Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

zazoul, το ιώδιο χορηγείται με τη μορφή κάψουλας. Εγώ δεν έχω κάνει, αλλά από την εμπειρία του αδελφού μου μπορώ να σου μεταφέρω ότι η διαδικασία δεν είναι τόσο φοβερή όσο φαντάζεσαι. Οι μέρες περνούν γρήγορα, μιλούσα μαζί του στο τηλέφωνο καθημερινά. Ιδιαίτερες παρενέργειες δεν είχε, ίσως μία ενόχληση στο στομάχι του. Έπειτα ακολούθησε απομόνωση στο σπίτι για να προστατευτούν τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για νοσοκομεία - κόστος. Στείλε μου αν θες προσωπικό μήνυμα. Για Αθήνα θα σου απαντήσει κάποιος άλλος, εγώ δεν γνωρίζω.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου , να είσαι καλά!!! Με τρόμαξαν γιατί ο καθένας μου έλεγε τα δικά του άλλοι μου είπαν θα σε βάλουν σε μπουντρούμι σκοτεινό στα υπόγεια του νοσοκομείου και αγχώθηκα ειμαι και λιγοψυχη φοβητσιάρα δε θελω πολυ :oops: θελω να κάνω και παιδάκι μετά και όσο να ναι ανησυχώ , εγω ειμαι απο Αθήνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου , να είσαι καλά!!! Με τρόμαξαν γιατί ο καθένας μου έλεγε τα δικά του άλλοι μου είπαν θα σε βάλουν σε μπουντρούμι σκοτεινό στα υπόγεια του νοσοκομείου και αγχώθηκα ειμαι και λιγοψυχη φοβητσιάρα δε θελω πολυ :oops: θελω να κάνω και παιδάκι μετά και όσο να ναι ανησυχώ , εγω ειμαι απο Αθήνα

Zazoul, σου εστειλα προσωπικο...

Link to comment
Share on other sites

Zazoul, σου εστειλα προσωπικο...

Ευχαριστώ κορίτσι μου :) Κοριτσάκια μου πείτε μου σας παρακαλώ τα συμπτώματακια που εχω πριν το ιώδιο , δυσκοιλιότητα και μια ψιλό ελαφριά ας το πούμε ναυτία στο στομάχι ειναι λόγω έλλειψης θυροξινης να υποθέσω , εσείς τα είχατε αυτά ????? ελπίζω να μην χειροτερέψουν :(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω όσοι-όσες παίρνουν θυροξινη κυκλοφόρησε μια νέα μάρκα tirosint λέγεται ελβετική και ειναι σε υγρή μορφή διαφανής καψουλιτσα μου είπαν ειναι καλύτερη σε απορρόφηση απο τις άλλες που ξέρουμε , t4 , euthyrox κλπ, ξέρει κανεις να μου πει????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαιρετω κι εγω ολους τους συμφορουμιτες.

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι,αλλα όπως και πολλοι αλλοι εδώ μεσα,παρακολουθω τα μηνύματα σας αρκετο καιρο.

Ειμαι 48 ετων,με 2 παιδια ενα εκ των οποιων σπουδαζει στο εξωτερικο και το αλλο ειναι στο γυμνασιο.Πολλες εγνοιες οπως καταλαβαινετε,αλλα και τρομερη ανησυχια για το αν τα καταφερομε να τα βγαλομε περα,δεδομενου των τρεχουσων συνθηκων και της αβεβαιοτητας.

Ηρθε λοιπον η ωρα να γραψω και εγω τη δικη μου εμπειρια,ελπιζοντας να προσθεσω κατι στις ηδη πολλες και εξαιρετικα χρησιμες γνωμες αλλα και γνωσεις που υπαρχουν εδώ.

Λοιπον μετα από τυχαιο ελεγχο 6 μηνες πριν περιπου και ακολουθως ηπερηχο θυρεοειδους ,διαπιστωθηκε ότι πασχω από πολυοζωδη βρογχοκηλη.Τρεις Οζοι,ενας εκ των οποιων ηταν 3,5 εκατοστα!!!,οι αλλοι δυο 1,6 &1,9,παρεα με αρκετους πολύ μικροτερους.

.Ακολουθησαν φυσικα μια σειρα εξετασεων,που εδειξαν ότι υπαρχει μια λανθανουσα μορφη υπερθυρεοειδισμού (ισως να μη το αποδιδω σωστα γιατρος δεν ειμαι,μια κατασταση που ο αδενας λειτουργει ακομα αρκετα καλα τελος παντων).

Τα αποτελεσματα αυτά ταιριαζαν με τα χρονια συμπτωματα που ειχα (νευρικοτητα χωρις λογο,αισθημα εντονων παλμων,αυπνιες,αισθημα πνιγμου όταν ξαπλωναβ¦),τα οποια φυσικα δεν ηταν ιδιαίτερα εντονα και όπως είναι λογικο τα αποδιδομε σε αλλους παραγοντες ,για αυτό και δε το εψαχνα παραπανω.Επιπλεον η εντονη φυσικη δραστηριοτητα που ειχα, οπως γυμναστικη,κολυμβηση (οποτε προλαβαινω βεβαια) ,ισως συνετελεσε τα συμπτωματα αυτα να μην ειναι εμφανη και εντονα

Κακως βεβαια,πολύ κακως εκ μερους μου αφου υπαρχει οικογενειακο ιστορικο από τη μερια του πατερα μου,ο οποιος τον αφαιρεσε τελικα μετα από χρονια ληψη χαπιου,χωρις μειωση των οζων όμως,οπου και χρειαστηκε να γινει ολικη αφαιρεση.Για την ιστορια,δεν ειχε καποια κακοηθεια.

Ο μεγαλος αριθμος οζων όπως καταλαβαινετε δεν επετρεπε να γινει ασφαλης και πιστοποιημενη παρακεντηση και επιπλεον το μεγεθος τους, με οδηγησε επειτα και από δευτερη γνωμη που πηρα,στην ολικη αφαιρεση του αδενα.

Η επεμβαση εγινε 22 ημερες πριν σε δημοσιο νοσοκομειο,οπου τα πραγματα πηγαν παρα πολύ καλα .Το εξιτηριο δοθηκε μετα από 2 ημερες συν μια ημερα πριν για τους απαραιτητους ελεγχους (τρεξιμο ολη μερα από το ένα εργαστηριο στο άλλο για να κανω τις εξετασεις).Επιστροφη στη δουλεια μετα από 6 ημερες (δικη μου φυσικα αποφαση και ευθυνη,ιδιωτικος υπαλληλος βλεπετεβ¦)

Από τοτε παιρνω 1 χαπακι θυροορμονης 0,01 κάθε πρωι μιση ωρα πριν το πρωινο(η δοση καθοριστηκε από το νοσοκομειο και όταν επισκεφτηκα αμεσως μετα τον ενδοκρινολογο (μαζι με τις εξετασεις που μου ζητησε να κανω μεταεχγειρητικα)μου ειπε ότι το αφηνομε ετσι ως εχει για ένα μηνα.Κανω εξετασεις παλι για TSH ,TG και ακολουθως βλεπομε .Εν αναμονη φυσικα της βιοψιας και της 2ης επισκεψης στον ενδοκρινολογο μετα από 10 ημερες περιπου από τωρα.

Μπορω να πω ότι ενοιωθα πολυ καλα μεχρι τωρα (πολύ καλυτερα από ότι πιστευα ότι θα ειμαι) και περα φυσικα από το σχετικο αχγος(οποτε προλαβαινω να το θυμαμαι) για τη βιοψια και τα διαφορα.

Και το αναφερω αυτό γιατι μια μετρια εως εντονη αισθηση κοπωσης εχει αρχισει να υπαρχει εδώ και 4-5 ημερες (το πρωι νοιωθω ότι δε κοιμηθηκα αρκετα,το βραδυ εγω που ανετα καθομουν μεχρι τις 02.00,δεν αντεχω μετα τις 11.30 συν καποιοι μετριοι μυικοι πονοι στα ακρα) και επειδη ξερω το σωμα μου η μαλλον το ηξερα, ανησυχώ ότι μου γυρναει σε υποθυρεοειδισμό.Φανταστειτε καθομαι και γραφω στον υπολογιστη,ειναι 21.00 και εγω χασμουριεμαι συνεχεια :roll:...ημαρτον.

Ο ενδοκρινολογος μου το ειχε πει στη κουβεντα που καναμε μετα από την επεμβαση.Οτι ενδεχομενα αν και τοτε που πηγα ενοιωθα μια χαρα,γεματος ενεργεια δηλαδη,οταν το επιπεδο των ορμονων που προυπηρχαν στο σωμα από το θυρεοειδη που αφαιρεθηκε,αρχισουν να μειωνονται,τοτε ο οργανισμος μπορει να αντιδρασει διαφορετικα.Θα πρεπει όμως να περιμενομε ένα ευλογο χρονικο διαστημα για να βγουν τα συμπερασματα.

Για την ιστορια οι τιμες των εξετασεων πριν και 5 ημερες μετα την επεμβαση:

TSH 0,59 (0,27 - 4,20) ~ 0,58 (0,27-4,70) FT3 5,45 (2,4-6,4) FT4 20,90 (10 -24) ~16,80 (10-24) ΑΣΒΕΣΤΙΟ CA 9,18 ~ 9,8 (8,4-10,1) ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ TG 25,8 ~47,60 (0,00-78

Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μα που είστε όλοι εξαφανισμένοι ; Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί σε άλλους ασθενείς αμέσως μετά την θυρεοειδή εκτομή συνταγογραφούν αμέσως θυροξινη ενώ σε άλλους οχι; Εμένα μου ειχε πει η ενδοκρινολόγος μόλις κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα να πάρω θυροξινη 125 mg. Σε άλλον ενδοκρινολόγο που πήγα μου ειπε θα με ξεκινήσει με διαβαθμίσεις απο τα 50 mg και θα ανεβαίνουμε κάθε βδομάδα έως τα 175 mg και μετά αιματολογικές. Εν τω μεταξύ ενώ απο τις αιματολογικές μου βλέπω οτι ειμαι φουλ απο ασβέστιο , συνεχίζουν να μου το δίνουν ενώ τους είπα οτι με ενοχλεί μου φέρνει φούσκωμα δυσφορία και μου χαλάει όλη μου την μέρα , πάνε 2, δυόμιση μήνες που παίρνω ασβέστιο μαζί με d3, γιατί δεν μου το κόβουν αφού δεν παρουσιάζω έλλειψη ; Μήπως κάτι μου κρύβουν ; Ο καθένας λέει τα δικά του, και εγω ταλαιπωρούμαι αφάνταστα.:?:?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω για να καταλάβετε λίγο την κατάσταση μου πως εχει , οτι εχω τελειώσει με το ιωδιο το οποίο έγινε στο μεταξα, έκανα και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα και ολα πήγαν καλα,και

εχω ξεκινήσει t4 50 mg εδώ και 4 μέρες, νιώθω όμως κούραση ακομα εξάντληση και ειδικά σήμερα κοιμόμουν σαν ζώο δεν μπορούσα να ξυπνήσω εύκολα, δλδ αυτο που λένε οτι όλοι πάνε στην δουλειά τους μετά απο δέκα μέρες εγω προσωπικά δεν το είδα σε μένα. Μήπως μου δίνουνε λάθος δόση θυροξινης ; Μήπως με πάνε αργά ; Πως θα ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου; Άμα δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου , + οτι το ασβέστιο μου είπαν να συνεχίσω να το παίρνω , μου φαίνεται πρέπει να το κοιτάξω και να μιλήσω ξανά με τον ενδοκρινολόγο να μου το σταματήσει , εσεις τι λέτε ποια ειναι η γνώμη σας; Βασικά εχω μπερδευτεί γιατί ο ένας γιατρός ήθελε να με ξεκινήσει με 125 mg θυροξινης ενώ ο άλλος μου λέει μονο 50 mg για μια εβδομάδα και μετά ανεβαίνουμε σιγα σιγα αλλα εγω θα σέρνομαι αυτο το διάστημα ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

zazoul, μετά το ολόσωμο σπινθηρογράφημα ο ενδοκρινολόγος χορήγησε στον αδελφό μου θυροξίνη. Βέβαια πήρε λίγο καιρό και αρκετές αιματολογικές εξετάσεις μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη δόση. Σε άλλους είναι λίγο πιο εύκολο σε άλλους λίγο πιο δύσκολο. Μην ανησυχείς, με τον καιρό θα νιώσεις πάλι καλά και θα έχεις ενέργεια να ανταποκριθείς σε όλα. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Τα δύσκολα πέρασαν, κάνε λίγη υπομονή και θα δεις πως θα νιώσεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

με το αλλο θεμα δεν εχει αλλαξει κατι, σε λιγο θα κανω την πρωτη προσπαθεια μετα την αφαιρεση. ελπιζω ολα να πανε καλα!!!!!!!

με το βαρος..... σκετη ταλαιπωρεια!!!!!!! αν και ειχα υπερθυρεοειδισμο βαρος δεν εχανα καθολου ευκολα, και σε καθε εξωσωματικη με τις ορμονες επαιρνα 3-4 κιλα!!!! τωρα ειμαι 25 κιλα παραπανω και δεν ξερω τι να κανω!!!!1

Γειά σε όλους! Είμαι 42 ετών και από τον Απρίλιο καλωσόρισα τη νόσο Graves, με TSH 0.0001 & FT4 1.59.

Θεραπεία: Μια φορά την ημέρα ένα unimazole των 10mgr για ενα μήνα. Τον 2ο μήνα TSH 0.0004 & FT4 1.05. Μου ανεβάζει τη δόση σε 1 1/2 unimazole την ημέρα. Ξανά εξετάσεις με TSH 0.0023 FT4 0.74 με θεραπεία 2 unimazole την ημέρα για ένα μήνα. Οπότε φτάνουμε στο σήμερα με TSH 4.32 (επιτέλους ανέβηκε) & FT4 0.70. Ενώ χάρηκα γιατί πίστευα ότι θα σταματήσω τα χάπια, και θα αρχίσουμε τις προσπάθειες για μωρό, η γιατρός μου είπε, ότι πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία με ένα unimazole την ημέρα και βλέπουμε τις εξετάσεις που θα κάνω σε λίγες μέρες. Απλά φοβάμαι μη μου γυρίσει σε Υποθυρεοειδισμο, ήδη έχει πέσει η FT4 στο 0.70. Ο άντρας μου, είναι της γνώμης να τα σταματήσω τελείως, εγώ φοβάμαι μήπως τα κάνω χειρότερα.

Καμία γνώμη κανείς ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα σας.....λοιπον εγω ειμαι 22 χρονων και εκανα αφαιρεση θυροειδη και περιμενω το ιωδιο.Εκανα την αφαιρεση γιατι ειχα εναν οζο εκανα παρακεντηση και ηταν κακοηθεια.Δεν ειχα ποτε αλλα θεμματα με τον θυροειδη και ημουν τυχερη γτ το βρηκα τυχαια.Χειρουργηθηκα τωρα τελη ιουλιου και ο γιατρος μου με ξεκινησε με τ4 25 μια βδομαδα 50 την επομενη 100 και 137 τελικη δοση.Στις δεκα μερες εκανα εξετασεις γτ επαιρνα ασβεστιο και ειχα tsh 71 αλλα μου ειπε ο γιατρος μου οτι ειναι φυσιολογικο μαλλον γτ ακομα δεν επαιρνα την δοση που επρεπε ημουν ακομα στο 50.Το ανησυχητικο ειναι πως ετυχε να παρω μια γνωμη απο αλλη ενδοκρινολογο και μου ειπε πως δεν πρεπει να παιρνω τ4 αλλα τ3 μεχρι το ιωδιο και ο γιατρος μου λεει πως το τ3 τ ρυθμιζει η ραδιολογος και το παιρνεις για λιγο...Επισης ενω με τ τ4 εχω φτασει την τελικα δοση εχω προβληματα στην περιοδο και νιωθω κουρασμενη.Απλα θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι τ σωστο ενω εχεις επιβεβαιωμενη κακοηθεια τ3 η τ4?να συμπληρωσω εκανα ιουλιο τελη το χειρουργειο και θα κανω ιωδιο τελη νοεμβρη

Επεξεργάστηκαν by Rafl
Διαγραφη αναρτησης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια.ειμαι στην30η εβδομαδα εγκυμοσυνης κ εχει διαπιστωθει εδω κ αρκετο καιρο σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης οτι εχω εναν οζο γυρω στο 1εκ κ στικτες αποτιτανωσεις.θηλωδες τυπος που εχει προχωρησει λιγο σε λεμφαδενες.μολις γεννησω μετα απο ενα μηνα περιπου θα κανω την εγχειρηση.διαβαζω διαφορα για το ιωδιο κ εχω αγχωθει..20μερες μακρυα απο το μωρο μου?πως αντεχεται αυτο?προσπαθω να μη το σκεφτομαι κ αγχωνομαι αλλα ειναι τοσο δυσκολο.αν εχει καποια αλλη κοπελα περασει παρομοια κατασταση με τη δικη μου ας μου πει την εμπειρια της.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω όσοι-όσες παίρνουν θυροξινη κυκλοφόρησε μια νέα μάρκα tirosint λέγεται ελβετική και ειναι σε υγρή μορφή διαφανής καψουλιτσα μου είπαν ειναι καλύτερη σε απορρόφηση απο τις άλλες που ξέρουμε , t4 , euthyrox κλπ, ξέρει κανεις να μου πει????

Καλημέρα,

μήπως δοκίμασες αυτή την κάψουλα? Ψάχνω κι εγώ να αλλάξω χάπι και μου είπαν ότι το tirosint το παίρνεις μαζί με το πρωινό, δεν χρειάζεται να περιμένεις μισή ώρα για να φας κάτι γιατί έχει πιο γρήγορη απορρόφηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως δοκίμασες αυτή την κάψουλα? Ψάχνω κι εγώ να αλλάξω χάπι και μου είπαν ότι το tirosint το παίρνεις μαζί με το πρωινό, δεν χρειάζεται να περιμένεις μισή ώρα για να φας κάτι γιατί έχει πιο γρήγορη απορρόφηση.

Καλημέρα! Ναι το δοκίμασα εχω δέκα μέρες που ξεκίνησα τιροσιντ 150 mg . Ολα καλα μπορείς να φας και να πιεις αμέσως καφε μου το ειπε και ο δικός μου ενδοκρινολόγος οτι εχει καλύτερη απορρόφηση και δεν περιέχει αλλεργιογόνα κάτι πολυ σημαντικό για εμένα επειδή είχα ξεκινήσει με τ4 και έπαθα κνίδωση όλο το σώμα μου γέμισε Πεταλες καντιλες και φαγούρα,και μου είπαν πολλοί φαρμακοποιοί οτι έχουν και άλλοι προβλήματα με κνιδωση οταν έπαιρναν τ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...