Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

Υπέρταση στην Εγκυμοσυνη!


Marigula

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτησω κατι, αν γνωριζει κανεις.

Ειμαι στην 34η εβδομάδα της εγκυμοσυνης μου, και απο πολύ νωρις απο την 14η εβδομαδα ίσως και πιο νωρις, μου προεκυψε, ηπια υπερταση εγκυμοσυνης. Δηλαδη αυξημένη πιεση. Ηπια καθως η πιο ψηλη κυμαινετε στο 14/9, σπανιως βγαινει περισσοτερο.

Από την 14η εβδομαδα με παρακολουθεί γιατρος-νεφρολόγος που ειναι ειδικος στην υπερταση και με φαρμακα επιτρεπτα στα εγκυμοσυνη κραταμε σταθερη την πίεση στο 12/8.

Την περασμενη εβδομαδα, ειχαμε κανει επιλογη παιδιατρου, γιατι φτάνουμε προς το τελος, και ειχαμε μία πληρες κουβέντα μαζι της και ειδικα ποια θα ειναι τα βήματα μας τις πρώτες ώρες μετα την γεννηση. Οταν φτασαμε στο κεφάλαιο "θηλασμος" της ειχα αναφέρει πως ειμαι υπερ του αποκλειστικού θηλασμού και ετσι δεν θελώ να δώσουν στο μωρο ξένο γαλα, αφου θα γεννησω με καισαρικη λογω της υπερτασης και αλλων προβληματων μέχρι να ειμαι σε θέση να δοκιμασω να θηλάσω.

Η απαντηση που μου εδωσε είναι το μωρο μπορει να φάει μέσα σε 2 ώρες μετα την γεννηση του, και αν η καισαρικη γίνει με ολικη ναρκωση και οχι επισκληριδιο, σε 45 λεπτα θα συνέλθω ετσι θα μπορω να θηλασω και ειμαστε μεσα στα πλαισια. Φυσικα μου ειπε πως ολα θα εξαρτηθει απο την αναλυση ζακχαρου που θα κανουμε στο μωρο. Μου ειπε πως η υπερταση που έχω μπορει να προκαλεσει ζακχαρο στο μωρο και να πρεπει να φάει αμεσως μετα την γεννηση του. Εκεινη την ώρα μου ήρθε ταμπλας και δεν ρωτησα αρκετα πραγματα και τώρα μεχρι την Τεταρτη που θα μιλησω ξανα μαζι της γυριζουν αρκετα μεσα στο μυαλο μου.

Εχει τυχει σε καμια να εχει υπερταση και να εχει σακχαρο το μωρο; Είναι κατι δηλαδη που θα μεινει στο μωρο ή θα φυγει όταν θα φαει; Γενικα ξερει καμια τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις; Οσο κι αν εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι σχετικο.

Γενικα το βαρος του μωρου ειναι μεσα στα φυσιολογικά πλαισια, και εγώ οταν εκανα καμπυλη ζαχαρου βγηκε φυσιολογική. Αν το μωρο ειχε απο τώρα σακχαρο λογικα δεν θα ειχε αυξημένο βάρος;

Ευχαριστώ.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...