Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Λοιπον κοριτσια πηγα στον γιατρο... ο μπεμπης μας ειναι 990 γραμμαρια!!! Σχεδον τα φτασαμε το κιλο!!! :-P

Ειναι με το κεφαλακι κατι και τα ποδια πανω!!! Γι'αυτο τρωω τα κλοτσιδια στο στομαχι!!! :tongue:

Τον ρωτησαμε τιμη και μας ειπε 1500?. Καλα μου φαινεται γενικως...

Τον ρωτησα και για τα μαθηματα ανωδυνου και μου ειπε οτι αν κανω επισκληρηδιο δεν εχουν νοημα...Οποτε δεν θα κανω!!! Αφου θελω επησκληριδιο...


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ηρθα και γω.....για καληνύχτα, σέρνομαι!

Και γω πρέπει να πληρωθώ για την αναρρωτική, επιτροπή πάω μεθαύριο....καλά κρασιά! Ικα το χάος ολέ. Δε ξέρω και τίποτα από τα διαδικαστικά....

Οσο για τα μαθήματα ανώδυνου και την επισκληρίδιο...δε συμφωνώ.

Αν μπορείς να τα κάνεις, κάνε τα.

Πρώτον ποτέ δε μπορείς να ξέρεις πως θα γεννήσεις, αν θα κάνεις ή όχι επισκληρίδιο, μπορεί να μη προλάβεις ή να μη γίνεται για κάποιο λόγο εκείνη την ώρα.

Και βέβαια βοηθούν!

Αν ξερεις να βοηθήσεις, βοηθάς! Ασχετο αν έχεις επισκληρίδιο. Δεν είσαι και παράλυτη, απλά δεν πονάς τόσο. Εσύ κάνεις τη δουλειά, ιδίως στις εξωθήσεις. Πως θα βγει, μόνο του? Θέλει συνεργασία από σένα για να γίνει πιο εύκολα και καλά και να ταλαιπωρηθείτε όσο γίνεται λιγότερο και συ και το μωρό, αν έχεις κατανοήσει τι συμβαίνει και τι να κάνεις, θα είναι σίγουρα καλύτερα. Χωρια που την επισκληρίδιο δε τη κάνεις με το που πας στο νοσοκομείο. Μπορεί να περάσει ώρα. Και αν ξέρεις αναπνοές κλπ θα βοηθήσεις τον εαυτό σου να μην εξαντληθεί.

Τέλος, στα μαθήματα λένε και ένα σωρό άλλα χρήσιμα πράγματα.

Σόρι για το μακρυνάρι αλλά επειδή εμένα προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ τα μαθήματα, ψυχολογικά και πρακτικά, (ο τοκετός από χαμένη υπόθεση έγινε γρήγορος και πανεύκολος λόγω της δικής μου καλής συνεργασίας), έχω γίνει φαν!

Και θα ξανακάνω φέτος επανάληψη!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια πηγα στον γιατρο... ο μπεμπης μας ειναι 990 γραμμαρια!!! Σχεδον τα φτασαμε το κιλο!!! :-P

Ειναι με το κεφαλακι κατι και τα ποδια πανω!!! Γι'αυτο τρωω τα κλοτσιδια στο στομαχι!!! :tongue:

Τον ρωτησαμε τιμη και μας ειπε 1500?. Καλα μου φαινεται γενικως...

Τον ρωτησα και για τα μαθηματα ανωδυνου και μου ειπε οτι αν κανω επισκληρηδιο δεν εχουν νοημα...Οποτε δεν θα κανω!!! Αφου θελω επησκληριδιο...

Μαριλενα μου να χαιρεσαι τον μπεμπακο σου αντρουλης ολοκληρος!!!

πολυ καλη τιμη ο γιατρος σου σε ιδιωτικο να φανταστω??

Εγω που θα γεννησω σε δημοσιο θα του δωσω απο οσο υπολογιζω σχεδον τα μισα χωρια το δωματιο που θελω να παρω μονοκλινο αν βρω!!120 ευρω/μερα νομιζω οτι αξιζει!!! παντως και εγω θα σε συμβουλευα να κανεις μαθηματα υπαρχουν πολλες γυναικες που ασχετα απο την επισκληρηδιο τα εξυμνουν λενε οτι σε κρατανε ησυχη και αντι να βογκας γιατι (και με την επισκληρηδιο εχεις καποιους πονους) να ανασαινεις ηρεμα και σπρωχνεις που εκεινη την ωρα αυτο χρειαζεται ωστε να μην ταλαιπωρηθουν και τα μωρακια μας και να τελειωσει πιο γρηγορα ο τοκετος!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κουκλιτσες ευτυχως μου εφυγε απο το κεφαλι μου ενα βαρος!!! πηρα την καμπυλη και ηταν πολυ καλη ειχα:

0΄ = 80

60΄ = 106

120΄ = 99

και γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη 5,2.

Τωρα μας μενει η καλλιεργεια που θα την παρω την Παρασκευη το απογευμα!! και αν ειναι και αυτη καθαρη τοτε η ασυστολη συχνουρια οφειλεται στην μπεμπουλα που κανει βουτιες αναποδες και οχι σε τιποτα αλλο, απλα θελουμε να ειμαστε σιγουροι απο οσο μου ειπε ο γιατρος μου!!!

Λοιπον χθες πηγα στα carrefour στο Avenue και βρηκα ρομπιτσα και κατι πανεμορφα πιτζαμακια απο αυτα που δενουνε μπροστα και εχουν πολλα περιθωρια για την κοιλιτσα που την σπρωχνει συνεχεια η μπεμπουλα με καλοκαιρινο μανικακι και με δυνατοτητα να κατεβει η ραντα για τον θηλασμο!!

Αγγελικουλα μου που εισαι κουκλιτσα μου? φιλακια στον πριγκιπακο σου!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλά Μαριλένα δε το πιστεύω...... το ίδιο είχα διαλέξει και σε χρώμα, αλλά το έχουν όλοι, φέτος στην Τρίπολη όλες κυκλοφορούν με τέτοιο χρώμα στο καρότσι.... είναι φανταστικό όμως!!!!!!! καλορίζικο!!!!! και το μωράκι σου μια χαρά θα είναι...

εγώ παρόλο που έχω καταλήξει σε καρότσι, μου είπε η αδερφή μου να μην βιαστώ να το πάρω αφού μέχρι και το γενάρη δε θα το χρειαστώ και να περιμένω τα νέα χρώματα του 2011. το ξέρω οτι έχει δίκιο αλλά από την άλλη είναι και το μοναδικό καινούριο που θα ψωνίσω οπότε μια χαρά και μια βιασύνη την έχω.... τι να πω!!!!:?:

Καλά τώρα αν σας πώ ότι ήδη έχω παραγείλει το καρότσι και ειναι ακριβώς αυτό το σύστημα μόνο σε άλλο χρώμα? Πήρα το καφέ μπέζ αν κ είχα μπεί στον πειρασμό να πάρω ή το λαχανί ή το πορτοκαλί αλλά μετά σκέφτηκα να πάρω κάτι πιο όυδέτερο έτσι ώστε το δεύτερο νινάκι αν ειναι μπέμπα να μην με προβληματίσει! Επίσης να σας πώ οτι έβαλα την πωλήτρια να μου το βάλει στο πορτ μπαγκάζ για να δώ αν χωράει κ τελικά όλα μια χαρά έχω ενα citroen c3. Με το καλό κοριτσάκια μου καλορίζικα να ειναι όλα τα ψώνια μας κ με το καλό να υποδεχτούμε τα μωρουλίνια μας!!!!

Κουκλιτσες ευτυχως μου εφυγε απο το κεφαλι μου ενα βαρος!!! πηρα την καμπυλη και ηταν πολυ καλη ειχα:

0΄ = 80

60΄ = 106

120΄ = 99

και γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη 5,2.

Τωρα μας μενει η καλλιεργεια που θα την παρω την Παρασκευη το απογευμα!! και αν ειναι και αυτη καθαρη τοτε η ασυστολη συχνουρια οφειλεται στην μπεμπουλα που κανει βουτιες αναποδες και οχι σε τιποτα αλλο, απλα θελουμε να ειμαστε σιγουροι απο οσο μου ειπε ο γιατρος μου!!!

Λοιπον χθες πηγα στα carrefour στο Avenue και βρηκα ρομπιτσα και κατι πανεμορφα πιτζαμακια απο αυτα που δενουνε μπροστα και εχουν πολλα περιθωρια για την κοιλιτσα που την σπρωχνει συνεχεια η μπεμπουλα με καλοκαιρινο μανικακι και με δυνατοτητα να κατεβει η ραντα για τον θηλασμο!!

Αγγελικουλα μου που εισαι κουκλιτσα μου? φιλακια στον πριγκιπακο σου!!!

Μαργιουλίτσα μου συγχαρητήρια κοριτσάρα μου για την καμπύλη σου !!!!! :P:p Σουπερ ειναι! Μια χαρά θα είναι και η καλλιέργεια don't worry και μένα το βράδυ συνέχεια με πιάνει για πιπί και όταν στέκομαι αρκετή ώρα όρθια νομίζω οτι έχω ενα κιλό τσίσα κ τελικά βγάζω σταγόνες!!! Τα λουλούδια μας ειναι που σπρώχνουν γιατί ειναι με το κεφάλι κάτω μην ανησυχείς!!

Χάθηκα γιατι΄συνέχεια ξεπορτίζω κ ψωνίζω ανελέητα!!! Τώρα πάλι σε λιγάκι θα φύγω με την μαμά μου και θα πάμε στο Jumbo να πάρουμε κάτι σχολικά για την βαπτιστήρα μου αλλά εννοείται οτι θα χαζέψω και γενικά!!! Μου λείπει ακόμα ενας θερμός για μπιμπερό και δεν έχω αποφασίσει τι φιάλες φύλαξης γάλακτος να πάρω σχεδόν όλα τα υπόλοιπα τα έχω ήδη πάρει κ τα εχω στην άκρη απο το μαγαζί που παρήγγειλα κ το καροτσάκι! Λογικά θα τα πάρω σπίτι όλα σε καμιά 15αριά μέρες! Προχθές είχα πάει κ στο Mothercare και πήρα οτι άλλο δεν βρήκα στον ΔΗΜΑ και νομίζω οτι σιγά σιγά είμαστε κομπλέ! Βέβαια δεν εχω φτιάξει τα πράγματα για την βαλίτσα του μαιευτηρίου αλλά θα γίνει κ αυτό στον επόμενο μήνα!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα το ΘΕΟ κοριτσια ηθελα να γραψω τις Inohep και ειχα απελπιστει αλλα βρηκα εναν γιατρο του ΙΚΑ γυναικολογο (η πεθερα μου να ειναι καλα) και του παμε το βιβλιαριο και μου τα γραφει!

Τις innohep μπορεί να σου τις γράψει και ο οικογενειακός γιατρός (ο παθολόγος που γράφει στην τελευταία σελίδα του βιβλιαρίου του ΙΚΑ). Εγώ σε αυτόν πήγαινα στην αρχή και όλες τις έγκυες που ήμασταν εκεί μας εξυπηρετούσε κατά προτεραιότητα. Παρεμπιπτόντως, τις Innohep τις βρίσκεις εύκολα στο φαρμακείο? Εγώ τους δύο τελευταίους μήνες έχω πάει πολλές φορές γιατί μου τις βρίσκουν λίγες λίγες.

Πειραζει να μην παω για τα λεφτα σε 3 μερες??? Εδωσα το βιβλιαριο στον γιατρο για να μου γραψουν φαρμακα και δεν ξερω ποτε θα μου το δωσουν πισω...Εχει σημασια αν παω τελος του μηνα να πληρωθω???

Οσο για τα λεφτα το ξερω πως δεν ειναι πολλα...αλλα οσα και να ειναι κατι ειναι και αυτο. Δεν εχω σκοπο να ζητησω απο τον εργοδοτη λεφτα γιατι δεν μπορω την γκρινια!!! :mad:

Αφού έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία με τα χαρτιά τα λεφτά από το ΙΚΑ μπορείς να τα πάρεις μέσα σε 6 μήνες. Αλλά επειδή τα λεφτά του ΙΚΑ είναι πολύυυυυυ λίγα (εγώ για 15 μέρες είχα πάρει κάτι παραπάνω από 100 ευρώ) τα υπόλοιπα τα δικαιούσαι από τον εργοδότη και αυτός είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει (μόλις το επιβεβαίωσα και με τον λογιστή μας για να μην σου λέω βλακείες). Οπότε προσωπική μου άποψη είναι να μην του τα χαρίσεις του εργοδότη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια!

Πηγα την Δευτερα και ειδα την μπεμπουλα μου! Φτασαμε τα 1260 γραμμαρια και περιπου 40 εκετοστα!!! γιναμε ολοκληρες κοπελες!

Εβαψα χθες και το δωματιο της και αυριο θα μου περασει και την χρυσοσκονη πανω στο χρωμα. Ελπιζω να γινει καλο!Μολις στεγνωσει καλα θα βαλω και τα αυτοκολλητα/ταπετσαρια το πιθανοτερο ειναι να βαλω την χιονατη με τους 7 νανους.

χθες παρελαβα τα προικια και το καθισμα του αυτοκινητου! Σιγα σιγα ερχονται τα πραγματα και συγκινουμε η χαζομαμα! Χθες παλευαμε ολο το απογευμα με τον αντρα μου να δουμε πως δουλευει το καθισμα, ολοκληρη επιστημη ειναι!!!

Εσεις τι κανετε με τα ψωνια και το δωματιο?

Σας φιλω στην κοιλιτσα!


maWTp2.png716242kmi87gjtrd.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια!!

Ώραία πράγματα διαβάζω σήμερα.

Οντως τα λεφτά της αναρρωτικής απτο ικα είναι μηδαμινά. Οχι χαρίσματα στον εργοδότη, δε λέει! Κορίτσια έρχονται έξοδα ασταμάτητα τώρα εεεε?

Εμείς είμαστε έτοιμοι από βάψιμο δωματίου, κρεμάσαμε και το φωτιστικό. παραγγείλαμε κρεβάτι και συρταριέρα. Αυτά! Ολα τα άλλα τα έχουμε από πέρσι καινούργια ευτυχώς. Κάποια διακοσμητικά και κανα ράφι για το δωμάτιο θέλω, και ψώνισα και κάποια λίγα χειμερινά φορμάκια συμπληρωματικά.

Αυτά!

Δε ξέρω αν πρέπει να αγοράσω καινούργια μπιμπερό. Θα ρωτήσω τη παιδίατρο.

Μια καλή μου φίλη θα μου δώσει καρότσι διδύμων που θα χρειαστώ ασυζητητί γιατί και η Ζωή μου μωράκι είναι ακόμα, θέλει καρότσι για καιρό ακόμα! Ευτυχώς γιατί είναι ακριβά τα καρόττια και έχω ήδη 2 αγοράσει, το μεγάλο και το μπαστούνι. Δε λέει να αγοράσω και 3ο!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε κάθισμα αυτοκινήτου, πρέπει κάποια στιγμή να βάλουμε τη Ζωή στο επόμενο κάθισμα, το κανονικό που κοιτάει μπροστά, αφού το μπεμπέ που κοιτάει πίσω θα το χρησιμοποιήσει η Δανάη. Να το συνηθίσει το κορίτσι μου, μη της έρθει ξαφνικό!

Πωπωω θα χουμε 2 καρεκλάκια πίσω στο αυτοκίνητο!:shock:


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες-μανούλες καλημέρα!!!!

Μαριγούλα μια χαρά η καμπύλη...... μπράβο!!! και οι υπόλοιπες σούπερ θα είναι.

Αγγελικούλα μου καλορίζικο!!!! αυτό το χρώμα άρεσε στον άντρα μου, αλλά εγώ γενικώς είμαι του χρώματος. Αλλά τελικά θα περιμένω το 2011 για τα καινούρια χρώματα.

Κριστυ μια χαρά η μικρή.... τι μικρή, ολόκληρη κοπέλα πια!!!! ωραίο θα είναι αυτό που λες με τη χρυσόσκονη!! να ανεβάσεις φωτό όταν είναι έτοιμο.

Μαριλενάκι μια χαρά ο μικρός!!!!!!

οι υπόλοιπες καλα??? μια χαρά εύχομαι....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Honey ωραία θα είναι με 2 καθισματάκια στο αυτοκίνητο...... νομίζω για τα μπιμπερό μπορείς να αλλάξεις μόνο τις θυλές. αλλά ρώτα γιατί μπορεί να λέω βλακείες....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ρωτήσω γιατί είναι κρίμα μωρέ....έχω πάρα πολλά μπιμπερό!

Chiccο που δε τα μπορούσε στην αρχή, Nuk που δε μπορούσε τη θηλή.

Και εντέλει Philips Avent που μας έκαναν!

Και έχω μικρά, μεσαία, μεγάλα, ένα σωρό! Και θηλές τεσσάρων ειδών! Ασε, πολλά λεφτά!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ρωτήσω γιατί είναι κρίμα μωρέ....έχω πάρα πολλά μπιμπερό!

Chiccο που δε τα μπορούσε στην αρχή, Nuk που δε μπορούσε τη θηλή.

Και εντέλει Philips Avent που μας έκαναν!

Και έχω μικρά, μεσαία, μεγάλα, ένα σωρό! Και θηλές τεσσάρων ειδών! Ασε, πολλά λεφτά!

το φαντάζομαι...... γι'αυτό ρώτα για θυλές μόνο. Αν και ξέρω οτι βγάλανε κάτι καινούρια μπιμπερό με κάτι δε θυμάμαι πως το λένε..... αλλά αυτά είναι κόλπα των εταιριών για να πουλάνε. και το λέω αυτό όχι για εμάς που θα τα πάρουμε από την αρχή αυτά, αλλά για τις παλιές μαμάδες που ήδη τα έχουν. είχε ρωτήσει η αδερφή μου και τις είπαν "πάθανε τίποτα τα παιδιά σου που είχαν τα προηγούμενα μπιμπερο?? όχι, αρα δεν χρειάζεται εσύ να τα αλλάξεις.." τα συμπεράσματα δικά σας.....:-P


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, άστο....

Αμα είναι έτσι...

Πάμε σε καμιά βουνοκορφή να ζήσουμε και να τρώμε χόρτα που καλλιεργούμε εμείς, με δικό μας χώμα, σπόρους και νερό.

Αστο...

Ενα χάος, τι βιολογικό θα φάει το μωρό, τι βιολογική κρέμα θα βάλω στο πωπω του, τι οργανικό βαμβάκι θα χει το ζιπουνάκι, τι ιονιστή ατμόσφαιρας να πάρω, τι bpa free μπιμπερό, τι detto παντού, μη φάει ζάχαρη, μη φάει αλάτι...

Ασε, δε χρειάζονται όοοολα αυτά.

Ο,τι μπορείς κάνεις εννοείται!

Αλλά ειλικρινά έτσι όπως είναι πια η ζωή, αδύνατο να αποφύγεις όλα τα κακά.

Στη πράξη και γω το βλέπω σιγά σιγά.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απ'ότι λες Honey ότι το μωρό αποφασίζει ποιό μπιμπερό του αρέσει, άσχετο με τι μας αρεσει εμάς. Οπότε μήπως θα πρέπει να πάρω ένα μπιμπερό να υπάρχει και μετά αν του αρέσει του μπεμπιού παίρνω πάλι ίδιο, διαφορετικά αλλάζω και εφαρμόζουμε την τεχνική δοκιμής-σφάλματος μέχρι να βρούμε κάποιο να του αρέσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...