Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , linaa είπε:

      Κορίτσι έκανες χοριακη ? 

      Τι να πω αφού το γράφει Κ μέσα στην σελίδα του gov . Μπορεί να ήταν καινούρια Κ να μην ήξερε 

      Όχι δεν έκανα γιατί σκέφτηκα να μείνω στον αρχικό προγραμματισμό που μου έδωσαν από το κέντρο. Είναι και περίεργοι αυτοί θα μου την έλεγαν αν έκανα του κεφαλιού μου. Τώρα αν θέλει 48ωρο σκέφτηκα πως μετά θα παω Κυριακή σε κάποια κλινική τύπου Ιασώ. Έκανα και δευτερο τεστακι predictor και βγήκε θετικό κ αυτό 🙏

      Ευχαριστω για τον ενδιαφέρον σου 💕

Εγκυμοσυνη !!!


impatient

Recommended Posts

Καλημερα! Μου εκανε εντυπωση που δεν εχουμε ενα θεμα κι εμεις οι εγκυμονουσες βρε παιδι μου να τα λεμε χαλαρα! Καλοδεχουμενες οι εγκυμονουσες ολων των τριμηνων!


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να κανω την αρχη λοιπον, ειμαι στην 14η εβδομαδα, η αυχενικη και η παπ-α εχουν ηδη γινει με πολυ καλα αποτελεσματα κι ολας, τα συμπτωματα του α' τριμηνου (αναγουλες, κοπωση, υπνηλια) εχουν εξαφανιστει. Η κοιλιτσα εχει αρχισει να φουσκωνει, το στηθος ακμαιοτατο και οι ορμονες φροντιζουν να συγκινουμαι με το παραμικρο. Στους υπερηχους δεν εχουμε δει ακομα το φυλο του μωρου, μας κρυβεται το μικρο. Απο φαρμακα καλα παμε, φυλλικο, σαλοσπιρ, μαγνησιο, ασβεστιο και σιδηρο! Και ολα αυτα επι 2! Περιμενω τις δικες σας συστασεις!


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Να,μαι κι εγώώ!!!

Εγώ είμαι πολύ φρέσκια ακόμη...

Ούτε στον γυναικολόγο δεν έχω πάει ακόμη...

Την Παρασκευή έχω ραντεβού:):):):)

1η χοριακή 6/8:81,10

2η χοριακή 8/8:179

:):):):):):)


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε συγχαρω κι απο δω! Και την Παρασκευη με το καλο να μας πεις οτι ειδατε και σακο. Παντως καλο θα ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου για τον κυκλο σου, για να μην αγχωθει με την αναντιστοιχια ημερων και αναπτυξης του εμβρυου. Εγω το εχω ξαναπει, οταν πηγα για τον πρωτο υπερηχο νομιζα οτι ειμαι 5+2 και σακο δε βλεπαμε, και τελικα συμφωνα με τη χοριακη ημουν 4+2 και ηταν πολυ λογικο να μη βλεπουμε τπτ. Εσυ να θυμασαι οτι ημερομηνια συλληψης ηταν πριν 15 μερες περιπου, διορθωσε και το τικερακι σου να ξερεις τι σου γινεται


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σε συγχαρω κι απο δω! Και την Παρασκευη με το καλο να μας πεις οτι ειδατε και σακο. Παντως καλο θα ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου για τον κυκλο σου, για να μην αγχωθει με την αναντιστοιχια ημερων και αναπτυξης του εμβρυου. Εγω το εχω ξαναπει, οταν πηγα για τον πρωτο υπερηχο νομιζα οτι ειμαι 5+2 και σακο δε βλεπαμε, και τελικα συμφωνα με τη χοριακη ημουν 4+2 και ηταν πολυ λογικο να μη βλεπουμε τπτ. Εσυ να θυμασαι οτι ημερομηνια συλληψης ηταν πριν 15 μερες περιπου, διορθωσε και το τικερακι σου να ξερεις τι σου γινεται

Ναι θα τον ενημερώσω...

Το τικέρακι ζητάει ημερομηνία τερ και γι'αυτό με βγάζει τόσων εβδομάδων!


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι θα τον ενημερώσω...

Το τικέρακι ζητάει ημερομηνία τερ και γι'αυτό με βγάζει τόσων εβδομάδων!

Καταλαβα.. Δεν εχει επιλογη για ημερομηνια συλληψης;


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.. Δεν εχει επιλογη για ημερομηνια συλληψης;

Από κάτω λέει due date κάτι τέτοιο νομίζω είναι..

Αυτό λες;;

Αν ναι και πάλι δεν ξέρω ποια μέρα να βάλω:confused::confused::confused:


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν sorry που χώθηκα πάλι σαν την τσουτσού, αλλά ήθελα να ευχηθώ στην I want to be mama μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. :D Καλέ, εσύ δεν ήσουν που είχες το αρνητικό τεστ; Ή μπερδεύτηκα;

Να σε συγχαρω κι απο δω! Και την Παρασκευη με το καλο να μας πεις οτι ειδατε και σακο. Παντως καλο θα ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου για τον κυκλο σου, για να μην αγχωθει με την αναντιστοιχια ημερων και αναπτυξης του εμβρυου. Εγω το εχω ξαναπει, οταν πηγα για τον πρωτο υπερηχο νομιζα οτι ειμαι 5+2 και σακο δε βλεπαμε, και τελικα συμφωνα με τη χοριακη ημουν 4+2 και ηταν πολυ λογικο να μη βλεπουμε τπτ. Εσυ να θυμασαι οτι ημερομηνια συλληψης ηταν πριν 15 μερες περιπου, διορθωσε και το τικερακι σου να ξερεις τι σου γινεται

Αυτό που λες είναι λάθος. Όλες οι κυήσεις μετριούνται από την τελευταία περίοδο για να έχουν κοινό σημείο αναφοράς οι γιατροί. Το αν θα δείξει λίγες μέρες παραπάνω ή παρακάτω ο υπέρηχος, είναι άσχετο. Ο γιατρός θα μετράει πάντα σύμφωνα με την ΤΕΡ και βάση της ΤΕΡ βγαίνει και η ΠΗΤ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) που θα της δώσει όταν θα πάει. Το μωρό από υπέρηχο σε υπέρηχο μπορεί να έχει κάποια απόκλιση, αλλά μετράμε πάντα από την ΤΕΡ. Η κύηση διαρκεί 40 εβδομάδες, όσο περίεργο κι αν σου φάινεται ή αν δεν σου βγαίνει στις μετρήσεις.

Όταν με το καλό μπεις στο μήνα σου και ανάλογα με το αν έχει πάρει βάρος το μωρό, μόνο τότε μπορεί να σου αλλάξει ο γιατρός την ΠΗΤ και ίσως να πάτε για προγραμματισμένο τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω λέει due date κάτι τέτοιο νομίζω είναι..

Αυτό λες;;

Αν ναι και πάλι δεν ξέρω ποια μέρα να βάλω:confused::confused::confused:

Due date είναι η ΠΗΤ, η οποία υπολογίζεται βάση ΤΕΡ, θα σου πει ο γιατρός σου όταν πας. Διάβασε τι έχω γράψει πιο πάνω. :wink: Μην αλλάζεις το τικεράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν sorry που χώθηκα πάλι σαν την τσουτσού, αλλά ήθελα να ευχηθώ στην I want to be mama μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. :D Καλέ, εσύ δεν ήσουν που είχες το αρνητικό τεστ; Ή μπερδεύτηκα;

Αυτό που λες είναι λάθος. Όλες οι κυήσεις μετριούνται από την τελευταία περίοδο για να έχουν κοινό σημείο αναφοράς οι γιατροί. Το αν θα δείξει λίγες μέρες παραπάνω ή παρακάτω ο υπέρηχος, είναι άσχετο. Ο γιατρός θα μετράει πάντα σύμφωνα με την ΤΕΡ και βάση της ΤΕΡ βγαίνει και η ΠΗΤ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) που θα της δώσει όταν θα πάει. Το μωρό από υπέρηχο σε υπέρηχο μπορεί να έχει κάποια απόκλιση, αλλά μετράμε πάντα από την ΤΕΡ. Η κύηση διαρκεί 40 εβδομάδες, όσο περίεργο κι αν σου φάινεται ή αν δεν σου βγαίνει στις μετρήσεις.

Όταν με το καλό μπεις στο μήνα σου και ανάλογα με το αν έχει πάρει βάρος το μωρό, μόνο τότε μπορεί να σου αλλάξει ο γιατρός την ΠΗΤ και ίσως να πάτε για προγραμματισμένο τοκετό.

Σε ευχαριστώ πολύ!!:)

Ναι το τεστ στην 2η μέρα ήταν αρνητικό αλλά στην 5η μέρα έδειξε θετικό αχνό...


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Due date είναι η ΠΗΤ, η οποία υπολογίζεται βάση ΤΕΡ, θα σου πει ο γιατρός σου όταν πας. Διάβασε τι έχω γράψει πιο πάνω. :wink: Μην αλλάζεις το τικεράκι σου.

Ααα οκ...

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!!

Είχα φάει τα λύσσακα μου και δεν ήξερα τι σκ@τ@ είναι αυτό!!!


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!:)

Ναι το τεστ στην 2η μέρα ήταν αρνητικό αλλά στην 5η μέρα έδειξε θετικό αχνό...

Δεν είναι και τόσο αξιόπιστα τα τεστ τελικά. Καλύτερα χοριακή κατευθείαν.

Άντε σας αφήνω να τα πείτε για τις εγκυμοσύνες σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι λάθος. Όλες οι κυήσεις μετριούνται από την τελευταία περίοδο για να έχουν κοινό σημείο αναφοράς οι γιατροί. Το αν θα δείξει λίγες μέρες παραπάνω ή παρακάτω ο υπέρηχος, είναι άσχετο. Ο γιατρός θα μετράει πάντα σύμφωνα με την ΤΕΡ και βάση της ΤΕΡ βγαίνει και η ΠΗΤ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) που θα της δώσει όταν θα πάει. Το μωρό από υπέρηχο σε υπέρηχο μπορεί να έχει κάποια απόκλιση, αλλά μετράμε πάντα από την ΤΕΡ. Η κύηση διαρκεί 40 εβδομάδες, όσο περίεργο κι αν σου φάινεται ή αν δεν σου βγαίνει στις μετρήσεις.

Όταν με το καλό μπεις στο μήνα σου και ανάλογα με το αν έχει πάρει βάρος το μωρό, μόνο τότε μπορεί να σου αλλάξει ο γιατρός την ΠΗΤ και ίσως να πάτε για προγραμματισμένο τοκετό.

Δεν λεω κατι λαθος γιατι σε μενα στους υπερηχους το βγαζει παντα μικροτερο επειδη ακριβως συνελαβα αργοτερα απο τη 14η μερα, και επισης και η γιατρος που μου εκανε την αυχενικη, ελαβε υποψιν της οτι ο κυκλος μου ηταν 32-33 ημερων κι οχι την ημερομηνια της τελευταιας περιοδου. Η ΠΗΤ μου επισης εχει υπολογιστει με βαση την πιθανη ημερομηνια συλληψης και οχι την τελευταια περιοδο. Εξ ου και οι συμβουλες μου. Προφανως οι δικοι σου γιατροι ειχαν αλλο τροπο υπολογισμου. Κι επισης με βαση αυτο που λες, η Δημητρα που εχει κυκλο 40+ ημερων, σε περιπτωση εγκυμοσυνης θα της εβγαζαν οτι ειναι κατευθειαν 2 μηνων. Να μη παραπληροφορουμε αν δεν ξερουμε!!!!


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

impatient, δεν θα μπω σε λογική αντιπαράθεσης επειδή ο δικός σου γιατρός υπολόγισε την εγκυμοσύνη σου βάση σύλληψης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση την παραπληροφόρηση την κάνεις εσύ. Την εγκυμοσύνη την μετράνε αλλιώς, όπου κι αν ψάξεις. Μπες σε όποιο site θέλεις και δες τι σου ζητάνε για να υπολογίσουν εγκυμοσύνη. Αν μου βρεις ένα που θα ζητάει ημερομηνία σύλληψης, να παραδεχτώ ότι έχω λάθος.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω: http://www.baby2see.com/development/index.html

Υπολογίζει κύκλο 28 έως 40 μέρες και πάλι σου ζητάει ημερομηνία τελευταίας περιόδου. Μετά σου βγάζει μόνο του ημερομηνία πιθανής σύλληψης, αλλά και πάλι την εγκυμοσύνη τη μετράει από την ΤΕΡ.

Δεν συνηθίζω να εκφέρω άποψη, αν δεν γνωρίζω. Αν δεν γνώριζα, δεν θα έμπαινα να γράψω αρλούμπες. Κι εγώ κύκλο 30-35 ημερών είχα, και πάντα το έμβρυο φαινόταν 5 μέρες πιο μικρό στον υπέρηχο. Αλλά δεν κρίνουμε ούτε δίνουμε πληροφορίες βάση της δικής μας περίπτωσης. Λέμε τι γίνεται γενικώς. Η I want to be mama τι κύκλο έχει;

Όσο για τη Δήμητρα, επειδή είναι ειδική περίπτωση, εφόσον ο κύκλος της είναι ό,τι να'ναι, ας μείνει έγκυος με το καλό και θα βρούνε τρόπο να υπολογίσουνε το πότε έγινε η σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

impatient, δεν θα μπω σε λογική αντιπαράθεσης επειδή ο δικός σου γιατρός υπολόγισε την εγκυμοσύνη σου βάση σύλληψης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση την παραπληροφόρηση την κάνεις εσύ. Την εγκυμοσύνη την μετράνε αλλιώς, όπου κι αν ψάξεις. Μπες σε όποιο site θέλεις και δες τι σου ζητάνε για να υπολογίσουν εγκυμοσύνη. Αν μου βρεις ένα που θα ζητάει ημερομηνία σύλληψης, να παραδεχτώ ότι έχω λάθος.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω: http://www.baby2see.com/development/index.html

Υπολογίζει κύκλο 28 έως 40 μέρες και πάλι σου ζητάει ημερομηνία τελευταίας περιόδου. Μετά σου βγάζει μόνο του ημερομηνία πιθανής σύλληψης, αλλά και πάλι την εγκυμοσύνη τη μετράει από την ΤΕΡ.

Δεν συνηθίζω να εκφέρω άποψη, αν δεν γνωρίζω. Αν δεν γνώριζα, δεν θα έμπαινα να γράψω αρλούμπες. Κι εγώ κύκλο 30-35 ημερών είχα, και πάντα το έμβρυο φαινόταν 5 μέρες πιο μικρό στον υπέρηχο. Αλλά δεν κρίνουμε ούτε δίνουμε πληροφορίες βάση της δικής μας περίπτωσης. Λέμε τι γίνεται γενικώς. Η I want to be mama τι κύκλο έχει;

Όσο για τη Δήμητρα, επειδή είναι ειδική περίπτωση, εφόσον ο κύκλος της είναι ό,τι να'ναι, ας μείνει έγκυος με το καλό και θα βρούνε τρόπο να υπολογίσουνε το πότε έγινε η σύλληψη.

Ουτε εγω εχω ορεξη να μπω σε λογικη αντιπαραθεσης. Απλα καλο ειναι να ξερει η καθεμια σε ποια ΑΚΡΙΒΩΣ εβδομαδα ειναι, γιατι ας πουμε αν η Μαρια παει στο γιατρο την Παρασκευη και νομιζει οτι ειναι 6+2, ενω ειναι λιγοτερο, και περιμενει να δει σακο και εμβρυικα στοιχεια και καρδουλα ισως, θα απογοητευτει. Επισης καποιες εξετασεις γινονται σε συγκεκριμενες εβδομαδες, δεν μπορεις να πας για αυχενικη στην κατ'εσε 11η ενω συμφωνα με την ημερομηνια συλληψης υπολειπεσαι μιας εβδομαδας γιατι θα σε γυρισουν πισω. Να μην αναφερθω ποσο επικινδυνο ειναι δε να κανεις ληψη χοριακης λαχνης νωριτερα της 11ης εβδομαδας... Η Μαρια απο οσο ξερω εχει κι εκεινη κυκλο 32-33 ημερων σαν κι εμενα. Ευχαριστουμε για την παρεμβαση παρ'αυτα, καλο ειναι να ακουγονται αρκετες γνωμες


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...