Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Μανουλες απο Γερμανια!!!


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΓΕΜΑΝΙΑ ΟΛΑ ΠΗΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΡΕΑ ΣΤΟ ΔΩΜΤΕΙΟ ΩΔΙΝΩΝ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΠΕΡΗΜΕΝΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΖΗΤΗΣΑ ΕΠΙΣΚΛΡΙΔΙΟ ΕΠΕΙΔΑ ΕΙΧΑ ΤΕΧΙΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΚΟΙ. ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΔΥΟ ΣΕΛΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ. Ο ΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΠΛΗΡΩΣΕ ΟΛΑ. ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΑΤΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΣΩΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΘΑ ΚΩΨΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΑΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΤΗΣ ΑΠΙΟΓΗΣ ΣΑΣ. ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΡΕΤΑΙ Η ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ. ΕΠΜΕΝΟΥΝ ΠΟΛΥ Ε ΤΟΝ ΘΥΛΑΜΟ ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΛΥΚΟΖΗ. ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΑΣ Α ΔΊΝΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΜΠΕΡΣ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ. ΓΕΝΑΤΕ ΜΙΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΖΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ. ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΥΡΗΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΟΥΝ ΛΛΙΖΜΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΗ ΜΠΟΡΟΥ ΝΑ ΑΔΙΑΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΣΟΥ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΕΣΚΙΣΕ ΒΓΑΙΝΩΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΩΨΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΒΓΙΚΕ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΡΑΜΑ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΛΟΙ ΕΝΑΙ ΠΛΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΕ ΟΛΑ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Η ΜΑΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΕΛΕΥΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΟΥΝ ΕΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΣΩΒΑΡΟ ΛΟΓΟ.

ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΠΕΠΕΙ ΑΕΣΩΣ ΜΕΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΙΟ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΡΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ...ΤΟ ΕΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ. ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΠΡΩΞΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΑΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΙ Ν ΓΕΝΝΗΣΩ.

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!! Αυτο με τα ρούχα που θα φοράμε στη γέννα,μας είπαν ότι μπορούμε να φοράμε κάτι δικό μας, αλλιώς υπάρχει η επιλογή να μας δώσουν αυτοί κάτι. Μικρή σημασία έχει βέβαια αυτό.

Και πάλι ευχαριστούμε!!


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Luz διαβασα στις Μανούλες Ιουλίου ότι γέννησες!!!!!!!! :)

Να τον χαίρεσαι τον γιο σου και παντα με υγεία! Μη στεναχωριέσαι που τελικά έκανες καισαρική, σημασία έχει ότι είστε και οι δύο καλά. Και μπράβο σου για τον θυλασμό.

Να σε ρωτήσω πότε έκανες εγγραφή στο νοσοκομείο που ήθελες να γεννήσεις; Διάλεξες από πριν τον γιατρό ;

Οσο αφορά την καισαρική, πως τους είδες; το κανανε ως τελεθταια λύση ή στο π΄ροτειναν και πριν εξαντλιθούν τα περιυώρια φτ;

Σε τρελανα στις ερωτήσεις......

Για την Ευαγγελια που είναι και στην ίδια πόλη με εμένα εχω περισσότερες :D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Luz διαβασα στις Μανούλες Ιουλίου ότι γέννησες!!!!!!!! :)

Να τον χαίρεσαι τον γιο σου και παντα με υγεία! Μη στεναχωριέσαι που τελικά έκανες καισαρική, σημασία έχει ότι είστε και οι δύο καλά. Και μπράβο σου για τον θυλασμό.

Να σε ρωτήσω πότε έκανες εγγραφή στο νοσοκομείο που ήθελες να γεννήσεις; Διάλεξες από πριν τον γιατρό ;

Οσο αφορά την καισαρική, πως τους είδες; το κανανε ως τελεθταια λύση ή στο π΄ροτειναν και πριν εξαντλιθούν τα περιυώρια φτ;

Σε τρελανα στις ερωτήσεις......

Για την Ευαγγελια που είναι και στην ίδια πόλη με εμένα εχω περισσότερες :D

Ναι ναι γέννησα! Στο νοσοκομείο πήγα αργά γιατί δεν είχαν κενά ραντεβού. Πήρα τηλ την 34η εβδομάδα και μου κλείσαν ραντεβού για την 39η! Εξαρτάται από το νοσοκομείο και την περιοχή. Καλο είναι να πάρεις τηλ νωρίς. Είναι καλύτερο να κάνεις εγγραφή για να μην στα ρωτάνε όταν πας να γεννήσεις. Επίσης να ζητήσεις να σου δώσουν το χαρτί για την αναισθησία για να το διαβάσεις και να το υπογράψεις γιατί πιστεψε με, δεν υπάρχει να έχεις τους πόνους σου και αυτοί να ρωτάνε αν έχεις αλλεργίες. Επίσης κοίτα στο νοσοκομείο που θες να πας,ή και σε άλλα, αν υπάρχει κάποια μέρα που κάνουν παρουσιαση σε μελλοντικούς γονείς. Αυτό θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις κιόλας που θες να πας. Θα δεις τους χώρους, θα ρωτήσεις πράγματα, ειναι καλό. Εγώ πηγα στον 4ο μήνα να φανταστείς!

Γιατρό δεν διάλεξα, γιατί γεννάς με τη μαία της βάρδιας και ο γιατρός ενημερώνεται από τη μαία και επεμβαίνει μόνο αν δεν πάει κάτι καλά. Δεν ξέρω πώς είναι στο Μόναχο ή στο νοσοκομείο που θα πας. Στα 2 νοσοκομεία εδώ, γεννάς με τη μαία που έχει βάρδια. Οσο για την καισαρική,τη φοβόμουν γιατί πήγαμε με πρόκληση, γιατί έιχα κλεισει 41 εβδ κ 5 ημ. Οι πόνοι ήταν πολύ δυνατοί και άντεξα 4 ώρες αφοτου σπασαν τα νερα, μετά έκανα επισκληρίδιο με παρότρυνση του γιατρού γιατί δε θα με έπιανε κάτι άλλο. Μετά, αρχισα να καταλαβαίνω ότι δε θα τα καταφέρω με το φυσιολογικο. Επρεπε να μεινω πανω στο κρεβατι, συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο για να τσεκαρουμε το μωρο,ουτε για τουαλετα δεν μπορουσα να παω. Δεν το ειχα φανταστει ετσι. Αν δεν ειχα κανει προκληση και ειχα φυσιολογκους πονους, δε θα εκανα επισκληριδιο. Στο επομενο να πανε ολα καλα..

Κάποια στιγμη μου έβαλαν και τεχνητούς πόνους για να προχωρήσει η διαδικασία, και εκει ήμουν σιγουρη οτι δε θα τα καταφερω. Εκείνοι με αφησαν να δουμε πως θα παει, και πηραν αιμα 2 φορες απο το κεφαλακι του μωρου για να δουν τα επιπεδα οξυγονου,και ηταν καλα. Θα μπορουσαμε να περιμενουμε κι αλλο ισως, το ειπαν και εκεινοι αλλα θα μπορουσε να παρει ωρες, ειχα φτασει διαστολη 7 αλλα το μωρο δεν είχε κατεβει, και θα μπορουσε το μωρο να αρχιζει να στρεσαρεται πολυ. Λογω του οτι ηταν μεγαλο, δεν μπορουσε να κατεβει καλα μεσα στη λεκανη. Αποφασίσαμε ότι ηταν η καλυτερη στιγμη να κανουμε την καισαρικη για να εχουμε το χρονο να την κανουμε με ανεση και να ειναι και ο αντρας μου μεσα.

Εγιναν ολα τοσο γρηγορα που δεν το καταλαβα. Η μαια ειπε οτι ηταν καλο που το παλεψαμε τοσες ωρες, καλο και για μενα και κυριως το μωρο, το παλεψε κι αυτος!

Ο,τι αλλο θελεις, ρωτα!!


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι γέννησα! Στο νοσοκομείο πήγα αργά γιατί δεν είχαν κενά ραντεβού. Πήρα τηλ την 34η εβδομάδα και μου κλείσαν ραντεβού για την 39η! Εξαρτάται από το νοσοκομείο και την περιοχή. Καλο είναι να πάρεις τηλ νωρίς. Είναι καλύτερο να κάνεις εγγραφή για να μην στα ρωτάνε όταν πας να γεννήσεις. Επίσης να ζητήσεις να σου δώσουν το χαρτί για την αναισθησία για να το διαβάσεις και να το υπογράψεις γιατί πιστεψε με, δεν υπάρχει να έχεις τους πόνους σου και αυτοί να ρωτάνε αν έχεις αλλεργίες. Επίσης κοίτα στο νοσοκομείο που θες να πας,ή και σε άλλα, αν υπάρχει κάποια μέρα που κάνουν παρουσιαση σε μελλοντικούς γονείς. Αυτό θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις κιόλας που θες να πας. Θα δεις τους χώρους, θα ρωτήσεις πράγματα, ειναι καλό. Εγώ πηγα στον 4ο μήνα να φανταστείς!

Γιατρό δεν διάλεξα, γιατί γεννάς με τη μαία της βάρδιας και ο γιατρός ενημερώνεται από τη μαία και επεμβαίνει μόνο αν δεν πάει κάτι καλά. Δεν ξέρω πώς είναι στο Μόναχο ή στο νοσοκομείο που θα πας. Στα 2 νοσοκομεία εδώ, γεννάς με τη μαία που έχει βάρδια. Οσο για την καισαρική,τη φοβόμουν γιατί πήγαμε με πρόκληση, γιατί έιχα κλεισει 41 εβδ κ 5 ημ. Οι πόνοι ήταν πολύ δυνατοί και άντεξα 4 ώρες αφοτου σπασαν τα νερα, μετά έκανα επισκληρίδιο με παρότρυνση του γιατρού γιατί δε θα με έπιανε κάτι άλλο. Μετά, αρχισα να καταλαβαίνω ότι δε θα τα καταφέρω με το φυσιολογικο. Επρεπε να μεινω πανω στο κρεβατι, συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο για να τσεκαρουμε το μωρο,ουτε για τουαλετα δεν μπορουσα να παω. Δεν το ειχα φανταστει ετσι. Αν δεν ειχα κανει προκληση και ειχα φυσιολογκους πονους, δε θα εκανα επισκληριδιο. Στο επομενο να πανε ολα καλα..

Κάποια στιγμη μου έβαλαν και τεχνητούς πόνους για να προχωρήσει η διαδικασία, και εκει ήμουν σιγουρη οτι δε θα τα καταφερω. Εκείνοι με αφησαν να δουμε πως θα παει, και πηραν αιμα 2 φορες απο το κεφαλακι του μωρου για να δουν τα επιπεδα οξυγονου,και ηταν καλα. Θα μπορουσαμε να περιμενουμε κι αλλο ισως, το ειπαν και εκεινοι αλλα θα μπορουσε να παρει ωρες, ειχα φτασει διαστολη 7 αλλα το μωρο δεν είχε κατεβει, και θα μπορουσε το μωρο να αρχιζει να στρεσαρεται πολυ. Λογω του οτι ηταν μεγαλο, δεν μπορουσε να κατεβει καλα μεσα στη λεκανη. Αποφασίσαμε ότι ηταν η καλυτερη στιγμη να κανουμε την καισαρικη για να εχουμε το χρονο να την κανουμε με ανεση και να ειναι και ο αντρας μου μεσα.

Εγιναν ολα τοσο γρηγορα που δεν το καταλαβα. Η μαια ειπε οτι ηταν καλο που το παλεψαμε τοσες ωρες, καλο και για μενα και κυριως το μωρο, το παλεψε κι αυτος!

Ο,τι αλλο θελεις, ρωτα!!

Τι κανετε Λουζ; πως τα πατε με τον θυλασμό; Πως είναι τωρα με τον νεο μελος στην οικογενεια;

Οσο για το νοσοκομειο εχεις δικαιο για τα χαρτια τις αναισθησιας, αλλα είχα την εντύπωση ότι η συζητηση για το θεμα αυτο γινετε νωριτερα και οχι την ημερα της γεννας. Θα το ψαξω και ευχαριστω. Όσο για την παρουσια γιατρου στη γεννα την θεωρω τελειως απαραιτητη και αποτι εχω διαβασει απο τα σιτε των νοσοκομειων διαλέγεις γιατρο όταν κανεις το ανμελντουνγκ, αλλα οταν το κανω θα ειμαι πιο σιγουρη. Εγω δεν εχω μαια και ουτε θα παρω.

Γενικα παντως ειναι πολυ καλο το οτι το παλέψατε και οι δυο τοσο πολυ.

Ηθελα να σε ρωτησω και για τα προϊοντα περιποιησης ποιες μαρκες χρησιμοποιεις. Επίσης παιδίατρο πότε τον πήγες πρωτη φορά και αν ξέρεις ποια είναι η διαδικασία με τα εμβολαια εδω.

Η χαρτουρα του να δηλώσεις το μωρό είναι ευκολη;


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τι κανετε Λουζ; πως τα πατε με τον θυλασμό; Πως είναι τωρα με τον νεο μελος στην οικογενεια;

Οσο για το νοσοκομειο εχεις δικαιο για τα χαρτια τις αναισθησιας, αλλα είχα την εντύπωση ότι η συζητηση για το θεμα αυτο γινετε νωριτερα και οχι την ημερα της γεννας. Θα το ψαξω και ευχαριστω. Όσο για την παρουσια γιατρου στη γεννα την θεωρω τελειως απαραιτητη και αποτι εχω διαβασει απο τα σιτε των νοσοκομειων διαλέγεις γιατρο όταν κανεις το ανμελντουνγκ, αλλα οταν το κανω θα ειμαι πιο σιγουρη. Εγω δεν εχω μαια και ουτε θα παρω.

Γενικα παντως ειναι πολυ καλο το οτι το παλέψατε και οι δυο τοσο πολυ.

Ηθελα να σε ρωτησω και για τα προϊοντα περιποιησης ποιες μαρκες χρησιμοποιεις. Επίσης παιδίατρο πότε τον πήγες πρωτη φορά και αν ξέρεις ποια είναι η διαδικασία με τα εμβολαια εδω.

Η χαρτουρα του να δηλώσεις το μωρό είναι ευκολη;

Γεια σου κορίτσι! Άργησα να μπω, ο μπέμπης μας έχει πάρει τα μυαλά!

Με το θηλασμό κάθε μέρα και καλύτερα, ο μπέμπης θηλάζει πολύ καλά τώρα και κάνει πιο μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στους θηλασμούς. Να δεις και συ το νοσοκομείο που θα πας αν είναι baby friendly, εμένα με βοηθήσαν πάρα πολύ και είχε και συμβούλους θηλασμού. Το θέμα της αναισθησίας,ναι γίνεται νωρίτερα, εγώ είχα και τα χαρτιά-μας τα είχαν δώσει στα μαθήματα τοκετού-αλλά ήμουν σίγουρη ότι δε θα κάνω.. Οπότε εκείνη την ώρα αναγκαστικά το υπέγραψα. Μη νομίζεις, αν είναι φυσιολογική η γέννα, δεν είναι απαραίτητος ο γιατρός. Αν έμενες εδώ ας πούμε δε θα είχες αυτή την επιλογή. Ίσως είναι αλλιώς στο Μόναχο,δεν το ξέρω. Ούτε τη μαία την επιλέγεις, όποια έχει βάρδια. Ρώτα όμως γιατί μπορεί εκεί να είναι διαφορετικά.

Αν μιλάς για μαία μετά, να πάρεις. Είναι αυτή που θα έρχεται να ζυγίζει το μωρό, να σου δείξει πώς να το θηλάζεις, πώς να το πλένεις, θα κοιτά αν έχεις θέμα με το στήθος κτλ,Ό,τι έχει να κάνει με το νεογέννητο, είναι αυτή. Αν είναι ανάγκη, πας στο γιατρο βέβαια.

Παιδίατρος το βλέπει πρώτη φορά στο νοσοκομείο την τρίτη μέρα για να κάνει την εξέταση U2 και μετά την 4η με 5η εβδομάδα κανεις την U3. Τότε τσεκάρουν την ανάπτυξη του μωρού και κάνουν και υπερηχογράφημα ισχίων. Μη σε αγχώνουν οι εξετάσεις, γιατί στο βιβλιάριο που θα σου δώσουν λέει ακριβώς πότε είναι να κάνεις εξετάσεις. Με ημερομηνίες ακριβώς, πχ εμένα η U4 είναι από 25.09 μέχρι 24.11 να γίνει. Τα εμβόλια είναι ξεχωριστά από αυτές τις εξετάσεις. Το πρώτο το κάνουμε 2 μηνών.

Προιόντα περιποίησης ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει. Μπάνιο τον κάνουμε μόνο με νεράκι και λίγο αμυγδαλέλαιο στο νεράκι του, τίποτα άλλο. Αργότερα, γιατί τώρα σαραντίσαμε, θα χρησιμοποιήσουμε και σαμπουάν κτλ. Μου έχουν φέρει τα Bübchen δώρο αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Του Rossmann είναι γενικά καλά τα προιόντα, τα Babydream, και πάνες τέτοιες παίρνω και Pampers.

Η χαρτούρα θέλει λίγο τρέξιμο, αλλά όχι πολύ μη φανταστείς. Τα περισσότερα τα συμπληρώνεις και τα στέλνεις. Για να γραφτεί όταν γεννηθεί, εμείς το κάναμε στο νοσοκομείο, ήταν υποχρεωτικό. εφόσον είχαμε παντρευτεί Ελλάδα, θέλαν μόνο τη ληξιαρχικη πράξη γάμου, αυθεντική και μεταφρασμένη και 20 ?, αυτά. Ό,τι άλλο θες, πες μου.Εσένα πώς πάει η εγκυμοσύνη, σε ποιό μήνα είσαι τώρα;


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σου κορίτσι! Άργησα να μπω, ο μπέμπης μας έχει πάρει τα μυαλά!

Με το θηλασμό κάθε μέρα και καλύτερα, ο μπέμπης θηλάζει πολύ καλά τώρα και κάνει πιο μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στους θηλασμούς. Να δεις και συ το νοσοκομείο που θα πας αν είναι baby friendly, εμένα με βοηθήσαν πάρα πολύ και είχε και συμβούλους θηλασμού. Το θέμα της αναισθησίας,ναι γίνεται νωρίτερα, εγώ είχα και τα χαρτιά-μας τα είχαν δώσει στα μαθήματα τοκετού-αλλά ήμουν σίγουρη ότι δε θα κάνω.. Οπότε εκείνη την ώρα αναγκαστικά το υπέγραψα. Μη νομίζεις, αν είναι φυσιολογική η γέννα, δεν είναι απαραίτητος ο γιατρός. Αν έμενες εδώ ας πούμε δε θα είχες αυτή την επιλογή. Ίσως είναι αλλιώς στο Μόναχο,δεν το ξέρω. Ούτε τη μαία την επιλέγεις, όποια έχει βάρδια. Ρώτα όμως γιατί μπορεί εκεί να είναι διαφορετικά.

Αν μιλάς για μαία μετά, να πάρεις. Είναι αυτή που θα έρχεται να ζυγίζει το μωρό, να σου δείξει πώς να το θηλάζεις, πώς να το πλένεις, θα κοιτά αν έχεις θέμα με το στήθος κτλ,Ό,τι έχει να κάνει με το νεογέννητο, είναι αυτή. Αν είναι ανάγκη, πας στο γιατρο βέβαια.

Παιδίατρος το βλέπει πρώτη φορά στο νοσοκομείο την τρίτη μέρα για να κάνει την εξέταση U2 και μετά την 4η με 5η εβδομάδα κανεις την U3. Τότε τσεκάρουν την ανάπτυξη του μωρού και κάνουν και υπερηχογράφημα ισχίων. Μη σε αγχώνουν οι εξετάσεις, γιατί στο βιβλιάριο που θα σου δώσουν λέει ακριβώς πότε είναι να κάνεις εξετάσεις. Με ημερομηνίες ακριβώς, πχ εμένα η U4 είναι από 25.09 μέχρι 24.11 να γίνει. Τα εμβόλια είναι ξεχωριστά από αυτές τις εξετάσεις. Το πρώτο το κάνουμε 2 μηνών.

Προιόντα περιποίησης ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει. Μπάνιο τον κάνουμε μόνο με νεράκι και λίγο αμυγδαλέλαιο στο νεράκι του, τίποτα άλλο. Αργότερα, γιατί τώρα σαραντίσαμε, θα χρησιμοποιήσουμε και σαμπουάν κτλ. Μου έχουν φέρει τα Bübchen δώρο αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Του Rossmann είναι γενικά καλά τα προιόντα, τα Babydream, και πάνες τέτοιες παίρνω και Pampers.

Η χαρτούρα θέλει λίγο τρέξιμο, αλλά όχι πολύ μη φανταστείς. Τα περισσότερα τα συμπληρώνεις και τα στέλνεις. Για να γραφτεί όταν γεννηθεί, εμείς το κάναμε στο νοσοκομείο, ήταν υποχρεωτικό. εφόσον είχαμε παντρευτεί Ελλάδα, θέλαν μόνο τη ληξιαρχικη πράξη γάμου, αυθεντική και μεταφρασμένη και 20 ?, αυτά. Ό,τι άλλο θες, πες μου.Εσένα πώς πάει η εγκυμοσύνη, σε ποιό μήνα είσαι τώρα;

Χαιρομαι που τα πραγματα πανε καλα για σενα και το μωρακι σου και θυλαζεται κανονικα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Εγω εμαι ήδη 6 μηνών εγκυος. Καταλαβαινω οτι δεν εχεις πολυ χρονο τωρα με τον μπεμπη , λογικο ειναι!!! Μηπως εχει καποια λιστα με τα πραγματα που χρειαστηκες στο νοσοκομειο; εχω βρει βεβαια μια απο το σιτε της κλινικης αλλα δεν θελω να μου ξεγυγει κατι :mrgreen: . Να περνας καλα!

Να ευχηθώ για την μπεμπα και στην Ευαγγελια ! ! ! Καλοτυχη να ειναι και να σας ζησει !!!! Αν θες γραψε μας και εσυ για την εμπειρία σου.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ισαβελλα. Εγω μενω βορεια,στο Bielefeld,NRW, ειμαστε καμια ωρα απο ντορτμουντ. Εχω εναν μπομπιρα 8 μηνων τωρα. Εσενα ειναι το πρωτο σου παιδακι;Ποσο καιρο εισαι Γερμανια; Σου ευχομαι μια ομορφη εγκυμοσυνη να εχεις!!


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σου Luz.βρισκομαι στη Γερμανία 1,5χρόνο.οχι δεν είναι το πρώτο.εχασα το πρώτο μου μωράκι.γεννηθηκε πρόωρα.εχω ένα σωρό απορίες για το γερμανικό σύστημα.ο γιατρός με βλέπει μια φορά το μήνα... Ειναι δυνατόν;να σου ζήσει ο μικρούλης.παιρνεις κάποιο επίδομα για το μωρό;εγώ δεν δουλεύω,δεν έχω δουλέψει καθόλου όσο είμαι εδώ και δεν ξέρω τι ισχύει.σε ευχαριστώ. Ελπίζω να πάνε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ισαβελλα και Χριστός ανεστη!Λυπάμαι πολυ για το πρωτο σου μωρακι..

Ποτε έχεις ΠΗΤ;

Να σου πω και μένα καθε μήνα νομίζω με έβλεπε εκτός απο το πρωτο τριμηνο που ηταν δυο οι υπερηχοι κ ενας που επιβεβαιωσε την εγκυμοσύνη. Έκανα κ την αυχενικη διαφάνεια επιπλέον στο συνεργάτη της δικιάς μου επειδη είναι πιστοποιημενος. Στο β τρίμηνο ηταν ενας ο υπερηχος κ ξεχωριστά έκανα τον β επιπεδου κ στο τρίτο το ίδιο αν θυμάμαι καλα,εναν υπερηχο στη δικια μου κ ξεχωριστα το ντοπλερ. Μετα τον τελευταίο υπέρηχο, καναμε μονο καρδιοτοκογραφο. Μια φορα ήθελα να δουμε το μπεμπέ γιατί ειχαμε παει με τον άντρα μου αλλα δεν ηταν στο προγραμμα,οποτε τον πληρώσαμε.,38 ?.

Για το παιδί παιρνουν ολοι Kindergeld, είναι 190? το μηνα μεχρι τα 18 τους χρόνια. Θα σας τα πούνε, θα σας δώσουν το πιστοποιητικο γέννησης να κανετε την αίτηση. Μετα τη γέννα, 8 εβδομαδες μετα κ για ενα χρόνο δικαιούσαι Elterngeld Νομιζω αν δεν έχεις δουλέψει καθόλου είναι 300? το μηνα


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΗΤ εψω 10/11.εκανα την αυχενικη σε πιστοποιημενο γιατρο κ κρατησε 10λεπτα.για τον β επιπεδου θα παω σε αλλον.ξερεις σε ποια εβδομαδα γινεται εδω;δεν κινουμαι...προσεχω παρα πολυ...τι χρειαζεται ενα μωρακι στην αρχη...ολα θα τα ψωνισει ο αντρας μου η εγω απο το ιντερνετ.δεν βγαινω καθολου.αγορακι εχουμε.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Και εγώ περιμένω 10/10 το μωράκι μου που ακόμα δεν μου έχουν πει τι φύλο είναι... Μένω κοντά στην Stuttgart εδώ και 1,5 χρόνο.ολο το σύστημα είναι τόσο διαφορετικό από Ελλάδα και έχω ανχωθει παρά πολυ. Αν υπάρχει κάποια μανούλα που έχει γεννήσει εδώ πολυ θα το εκτιμούσα να μου έδειχνε λιγο φως γιατί δεν έχω ιδέα τι κάνουν εδώ και είναι και το πρώτο μου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΤ εψω 10/11.εκανα την αυχενικη σε πιστοποιημενο γιατρο κ κρατησε 10λεπτα.για τον β επιπεδου θα παω σε αλλον.ξερεις σε ποια εβδομαδα γινεται εδω;δεν κινουμαι...προσεχω παρα πολυ...τι χρειαζεται ενα μωρακι στην αρχη...ολα θα τα ψωνισει ο αντρας μου η εγω απο το ιντερνετ.δεν βγαινω καθολου.αγορακι εχουμε.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Εμενα στην αυχενικη κρατησε λιγη ωρα η μετρηση της διαφανειας κ του ρινικου οστου,ηταν σε πολυ καλη θεση κ το εκανε γρηγορα. Κατσαμε ομως λιγη παραπανω ωρα για να τσεκαρει τα οργανα,την καρδια,τις κοιλιες της καρδιας κτλ Εκανε εναν πληρη ελεγχο.

Β επιπεδου αν θυμαμαι καλα,γυρω στην 20η εβδομαδα,νομιζω 23η τον καναμε. Τοτε μας ειπαν κ το φυλο του μωρου. Η δικη μου η γιατρος το ειχε δει κ μας το ειπε την 19η η 20η εβδομαδα. Επισης μου ειπε οτι γενικα δε λενε το φυλο νωρις για να μην εχουν περιπτωσεις εκτρωσεων λογω φυλου! (επαθα ενα σοκ οταν μου το ειπε)

Εχεις καποιο θεμα και δεν πρεπει να κινεισαι; Πρεπει να ειναι δυσκολο.. Ειχαμε στο γκρουπ κοπελες που ειχαν θεμα με αποκολληση και εμειναν αρκετο καιρο στο κρεβατι μεχρι να παρουν το οκ απο το γιατρο. Παιζει και σε σενα τετοιο θεμα; (αν θες φυσικα μου λες)

Για αυτα που χρειαζεται ενα μωρο,εμας μας εδωσαν μια λιστα στα μαθηματα τοκετου. Η μαια μας εγραψε τι χρειαζομαστε για το μωρο σαν πρωτα πραγματα, για εμας στην κλινικη κ για το μωρο στην κλινικη. ( για το μωρο μονο τα ρουχα εξοδου θες, ολα τα αλλα στα δινουν).

Μπορεις να παρεις ο,τι θες απο το ιντερνετ αλλα πχ καροτσι καλο ειναι να το δεις απο κοντα. Καθισματακι αυτοκινητου maxi cosi εχουν ολοι οποτε μπορεις κ μεσω ιντερνετ. Για τα ρουχα του μωρου αν δεν σου δωσουν γνωστοι σου,παρε πολυ λιγα στο νουμερο 50,λιγα περισσοτερα στο 56. Απο C&A , H&M, Family,

Κατι βασικο ειναι να βρεις μαια να ερχεται μετα στο σπιτι σου για να παρακολουθει εσενα κ το μωρο. Εγω δυσκολευτηκα πολυ γιατι ηταν καλοκαιρι κ εφευγαν ολες. πιστευω εσενα θα ειναι πιο ευκολο..

Αν θυμηθω κ κατι αλλο θα σου πω


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Και εγώ περιμένω 10/10 το μωράκι μου που ακόμα δεν μου έχουν πει τι φύλο είναι... Μένω κοντά στην Stuttgart εδώ και 1,5 χρόνο.ολο το σύστημα είναι τόσο διαφορετικό από Ελλάδα και έχω ανχωθει παρά πολυ. Αν υπάρχει κάποια μανούλα που έχει γεννήσει εδώ πολυ θα το εκτιμούσα να μου έδειχνε λιγο φως γιατί δεν έχω ιδέα τι κάνουν εδώ και είναι και το πρώτο μου.

Γεια σου! Ευχομαι να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!

Γιατι εχεις αγχωθει; Δεν υπαρχει λογος!

Και εγω εδω γεννησα περσι κ ειναι το πρωτο μου. Δεν ειχα καθολου αγχος,μου εμπνεουν πολλη εμπιστοσυνη,εχουν πολυ καλο συστημα πιστευω. Τι θες να μαθεις;


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Luz σε ευχαριστώ. Γεννησα προωρα στην 29εβδομάδα και έχασα το μωρό.απο την 26 ήμουν με σπασμένα νερά.προσεχω γιατί δεν ξέρω την αιτια.δεν βρέθηκε τίποτα.ησουν στις μανούλες Αυγούστου.ημουν κ εγώ εκεί αλλά.....μαία ψάχνουμε ήδη.δεν μιλάω γερμανικά κ έχω μεταφραστεί τον άντρα μου.θα πάμε όμως και στα μαθήματα.εχω γεννήσει βλέπεις και ξέρω...για καρότσι δεν ψάχνω έχω βρει της knorr ένα δερμάτινο.ελπιζω βέβαια να χωράει στο ιχ.εχω υγρα λευκά και σαν νερό και φοβάμαι τόσο πολύ μην πάθω τα ίδια.ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικά.στην αυχενική δεν έδωσε βάση στα όργανα.θα πάω σε άλλον για β επιπέδου.20κ 4 θα είμαι.ο γιατρός που με παρακολουθεί μετράει μόνο τον κορμό του παιδιού και τίποτα άλλο.ουρα κάθε φορά και τρυπη,α στο δάχτυλό.τι μετράει δεν ξέρω;α μου ελέγχει και τον τράχηλο αλλά και τα υγρά για τυχόν ύπαρξη μικροβιου.εσεις κάνατε κάτι επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...