθηκα τωρα εγω για σενα!!!:tongue::tongue:

Εγω την Δευτερα εχω ραντεβου κ ανυπομνωωωω!!


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...