Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Αν και κάπως καθυστερημένα, Ελενάδα και Γρια (τι όνομα είναι αυτό!), καλως ήρθατε στο φόρουμ. Σας εύχομαι μια ήρεμη εγκυμοσύνη και γρήγορα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλια σας.

Γριά, γέννησα πέρσυ στην Αγλλία. Το σύστημα δεν είναι σα της Ελλάδας, δύο μόνο υπέρηχους θα κάνεις, και συνολικά γύρω στα 8 με 10 ραντεβού με μαία. Ισως κάποιες φορές να στενοχωριέσαι και να ανησυχείς βρε τι κάνουν αυτοί, αλλά όλα θα παν καλά. Κοίτα απλώς να χαρείς αυτή τη περίοδο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αν και κάπως καθυστερημένα, Ελενάδα και Γρια (τι όνομα είναι αυτό!), καλως ήρθατε στο φόρουμ. Σας εύχομαι μια ήρεμη εγκυμοσύνη και γρήγορα να κρατάτε τα μωράκια σας στην αγκαλια σας.

Γριά, γέννησα πέρσυ στην Αγλλία. Το σύστημα δεν είναι σα της Ελλάδας, δύο μόνο υπέρηχους θα κάνεις, και συνολικά γύρω στα 8 με 10 ραντεβού με μαία. Ισως κάποιες φορές να στενοχωριέσαι και να ανησυχείς βρε τι κάνουν αυτοί, αλλά όλα θα παν καλά. Κοίτα απλώς να χαρείς αυτή τη περίοδο!

σε ευχαριστω πολυ Δεσποινα για τις ευχες και το καλοσωρισμα.

τωρα ειμαι 28 βδομαδων,κι εχω ηδη παει 2 φορες στην μαια,και 1 φορα στο νοσοκομειο για scan,προφανως το αναλογο β' επιπεδου,που εχουμε και στην Ελλαδα,μονο που εδω δεν το χρυσοπληρωνεις.

ηθελα να σας ρωτησω την γνωμη σας σχετικα με τα εμβολια που συνιστουν εδω,να κανουμε οι εγκυμονουσες.ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα τα κανω.


as1cEPS0g410010MjkyZHwwNjIwZHw.gif"]as1cEPS0g410010MjkyZHwwNjIwZHw.gif[/url]

countdown-1370581200z1394773200zp.png

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΜΟΝΑΚΙ IS BACK!!!! Κοριτσακια μου γλυκά, μου λειψατε ....Καλως ηρθατε και τα νεα κοριτσακια στην παρεα! ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!! Εν συντομια σας γραφω πως κ εγω κ η μπουμπου ειμαστε καλα!!! Θα σας γραψω μεσα στις επομεες μερες ...φιλουμπες λεμονατες!

να σου ζησει η μπεμπα!τελειο χριστουγεννιατικο δωρο!


as1cEPS0g410010MjkyZHwwNjIwZHw.gif"]as1cEPS0g410010MjkyZHwwNjIwZHw.gif[/url]

countdown-1370581200z1394773200zp.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σε ευχαριστω πολυ Δεσποινα για τις ευχες και το καλοσωρισμα.

τωρα ειμαι 28 βδομαδων,κι εχω ηδη παει 2 φορες στην μαια,και 1 φορα στο νοσοκομειο για scan,προφανως το αναλογο β' επιπεδου,που εχουμε και στην Ελλαδα,μονο που εδω δεν το χρυσοπληρωνεις.

ηθελα να σας ρωτησω την γνωμη σας σχετικα με τα εμβολια που συνιστουν εδω,να κανουμε οι εγκυμονουσες.ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα τα κανω.

Εγώ το έκανα το πρώτο εμβόλιο και θα κάνω και το δεύτερο στην 28 εβδομάδα. Δεν το ρίσκαρα. Ήταν το μόνο θέμα που είδα τον GP σοβαρό.Τώρα υποτίθεται ότι μπαίνω στην 10 και το ραντεβού μου είναι για τέλος της (υποτιθέμενης) 12 εβδομάδας!!! Κοινώς δεν ξέρω ούτε που πατώ, ούτε που βρίσκομαι. Φολικό σου έδωσε; Εγώ αν δεν επέμενα να μου γράψει θα έπαιρνα το ελεύθερο των 400 μg αντί για των 5 mg!

Στην αρχή φρικάρισα με τον ανύπαρκτο ουσιαστικά προγεννητικό έλεγχο εδώ κι είπα να χαλαρώσω, προσευχόμενη για το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλώντας για τα εμβόλια, κι εγώ τα έκανα όλα, μάλιστα στο αντιγριπικό 2 φορές μία τέλος φεβρουαρίου(χειμώνας 2011-12) και μία αρχές φθινοπώρου το καινούριο (χειμώνας 2012-13). Επιπλέον, τους κυνήγησα να κάνω και το έκτακτο που είχαν βγάλει για κοκκύτη γιατί το συστήνανε μέχρι την 38η εβδομάδα κι εγώ ήμουν στην 37η όταν το είπαν στις ειδήσεις, δεν έκατσα να περιμένω γράμματα κτλ.

Το μωρό μοιράζεται τα αντισώματά σου τους πρώτους 3 μήνες κι εδώ αναγκαστικά θα βγείτε, και σε λεωφορεία θα μπείτε και σε γραφεία θα πάτε κτλ κτλ


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κ απο μενα, ειμαι καινουρια εγκυμονουσα(28 weeks) στην αγγλια! ηθελα να ρωτησω το εμβολιο για κοκκιτη το κανεις στον gp?ελεγα αρχθκα να μη το κανω αλλα καθε φορα η μαια μου το αναφερει σαν κατι πολυ απαραιτητο..

Link to comment
Share on other sites

Κατριν, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. Γέννησα στην Αγγλία το καλοκαίρι του 2012, κανένας δε μου είχε αναφέρει κάτι για εμβόλιο. Βέβαια η δικιά μου μαία ήταν κάπως στον κόσμο της. Δε ξέρω αν άλλαξαν οι συστάσεις τα τελευταία χρόνια, ή έχει να κάνει και με τη περιοχή που είσαι. Προσωπικά, και να μου το έλεγαν δε θα το έκανα, αλλά πρέπει να κοιτάξεις τι είναι καλύτερο για εσένα. Καλή σου συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα, ειμαι καινουρια εγκυμονουσα(28 weeks) στην αγγλια! ηθελα να ρωτησω το εμβολιο για κοκκιτη το κανεις στον gp?ελεγα αρχθκα να μη το κανω αλλα καθε φορα η μαια μου το αναφερει σαν κατι πολυ απαραιτητο..

Εγώ το έγραψα και παραπάνω πάντως, τα έκανα όλα. Το 2012 που γέννησα εγώ είχε επιδημία κοκκύτη, δεν ξέρω αν έπεσε ο αριθμός των κρουσματων μετά τους μαζικούς εμβολιασμούς.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι εδώ δεν είναι Ελλάδα, το μωρό κι έξω θα το βγάλεις, και σε λεωφορείο θα μπει, και στο σούπερμάρκετ θα πάει και για καφέ και και και.... οπότε όσα περισσότερα αντισώματα έχετε, τόσο το καλύτερο.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Δεσποινα κ mamma tomato! τελικα κανονισα να το κανω την αλλη βδομαδα, γιατι σκεφτηκα κ εγω, οτι θα κυκλοφορω εξω οποτε ας ειμαι φυλαγμενη..

να σας ρωτησω κ κατι αλλο, στο νοσοκομειο ποσες μερες καθησατε? και τι ειχατε παρει μαζι σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Katrin πώς είσαι; Τελικα το έκανες το εμβόλιο;

Γέννησα Τετάρτη χαράματα, γύρω στις 3.00 και σπίτι πήγαμε τη Πέμπτη το απόγευμα. Δεν ειχα κάνει επισκληρίδιο, είχα μόνο ένα ράμμα, δε πονούσα καθόλου, ήθελα να φύγω δεν άντεχα να μείνω άλλο στο νοσοκομείο. Ισως αν είχα κάνει επισκληρίδιο να έμεινα μια μέρα ακόμα. Γενικά μας ρώτησαν αν θέλουμε να φύγουμε, αλλά από την άλλη δε μας είπαν και καθίστε!

Για το τι να πάρεις μαζί σου, γενικά ότι λεν στο ίντερνετ για το βαλιτσάκι. Αυτά που τελικά μου χρειάστηκαν και δε τα είχά ήταν κανένα σιντι/Mp3 με μουσική, στο δωμάτιο τοκετού είχε mp3 player,αν δεν έχει σε εσας, κανένα κινητό με μουσική, θα χρειαστεί για να χαλαρώσεις. Για το μωρό να πάρεις ρουχαλάκια για νεογέννητο με καπελάκι, εγώ γέννησα Ιούλιο σε μίνι καύσωνα, αλλά στο νοσοκομείο μας έλεγαν να τα φοράμε καπέλο, και λίγες μέρες μετά.

Για δικά σου ρούχα, είχα διαβάσει πολλά και είχα πάρει νυχτικάκια μόνο, και το μετάνιωσα. Καλύτερα να πάρεις ότι σε βολεύει εσένα, αλλά τη μέρα που κυκλοφορούσαν και πολλοί στο θάλαμο θα προτιμούσα να είχα άνετες φορμίτσες, βολικές μπλούζες.

Ακόμα κατά την ώρα του τοκετού φορούρα μια μακρύα μπλούζα/φορεματάκι, αλλά όταν γεννήθηκε η μικρή, αντί να την βάλω πανω μου την έβαλα πάνω στη μπλούζα. Δε ξέρω τι έκαναν άλλες, επειδή όμως ντρεπόμου να εί,αι και τελείως γυμνή θα πρότινα ένα νυχτικάκι που ανοίγει από μπροστά. βέβαια όλα αυτά είναι επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Ελα Δέσποινα! μακάρι και εγώ να χω τοκετό γρήγορο σαν και σένα! μπράβο που δεν έκανες επισκληρίδιο, εγώ δεν είμαι τόσο θαρραλέα νομίζω, αν έχω επιλογή θα την κάνω σίγουρα.

διαβάζω από διάφορα sites τι χρειάζεται για hospital bag, και δεν ήξερα σίγουρα αν σου δίνουν αυτό το κλασσικό νοσοκομειακό νυχτικό ή φέρνεις το δικό σου, αν δίνουν πάνες μωρού κτλ.. ασε που βλέπω ολες οι Αγγλίδες έχουν ήδη έτοιμο το βαλιτσάκι και εγώ ακόμα δεν έχω πάρει τίποτα.. θα πάω αυτή τη βδομάδα επίσκεψη στο labour ward οπότε θα έχω ίσως καλύτερη εικόνα τι χρειάζεται και τι να περιμένω. ούτε και εγώ νομίζω θα θέλω ναμαι γυμνή, οπότε σίγουρα θα πάρω κάτι που θάχει κουμπάκια.

εμβόλιο θα κάνω μες τη βδομάδα, ειπα να το κάνω για καλό και για κακό.

Antenatal classes κάνατε? στην κλινική που είμαι είναι ήδη όλα κλεισμένα τα μαθήματα και μου είπαν αν θέλω να κάνω private nhs που στοιχίζει βέβαια 120£ για ένα πρωινό!! μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό, δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά.

Επίσης αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι πως θα κανονίσω να ρθει η μητέρα μου, εστω και για λίγο. Το σπίτι μας είναι μικρό οπότε θαναι δύσκολα ναμαστε ολοι μαζί με το νεογέννητο, οπότε έλεγα μήπως μείνουν οι γονείς μου λίγες μέρες σε μια pansion που έχουμε εγώ κοντά στο σπίτι. Από την άλλη δεν θέλω να μας βγεί και ο κούκος αηδόνι και πόσο μάλλον όταν δεν μπορείς να προβλέψεις πότε θα έρθει το μωράκι!

εσύ είχες βοήθεια από γονείς ή τα βγάλατε πέρα μόνοι σας με τον άντρα σου? Ο δικός μου ο καημένος για να μου δώσει θάρρος μου λέει ότι θα τα καταφέρουμε κ μόνοι μας, θα πάρει άδεια εκείνες τις μέρες, αλλά όσες φιλες μου έχουν γεννήσει (στην Ελλάδα όμως) μουπαν ότι καλά είναι ναχεις την μαμά σου για λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα (φαντάζομαι έτσι σε λένε) σε ποια βδομάδα είσαι; Που γεννάς;

Για τη βαλιτσά, καλά είναι να την ετοιμάσεις, αλλά μη τρελαίνεσαι κιόλας. Εγώ είχα και πάνες για τη μικρή και βαμβάκι. Ισως να έδιναν και στο νοσοκομείο, αλλά δε ζήτησα. Α, και για το βαμβάκι, εκεί μας έλεγαν πως είναι καλά οι μπαλίτσες, εγώ βολεύτηκα περισσότερο με τα τετράγωνα, αλλά είναι και πιο ακριβά.

Για τη επισκληρίδιο, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, δε την έκανα γιατί δε μου τη πρόσφεράν! Βέβαια άντεξα και χωρίς. Μου φαίνεται πως ξέρουν οι μαίες, και άμα δουν πως αντέχεις το τρενάρουν!

Για τα μαθήματα εγώ είχα κάνει μόνο ένα, κάποιες ώρες για το ανώδυνο τοκετό. Δε προσέφεραν παραπάνω. Μια γνωστή μου στην Ουαλία είχε κάνει περισσότερα. Καλά ήταν κάτι έμαθα, και το πιο βασικό γνώρισα κάπως και το χώρο του νοσοκομείου. Αν μπορείς θα σου πρότεινα να κάνεις μαθήματα πρώτων βοηθειών για βρέφη. Δε θα τα χρειαστείς άμεσα, και καλά θα ήταν να μη τα χρειαστείς ποτέ, αλλά μετά τη γέννα σίγουρα δε θα έχεις χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Για τη γεννα και μαμάδες/ πεθερές, γνώμη μου πάντα, αν έχεις μια σχετικά καλή γέννα και έναν συνεργάσημο σύζυγο που αντέχει, μια χαρά θα τα βγάλετε και χωρίς γονείς. Μάλλον καλύτερα θα τα καταφέρετε χωρίς γονείς, ιδίως αν θέλεις να θηλάσεις. Νομίζω ο άντρας σου δικαιούται 2 βδομάδες άδεια, αλλά η μία είναι ανευ αποδοχών, ή έστω πολύ λίγα χρήματα.

Σε εμάς τα πεθερικά ήρθαν όταν η μικρή έγινε 1 μηνών για δυο βδομάδες και στη συνέχεια η μητέρα μου για άλλες 3 βδομάδες, πρώτων γιατί και αυτοί ήθελαν να δουν τη μικρή, αλλά κααι για να μας βοηθήσουν γιατί μετακομίζαμε σε άλλη χώρα και ο άντρας μου έλειπε εκείνο το μήνα.

Οσο για τις Ελληνίδες, όταν ξέρεις πως υπάρχει βοήθεια, τότε νομίζεις πως τη χρειάζεσαι κιόλας. Αλλωστε μου φαίνεται πως τα άτομα μου έχουν ζήσει στο εξωτερικό μπορούν να αντιμετωπίσουν κάποιες καταστάσεις πιο καλά από όσο άτομα που είχαν πάντα τη βοήθεια των γονιών. Βέβαια είναι και στο άτομο.

Link to comment
Share on other sites

ελα Δεσποινα, Κατερινα εδω!

ειμαι 30weeks τωρα και ειμαι Surrey..

αχ, δικιο εχεις μου φαινεται θα σταματησω να ακουω τις κοπελες που γεννησαν ελλαδα εδω εμεις ειμαστε αλλιως. και να σου πω, αν ειναι καλη η εγκυμοσυνη το να τρεχεις καθε τρεις κ λιγο στο γιατρο ή με καθε βηξιμο να παιρνεις τηλ., τωρα μου φαινεται υπερβολικο(ασε που εχουν ξοδεψει κ ενα σωρο λεφτα απο τις επισκεψεις κ εμεις εδω τα εχουμε δωρεαν)

τελος παντων, μαλλον κ εγω αν ολα πανε καλα μετα τη γεννα θα τους πω να ερθουν..

την κλινικη που θα γεννησω την ειδα γιατι μας εκαναν labour ward tour, οποτε ξερω που θα βρισκομαι.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν το μωρακι τοχεις διπλα σου ή στο φερνουν να το θηλασεις μονο. εσεις πως εισασταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...