Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Aangelika8 είπε:

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

      Ναι εξέταση αίματος είναι. Εμένα μου ειχαν πει 6 εργάσιμες αλλά βγήκαν νωρίτερα. Κορίτσια μόλις μίλησα με την οικονομ για το θέμα (ο γυναικολόγος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα). Εκείνη μου είπε πως συμφωνεί με τον γυναικολόγο στο ότι δεν είχα κανένα λόγο να μπω σε διαδικασία εξετάσεων για κληρονομική θρομβοφιλια. Το συγκεκριμένο γονιδιο  που με προβληματίζει δεν έχει καμία κλινική σημασια στην κύηση. Και ότι η χρήση ή όχι αντιπηκτικών εξαρτάται κυρίως απο το ιστορικό της γυναικασ και τη φάση της κύησης.. αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή ποιος θα μου πει αν χρειάζομαι.. ο γυναικολόγος έλεγε όχι πριν τις εξετάσεις αυτές.. μου είπε αν θέλω να παω και στο Έλενα για περαιτέρω συζήτηση.. έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι γίνεται… 

Μανούλες Νοεμβρίου 2015


kaity

Recommended Posts

Linaki2012 μου δεν υπαρχει συγκεκριμενη ωρα αρκει να εισαι νηστικη πριν, να περιμενεις τουλαχιστον μιση ωρα πριν ξανα φας και αν μπορεις το σιδηρο να τον καταναλωνεις μαζι με χυμο πορτοκαλι.. Μακαρι να πανε ολα καλα και να μην χρειαστεις μεταγγιση.. Ποια σκευάσματα παιρνεις?

loma καλως ηρθες και με το καλο να υποδεχτειτε και το αγορακι σας!

στο θηλασμο ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα που χρειάζονται ειναι να το πιστευεις και να το θελεις πραγματικα... οσο και να διαβασεις, σε οσα σεμιναρια και να πας και οση θεωρια και να ξερεις εάν δεν εχεις τη θεληση να θηλασεις αποκλειστικα ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεθουν "εμποδια" στο δρομο σου...

Η δικη μου συμβουλη ειναι να βρεις ενα παιδιατρο που να ειναι και πιστοποιημένος συμβουλος μητρικου θηλασμου και να κλεισετε ενα ραντεβου μαζι με το συζηγο σου τουλαχιστον ενα μηνα πριν την γεννα. Θα σου λυσει πολλες απορίες εάν εχεις και οταν με το καλο γεννησεις θα μπορεις να έρθεις σε επαφη μαζί του εάν οτιδήποτε προκυψει τις πρωτες ωρες και μερες του μωρου σας!


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας. Φυσικα και θελω παρα πολυ να θηλασω και το πιστευω οτι θα γινει απλα ηθελα να εξοπλιστω απο πριν με ολες τις γνωσεις που μπορει να χρειαζονται και ειμαι ετοιμη. Δεν ξερω μπορει να ειμαι υπερβολικη.. Γιαυτο ειπα να ρωτησω τι γνωμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Η θρομβοφιλια δεν γινεται να εξαφανιστει.. ειναι στο dna μας. Οποτε και πολυ καλα κανεις και ξεκινησες αντιπηκτικες.. Καλο θα ειναι να πας σε ενα εξειδικευμενο κέντρο να κάνεις μια καλη και πιο γενικη εξεταση να σου πουν ακριβως τι γινεται!

Linaki2012 εκανες τον ενδοφλέβιο σίδηρο? Δεν έπιασε? Στην προηγουμενη εγκυμοσύνη πως ησουν? Ειναι το στίγμα βρε παιδάκι μου... δεν εχεις αναγκη τοσο απο σιδηρο οσο απο φυλικο..

Καλημερα κοριτσια.... :-) . Πως ειστε σημερα?

@Λιβελουλα σε εξειδικευμενο κεντρο θρομβοφιλιας πηγαινω αυτην την φορα.Τις δυο προηγουμενες εξετασεις μετα τις δυο αποβολες τις ειχα κανει δε γνωστο ιδιωτικο νοσοκ.. Τι να πω ....οπως μου εξηγησαν στο εργαστηριο συμβαινει μια γυναικα να χρειαζεται αντιπηκτικες κ στην επομενη να μην εχει προβλημα... Μαλιστα μια φιλη μου γεννησε δυο παιδακια με τν βοηθεια των αντιπηκτικων ενω στην τριτη δν χρειαστηκε

.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας. Φυσικα και θελω παρα πολυ να θηλασω και το πιστευω οτι θα γινει απλα ηθελα να εξοπλιστω απο πριν με ολες τις γνωσεις που μπορει να χρειαζονται και ειμαι ετοιμη. Δεν ξερω μπορει να ειμαι υπερβολικη.. Γιαυτο ειπα να ρωτησω τι γνωμη σας!

Καλα κανεις κοριτσακι μου και ρωτας! Ποτε καμια ερωτηση δεν ειναι υπερβολικη οταν αφορα τις αγωνιες και τους φοβους μιας μανουλας!


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Τι κανετε:!!; τα μπεμπακια σας είναι καλα;!!

Λιβελουλα μου γλυκιά θέλω μια χάρη. .αν μπορείς να αλλάξεις στο πίνακα κι ότι θα γεννήσω στο μητέρα και να βάλεις ότι θα γεννήσω στο αλεξαντρας (μέγαρο μουσικης)...Ευχαριστώ παραααα πολύ! !!!

Linaki2012. ...τα χει παίξει το λαπτοπ μου και το κινητό μου...και μου βγάζουν έτσι το τρικεράκι μου.... χάχα! ! Όσο για την αναιμία κύησης να ανησυχώ ;; :(


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσια μου πως ειστε? τι κανουν οι κοιλιτσες? Η δικη μας κουνιεται απο χτυπηματακια και τα νιωθει κι ο μπαμπας μας και παθαινει σοκ για κανα 10λεπτο :D

Καναμε β επιπεδου σημερα κι οοοολα μας ειναι μια χαρα! Τα μωρα ειναι 398 και 377...μικρουλικα πολυ.. αν τα συγκρινω και με τα δικα σας τα πουλακια!! Αλλα ειναι δυο κι ο γιατρος δεν ανεφερε τιποτα οποτε!! Τα ειδαμε και στο 4d !!! Παιδια τι πραγμα ηταν αυτο??? κουφαθηκαμε! Το αγορακι κουνηθηκε εκεινη την ωρα και ξαφνικα φανηκε αλληθωρο και μετα μονοφθαλμο και δεν του εβγαζε φωτο καλη, οποτε εχουμε μονο τη μικρη!!! Σαν δεινοσαυρακια ειπε ο αντρας μου οτι μοιαζουν :oops: χιχιχι! Αλλα ειναι οι καλυτερες φατσουλες ever!! Τωρα κοιταμε σαν τι μοιαζουν για να τους δωσουμε ονοματα και νομιζουμε τα βρηκαμε!!

Ομως τετοια ηρεμια νιωθω με τα αποτελεσματα, αντε να συνεχισουμε καλα κι ωραια μεχρι το τελος! Αααα κι ο τραχηλος 4εκ!!

Τα υπολοιπα κοριτσια διακοπαρουν?? κανουν μπανακια??


b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες Νοεμβρίου 2015!

tinamι ΠΗΤ 3/11.. κοριτσακι

Linaki2012 - ΠΗΤ 4/11....αγοράκι..

AthKos - ΠΗΤ 4/11 - ΙΑΣΩ..κοριτσάκι..

ΚΥΡΙΑΚΗ_ - ΠΗΤ 4/11...αγοράκι

Δελφίς ΠΗΤ 5/11..δύδιμα κοριτσάκι+?

Ειρηνη-ειρηνακι ΠΗΤ 5/11 κοριτσακι

ladyinred - ΠΗΤ 5/11..αγοράκι

Yellowgirl - ΠΗΤ 8/11..αγορακι

Sassa87 ΠΗΤ 8/11..κοριτσακι

Ankhesenamun - ΠΗΤ 9/1..

kyriakoula - ΠΗΤ 9/11..αγορακι..

ζωη π. - ΠΗΤ 11/11..κοριτσάκι Αλεξάνδρας (Μεγαρο μουσικης)

Anastasia_L- ΠΗΤ 12/11..αγοράκι

fraoulitsa6 - ΠΗΤ 14/11..κοριτσακι.. Πάτρα

anath ΠΗΤ 15/11..αγορακι Πάτρα-Ριο(ΠΓΝΠ)

Maoam ΠΗΤ 15-20/11..αγορακι και κοριτσακι

poliana-ΠΗΤ 16/11..κοριτσακι

annete - ΠΗΤ 17/11..

Stardust25 - ΠΗΤ 17/11..κοριτσακι

kaity - ΠΗΤ 19/11..αγορακι..Θεσσαλονικη-Αγιος Λουκας..

Dedi28 -ΠΗΤ..21/11 αγορακι

Sofia2002-ΠΗΤ..21/11

katerina_77 - ΠΗΤ 24/11..αγορακι- Έλενα(Αθηνα)

Liveloula ΠΗΤ 24/11..κοριτσάκι

balou81 - ΠΗΤ 26/11..κοριτσακι

vio.tz- ΠΗΤ 26/11..αγορακι

ioma- ΠΗΤ 27/11..αγορακι

eleniart - ΠΗΤ 29/11

depyfr -

Nefeli2014-


CVOEp3.png

jgkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια τι κανετε;!!! Τα μπέμπακια σας;!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό μόλις είδα την μπέμπουλα μας όλα καλά ... μεγάλωσε πήγε στα 858 γραμμάρια! Απλά έχω σκάσει για άλλο λόγο βρε κορίτσια μου ... και ψιλό αγχωθηκα... Μέχρι και τον προηγούμενο υπέρηχο ξέραμε ότι ήταν σε κεφάλικη προβολή. .. και σήμερα είδαμε ότι γύρισε ...σε ισχιακη προβολή. ... :( :( έχω σκάσει γιατί μου είπε η γιατρός ότι αν δεν γυρίσει αργότερα ....θα χρειαστεί καισαρική. . Κι εγώ πάω για φυσιολογικό ... . Κι έχω σκάσει από το άγχος ...και στενοχωρηθηκα και λιγάκι. .. καμιά παρόμοια εμπειρία ;;; η αν έχετε ακούσει κάτι από άλλες μανουλες;;; ....


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

εμεις καλα ζεστενομαστε πολυ πφφφ δυσκολο καλοκαιρι φετος...

Ζωη μου ειναι πολυ πολυ νωρις για να σε ανυσηχει η προβολη του παιδιου! εμενα ο γιος μου γυρνουσε συνεχως μεχρι κ που γεννησα (οταν γεννησα ηταν σε κεφαλικη προβολη αλλα εκανα καισαρικη για αλλους λογους) Πω πω ολοκληρο θηριο εγινε η μπεμπουλα σου! αραγε και το δικο μου να ειναι τοσο? Κανει τουμπες στη κοιλια μου και τρανταζεται ολοκληρη!

Μαοαμ τελεια νεα για τη β επεδπου σου! Ειδες τι φοβερο αισθημα να βλεπεις κανονικα φατσακια ? και εσυ εχεις διπλη ευτυχια! Οσο για τη φωτογραφια ουτε εμεις καταφεραμε να βγαλουμε γιατι κρυβοταν μεσα στα χερακια του :rolleyes:

Αυριο εχουμε γιατρο να δουμε αν ειναι ολα καλα επιτελους!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειδα το τρικερακι και μολις συνηδητοποιησα οτι σε λιγοτερο απο 3 μηνες θα εχω το μικρακι μου αγκαλια πω πω γρηγορα που περναει ο καιρος! απο Τεταρτη μπαινω επισημα στο 3ο τριμηνο


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

εμεις καλα ζεστενομαστε πολυ πφφφ δυσκολο καλοκαιρι φετος...

Ζωη μου ειναι πολυ πολυ νωρις για να σε ανυσηχει η προβολη του παιδιου! εμενα ο γιος μου γυρνουσε συνεχως μεχρι κ που γεννησα (οταν γεννησα ηταν σε κεφαλικη προβολη αλλα εκανα καισαρικη για αλλους λογους) Πω πω ολοκληρο θηριο εγινε η μπεμπουλα σου! αραγε και το δικο μου να ειναι τοσο? Κανει τουμπες στη κοιλια μου και τρανταζεται ολοκληρη!

Μαοαμ τελεια νεα για τη β επεδπου σου! Ειδες τι φοβερο αισθημα να βλεπεις κανονικα φατσακια ? και εσυ εχεις διπλη ευτυχια! Οσο για τη φωτογραφια ουτε εμεις καταφεραμε να βγαλουμε γιατι κρυβοταν μεσα στα χερακια του :rolleyes:

Αυριο εχουμε γιατρο να δουμε αν ειναι ολα καλα επιτελους!

.

Αχχ σ ευαχαριστω γλυκια μου Linaki2012!! Γιατι ειχα καταγχωθει απ την ωρα που το ακουσα'....ο μικρος σου ειχε γυρισει απο μονος του;!!μπραβοοοο!! ;) ναι εγινε θηριακι η μπεμπουλα!!μας ειπε οτι απ οτι φαινεται θα γινει ψηλη!!χαχα!ο πατερας της να δεις χαρες που εκανε!!καμαρωνε απο τωρα!!χαχα!! Αντε Linaki2012 καλα αποτελεσματα αυριο!!!και θα δεις θα χει μεγαλωσει πολυ το μπεμπακι σου αφου το νιωθεις κιολας!!!!!! Θα ναι ολοκληρος αντρακλας!!!!!! ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

My life is a real dream!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια τι κανετε;!!! Τα μπέμπακια σας;!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό μόλις είδα την μπέμπουλα μας όλα καλά ... μεγάλωσε πήγε στα 858 γραμμάρια! Απλά έχω σκάσει για άλλο λόγο βρε κορίτσια μου ... και ψιλό αγχωθηκα... Μέχρι και τον προηγούμενο υπέρηχο ξέραμε ότι ήταν σε κεφάλικη προβολή. .. και σήμερα είδαμε ότι γύρισε ...σε ισχιακη προβολή. ... :( :( έχω σκάσει γιατί μου είπε η γιατρός ότι αν δεν γυρίσει αργότερα ....θα χρειαστεί καισαρική. . Κι εγώ πάω για φυσιολογικό ... . Κι έχω σκάσει από το άγχος ...και στενοχωρηθηκα και λιγάκι. .. καμιά παρόμοια εμπειρία ;;; η αν έχετε ακούσει κάτι από άλλες μανουλες;;; ....

Αρχικα συγχαρητηρια για τα καλα αποτελέσματα στην β επιπεδου. Σημασία έχει μόνο ότι το μωράκι σου ειναι καλά. Οπως είπε και η Linaki είναι πολύ νωρίς και το μωρο μπορεί να γυρίσει. Αλλα ούτε στο μέλλον αν τυχόν χρειαστεί, μη σε τρομάζει η ιδέα της καισαρικής. Πολλες τη προτειμανε κιόλας ;) . Σημασία έχει το αποτέλεσμα, δηλ να παρεις το μωρό γερό στα χέρια σου.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! ελπιζω να ειστε ολες καλα!

Πωλινα μου μας εχει καψει ο καιρος εδω στην Κυπρο ολη μερα μεσα στο κλιματιστικο δεν αντεχεται αλλιως:( Στην μητερα πατριδα πως ειναι ο καιρος?Ελπιζω να ειναι λιγο καλυτερα αποτι εμας:rolleyes:

Εγω ειχα γιατρο την Παρασκευη ολα καλα ο μπεμπουλης μεγαλωνει κανονικα δεν τον ζυγισε γιατι το μηχανιμα του γιατρου μου ειναι λιγο αρχαιο:roll:Απο κινησεις ειναι σχεδον ολη τη μερα.... δεν τον νιωθω μονο οταν στεκομαι η κανω δουλειες και επισης εχω παρατηρησει ότι εχει ωραρια δλδ συγκεκριμενες ωρες που ειναι ησυχος (κοιμαται?) και ωρες που με τρελαινει στις κλωτσιες..Εχετε παρατηρησει κατι παρομοιο?

Ζωη Π. μου και εμενα το μωρο ειναι σε ισχυακη προβολη και απο οτι μου ειπε ο γιατρος μου 8 στα 10 μωρα σε αυτη τη φαση ειναι ετσι οποτε δεν πιστευω οτι πρεπει να σε ανησυχησει τουλαχιστον στο τωρινο σταδιο. Φυσικα για μενα δεν θα παιξει ρολο καθως παω για καισαρικη και δεν με ενοχλει καθολου, μην σου πω οτι την προτιμω καπως... φυσικα δεν εζησα και τον φυσιολογικο τοκετο για να ξερω τη διαφορα αλλα η ιδεα και μονο με τρομαζει παρα πολυ..

Κατι αλλο που ειχα αυτο το μηνα ειναι η αυξηση στα κολπικα υγρα..μιλαμε κοριτσια χωρις σερβιετακι δεν γινεται...ειχα παντα υγρα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αλλα τωρα εχουν διπλασιαστει μπορω να πω..εννοειται μπηκα στο ιντερνετ και λεει οτι εφοσον ειναι αχρωμα και αοσμα πιθανον να ειναι φυσιολογικο..εχετε καποια παρομοιο θεμα?

Αυτα απο μένα! φιλακια πολλα στις κοιλιτσες!!:P:p:p


1ePpp3.png

kOTkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...