Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα..ξανά!

ggeny τι καλός που είναι ο μικρός σου! ζήτησε και συγνώμη!... μπράβο του! σου έφτιαξε, φαντάζομαι, την μέρα... παρόλο που χτες στην έκανε χάλια.

ARNIKOL δεν έχω κάνει διατριβή χα χα χα:tongue: δεύτερη φορά τους κάνω! είναι ζύμη ουσιαστικά, οπότε την τρύπα την έκανα με ένα μικρότερο ποτήρι... και το βασικό είναι ότι τους έκανα στο φούρνο... ούτε τηγάνι, ούτε φασαρία!

Αγγελική αυτή η απόσταση μας έχει φάει! αλλά εάν βρεθούμε από κοντά και προλαβαίνω, θα φτιάξω και θα φέρω:P

Εβίρι έχουν τα θεματάκια τους και οι Γερμανοί με το σύστημα υγείας! δεν το ήξερα! άλλα μου έχουν πει! λες να διαφέρει από πόλη σε πόλη?

Και για να μη ξεχνιόμαστε, χτες έκανα ρολό κοτόπουλο, που το γέμισα με γραβιέρα στο φούρνο... έκανα και πιλάφι σπυρωτό και το ζουμί από το κοτόπουλο, του έβαλα λεμόνι και κορν φλάουρ και συνόδεψα το φαί. Σήμερα έχει στερέψει το μυαλό... δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω... μέχρι το απόγευμα, που θα γυρίσει ο χαζμπαντ, κάτι θα σκεφτώ....εντωμεταξύ πονάνε χέρια και μέση συγχρόνως και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Νίνα ένα ταπεράκι θα το δεχόμουν ευχαρίστως!!!!

Έχε το νου σου μην σηκώσεις τίποτα δέκατα. Μήπως να έπινες κανένα ντεπονάκι?

Εγώ αδιαθέτησα πριν από λίγο και δεν με βλέπω να γλυτώνω το χαπάκωμα, με έχει πιάσει πονοκέφαλος!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ περαστικ αβρε κοριτσια!!

Νινακι χαπακωσου κ ξαπλες.Οσο γι αφαγητο κανε ενα προχειρο.Πατατες με αυγα ας πουμ ελατρεμενο φαγακι!

Αγγελικη μου η πρωτη μερε ειναι δυσκολη ε? ουφφφ εμεις οι γυναικες τι τραβαμε.. κ εχουμε κ τους αντρες να μας λενε συνεχεια για ενα στρατο που πηγανε, ενω εμεις καθε μηνα συν τις γεννες ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα μαγείρεψα μόνο για πατέρα και κόρη κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο. Εγώ έφαγα το χτεσινό φαγητό με λάδι, γιατί χτες έβγαλα από την κατσαρόλα τη δική μου μερίδα πριν ρίξω το λάδι μέσα.

Μια απορία, για να μην το ξεχάσω: Ελένη, τι είναι η βαρβάρα; φαγητό; γλυκό; πρώτη φορά το ακούω.

Θα απαντήσω εγώ μιας και γράφω πριν την Ελένη. Κανονικά είναι φαγητό με διάφορα μέσα στην κατσαρόλα (φακές, φασόλια, ρεβύθια, σιτάρι, ακόμα και σταφίδες κι άλλα υλικά που δεν τα ξέρω καλά). Όμως υπάρχει και γλυκό Βαρβάρα που πάλι περιέχει πολλά πράγματα όπως διάφορους ξηρούς καρπούς, σταφίδες, ζάχαρη κλπ.

Δεν τα έχω φτιάξει ποτέ ούτε το ένα ούτε το άλλο, αλλά τα είχα διαβάσει παλιότερα και μου άρεσε σαν έθιμο, φυσικά και οι συνταγές θα πρέπει να είναι πολύ νόστιμες.

Την Παρασκευή το βράδυ δουλεύω και γυρνώντας θα πάρω να τους κάνω έκπληξη!

Τι ωραία έκπληξη!!!!!!!!!!!!!

Αχ βρε κορίτσια, δώστε μου ιδέες για την Παρασκευή, έχω πήξει στο χορταρικό, όχι ζυμαρικά θα φτιάξω το Σάββατο, κάτι άλλο...

Οι ιδέες της Τζένης μου άρεσαν πολύ και θα στις πρότεινα κι εγώ.

Γενικά τα θαλασσινά με κάποιο ρυζάκι θα κάνουν λίγο διαφορετικό το φαγητό, για να ξεφύγεις από τα λαχανικά-χορταρικά.

Μπορείς να φτιάξεις και σκέτες πατάτες στο φούρνο, αν θες να τις εμπλουτίσεις με κάτι θα σου πρότεινα κρεμμύδι, ροδέλες καρότου και μανιτάρια στο ταψί.

Εβιρί μου, εσύ πώς είσαι τώρα; ανάρρωσες πλήρως;

Όχι πλήρως, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη από την πορεία μου σε σχέση με το πώς ήμουν.

Είναι δυνατόν να είναι έτσι και να μπορούν να λειτουργήσουν σε σχολείο και δουλειά η Εβιρίνα και ο Έβιρος;

Κι όμως η καημένη η Εβιρίνα πάει κανονικά. Ο Έβιρος δεν μπορεί να πάει για δύο λόγους, ο ένας είναι ότι θα γίνει χειρότερα και δεν τη γλιτώνει μετά την πνευμονία. Ο άλλος είναι με δύο σκέλη, αφενός να μην κολλήσει τους συναδέλφους του, αφετέρου γιατί είναι ακόμη βραχνός και δεν θα μπορεί να μιλάει με τους πολίτες.

Γι'αυτόν δε θα κλείσεις ραντεβού με πνευμονολόγο;

Όχι, ο παθολόγος δεν είπε κάτι. Η περίπτωση της Εβιρίνας είναι διαφορετική, γιατί η βελτίωσή της θα έπρεπε να έχει έρθει εδώ και πολύ καιρό. Ούτε καλύτερα γίνεται, ούτε χειρότερα. Γι' αυτό θα κάνει εκτίμηση ο πνευμονολόγος μήπως έχει ασθματική βρογχίτιδα. Ενώ ο Έβιρος έχει διαφορετικά συμπτώματα.

Πιστεύω ότι εκείνος για να γίνει εντελώς καλά θα περάσει κατά πολύ τον ένα μήνα. Εδώ εγώ πλέον διανύω την 5η εβδομάδα από τότε που πρωτοεμφανίστηκαν τα δικά μου συμπτώματα κι ακόμα έχω κατάλοιπα. Χτες μου τηλεφώνησε μια φίλη και μου είπε ότι ακούγομαι ακόμα να μιλάω κάπως με τη μύτη. Δηλαδή, αυτή η ίωση ήρθε για μόνιμη εγκατάσταση στην οικογένειά μας.

Αγγελική κάτι για λουκουμάδες άκουσα... σπέσιαλ αφιερωμένη η πιατέλα... χτες τα έκανα... κόπιασε!

Νίνα μου εντυπωσιάστηκα από τη φωτογραφία που έβαλες. Γεια στα χέρια σου. Αυτοί είναι καλύτεροι κι από επαγγελματικοί.

Εμεις ειμαστε μια χαρα σημερα.Χτες γυρνοντας σπιτι ο μικρος ηταν ολο γλυκες αγκαλιες ζητησε συγνωμη κ ολα καλα...

Αυτό είναι το πιο σημαντικό, τέλος καλό όλα καλά.

Να σε ρωτησω κ ολες τις υπολοιπες που ξερετε βεβαιως,λεω την ερχομενη εβδομαδα να κανω τα μαυροματικα με τα χορτα , πως φτιαχνεται?

Θα βάλεις στην κατσαρόλα τα φασόλια κανονικά όπως τα φτιάχνεις κοκκινιστά. Σε άλλη κατσαρόλα θα βράσεις λίγο τα χόρτα 5' και θα χύσεις το πρώτο νερό. Μετά μπορείς να τα προσθέσεις στην κατσαρόλα με τα μαυρομάτικα και να προσθέσεις άνηθο, μαϊντανό και επιπλέον αλάτι και πιπέρι να τα πιάσει.

Αν πάλι δεν είσαι σίγουρη για το χρόνο βρασμού του καθενός, τότε μπορείς να τα βάλεις σε χωριστές κατσαρόλες μέχρι να γίνουν κανονικά και τα δύο και πριν σβήσεις τα φασόλια να ρίξεις καλά στραγγισμένα τα χόρτα και να ανακατέψεις στα μαυρομάτικα. Τα αφήνεις 3'-4' να ενσωματωθούν στη γεύση και στο μαγείρεμα και τα σβήνεις. Αν όμως έχει πολύ νερό το φαΐ εξαιτίας των χόρτων που προστέθηκαν, το αφήνεις μέχρι να πιει το περισσότερο.

Χτες μαγειρεψα μακαρονια με σαλτσα κοκινη με μανιταρια -πιπεριες χρωματιστες -μανιταρια κ ζαμπον κ μετα τα εβαλα ολα μαζι στο πυρεξ κ εριξα τυρακια κιτρινα κ τα εβαλα στο φουρνο μεχρι να λειωσει το τυρι.

Πωωωωω, κι εγώ πού ήμουν;

να σας ρωτησω, εχει φτιαξει ποτε καμια σας σαμαλι? εχετε καμια καλη συνταγη?

Νομίζω ότι το βιβλίο του Τσελεμεντέ έχει μια πολύ ωραία συνταγή, αλλά δυστυχώς δεν το έχω εδώ μαζί μου.

Για σήμερα έχω φτιάξει χταποδάκι κοκκινιστό και θα το συνοδέψουμε ή με ρύζι ή με πατάτες τηγανιτές. Τα τέκνα θα αποφασίσουν!

Πολύ ωραίο φαγητό με ό,τι και να το συνοδέψετε.

Τι μου είπε ο Χρήστος μου χθες: Μαμά αν ήμουν μπαμπάς κι εσύ μαμά -εγώ είμαι μαμά, τον διακόπτω- και είχαμε το Μιχάλη και το Δημήτρη και τη Γεωργία, θα μιλούσαμε πολύ ωραία:lol::lol:. Και ο μπαμπάς τι θα ήταν; τον ρωτάω. Εεεε...παππούς!:lol::lol::lol::lol::lol:

χαχαχαχαχα αυτό που κατάλαβα είναι ότι εσένα μπορεί να σε δει σαν συνομίληκη, τον μπαμπά του όμως.........

Εβιράκι μου καλημέρα!

Δεν είχα καμία αμφιβολία πως οι παλιογερμαναράδες έχουν και αυτοί στραβά στην λειτουργία του κράτους τους!

Βέβαια το ότι δεν πας για ψίλου πήδημα στο νοσοκομείο είναι καλό καθώς δεν θα γίνεται της μουρλής και οι ασθενείς δεν θα περιμένουν με τις ώρες για να νοσηλευτούν!

Αγγελική μου, θεωρητικά είναι καλύτερο το σύστημα υγείας εδώ, αλλά αν δεν τα δει κανείς εκ των έσω......μπορεί να μην είναι και όλα ιδανικά.

Δεν ξέρω καν πως γίνεται! Το έχετε έθιμο όμως στα μέρη σας! Αλήθεια ποιά είναι η ιστορία της?

Λέει η ιστορία, ότι κάποτε η Αγία Βαρβάρα έμαθε ότι ένας αρτοποιός είχε βάλει δηλητήριο στα ψωμιά της ημέρας που θα αγόραζαν οι κάτοικοι. Το ίδιο είχαν κάνει και οι μανάβηδες με τα υπόλοιπα τρόφιμα επειδή τους είχε διατάξει ο άρχοντας της περιοχής. Έτσι η Αγία ειδοποίησε όλους τους χριστιανούς να μην πάνε να αγοράσουν τίποτα ούτε ψωμί, ούτε τρόφιμα, αλλά να μαγειρέψουν ό,τι έχουν στα σπίτια τους.

Οι συγχωριανοί της όμως, δεν είχαν από το κάθε είδος τόση ποσότητα ώστε να βγουν κανονικές μερίδες για όλη την οικογένεια. Γι' αυτό έβαλαν στην κατσαρόλα ό,τι είχε το σπίτι, σιτάρι, φακές, και πολλά ακόμα. Φάγανε και χορτάσανε κι έτσι σώθηκαν από βέβαιο θάνατο εξαιτίας της δηλητηρίασης που θα πάθαιναν αν αγόραζαν τρόφιμα.

Εβίρι έχουν τα θεματάκια τους και οι Γερμανοί με το σύστημα υγείας! δεν το ήξερα! άλλα μου έχουν πει! λες να διαφέρει από πόλη σε πόλη?

Δεν έχω ιδέα Νίνα μου. Ξέρω σίγουρα ότι από κρατίδιο σε κρατίδιο στη Γερμανία λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο τα σχολεία. Για την υγεία δεν έχω ρωτήσει. Εσένα τι διαφορές σου είπαν;

Και για να μη ξεχνιόμαστε, χτες έκανα ρολό κοτόπουλο, που το γέμισα με γραβιέρα στο φούρνο... έκανα και πιλάφι σπυρωτό και το ζουμί από το κοτόπουλο, του έβαλα λεμόνι και κορν φλάουρ και συνόδεψα το φαί.

Δεν έχω λόγια μετά από τέτοια συνταγή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εντωμεταξύ πονάνε χέρια και μέση συγχρόνως και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα!

Ίσως κουράστηκες αρκετά τις τελευταίες μέρες καλό θα ήταν να πάρεις παυσίπονο όπως σου γράφει και η Αγγελική.

Φωτεινή πού είσαι; Έχεις πολλές μέρες να γράψεις. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι μου σε ευχαριστώ για την διήγηση της ιστορίας της Βαρβάρας! Δεν την είχα ακούσει καν!

Χαίρομαι που είσαι κάθε μέρα και καλύτερα κι εσύ και ο Έβιρος! Όσο για την μικρή Εβιρίνα ελπίζω να δείτε πολυ ΄συντομα πνευμονολόγο για να της δώσει και την κατάλληλη αγωγή ώστε να υποχωρήσουν εντελώς τα συμπτώματα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στο ωραίο παρεάκι! Τελικά έφτιαξα γεμιστά για μας και κουνελάκι με πατατούλες για τη Γεωργία.

Εβιρί, πράγματι πολύ ωραία η ιστορία με την Αγ. Βαρβάρα. Πάντως στα μέρη μας δεν το έχουμε αυτό το έθιμο. Χαίρομαι που είστε έστω και λίγο καλύτερα.

Νίνα είναι ωραίοι οι λουκουμάδες στο φούρνο; Είναι αφράτοι; Πρώτη φορά το ακούω. Για δώσε συνταγή!

Αγγελική κι εγώ τις πρώτες 2 μέρες είμαι για κλάματα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην χαπακωθώ. Από τα λίγα πράγματα που χαιρόμουν στις εγκυμοσύνες ήταν η απουσία της περιόδου. Αλλά δε σκοπεύω να το ξανακάνω...χαχα

Τζενάκι, Ελένη, Αγγελίνα, τι κάνετε;

Παιδιά, σήμερα έχουμε έλεγχο στη δουλειά κι έχω ένα ψιλοάγχος, όχι τπτ το ιδιαίτερο, αλλά όσο να 'ναι πρώτη φορά γίνεται. Φιλάκια θα τα πούμε αργότερα ΑΝ μπορέσω!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?Επιτελους Παρασκευη!!! Κ Δευτερα Τριτη εχω αδεια, τι καλα!!!

Χρονια πολλα σε ολους οσους γιορταζουν να τους χαιρεστε.γεροι κ δυνατοι να ειναι! Εγω εχω το μικρο μου το γιο κ τον μπαμπακα μου!!

Εβιρι τι ωραια που ειναι η ιστορια της Αγ.Βαρβαρας! Κ εγω δεν την ειχα ξαναακουσει.Ουτε εμεις το εχουμε σαν εθιμο στα μερη μου.Νομιζω πως ειναι εθιμο η μαλλον κρατιεται σαν εθιμο ακομα στην περιοχη της βορειας Ελλαδας.

Υπομονη με την παλιοιωση σας.Τουλαχιστον βλεπετε βελτιωση καθημερινα κ σε λιγο θα περασει κ αυτο.Αντε να παει κ η μικρη στον πνευμονολογο να δειτε τι γινετε γιατι αν αφησεις κατι για καιρο η αληθεια ειναι πως μετα αργει παρα πολυ να περασει. Φανταζομαι δεν την πατε πλεον στην κολυμβηση ε? τι κουλο κ αθυτο εκει πανω κανουν κολυμβηση το καταχειμωνο κ σταματανε την ανοιξη ....Να μου πεις το μονο ειναι ...

Αρετη μου μην αγχωνεσαι καθολου γι ατον ελεγχο. Κ εμας την πρωτη φορα που ηρθαν ημουν καπως μετα το ξεπερνας.Αν σε δουν αγχωμενη σε ψαρωνουν περισσοτερο.

Πολυ ωραια τα γεμιστα σου, ξερετε οτι τους εχω τρελη αδυναμια.Τα εχω βαλει κ εγω στο πλανο για την ερχομενη εβδομαδα.

Αγγελικη, Νινα ,Αγγελινα,Ελενη καλημερα!!! Φωτεινουλα που εισαι κοριτσακι που εξαφανιστηκες?Ελπιζω να ειστε ολοι καλα μικροι μεγαλοι!!!

Χτες κοριτσακια δεν μαγειρεψα τιποτα για σημερα.Ειχε μεινει κρεας με μακαρονακια για τον μικρο.Ο αντρας μου θα παρει λεει ενα σαντουιτσακι πριν φυγουμε για χωριο κ εγω θα φαω κατι ελαφρυ,μιας κ το βραδυ η μαμα μου εχει μεγαλο τραπεζι κ θα εχει φτιαξει τα απειρα!!!

Εφτιαξα ομως γλυκο που σας ελεγα.Πολυ ωραιο πρεπει να εγινε, θα σας πω απο βδομαδα.Βαση σαν σαμαλι ειναι με κρεμα ζαχαροπλαστικης κ κανελιτσα.

Η μαμα μου εχει κανει καρυδοπιτα, την κανει τρελα!!! ωχωχωχ να δω ποσο θα κρατηθω γιατι την Τριτη εχω κ διαιτολογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Χρόνια Πολλά στους Νίκους και τις Νικολέτες!

Μεταξάκι να χαίρεσαι τον γιόκα σου!

Δεν θυμάμαι αν έχει καμία άλλη μανούλα παιδάκι που γιορτάζει σήμερα!

Το φαγάκι μας σήμερα είναι κεφτεδάκια με πατάτες τηγανιτές.

Καλημέρα στο ωραίο παρεάκι! Τελικά έφτιαξα γεμιστά για μας και κουνελάκι με πατατούλες για τη Γεωργία.

Καλημέρα Αρετούλα! Ωραία φαγάκια και τα δύο!

Αγγελική κι εγώ τις πρώτες 2 μέρες είμαι για κλάματα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην χαπακωθώ. Από τα λίγα πράγματα που χαιρόμουν στις εγκυμοσύνες ήταν η απουσία της περιόδου. Αλλά δε σκοπεύω να το ξανακάνω...χαχα

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα με την περίοδο! Από την δεύτερη γέννα και μετά άρχισαν τα όργανα, αλλά ευτυχώς όχι κάθε φορά και όχι πολύ έντονα!

Παιδιά, σήμερα έχουμε έλεγχο στη δουλειά κι έχω ένα ψιλοάγχος, όχι τπτ το ιδιαίτερο, αλλά όσο να 'ναι πρώτη φορά γίνεται. Φιλάκια θα τα πούμε αργότερα ΑΝ μπορέσω!

Εύχομαι να τα βρουν όλα εντάξει κι εσύ να ηρεμήσεις!

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?Επιτελους Παρασκευη!!! Κ Δευτερα Τριτη εχω αδεια, τι καλα!!!

Καλημέρα Τζενάκι! Έρχεται 4ήμερο για σένα δηλαδή! Τι καλά!

Χρονια πολλα σε ολους οσους γιορταζουν να τους χαιρεστε.γεροι κ δυνατοι να ειναι! Εγω εχω το μικρο μου το γιο κ τον μπαμπακα μου!!

Να τους χαίρεσαι και τους δύο!

Φωτεινουλα που εισαι κοριτσακι που εξαφανιστηκες?Ελπιζω να ειστε ολοι καλα μικροι μεγαλοι!!!

Έχεις δίκιο! Ελπίζω να μην γράφει επειδή έχει δουλειές και δεν προλαβαίνει!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγγελικη μου κ εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!

Μωρε αν εχετε τηλεφωνο της στειλτε ενα σμσ γιατι εχω αρχισει κ ανησυχω ειναι η αληθεια ,εστω κ για να δωσει το παρον παντα μπαινει η Φωτεινη μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μίλησα πριν από λίγο με την Φωτεινή και είναι άρρωστοι οικογενειακώς! Όχι κάτι σοβαρό, ιωσούλα αλλά τα παιδάκια της είναι κολλημένα πάνω της κι εκείνη δεν προλαβαίνει και δεν έχει το κουράγιο να μπει να γράψει!

Αυτά για να μην ανησυχείτε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

ggeny να τους χαίρεσαι:tongue: και όποιος άλλος έχει εορτάζοντες!! καρυδόπιτα ακούω... έχω πάρα πολύ καιρό να φάω.. για στείλε κανένα κομμάτι, άμα περισσέψει!

ARNIKOL τα ντόνατς ή και λουκουμάδες μπορείς να τους πεις, είναι πολύ αφράτα... ειδικά την ίδια μέρα.. τις υπόλοιπες, θέλουν 20 δεύτερα στον μικροκυμάτων και είναι σούπερ, επίσης. Η συνταγή είναι η εξής: Υλικά ΓΙΑ 8-9 λουκουμάδες: 350 γρ. Γάλα πλήρες, 2 φακελάκια ξερή μαγιά, 1 πρέζα αλάτι, 260 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 50 γρ. ζάχαρη κρυσταλλική, 2 κουτ. Σουπ. Σπορέλαιο, 50 γρ. νιφάδες πουρέ (ή μία μικρή πατάτα βρασμένη και λιωμένη).

Υλικά για την επικάλυψη: 1 κουτ. Σουπ. Βούτυρο λιωμένο 1 κουτ. Γλ. Μέλι, ζάχαρη κρυσταλλική.

Ζεσταίνουμε το γάλα σε μια κατσαρόλα ώστε να είναι χλιαρό , όχι ζεστό, και αφαιρούμε από τη φωτιά και το αδειάζουμε σε ένα μπολ. Εκεί μέσα προσθέτουμε την πατάτα, τη μαγιά και τη ζάχαρη και ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθούν. Καλό είναι να τα ανακατέψουμε με το χέρι για να δούμε τη θερμοκρασία. Προσθέτουμε όλα τα άλλα υλικά και βλέπουμε εάν η ζύμη ξεκολλάει από μόνη της. Δε θέλει πολύ ζύμωμα, αλλά αν είναι ακόμα υγρή προσθέτουμε μια-δύο κουταλιές αλεύρι ακόμα. Αφήνουμετ η ζύμη να ξεκουραστεί κανένα τέταρτο… και παραπάνω, καλό θα της κάνει. Κόβουμετους λουκουμάδες με μία κούπα, κάνουμε τρύπα στη μέση του καθενός με καπάκι από μπουκάλι νερού και τηγανίζουμε σε τηγάνι με μπόλικο λάδι στους 170 βαθμούς. Καλό θα είναι η θερμοκρασία να μην ανέβει πολύ και καούν οι λουκουμάδες μας. (εγώ τους έψησα στο φούρνο στους 200 βαθμούς, μέχρι να πάρουν καλό χρώμα) Αφού τους βγάλουμε από το τηγάνι, τους αφήνουμε να κρυώσουν λίγο και τους αλείφουμε με το μείγμα με ένα πινέλο και ρίχνουμε από πάνω τη ζάχαρη.

Εβίρι ο αδερφός μου στο Ντύσελντοφ, μου είχε πει ότι έχουν πολύ καλό σύστημα υγείας... και επειδή είχαν κάποια σοβαρά θέματα υγείας, το έχουν διαπιστώσει.

Φωτεινή περαστικά!!! ελπίζω να αναρρώσετε γρήγορα όλοι!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, σχετικά με τους πόνους στα χέρια και μέση, αλλά είναι χρόνιο πια το θέμα... και με τα δύο... και δε γίνεται να χαπακώνομαι συνέχεια... απλά πρέπει λίγο να χαλαρώσω;) δε βοηθάει και ο καιρός, λόγω του νοτιά που είχαμε... ακόμα και η πληκτρολόγηση με ενοχλεί... για αυτό πολλές φορές γράφω λίγο και αργότερα ξαναγράφω.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα μωρε !!! Αχ βρε Φωτεινη κουραγιο!!

Ευχαριστω για τις ευχες Νινακι μου! Πολυ ευχαριστως,κοπιασε να σε κερασουμε εχουμε απο ολα τα καλα! Αχ υποφερει κ η μαμα μου κ απο τα δυο κ περναει καθε χρονο μεγαλα διαστηματα ξαπλα κ σε καταλαβαινω.Δυσκλα δυστυχως ,ειδικα αν ειναι κατι που δεν περναει ουφφφφ.ξεκουρασου οσο μπορεις κοριτσακι, με το μαλακο οι δουλειες κ οτνα καθεσαι στον υπολογιστη να εχει καλη θεση η μεση σου στην καρεκλα κ οχι πολυ ωρα για να μην επιβαρυνεται κ το χερι σου.

Ευχαριστουμε για την συνταγουλα!

Αντε απο βδομαδα που θα μαζευτουμε ολες πιστευω να αρχισουμε να λεμε σιγα σιγα καμια ιδεα για το τραπεζι των Χριστουγεννων κ την Πρωτοχρονιας για φαγητα κ γλυκα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

Χρόνια πολλά στους Νίκους και στις Νικολέττες.

Τζένη να χαίρεσαι το αγοράκι σου, όπως κι εσύ Μεταξία το δικό σου.

Έφτιαξα μακαρόνια με απλή σάλτσα για το μεσημέρι.

Στο προηγούμενο μήνυμα έγραψα λάθος ότι διανύω την 5η βδομάδα με ίωση. Την 4η διανύω γιατί δε μέτρησα σωστά. Το κατάλαβα από το χαρτάκι με το πρώτο ραντεβού στο φυσικοθεραπευτή που ήταν η πρώτη βδομάδα των συμπτωμάτων.

Εβιράκι μου σε ευχαριστώ για την διήγηση της ιστορίας της Βαρβάρας!

Ευχαρίστηση δική μου.

Χαίρομαι που είσαι κάθε μέρα και καλύτερα κι εσύ και ο Έβιρος! Όσο για την μικρή Εβιρίνα ελπίζω να δείτε πολυ ΄συντομα πνευμονολόγο για να της δώσει και την κατάλληλη αγωγή ώστε να υποχωρήσουν εντελώς τα συμπτώματα!

Αμήν Αγγελική μου. Έχω κρατήσει το πρωινό ραντεβού την επόμενη Πέμπτη.

Εβιρί, πράγματι πολύ ωραία η ιστορία με την Αγ. Βαρβάρα. Πάντως στα μέρη μας δεν το έχουμε αυτό το έθιμο. Χαίρομαι που είστε έστω και λίγο καλύτερα.

Βασικά ούτε κι εγώ ξέρω ποια ακριβώς μέρη της Ελλάδας το έχουν σαν έθιμο. Αφού όμως το ξέρει η Ελένη που είναι από Θεσσαλονίκη άρα η Βόρεια Ελλάδα το φτιάχνει περισσότερο.

Εγω εχω το μικρο μου το γιο κ τον μπαμπακα μου!!

Τζένη μου να χαίρεσαι και τους δύο άντρες σου, να είναι πολύχρονοι.

Φανταζομαι δεν την πατε πλεον στην κολυμβηση ε? τι κουλο κ αθυτο εκει πανω κανουν κολυμβηση το καταχειμωνο κ σταματανε την ανοιξη ....Να μου πεις το μονο ειναι ...

Ευτυχώς το μάθημα της κολύμβησης για τα κορίτσια το τελευταίο ήταν στις 27/11. Τώρα κάνουν τα αγόρια του σχολείου. Τα είχαν χωρίσει έτσι ώστε τους πρώτους 3 περίπου μήνες να πηγαίνουν μόνο τα κορίτσια στο κολυμβητήριο και τους επόμενους 3 μόνο τα αγόρια. Αυτοί που έμεναν στο σχολείο έκαναν γυμναστική. Όπως κάνει αυτό το διάστημα η Εβιρίνα.

Νομίζω ότι σ' αυτό το σχολείο δε θα κάνουν ξανά κολύμβηση την άνοιξη. Και πράγματι δεν είναι το μόνο κουλό.

Σήμερα έριξε πάλι χιόνι εδώ αλλά δεν κατάφερε να το στρώσει. Όση ώρα έριχνε είχε αρκετό αέρα και το στριφογύριζε. Κάποια στιγμή έριξε και κάτι σαν χαλάζι, αυτό που λέμε στουπόχιονο μάλλον. Ρωτάω λοιπόν την Εβιρίνα όταν γύρισε στο σπίτι, αν εκείνη την ώρα είχαν διάλειμμα και πού καθόταν. Φυσικά, μου είπε ότι όλα τα παιδιά τα υποχρεώνουν να βρίσκονται στο προαύλιο ακόμα και με τη χιονόπτωση για να σκληραγωγούνται λέει. Απαγορεύεται να μείνουν ακόμα και στον κεντρικό διάδρομο εσωτερικά στο σχολείο. Ευτυχώς που τους επιτρέπουν να φοράνε μπουφάν και σκουφάκι.

Όμως, στο περσινό σχολείο τους επέτρεπαν να μένουν στο διάδρομο εντός του κτιρίου, αλλά απαγορευόταν στο διάλειμμα να πηγαίνουν στις αίθουσές τους. Αυτό το βρίσκω απόλυτα λογικό.

Ο αντρας μου θα παρει λεει ενα σαντουιτσακι πριν φυγουμε για χωριο κ εγω θα φαω κατι ελαφρυ,μιας κ το βραδυ η μαμα μου εχει μεγαλο τραπεζι κ θα εχει φτιαξει τα απειρα!!!

Καλά να περάσετε και να γιορτάσετε και τους δύο άντρες.

Εφτιαξα ομως γλυκο που σας ελεγα.Πολυ ωραιο πρεπει να εγινε, θα σας πω απο βδομαδα.Βαση σαν σαμαλι ειναι με κρεμα ζαχαροπλαστικης κ κανελιτσα.

Η μαμα μου εχει κανει καρυδοπιτα, την κανει τρελα!!! ωχωχωχ να δω ποσο θα κρατηθω γιατι την Τριτη εχω κ διαιτολογο.

Εδώ που τα λέμε και μόνο με τέτοια ωραία γλυκά και ποιος θα κρατιόταν; Πόσο μάλλον με τόσα καλούδια και νοστιμιές που θα φτιάξει η μαμά σου.

Μίλησα πριν από λίγο με την Φωτεινή και είναι άρρωστοι οικογενειακώς!

Αχ αυτός ο χειμώνας!!!!!!!!!!! Τι κακό είναι αυτό να αρρωσταίνουν σε ένα σπίτι όλοι μαζί!!!! Ποιος να φροντίσει ποιον; Περαστικά τους να είναι.

Αυτά για να μην ανησυχείτε!

Αγγελική ευχαριστούμε που τηλεφώνησες και μας ενημέρωσες.

Ευχαριστούμε για τη συνταγή των λουκουμάδων Νίνα, δείχνει άπαιχτη.

Εβίρι ο αδερφός μου στο Ντύσελντοφ, μου είχε πει ότι έχουν πολύ καλό σύστημα υγείας... και επειδή είχαν κάποια σοβαρά θέματα υγείας, το έχουν διαπιστώσει.

Μα κι εδώ έτσι μου έχουν πει. Αν εξαιρέσεις τα ραντεβού του πνευμονολόγου που τα δίνουν 3 και 4 μήνες μετά, για τα υπόλοιπα μου έχουν πει ότι είναι καλό το σύστημά τους. Εμείς πέρα από τις ιώσεις που αντιμετωπίσαμε όσο διάστημα είμαστε εδώ και τον ορθοπεδικό που πήγα εγώ, δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάτι άλλο σοβαρότερο. Ίσως έτυχα στην περίπτωση της ειδικότητας.

Το Ντύσσελντορφ ανήκει στις Βεστφαλλίες (κρατίδιο), η Στουτγκάρδη στη Βάδη-Βυρτεμβέργη. Δεν αποκλείεται να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά αυτό δεν το λέω καθόλου με σιγουριά.

και δε γίνεται να χαπακώνομαι συνέχεια... απλά πρέπει λίγο να χαλαρώσω;) δε βοηθάει και ο καιρός, λόγω του νοτιά που είχαμε... ακόμα και η πληκτρολόγηση με ενοχλεί...

Ειδικά για τα χάπια έχεις δίκιο, γιατί η συχνή χρήση τους κάνει κακό στο συκώτι και στα νεφρά. Ο νοτιάς και η υγρασία που φέρνει, είναι ό,τι χειρότερο για όσους υποφέρουν από πόνους στα κόκαλα. Το ίδιο μου συμβαίνει κι εμένα στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έφτιαξα διάφορα πράγματα αυτές τις δύο μέρες.

Σκέφτηκα χτες το απόγευμα να φτιάξω ένα ζυμάρι με 4φλ αλεύρι και να βγάλω μία λαδένια που θα ήταν ένα ωραιότατο κολατσιό νηστίσιμο. Τη φωτογραφία την έβγαλα σήμερα αφού την είχα βάλει στο ψυγείο

qj4n.jpg

Εδώ είναι το ελιόψωμο με τη μισή ζύμη που περίσσεψε από τη λαδένια.

hn9b.jpg

Ένα μικρό παστιτσάκι για τα δύο μέλη της οικογένειας για το Κυριακάτικο μεσημέρι.

9he8.jpg

Αυτό είναι το δικό μου σημερινό φαγητό, ψάρι πλακί με πατάτες στο φούρνο. Έβαλα παραπάνω για να υπάρχει για δύο μέρες.

aiua.jpg

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες σας. Τα λέμε αύριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...