Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καλημέρα! Έργα τέχνης κάνετε βρε παιδιά κι έτσι όπως τα βλέπω συγκεντρωμένα, κάτι παθαίνω. Πού να το φανταζόμουν ότι 8:30 το πρωί θα λιγορευόμουν τυροκαυτερή;!Έλεος...

Έφτιαξα μαρμελάδα με βανίλιες (φωτογραφίες δεν ξέρω να βάλω, πείτε τον τρόπο) κι έχει ένα χρώμα βρε παιδιά, ρουμπινί!τέλειο!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.

Να σας πω ότι μπαίνω τακτικά στο θέμα κ σας παρακολουθώ. Βέβαια κάνω τα απολύτως βασικά από μαγείρεμα, λόγω έλλειψης χρόνου, κούρασης και συνεπώς έλλειψης διάθεσης ορισμένες φορές.

Οπότε δεν έχω να σας προτείνω κάτι που δεν ξέρετε ήδη:tongue:

Αλλά λιγουρεύομαι τα υπέροχα πιάτα σας κ σας έχω στα υπόψη αν κάποια στιγμή βρω χρόνο να δω το μαγείρεμα διασκέδαση-γιατί μέχρι στιγμής το βλέπω σαν υποχρέωση.

Να ρωτήσω, εργάζεστε; (για το καλαμάρι ξέρω).

Άσχετα με το αν είστε εργαζόμενες ή όχι πάντως, πολλά μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ elin εργάζομαι και, όπως κι εσύ, κάνω τα απολύτως απαραίτητα. Ευτυχώς έχω βοήθεια από την πεθερά μου.

Υ.Γ: Εκτύπωσα τη σοκολατόπιτα, δε μου γλιτώνει...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,δεν κοιμήθηκα καθόλου είμαι πτώμα.Τέλος πάντων τώρα είμαι καλύτερα.

Αλλά ρε καλαμαράκι προς το παρόν δεν κάνει να φάω τίποτα κ μου έβαλες τα παιδάκια φάτσα κάρτα κ τώρα πεθαίνω της πείνας. Τα λίγουρευομαι τόσο καιρό.

Τι μπαχαρικά έβαλες από πανω,τους έβαλες κάποια σάλτσα?εάν τα βάλω στο φούρνο πειράζει?

Έλην εγώ δούλευα πέρσι το καλοκαίρι τώρα τίποτα,ψάχνω πολύ για δουλειά(οτιδήποτε)γιατί είμαι χωρισμένη κ δεν μπορώ να παίρνω μια ζωή λεφτά από τον πατέρα μου κ ο καημένος να σπάει το κεφάλι του να συντηρεί δύο σπίτια κ άμα πάω να μείνω στο πατρικό μου λόγω της μητριάς θα πρέπει να βρω να δώσω της σκύλοκόρες μου και δεν το θέλω καθόλου αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ elin εργάζομαι και, όπως κι εσύ, κάνω τα απολύτως απαραίτητα. Ευτυχώς έχω βοήθεια από την πεθερά μου.

Υ.Γ: Εκτύπωσα τη σοκολατόπιτα, δε μου γλιτώνει...

Καλά, αν κρίνω από την υπογραφή σου (mother of 4!!!!!!!), δεν εργάζεσαι απλώς. Υπερωρίες κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Δεν μπήκα όλο το ΣΚ και είδα σήμερα πολλά και διάφορα... να δω τί θα πρωτοθυμηθώ:tongue:

kalamaraki ζωγράφισες όπως πάντα! εξού και η kourkoumpini, παρόλο που δεν φαίνοντα οι φώτο... αλλά μπήκα εγώ και τις είδα, με τη ιδέα της gogopo;)

Κάποια ρωτάει εάν εργαζόμαστε... σόρυ δεν θυμάμαι ποιά, αλλά εγώ απαντάω... περιστασιακά εγώ... αλλά επειδή μου αρέσει το μαγείρεμα, το βλέπω σαν δημιουργικό χόμπι, και πάλι θα προσπαθούσα να κάνω διάφορα, πιστεύω... δεν ξέρω βέβαια στην περίπτωση που θα είχα παιδί τί θα έκανα... για αυτό θαυμάζω τις κοπέλες με παιδιά που ασχολούνται τόσο με το μαγείρεμα...και δεν είναι λίγες εδώ μέσα!:tongue:

Το Σαββατοκύριακο έκανα λίγα πραγματάκια και εγώ... δηλαδή, τις πιπεριές που είχατε προαναφέρει, τις γέμισα με φέτα, γραβιέρα και λίγο λουκάνικο... τα μανιτάρια που έχω από πάνω ήταν σπόντα, γιατί μου περίσσεψε γέμιση και τελικά ήταν πολύ ζουμερά και νόστιμα

y1n6.jpg

Έκανα και το μαρινάτο γαύρο μου

0xqn.th.jpg

που προφανώς δεν το βλέπετε, γιατί έπιανε όλη τη σελίδα, ο αθεόφοβος... οπότε έβαλα μίνι φώτο.

τις κλασσικές πιπεριές Φλωρίνης

xh0q.jpg

και χτες το βράδυ, έψησα δύο πεινιρλί που είχα κάνει με τη ζύμη της πίτσας... στο ένα που έβαλα αυγό, όπως μου παράγγειλε ο σύζυξ, ήταν πολύ καλό! δεν το περίμενα:tongue:

bgl7.jpg

Για σήμερα έχουμε ταπεινή μακαρονάδα...με ότι έχει περισσέψει και ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Nina-Tom, πόσο ωραίες κ γευστικές φαίνονται η πιπεριές σου,μιαμ,μιαμ.

Πιπεριές Φλωρίνης δεν τρώω βασικά ποτέ δεν έκανα την απόπειρα να δοκιμάσω.

Αχχχ ο έρωτας μου ο μεγάλος πείνιΡλι,όχι μόνο τρέχουν τα σάλια αλλά θα λιποθυμίσω,και φαίνονται τόσο νόστιμα.

Εγώ σήμερα θα φτιάξω λαπα(μπλιαξ)

Και το απόγευμα της κοΡτεΖινες.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά βρε πουλάκι μου! Μια και λες για σουβλάκια, την Παρασκευή το βράδυ έφαγα 4 κι ας ήταν λύσσα! Προβληματίστηκα... αν δεν ήταν πόσα θα είχα φάει;;; Πάντως δε μ'έπιασε τπτ, πολύ νερό ήπια μόνο...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαχαχα,τόσο αλμυρά ήταν που έφαγες μόνο 4 χαχαχα(σε πειράζω)μερικές φορές το παρακάνουν με το αλάτι,καλύτερα να μην βάλουν καθόλου.

Ευχαριστώ για τα περαστικά. Προς το παρόν δεν έχω πάει ακόμα τουαλέτα,θέλω πιπι κ φοβάμαι να πάω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙ μου γλυκο και αγαπημενο

θελω να μου πεις πως κανεις τη σαλτσα θελω να κανω και εγω και για τα βαζακια ολα θελω να μου τα πεις

και καμια συνταγη για πιτσα και πεινιρλι θα εκτιμηθει

λοιπον τη σοκολατοπιτα δεν την εχω κανει ακομα γιατι με τοσες αναγουλες που εχω θα πηγαινε τσαμπα οποτε περιμενω να συνελθω λιγο και θα τη φτιαξω για αν τη τσακισω οποτε gogopo ακομα δεν εχω να σου πω νεα περι σοκολατοπιτας


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκόριτσα!μπράβο σε όλες!!!!

η συνταγή για το χαλβά είναι αυτή

http://www.sintagespareas.gr/sintages/simigdalenios-xalbas-lemoni.html

ζυμάρι πίτσας κάνω αυτό εγώ και είναι θεικό

http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html

σάλτσα και υλικά ό,τι θέλεις!;) τη σάλτσα δεν τη ψήνω προσωπικά

σήμερα δε μαγείρεψα,πήγα τη μικρή σε παιδότοπο κοντά στο παζάρι τυχαία :tongue::D:D:D και φεύγοντας πήρα λουκάνικα με πατατούλες!;) η μικρή έφαγε της γιαγιάς φαγητό οποτε οκ!;)

όσο για τις φώτος,μου φαίνεται πως θα τις βγάζω μόνη μου να τελειώνω με το φωτογράφο!θα τα κόψουμε τα τσανάκια!:tongue::D

όσο για τη δουλειά,εργάζομαι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη έως και Ιούνιο,και ναι ο χειμώνας είναι πιο δύσκολος από το καλοκαίρι αλλά δόξα ο Θεό τα καταφέρνουμε!;)

καλαμαρακι,ήσουνα α φάση;

εμείς λέει της ειδικής θα περιμένουμε και θα περιμενουμε........:twisted:


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Να σας πω ότι μπαίνω τακτικά στο θέμα κ σας παρακολουθώ. Βέβαια κάνω τα απολύτως βασικά από μαγείρεμα, λόγω έλλειψης χρόνου, κούρασης και συνεπώς έλλειψης διάθεσης ορισμένες φορές.

Οπότε δεν έχω να σας προτείνω κάτι που δεν ξέρετε ήδη:tongue:

Αλλά λιγουρεύομαι τα υπέροχα πιάτα σας κ σας έχω στα υπόψη αν κάποια στιγμή βρω χρόνο να δω το μαγείρεμα διασκέδαση-γιατί μέχρι στιγμής το βλέπω σαν υποχρέωση.

Να ρωτήσω, εργάζεστε; (για το καλαμάρι ξέρω).

Άσχετα με το αν είστε εργαζόμενες ή όχι πάντως, πολλά μπράβο!

Καλώς την κ από εδώ :D:D:D

Εμένα ξέρεις , εκπαιδευτικός απουσιάζω από το σπίτι περίπου 6 ώρες την ημέρα πάνω κάτω. Εχω αρκετό χρόνο κ έχω μόνο ένα μικρό οπότε εντάξει....προλαβαίνω αν θέλω , αν βαριέμαι τότε ναι πνίγομαι χε χε

Καλημέρα,δεν κοιμήθηκα καθόλου είμαι πτώμα.Τέλος πάντων τώρα είμαι καλύτερα.

Αλλά ρε καλαμαράκι προς το παρόν δεν κάνει να φάω τίποτα κ μου έβαλες τα παιδάκια φάτσα κάρτα κ τώρα πεθαίνω της πείνας. Τα λίγουρευομαι τόσο καιρό.

Τι μπαχαρικά έβαλες από πανω,τους έβαλες κάποια σάλτσα?εάν τα βάλω στο φούρνο πειράζει?

Γκοκοπο μου περαστικά σου καταρχήν!

Τα παιδάκια αν θες να με πιστέψεις δεν έχουν απολύτως τίποτα πάνω τους. Μόνο χοντρό αλάτι βάζει ο χαζμπαντ την ώρα που τα ψήνει, όχι νωρίτερα γιατί σφίγγει το κρέας κ ούτε λάδι χρειάζονται αφού έχουν την πέτσα τους με το λιπάκι. Στο φούρνο να τα βάλεις αλλά δεν θα έχεις το αποτέλεσμα της ψησταριάς. Θα γίνουν ωραία ψητά, μια συμβουλή αν τα βάλεις βάλε κ ένα δάχτυλο νεράκι στο ταψάκι σου να μη καούν τα λίπη πρώτα κ καπνίζει μετά.

Κορίτσια καλημέρα.

Δεν μπήκα όλο το ΣΚ και είδα σήμερα πολλά και διάφορα... να δω τί θα πρωτοθυμηθώ:tongue:

kalamaraki ζωγράφισες όπως πάντα! εξού και η kourkoumpini, παρόλο που δεν φαίνοντα οι φώτο... αλλά μπήκα εγώ και τις είδα, με τη ιδέα της gogopo;)

Κάποια ρωτάει εάν εργαζόμαστε... σόρυ δεν θυμάμαι ποιά, αλλά εγώ απαντάω... περιστασιακά εγώ... αλλά επειδή μου αρέσει το μαγείρεμα, το βλέπω σαν δημιουργικό χόμπι, και πάλι θα προσπαθούσα να κάνω διάφορα, πιστεύω... δεν ξέρω βέβαια στην περίπτωση που θα είχα παιδί τί θα έκανα... για αυτό θαυμάζω τις κοπέλες με παιδιά που ασχολούνται τόσο με το μαγείρεμα...και δεν είναι λίγες εδώ μέσα!:tongue:

Το Σαββατοκύριακο έκανα λίγα πραγματάκια και εγώ... δηλαδή, τις πιπεριές που είχατε προαναφέρει, τις γέμισα με φέτα, γραβιέρα και λίγο λουκάνικο... τα μανιτάρια που έχω από πάνω ήταν σπόντα, γιατί μου περίσσεψε γέμιση και τελικά ήταν πολύ ζουμερά και νόστιμα

y1n6.jpg

Έκανα και το μαρινάτο γαύρο μου

0xqn.th.jpg

που προφανώς δεν το βλέπετε, γιατί έπιανε όλη τη σελίδα, ο αθεόφοβος... οπότε έβαλα μίνι φώτο.

τις κλασσικές πιπεριές Φλωρίνης

xh0q.jpg

και χτες το βράδυ, έψησα δύο πεινιρλί που είχα κάνει με τη ζύμη της πίτσας... στο ένα που έβαλα αυγό, όπως μου παράγγειλε ο σύζυξ, ήταν πολύ καλό! δεν το περίμενα:tongue:

bgl7.jpg

Για σήμερα έχουμε ταπεινή μακαρονάδα...με ότι έχει περισσέψει και ταιριάζει.

Εξαιρετικά Νίνα γειας τα χεράκια σου κ μου έκλεψε την καρδιά το πεινιρλί με το αυγουλάκι!!

ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙ μου γλυκο και αγαπημενο

θελω να μου πεις πως κανεις τη σαλτσα θελω να κανω και εγω και για τα βαζακια ολα θελω να μου τα πεις

και καμια συνταγη για πιτσα και πεινιρλι θα εκτιμηθει

Χαρά μου πολύ ευχαρίστως να σου πω.

Συνταγή για τη σάλτσα κάνω αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/ntomatopeltes.html κ για να γλυτώνω τα βρωμικα μπωλ κ χρόνο, απλά τις κόβω στα τέσσερα τις βάζω με χοντρό αλάτι στη κατσαρόλα να βράσουν. Όταν αρχίσουν κ έχουν βγάλει αρκετά ζουμιά τότε παίρνω το πιμερ/ράβδο κ τις λιώνω μέσα στη κατσαρόλα, όχι εντελώς αφήνω κ κομμάτια. Φέτος έκανα το πρώτο μείγμα με λίγο βασιλικό κ το προχθεσινό τα μισά τα άφησα μόνο με αλάτι κ τα υπόλοιπα έβαλα δυόσμο.

Μετά όσο γίνεται η σάλτσα , αποστειρώνω τα βάζα μου στο φούρνο , λέγεται ξηρή αποστείρωση, με βολεύει περισσότερο κ είναι ποιο γρήγορη από το να τα βράζω. Σημείωση βάζω ζεστή σάλτσα σε ζεστά βάζα, αλλιώς θα σπάσουν. Οδηγίες εδώ για ξηρή αποστείρωση http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/41-aposteiromena-baza

Βάζα είχα 5-6 μεγάλα αλλά πήρα από την λαική τα μεγάλα του ενός λίτρου τώρα προχθές 6 βάζα του ενός λίτρου κ τα καπάκια τους με 3.30ευρώ/Βάζο 0.55ευρώ.

Συνταγή για ζύμη πίτσας κάνω αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html και με την ίδια ζύμη κάνω κ τα πεινιρλί μου. Είναι τρομερά αφράτη σα ζύμη ;)

Ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς :D:D

καλαμαρακι,ήσουνα α φάση;

εμείς λέει της ειδικής θα περιμένουμε και θα περιμενουμε........:twisted:

χε χε λουκάνικα εεεεε???

Όχι μάτια μου δεν ήμουν πρώτη φάση γιατί δεν κάλεσαν την ειδικότητα μου ακόμη. Ελπίζω στην επόμενη να είμαι μέσα....θα δούμε!! Εσείς όντως ρε γμτ....συνήθως τελευταίοι πάτε...τι να σε πω απόλαυσέ το όσο διαρκεί. Εγώ έχω φορτσάρει σε δουλειές που ήθελα να κάνω μέσα στο σπίτι συμμαζέματα κτλ γιατί μετά....δεν θα προλαβαίνω :cool:

Ο χαλβάς μπήκε στα υπόψιν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...