Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.εγω ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη με το θυροειδη μου.εκανα εξετασεις το φεβρουαριο και ειχα τ3=1,64 με φ.τ 0.8-2.1, τ4=71,9 με φ.τ 51-140 και tsh=5,17 με φ.τ 0.27-4.2.ο γιατρος μου λεει επειδη δεν ειναι πολυ υψηλη η tsh να μην ξεκινησω χαπια γιατι απαξ και τα ξεκινησω θα πρεπει να τα παιρνω για παντα.ξανακανω τον μαρτιο εξετασεις κ ειχα τ3=3, τ4=119.2, tsh=5.11, ΑΘΑ-Τ=11,8 με φ.τ<115 και ΑΝΤΙ-ΤΡΟ=5.7 με φ.τ<34.ο γιατρος παλι δεν μπορει να βγαλει ακρη.μου λεει οτι αφου τα αντισωματα ειναι καλα δεν χρειαζεται να τα ξαναελεγξουμε γιατι δεν θα ανεβουν (ισχυει αυτο κοριτσια??).και επισης μου λεει οτι αφου ανεβηκε τοσο η τ3 μαλλον θα πεσει η tsh.οποτε ξανακανω τον απριλη εξετασεις και ειχα τ3=2.08, τ4=112.3, tsh=2.32.και παλι απορουσε πως ειναι ολα φυσιολογικα τωρα γιατι δεν γινεται να ανεβοκατεβαινουν ετσι οι ορμονες και μου ειπε να κανω επαναλεγχο σε 6 μηνες.να σημειωσω πως εκανα υπερηχο θυροειδη και ολα ηταν καλα.κοριτσια,σαν πιο εμπειρες επι του θεματος θελω τα φωτα σας.τα αντισωματα αν βγουν μια φορα φυσιολογικα δεν χρειαζεται να τα ελεγξεις παλι?και δευτερον,τι χορος ορμονων ειναι αυτος?να μην μπορω να βγαλω ακρη αν εχω θυροειδη.εχει τυχει σε καμια αυτο?

Eχει τυχει σε μια γνωστη μου και ακομη ....το ψαχνει. Για τα αντισωματα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα για τις κλασικες θυροειδικες ορμονες, κατι συμβαινει αλλα δεν ειναι σταθερη η κατασταση σου γι αυτο ο γιατρος δεν προχωραει σε χαπι. Για να καταλαβεις: αν οταν ειχες TSH 4,2 kai 5,11 o γιατρος σου εδινε χαπι, θα κατεβαινε υπερβολικα και απο υποθυροειδικη θα γινουσουν υπερθυροειδικη. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου η TSH σου ανεβοκατεβαινει και μονη της...χωρις βοηθεια. Αυτο βεβαια διαταρασσει ολο το σωμα σου δημιουργωντας πολλα συμπτωματα που ειτε γνωριζεις και συσχετιζεις ειτε οχι, ενοχος ειναι ο προβληματικος αδενας σου.

Για πες, εχεις παρατηρησει να συμβαινει κατι διαφορετικο στον οργανισμο σου αυτους τους μηνες??

Εχεις παρει δευτερη γνωμη γιατρου για την περιπτωση σου???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eχει τυχει σε μια γνωστη μου και ακομη ....το ψαχνει. Για τα αντισωματα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα για τις κλασικες θυροειδικες ορμονες, κατι συμβαινει αλλα δεν ειναι σταθερη η κατασταση σου γι αυτο ο γιατρος δεν προχωραει σε χαπι. Για να καταλαβεις: αν οταν ειχες TSH 4,2 kai 5,11 o γιατρος σου εδινε χαπι, θα κατεβαινε υπερβολικα και απο υποθυροειδικη θα γινουσουν υπερθυροειδικη. Οπως καταλαβαινεις και μονη σου η TSH σου ανεβοκατεβαινει και μονη της...χωρις βοηθεια. Αυτο βεβαια διαταρασσει ολο το σωμα σου δημιουργωντας πολλα συμπτωματα που ειτε γνωριζεις και συσχετιζεις ειτε οχι, ενοχος ειναι ο προβληματικος αδενας σου.

Για πες, εχεις παρατηρησει να συμβαινει κατι διαφορετικο στον οργανισμο σου αυτους τους μηνες??

Εχεις παρει δευτερη γνωμη γιατρου για την περιπτωση σου???

καταρχην σ ευχαριστω για την απαντηση.ο γιατρος που παω ειναι του ικα ο οποιος μου γραφει και τις εξετασεις.κ επειδη δεν του εχω και τρελη εμπιστοσυνη περιμενω να μου γραψει και τις επομενες εξετασεις και μετα θα παω σε καποιον ιδιωτη να δω τι θα μου πει.οσον αφορα τα συμπτωματα του θυροειδη δεν ξερω αν αυτα οφειλονται αποκλειστικα στον θυροειδη, καθοτι εχω και πολυκυστικες.αυτα που εχω παρατηρησει μια ανεκτη προς το παρον τριχοπτωση (η οποια δεν ξερω αν οφειλεται σε θυροειδη πολυκυστικες ή χαμηλη φερριτινη), δυσκολη απωλεια βαρους (δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το βαρος μου απλα 2-3 κιλακια θελω να χασω για να νιωθω εγω πιο ανετα), συσσωρευση λιπους στην κοιλια,πολλες φορες νευρα, ευαισθησια στο κρυο..αυτα νομιζω...κατι που δεν ανεφερα ειναι οτι οταν εκανα τις πρωτες εξετασεις του θυροειδη που βγηκε μονο η tsh ανεβασμενη ειχα αρχισει και τα αντισυλληπτικα.δεν ξερω αν αυτα επαιξαν καποιο ρολο.θα ηθελα να ρωτησω επισης αν οι εξετασεις για ft4,ft3 παιζουν καθοριστικο ρολο στον θυροειδη?οταν ειπα στον γιατρο να μου τις γραψει μου ειπε οτι ειναι ακριβες και μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικες.βεβαια την αλλη βδομαδα που θα παω θα επιμεινω να μου τις γραψει.α,αν εχετε καποιο καλο ενδοκρινολογο υποψιν σας θα το εκτιμουσα αν μου δινατε τα στοιχεια του :D

Link to comment
Share on other sites

marilou_ts, οι ορμονες Τ3 & Τ4 ειναι θυρεοειδικες ορμονες που δειχνουν αν κατι παει ή δεν παει καλα με τον αδενα. Οι FT3 & FT4, ειναι οι πιο ακριβεις ορμονες, πιο συγκεκριμενες δηλαδη για την Τ3 & Τ4.Και νει, ειναι πιο ακριβες. Η ορμονη ομως που δειχνει αν εχουμε υπο ή υπερ θυρ. ειναι η TSH και αυτη πρεπει να ειναι σε τιμη περιπου στο 2 σε ατομα που εχουν τον αδενα τους και στο 0 σε ατομα που τον εχουν αφαιρεσει.

Η δικη σου οταν παει κοντα στο 5 σημαινει οτι κανεις εναν ελαφρυ υποθυρ και εχεις τα συμπτωματα αυτου. Στις πρωτες σελιδες του θεματος μας, εχουμε αναρτησεις σχετικες με τα συμπτωματα.

Μερικα απο αυτα ειναι η δυσανεξια στο κρυο, η δυσκολια απωλειας βαρους, η αδικαιολογητη κοπωση. Καλα θα κανεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη γιατρου χωρις να θελω να υποβιβασω τον τωρινο σου γιατρο.

Θυμισε μου σε ποια περιοχη θελεις γιατρο????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

marilou_ts, οι ορμονες Τ3 & Τ4 ειναι θυρεοειδικες ορμονες που δειχνουν αν κατι παει ή δεν παει καλα με τον αδενα. Οι FT3 & FT4, ειναι οι πιο ακριβεις ορμονες, πιο συγκεκριμενες δηλαδη για την Τ3 & Τ4.Και νει, ειναι πιο ακριβες. Η ορμονη ομως που δειχνει αν εχουμε υπο ή υπερ θυρ. ειναι η TSH και αυτη πρεπει να ειναι σε τιμη περιπου στο 2 σε ατομα που εχουν τον αδενα τους και στο 0 σε ατομα που τον εχουν αφαιρεσει.

Η δικη σου οταν παει κοντα στο 5 σημαινει οτι κανεις εναν ελαφρυ υποθυρ και εχεις τα συμπτωματα αυτου. Στις πρωτες σελιδες του θεματος μας, εχουμε αναρτησεις σχετικες με τα συμπτωματα.

Μερικα απο αυτα ειναι η δυσανεξια στο κρυο, η δυσκολια απωλειας βαρους, η αδικαιολογητη κοπωση. Καλα θα κανεις να παρεις και μια δευτερη γνωμη γιατρου χωρις να θελω να υποβιβασω τον τωρινο σου γιατρο.

Θυμισε μου σε ποια περιοχη θελεις γιατρο????

ναι σιγουρα θα παρω δευτερη γνωμη.την αλλη βδομαδα κιολας θα κανω καινουριες εξετασεις.απ οτι καταλαβα αν οι τ3,τ4 ειναι φυσιολογικες μπορει να μην χρειαζονται οι fτε,fτ4.μενω αθηνα κεντρο.αν εχεις καποιο γιατρο που να ειναι στις γυρω περιοχες ή και λιγο πιο μακρια πες μου σε παρακαλω.σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα θα παρω δευτερη γνωμη.την αλλη βδομαδα κιολας θα κανω καινουριες εξετασεις.απ οτι καταλαβα αν οι τ3,τ4 ειναι φυσιολογικες μπορει να μην χρειαζονται οι fτε,fτ4.μενω αθηνα κεντρο.αν εχεις καποιο γιατρο που να ειναι στις γυρω περιοχες ή και λιγο πιο μακρια πες μου σε παρακαλω.σ ευχαριστω

Μισο λεπτο να καλεσω ενισχυσεις!!!!

ΑΘκια, απο Αθηνα, σπευσατε για πληροφοριες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας. Έχω πολύ καιρό να σας μιλήσω, μα είμαι ....;) κοντά.

Marilou_ts γειά σου. Μπορώ να σου προτείνω στο ΝΙΜΙΤΣ, τον διευθυντη του ενδοκρινιλογικού τον Χατζιωαννίδη.6944569756 το τηλ. στο νοσοκομείο 2107288382 .Επίσης την κ Πρεβόλη 6974977897.( ήταν στο Γεννηματά) Επίσης ο κ Κόκκορης 6942550284. ( είναι και στο νοσοκομείο Αεροπορ.) Αν θέλεις θα μπορούσα να βρώ και κάποιον άλλον απο γνωστους στην Αθήνα. Μην ανησυχείς, είμαι σιγουρη οτι θα βρείς τον γιατρό που θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου. Πιστεύω να σε βοήθησα.

καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω πολύ καιρό να σας μιλήσω, μα είμαι ....;) κοντά.

Marilou_ts γειά σου. Μπορώ να σου προτείνω στο ΝΙΜΙΤΣ, τον διευθυντη του ενδοκρινιλογικού τον Χατζιωαννίδη.6944569756 το τηλ. στο νοσοκομείο 2107288382 .Επίσης την κ Πρεβόλη 6974977897.( ήταν στο Γεννηματά) Επίσης ο κ Κόκκορης 6942550284. ( είναι και στο νοσοκομείο Αεροπορ.) Αν θέλεις θα μπορούσα να βρώ και κάποιον άλλον απο γνωστους στην Αθήνα. Μην ανησυχείς, είμαι σιγουρη οτι θα βρείς τον γιατρό που θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου. Πιστεύω να σε βοήθησα.

καλό βράδυ

σε ευχαριστω πολυ.οντως η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη.και επειδη φαινεσαι αρκετα ενημερωμενη, να σε ρωτησω αν ξερεις τον κ. Παπαδογια ενδοκρινολογο με ιατρειο στο παγκρατι?μου τον συστησε ενας γνωστος.θα τηλεφωνησω και σε αυτους που μου προτεινες να δω αν εχουν καπου ιατρειο.

Link to comment
Share on other sites

Iguana καλησπέρα , σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και όπως λένε και οι πιο έμπειρες η διαδικασία του ιωδίου δεν είναι δύσκολη , σκέψου ότι είναι η τελευταία διαδικασία για να πετάξεις τα άσχημα και να συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά.Εγώ είχα μία εστία 2 χιλιοστά χωρίς διήθηση της κάψας και μου είπαν ότι δε χρειάζεται ιώδιο , εσύ τι εστία είχες ?

Εγώ είχα έναν όζο 1,3 με διήθηση στην κάψα γι' αυτό και έκανα το ιώδιο. Λοιπόν, σας πληροφορώ εδώ κάτι πολύ σημαντικό που ο πολύς κόσμος ακόμα δεν το γνωρίζει: στο νοσοκομείο που έκανα την επέμβαση ο χειρουργός με τρόμαξε οτι μόνο 3 δημόσια νοσοκομεία έχουν δωμάτια για ραδιενεργό ιώδιο γι' αυτό και ο χρόνος αναμονής είναι 4-6 μήνες. Επειδή όμως είχα διήθηση στην κάψα, έπρεπε να το κάνω γρήγορα, κι έτσι μου είπε οτι σε ιδιωτική κλινική οι τιμές κυμαίνονται από 1500-2000 ευρώ. Απελπισμένη κι αγχωμένη πήρα την Ιατρόπολη που μου είπε 2300 ευρώ, και πώς μου κόβει κατά τύχη και παίρνω τη Βιοϊατρική. Από κει με στέλνουν στη Βιοκλινική Πειραιά που, ενώ η τιμή είναι 2300 ευρώ, μόλις πριν λίγο καιρό συνεργάστηκαν με τον ΕΟΠΥΥ (ΙΚΑ κλπ ταμεία, δεν ξέρω ποια είναι) και από 2300 θα πληρώσω μόνο 700, που δεν είναι και λίγα αλλά γλιτώνεις 1600 ευρώ! Ο πολύς κόσμος, καθώς κι οι ίδιοι οι γιατροί, δεν το γνωρίζουν. Η Βιοκλινική Πειραιά είναι μέλος του Ομίλου της Βιοϊατρικής, νομίζω έχει και στη Θεσσαλονίκη παράρτημα. Εκεί το έκανα το ιώδιο.

Διαδικασία ραδιενεργού ιωδίου: με άφησαν να έχω ό,τι θέλω (λάπτοπ,καλλυντικα, βιβλία, μπισκότα, αφρόλουτρα, τα πάντα) και μόνο τις πιτζάμες που φορούσα μου είπαν να τις βάλω σε μια σακούλα και να τις αφήσω για 20 μέρες σε μια ντουλάπα και μετά να τις πλύνω. Για 10 μέρες να έχω επαφή με ενήλικες μόνο 1 ώρα στο 1 μέτρο, στα 2-3 μέτρα ώς 3 ώρες το πολύ και στα 10 μέτρα όσο θέλω. Για 25 μέρες καθόλου επαφή με εγκύους και παιδιά. Τα πράγματα που ακουμπάς ΔΕΝ έχουν ραδιενέργεια μετά τις 2 μέρες που είσαι μέσα, αν ας πούμε κάθεσαι στον καναπέ και μετά σηκωθείς, μπορεί κι ένα παιδάκι να κάτσει. Τα ρούχα ΔΕΝ μου είπε να τα πλένω χώρια. Στην τουαλέτα διπλή φορά το καζανάκι και πολύ νερό με το μπάνιο. Μαχαιροπήρουνα μπορώ να χρησιμοποιώ τα ίδια με τους άλλους και να τα πλένω και μετά μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν άλλοι (εγώ πήρα πλαστικά για λιγότερη φασαρία). Στο κρεβάτι φυσικά ύπνος μόνη μου και το κρεβάτι του άλλου ανθρώπου τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά ακόμα κι αν υπάρχει τοίχος. Μπορείς να πάρεις ταξί, αρκεί να κάτσεις πίσω και να μην παραμείνεις με τον ίδιο οδηγό για παραπάνω από 2 ώρες. Σε ΜΜΜ να μη διανύεις μεγάλες αποστάσεις και να κάθεσαι μακριά όσο γίνεται από άλλους. Να προσέχεις σε εξωτερικούς χώρους να μη βρίσκεσαι κοντά σε παιδιά ή εγκύους ή νέες γυναίκες που πιθανόν να είναι έγκυες και δε φαίνεται ακόμα. Να αποφεύγεις σινεμά και κλειστούς χωρους που πρέπει να παραμένεις για περισσότερο από 1 ώρα. Στην εργασία να μην είσαι σε λιγότερα από 2 μέτρα για περισσότερες από 2 ώρες από κάποιον την ημερα. ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ απαγορεύεται να μείνεις έγκυος ή να τεκνοποιήσεις, κι αν είσαι γυναίκα που θηλάζεις να το διακόψεις. Η διαδικασία του να είσαι κλεισμένος επί 2 ημέρες σε ένα δωμάτιο χωρίς παράθυρο, με μυρωδιά φαρμάκων και με πιθανή αναγούλα από το πολύ νερό δεν είναι ευχάριστη. Προτείνω να έχετε μαζί σας βιβλία, περιοδικά, λάπτοπ με σειρές ή ταινίες, παιχνίδια ίσως στο λάπτοπ, βολικά μαξιλάρια και χοντρές πιτζάμες (γιατί κάνει λίγο κρύο από τον εξαερισμό), καθώς και να δώσετε το τηλέφωνο στο δωμάτιο σε όσους περισσότερους ανθρώπους μπορείτε ώστε να μιλάτε με κόσμο και να μη μελαγχολείτε. Το φαγητό ήταν άφθονο και πολυποίκιλο. Να ζητάτε χάπι zantac αν έχετε αναγούλες, να πίνετε όσο πιο πολύ νερό μπορείτε, να κάνετε συχνά μπάνια με άφθονο νερό, να ζητάτε ό,τι χρειάζεστε από τη νοσηλεύτρια. Πληροφοριακά για λίγους ασφαλείας κι επειδή η πόρτα είναι κλειστή, υπάρχει κάμερα στο δωμάτιο και η νοσηλεύτρια ανά διαστήματα παρακολουθεί αν είστε καλά, ακόμα και τη νύχτα (Big brother σκεφτόμουν και γελούσα). Ελπίζω να βοήθησα.

Αυτά σας τα γράφω γιατί υπάρχει μια έλλειψη πληροφοριών στο ίντερνετ ή παραπληροφόρησης, με αποτέλεσμα να τρομοκρατούν τον κόσμο και να νομίζουν οτι τα έπιπλα γεμίζουν ακτινοβολία και λοιπές βλακείες. Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

Συγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά πριν κάνω το ιώδιο πραγματικά είχα οργώσει το ίντερνετ για να βρω τη διαδικασία και τι γίνεται μετά και υπήρχε είτε άγνοια είτε παραπληροφόρηση είτε τρομοκρατία, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είμαι και σε άλλο σπίτι από αυτό που μένω........... Μόνο στο φόρουμ σας υπάρχει μια ενημέρωση, αλλά και εδώ είδα τρομοκρατία του τύπου "μόνο περιοδικά μου έδωσαν, τίποτα άλλο", "για 1 μήνα στα 10 μέτρα από ανθρώπους" κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να τονίσω οτι όλα εξαρτώνται από το πόσο ιώδιο πήρες και από το αν αποβλήθηκε αρκετή ακτινοβολία μέσω των ούρων και του μπάνιου τις 2 ημέρες που ήσουν στην κλινική. Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Καλό θα ήταν λοιπόν να μη λέμε πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν για όλους. Συγνώμη που είμαι λίγο επιθετική, είμαι πληγωμένη γιατί είχα φοβηθεί πως δε θα μπορώ να πάρω τίποτα μαζί μου και θα είμαι 1 μήνα μακριά από ανθρώπους. :oops:Αυτά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους, καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στους ασθενείς!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ εχουν τα πραγματα!!! Τα ιδια εκανα κι εγω στις λεπτομερειες..

Παιδια,οσοι ειναι να κανετε το ιωδιο μην τρομοκρατειστε καθόλου!! Τα παντα θα τα κανετε απο απόσταση. Ε! και τι εγινε; ολα περνανε.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά πριν κάνω το ιώδιο πραγματικά είχα οργώσει το ίντερνετ για να βρω τη διαδικασία και τι γίνεται μετά και υπήρχε είτε άγνοια είτε παραπληροφόρηση είτε τρομοκρατία, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είμαι και σε άλλο σπίτι από αυτό που μένω........... Μόνο στο φόρουμ σας υπάρχει μια ενημέρωση, αλλά και εδώ είδα τρομοκρατία του τύπου "μόνο περιοδικά μου έδωσαν, τίποτα άλλο", "για 1 μήνα στα 10 μέτρα από ανθρώπους" κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να τονίσω οτι όλα εξαρτώνται από το πόσο ιώδιο πήρες και από το αν αποβλήθηκε αρκετή ακτινοβολία μέσω των ούρων και του μπάνιου τις 2 ημέρες που ήσουν στην κλινική. Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Καλό θα ήταν λοιπόν να μη λέμε πράγματα που μπορεί να μην ισχύουν για όλους. Συγνώμη που είμαι λίγο επιθετική, είμαι πληγωμένη γιατί είχα φοβηθεί πως δε θα μπορώ να πάρω τίποτα μαζί μου και θα είμαι 1 μήνα μακριά από ανθρώπους. :oops:Αυτά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους, καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στους ασθενείς!

Εχεις απολυτο δικιο. Και πολυ καλα εκανες που εβαλες τα πραγματα στη θεση τους. Στο διαδικτυο υπαρχει παραπληροφορηση οχι μονο στο θεμα του ιωδιου αλλα γενικοτερα. Επιλεγουμε-διασταυρωνουμε τις πληροφοριες μας και μετα πιστευουμε τα οσα διαβαζουμε.

Η διαδικασια οσων αφορα τη διαμονη σε δωματιο ληψης ιωδιου ποικιλει απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο. Στις ιδιωτικες κλινικες ειναι καπως πιο χαλαρα τα πραγματα ...εξου και ιδιωτικες!!!! ;)

Καθε οργανισμος παιρνει διαφορετικη δοση αναλογα με την παθηση του και ανταποκρινεται διαφορετικα στη ληψη ιωδιου.

Οπως και να χει ομως ειναι μια διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει για να δοθει ενα τελος στον π0UsτR@k0 που τολμησε να επισκεφθει τον καθενα απο εμας.

Γιατι ομως εσυ θα εισαι 1 μηνα μακρυα απο το σπιτι σου????? (Αν θες απαντας)!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως εσυ θα εισαι 1 μηνα μακρυα απο το σπιτι σου????? (Αν θες απαντας)!!!

Θα είμαι περίπου 10 μέρες (δεν είπα 1 μήνα) σε άλλο σπίτι λόγω της παραπληροφόρησης οτι "θα γεμίσω τα έπιπλα ακτινοβολία". :shock:

Link to comment
Share on other sites

Iguanna πολυ καλα εκανες και εγραψες τις οδηγιες που σου εδωσαν ,αλλα θα συμφωνησω με την Georgiamammι στο οτι δινονται διαφορετικες οδηγιες απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο.Κανεις μας δεν γνωριζει πραγματικα ποιες ειναι οι σωστες!!Να φανταστεις στο ιδιο νοσοκομειο που ημουν, διαφωνουσαν οι πυρηνικοι φυσικοι με τους πυρηνικους γιατρους,για το ποσο χρονικο διαστημα θα ειμαι σε απομονωση μετα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Οι μεν ελεγαν 2 εβδομαδες και οι δε 1 εβδομαδα!!!Επισης κατα τη διαρκεια της απομονωσης στο σπιτι μετα την ληψη ραδιεν.ιωδιου,μου ειπαν να εχω τα δικα μου πιατα και μαχαιροπηρουνα,γιατι περναει μεσα απο αυτα η ακτινοβολια(μηπως λογω σαλιου?).Οσο για την αποσταση που πρεπει να εχουμε,ηταν πολλα μετρα για ολες τις ηλικιακες ομαδες για 1 μηνα.Τα ρουχα επρεπε να τα πλενω χωριστα,γιατι μεσω του ιδρωτα κτλ αποβαλλεται ραδιενεργεια.Οσο για την καμερα στο δωματιο το εμαθα μετα,αφου αλλαξα ρουχα και με ειδαν στην οθονη!!!!Χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την καμερα στο δωματιο το εμαθα μετα,αφου αλλαξα ρουχα και με ειδαν στην οθονη!!!!Χαχαχα!!!

Χαχαχαχαχαχχαχαχα!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. χα!!!χα!!! Σόνια, καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπόν, για να απαντήσω στην φίλη Marilou-ts. Λοιπάμαι, μα δεν γνωρίζω τον γιατρό που αναφέρεις.Εμένα με παρακολουθούν στο ΝΙΜΙΤΣ, μα γνωρίζω και προσωπικά τους υπόλοιπους.

Πάντως, όσο διαφορετικές και να είναι οι οδηγίες για την αντιμετώπιση του ιωδίου, το σιγουρο είναι , οτι όλες ισχύουν για τα παιδιά! εκει προσέχουμε.

Α!! Ρώτησα τον γιατρό, αν θα ...φέγγω!!! μα δεν μου απάντησε, χαμογέλασε μόνο!!!!! ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!

ΧΑ!!!!ΧΑ!ΧΑ!!!!!

ΧΑΙΡΕΤΏ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...