Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Και εγώ βλέπω ,απλά δεν ξέρω τι είδους γραμμή είναι..πιστεύω πως είναι αρνητικό πάντως 

      Εννοείς εάν είναι γραμμή εξάτμισης ; Πάντως δεν θα είχε γραμμή εάν ήταν αρνητικό … τόσα τεστ έχω κάνει παλιά ήταν όλα λευκά όταν δεν ήμουν .. η εξάτμισης πάντως βγαίνει μετά από παρά πολύ ώρα … 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Στο υγεία χειρουργεί .Αν έχεις ιδιωτική στα καλύπτει...τον Σακελαριου δεν τον εχω ακουστά αλλά το κέντρο είναι άριστο. Ειχε κανει επεμβαση καρδιάς ο πατέρας μου εκει πριν μερικα χρόνια!!! εχω τα καλύτερα να πω......

Καλησπέρα κοπέλα μου και χρόνια πολλά! Αποφασίσεις τελικά για το χειρουργείο?εγω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες και όλους! Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά, να έχουμε υγεία πάνω απ' όλα! Καλή ανάρρωση σε όσες και όσους από εμάς μόλις έκαναν τα χειρουργεία τους και εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα σε όσους περιμένουν βιοψίες. Zargana κι εγώ από Αθήνα είμαι, χειρουργήθηκα στο Ιπποκράτειο από τον κο Χρυσοβέργη που είναι ΩΡΛ και τελικά αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο γιατί ο ένας όζος μου ήταν κολλημένος πάνω στις φωνητικές χορδές. Απ' αυτά που ρώτησα και έμαθα, η επιλογή ΩΡΛ σε σχέση με γενικό χειρουργό είναι καλύτερη γιατί ξέρουν καλύτερα την ανατομία του λαιμού και συνεπώς πως να προστατέψουν τις φωνητικές χορδές. Είναι όμως κάτι που είναι καθαρά θέμα "χημείας", με όποιο γιατρό νιώσεις εσύ καλύτερα και πιο ασφαλής. Ότι κι αν αποφασίσεις να ξέρεις πως είμαστε όλοι εδώ για συμπαράσταση και για ότι άλλο χρειαστείς. Τα φιλιά μου σε όλες!

Ευχαριστώ για την ενημέρωση και για τη συμπαράσταση θα τη χρειαστω.ειμαι πολυ μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

barbie 22 γιατι ψαχνεις για χειρουργο ?

Διαβασα οτι εχεις οζο 6mm ...

Κοριτσια μην απαντησετε στην ερωτηση μου ακυρο :)

Σημερα ειμαι μια χαρα ...

Αυριο εχω γιατρο το πρωι ...

Να δουμε τι θα μου πει για το τερατουργημα των 3,30 cm!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα

Μολις γυρισα απο τον doc !

O θυρεοειδης μαλλον θα παει βολτα !

Πρεπει να βγει μαζι με τον τερατο οζο !

Ο γιατρος προτεινει αμεσα βιοψια με 5 τρυπηματα ,σε περιπτωση κακοηθιας (αυτος στον υπερηχο βρηκε υποπτα στοιχεια ) τον βγαζουμε ,σε περιπτωση καλοηθιας παλι τον βγαζουμε!!!!απλα μπορω να περιμενω 1-2 μηνες να κανω με την ησυχια μου το χειρουργιο

το σιγουρο ειναι οτι δεν θα πεθανω απο αυτο μου το υπογραφουν ολοι ...:)

Θελω μια χαρη μονο απο εσας να μου πειτε σας παρακαλω τα πριν και μετα του χειρουργιου ..Τωρα που βγηκε ο παλιοαδενας εχετε προβληματα?

Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας γιατι σε λιγο καιρο θα ειμαι στην θεση σας :)

Ναγια ξερεις ποσο μου λειπει η ησυχια μου ?

Οσο τον εχω μεσα στον λαιμο ομυο δεν ηρεμω !

ο αδεφος σου εκανε ιωδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Liveloula μην μου μιλας για ησυχια και ηρεμια διοτι μετα απο τοσο καιρο τωρα αρχιζω να συνερχομαι. Καταλαβαινω λοιπον απολυτα την ταραχη σου! Ο αδελφος μου εκανε ιωδιο (ηταν απο τις περιπτωσεις των ασθενων που περασαν την ολη διαδικασια ευκολα δλδ το κοψιμο χαπιου, τη διαιτα, τα συμπτωματα υποθυρεοειδισμου κτλ), ομως μην προτρεχεις διοτι η βιοψια σου -οπως πολλων αλλων ανθρωπων εδω μεσα- μπορει να βγει αρνητικη. Σημασια εχει τωρα να βρεις εναν καλο χειρουργο και να προγραμματισεις το χειρουργιο. Καντο συντομα, δεν υπαρχει λογος να περιμενεις ουτε να κανεις παρακεντησεις αφου ουτως η αλλως ο θυρεοειδης σου θα παει περιπατο. Στειλτον να ησυχασεις!!!!

ΥΓ : Ο αδελφος μου τωρα ειναι μια χαρα, οπως πρωτα δεν βλεπει καμια διαφορα πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Nαγια μου εσυ εχασες χρονια οχι απλα την ησυχια σου ...

Για να δουμε κι εμενα τι εκπληξη μου ετοιμαζει το τερατουργημα ....

Μην ειναι καμια κακοηθεια και ειμαι και εγω με ιωδιακι!

Το θετικο ειναι οτι το γνωριζω ενα χρονο οποτε ψυχολογικα ειμαι σχετικα καλα

οχι ηρεμη αλλα ουτε φερνω την καταστροφη ...

Και φανταστειτε οτι μιλαμε για νοσοφοβικο ανθρωπο!

Ωστοσο οταν ολοι οι γιατροι λενε οτι και κακοηθεια να ειναι θα ζησεις ..Λιγακι ηρεμεις

Ο αδερφος σου περασε ολα τα σταδια και αυτην την στιγμη αναρρωνει ..

Τα δυσκολα περασαν ,ετσι δειτε το ,εκανε ιωδιο και πεταξε οτι του εκανε κακο στον καδο απορριματων .......υπαρχουν ανθρωποι που πλαευουν καθημερινα με το καρκινο που ειναι μεταστατικος .....αυτο σκεφτομαι και αισθανομαι δυνατη ...οτι και να εχουμε καλοηθεια κακοηθεια οσο κι κλαψουμε πανικοβληθουμε στεναχωρεθουμε δεν το αλλαζουμε ..Καλο ειναι να παρουμε ηρεμες και οχι βιαστικες αποφασεις ,το πιο βασικο ειναι να πεσουμε σε ΚΑΛΟΥΣ γιατρους...

Κοριτσακια ο Γκοτζαμανης ( χειρουργος ) ειναι καλος ???

Φτασαμε και σ'αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!!!

liveloula, με χειρουργησε εμενα ο Γκουτζαμανης. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

Οσων αφορα στο χειρουργειο θα ελεγα οτι ειναι ρουτινας απο χειρουργο που εξειδικευεται στον αδενα. Φυσικα και απαιτειται λεπτοτητα στους χειρισμους διοτι εχουμε ευαισθητα οργανακια στην περιοχη του λαιμου (καροτιδα, φωνητικες χορδες κλπ).

Κανεις εισαγωγη στο νοσοκομειο, κανεις τις προεγχειρητικες εξετασεις, χειρουργεισαι, συνερχεσαι απο τη ναρκωση, αναρρωνεις μια-δυο μερες και πας στο σπιτι σου. Σου δινουν αγωγη θυροξινης και ισως ασβεστιο αν χρειαστει, και επισκεπτεσαι τον ενδοκρινολογο σου για τη ρυθμιση της δοσης.

Δεν εχεις ιδιαιτερους πονους απο την τομη, εκτος απο οτι δεν μπορεις να στριψεις το κεφαλι ουτε πολυ πανω κατω λγω των ραμματων.Σε μια-δυο βδομαδες περιπου μπορεις να στριψεις κανονικα και να κανεις ολες τις δραστηριοτητες της καθημερινοτητας.

Σχεδον ολοι οσοι εκαναν "μακαριτη" τον αδενα, δηλωνουν οτι η ζωη τους ειναι καλυτερη απο πριν που τον ειχαν. Γι αυτο αλλωστε και τον αφαιρουμε ανεξαρτητα αν υπαρχει κακοηθεια. Ενας προβληματικος αδενας, μονο προβληματα δημιουργει.Αρα τον στελνουμε στον αλλο κοσμο και παιρνουμε την ορμονη μας για να εχουμε μια καλη συνεχεια στη ζωη μας.

Αυτο που λενε οι γιατροι οτι δεν θα πεθανεις απο τον αδενα ειναι αληθεια ακομη και στην περιπτωση που υπαρχει κακοηθεια γιατι ο καρκινος του θυροειδη ειναι ιασιμη μορφη καρκινου.

Αν εχεις αλλες αποριες ειμαστε στη διαθεση σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Giorgiamami σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση :)

Γελασα με το αυτο που εγραψες για το κεφαλι ...

Εγω σκεφτομαι να την κανω στο Γκουτζαμανη για αυτο και τον ανεφερα οσοι γνωστοι μου

εκαναν αφαιρεση πηγαν σε αυτον και η τομη τους σχεδον δεν φενεται αν δεν το

παρατηρησεις ..

Το πρωτο βημα που πρεπει να κανω ειναι η βιοψια ,πρεπει να παω καπου συγκεκριμενα για παραδειγμα παιζει ρολο ο κυτταρολογος ? περισυ την εκανα στο ΑΧΕΠΑ μου την εκανε ο Γκουτζαμανης ( ειχε βγει καλοηθης ) αλλα ο γιατρος που την ειδε σημερα μου λεει ειναι οριακη γιατι γραφει οτι ειχε λιγα κυτταρα :/ κι οτι το τερατουργημα εκανε αποτιτανωσεις !αλλα οι λεμφαδενες μου ειναι οκ κι αυτο ειναι θετικο ....

Ολοι μου μιλουσαν για καλοηθεια μονο αυτος μου ειπε σημερα οτι δεν του αρεσει αυτο που βλεπει ,μου λεει 75%-80% καλοηθεια 20%-25% κακοηθεια ¨:/

Θα τον βγαλω δεν το συζηταω να παει στο καλο να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι :)

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωριζω τα θεματα κυτταρολογιας γιατι εγω διαγνωσα σε αρχικο σταδιο τη δυσλειτουργια του αδενα μου και τον πεταξα εγκαιρα χωρις πολυ ψαξιμο. Ηταν καλοηθης, παιρνω το χαπακι μου και ειμαι μια χαρα.

Οντως η τομη ειναι σχεδον αορατη, Η δικη μου ειναι 4 cm και πλεον (χειρουργειο 2009) εχει το χρωμα του δερματος. Αρχικα ειναι κοκκινη. Αν προσεξεις ομως θα χαθει με το χρονο. Συνιστω χρηση φουλαριου για προστασια απο τν ηλιο μια και το καλοκαιρακι ειναι κοντα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες !! Καλη επιτυχια σε οσες θα χειρουργηθουν και καλη αναρρωση σε εμας τις χειρουργημενες =] Πηγα σημερα εγω Γιατρο μου ειπε να περνω ενα χαπι ασβεστιο την μερα να δουμε πως θα ειμαι η τομη μου ειναι μικρη αλλα μου ειπανε για ενα τζελ και το επιασα δεν ηξερα τιμη αλλα μολις την ειδα σοκ !! 43 ευρω αλλα χαλαλι !!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου προτειναν μια αλοιφη την οποια φυσικα ακριβοπληρωσα (δεν την συνταγογραφουσε η ασφαλεια μου (ΙΚΑ τοτε)) αλλα δε νομιζω να βοηθησε και πολυ. Τη χρησιμοποιησα για λιγο καιρο και μετα τιποτα. Φουλαρακι για τον ηλιο και .... ολα καλα. Τζαμπα λεφτα (κατα τη γνωμη μου)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...