Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημερα και απο μενα. διαβαζω εδω και καιρο το φορουμ σας. σχεδον εχω διαβασει ολα τα ποστ. η γυναικα μου τυχαια ανακαλυψε οτι ειχε οζο.

δεν ειμαι τοσο καλος στις ονομασιες. τελος παντων εκανε ολικη αφαιρεση θυροειδη και ενω ο οζος ο μεγαλος στη βιοψια ειναι καλοηθης βρεθηκε ενας αλλος 5χιλιοστα κακοηθης.

ο χειρουργος που ειδε την βιοψια ειπε να μην μας ανησυχει γιατι δεν ηταν κοντα σε χειρουργικα ορια και δεν ειχε κανει και διήθηση.

χθες που πηγαμε στον ενδοκρινολογο μας ειπε οτι καλο ειναι να παμε στο θεαγενειο για σπινθιρογραφημα και καλο ειναι να παρουμε και ιωδιο γιατι ειναι μολις 30χρονων η γυναικα μου και μονο ετσι θα ειμαστε 100% σιγουροι.

ευτυχως ψυχολογικα η γυναικα μου αποδηχθηκε βραχος και εχει παρει απο την αρχη την περιπετεια της πολυ χαλαρα αλλα εγω αγχωνομαι. να παρουμε γνωμη και απο αλλον ενδοκρινολογο? να αναφερω οτι μετα την εγχειρηση επεσε το ασβεστιο για μια βδομαδα αλλα ευτυχως επανηρθαν οι παραθυροιδεις και παιρνει μονο το t3 των 25 δυο φορες την μερα εχοντας μια πολυ φυσιολογικη ζωη. απλα μπορει να κουραστει λιγο πιο ευκολα

Καλως ηλθες φιλε μου στην παρεα μας και περαστικα στη συζυγο σου. Θα σταθω μονο στην κουραση που ανεφερες.Πιθανον η δοση θυροξινης δεν επαρκει. Ποτε θα ξανακανει εξεταση ??

Για 2ες γνωμες, παντα λεμε εδω στην παρεα οτι αν η αποψη ενςο γιατρους δε μας ικανοποιει απολυτα..... παμε για 2ο γιατρο και γιατι οχι και 3ο.

θα περιμενουμε νεα σας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουφ, βαρέθηκα τους σαδιστες γιατρούς ,βαρέθηκα να πονάω και να μου λενε οτι οι τιμές ειναι μια χαρά.Σκασιλα μου για τις τιμές ,εχω σιχαθει να ακούω θεωρίες.Θεωρητικα οι εξετασεις ειναι καλές ,πρακτικά με πονάνε όλα μου τα κόκκαλα και τα νεύρα.Ηλικιακά έπρεπε να ειμαι στο πικ μεχρι τα 30 αλλά δεν.Εχω πρόβλημα και με το φαγητό ,δεν τρώω πολύ γιατι αργεί υπερβολικά η πέψη και δεν χάνω και γραμμάριο αλλά εχω και αβιταμινωση.Ειναι που θα ηταν όλα τέλεια.Ο λαιμός ο δικός μου τελείωσε.Οταν με πονάνε τα νευρα νιώθω ένα τρομερό πνίξιμο και ένα σαν μου τραβούν το δέρμα αλλά μου λενε να μην κάνω τίποτα για να μην πειραχτεί τίποτα αλλο.Δλδ να κάτσω να πονάω μεχρι να πεθάνω γιατι το παν ειναι που ζω παρόλο που ειμαι ερείπιο . Εχω και τριχοπτωση.Με πονάει και η κοιλιά μου γιατι δεν μπορώ να νιώσω ανακούφιση ούτε με το να φωνάξω ούτε με το να νευριασω και ξεσπά εκει και οταν τρώω νιώθω καλά για καμμιά ωρα και μετα παλι κάτω.Αντικαταθλιπτικα οτι πήρα ούτε που κατάλαβα τιποτα ίσα ισα μου έκαναν χάλια το στομάχι όπως μου κάνουν και τα γλυκά. Μου έφαγαν τα νιάτα μου .Ετοιμος για αυτοκτονία.Δεν αντέχω αλλο να μου λενε προσπάθησε να συνηθίσεις γιατι δεν μπορώ αλλο πια

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami πιθανον να εδωσαν αυτην την δωση (Τ3 25) επειδή δεν είναι ακομα σιγουροι για τον αν θα κανει τελικα ιωδιο ..Το Τ3 το περνεις λιγο πριν κοψεις τελειως το χαπι ,υπο κανονικες συνθηκες παιρνεις Τ4

Οstrako όλα τα συμπτώματα που περιγραφεις είναι συμπτώματα κατάθλιψης ,εχω περασει καταθλιψη με τα ιδια ακριβως συμπτώματα πριν χρονια .Πολύ πριν μου κανει επισκεψη ο ca του θυρεοειδη .Mπορεις να εχεις μια απολυτα φυσιολογικη ζωη αν σου δωσουν την σωστη θεραπεια ,αν δεν πηρες τα σωστα χαπια είναι απολυτα λογικο να μην σου εκαναν τιποτα,νομιζω ότι πρεπει να το συζητήσεις με τον γιατρο σου και δεν εννοω το ενδοκρινολογο σου .Σε περιπτωση που δεν σε καταλαβαινει αλλαξε γιατρο ...Όλα γινονται πιστεψε το !!!Σημερα είμαι πολύ καλυτερα από όταν ειχα το θυρεοειδή μου ...Δεν εχω νευρα ,δεν βαζω κιλα και πανω από όλα πολεμησα με ότι παντα με τρομαζε ....

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami πιθανον να εδωσαν αυτην την δωση (Τ3 25) επειδή δεν είναι ακομα σιγουροι για τον αν θα κανει τελικα ιωδιο ..Το Τ3 το περνεις λιγο πριν κοψεις τελειως το χαπι ,υπο κανονικες συνθηκες παιρνεις Τ4

Οstrako όλα τα συμπτώματα που περιγραφεις είναι συμπτώματα κατάθλιψης ,εχω περασει καταθλιψη με τα ιδια ακριβως συμπτώματα πριν χρονια .Πολύ πριν μου κανει επισκεψη ο ca του θυρεοειδη .Mπορεις να εχεις μια απολυτα φυσιολογικη ζωη αν σου δωσουν την σωστη θεραπεια ,αν δεν πηρες τα σωστα χαπια είναι απολυτα λογικο να μην σου εκαναν τιποτα,νομιζω ότι πρεπει να το συζητήσεις με τον γιατρο σου και δεν εννοω το ενδοκρινολογο σου .Σε περιπτωση που δεν σε καταλαβαινει αλλαξε γιατρο ...Όλα γινονται πιστεψε το !!!Σημερα είμαι πολύ καλυτερα από όταν ειχα το θυρεοειδή μου ...Δεν εχω νευρα ,δεν βαζω κιλα και πανω από όλα πολεμησα με ότι παντα με τρομαζε ....

Μα εγώ δεν εχω νευρα δεν νιώθω τιποτα απο τοτε που έβγαλα τον θυροειδη.Κανενας γιατρός δεν καταλαβαίνει τιποτα και δεν διατίθεμαι να μου κάνω πλύση εγκεφάλου ξανά ούτε να χαπακωθω για να με πιέσω.Ειμαι πολύ ρεαλιστής για να μου λέω ψέματα.Σιχαθηκα τις θεωρίες.Οτι και να μου πουν τα χρόνια δεν γυρνούν πίσω και πολύ περισσότερο η άγνοια.Φυσιολογικη ζωή; Εδω όλο ακούω άγνωστης αιτιολογίας και έτυχε να γίνει μετα το θυροειδη και θα ζεις μια ζωή με νευρομυικα προβληματα και δεν μπορούν να το βρουν.Αυτο δεν λέγεται φυσιολογική ζωή.Αν προσθέσω και τα 4 χρονια πριν τον θυροειδη που με κατασπαραξαν πιέζοντας με οτι εχω ψυχολογικά προβληματα μονο και μονο λογω ηλικίας κοντεύει 10ετια οπότε δεν με βλέπω καλά.Αλλα οχι και να με παραμυθιασω επειδή αυτοί με άφησαν να βασανίζομαι μεχρι την τελική πτώση.Επειδη δεν είσαι άνδρας δεν μπορείς να με καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Η καταθλιψη δεν συνεπάγεται με νευρα ..

Φυσικα και οσο αργεις να αποδεχτείς μια κατασταση τοσο αργει και η θεραπεια σου ..

Λυπάμαι πολύ αλλα με φυσιολογικες τιμες δεν γινεται να εχεις πρόβλημα στο θυροειδή για τον λογο αυτό σου λενε ότι είναι ψυχολογικο ..

Δεν θα γραψω κατι άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα. Τλκ δεν θα χρειαστει να παρω ιωδιο. Απλα θελω βοηηθεια ενω αρχισα θυροξινη πριν απο μια βδομαδα. 100 mg μου μετρησαν το tsh μου και ειναι 17.. ειμαι πολυ υποθυροειδικη ο οργανισμος μου δν την δεχεται αγχωθηκα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, βαρέθηκα τους σαδιστες γιατρούς ,βαρέθηκα να πονάω και να μου λενε οτι οι τιμές ειναι μια χαρά.Σκασιλα μου για τις τιμές ,εχω σιχαθει να ακούω θεωρίες.Θεωρητικα οι εξετασεις ειναι καλές ,πρακτικά με πονάνε όλα μου τα κόκκαλα και τα νεύρα.Ηλικιακά έπρεπε να ειμαι στο πικ μεχρι τα 30 αλλά δεν.Εχω πρόβλημα και με το φαγητό ,δεν τρώω πολύ γιατι αργεί υπερβολικά η πέψη και δεν χάνω και γραμμάριο αλλά εχω και αβιταμινωση.Ειναι που θα ηταν όλα τέλεια.Ο λαιμός ο δικός μου τελείωσε.Οταν με πονάνε τα νευρα νιώθω ένα τρομερό πνίξιμο και ένα σαν μου τραβούν το δέρμα αλλά μου λενε να μην κάνω τίποτα για να μην πειραχτεί τίποτα αλλο.Δλδ να κάτσω να πονάω μεχρι να πεθάνω γιατι το παν ειναι που ζω παρόλο που ειμαι ερείπιο . Εχω και τριχοπτωση.Με πονάει και η κοιλιά μου γιατι δεν μπορώ να νιώσω ανακούφιση ούτε με το να φωνάξω ούτε με το να νευριασω και ξεσπά εκει και οταν τρώω νιώθω καλά για καμμιά ωρα και μετα παλι κάτω.Αντικαταθλιπτικα οτι πήρα ούτε που κατάλαβα τιποτα ίσα ισα μου έκαναν χάλια το στομάχι όπως μου κάνουν και τα γλυκά. Μου έφαγαν τα νιάτα μου .Ετοιμος για αυτοκτονία.Δεν αντέχω αλλο να μου λενε προσπάθησε να συνηθίσεις γιατι δεν μπορώ αλλο πια
Μα εγώ δεν εχω νευρα δεν νιώθω τιποτα απο τοτε που έβγαλα τον θυροειδη.Κανενας γιατρός δεν καταλαβαίνει τιποτα και δεν διατίθεμαι να μου κάνω πλύση εγκεφάλου ξανά ούτε να χαπακωθω για να με πιέσω.Ειμαι πολύ ρεαλιστής για να μου λέω ψέματα.Σιχαθηκα τις θεωρίες.Οτι και να μου πουν τα χρόνια δεν γυρνούν πίσω και πολύ περισσότερο η άγνοια.Φυσιολογικη ζωή; Εδω όλο ακούω άγνωστης αιτιολογίας και έτυχε να γίνει μετα το θυροειδη και θα ζεις μια ζωή με νευρομυικα προβληματα και δεν μπορούν να το βρουν.Αυτο δεν λέγεται φυσιολογική ζωή.Αν προσθέσω και τα 4 χρονια πριν τον θυροειδη που με κατασπαραξαν πιέζοντας με οτι εχω ψυχολογικά προβληματα μονο και μονο λογω ηλικίας κοντεύει 10ετια οπότε δεν με βλέπω καλά.Αλλα οχι και να με παραμυθιασω επειδή αυτοί με άφησαν να βασανίζομαι μεχρι την τελική πτώση.Επειδη δεν είσαι άνδρας δεν μπορείς να με καταλάβεις.

Καλε μου φιλε, γεια σου.

Εχεις μπει κι αλλες φορες στην παρεα μας λεγοντας μας ποσο ασχημα εισαι.

Θα συμφωνησω με τα αλλα μελη που σου λενε οτι ολα κυλουν φυσιολογικα αν η δοση της θυροξινης ρυθμιστει σωστα ειτε για να κρατησουμε σε καταστολη εναν αρρωστο θυροειδη ειτε τον αφαιρεσουμε.

Πιστευω κι εγω -και συγχωρεσε με- οτι τα προβληματα που εχεις ξεκινιυν απο καποια αλλη αιτια που θα πρεπει να την ψαξεις σε αλλου ειδους γιατρο (ψυχολογο-ψυχιατρο). Μη σε τρομαζει αυτο. Ολοι μας κατα καιρους αισθανομαστε τοσο χαλια που νομιζουμε οτι θα πεθανουμε ή βλεπουμε τη ζωη μας τοσο ασχημα που σκεφτομαστε το "τελος" . Ομως ολα αυτα ειναι παροδικα σε εναν υγιη νου γιατι συνειδητοποιουμε οτι τελικα δεν ειμαστε τοσο χαλια οσο νομιζαμε. Πιστευω οτι πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο, καποιον που θα σε ακουσει, θα σε πιστεψει αλλα κυριως θα γνωριζει με ποιον τροπο μπορει να σε βοηθησει.

Εμεις εδω ειμαστε μια παρεουλα που σε ακουμε μεν, σε πιστευουμε δε, αλλα δε γνωριζουμε τον τροπο που θα σε βοηθησουμε και αυτο μας στεναχωρει. Οπως θα εχεις καταλαβει ειμαστε μια παρεα που αλληλομοιραζομαστε τις προσωπικες μας εμπειριες και γνωσεις. Τιποτα αλλο.

Επειδη εισαι νεος ανθρωπος και ειναι αδικο να φωναζεις σε ολους πως δεν εισαι καλα ενω στην πραγματικοτητα πρεπει απλα να το αναφερεις σε εναν ειδικο γιατρο, θα σε παρακαλεσω να επισκεφτεις το συντομοτερο εναν ψυχολογο και εκεινος θα σε καθοδηγησει σχετικα.

Μην το αμελησεις....... θεωρω οτι ολοι εδω μεσα εχουμε παει το λιγοτερο μια φορα και η βοηθεια που λαβαμε ηταν σημαντικη.

Θα σου στειλω ΠΜ


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Τλκ δεν θα χρειαστει να παρω ιωδιο. Απλα θελω βοηηθεια ενω αρχισα θυροξινη πριν απο μια βδομαδα. 100 mg μου μετρησαν το tsh μου και ειναι 17.. ειμαι πολυ υποθυροειδικη ο οργανισμος μου δν την δεχεται αγχωθηκα πολυ.

Πολυ ευχαριστα τα νεα σου.Μην αγχωνεσαι για τη δοση...θα τη ρυθμισεις στους επομενους μηνες. Θα παιρνεις το χαπακι σου και θα εξεταζεσαι και ο γιατρος θα σε καθοδηγει για τις πιθανες αυξομειωσεις. Ειπες οτι αρχισες το χαπι πριν μια βδομαδα και η TSH ειναι 17. Δηλαδη εκανες εξεταση 7 μερες μετα την εναρξη του χαπιου??? Αν ναι, τοτε ειναι πολυ νωρις για να ξερεις αν η δοση ειναι η σωστη. πρεεπι να περασουν 40-50 μερες για να κανεις εξεταση και να δειξει αν το 100αρι ειναι ιδανικο για σενα.

Ποιος σου ειπε οτι ο οργανισμος σου δε δεχεται τη θυροξινη????

Να σου θυμισω οτι το χαπι το παιρνουμε καθε πρωι (περιπου την ιδια ωρα)σε ΑΔΕΙΟ στομαχι. Οποσδηποτε 20'-30' πριν απο το πρωινο μας. Αν φας γαλακτοκομικα μαζι με το χαπι, η ποσοτητα θυροξινης που θα απορροφηθει απο τον οργανισμο σου θα ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη που περιεχει το χαπι. Επισης σημαντικο ειναι να μην παραλειπεις δοση. Σε προηγουμενο ποστ εχω δωσει αναλυτικο παραδειγμα για αυτο το θεμα.

Στην αρχη ισως να το ξεχνας.....(δεν πρεπει φυσικα) αλλα χρονο με το χρονο θα σου γινει συνηθεια και θα το παιρνεις μηχανικα.

Εγω ξυπνω υποσυνειδητα, χαπακωνομαι, ξανακοιμαμαι και μετα σηκωνομαι να ετοιμαστω για την καθημερινοτητα μου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ σ ευχαριστω για την υποστηριξη σου. Εδω μας κλεινουν ραντευου στο ογκολογικο. Εκει οταν πηγα ο πυρηνικος μου εκανε αναλυσεις αιματος tg tsh ασβεστιο και καλσιτονινη για να αποκλεισει το θεμα με την κυστη στον εγκεφαλο. Εγω ομως καθε πρωι που παιρνω την θυροξινη αμεσως μετα τρεχω στην τουαλετα. Γ αυτο κ νομιζω οτι δν μου εκατσε. Τι λες ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρια, εννοεις οτι μολις πιεις το χαπι, το αποβαλλεις με εμετο???

Αν ναι, εχεις ενημερωσει το γιατρο σου γι αυτο???

Ηταν αναμενομενο να αυξησει τη δοση. Σκοπος μας ειναι να εχουμε την ΤSH κοντα στο μηδεν. Μονο τοτε δε θα μπορεσουν τα εναπομειναντα κυτταρα θυροειδη (με ή χωρις Ca) να αναλαβουν δραση. Δηλαδη, τα κραταμε σε καταστολη.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλως ευκοιλιοτητα κ το εντερο μου παει κ ερχεται. Γι αυτο ανησυχησα. Μου ειπε να αλλαξουμε την ωρα που το παιρνω να το παιρνω βραδυ. Σημερα προσθεσα .25 mg το μεσημερι κ δν μου εκανε θεμα. Θα δειξει . Μου σε καμια δεκαρια μερες να ξανακανω tsh

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλως ευκοιλιοτητα κ το εντερο μου παει κ ερχεται. Γι αυτο ανησυχησα. Μου ειπε να αλλαξουμε την ωρα που το παιρνω να το παιρνω βραδυ. Σημερα προσθεσα .25 mg το μεσημερι κ δν μου εκανε θεμα. Θα δειξει . Μου σε καμια δεκαρια μερες να ξανακανω tsh

Ααααααααααααα, θα στρωσει αυτο. Πιθανον να ειναι απο το σοκ αφαιρεσης του αδενα. Λεω εγω τωρα...... :)

Εγω ειχα παθει ακριβως το αντιθετο. Μετα την αφαιρεση....... μπηκε stop :)

και ειχα τεραστιο προβλημα. Τωρα ΟΚ


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και απο μενα!!!! και αλλη μειωση στο χαπακι....απο 125 στο 112!!!! ειναι καλο η κακο αυτό?? παρεπιπτωντος ο υπερηχος δεν εδειξε υπόλημα....Τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Μαρια, εννοεις οτι μολις πιεις το χαπι, το αποβαλλεις με εμετο???

Αν ναι, εχεις ενημερωσει το γιατρο σου γι αυτο???

Ηταν αναμενομενο να αυξησει τη δοση. Σκοπος μας ειναι να εχουμε την ΤSH κοντα στο μηδεν. Μονο τοτε δε θα μπορεσουν τα εναπομειναντα κυτταρα θυροειδη (με ή χωρις Ca) να αναλαβουν δραση. Δηλαδη, τα κραταμε σε καταστολη.

. Γεωργια μου εννοω οτι κανω αμεσως διαρροια. Αυτο ειναι που με τρομαξε. Το πα στον γιατρο μου και μου ειπε να το περνω βραδυ. Σημερα ομως το δοκιμασα οπως μου το ειπες κ δεν μου ηρθε διαρροια λες να το επερνα λαθος?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...