Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Εβιράκι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το χειρουργείο του παιδιού!

Καλημέρα!

Τι μου κανει η παρεουλα;

Θα μιλήσω για μένα και θα πω ότι το παλεύω! Πριν καμία ώρα ένοιωσα ξαφνικά ρίγη πολύ δυνατά και ενόχληση στα μάτια και βάζοντας θερμόμετρο είχα ενα ωραιότατο 38! Χαπακώθηκα και αισθάνομαι καλύτερα!

Αγγελικούλα παντα ετσι περηφανη να εισαι για την κορουλα σου και μακάρι να ζησεις τετοιες στιγμες και απο το μικρο σου το καμάρι. Σε τετοιες περιπτωσεις τα ζουμια επιτρεπονται. Φανταζομαι τον μικρο να παρελαυνει με την αδελφη του - θα ηταν ολα τα λεφτα.

Ενώ είναι ζουζούνι και δεν κάθεται σε μία μεριά, στην παρέλαση στεκόταν στο πεζοδρόμιο φανερά εντυπωσιασμένος και δεν κουνιόταν!

Εδω στην επαρχια παρελασε (σιγα τη μεγαλη αποσταση για να ειμαστε ειλικρινεις) και το νηπιαγωγειο γιαυτο η μικρη μου ηταν τοσο ενθουσιασμενη. Παντως εγω δεν εκλαψα που μεγαλωσε το κοριτσακι μου -γενικα ειμαι πολυ συγκρατημενη και δεν ειμαι φαν των παρελασεων απο τα νιατα μου. Τωρα απ'οτι καταλαβα ξεκινησαν οι προετοιμασιες για τη Χριστουγεννιατικη γιορτη αν κρινω απο τα χθεσινα τραγουδια που ακουγονταν στο σπιτι.

Χριστούγενιάτικη προετοιμασία ε? Τι καλά!!!!

Ιωαννα μου κολλησε ο μικρος με τον υπολογιστη ε; Χτες ανοιξα κι εγω στο σπιτι το λαπτοπ που εχω για να στειλω φωτογραφιες και βιντεακια στους συγγενεις κι ο μικρος μου ζητουσε επιτακτικα να σηκωθω απο την καρεκλα για να κατσει εκεινος! Φυσικά και δεν του εκανα το χατηρι!

Ο δικός μου τον ανοίγει μόνος του! Έχει ένα φάκελο με τραγούδια και επεισόδια από τον Τόμας που του αρέσει και χαζεύει λιγάκι! Βέβαια δεν τον αφήνω πολύ αλλά κι εκείνος δεν κάθεται παραπάνω από μισή ωρίτσα!

Ο πατερας μου ειναι καλά, η μητερα μου εχει βελτιωθει αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν μας λεει και την αλήθεια...

Ελπίζω να είναι όπως σου τα λέει!

Φιλακια

Τι κάνετε? Σήμερα η μέρα φαίνεται να μην έχει βροχή στο πρόγραμμα... επιτέλους, να στεγνώσουμε λίγο:)

Τώρα έχει αρχίσει και μαζεύει σύννεφα πάλι! Για να δούμε...

Αγγελικούλα να χαίρεσαι την κορούλα σου και να σου δίνει πάντα τέτοιες όμορφες συγκινήσεις!:P... σε φαντάζομαι πόσο πολύ θα είχες συγκινηθεί και εντελώς δικαιολογημένα... και εγώ χαίρομαι πολύ να βλέπω τις παρελάσεις από μικρή... η μητέρα μου με πήγαινε συχνά στην στρατιωτική παρέλαση... αλλά όμως οι παιδικές παρελάσεις είναι άλλο πράγμα!

Έχουν και την αστεία τους πλευρά! Ειδικά όταν βλέπεις τα αγόρια να παρελαύνουν....

Ο μπαμπάς από ότι φαίνεται έχει πρόβλημα στην καρδιά... κάνουμε κάποιες εξετάσεις ακόμα και θα δούμε πώς θα κινηθούμε... εντωμεταξύ τον έχει ρίξει πολύ, γιατί μέχρι τώρα δεν έπαιρνε ούτε ασπιρίνη και ξαφνικά του έπεσαν πολλά.

Ωχ ζόρικη περίπτωση γιατί θα πρέπει να παίρνει την αγωγή του ανελιπώς! Ελπίζω να συνεργαστεί!

χτες στρώσαμε επιτέλους και τα χαλιά...πόσο γέμισε και ζεστάθηκε το σπίτι! τέλειωσα και με τα χειμωνιάτικα και άφησα λίγα καλοκαιρινά ακόμα έξω, καθώς τα φοράει ακόμα ο σύζυγος.

Το Σάββατο λέω κι εγώ να στρώσω των παιδιών το δωμάτιο, αν δεν κρεβατωθώ φυσικά!

Φιλιά σε όλους!

καλημερα φιλαρακια μου τι κανετε;

Γειά σου Τζενάκι!

Χαθηκα αυτες τις μερες μιας κ ειχα αδεια κ μετα οταν επεστρεψα κλασικα επηξα στο γραφειο ...

Το πόσο σε καταλαβαίνω....

Ευψχαριστω πολυ για τις ευχες σας για τον γιο μου κ εσεις να χαιρεστε τους αγαπημενους σας κ οτι καλυτερο για την καθεμια σας ευχομαι.

Έχεις και τις δικές μου ευχές καθώς δεν θυμάμαι αν σου ευχήθηκα ανήμερα της γιορτής του!

Αγγελικη μου συγχαρητηρια για το αστερι σου! παντα χαρες !!! Οσο για τα φαγητα αυτες τις μπριζολιτσες πολυ τις λιμπιστηκα!

Ευχαριστώ κι εσύ να καμαρώσεις τον γιόκα σου!

κ ενα γλυκο με μπισκοτα κρεμα ζαχαροπλαστικης σοκολατενια κ σαντιγυ για τα μικρα, το γλειψανε ουτε κουταλια δεν εμεινε.

Ενδιαφέρον ακούγεται! Για δώσε συνταγή!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας παιδιά μου.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μπουκιές γαλοπούλας με κάρυ και κίτρινο ρύζι.

Εβιρι μου δεν ειχα καταλάβει καλά.

Δεν το έγραψα έτσι που να φαίνεται περί τίνος πρόκειται γι' αυτό δε θα μπορούσες να καταλάβεις την περίπτωση. Όπως και τα άλλα κορίτσια.

Μακάρι να πανε ολα καλά στο παιδάκι τους και να σταματησει η ταλαιπωρια τους συντομα. Παντως ηταν καλό που τους γνώρισες και πιστευω οτι και για αυτους ηταν πολύ καλό λογω των συνθηκών που ζουσαν.

Μακάρι, σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου. Κι εγώ έτσι το θεωρώ.

Ο πατερας μου ειναι καλά, η μητερα μου εχει βελτιωθει αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν μας λεει και την αλήθεια...

Τουλάχιστον τώρα θα έχεις τη μία (αν δεν έχει βελτιωθεί) όχι και τους δύο.

Εβίρι μακάρι να πάει καλά το παιδάκι...

Σ' ευχαριστώ Νίνα μου.

εγώ έχω πρώτα ξαδέρφια που δεν έχω γνωρίσει....είναι στην Αμερική και κάποια δεν έχουν έρθει ξανά Ελλάδα, από τότε που έφυγαν οι γονείς τους.... και οι γονείς μου έχουν από 6 αδέρφια η μητέρα μου και 7 ο πατέρας μου! καταλαβαίνεις τί γίνεται από ξαδέρφια!

Είναι λογικό να μην τα έχεις γνωρίσει λόγω της απόστασης. Όμως και τα ξαδέρφια σου βρε παιδί μου τα θυμάσαι όλα; Αυτά είναι αναρίθμητα!!!!!!

Ο μπαμπάς από ότι φαίνεται έχει πρόβλημα στην καρδιά... κάνουμε κάποιες εξετάσεις ακόμα και θα δούμε πώς θα κινηθούμε... εντωμεταξύ τον έχει ρίξει πολύ, γιατί μέχρι τώρα δεν έπαιρνε ούτε ασπιρίνη και ξαφνικά του έπεσαν πολλά.

Εδώ έχεις ένα καλό κι ένα κακό νέο. Το κακό είναι πασιφανές (το πρόβλημα καρδιάς). Το καλό είναι ακριβώς αυτό που είπες ότι δεν είχε πάρει ούτε ασπιρίνη. Αυτό σημαίνει ότι είναι γερός οργανισμός και όχι αρρωστιάρης και ευάλωτος. Έτσι θα μπορέσει να αντεπεξέλθει πολλά χρόνια ζώντας με ένα πρόβλημα που αν συνεργαστεί καλά θα μάθει να το χειρίζεται και να προσέχει.

Εβιρακι ολα καλα να πανε ευχομαι για το παιδακι!!

Σ' ευχαριστώ Τζένη μου.

Οσο για την πλανοδια μαναβισα τι να πω!! Βολτα τις εβγαλε τις κολοκυθες να παρουν τον αερα τους;αλλα οπως ειπες αβυσσος το μυαλο των Γερμανων.

Έτσι έτσι.:D

Στα μαγειρικα μας τωρα.Το Σαββατο φαγαμε γιουβαρλακια κ το βραδυ εφτιαξα μαζι με την μαμα σπανακοπιτα κ τυροπιτα για να μεινουν κ για το τραπεζι που καναμε την Κυριακη για τον γιο. Εφτιαξα κ γαλακτομπουρεκο , καρυδοπιτα κ ενα γλυκο με μπισκοτα κρεμα ζαχαροπλαστικης σοκολατενια κ σαντιγυ για τα μικρα, το γλειψανε ουτε κουταλια δεν εμεινε.

Φαντάζομαι ότι και τα κουτάλια τα βρήκες μισοδαγκωμένα μετά εεεε;

Την Κυριακη απο φαγητα εκανα κατσικακι με πατατες ,παστιτσιο, συκωταρια τηγανιτη, ρυζοτο με μανιταρια κ δυο σαλατες μια με ντακο κ μια με μαρουλι κοτοπουλο παρμεζανα κλπ.Φαγαμε του σκασμου με τα φιλαρακια μας.Το βραδυ δεν κατεβαινε μπουκια!!

Πολύ ωραία όλα μπράβο Τζένη.

Την Δευτερα φαγαμε κρεας με πατατες κ σαλατα που ειχε μεινει κ την Τριτη παστιτσιο παλι απο το τραπεζι της Κυριακης.Το απογευμα ηρθαν φιλαρακια σπιτι κ ο γιος μου ηθελε λουκουμαδες κ δεν μπορουσα να του χαλασω χατηρι.Εγιναν πεντανοστιμοι.

Και πάλι μπράβο που δε χάλασες το χατηράκι του παιδιού κι έφτιαξες ένα νοστιμότατο και παραδοσιακό γλυκό.

Σήμερα το μενού μας έχει φασολάδα με λουκάνικα μέσα. Την είχα φτιάξει και πέρισυ με φασόλια από την μαμά του κουμπάρου στην Εύβοια και άρεσε στον λαό!

Μπράβο Αγγελική πολύ ωραίο φαγητό.

δεν ειχα καταλαβει οτι οι επισκεψεις σου ηταν για τετοιο σκοπο, ευχομαι να τους πανε ολα καλα και τουλαχιστον εστω και κατω απο τετοιες συνθηκες τους γνωρισες.

Έχεις δίκιο Ιωάννα ο τρόπος που το έγραψα δεν άφηνε περιθώρια να καταλάβει κάποιος τι εννούσα. Σ' ευχαριστώ πολύ.

Γι αυτους ειναι καλο να εχουν εναν ανθρωπο να πουν μια κουβεντα στη ξενιτια, το εχω περασει και δυστυχως ξερω πως ειναι.

Ναι έτσι είναι κι αυτό ευελπιστώ να γίνει κάπως περισσότερη την επόμενη φορά που θα έρθουν γιατί τη Δευτέρα τους είδα μόνο για λίγες ώρες. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Η γνωριμία, το φαγητό στα γρήγορα, η μίνι ξενήγηση/βόλτα στην πόλη και μετά έφυγαν.

Για σημερα θα σε συγχωρεσουμε που δεν μας μιλας πολυ, αυριο θα εχει τιμωρια!

Αύριο να τη βάλουμε να μιλάει από το ξημέρωμα μέχρι τα μεσάνυχτα και να μη της δίνουμε νερό.

Εβιράκι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το χειρουργείο του παιδιού!

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγγελική μου.

Θα μιλήσω για μένα και θα πω ότι το παλεύω! Πριν καμία ώρα ένοιωσα ξαφνικά ρίγη πολύ δυνατά και ενόχληση στα μάτια και βάζοντας θερμόμετρο είχα ενα ωραιότατο 38! Χαπακώθηκα και αισθάνομαι καλύτερα!

Ωχ, άρχισαν τα όργανα; Περαστικά σου βρε Αγγελικούλα, ελπίζω να μην κρατήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σε ολες!!!να σας ρωτησω κατι...?εχω τραπεζι 8 ατομων το ΣΑββατο.το κυριος θα ειναι μοσχαρι με δαμασκηνα.εχετε κατα νου καμια εγγυημενη συνταγη για σαλατα , συνοδευτικα και ιδεα για γλυκο.ο χρονος μου ειναι περιορισμενος!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα από μία συννεφιασμένη Αθήνα!

Δεν είμαι και στα καλύτερά μου αφού από χτες έχω δέκατα και ελαφριά ενόχληση στον λαιμό. Ελπίζω να μην κρεβατωθώ γιατί θέλω να στρώσω το δωμάτιο των παιδιών αύριο.

Σήμερα τρώμε φασολάδα με λουκάνικα που έμεινε από χτες.

Πάω να διαβάσω τα νέα σας κ επανέρχομαι...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι ελπίζω να έχεις την δυνατότητα την επόμενη φορά να δεις τους συγγενείς σου σε πίό χαλαρούς ρυθμούς!

Κοριτσια καλησπερα σε ολες!!!να σας ρωτησω κατι...?εχω τραπεζι 8 ατομων το ΣΑββατο.το κυριος θα ειναι μοσχαρι με δαμασκηνα.εχετε κατα νου καμια εγγυημενη συνταγη για σαλατα , συνοδευτικα και ιδεα για γλυκο.ο χρονος μου ειναι περιορισμενος!!

Γειά σου Δέσποινα!

Σχετικά με την σαλάτα, επειδή το κυρίως θα είναι γκουρμέ θα πρότεινα να είναι μία απλή μαρουλοσαλάτα. Αλλά ας σου πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια της παρέας!

Τώρα για συνοδευτικό μπορείς να φτιάξεις ρυζάκι. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και μία τυρόπιτα χωρίς φύλλο που είναι εύκολη και καθόλου μπελαλίδικη.

Για γλυκό ένας κορμός είναι καλή κι εύκολη ιδέα.

Καλή επιτυχία!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Παρασκευή σημερα!

Την περιμενα πως και πως γιατι θελω να κανω καποιες δουλειες στο σπιτι (στρωσιμο κλπ) και να τακτοποιησω διαφορα θεματα. Εδω εβρεχε το βραδυ αλλά τωρα εχει ανοιξει ο καιρος.

Δεσποινα καλώς ηρθες. Οι σαλάτες δεν ειναι το στοιχειο μου - ισως αυτη με το μαρουλι- ξινομηλο-σως βινεγκρετ (ειναι απλη μη σε τρομαζει). Συνοδευτικα ρυζι κι εγω θα προτεινα. Μικρες κρεπουλες με σπανακι και ανθοτυρο ισως, πουγκακια με οτι θελεις μεσα. Για γλυκο κι εγω κορμο θα ελεγα, τσιζκεικ ή αν αρεσουν τα σιροπιαστα ραβανι που ειναι ευκολο και γρηγορο. Τα αλλα κοριτσια θα σου πουν πολύ περισσοτερες ιδεες.

Αγγελικουλα περαστικά. Ελπιζω κι εγω να μην εξελιχθει χειροτερα το κρυωματακι σου. Ξεκουρασου παντως και λιγο το ΣΚ για να αναρρωσεις καλύτερα.

Τζενακι διαβαζω παντα τα μηνυματα σου και ξελιγωνομαι. Μπραβο σου! Σιγουρα ολα ηταν τελεια. Για πες συνταγη για το γλυκο των παιδιων.

Ιωαννα μου ειχαμε ταυτιση χτες. Ελπιζω να εξελιχθει καλά το θεμα του σταθμου- εσύ ξερεις καλύτερα απο ολους ποσο σοβαρο ηταν και καλά θα ηταν να μη φοβομαστε να λεμε και τη γνωμη μας. Δε λεω να φτασουμε στο αλλο ακρο να γινουμε σπαστικοι παντως αυτοι που δικεδικουν πραγματα συνηθως περνανε και καλύτερα.

Νινα μου ελπιζω να ειναι κατι "ευκολο" αυτο που εχει ο πατερας σου ωστε με απλή αγωγή να το ελέγχει. Ελπιζω βεβαια να ειναι και πολύ συνεργασιμος γιατι σε τετοια θεματα αυτο ειναι το αλφα και το ωμεγα. Παντως το οτι ειναι γερο σκαρι (που λενε και στα νησια) ειναι πολύ καλό. Ζαλίστηκα οταν διαβασα τον αριθμο των θειων και των ξαδελφιών. Που να τους ξερεις και να τους θυμάσαι ολους.

Η κορη μου χτες δεν αγγιξε το κοτοπουλο. Δεν πτοηθηκα- φτιαξαμε μαζι μπιφτεκακια μερικα απο τα οποια γεμισαμε με τυρι και της εξηγησα πως αυτα που εφτιαξε αυτη θα τα βαλω μαζι της στο σχολειο να τα φαει. Για να δουμε... Εμεις θα τα συνοδεψουμε με κουνουπιδι σαλάτα. Το κουνουπιδι το ειχα παρει να το φτιαξω στιφαδο για τους Αθηναιους μας αλλά το ξεχασα.... Χτες ο παππους ηθελε να φτιαξει τηγανοψωμα οπως του τα εφτιαχνε η μαμα του (τι θυμουνται ωρες ωρες) αλλά δεν με ακουγε και δεν πρεπει να βγηκαν πολυ ωραια. Η μικρη εφαγε ελάχιστα αλλά ο μικρος ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρασκευή σημερα!

Την περιμενα πως και πως γιατι θελω να κανω καποιες δουλειες στο σπιτι (στρωσιμο κλπ) και να τακτοποιησω διαφορα θεματα. Εδω εβρεχε το βραδυ αλλά τωρα εχει ανοιξει ο καιρος.

Εμείς ξεκινήσαμε με ανοιχτό ουρανό αλλά τώρα φόρτωσε συννεφάκια!

Αγγελικουλα περαστικά. Ελπιζω κι εγω να μην εξελιχθει χειροτερα το κρυωματακι σου. Ξεκουρασου παντως και λιγο το ΣΚ για να αναρρωσεις καλύτερα.

Μωρέ το δωμάτιο των παιδιών πρέπει να στρωθεί οπωσδήποτε γιατί ο μικρός πάει και ξαπλώνει κάτω :confused:

Παντως το οτι ειναι γερο σκαρι (που λενε και στα νησια) ειναι πολύ καλό. Ζαλίστηκα οταν διαβασα τον αριθμο των θειων και των ξαδελφιών. Που να τους ξερεις και να τους θυμάσαι ολους.

Μεγάλο σόι έχω κι εγώ από την πλευρά του μπαμπά μου. Αν υπολογίσεις ότι είναι 8 αδέρφια που το καθένα έχει το λιγότερο 2 παιδιά εκ των οποίων τα περισσότερα είναι παντρεμένα κι έχουν κάνει κι αυτά παιδιά νομίζω μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει αν πούμε πως συνατιόμαστε όλοι μαζι!!!

Χτες ο παππους ηθελε να φτιαξει τηγανοψωμα οπως του τα εφτιαχνε η μαμα του (τι θυμουνται ωρες ωρες) αλλά δεν με ακουγε και δεν πρεπει να βγηκαν πολυ ωραια. Η μικρη εφαγε ελάχιστα αλλά ο μικρος ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει.

Τουλάχιστον δεν πήγαν χαμένα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

να ειμαι κ εγω!! Τι κανετε; Ελεγα κ εγω το πρωι πως εφτιαξε ο καιρος αλλα παλι τα ιδια βλεπω...

Αγγελικη μου περαστικα!! Ελπιζω να μεινει εδω κ να συνελθεις!!

Φωτεινη μου πραγματικα οι μεγαλοι οτι θυμουνται χαιρονται!! Παλι καλα που τρωει ο μικρος τα παντα!! Για να δουμε σημερα κ η μικρη θα τα φαει τα μπιφτεκακια!!

Ιωαννα ,Εβιρακι,Νινακι καλημεραααα!!

Σημερα τρωμε πιτσα που εμεινε απο χτες το βραδυ κ γι αβραδυνο θα κανω τραχανα απλο κ γρηγορο.

Το γλυκο που λετε ειναι πανευκολο.

Σε ενα μεσαιο μπολ πυρεξ ταψακι οτιδηποτε σπας στα 4 ενα κουτι μπισκοτα πτι μπερ.

Μετα φτιαχνεις κρεμα ζαχαροπλαστικης σοκολατας

1 λιτρο γαλα , 6κσ κορν φλαους,1 κσ βουτυρο 100 γρ κουβερτουα( τα 2/3 απο μια σοκολατα των 125 γρμ),1 κουπα μικρη ζαχαρη.Προεραιτικα 2-3 κσ κακαο η ροφημα σοκολατα

Βαζουμε το γαλα να βρασει με την ζαχαρη κ αν βαλουμε κακανο η ροφημα σοκολατας.Εχουμε κρατησει μισο ποτηρι γαλα κ διαλυουμε το κορν φλαουρ.Οταβ παρει να βραζει το γαλα προσθετουμε το λειωμενο κορν φλαουρ κ ανακατευυμε μεχρι να δεσει η κρεμα.Οταν γινει αποσυρουμε κ ριχνουμε το βιταμ/βουτυρο κ την σοκολατα σε κομματια κ ανακατευουμε.

Οταν κρυωσει λιγο η κρεμα την ριχνουμε στο μπολ με τα μπισκοτα κ ανακατευουμε .Εντομεταξυ φτιαχνουμε σαντιγυ ειτε με μια μικρη κρεμα γαλακτος ειτε με ενα φακελο γκαρνι.Οταν κρυωσει το γλυκο βαζουμε απο πανω την σαντιγυ κ τα 25 γρ απο την κουβερτουρα που εχουμε κρατησει( την τριβουμε στον τριφτη η οπως θελουμε).Ειναι καλυτερο την επομενη μερα που παγωνει.

Link to comment
Share on other sites

να ειμαι κ εγω!! Τι κανετε; Ελεγα κ εγω το πρωι πως εφτιαξε ο καιρος αλλα παλι τα ιδια βλεπω...

Ακριβώς αυτό βλέπω κι εγώ!

Αγγελικη μου περαστικα!! Ελπιζω να μεινει εδω κ να συνελθεις!!

Δείχνει να μην έχει άγριες διαθέσεις!!!! Θα δείξει...

Σημερα τρωμε πιτσα που εμεινε απο χτες το βραδυ κ γι αβραδυνο θα κανω τραχανα απλο κ γρηγορο.

Στείλε ταπεράκι!!!!

Το γλυκο που λετε ειναι πανευκολο.

Σε ενα μεσαιο μπολ πυρεξ ταψακι οτιδηποτε σπας στα 4 ενα κουτι μπισκοτα πτι μπερ.

Μετα φτιαχνεις κρεμα ζαχαροπλαστικης σοκολατας

1 λιτρο γαλα , 6κσ κορν φλαους,1 κσ βουτυρο 100 γρ κουβερτουα( τα 2/3 απο μια σοκολατα των 125 γρμ),1 κουπα μικρη ζαχαρη.Προεραιτικα 2-3 κσ κακαο η ροφημα σοκολατα

Βαζουμε το γαλα να βρασει με την ζαχαρη κ αν βαλουμε κακανο η ροφημα σοκολατας.Εχουμε κρατησει μισο ποτηρι γαλα κ διαλυουμε το κορν φλαουρ.Οταβ παρει να βραζει το γαλα προσθετουμε το λειωμενο κορν φλαουρ κ ανακατευυμε μεχρι να δεσει η κρεμα.Οταν γινει αποσυρουμε κ ριχνουμε το βιταμ/βουτυρο κ την σοκολατα σε κομματια κ ανακατευουμε.

Οταν κρυωσει λιγο η κρεμα την ριχνουμε στο μπολ με τα μπισκοτα κ ανακατευουμε .Εντομεταξυ φτιαχνουμε σαντιγυ ειτε με μια μικρη κρεμα γαλακτος ειτε με ενα φακελο γκαρνι.Οταν κρυωσει το γλυκο βαζουμε απο πανω την σαντιγυ κ τα 25 γρ απο την κουβερτουρα που εχουμε κρατησει( την τριβουμε στον τριφτη η οπως θελουμε).Ειναι καλυτερο την επομενη μερα που παγωνει.

Ωραία συνταγή! Θα την δοκιμάσω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Μολις εμαθα οτι δεν θα πληρωθω κι εχω φουντωσει!

Σημερα τρωμε γιουβαρλακια της πεθερας γιατι εχτες πηγα κομμωτηριο και δεν προλαβα να μαγειρεψω, τι το ηθελα πανε τα 30€, αν ηξερα πως δεν θα πληρωθω δεν θα πηγαινα.

Στο σταθμο βρηκα ενα παιδι μονο του, ειχε φυγει απο τον ελεγχο της δασκαλας ειχε κλειδωθει εξω απο την ταξη κι εκλαιγε. δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το θεμα.

Αγγελικη ελπιζω να μη κρεβατωθεις.

Νινακι τι κανεις?

Τζενη με ξελιγωσες παλι!

Φωτεινη καλο το σ/κ αλλα να ξεκουραζεσαι και λιγο, αν λες οτι εχεις να στρωσεις σε βλεπω να τρεχεις

Δεσποινα καλως ηρθες αλλα εγω δεν ειμαι και πολυ καλη στη μαγειρικη οποτε ας προτεινουν οι υπολοιπες κοπελες

Γεια σου Εβιρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια! Μολις εμαθα οτι δεν θα πληρωθω κι εχω φουντωσει!

¨Ελα ρε κορίτσι! Δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν ο εργαζόμενος έχει οικογένεια και υποχρεώσεις που τρέχουν. Τι να πω...

Σημερα τρωμε γιουβαρλακια της πεθερας γιατι εχτες πηγα κομμωτηριο και δεν προλαβα να μαγειρεψω, τι το ηθελα πανε τα 30€, αν ηξερα πως δεν θα πληρωθω δεν θα πηγαινα.

Με γειά τα μαλλάκια! ¨Οσο για τα 30 ευρώ δίκιο έχεις αλλά τώρα έγινε...

Στο σταθμο βρηκα ενα παιδι μονο του, ειχε φυγει απο τον ελεγχο της δασκαλας ειχε κλειδωθει εξω απο την ταξη κι εκλαιγε. δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το θεμα.

:shock::shock::shock::shock::shock: Είναι δυνατόν!!!! Αυτό είναι πολύ σοβαρό γιατί θα μπορούσε κάλλιστα να βγει από το σχολείο! Καλά έκανες και το έκανες θ'έμα!

Αγγελικη ελπιζω να μη κρεβατωθεις.

Κι εγω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλα Ιωαννακι αν ειναι δυνατον!!! Εχω γουρλωσει τα ματια μου με αυτο που διαβαζω !!! κ πολυ καλα εκανες κ τους μίλησες κ τους τα ειπες κ να μην φοβασαι καθολου για τον μικρο δεν προκειτε να του φερθουν ασχημα.

Οσο για τον εργοδοτη σου τι να πω απαραδεκτος αλλα αντε να βρεις το δικιο σου ...

ΥΓ για την συνταγη που σας εγραψα πριν ξεχασα να πω πως αντι για κρεμα ζαχαροπλαστικης μπορειτε ανετα να βαλετε 2 φακελακια ανθος αραβοσιτου σοκολατα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μαγειροπαρέα!

Παρασκευή σήμερα και από ότι λέει ο καιρός θα έχουμε ένα ηλιόλουστο Σ/Κ... μακάρι:P

Σας διάβασα, αλλά κλασσικά δεν θυμάμαι και πολλά... αλλά χαμογέλασα με κάτι αστεία σχόλια, που νομίζω έγραφε η Τζένη:D

Σήμερα έφτιαξα τελικά το κοτόπουλο... το έκανα σούπα με λιωμένη πατάτα, κολοκύθα και κρεμμύδι μέσα... σαν κρεατόσουπα δηλαδή... χτες ζήλεψα ένα προφιτερόλ που έφτιαξαν στο Σεφ στον αέρα και σκέφτομαι να κάνω τουλάχιστον την κρέμα, που φαινόταν εύκολη... θα σας πω αύριο.

Να σας πω ένα αστείο που συμβαίνει σπίτι και τα συμπεράσματα δικά σας: 2 μέρες τώρα, ενώ κλείνω τον θερμοστάτη του καλοριφέρ, τον βρίσκω ανοικτό πάλι... χτες το είπα στον σύζυγο και μου είπε ότι δεν τον άγγιξε! οπότε ή κάποιος νυκτοβατεί ή κάποιος αρχίζει και τα χάνει εδώ μέσα:tongue:

Συγνώμη για την διάθεση, αλλά το παλεύω όσο μπορώ... φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ για την συνταγη που σας εγραψα πριν ξεχασα να πω πως αντι για κρεμα ζαχαροπλαστικης μπορειτε ανετα να βαλετε 2 φακελακια ανθος αραβοσιτου σοκολατα

Αυτό είναι ακόμη γρηγορότερο!

Γειά σας μαγειροπαρέα!

Καλώς το Νινάκι!

Παρασκευή σήμερα και από ότι λέει ο καιρός θα έχουμε ένα ηλιόλουστο Σ/Κ... μακάρι:P

Χμ! Έχε εύκαιρη και την ομπρέλα καλού κακού!

χτες ζήλεψα ένα προφιτερόλ που έφτιαξαν στο Σεφ στον αέρα και σκέφτομαι να κάνω τουλάχιστον την κρέμα, που φαινόταν εύκολη... θα σας πω αύριο.

Να μας πεις πως βγήκε και να μας δώσεις την συνταγή άμα είναι!

Να σας πω ένα αστείο που συμβαίνει σπίτι και τα συμπεράσματα δικά σας: 2 μέρες τώρα, ενώ κλείνω τον θερμοστάτη του καλοριφέρ, τον βρίσκω ανοικτό πάλι... χτες το είπα στον σύζυγο και μου είπε ότι δεν τον άγγιξε! οπότε ή κάποιος νυκτοβατεί ή κάποιος αρχίζει και τα χάνει εδώ μέσα:tongue:

Χαχαχαχα! ΄Η απλώς έχει χαλάσει ο διακτόπτης!

Συγνώμη για την διάθεση, αλλά το παλεύω όσο μπορώ... φιλιά σε όλους!

Έλα βρε Νινάκι! Λες και οι υπόλοιπες όταν δεν είμαστε στα καλά μας δεν το δείχνουμε...

Κοριτσια σας ευχαριστω παρΑ πολυ ολες!!πηρα ιδεες!

Να είσαι καλά Δέσποινα! Αν θες όταν μπορέσεις μπες και πε΄ς μας τι έφτιαξες τελικά. Καλά να περάσετε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...