Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Kerasw,μπορεις να δεις στο μετεγχειρητικο σου σπινθηρογραφημα,πριν κανεις ραδιενεργο ιωδιο,τι ποσοστο υπολοιπου θυρεοειδικου ιστου γραφει (οπου καθηλωθηκε ραδιεν.ιωδιο)?Εμενα ηταν 1,6% και της Καte75 0,4%.Ειναι πολυ αισιοδοξο αυτο που γραφεις,οτι το ολοσωμο βγηκε καθαρο!Αυτο για την παρακεντηση,Θα μας τρελανουν οι γιατροι!!Καλα που δεν εκανα κατι τετοιο!!Πριν 3 χρονια ειχα κανει παρακεντηση σε εναν οζο οπου βγηκε αρνητικο και στο ιδιο σημειο ηταν που βρεθηκαν μετεγχειρητικα οι πολλες εστιες καρκινου!!Πριν γινει η εγχειρηση,η γιατρος μου ειχε πει για μια νεα παρακεντηση σε εναν αλλο οζο (ο οποιος μετα την εγχειρηση βγηκε αρνητικος)και ενας φιλος Γναθοχειρουργος μου ειπε να αφαιρεσω τον θυρεοειδη και να μην κανω παρακεντηση,γιατι μπορει να γινει διασπορα η να μην πεσει η βελονα στα καρκινικα κυτταρα αλλα σε καλοηθη.Αν δεν τον ακουγα,θα εκανα παρακεντηση,θα εβγαινε αρνητικο,οπως και ηταν και θα με εβλεπαν παλι μετα απο ενα χρονο!!Το μονο σιγουρο θα ηταν οι μεταστασεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμιά φορά τελικά μέσα στην ατυχία μας είμαστε τυχερές!!!

όσα σου είπε ο γναθοχειρούργος μου είπαν κι εμένα για την παρακέντηση στους λεμφαδένες...

Πριν την εγχείρηση όταν βρήκαν στον υπέρηχο τον όζο μου είπαν να τον παρακεντήσω με πολλαπλή παρακέντηση...

3 βελόνες άλλαξε και μπήκε και βγήκε καμιά 15 φορές στον όζο και 3 εισχώρησε στον λαιμό... τα είδα ολα, ήταν πολύ σκληρός και έβγαζε μόνο αίμα καθόλου υγρό... Έκλαιγα από τον πόνο ενώ κατά γενική ομολογία δεν πονάει παραπάνω από μια εξέταση αίματος... Η βιοψία βγήκε θετική και μετά την εγχείρηση η ιστολογική το επιβεβαίωσε (θηλώδες πολυεστιακό - πολυεστιακό στα σημεία που ήταν ο όζος και που παρακεντήθηκαν... τυχαίο?μπορεί...)...

Αυτό που με ρωτάς SONIA το uptake μου ήταν 1,3% δηλαδή στα όρια του αποδεκτού υπολλείμματος, μου έκανε ένα καλό χειρουργείο ο γιατρός, καλά της ΚΑΤΕ ήταν υπερτέλειο το 0,4!!! Μπράβο καθάρισμα που έκανε ο γιατρός σου ΚΑΤΕ... Εμένα τελικά έπρεπε να είναι πιο επιθετικός στον λεμφαδενικό καθαρισμό γιατί είχε όλες τις ενδείξεις...αλλά τώρα πια δεν μπορώ να πάω πίσω και να το αλλάξω!!!

Λοιπόν σήμερα πήγα στον νέο ενδοκρινολόγο, απίστευτος ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ευγενικός, καθησυχαστικός, ήρεμος και -έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον- με πολλές γνώσεις!!!

Μου είπε ότι θα μελέτήσει τις εξετάσεις μου και θα μου πει από Δευτέρα γιατί δεν θέλει να πάρει αβίαστα μια απόφαση μιας και είμαι πολύ νέα και η εγχείρηση είναι είπε "ακρωτηριαστική"... Μάλλον κλίνει στο να πάρω ιώδιο 2η φορά μιας και ο θηλώδης καρκίνος είναι πολύ ευαίσθητος -ευτυχώς για εμάς- στο ιώδιο!!!!

Τον ρώτησαν κι αν δεν απορροφηθεί το ιώδιο και το πάρω τσάμπα (μιας και δεν απορρόφησαν ούτε το απεικονιστικό ιώδιο για να ανάψουν στον σπινθηρογράφημα) και μου είπε: "και που ξέρεις αν ο χειρούργος (κι ο τοπ να είναι) θα βρεί αυτόν τον 1 ή τους 2 λεμφαδένες που νοσούν και θα τους βγάλει όταν από κάθε πλευρά του λαιμού έχουμε τουλάχιστον 20 - 30 λεμφαδένες και το μέγεθος είναι 1-2-3 χιλιοστά??? Κι αν απλά είναι κύτταρα πάνω τους και δεν είναι ολόκληροι που νοσούν???"

Οπότε νέα από Δευτέρα Τρίτη για εμένα...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw και υπολοιπα κοριτσια,καλησπερα!Χαιρομαι που σε καθησυχασε λιγο ο γιατρος και ευχομαι επιτελους να βρεις τις απαντησεις που χρειαζεσαι.Απο οτι μου γραφεις,υπαρχει περιπτωση οι λεμφαδενες ακομα κι αν ειναι καρκινικοι,να μην απορροφησουν ιωδιο κατα το σπινθηρογραφημα?Ο φιλος μου ο Γναθοχειρουργος μου ειχε πει οτι στο λαιμο εχουμε περιπου 500 λεμφαδενες!!Οποτε ισως και να εχει δικιο αυτος ο γιατρος.Αν δεις στα προηγουμενα που σου εγραψα,ειχα πει οτι το πολυ-πολυ να χρειαστεις και δευτερο ραδιεν.ιωδιο.Μην ανησυχεις κατι θα βρεθει για την περιπτωση σου!Οπλισου με υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!

μέρες είχαμε να τα πούμε αλλά δεν είχα υπολογιστή. τον είχε ο άντρας μου στη δουλειά του. λοιπόν sonia και kerasw στο μεγάλο ραδιενεργό ιώδιο ότι ρούχα είχα μέσα στο νοσοκομείο πιτζάμες πετσέτες ήταν κάτι παλιά και τα πέταξα. τα άλλα τα πλυνα μετά από ένα μήνα αφού τα είχα έξω. για το ιώδιο που έκανα πριν απο λίγο είχα πάει στον φυσικό τη Δευτέρα αμέσως μετά το σπινθηρογράφημα και μου είπε ότι μπορώ να δώ τα παιδιά και να είμαι σε 1 μέτρο απόσταση όση ώρα ήθελα και σε 1 εβδομάδα αγκαλιές. βέβαια τα είδα μετα απο συνολικά 5 μέρες που πήρα το ιώδιο και αγκαλιές στις 8 μέρες. στον πατέρα μου στο Ηράκλειο του έχουν πει να προσέχει 5 μέρες συνολικά. οι πυρηνικοι στο θεαγένειο είχαν πει 1 εβδομάδα, ο φυσικός είχε πει αρχικά 2 εβδομάδες μετά τη μέτρηση είπε 1 εβδομάδα. πάντως προτείνω να μετριέμαστε μετά το σπινθηρ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε εσενα Kate!Αρχισα να ανησυχω που δεν ακουσα τοσες μερες τιποτα απο εσενα!Πως νοιωθεις μετα τον βαρυ υπο-θ?Δουλευεις αυτο το διαστημα η πηρες αδεια?Ηθελα να σε ρωτησω,αν εκανες αιματολογικες εξετασεις,οχι τωρα με το σπινθηρογραφημα σε κατασταση υπο-θ,αλλα στην προηγουμενη επισκεψη σου στην Παζαιτου (δηλ.με αγωγη,με την θυρορμονη).Αν ναι,ποσο ηταν η TG?Eγω να φανταστεις,ενω εκανα εξετασεις τον Οκτωβριο που ειχα το ραντεβου,δεν εχω παρει ακομα τα αποτελεσματα,γιατι δεν τα θεωρουσα και πολυ σημαντικα.Η Kerasw με ρωτουσε,διοτι μου ειπε οτι ακομα και 1 να ειναι η TG,θεωρειται καρκιν. δεικτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας κυριες μου. Σας διαβαζω καθε μερα αλλα ειμαι καπως εκτος θεματος. Εσεις διανυετε αλλη φαση και για μενα ολα αυτα ειναι σαν κινεζικα. Ενα ειναι σιγουρο. Πως ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου, να πανε ολα καλα σε ολες και να εχουμε την υγεια μας.

Θα συνεχισω να ειμαι καπου εδω γυρω.Αν μπορω να βοηθησω σε κατι, .... σφυριξτε κλεφτικα κι ερχομαι!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia καλησπερα!Πραγματικα εχει γινει επιστημονικου επιπεδου συζητηση!Ακομα και καποιος γιατρος που δεν ειναι ενδοκρινολογος , αν τα διαβασει αυτα,θα μπερδευτει σιγουρα!!Δεν μας πιανει κανεις επιστημονας!!!Kate σε αυτο που σου εγραψα πριν,μπορει και να το εχω καταλαβει λαθος,γιατι ανετρεξα σε αυτο που ειχε γραψει η Kerasw και ισως να εννοουσε κατι αλλο.Θα της ζητησω διευκρινηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! πρωινή πρωινή σήμερα αλλά σβκ θα πάμε στο αντροχώρι. sonia είχα κάνει εξετάσεις τέλη οκτωβρίου αλλά δεν θυμάμαι για την TG.εντωμεταξύ τις είχα κάνει στο ΙΚΑ γιατί κάτι είχε αλλάξει με ικα και θεαγένειο και τα αντισώματα δεν είχαν βγει καλά. να μη στα πολυλογώ μου είπαν να μην ξανακάνω στο ΙΚΑ . με μια γνωμάτευση απο το ικα θα τις ΄κάνω πλέον στο θεαγένειο. η TSH ήταν κοντά στο 0 και η θυροσφαιρίνη πολύ μικρή. αυτοί είναι καρκ δείκτες. όσο για την άδεια ευτυχώς έχω να κάνω με ενήλικες (>40) μαθητές τσιγγάνους και κάνουμε σε μια μεγάλη αίθουσα οπότε έλλειψα 1 βδομάδα(για το τωρινό ιώδιο για το μεγάλο δεν δούλευα). εμείς οι ωρομίσθιοι δεν δικαιούμαστέ άδειες. πάντως βρήκα τον νόμο για αναπηρία 67% και άνω και υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θέσεων όπως και στους πολύτεκνους. από βδομάδα θα παω ικα να ρωτήσω πληροφορίες πως γίνεται κτλ πάντως είναι σίγουρο ότι οποιαδήποτε μορφή καρκίνου βγαίνει 67%και άνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Απ'όσο ξέρω τη TG είναι ο κύριως καρκινικός δείκτης που είναι σχεδόν απόλυτα έγκυρος όταν δεν είσαι σε θεραπεία καταστολής (δηλαδή με Τ4 και TSH=0) αλλά υποθυροειδική με TSH πάνω από 100! Τώρα ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι το 9,17 που έχω εγώ δείχνει μικρή μετάσταση και πολύ κοντα στο θυρεοειδή, αν ήταν λέει 60 ή 80 πχ θα ανησυχούσε πολύ και για μετάσταση στους πνευμονικούς λεμφαδένες... Πάντως σε εμάς πρέπει να είναι μηδενική η TG (αλλά την περίοδο που παίρνεις το Τ4 ή κάποιο τέτοιο χάπι οι μετρήσεις είναι 60% μόνο έγκυρες) αλλά δεν ξέρω από πόσο ακριβώς και πάνω θεωρείται καρκίνος... Ο 1ος ενδοκρινολόγος που πήγαινα με το 0,6 (χωρίς να είμαι υποθυροειδική) έλεγε ότι ακόμα έχω καρκίνο!!!

Δείτε στις μετρήσεις που σας έκανα πριν το ιώδιο πόσο ήταν η TG σας, εμένα ήταν 27,8 και uptake είχα 1,3.

Λοιπόν έμαθα από τον νέο ενδοκρινολόγο, το είχα διαβάσει όμως καιστο φύλλο οδηγιών των ενέσεων αλλά μου είχαν πει ότι δεν ισχύει, ότι με THYROGEN ενέσεις συχνά το σπινθηρογράφημα βγαίνει ψευδώς αρνητικό, οπότε μάλλον έπρεπε να το κάνω σε κατάσταση υποθυροειδισμού με δίαιτα για να μπορώ να το λάβω 100% υπόψιν μου, ενώ τις αιματολογικές δεν τις επηρεάζει...

θSonia μου θυμάμαι που μου το είχες πει για το 2ο ιώδιο αλλά ο τότε ενδοκρινολόγος ήταν κάθετος ότι δεν θα απορροφηθεί από τους λεμφαδένες αφού αυτοί δεν φαίνονται στο σπινθηρογράφημα...

Κate εμένα που πήγα τα χαρτιά μου στην νομαρχία που ανήκω (γνωμάτευση πρόσφατη από τον χειρούργο, ιστολογική, λογαριασμό ΔΕΚΟ και ταυτότητα) μου έδωσαν άνω του 67% αναπηρία (λόγω μετάσταση στους λεμφαδένες) και έτσι δικαιούμαι κάποια φοροαπαλλαγή, ετήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών, έκπτωση σε τρένα του ΟΣΕ και ΚΤΕΛ (δεν ξέρω κατά πόσο το κάνουν αυτό όμως) και επιδή είμαι άνεργη επίδομα από την Πρόνοια (θέλει όμως ένα κάρο χαρτιά και δεν τα έχω συγκεντρώσει ακόμα)...Α, και εννοείται συμμετοχή για διορισμό σε θέσεις στον Δημόσιο Τομέα, αν ανοίξουν ποτέ...

Και ο θείος μου που είχε καρκίνο στον προστάτη 67% του έδωσαν...

Αυτά!!!

Σας φιλώ όλες και εύχομαι να περάσουμε ένα όμορφο Σ/Κ!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε εσας κοριτσια!Εγω 3 μερες πριν κανω ραδιενεργο ιωδιο τον Μαρτιο,ειχα HTG 12,9 και TSH 120,6!!Τον Οκτωβριο που ειχα ραντεβου στο Θεαγενειο,η αληθεια ειναι οτι δεν τους πολυαρεσαν οι τιμες αυτες,οι αντιδραστικοι λεμφαδενες και δεν θυμαμαι τι αλλο!Να ξερετε οτι δεν πολυμιλανε οταν τους ρωτας πολλα.Oλο θα δουμε και θα δουμε!Οποτε αναγκαστικα οπλιζεσαι με υπομονη,γιατι δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.Εγω εκεινον τον Οκτωβριο,πανω που ειχα πολλους μαθητες για να τους κανω ιδιαιτερα γερμανικων και θα ξεκινουσαμε τα μαθηματα και πηρα τη βιοψια στα χερια μου,το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν οτι λογω ραδιεν ιωδιου και ισως και χημειοθεραπειων(ετσι μου ειχαν πει οι γιατροι ευτυχως την γλιτωσα προς το παρον)επρεπε να διαφυλαξω αυτα τα παιδια και απο τις ακτινοβολιες και οτι επρεπε μεχρι τον Μαιο να παραδωσω μια συγκεκριμενη υλη!Απο τοτε βγηκα 67% και ανω για 2 χρονια,παιρνω το επιδομα προνοιας,επειδη εναμισυ χρονο δεν δουλευω,φοροαπαλλαγη 2500 ευρω απο την εφορια,πασο, εχεις δικαιωμα για διορισμο,εχω ταυτοτητα καρκινοπαθους απο το συλλογο (σε βοηθαει σε αρκετα αυτο)κτλ.Μια διευκρινηση.67% βγαινουν ολοι οι καρκινοπαθεις,ασχετα αν εχεις μετασταση η οχι.Υπαρχει νομος.Αναλογα που εχεις τον καρκινο σε βγαζουν για 2 χρονια,για 3 χρονια η για 5.Τελος του χρονου θα ξαναπερασω επιτροπη και συνηθως σου δινουν 1 η 2 χρονια ακομα εκτος αν εχεις υποτροπη η μετασταση,οποτε παιρνεις περισσοτερα χρονια.Μακαρι να ειμαστε καλα και να μην χρειαζομαστε τετοια πραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια χθες εκανα ορμονολογικες εξετασεις TSH 2.01 - FT3 6,03 - FT4 13,88

η μικροβιολογος μου ειπαι να κανω υπεριχο για θυροειδη και απο εκεινη τη στιγμη εχω αγχοθη. Σας εχει τυχη κατι παρομοιο?

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων.


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια χθες εκανα ορμονολογικες εξετασεις TSH 2.01 - FT3 6,03 - FT4 13,88

η μικροβιολογος μου ειπαι να κανω υπεριχο για θυροειδη και απο εκεινη τη στιγμη εχω αγχοθη. Σας εχει τυχη κατι παρομοιο?

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων.

Γεια σου Λενια!!! Πες μας, για ποιο λογο εκανες εξετασεις?Προσπαθεις για νινι ή ετσι τυχαια???

Εγω, τουλαχιστο απο την μικρη μου εμπειρια σε σχεση με τα αλλα κοριτσια που συμμετεχουν στο θεμα, λεω σε ολους τους γνωστους να κανουν υπερηχο και εξετασεις για προληπτικους λογους.

Αν κρινω απο τις φυσιολογικες τιμες που δινει το δικο μου μικροβιολογικο, η TSH σου ειναι ΟΚ, οπως και η FT4 εντος οριων. H FT3 ειναι καπως ανεβασμενη αλλα ολα αυτα σχετιζονται μεταξυ τους συνεπως την αξιολογηση θα την κανει ο γιατρος σου κρινοντας και απο την εσωτερικη εικονα που θα του δωσει ο υπερηχος.

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Ο,τι και να συμβαινει στο σωμα μας πρεπει να το αντιμετωπιζουμε με θαρρος.

Θα ειμαστε εδω, για ο,τι χρειαστεις.

Καλα αποτελεσματα να εχεις!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΙΑ καλως ηλθες στην παρεα μας!Καταρχας δεν θα αγχωνεσαι!Απο οσα γνωριζω τοσα χρονια που ασχολουμαι με τον θυρεοειδη,η Τ4 ειναι πολυ λιγο αυξημενη(το ανωτερο στο δικο μου μικροβιολογικο ειναι 12,06) και η Τ3 ειναι αρκετα παραπανω απο το φυσιολογικο(το ανωτερο ειναι 2,18).Η TSH ειναι κανονικοτατη.Πρεπει μαλλον να εχεις υπερθυρεοειδισμο οπου και λυνεται με φαρμακευτικη αγωγη.Οταν η Τ3 και η Τ4 ειναι ανεβασμενες ειναι υπερ-θ και οταν ειναι κατεβασμενες υπο-θ.Εννοειται οτι αυτα θα στα πει ο γιατρος σου.Για υπερηχο σε στελνει ,επειδη πιθανον θελει να διαπιστωσει αν εχεις οζους και γενικα να εχει μια εικονα για ολο τον θυρεοειδη.Να ξερεις οτι παρα πολυς κοσμος εχει παρομοια προβληματα που τις περισσοτερες φορες λυνεται με ενα χαπακι!Εχει δικιο η Georgia ,ακομα και για προληψη ειναι καλο να κανεις και εναν υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! σας ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησεις σας!!!

εχω κανει αρκετες προσπαθειες εξωσωματικης για νινακι αλλα τιποτα, τωρα προσφατα το εχασα κιολας και μπηκα σε διαδικασια να ξαχνομαι μηπως υπαρχει προβλημα με το θυροειδη.

Η Τ3 και η Τ4 που δεν ειναι στης φυσιολογικες τιμες να ανυσιχο? και αν στον υπεριχο παρουσιαστουν οζοι ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα(για νινακι)?


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΙΑ καλημερα!Καλα τοσο καιρο ο γυναικολογος δεν σου εκανε ουτε μια εξεταση Θυρεοειδους?Αν ανατρεξεις στο Ιντερνετ και πληκτρολογησεις την λεξη υπερθυρεοειδισμος ,οπως εκανα εγω τωρα,θα διαβασεις οτι,οταν οι τιμες Τ3 και Τ4 ειναι αυξημενες,εχεις Υπερ-θ και αν δεν το θεραπευσεις με χαπια ,εχεις ως εγκυμονουσα μεγαλο κινδυνο αποβολων και προωρου τοκετου!Δεν το λεω εγω αλλα αυτα τα αρθρα των γιατρων.Δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο,αρκει να μην μεινεις ετσι χωρις να το θεραπευσεις,ειδικα οταν θελεις να κανεις μωρο,πραγμα που στο ευχομαι ολοψυχα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...