Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts

Γειά σας μανούλες

ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί έχουμε αρχίσει με τον άντρα μου να προβληματιζόμαστε για το δημοτικό στο οποίο θα πάει η κόρη μας. Η περιοχή μας στο δυτικό Λονδίνο δεν έχει και πολύ καλά δημόσια σχολεία αν και έχει πολύ καλά και γνωστά ιδιωτικά. Επίσης δίπλα στο σπίτι μας έχει ένα πολύ καλό καθολικό σχολείο, αλλά σε αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρουν γιατί έχουν προτεραιότητα οι καθολικοί και έχει και μεγάλη ζήτηση. Κάνοντας λοιπόν μακροχρόνια σχέδια, βλέπουμε ότι μάλλον θα πρέπει σύντομα να μετακομίσουμε σε περιοχή με καλά δημόσια σχολεία και έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε περιοχές κοντά και γύρω απο το Λονδινο.

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω για αρχή, αν υπάρχει καμιά μαμα στο φόρουμ που να έχει εμπειρεια από δημοτικά σχολεία στην Αγγλία. Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω πόσο ευκολη ήταν η εισαγωγή σε σχολείο της πρώτης επιλογής σας, αν χρησιμοποιήσατε συγκεκριμένα κριτήρια για να επιλέξετε σχολείο και ποιά ήταν αυτά. Πχ, πιστεύετε οτι τα ofsted reports είναι αξιόπιστα? Φυσικά ότι άλλη πληροφορία έχετε να καταθέσετε σχετικά με το θέμα θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eugie μου, μεγαλη και πονεμενη ιστορια τα σχολεια εδω.....

Τα παιδια ξεκινανε το nursery μετα τα τριτα τους γενεθλια. Το nursery δεν ειναι υποχρεωτικο, ειναι 3 ωρες την ημερα, και για να στειλεις το παιδι σου απλως πηγαινεις στο σχολειο που θελεις και βαζεις το ονομα του παιδιου στην λιστα. Καλο ειναι να το κανεις αυτο 2-3 χρονια νωριτερα, ειδικα αν εχει μεγαλη ζητηση το σχολειο, γιατι παει με σειρα προτεραιοτητας.

Οταν ερθει ο σεπτεμβρης που τα παιδια εχουν ηδη κλεισει τα 4, ξεκινανε το κανονικο σχολειο, συνηθως ειναι 8.45 -3.15. Η πρωτη χρονια λεγεται “reception” και δεν ανηκει στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Χρειαζεται ομως να κανετε την αιτηση στο council και να παρετε την θεση οταν το παιδι ειναι σε αυτη την ηλικια, ακομα και αν εχετε σκοπο να το στειλετε οταν παει year 1, γιατι η θεση παραμενει. Για να διαλεξετε σχολειο θα κοιταξετε ποια ειναι στο catchment area (το council website θα εχει τις πληροφοριες) και φυσικα θα διαβασετε τα Ofsted reports. Aπο αυτα θα μπορειτε να διαλεξετε καποια σχολεια για να κλεισετε ενα ραντεβου να τα δειτε. Συνηθως ο διευθυντης ειναι που δειχνει το σχολειο, και μπορειτε να ρωτησετε ο,τι σας απασχολει. Τα καθολικα σχολεια ειναι τα καλυτερα συνιθως, γιαυτο και εχουν τοσο μεγαλη ζητηση, και γιαυτο και υπαρχουν οικογενειες που πηγαινουν εκκλησια καθε κυριακη!!

Η κορη μου ειναι τωρα στο year 3, δεν ειμαστε καθολου ευχαριστημενοι απο το σχολειο της, αλλα δεν εχουμε πολλες επιλογες.... της κανουμε εξωσχολικα (μπαλετο, τενις, τσελο) και φυσικα της κανουμε εμεις επιπλεον μαθηματα αγγλικα και ελληνικα στο σπιτι. Ο γιος μου παλι εχει προβληματα υγειας, οποτε αποφασισαμε να τον βαλουμε σε ιδιωτικο. Κι εκει τα πραγματα δεν ειναι απλα, γιατι δυσκολευτηκαμε να βρουμε θεση... τελικα βρηκαμε θεση σε ενα στο Ealing Broadway, και θα ξεκινησει απο σεπτεμβρη. Και παλι, δεν με ενδιαφερει για την εκπαιδευση του και τοσο, θελω να ειναι σε ενα περιβαλλον που θα τον φροντιζουν, και οσο ναναι.... αλλη περιποιηση εχει στο ιδιωτικο!!! Ειναι πιο μικρες οι ταξεις, εχω δει και ταξεις με 3-4 παιδια, οποτε καταλαβαινεις τι διαφορα κανει αυτο!

Μια αλλη επιλογη ειναι το ελληνικο σχολειο στο Acton. Ειχα παρει τηλεφωνο πριν απο καποια χρονια και ειχα μιλησει στην διευθυντρια, ηταν πολυ εξυπηρετικη και μου εδωσε αρκετες πληροφοριες. Μπορεις να βρεις το τηλεφωνο στο ιντερνετ, και να δεις αν ειναι κατι που σε ενδιαφερει.

Κατι τελευταιο σχετικα με την αλλαγη περιοχης..... εμας τουλαχιστον μας ερχεται πιο φτηνα να στειλουμε το παιδι ιδιωτικο παρα να μετακομισουμε προς το ealing που ειναι τα καλυτερα σχολεια γιατι εκει τα σπιτια δεν ειναι ακριβα, ειναι απλησιαστα!!! Εκτος αν σκεφτεστε να πατε προς surrey, Kingston κλπ.... αλλαμετα ειναι πολυ μακρια για το κεντρο....

Οτι και να αποφασιστε, παντα θα χρειαζεται να κανετε κι εσεις πραγματα στο σπιτι. Επισης για να αυξησετε τις πιθανοτητες για καλο σχολειο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειναι απαραιτητη η μουσικη και καλο ειναι και ενα αθλημα. Θα σε συμβουλευα και κατι λιγο ασυνιθηστο. Για παραδειγμα μια συναδελφος του αντρα μου, πηραν την κορη της στο mit επειδη εκανε rowing (ειχε βεβαια και αλλα προσοντα, πηγαινε στο st paul’s, αλλα χρειαζονται και τα εξωσχολικα!)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες

ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί έχουμε αρχίσει με τον άντρα μου να προβληματιζόμαστε για το δημοτικό στο οποίο θα πάει η κόρη μας. Η περιοχή μας στο δυτικό Λονδίνο δεν έχει και πολύ καλά δημόσια σχολεία αν και έχει πολύ καλά και γνωστά ιδιωτικά. Επίσης δίπλα στο σπίτι μας έχει ένα πολύ καλό καθολικό σχολείο, αλλά σε αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να την πάρουν γιατί έχουν προτεραιότητα οι καθολικοί και έχει και μεγάλη ζήτηση. Κάνοντας λοιπόν μακροχρόνια σχέδια, βλέπουμε ότι μάλλον θα πρέπει σύντομα να μετακομίσουμε σε περιοχή με καλά δημόσια σχολεία και έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε περιοχές κοντά και γύρω απο το Λονδινο.

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω για αρχή, αν υπάρχει καμιά μαμα στο φόρουμ που να έχει εμπειρεια από δημοτικά σχολεία στην Αγγλία. Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω πόσο ευκολη ήταν η εισαγωγή σε σχολείο της πρώτης επιλογής σας, αν χρησιμοποιήσατε συγκεκριμένα κριτήρια για να επιλέξετε σχολείο και ποιά ήταν αυτά. Πχ, πιστεύετε οτι τα ofsted reports είναι αξιόπιστα? Φυσικά ότι άλλη πληροφορία έχετε να καταθέσετε σχετικά με το θέμα θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει.

Αρχιακ πες μου αν νοικιαζετε ή εχετε αγορασει και πληρωνετε mortgage, και δευτερον που στο δυτικο Λονδινο ειναι η δουλεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Pocoyo, για το ελληνικό σχολείο δεν το σκεφτόμαστε να τη στείλουμε. θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε να μαθαίνει ελληνικά σαν εξωσχολική δραστηριότητα.

Abbie, ευχαριστώ για την πολύ κατατοπιστική σου απάντηση. Το έχω καταλάβει οτι είναι πονεμένη ιστορία τα σχολεία και έχω εκπλαγεί με το πόση διακύμανση υπάρχει στην ποιότητα των δημοσίων σχολείων εδώ.

Εμείς αφού τα βάλαμε κάτω και ψάξαμε, είδαμε και μερικά σπίτια στο Acton, είδαμε και τις τιμές αυτών των σπιτιών οπότε αποφασίσαμε να την κάνουμε προς τα έξω με ελαφρά πηδηματάκια (λέμε μάλλον κάπου στο Surrey κοντά στο Kingston). Οι τιμές σπιτιών είναι πιο προσιτές εκεί και φαίνεται να υπάρχουν πιο πολλά και καλά δημόσια σχολεία. Τώρα αυτό που λες πως αυτά που θα δώσεις για σπίτι μπορείς απλά να τα δώσεις για ιδιωτικό σχολείο το σκεφτήκαμε και εμείς αλλά για 2 παιδιά σε ιδιωτικό δε θα μπορούσαμε με τίποτα να τα βγάλουμε πέρα (περιμένω και δεύτερο). Ετσι σκεφτήκαμε να την ξεκινήσουμε με το καλύτερο δυνατό δημόσιο δημοτικό, και αν είμαστε πιο άνετα οικονομικά αργότερα να πάει σε ένα ιδιωτικό γυμνάσιο. Μόλις κλείσει τα 2 θα πάει σε lower kindergarden, σε ένα πολύ καλό nursery στη γειτονιά μας, αλλά πολύ φοβάμαι οτι αν μετακομοίσουμε δύσκολα θα βρούμε θέση σε nursery (απ΄οτι διαβάζω και μαθαίνω σε περιοχές του surrey υπάρχουν μεγάλες λίστες αναμονής σε νηπιαγωγία).

Αυτό με τα catchment areas είναι λίγο περίεργη κατάσταση πάντως, γιατί έχω την εντύπωση οτι μπορείς να είσαι σίγουρη οτι θα σε πάρουν στο σχολείο μόνο αν είσαι κυριολεκτικά δίπλα! αλλιώς, αν έχουν πολλές αιτήσεις μια χρονιά κινδυνεύεις να μεινεις απ'εξω...

Οταν ξεκινήσει ο γιος σου στο ιδιωτικό πολύ θα ήθελα να ακούσω τις εντυπώσεις σου για τη διαφορά ποιότητας στην εκπαίδευση (εννοώ αν θα έχει μεγάλη διαφορά από ένα δημόσιο η όχι. Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες με τις εξωσχολικές δραστηριότητες, δεν το είχα σκεφτεί αλλά ταιρίαζει πολύ στη νοοτροπία του αγγλοσαξονικού συστήματος εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για εμας ειναι νωρις ακομα για σχολειο αλλα με μια πρωτη ματια που εριξα πριν λιγες μερες μπορεις να ξεκινησεις κ απο εδω

http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Schoolslearninganddevelopment/ChoosingASchool/DG_10038421

αυτο που λεει η Abbie οτι μπορεις να κανεις αιτηση πιο νωρις μαλλον δεν ισχυει για ολες τις περιοχες. εδω σε εμας δεν επιτρεπεται κ μαλιστα απο περιεργεια το δοκιμασα κιολας κ δεν με αφησε το συστημα.

παντως απο οσα διαβασα πλεον δεν ισχυει το catchment area οποτε μπορειτε να κανετε αιτηση οπου θελετε. να δεις τα OFSTED πανω απ ολα

Link to comment
Share on other sites

αφου μενετε λονδινο γιατι δεν την πατε στο ελληνικο δημοτικο;

στην Αγγλια απο οσο γνωριζω υποχρεουσαι να πας Αγγλικο σχολειο κ το Ελληνικο εινια δευτερευον. Κ εμεις εχουμε Ελληνικο εδω αλλα κανεις καποιες εξτρα ωρες την εβδομαδα. Ισχυει κατι διαφορερικο με του Λονδινου?

Link to comment
Share on other sites

παντως απο οσα διαβασα πλεον δεν ισχυει το catchment area οποτε μπορειτε να κανετε αιτηση οπου θελετε. να δεις τα OFSTED πανω απ ολα

Ισως αίτηση να μπορούμε να κανουμε όπου θέλουμε, αλλά θα μας πάρουν? αν ισχύει κατι τέτοιο για όλα τα δημόσια αλλάζουν πολύ τα δεδομένα για εμάς. Αν δεν παίρνουν μαθητές με βάση το catchment area τότε με τι κριτήρια τους παίρνουν? Μήπως θυμάσαι που το διάβασες?

Μη νομίζεις και για εμάς νωρίς είναι για σχολείο, αλλά αν δεν αρχίσουμε διαδικασίες για να μετακομίσουμε σε ένα χρόνο, ίσως χάσουμε τις προθεσμίες για αίτηση! Ετσι και αλλιως βέβαια θα κάνουμε αίτηση σε αυτά τις γειτονιάς μας.

Link to comment
Share on other sites

στην Αγγλια απο οσο γνωριζω υποχρεουσαι να πας Αγγλικο σχολειο κ το Ελληνικο εινια δευτερευον. Κ εμεις εχουμε Ελληνικο εδω αλλα κανεις καποιες εξτρα ωρες την εβδομαδα. Ισχυει κατι διαφορερικο με του Λονδινου?

Απ' όσο γνωρίζω το ελληνικό στο Λονδίνο είναι full-time σχολείο. Αν κάποια κοπέλα ξέρει περισσότερα ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ' όσο γνωρίζω το ελληνικό στο Λονδίνο είναι full-time σχολείο. Αν κάποια κοπέλα ξέρει περισσότερα ας μας πει!

α μπορει να ειναι διαφορετικο...δεν γνωριζω καθολου αν ειναι καποιο ιδιαιτερο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει η Abbie οτι μπορεις να κανεις αιτηση πιο νωρις μαλλον δεν ισχυει για ολες τις περιοχες. εδω σε εμας δεν επιτρεπεται κ μαλιστα απο περιεργεια το δοκιμασα κιολας κ δεν με αφησε το συστημα.

παντως απο οσα διαβασα πλεον δεν ισχυει το catchment area οποτε μπορειτε να κανετε αιτηση οπου θελετε. να δεις τα OFSTED πανω απ ολα

fairy, αυτο που εννοουσα ειναι για το nursery, δεν κανεις αιτηση, πας στο σχολειο και βαζεις το ονομα του παιδιου στην λιστα. Ειναι οταν εχουν κλεισει τα 3, και ειναι μονο 3 ωρες την ημερα. Το ονομα του Ηθαν το εβαλα στην λιστα για nursery 2 χρονια νωριτερα, ηταν 12ος στην λιστα, και το σχολειο δεν ειναι καλο! Δυστυχως ακομα δεν εχουμε καταφερει να τον ξεκινησουμε, αλλα ειναι μεγαλη ιστορια......

eugie, το ελληνικο σχολειο στο acton ειναι κανονικοτατο σχολειο, independent & full time. Εχει λιγο διαφορετικες ωρες, αποτι θυμαμαι ξεκινουσε πιο νωρις και τελιωναν πιο νωρις. Χρηματοδοτειται απο το ελληνικο δημοσιο, ακολουθει το ελληνικο συστημα και ειναι κυριως για τα παιδια εκεινα που ειναι προσωρινα εδω και οταν επιστρεψουν στην ελλαδα δεν θελουν να εχουν κενα στην εκπαιδευση τους. Μπορεις ομως να τους παρεις ενα τηλεφωνο να μαθεις περισσοτερα, γιατι θυμαμαι ηταν πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι εκει.... το μονο που εμεις σκεφτηκαμε ειναι οτι τα πανεπιστημια εδω ειναι φυσικα καλυτερα, οποτε ειναι προτιμοτερο να ακολουθησουμε το αγγλικο συστημα εκπαιδευσης, μιας και η κορη μας θα σπουδασει εδω

Φυσικα και μπορεις να κανεις αιτηση σε οποιο σχολειο θελεις, και ας μην ειναι απο το catchment area σου.... αλλα ρεαλιστικα αν ειναι καλο σχολειο (δηλαδη εχει μεγαλη ζητηση) δεν εχεις και πολλες πιθανοτητες αν δεν μενεις κοντα. Εμεις προσπαθησαμε και ακομα προσπαθουμε να βαλουμε την κορη μου σε ενα καλυτερο, αλλα δεν εχει θεση. Ετσι συνεχιζουμε με μαθηματα στο σπιτι, και εξωσχολικα, για να αυξησουμε τις πιθανοτητες για καλο σχολειο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση. Ειδικα η μουσικη ειναι σημαντικη, γιαυτο και ξεκινησαμε φετος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα αυτό που λες Fairy για την κατάργηση των catchment areas και λέει ότι είναι για όλα τα community και τα voluntary run schools (ειναι στο section 26 αυτού του λινκ για όποιον ενδιαφέρεται http://www.plymouth.gov.uk/starting_primary_school.pdf

Αυτό περιλαμβάνει όλα τα δημόσια αραγε? Η μήπως τα community schools είναι κάτι διαφορετικό από τα state schools?Δεν έχω ιδέα! Αναρωτιέμαι αν έγινε σε όλα τα councils ή ειδικά στο Plymouth λόγω του oversubscription...

Link to comment
Share on other sites

eugie, το ελληνικο σχολειο στο acton ειναι κανονικοτατο σχολειο, independent & full time. Εχει λιγο διαφορετικες ωρες, αποτι θυμαμαι ξεκινουσε πιο νωρις και τελιωναν πιο νωρις. Χρηματοδοτειται απο το ελληνικο δημοσιο, ακολουθει το ελληνικο συστημα και ειναι κυριως για τα παιδια εκεινα που ειναι προσωρινα εδω και οταν επιστρεψουν στην ελλαδα δεν θελουν να εχουν κενα στην εκπαιδευση τους. Μπορεις ομως να τους παρεις ενα τηλεφωνο να μαθεις περισσοτερα, γιατι θυμαμαι ηταν πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι εκει.... το μονο που εμεις σκεφτηκαμε ειναι οτι τα πανεπιστημια εδω ειναι φυσικα καλυτερα, οποτε ειναι προτιμοτερο να ακολουθησουμε το αγγλικο συστημα εκπαιδευσης, μιας και η κορη μας θα σπουδασει εδω

Αυτά είχα ακούσει και εγώ μέσες άκρες για το ελληνικό σχολείο χωρίς να είμαι και πλήρως ενημερωμένη, και επειδή το βλέπω να μένουμε στην Αγγλία για χρόνια ακόμα (αν όχι δεκαετίες) θεωρήσαμε καλύτερο να ξεκινήσει σε Αγγλικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...