Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

tsh 0.09 δηλαδη υπερθυροειδισμοσ????ε πως γινεται ομως να εχω συμπτωματα υποθυροειδισμου ???δεν εχω ουτε ταχυπαλμιες ,ουτε ενεργεια!!!!!!τι γινεται??παλι πειραματαθα κανουμε?εχουν περασει 5 μιση μηνες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μarian84 εγω εχω TSH 0,084,δηλαδη τα ιδια εχουμε.Ετσι ομως πρεπει να ειμαστε,σε καταστολη.Τα συμπτωματα που λες, κανουν πολυ καιρο για να περασουν Υπομονη!!Stellaps,τωρα σε θυμηθηκα!!!Εισαι καλα?Οχι δεν ξαναεκανα ιωδιο.Περασαν 3 χρονια και ειμαι πλεον καλα!!Συνεχιζεις την διαιτα?Ο γιατρος μου ειπε οτι οταν λειπει σιδηρος και Β12 ,πολυ πιθανο να εχουμε τριχοπτωση.Κανε και μια εξεταση Β12.Και μενα μου ειπε η ενδοκρινολογος αν θα εχω ταχυπαλμιες να παρω το ιδιο φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

sonia 64 ευχαριστω για την απαντηση.αυριο θα παω στο γιατρο να δουμε τι θα πει.οταν λετε ελλειψη β12 ποσο ακριβωσ ηταν η β12?εμενα ειναι 240(200-890) και ο γιατροσ την βρηκε μια χαρα.εγω βεβαι εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι πανω απο 500 για να μην δημιουργει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους εχω αρκετο καιρο να μπω ομως παρακολουθώ τα νεα σας.

kisi πολυ ευχαριστη η εξέλιξη ,ευχομαι να ειναι ολα τα αποτελεσματα καλα απο εδω και περα και να ηρεμησετε και εσεις λιγο γιατι ταλαιπωριστε καιρό.

sonia 64 εγω συνεχίζω να εχω πρόβλημα με την τριχοπτωση απο τέλος Ιουλίου μεχρι σημερα και δεν ξέρω ποσο πρεπει πια να περιμένω .η tsh μου τον Οκτωβριο ήταν 0,008 και η tg 0,03 η ενδοκρινολόγος λεει όλα καλα και να περιμένω μεχρι και τέλος Δεκέμβρη για να δω αλλαγη στην τριχόπτωση παράλληλα πέρνω σίδηρο, Β12και one alpha έλεος δεν ξέρω τι να κάνω πια καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Dancer και Marian84 κι εγω αγανακτησα απο τις τουφες που χανω καθημερινα απο τον Αυγουστο!!Εκανα 1 μηνα θεραπεια με σιδηρο αλλα η φεριττινη ειναι μονο 8!!Μου ειπε η γιατρος αλλους 2 μηνες και 2 χαπια σιδηρου καθημερινα.Δεν μετρησα την Β12 ,αλλα στη γενικη αιματος τρεις τιμες ηταν κατω απο το κατωτερο οριο και η μικροβιολογος μου ειπε για την Β12.Ποσα μιλιγκραμ Β12 παιρνεις?Εγω αγορασα με 1000.Μηπως ειναι πολλα?Θα ρωτησω την γιατρο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω φερριτινη και σιδηρο στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα αλλα μου ειπε να μην παρω τιποτα.εγω απο μονη μου πηρα σιδηρο και β12.η β12 που παιρνω ειναι των 500.σε 2 ωρες εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο.περιμενω να δω τι θα κανουμε με το χαπι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Βλεπω οτι κι εσεις εχετε προβληματα τριχοπτωσης ε?Εχω κι εγω απο τον Απριλη περιπου,και οταν ειχα ρωτησει τον ενδοκρινολογο μου τον Ιουνιο αν οφειλεται στον θυροειδη,μου ειπε πως οχι γιατι οι τιμες της tsh και tg ηταν πολυ καλες.Δεν μου ειπε να κοιταξω κατι αλλο.Λεω μηπως οφειλεται σε μια διαιτα που κανω εδω και αρκετο καιρο,αλλα παιρνω και πολυβιταμινες,και το καλοκαιρι που την σταματησα για 3 μηνες δεν ειδα καμια διαφορα.Βλεπω οτι εχετε κι εσεις προβλημα.Οφειλεται τελικα στο θυροειδη η οχι?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ο θυροειδης φταιει.προχτεσ το συζητουσα με μια φιλη η οποια εχει hashimoto και τον εχει και τον αδενα της και μου ελεγε οτι παρ ολο που ειναι ρυθμισμενη η δοση της συνεχιζει να εχει τριχοπτωση

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στην παρέα των εν δυνάμει φαλακρών γυναικών (ελπίζω πως όχι, χαχαχα!)

Και εγώ με χασιμότο και τριχόπτωση, παρόλο που οι τιμές μου είναι ρυθμισμένες. Ο ενδοκρινολόγος μου επίσης αρνείται το συσχετισμό με το θυρεοειδή...

Μα τι γίνεται όμως? Σύμπτωση σε όλες μας??:?

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο τον ενδοκρινολογο.μου ειπε να παιρνω το125 (οσο παιρνω τωρα δηλαδη) για 5 μερες και ατισ αλλεσ 2 μερεσ 100.επιμενει οτι αυτα τα συμπτωματα που εχω(μουδιασματα,ομιχλη εγκεφαλου,κοπωση,πονοκεφαλουσ κτλ)δεν ειναι απο τον θυροειδη αλλα ειναι ψυχολογικα.μπορει ρε κοριτσια ολα αυτα να ειναι ψυχολογικα???μου ειπε να παω σε ψυχολογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Marian84 και εγω το τελευταιο διαστημα εχω μουδιασματα στις ακρες των δαχτυλων και εντονους πονοκεφαλους!!Καθε μερα σχεδον ειμαι με ισχυρα παυσιπονα!!Κανενας γιατρος δεν μου εχει δωσει μια σωστη κατευθυνση!!Τι να πω,λες να χρειαζομαστε κανενα ψυχοφαρμακο!!!?????Οσο για την τριχοπτωση δεν ξερω αν ειναι τυχαιο σε ολες μας!!Θα σας ενημερωσω αν θα εχω καλα αποτελεσματα με τις βιταμινες που παιρνω.Επισης εδω και μια εβδομαδα παιρνω χαπια κατα της τριχοπτωσης και λουζομαι με σαμπουαν ειδικο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ψυχοφαρμακο δεν παιρνω με τιποτα.μου φαινεται αδυνατον ολα αυτα να εειναι ψυχοσωματικα!!!!και η τριχοπτωση ψυχοσωματικο ειναι σε ολεσ?νομιζω οτι λογω τησ γενικοτερησ καταστασης ολοι οι γιατροι πλεον ολα τα αποδιδουν εκει

Link to comment
Share on other sites

Τωρα νευριασα. Μα τι ειναι αυτα που λενε????

Πας σε γιατρο για να σε βοηθησει να απαλλαχθεις απο τα προβληματα υγειας που σου παρουσιαζονται μετα απο διαγνωση παθησης του αδενα και αντι να σε βοηθησουν, σε βγαζουν και τρελο?????

Θυμηθηκα τα δικα μου μετα απο την αφαιρεση :

Εγω : Γιατρε, κουραζομαι ευκολα. Δεν αντεχω να βγαλω τη βαρδια μου και νυσταζω ασυστολα. Επισης λαχανιαζω με απλες κινησεις!!!

Γιατρος: Θα συνελθεις. Ειναι νωρις!!! Και δεν φταιει η δοση αλλα ...η ταλαιπορια που υπεστη ο οργανισμος σου με την επεμβαση.

Εγω: Γιατρε, εχω θεμα με το ...εντερο. Πριν να βγαλω τον αδενα δεν υπηρχε προβλημα.

Γιατρος: Φαε σαλατες.Δε φταει η δοση!!!

Εγω: Κι αλλες?????Ολοκληρη γαβαθα τρωω μονη μου.

Γιατρος: Δε φταιει η δοση!!!

Εγω: Γιατρε παιρνω βαρος ενω ...κανω προσεκτικη διατροφη.

Γιατρος: Κατι αλλο συμβαινει!!! Δε φταιει η δοση !!!

Εγω : Γιατρε.....εχω ανωορηκτικους κυκλους.

Γιατρος: Μπαινεις σε κλημακτηριο!!! Δε φταει η δοση!!!

Σε 9 μηνες εκανα απειρες εξετασεις αλλων ειδικοτητων για να αποκλεισουμε την περιπτωση παθησης..... που θα εφερε παρομοια συμπτωματα. Ολα καλα.

Απηυδησα η κακομοιρα και πηγα σε αλλο γιατρο.

Συμπερασμα: ενω επρεπε να παιρνω τουλαχιστο 137 mg ημερησιως, ο "καλος" γιατρος μου, μου εδινε 112. Επι 1,5 χρονο προσπαθουμε να ισορροπησουμε το διαταραγμενο σωμα μου.

Η ψυχολογια στα ταρταρα.

Μετα απο ολα αυτα, προτεινω: δεν νιωθετε οτι ο γιατρος σας σας παρεχει την βοηθεια που θελετε???? Αλλαξτε τον!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα ξανα..χαθηκα τελειως λογω δουλειας.Επομενως τωρα που εχω απλετο χρονο λογω απομονωσης στο σπιτι πλεον..ειπα να γραψω τις εμπειριες μου..εχει 10 μερες που πηρα το ιωδιο..δυσκολη κατασταση μπορω να πω οτι περασα λογω υποθυροειδισμου εντονου με εργασια 12 ωρες την ημερα οποτε μπορειτε να φανταστητε τι κοπωση ειχα..πηγαινοντας λοιπον στην απομονωση που το ειχα δει καθαρα θεμα ξεκουρασης για να μη φρικαρω αλλα τελικα καλυτερα να δουλευεις κ να εισαι καλα παρα να καθεσαι με αυτον τον τροπο..δε θελω να τρομαξω κανεναν αλλα δυσκολη η φαση της απομονωσης ειδικα στο νοσοκομειο..τεσπα μη κουραζω κ πολυ ευτυχως ολα καλα με το ολοσωμο περιμενουμε 6 μηνες να δουμε αν εκανε δουλεια..αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι δοση χαπιου περνατε μετα το ιωδιο??κ επισης εχω πολυ χαμηλη πιεση μετα απο αυτο κ βουιζουν τα αυτια μου ξερει κανεις κατι να με βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

georgiamami ενω 2 μηνεσ πριν ολα αυτα που εχω τα θεωρουσε φυσιολογικα λογω υποθυροειδισμου τωρα που εστρωσε σχετικα η δοση λεει οτι δε θα επρεπε να υπαρχουν για τα μουδιασματα εχω παει και σε 2 νευρολογους και δε μου βρηκαν κατι.ολα αυτα τα απεκτησα μετα την εγχειρηση πως μου λεει οτι δεν ειναι απο τον θυροειδη??δεν εξηγειται τιποτα απο αυτα τωρα που η tsh ειναι οκ.δεν ξερω τι να κανω!!!!!μ εχουν τρελανει.τα ποδια μου τα νιωθω μονιμως να μυρμηγκιαζουν και μου λεει οτι ειναι αγχοσ??δηλαδη εχω απεκτησα αγχος οταν η tsh μου ηταν 24(τοτε εμφανιστηκαν ολα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...