Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

δηλαδή τις ξύνετε τις ντομάτες και τις βράζετε?καθένας με τον πόνο του

Είμαι παντελώς ασχετη,μη νομιζεις

Αλλά θα ρωτησω τον αντρα μου και θα σου πω πώς γίνεται

Πχ η μανα μου που φτιάχνει ντοματοχυμο σε πολυ λάιτ εκδοχή απλά ξεφλουδίζει τις ντοματες,τις πολτοποιεί,βάζει λαδακι,αλατάκι και τις αποθηκεύει σε σακουλάκι στην καταψυξη

Αλλά ο πελτες είναι άλλη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλοριζικο το θεματακι Περιστερακι πολυ ωραιο.Εμεις ξεκινησαμε την αποθηκευση τροφιμων απο σημερα σε οσπρια ζυμαρικα και σιγα σιγα θα την ολοκληρωσω.Πολυ μου αρεσε η συνταγη με το σαπουνι,αποθηκευω και εγω ντοματοχυμο στην καταψυξη,καθως και φασολακια σπανακι σελινο και μαιντανο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τις ξύνετε τις ντομάτες και τις βράζετε?καθένας με τον πόνο του

φουμπι αν ξυσεισ το κατω μεροσ της ντοματας με τον τριφτξ η φλουδα φευγει κατευθειαν και τριβεις την σαρκα και μετα την βραζεισ πολυ καλα να μην εχει υγρα...στα βαζακια μετα,λαδακι και ετοιμα.κοριτσια εμεισ μαζουμε και ντοματεσ ολοκληρεσ και τισ βαζουμε καταψυκτη και οταν θελησουμε για κανενα κοκκινιστο βγαζουμε και τισ τριβουμε αμεσως.καμια σχεση με την σαλτσα εμποριου

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τις ξύνετε τις ντομάτες και τις βράζετε?καθένας με τον πόνο του

foubi έχει πολύ μικρά τοματάκια που είναι για σάλτσα, περίπου 30 λεπτά το κιλό. Εγώ έφιαξα φέτος, τα έπλυνα κ τα πολτοποίησα στο μούλτι. Μετά βράσιμο σε μεγάλη κατσαρόλα κ τα έβαλα σε αποστειρωμένα βάζα. Τα έχω έξω κ δεν μου έπαθαν τίποτα. Νομίζω κ με τις κανονικές ντομάτες, κάπως έτσι γίνεται η σάλτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το Σάββατο πήγα στη λαϊκή αποφασισμένη να πάρω πολλές τομάτες, να κάνω σάλτσα για το χειμώνα. Παρότι κι εγώ αγοράζω έτοιμα τοματάκια κονσέρβα για το φαγητό -γιατί συνήθως δεν φτιάχνω αρκετά βάζα για να κρατήσουν όλο το χειμώνα- η γεύση της σπιτικής τομάτας κάνει το φαγητό ασύγκριτα καλύτερο.

Το αποτέλεσμα, βέβαια, εξαρτάται από την πρώτη ύλη. Ό,τι τομάτα βάλεις τέτοια σάλτσα θα πάρεις. Κι εννοώ πως αν επιλέξουμε τις παρακάτω τομάτες δεν θα μείνουμε καθόλου ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα:

  • τομάτες με κίτρινα σημεία (που σημαίνει πως δεν έχουν φτάσει σε πλήρη ωρίμανση πριν τις κόψουν) ή
  • τομάτες που ανοίγοντάς τις στη μέση έχουν ασπρίλες και στεγνή σάρκα ή
  • τομάτες που είναι πολύ νερουλές (θα παιδευτούμε άδικα για να πάρουμε πολύ λίγη σάρκα αναλογικά με την ποσότητα)

Ιδανική ποικιλία για σάλτσα τομάτας είναι τα πομοντόρια, τα μικρά μακρόστενα τοματάκια. Διαλέξτε σφικτά, γεμάτα, κόκκινα τοματάκια – κι αν μπορείτε δοκιμάστε ένα για να δείτε πόσο νόστιμα είναι. Ο κανόνας είναι “νόστιμη τομάτα, νόστιμη σάλτσα. Ψαχνωμένη τομάτα, περισσότερη σάλτσα”.

Αυτή τη φορά, διάλεξα κανονικές στρογγυλές τομάτες παραβαίνοντας την συνήθειά μου. Ένας παραγωγός από την ορεινή Κορινθία είχε φέρει καταπληκτικές τομάτες – ώριμες, σφικτές και ψαχνωμένες – αλλά ταλαιπωρημένες από τις ατελείωτες βροχές της περασμένης εβδομάδας. Αν είχαν καλή όψη θα τις πούλαγε 1?/κιλό και τώρα ξεπούλαγε με 0,30?/κιλό. Έτσι πήρα 15 κιλά (4,5?) και ετοίμασα 5 μπουκάλια του 1 λίτρου σάλτσα.

Τα πομοντόρια σε τέτοια τιμή πωλούνται συνήθως (0,30?/κιλό). Προσέξτε τα όμως να μην είναι κιτρινισμένα και στεγνά.

Υλικά:

  • Τομάτες
  • Αλάτι, ζάχαρη (αν χρειάζεται σύμφωνα με τη γεύση σας)
  • Βασιλικός ή άλλα αρωματικά (αν θέλετε)

Εκτέλεση:

Α. Ξεφλουδίζετε τις τομάτες

Βάζετε μια μεσαία κατσαρόλα με νερό στα 2/3 να βράσει. Χαμηλώνετε τη θερμοκρασία τόσο ώστε να μην κοχλάζει.

Πλένετε τις τομάτες. Χαράζετε το κάτω μέρος τους σταυρωτά με ένα μαχαίρι. Τις βουτάτε λίγες λίγες στο καυτό νερό, γυρνώντας και από τις δύο πλευρές και τις βγάζετε μόλις βεβαιωθείτε ότι η φλούδα -στο σημείο που την έχετε χαράξει ξεκολλάει από τη σάρκα. Θέλει 1 λεπτό. Τις αφήνετε σε ένα ταψί να κρυώσουν. Ξεφλουδίζετε τις τομάτες.

Β. Προετοιμάστε την σάρκα

Υπάρχουν δύο τρόποι να επεξεργαστείτε την σάρκα της τομάτας, ανάλογα με το αν θέλετε να μείνουν οι σπόροι της μέσα στη σάλτσα ή όχι.

  • Αν δεν σας ενοχλούν οι σπόροι, πάρτε μεγάλο ξύλο κοπής, ένα μπολ και τη μεγάλη σας κατσαρόλα -στην οποία θα βράσετε την σάλτσα. Κόψτε μια μια κάθε τομάτα στη μέση οριζόντια, πιέστε με τα δάχτυλά σας να φύγουν όσα ζουμιά και σπόροι φεύγουν εύκολα μέσα στο μπολ, τεμαχίστε την με μικρούς κύβους και ρίξτε την στην κατσαρόλα. Συνεχίστε έτσι μέχρι να γεμίσετε την κατσαρόλα (3 δάχτυλα κάτω από το χείλος). Σουρώστε και προσθέστε το χυμό από το μπολ στην κατσαρόλα. Πετάξτε τους σπόρους.

Μπορείτε να ετοιμάσετε τη σάλτσα σαν κονκασέ (με μικρά κομματάκια τομάτας και χυμό) ή να την κάνετε πολτό, αλέθοντας την τομάτα -λίγη λίγη- στο μπλέντερ. Ιδανικό είναι να βράσετε για μισή ώρα τα κομμάτια τομάτας να μαλακώσουν και μετά -μέσα στην κατσαρόλα- να την πολτοποιήσετε με ένα ραβδομπλέντερ.

  • Αν σας ενοχλούν οι σπόροι της τομάτας, πάρτε δύο μεγάλα μπολ. Κόψτε κάθε τομάτα στη μέση οριζόντια, αδειάστε ό,τι πέφτει εύκολα στο ένα μπολ και βάλτε τη ζουληγμένη τομάτα στο άλλο μπολ. Θέλετε να πάρετε τον πολτό από αυτές τις τομάτες και να απαλλαγείτε από τα σπόρια και τις σκληρές ίνες. Ο παραδοσιακός τρόπος είναι ο χειροκίνητος μύλος λαχανικών. Πιο σύγχρονος είναι ο ηλεκτρικός μύλος, σύνηθες εξάρτημα των πολυμίξερ. Περάστε λίγες λίγες τις τομάτες από το μύλο και μαζέψτε τον πολτό τους στην κατσαρόλα. Επειδή αυτός ο πολτός είναι πιο υδαρής από τα κομματάκια τομάτας της προηγούμενης μεθόδου, δεν θα χρειαστεί τον σουρωμένο ζωμό τομάτας που θα έχετε μαζέψει στο πρώτο μπολ. Αυτός είναι η επιβράβευσή σας! Φτιάξτε ένα τονωτικό Bloody Mary ή μουσκέψτε ένα κρητικό παξιμάδι και κάντε ένα καταπληκτικό ντάκο.

Γ. Βράστε την σάλτσα

Οι οδηγίες είναι κοινές και για τις δύο μεθόδους. Βάλτε την κατσαρόλα σε δυνατή φωτιά, να αφρίσει η τομάτα και να ανεβάσει στην επιφάνεια ό,τι πρέπει να αφαιρεθεί. Ξαφρίζετε και πετάτε ό,τι διαχωρίζεται στην επιφάνεια. Χαμηλώστε τη φωτιά στο μέτριο και αφήστε την να σιγοβράζει. Κατά διαστήματα καθαρίζετε την επιφάνεια από τον συμπυκνωμένο, κατακόκκινο αφρό και ανακατεύετε την σάλτσα για να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει κολλήσει στον πάτο. Θα το καταλάβετε πότε η τομάτα σας είναι έτοιμη, πεντακάθαρη και στην πυκνότητα που την θέλετε. Ανάλογα με την τομάτα που θα χρησιμοποιήσετε θα σας πάρει από 30′ έως 60′ λεπτά σιγανού βρασίματος.

Δοκιμάστε τη γεύση. Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε λίγο αλάτι και ζάχαρη, για να διορθώσετε τη γεύση ανάλογα με τα γούστα σας, όχι γιατί χρειάζεται συντηρητικό η σάλτσα. Το σωστό βράσιμο και το ξάφρισμα είναι αρκετά. Δεν χρειάζεται ούτε λάδι. Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε φύλλα βασιλικού στο τέλος του βρασίματος. Θα αρωματίσουν την σάλτσα όσο σας περιμένει να την ανοίξετε.

Δ. Αποστειρώστε τα γυάλινα βάζα

Πλύντε και στραγγίξτε τα βάζα από τα νερά. Μην τα σκουπίσετε. Τοποθετείστε τα στη σχάρα του προθερμασμένου φούρνου στους 100 βαθμούς και αφήστε τα μέχρι να δείτε ότι δεν έχουν καμμία σταγόνα νερού επάνω τους.

Λίγο πριν αρχίσετε το γέμισμα, βάλτε και τα καπάκια, πλυμμένα και βρεγμένα. Αυτά δεν πρέπει να μένουν για πολλή ώρα στο φούρνο γιατί χαλάει το ελαστικό δαχτυλίδι που έχουν εσωτερικά. Όταν είναι τελείως στεγνά είναι έτοιμα.

Ε. Γεμίστε τα βάζα

Με τη βοήθεια ενός χωνιού γεμίστε τα καυτά βάζα (μέχρι 1 δάχτυλο κάτω από το χείλος) με την καυτή σάλτσα. Κλείστε προσεκτικά με τα καυτά καπάκια και γυρίστε τα ανάποδα μέχρι να κρυώσουν. Ο αέρας που έχει κλειστεί στο βάζο θα συσταλεί όταν κρυώσει και θα τραβήξει το πώμα προς τα μέσα, κλείνοντας αεροστεγώς το βάζο. Όταν το ανοίξετε θα ακούσετε το χαρακτηριστικό “κλικ”.

Όλη η διαδικασία θέλει επιδέξιους χειρισμούς για να μην καείτε. Χρησιμοποιείστε πανάκια και γάντια σιλικόνης.

Αποθηκεύστε τα βάζα ή τα μπουκάλια σε σκοτεινό και δροσερό μέρος. Κάθε ένα που ανοίγετε το φυλάτε στο ψυγείο μέχρι να καταναλωθεί.

Εγώ δεν έβαλα καθόλου μυρωδικά έβαλα μόνο κόκκινη πιπεριά και την ντομάτα την έκανα στο μούλτι μιας και δεν με πειράζουν τα σποράκια


:-D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι Σαββατόβραδο λέω να ρίξουμε καμιά ιδέα για τρόπους διασκέδασης κατ' οίκον ή και εκτός σπιτιού με το δυνατότερο χαμηλό κόστος...

Τι κάνουμε, βρε αδερφε, για να ξεσκάσουμε...

Eγω τον τελευταιο χρονο παρακολουθω πολυ τις εκδηλώσεις που κανει ο δημος μας ή διάφοροι συλλογοι.

Δεν φανταζεσαι ποσες δωρεαν εκδηλωσεις υπαρχουν.Τα Χριστουγεννα μέρα παρα μέρα είμασταν και σε κάποια εκδηλωση,τωρα τις αποκριες παλι το ιδιο θα κάνουμε.

Παρακολουθω πολλες ομιλίες με ψυχολογους,παιδαγωγους κτλ οπως επισης επειδη είμαι φαν του θεατρου παρακολουθω θεατρικες παραστασεις ερασιτεχνικες οι οποιες είναι υπεροχες και με μηδαμινο κοστος εισητηρίου.

Και μπορώ να σου πω ότι τωρα περναω καλύτερα οταν βγαινω σε σχεση με παλια που μοναδική μας εξοδος ηταν καφες ή ταβερνα (και τωρα θα παμε αλλα πολύ πιο σπάνια πια)

Link to comment
Share on other sites

magnamara και smartaki σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Η συμμετοχή και οι ιδέες όων μας είναι πολύτιμες

Αννια είσαι πράγματι θησαυρός

Ευχαριστούμε για τη συνταγή.Την αποθήκευσα ήδη και δεν θα χρειαστεί να ρωτησω τον περιστερη.Θα την φτιάξω μόνη μου και μακάρι να την πετυχω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω βρε κορίτσια μήπως ξέρει καμιά...το αλεύρι αν το έχεις καιρό πιάνει καμιά φορά κάτι σαν άσπρο χνούδι.πως το αποθηκεύουμε για να μην το πάθει?

Γενικά όλα τα τρόφιμα δεν πρέπει να έχουν υγρασία, υψηλή θερμοκρασία (θέλει κάτων από 20C) και όχι φως. Ίσως αν υπάρχει υπόγειο στο σπίτι σας θα ήταν καλύτερα ή στο πατάρι, αν είναι κρύο.

Προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι πρόκειται να συμβει κάτι τέτοιο όχι γιατι είναι απιθανο σενάριο αλλα ίσως επειδή είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και δεν θελω να βλέπω τα στραβα που ενδεχεται να συμβούν.

Κι εγώ είμαι αισιόδοξη σε βαθμό που ελπίζω ότι και νεκρός να είναι κάποιος ίσως να αναστηθεί με κάποιο θαύμα. Όταν όμως διαβάζεις και ακούς ειδήσεις, οικονομικές αναλύσεις και τις συνδυάζεις με τις προφητείες αγίων που έχουν γίνει γνωστές, τότε σου φεύγει η αισιοδοξία.

Παρακολουθώ πολύ τις προσφορες των σούπερ και ψωνίζω σε ποσότητα οταν εχουν εκπτωση 30-40%,οταν π.χ. βαζει προσφορά τους καφέδες θα πάρω 2.

Όταν έκανε το γνωστό σούπερ μάρκετ αυτήν την προσφορά, έπαιρνα περίπου 10 σακουλάκια των 200γρ. ή 5 των 500γρ. και περνούσα μέχρι να ξαναβάλει την ίδια προσφορά.

Παντως η πραγματικότητα είναι ότι ο κοσμος εχει φοβηθεί πάρα πολύ ότι κάτι θα συμβει γυρω στις 20 Μάρτη και αυτη η τρομολαγνεια που υπάρχει από τα ΜΜΕ μόνο καλό δεν κάνει.

Εγώ δε φοβάμαι μόνο συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά και τον πόλεμο με την Τουρκία. Δυστυχώς, αργά ή γρήγορα..................

Δεν ξέρω αν ακούσατε ότι και το Ισραήλ είναι έτοιμο για επίθεση στο Ιράν το επόμενο δίμηνο; Αυτό σημαίνει αυτόματα εμπλοκή πολλών κρατών.

Μιας και είναι Σαββατόβραδο λέω να ρίξουμε καμιά ιδέα για τρόπους διασκέδασης κατ' οίκον ή και εκτός σπιτιού με το δυνατότερο χαμηλό κόστος...

Τι κάνουμε, βρε αδερφε, για να ξεσκάσουμε...

Για μένα δεν νοείται διασκέδαση χωρίς μουσική και χορό. Το καλύτερο είναι να μαζευόμαστε σε σπίτια, να βάζουμε μουσική και να κάνουμε σαν πάρτι με ελάχιστο φαγητό και αν υπάρχει δυνατότητα και με ποτό ή αναψυκτικό, όλα ρεφενέ. Μπορούμε να πρωτοτυπίσουμε κάνοντας κάθε φορά διαφορετικά πάρτι με μουσική συγκεκριμένης δεκαετίας, πότε πρόσφατης και πότε παλαιότερης.

Μόνο που πλέον δεν νοικιάζουμε την ταινία ημερησίως,γιατί δεν ξέρουμε αν θα προλάβουμε να την δούμε,αλλά με την εβδομάδα.

Μπορείτε να συνεννοηθείτε δύο γειτονικές οικογένειες μαζί να μοιράζεστε τα έξοδα της ταινίας πληρώνοντας τη μία εβδομάδα ο ένας και την άλλη ο άλλος για να δείτε βιντεοταινίες. Εδώ βέβαια, θα υπάρχει λίγο ένα πρόβλημα, ότι δε θα σας αρέσουν πάντα οι ταινίες που διαλέγει η άλλη οικογένεια. Αλλά αν συνεννοηθείτε για το θέμα;

peristeraki εμεις τις κατεβαζουμε τις ταινιες απο σιτε δωρεαν....Επισης ωραιος τροπος διασκεδασης ειναι να μαζευομαστε στα σπιτια γνωστοι και φιλοι να φτιαξω μια πιτσα εγω πχ εσυ να φερεις 1κρασι και να παιζουμε επιτραπεζια χαρτακι να κουτσομπολευουμε και γενικα να περναμε ευχαριστα χωρις να χρειαζετε να ξοδεψουμε πολλα χρηματα

Αυτή είσαι εγώ συμφωνώ απόλυτα.

οχι δεν τα ζεματάω(έτσι γράφετε?)απλά τα πλένω πολύ καλά και τα καθαρίζω από κλωστές,επίσης έχω ακούσει να αποθηκεύουν και σπανάκι πλυμένο καθαρισμένο άλλα δεν το έχω επιχειρήσει...

Όπως κάνουν τα σακουλάκια του μπάρμπα στο σούπερ μάρκετ, με τον ίδιο τρόπο μπορείς να καταψύξεις το σπανάκι. Καθάρισμα, πλύσιμο, κατάψυξη. Αν θες, μπορείς και να το προβράσεις. Ό,τι σε βολεύει εσένα. Το έχω δοκιμάσει και με τους δύο τρόπους.

όπως επίσης εγώ κρέμες δεν τους δίνω νουνου γιωτης κλπ,φτιάχνω την κλασσική που έφτιαχνε και η μαμά μου με σιμιγδάλι και γάλα

Εγώ τη φτιάχνω με κορνφλάουρ και δεν ξεχωρίζει απ' αυτές του εμπορίου. Σε ένα ποτήρι γάλα, διαλύω 1,5 κ. σ. ή 2 αν τη θέλω λίγο πιο πηχτή, κορνφλάουρ.

Αυτό που φοβάμαι, είναι, αν έρθουν τα πολύ δύσκολα πως θα προσαρμοστούμε..

Ο άνθρωπος Μαγκναμάρα μου είναι χαμαιλέων και γεννημένος να προσαρμόζεται σε όλες τις καταστάσεις. Όταν πρόκειται για την επιβίωση θα κάνει τα πάντα.

Παιδιά λίγα, λίγα να γράφετε, γιατί αλλιώς θα αναγκαστώ να προσλάβω γραμματέα για να προλαβαίνω να απαντάω σε όλα τα θέματα που συμμετέχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικά όλα τα τρόφιμα δεν πρέπει να έχουν υγρασία, υψηλή θερμοκρασία (θέλει κάτων από 20C) και όχι φως. Ίσως αν υπάρχει υπόγειο στο σπίτι σας θα ήταν καλύτερα ή στο πατάρι, αν είναι κρύο.

δεν έχουμε τίποτα απ'τα δύο.σ'ένα ντουλάπι τα φυλάω στη συσκευασία τους. από αύριο θα το βάλω σε δοχεία κι αν έχω χώρο θα το στριμώξω στο ψυγείο.

Εγώ τη φτιάχνω με κορνφλάουρ και δεν ξεχωρίζει απ' αυτές του εμπορίου. Σε ένα ποτήρι γάλα, διαλύω 1,5 κ. σ. ή 2 αν τη θέλω λίγο πιο πηχτή, κορνφλάουρ.

θα τη δοκιμάσω.σήμερα όπως σου είπα έφτιαξα με σιμιγδάλι αλλά μου βγήκε πολύ πηχτή και ο μπέμπης μόνο που δεν μου τη πέταξε στο κεφάλι.έβαλα πολύ σιμιγδάλι λες?

Ο άνθρωπος Μαγκναμάρα μου είναι χαμαιλέων και γεννημένος να προσαρμόζεται σε όλες τις καταστάσεις. Όταν πρόκειται για την επιβίωση θα κάνει τα πάντα.

συμφωνώ.δυστυχώς

Παιδιά λίγα, λίγα να γράφετε, γιατί αλλιώς θα αναγκαστώ να προσλάβω γραμματέα για να προλαβαίνω να απαντάω σε όλα τα θέματα που συμμετέχω.

ε μια δημαρχίνα επιβάλλεται να έχει γραμματέα:tongue:


Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε φοβάμαι μόνο συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά και τον πόλεμο με την Τουρκία. Δυστυχώς, αργά ή γρήγορα..................

Δεν ξέρω αν ακούσατε ότι και το Ισραήλ είναι έτοιμο για επίθεση στο Ιράν το επόμενο δίμηνο; Αυτό σημαίνει αυτόματα εμπλοκή πολλών κρατών.

βρε Εβίρι μου μη μου βγάζεις κι άλλα στη μέση.άσε με να ζω στην άγνοια μου...

πέρα απ'την πλάκα τώρα πιστεύεις ότι θα γίνει πόλεμος ανάμεσα μας? προσωπικά θεωρώ πως τα συμφέροντα -ειδικά των γερμανικών εταιρειών- οι οποίες έχουν επενδύσει στα νησιά και στα τουρκικά παράλια είναι τεράστια για να αφήσουν να συμβεί κάτι τέτοιο.Μηπως ζω στο ροζ συννεφάκι μου?


Link to comment
Share on other sites

αννια αν μπορείς πες μου απο που κατεβάζεις ταινίες και γενικά αν είναι ευκολο με τους υπότιτλους.

Και γω βάζω στην κατάψυξη ότι χωράει γιατι δεν έχω και την τεράστια κατάψυξη.

εσυ περιστέρω που έχεις μποστάνι βάλε τα πάντα για να έχεις. Η μαμά μου έχει αγοράζει καταψύκτη και βάζει ολόκληρες ντομάτες όπως είπε η φαιη. Τριμμένες στο μούλτι και με μυρωδικά. Πιπεριές μελιτζάνες τις ψήνει και τις βάζει. Φασολάκια αρακά κλπ. Σπανάκι κομμένο πλυμένο. Κάνει πίτες όταν έχει χόρτα πολλά ή τυρί και τις καταψυχει ατομικές στριφτόπιτες. Κολοκύθα ξιμενη. Κολοκυθάκια στο τρίφτη. Ακόμα όταν έχει πολλά αυγα κάνει παντεσπάνια για γλυκά ή και μελαχρίνη και όταν έχει κόσμο την βγάζει την σιροπιάζει και οκ. Ελπίζω να σας έδωσα ιδέες.

Ευτυχώς που υπάρχει και το χωριό.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

αννια αν μπορείς πες μου απο που κατεβάζεις ταινίες και γενικά αν είναι ευκολο με τους υπότιτλους.

Και γω βάζω στην κατάψυξη ότι χωράει γιατι δεν έχω και την τεράστια κατάψυξη.

εσυ περιστέρω που έχεις μποστάνι βάλε τα πάντα για να έχεις. Η μαμά μου έχει αγοράζει καταψύκτη και βάζει ολόκληρες ντομάτες όπως είπε η φαιη. Τριμμένες στο μούλτι και με μυρωδικά. Πιπεριές μελιτζάνες τις ψήνει και τις βάζει. Φασολάκια αρακά κλπ. Σπανάκι κομμένο πλυμένο. Κάνει πίτες όταν έχει χόρτα πολλά ή τυρί και τις καταψυχει ατομικές στριφτόπιτες. Κολοκύθα ξιμενη. Κολοκυθάκια στο τρίφτη. Ακόμα όταν έχει πολλά αυγα κάνει παντεσπάνια για γλυκά ή και μελαχρίνη και όταν έχει κόσμο την βγάζει την σιροπιάζει και οκ. Ελπίζω να σας έδωσα ιδέες.

Ευτυχώς που υπάρχει και το χωριό.

kagly μου η μελαχρινη τι ειναι?παντως ολα τα αλλα τα κανουμε κι εμεις.και αν καταψυξεις πιτα χωριατικη μετα ειναι απιστευτα τραγανη

Link to comment
Share on other sites

αννια αν μπορείς πες μου απο που κατεβάζεις ταινίες και γενικά αν είναι ευκολο με τους υπότιτλους.

Και γω βάζω στην κατάψυξη ότι χωράει γιατι δεν έχω και την τεράστια κατάψυξη.

εσυ περιστέρω που έχεις μποστάνι βάλε τα πάντα για να έχεις. Η μαμά μου έχει αγοράζει καταψύκτη και βάζει ολόκληρες ντομάτες όπως είπε η φαιη. Τριμμένες στο μούλτι και με μυρωδικά. Πιπεριές μελιτζάνες τις ψήνει και τις βάζει.που μπορείς να τις χρησιμοποιησεις? Φασολάκια αρακά κλπ. Σπανάκι κομμένο πλυμένο. Κάνει πίτες όταν έχει χόρτα πολλά ή τυρί και τις καταψυχει ατομικές στριφτόπιτες.ψημένες? Κολοκύθα ξιμενη. Κολοκυθάκια στο τρίφτη. για πίτες?Ακόμα όταν έχει πολλά αυγα κάνει παντεσπάνια για γλυκά ή και μελαχρίνη τι είναι ?:oops::oops: και όταν έχει κόσμο την βγάζει την σιροπιάζει και οκ. Ελπίζω να σας έδωσα ιδέες.

Ευτυχώς που υπάρχει και το χωριό.

αυτές τις λίιιιιγες απορίες εχω!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...