Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Στο intersport απαγορευεται ο θηλασμος!


violin

Recommended Posts

Και γιατί βρε κούκλα μου προεξοφλείς πως η κοπελιά που θήλαζε στο κατάστημα είχε το στήθος της σε κοινή θέα?

Και εγώ έχω θηλάσει σε μέρη με κόσμο και από προσωπική εμπειρία θα πω πως η θηλάζουσα μαμά πάντα προσπαθεί να καλύψει το στήθος της από τα αδιάκριτα βλέμματα, καθώς ο στόχος της δεν είναι η επίδειξη του βυζιού, αλλά το τάισμα του μωρού :-)

Δεν το προεξοφλω εγω, η ιδια δεν αναφερει κατι και υποθετω οτι δεν ειχε καλυψει το στηθος της. Αν το ειχε κανει, μπορει να το πει...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το προεξοφλω εγω, η ιδια δεν αναφερει κατι και υποθετω οτι δεν ειχε καλυψει το στηθος της. Αν το ειχε κανει, μπορει να το πει...

Αυτό ακριβώς εννοούσα :-) Να μην υποθέτεις κάτι τέτοιο, διότι όπως είπα και πριν, ο στόχος του θηλασμού δεν είναι η επίδειξη του στήθους, αλλά το τάισμα του μωρού.

Ακόμη κι αν φαινόταν κάποιο τμήμα επιδερμίδας ακάλυπτο (! :-) ) αυτό δεν ήταν βέβαια λόγος για τη συμπεριφορά του υπαλλήλου!!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειπωθηκε νομιζω οτι δε χρησιμοποιησε μπλουζα θηλασμου αλλιως δε θα φαινοταν καθολου δερμα.

Κοιτα, αν φανει λιγο δερμα, αν φανει και λιγη θηλη φανηκε το στηθος. Τι αλλο δηλαδη πρεπει να φανει?

Το ειπα και πριν οτι ο υπαλληλος ηταν υπερβολικος και αγενης, αλλα απο την αλλη υπαρχουν καποιοι κοινωνικοι κανονες που ισχυουν για ολους. Δηλ αν ερθει στην τετραχρονη κορη καποιου να κανει την αναγκη της και τα κατεβασει μπροστα σε ολους και αρχισει να..κανει οτιδηποτε σε ενα καταστημα θα την αφησει? Φυσικα και το παιδι η' το μωρο δεν καταλαβαινει απο κοινωνικους κανονες εμεις ομως καταλαβαινουμε. Γιαυτο ελεγα μπορουσε η κοπελα να ρωτησει που μπορει να θηλασει ανετα να τη βαλουν σ ενα δοκιμαστηριο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

από τον θηλασμό του βρέφους βλέπω περάσαμε στις "φυσικές ανάγκες" ενός τετράχρονου...αν βέβαια αυτά τα δύο μπορούν να θεωρηθούν συγκρίσιμα με τον οποιονδήποτε τρόπο.

Οι κοινωνικοί κανόνες είναι άγραφοι και σχετικοί με την ανατροφή του καθενός. Άλλοι φαντάζομαι είναι οι κοινωνικοί κανόνες στο χωριό (που ισχύει το πανάρχαιο "τι θα πει ο κόσμος") άλλοι στην πόλη και άλλοι στη Μύκονο λόγου χάρη.

Όταν μία μητέρα θηλάζει το μωρό της δεν επιδιώκει την επίδειξη του στήθους της σε αντίθεση με πολλά 15+ χρονα που κυκλοφορούν στους ίδιους χώρους για τα οποία όχι μόνο στήθος βλέπεις αλλά και κ... θέλοντας και μη.

Προσωπικά το θεωρώ αναχρονιστικό να ανεχόμαστε τα γυμνά σε μια παραλία αλλά να το παίζουμε σοκαρισμένοι σε ένα κατάστημα με την θέα του θηλασμού.

Ο σεκιουριτάς εντολές εκτελεί, κάποιος του είπε να το κάνει. Και καλά μέχρι εκεί. Η επίσημη απάντηση τους σε αυτό το φόρουμ για μένα είναι εξοργιστική.

Link to comment
Share on other sites

Μια γυναίκα που θηλάζει και βγαίνει έξω προσέχει τι θα φορέσει ώστε να γίνει διακριτικά και χωρίς περιπέτειες ο θηλασμός του παιδιού της. Κι εγώ πριν να προμηθευτώ μπλούζες θηλασμού 2 τον αριθμό, που εννοείται ότι δε γινόταν να τις φοράω και κάθε μέρα, φορούσα άνετα ρούχα και δεν καταλάβαινε κανείς ότι θήλαζα. Αν η γυναίκα σηκώσει την μπλούζα για να θηλάσει, γιατί δε νομίζω να υπάρχει καμία που να την κατεβάζει και να βγάζει το στήθος φόρα παρτίδα έξω, δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Το μόνο που μπορεί να προϊδεάσει τον άλλον είναι η στάση του μωρού και τίποτα περισσότερο. Δε χρειάζεται να φοράς τίποτα περισσότερο για να καλυφτείς και να μη θεωρηθεί ότι προκαλείς. Κι όποια θέλει ας έρθει να της κάνω επίδειξη! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και εγω θηλασα για 10 μηνες και τα 2 μου τα παιδακια. Το εκανα και σε δημοσιο χωρο παρα πολυ διακριτικα ομως. Αν εβλεπα μια γυναικα ομως ετσι απλα να βγαλει το στηθος και να ταιζει το παιδι της ας ειμαι και εγω γυναικα , ας ειμαι μητερα, ας θηλασα και εγω η εικονα και εμενα θα με ενοχλουσε!!! Ειναι ομορφο πραγμα να βλεπεις ενα μωρακι να σιτιζεται απο την μαμα του αλλα ειναι αιδιαστικο για εμενα να βλεπω το στηθος της μαμας!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω θηλασα για 10 μηνες και τα 2 μου τα παιδακια. Το εκανα και σε δημοσιο χωρο παρα πολυ διακριτικα ομως. Αν εβλεπα μια γυναικα ομως ετσι απλα να βγαλει το στηθος και να ταιζει το παιδι της ας ειμαι και εγω γυναικα , ας ειμαι μητερα, ας θηλασα και εγω η εικονα και εμενα θα με ενοχλουσε!!! Ειναι ομορφο πραγμα να βλεπεις ενα μωρακι να σιτιζεται απο την μαμα του αλλα ειναι αιδιαστικο για εμενα να βλεπω το στηθος της μαμας!:rolleyes:

Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα!!!

Κανείς δεν είδε καμία μαμά να βγάζει έξω το στήθος της!!!

Άλλο είναι το θέμα του τόπικ και δεν είναι σωστό, με απλές θεωρίες ή υποθέσεις που δεν στηρίζονται πουθενά, να το εκτροχιάζουμε!

Όποιος/όποια επιθυμεί να κάνει μία γενικότερη συζήτηση γύρω από τον τρόπο με τον οποίο οι μητέρες θηλάζουν δημόσια, ας ανοίξει νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το είδα κι αυτό δυστυχώς πολύ αργά...κι έμεινα άφωνη !

και λέω δυστυχώς γιατί ενδιάμεσα έχει αποθηλάσει η μικρή μου....

αλλιώς θα σύχναζα από εδώ και πέρα για θηλασμό στο ιντερσπορ.....

Βρε κορίτσια, είναι δυνατόν ; Γυναίκες να λέτε ότι είναι αηδιαστικό να βλέπετε το στήθος της θηλάζουσας;

Να πάρει ευχή, αν δείτε ένα προβατάκι να θηλάζει την προβατίνα , είναι αηδιαστικό ;

Ένα μοσχαράκι την αγελάδα , αηδιαστικό ;

Ένα γατάκι, σκυλάκι.....να πάρει ευχή να πάρει....όλα τα θηλαστικά στον πλανήτη θηλάζουν δημόσια κι αυτή αποτελεί την τρυφερότερη στιγμή...

Γιατί όχι ο άνθρωπος ;

Τι πιο φυσιολογικό δηλαδή από μια μάνα να θηλάζει το μικρό της ;;;;

Θήλασα τρία παιδιά , και τα θήλαζα όποτε και όπου πεινούσαν.

Δεν είχα ποτέ κανένα παρόμοιο περιστατικό, ευτυχώς.

Αλλά τέτοιες αντιδράσεις , απαιτούν απάντηση. Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παρακάτω, μαζικό θηλασμό , την επόμενη κι όλας μέρα , έπρεπε να είμσταν 20 μαμάδες εκεί τουλάχιστον και να θηλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι αυτό δυστυχώς πολύ αργά...κι έμεινα άφωνη !

και λέω δυστυχώς γιατί ενδιάμεσα έχει αποθηλάσει η μικρή μου....

αλλιώς θα σύχναζα από εδώ και πέρα για θηλασμό στο ιντερσπορ.....

Βρε κορίτσια, είναι δυνατόν ; Γυναίκες να λέτε ότι είναι αηδιαστικό να βλέπετε το στήθος της θηλάζουσας;

Να πάρει ευχή, αν δείτε ένα προβατάκι να θηλάζει την προβατίνα , είναι αηδιαστικό ;

Ένα μοσχαράκι την αγελάδα , αηδιαστικό ;

Ένα γατάκι, σκυλάκι.....να πάρει ευχή να πάρει....όλα τα θηλαστικά στον πλανήτη θηλάζουν δημόσια κι αυτή αποτελεί την τρυφερότερη στιγμή...

Γιατί όχι ο άνθρωπος ;

Τι πιο φυσιολογικό δηλαδή από μια μάνα να θηλάζει το μικρό της ;;;;

Θήλασα τρία παιδιά , και τα θήλαζα όποτε και όπου πεινούσαν.

Δεν είχα ποτέ κανένα παρόμοιο περιστατικό, ευτυχώς.

Αλλά τέτοιες αντιδράσεις , απαιτούν απάντηση. Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παρακάτω, μαζικό θηλασμό , την επόμενη κι όλας μέρα , έπρεπε να είμσταν 20 μαμάδες εκεί τουλάχιστον και να θηλάζουμε.

Επειδή ''απαιτείς'' απάντηση θα σου την δώσω. Ειναι δικη μου προσωπική άποψη και συνεχίζω να την υποστηρίζω. Αν θες να μου κάνεις ερωτήσεις για να το συζητήσουμε δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαρά να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ντρεπονται λίγο οι άσχετοι ακους εκει να σε διακοψει και να σε βγαλει έξω λες και σε επιασε να κλέβεις... ντροπή τους!!!!!!! Και οποιος δεν αισθάνετε καλά οταν βλεπει μια γυναικα να θηλάζει δεν ειναι αναγκη να την κοιτάει απλα μπορει να ΜΗΝ την κοιτάζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή ''απαιτείς'' απάντηση θα σου την δώσω. Ειναι δικη μου προσωπική άποψη και συνεχίζω να την υποστηρίζω. Αν θες να μου κάνεις ερωτήσεις για να το συζητήσουμε δεν έχω κανένα πρόβλημα με χαρά να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.

Δεν καταλαβαίνω ποιά η απάντηση που μου έδωσες....

Παρακάτω έγραψες ότι είναι αηδιαστικό να βλέπεις μια μάνα να θηλάζει αν κατάλαβα καλά.

Αυτή είναι η άποψή σου ;

Τι να συζητήσουμε γλυκιά μου ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια...Βάση νόμου δεν μπορούν να σου απαγορεύσουν τον θηλασμό σε κανένα κατάστημα και σε κανένα δημόσιο χώρο μη σου πω πως πρέπει να σου φέρουν και σκαμνάκι!!!


lNQkp3.png

oqfpp3.png

tVqqp2.png

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...