Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Προσωπικα δεν εχω συζητησει για το 6μηνο, διοτι δεν με εχουν ρωτησει ακομα..Αλλα ειναι κατι που δεν το διαπραγματευομαι, λογω του οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη.. Και εδω μια χαρα το δινουν το 6μηνο απο οτι εχω δει, οποτε γιατι να μου κανουν τους δυσκολους τωρα?:rolleyes:


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα σε όλες! Η κάθε μία με τις δυσκολίες της, ας ευχόμαστε να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους! Είχα κι εγώ μερικά θεματάκια, προς τα τέλη Αυγούστου.... αλλά ευτυχώς έχουν ξεπεραστεί με τη βοήθεια των ειδικών. Έκανα τη Β επιπέδου την προηγούμενη Παρασκευή, και όλα καλά με το μωράκι! Κι εγώ αγοράκι έχω! Τελικά οι αγοροέγκυες υπερτερούμε αριθμητικά! Στο ΙΑΣΩ στην Αθήνα ξεγεννάει ο γιατρός μου, και έχουμε αρχίσει ήδη τις οικονομίες για να έχουμε να πληρώνουμε!

Για τα κιλά που αναφέρατε πιό πάνω θα σας πω τα νούμερα τα δικά μου να σας φύγει το άγχος!

Έχω ύψος 178, ξεκίνησα την εγκυμοσυνη μου με 97 κιλά, δηλαδή με 20 κιλά παραπάνω από τα κανονικά.

Την περασμένη εβδομάδα ξεπέρασα τα 100 και σήμερα είμαι 101,2.... (22 εβδ +1ημ)

Το μόνο που με τρομοκρατεί, είναι το νούμερο 100 (τριψήφιο), και μερικά site που μιλάνε για κινδύνους και διάφορες επιπλοκές.... Όσο δε το ψάχνω και ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού τόσο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μαριάννα, πολύ χαίρομαι που είσαι ακόμα στην παρέα μας και ιδιαίτερα που τα προβλήματα ξεπερνιούνται! Μπορεί να έχεις μερικά κιλά παραπάνω αλλά έχεις πάρει πολύ λίγα μέχρι στιγμής άρα καλά πας και να μην ανησυχείς!

Πότε είναι η ΠΗΤ σου για να ανενεώσω και πάλι το πινακάκι; Ισχύει 5/2;

Πολλά τα αγόρια τελικά! Αγοροέτος διακρίνω...


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι! 5 Φεβ η ΠΗΤ μου δεν άλλαξε!

Προσπαθώ να πάρω όσο λιγότερα κιλά γίνεται, για να μην έχω θέματα... η αλήθεια είναι πως απο δώ και μετά αρχίζουν να μπαίνου τα πολλά κιλά..... ο Θεός βοηθός! :D

Link to comment
Share on other sites

♒ Τα υδροχοάκια

Marianna P.: 05/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Ιασώ

Papagalia: 06/02/2015 baby-girl.png

Greta: 08/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Αλεξάνδρα

anna 1999: 08/02/2015

Boulitsa: 12/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Ιασώ

D_Nasia: 15/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Ρέα

Έλενα: 16/02/2015 baby-girl.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Νοσοκομείο Μυτιλήνης

Little_Star: 17/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Ιασώ

♓ Τα ψαράκια

Vtgian: 19/02/2015 baby-girl.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Έλενας Βενιζέλου

Adamanta: 19/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Ρέα

Quinsey: 20/02/2015 baby-boy-icon.png

Kashmam: 23/02/2015 baby-girl.png Hospital_Facility_Plain_Red.png Γέννεσις

Aik: 23/02/2015 baby-boy-icon.png Hospital_Facility_Plain_Red.png ΠΕΠΑΓΝΗ

Φτάσαμε αισίως τα 13 μπεμπάκια! 8 αγοράκια, 4 κοριτσάκια και της Άννας να μας κρατά σε αγωνία :D Φαντάζεστε μερικές να γεννήσουν ίδιες μέρες στο ίδιο μαιευτήριο; Δεν ξέρω για εσάς, αλλά όταν γεννηθούν τα μωράκια μας και ξεπεταχτούν, εγώ θέλω συνάντηση!


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάσω τέλειο το πινακακι...

Μαριαννα αφού ήταν περαστικό μην το σκέφτεσαι! Αφού γέννας στο Ιασώ μπορεί κ να γεννησουμε μαζί, αφού εγώ θα γεννήσω μερικές μερες νωρίτερα με καισαρικη, άρα ν μιληςουμε! Για τα κιλά δν ειναι ο καιρός να αγχωθεις τώρα... Ειναι αλήθεια ότι δν έχεις τα ίδια περιθώρια με άλλες, αλλα αφού ο Γιατρος σ ειναι ευχαριστημένος, μη σκάς, τώρα έχεις άλλοθι να φας!

Πάντως σήμερα σκεφτόμουν αυτό π λέει η Βάσω... Ποσο τέλειο θ ήταν να βρισκόμασταν μετα τον τοκετό, αφού μας ενώνουν τόσα πολλά... Αν το σκεφτείτε εδώ μέσα έχουμε πει πράγματα π δεν θ λέγαμε σε κανέναν άλλον... Επίσης, θα ήθελα ν συνεχίσουμε ν μιλάμε κ μετα τον τοκετό..


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τις μανουλες φεβρουαριου μας εχουν ματιαγμενες δεν εξηγείται αλλιώς!

Σήμερα είχα γιατρο για απλό υπέρηχο η μπουμπού μεγαλώνει μια χαρά όμως ειναι παρα πολύ χαμηλά ανησυχητικά χαμηλά! Μου ειπε καθόλου δουλειές σπιτιου περπάτημα για απλές δουλίτσες πχ περίπτερο σούπερ μάρκετ κ τέτοια ναι αλλα μεχρι εκει δεν σηκώνω τπτ κ κανουμε τον Σταύρο μας να την κρατήσουμε μέσα στην κοιλια Μ μεχρι τις 34 εβδομαδες τουλάχιστον!

Εν τω μεταξύ ενώ το Γιοκας ήταν καλα το πρωί γυρίσαμε απο τον παιδικο κ αφού κοιμηθήκαμε μια χαρά ξυπνήσαμε με βήχα βραχνο κ να πονάει ο λαιμός τ. Κ σιγά σιγα να κλείνει κ η φωνή τ.Ο Παιδιατρος μας δεν είχε ραντεβού οποτε για να μην χάνουμε χρόνο πήγαμε σε ωρυλα ο οποίος μας έστειλε σε παιδίατρο σε εφημερευον νοσοκομείο π μας είπαν κόκκινο το ενα αυτί κ αντιβίωση για να προλάβουμε τον πόνο (κ λογικά την ωτιτιδα) κ οτι υπάρχει περίπτωση να ειναι λαρυγγιτιδα κ αν ειναι (θα το καταλάβω απο σκυλοβηχα) κορτιζονουχες σταγόνες!

Απο πυρετό μεχρι στιγμής ανεβάζει αλλα φτάνει μεχρι 37,8 οποτε ακομα αντιπυρετικο δεν πήρε.

Αντε να δούμε τι θ δούμε...


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τις μανουλες φεβρουαριου μας εχουν ματιαγμενες δεν εξηγείται αλλιώς!

Σήμερα είχα γιατρο για απλό υπέρηχο η μπουμπού μεγαλώνει μια χαρά όμως ειναι παρα πολύ χαμηλά ανησυχητικά χαμηλά! Μου ειπε καθόλου δουλειές σπιτιου περπάτημα για απλές δουλίτσες πχ περίπτερο σούπερ μάρκετ κ τέτοια ναι αλλα μεχρι εκει δεν σηκώνω τπτ κ κανουμε τον Σταύρο μας να την κρατήσουμε μέσα στην κοιλια Μ μεχρι τις 34 εβδομαδες τουλάχιστον!

Εν τω μεταξύ ενώ το Γιοκας ήταν καλα το πρωί γυρίσαμε απο τον παιδικο κ αφού κοιμηθήκαμε μια χαρά ξυπνήσαμε με βήχα βραχνο κ να πονάει ο λαιμός τ. Κ σιγά σιγα να κλείνει κ η φωνή τ.Ο Παιδιατρος μας δεν είχε ραντεβού οποτε για να μην χάνουμε χρόνο πήγαμε σε ωρυλα ο οποίος μας έστειλε σε παιδίατρο σε εφημερευον νοσοκομείο π μας είπαν κόκκινο το ενα αυτί κ αντιβίωση για να προλάβουμε τον πόνο (κ λογικά την ωτιτιδα) κ οτι υπάρχει περίπτωση να ειναι λαρυγγιτιδα κ αν ειναι (θα το καταλάβω απο σκυλοβηχα) κορτιζονουχες σταγόνες!

Απο πυρετό μεχρι στιγμής ανεβάζει αλλα φτάνει μεχρι 37,8 οποτε ακομα αντιπυρετικο δεν πήρε.

Αντε να δούμε τι θ δούμε...

Αμάν ρε γμτ... Ειδικά εμείς οι δευτερομανουλες, δεν νομίζω να εχει απομείνει καμία που να μην της αρρώστησε το παιδί.... Τουλάχιστον, το προλάβατε γρηγορα, άρα θα το περάσει ελαφριά το παιδί με την αντιβίωση... Άσε, κ εμένα δεν μπορεί να αναπνεύσει καθόλου, ούτε τρώει, ούτε γαλα πίνει, ειμαι πολυ στενοχωρημένη, αλλα όπως βλέπεις, όλα τα παιδάκια άρρωστα ειναι....

Όσο για το ότι το μωρο ειναι χαμηλά, αν προσέξεις, θα είσαι μια χαρά... Ο τράχηλος ειναι οκ? Το κακό ειναι ότι όσο νιώθεις καλά, δεν σου παει καρδιά ν κάτσεις, έτσι την πατάω κ εγώ κ μετα πονάω κ μουτζωνομαι... Επιστρατεύσε καμία μαμά η πεθερά να σε βοηθάνε σε ότι μπορούν κ άραξε! Ειδικά προς το τέλος π θα βαραινεις φαντάζομαι ειναι το πιο επικίνδυνο.... Καλά, αυτό ξαφνικά έγινε απο κούραση κλπ η απλά τώρα φάνηκε? Σου έδωσε κανένα χάπι, μαγνήσιο και τέτοια για να χαλαρώσει η μήτρα? τι να πω, εχει πέσει μάτι, εγώ το έχω πει απο καιρό...


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου

kashmam παλι άρρωστος ο μικρός σου?μα τι γίνετε ρε γαμωτο?έτσι θα την βγάλουμε φέτος?τουλαχιστον το προλαβατε,παλι καλά!

Το μωρό δεν ανεβαίνει πιο ψηλά αργότερα?δηλ θα μένει χαμηλά μεχρι να γεννήσεις?είναι προσωρινό αυτό η θα πρεπει να προσεχείς γενικότερα?

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

boulitsa και εσείς τα ίδια ε?κάνε λίγο υπομονή και θα περάσει.μην την πολύ πιεζεις με το φαγητο γιατί και εγώ το εκανα και εκανα χειρότερα την κατασταση.θα φτιαξουν τα πραγματα.εμένα μονο γάλα έπινε!τώρα σιγά σιγά φτου φτου τα πάμε καλά!

Εμείς οι δευτερομανουλες πολύ φοβάμαι οτι θα έχουμε τέτοια και όταν γεννηθούν τα μωρά με το καλό!!δεν θέλω ουτε να το διανοηθω!

Μαριαννα εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά!να ηταν αυτή και μονο η ταλαιπωρία σου!όσο για τα κιλά μην αγχωνεσαι,δεν φαντάζεσαι πως τα χανεις με τον θηλασμό!(αν φυσικά θες να θηλασεις)

Εγώ είχα χασει πιο πολλά απ όσα έβαλα αλλά είμαι και γλυκατζου και ξαναπηρα 2-3 :tongue::tongue:

Οι υπόλοιπες πως είστε?εμείς καλά αλλά ο γιος μου είναι πολύ ατσουμπαλος και όλο με χτυπάει στην κοιλιά. Ο εμβρυολογος μου είχε πει οτι απ το δεύτερο τρίμηνο και μετα θέλει πολύ προσοχή!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Πέμπτη σήμερα και κλείνω 20 εβδομάδες, ακριβώς στη μέση λοιπόν. Είμαι όμως από το βράδυ πολύ χάλια ρε γαμώτο. Έπεσα για ύπνο με πονάκια στη κοιλιά, όχι έντονα αλλά εκνευριστικά. Νομίζω ότι είναι εντερικά περισσότερο. Ξύπνησα στις τρεις το πρωί από πόνο στο στέρνο. Για την ακρίβεια, πονάω στο κέντρο, εκεί που ξεκινά το στομάχι, μία παλάμη ανοιχτή ψηλότερα από τον αφαλό. Είναι ένας συνεχόμενος πόνος που περνάει μόνο όταν είμαι ανάσκελα (αλλά εκεί με ενοχλεί η κοιλιά) ή όταν είμαι όρθια. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω στο πλάι κουλουριασμένη, είναι έντονο. Δεν ξέρω αν είναι κρύωμα ή ανοίγει ο θώρακας ή κάτι άλλο. Στο μεταξύ, βρήκε τη μέρα σήμερα, που έχουν απεργία τα νοσοκομεία. Θα πάρω αργότερα τον γιατρό τηλέφωνο να τον ρωτήσω. Έχει συμβεί σε καμιά σας αυτό; Διαβάζω και κάτι κουλά για προεκλαμψίες, έτρωγα και μπόλικες σαβούρες τελευταία και έχω τρομοκρατηθεί! Ουφ και πάλι ουφ!

Boulitsa, και εγώ αυτό σκεφτόμουν ότι έχουμε πει τόσα που θέλω να σας γνωρίσω όλες από κοντά! Και εννοείται να κρατήσουμε επαφή και μετά τη γέννα!

Kashman, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν κάνουν κάτι που λέγεται "περίδεση τραχήλου"; Καμήλα μας έχει φτύσει πια, τόση αναποδιά!

Greta, χαίρομαι που είστε καλύτερα!

Τέλος πάντων...

thursday_021.jpg


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βάσω μου έννοεις λογικα οτι εχεις φαει βλακειες..εσι όπως το διάβασα στην αρχή κατάλαβα οτι εχεις φαει σαβουρες=εχεις πεσει πουθενά!!!!ντοινγκ!

Πάρε τον γιατρό σου και μην διαβαζεις στο ίντερνετ!η προεκλαμψία έχει και πίεση φουλ ψηλή και αλλά νομιζω!μην αγχωνεσαι και πάρε τον τηλ άσχετα με τις απεργιες για να νιωσεις καλυτερα.και εγώ έχω ενοχλήσεις γενικα που δεν τα είχα στην πρωτη εγκυμοσύνη.εμένα πονάει πολύ το στομάχι μου.όλο θέλω να τρώω ενω πριν λίγο έχω φαει.θα πάρω πολλά κιλά είμαι σίγουρη.αλλά γενικά και με το έντερο έχω θέμα και όλο λέω άντε να γεννησω να ησυχασω.

Και εγώ θέλω να συνεχίσουμε να μιλάμε όσο αυτό είναι εφικτό ειδικα για εμας που έχουμε και δεύτερο παιδακι!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε βασουλα έτσι όπως το περιγράφεις κ αφού έχεις φάει πολλά κ διάφορα για καουρα μ ακούγεται... Δοκίμασε ν φας ελαφριά σήμερα, νομίζω θ ανακουφιστείς... Απο το μήνα μας κ μετα ειναι πολυ συνηθισμένη η καουρα, ειδικά το βράδυ, σκέψου όλα τα φαγητά λόγω χώρου ειναι πανω πανω στο στομάχι... Η προεκλαμψια νομίζω εμφανίζεται στο γ τρίμηνο... Νωρίς ειναι.... Μ φαίνεται ότι κ εσυ "παραμορφωνεσαι" με το Ίντερνετ κ αγχωνεσαι άδικα, όπως εγώ.... Το ξέρω πως θες να τα γκουγκλαρεις όλα όπως εγώ, τουλάχιστον διάβαζε τα κριτικά, λέγε στον εαυτό σ ότι δεν τα έχεις όλα αυτά...

Greta λες? δεν την πιέζω, απλά σκάω, δεν ξέρω τι να της δώσω μπας κ φάει λιγο, έτσι μ έρχεται ν σταματήσω ν τρώω κ εγώ... Γενικά ειναι λιγοφαγη, αλλα τώρα τίποτα δεν τρώει... Εσένα τώρα τρώει πάλι κανονικά? δεν πειράζει π έχουμε κ αλλα παιδάκια, θ πάρουμε μαζί και τους άντρες στη συνάντηση μας για να τα προσέχουν....


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες !!!!

Τι κάνετε;;;;

Εγώ τρέχω και δεν φτάνω στη δουλειά (διαβολοβδομαδα.. :( ) άντε να φτάσει επιτέλους η Παρασκευή δεν την παλεύω...

έχω και γάμο (πάλι!) το Σάββατο, όρθιο πτώμα θα είμαι...

Τουλάχιστον (φτου φτου με όσα διαβάζω :( ) ο μπέμπης κρατάει χαρακτήρα και δεν με ζορίζει...

Στον υπνο ευτυχώς είμαι αρκετά καλά, εχει βοηθήσει και ένα μαξιλάρι σαν... φίδι να το πω; Το είχαν φέρει δωρο στην αδερφή μου όταν ήταν έγκυος και επειδή είχε ήδη 2 από άλλα δώρα μου το είχε αφήσει εμένα για άαααμα το χρειαστώ.

Το θυμήθηκα κατά τύχη πριν λίγες μέρες και .. κοιμήθηκα για πρώτη φορά χωρίς να ξυπνήσω το βράδυ.

να ένα τετοιο είναι! (γκλουπ(!) δεν είχα ιδέα πόσο κάνει... )

αυτά... επιστροφή στη δουλειά μπας και φύγω σήμερα στην ώρα μου...


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου!

Greta φέτος με τον παιδικο εγω το πήρα απόφαση οτι θ ήμαστε συχνά πυκνά άρρωστοι!

Η μπουμπού ειναι χαμηλα αλλα δεν φταίω εγω (το ρώτησα γιατι νόμιζα πως κατέβηκε με έναν ατελείωτο βήχα π είχα για μερες κ έλεγα πως βηξε βηξε τρανταχτηκε αλλα μου ειπε οχι)

Δεν ξέρω αν με την ξεκούραση θα ανεβεί σιγα σιγα αλλα ειναι κ με το κεφάλι προς τα κατω πολύ κατω. Για περιδεση δεν Μ είπαν τπτ. Εν τω μεταξύ ο οργανισμός Μ σε αυτήν την εγκυμοσυνη δεν σήκωνε κ πολλα πολλα δεν μπορούσα να κανω τπτ κουραζομουν πολύ εύκολα κ ζαλιζομουν οποτε ετσι κ αλλιώς δεν έκανα τπτ κανένα φαγητό κ να πλένω τα πιάτα αφού κ μπάνιο καθιστη έκανα φαντάζομαι δλδ να ήμουνα κ πιο δραστήρια τι θα γινόταν με την μπουμπού;; Τωρα εχω την μαμα Μ σπιτι κ Μ καθαρίζει για να στρώσω χαλια. Α! Κ απο κιλα τελικα απο τα μείον 3 έβαλα τα 2,5!

Β επιπεδου 9/10!


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...