Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

πολυκυστικες ωοθηκες


euagelia30

Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τισ κοπελες

θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καπια κοπελα απο εσας πολυκυστικες ωοθηκες και πως τισ αντιμετοπισατε.......

νομιζω οτι ειμαι πολι μονη και πολυ μπερδεμενη:roll::roll::roll::roll::roll:

 

Δείτε εδώ για το θέμα των πολυκυστικών 

http://parents.org.gr/forum/topic/7916-polykystikes-oothikes/

 

Επεξεργάστηκαν by CoffeeMaker
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες τισ κοπελες

θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καπια κοπελα απο εσας πολυκυστικες ωοθηκες και πως τισ αντιμετοπισατε.......

νομιζω οτι ειμαι πολι μονη και πολυ μπερδεμενη:roll::roll::roll::roll::roll:

Καλησπέρα κοπέλα μου, εγώ έχω και πίστεψέ με και πολλές πολλές άλλες! Οι πολυκυστικές να ξέρεις οτι δεν θεραπεύονται ούτε φαρμακευτικά ούτε χειρουργικά. Τις γεννά και τις αποβάλει ο οργανισμός μας. Το κύριο σύμπτωμα όπως έχεις καταλάβει είναι ο άστατος κύκλος, ο οποίος σταθεροποιείται για λίγο διάστημα με αντισυλληπτικά και... φτου κι από την αρχή. Εκτός κι αν ο γιατρός σου θεωρήσει οτι συντρέχει και κάτι άλλο παράλληλα και σου συστήσει κάποια άλλη αγωγή, η οποία βοηθά και τον κύκλο παράλληλα. Αλλά όλα αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις με το γιατρό σου... Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. Ότι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεσή σου!


MO70p3.png

q5s0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου, εγώ έχω και πίστεψέ με και πολλές πολλές άλλες! Οι πολυκυστικές να ξέρεις οτι δεν θεραπεύονται ούτε φαρμακευτικά ούτε χειρουργικά. Τις γεννά και τις αποβάλει ο οργανισμός μας. Το κύριο σύμπτωμα όπως έχεις καταλάβει είναι ο άστατος κύκλος, ο οποίος σταθεροποιείται για λίγο διάστημα με αντισυλληπτικά και... φτου κι από την αρχή. Εκτός κι αν ο γιατρός σου θεωρήσει οτι συντρέχει και κάτι άλλο παράλληλα και σου συστήσει κάποια άλλη αγωγή, η οποία βοηθά και τον κύκλο παράλληλα. Αλλά όλα αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις με το γιατρό σου... Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. Ότι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεσή σου!

σε ευχαριστω πολυ για το μνμ σου εγω δεν εχω αστατο κυκλο το μονο που εχω λιγο παραπανω τριχουλες στο σωμα μου μου εδωσε χαπια glucophage για 3 μηνες για να κανω καλυτερα ωαρια εσυ εχει κανει ποτε θεραπια εχεις παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για το μνμ σου εγω δεν εχω αστατο κυκλο το μονο που εχω λιγο παραπανω τριχουλες στο σωμα μου μου εδωσε χαπια glucophage για 3 μηνες για να κανω καλυτερα ωαρια εσυ εχει κανει ποτε θεραπια εχεις παιδακι?

Καλημέρα. Ναι είχα κι εγώ τριχοφυία ένα διάστημα... έπαιρνα κι εγώ τα glucophage πριν μείνω έγκυος... τώρα είμαι 5 μηνών! Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς!


MO70p3.png

q5s0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι είχα κι εγώ τριχοφυία ένα διάστημα... έπαιρνα κι εγώ τα glucophage πριν μείνω έγκυος... τώρα είμαι 5 μηνών! Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς!

καλημερα να εχεις ενα γερο μωρακι στην αγαλια σου σε λιγο καιρο κι εσυ να εισαι γερη και να το καμαρονεις

να σε ρωτησω κατι?

με τα glucophage εμεινες εγκυοσ η με καπια αλλη μεθοδο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα να εχεις ενα γερο μωρακι στην αγαλια σου σε λιγο καιρο κι εσυ να εισαι γερη και να το καμαρονεις

να σε ρωτησω κατι?

με τα glucophage εμεινες εγκυοσ η με καπια αλλη μεθοδο?

Γειά σου Ευαγγελία!!

Είχα πολύ καιρό να σε συναντήσω στο φόρουμ!!

Μην αγχώνεσαι, τα glucophase τα δίνουν για τις πολυκυστικές και εγώ έχω πάρει τα φάρμακα αυτά, και εμένα ο κύκλος μου είναι σταθερός και ήταν και πριν πάρω τα φάρμακα μάλιστα όταν μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυκυστικές νευρίασα μαζί του και του είπα πως δεν το πιστεύω...:oops:,

του είπα να μου τις δείξει στον υπέρυχο και πάλι σαν άπιστος Θωμάς που είμαι δεν με έπεισε μέχρι που έκανα και σε άλλο γιατρο υπέρηχο και μου είπε και αυτός ότι έχω :oops::oops:, έχω ακμή και κάποιες παραπάνω τριχούλες :evil:

Αν θέλεις κάνε και κάποιες ορμονικές εξετάσεις αν δεν έχεις κάνει, αλλά συννενοήσου πρώτα με κάποιον ενδοκρινολόγο.


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σε ολες τισ κοπελες

θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καπια κοπελα απο εσας πολυκυστικες ωοθηκες και πως τισ αντιμετοπισατε.......

νομιζω οτι ειμαι πολι μονη και πολυ μπερδεμενη:roll::roll::roll::roll::roll:

Και εγω εχω και δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανυσηχει.ειναι καθαρα ορμονολογικο το θεμα και εφοσον αποφασισεις να μεινει εγκυος θα χρειαστει απλα προγραμματισμος.

εφοσον δεν υπαρχει ανατομικο θεμα δεν θα εχεις κανενα θεμα!!εγω ηξερα απο τα 18 οτι ειχα πολυκιστικες, αποφασισα να μηνω εγκυος και ανακαλυψα στην πορεια οτι το προβλημα μου τελικα ηταν οι σαλπιγγες.παρόλα αυτα ειμαι στον 5ο μηνα σε διδυμακια.

επομενως μιλα με τον γιατρο σου και δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα!!


2PPVp2.png

Jt9Op2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά πόσες είμαστε με πολυκυστικές???

Να φτιάξουμε κι ένα group ψυχολογικής υποστήριξης γιατί είναι και τέτοιο το πρόβλημα που εύκολα μπορεί να σε κάνει ράκος ή/ και να έχεις τα απίστευτα νεύρα!!!

Ας ξεκινήσω με τα κριτήρια που έχουν επιτέλους συμφωνήσει ότι πρέπει να ισχύουν για να έχει κάποια γυναίκα σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

1)Ανωορρηξία ή Ολιγοωορρηξία (αποτέλεσμα αστάθεια στην περίοδο)

2)Ύπαρξη άνω των 8-10 μικρών κυστών στην ωοθήκη (μέσω υπερηχογραφήματος)

3)Αυξημένα ανδρογόνα κατά τον ορμονολογικό έλεγχο.

Τουλάχιστον 2 από τα 3 πρέπει να ισχύουν για να πεί ο γιατρός ότι μια γυναίκα πάσχει από Σ.Π.Ω (PCOS αγγλιστί)


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σε γενικές γραμμές οι πολυκυστικές δεν αντιμετωπίζονται εκτός αν είναι αποτέλεσμα της αντίστασης στην ινσουλίνη.

Αν το θέμα είναι ορμονολογικό άλλης φύσης τα αντισυλληπτικά χρησιμοποιούνται μόνο και μόνο για να έρχεται η περίοδος σε σταθερά χρονικά σημεία και να μη παχύνει το ενδομήτριο.

Στο θέμα πολυκυστικές και παιδί 2 είναι τα βασικά που πρέπει να προσέχει κανείς

1ο Να βρεί ένα γυναικολόγο που να έχει ασχοληθεί με γυναικολογική ενδοκρινολογία

2ο και ένα καλό ενδοκρινολόγο που θα κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και θα έχει μια άλλη άποψη στο θέμα.

Επίσης δεν είναι πανάκεια τα clomifen και οι ενέσεις για πρόκληση ωορρηξίας. Αν μια κοπέλα είναι ανωορρηκτική είναι απαραίτητα σίγουρα αν είναι ολιγοωρικτική απλά θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος!

Στη δική μου περίπτωση, πήγα σε 4 γυναικολόγους και άκουσα 3 διαφορετικές απόψεις πρίν καν κάνω τις ορμονολογικές εξετάσεις!!!

Ανακάλυψα ότι έχω πολυκυστικές το καλοκαίρι που ο κύκλος αποφάσισε να κάνει τα δικά του.

Με τις ορμονολογικές εξετάσεις βρήκαμε ότι όλα είναι φυσιολογικά εκτός από:

17-ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 1,30 με μέγιστο 1,08

ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΕΔΙΟΝΗ 6,3 με μέγιστο 3,0

Τ4 1,77 με μέγιστο 1,70 (αν και παρακολουθείται μετά από θυρεοειδεκτομή)

Επόμενο βήμα εξέταση γλυκόζης και ινσουλίνης... Άντε να δούμε!

Σε όσες από εσάς είναι υψηλή η LH και θέλετε να βρίσκετε την ωορρηξία σας καλύτερα να παίρνετε τεστ ωορρηξίας με χαμηλή ευαισθησία για να μη σας βγαίνουν πολλά θετικά.;)


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο κλαμπ σας... Από τότε που θυμάμαι ότι έχω περίοδο... Και στο κλαμπο του θυρεοειδούς και υπερέκκριση ινσουλίνης... Με έχει κουράσει αφάνταστα το θέμα οπότε τώρα το αγνοώ λίγο... Βασικά το πρόβλημά μου είναι το βάρος μου... Ευτυχώς έχω 2 χρόνια που το διατηρώ σταθερό από τότε που πήρα τα glucophage (καλα που μου το είπε η γυναικολόγος γιατί αν περίμενα από την ενδοκρινολόγο)... Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι είμαι σταθερά αλλά πολύ ψηλά... Πάνω από 100... Και η ψυχολογία μου στο πάτωμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ στο κλαμπ σας... Από τότε που θυμάμαι ότι έχω περίοδο... Και στο κλαμπο του θυρεοειδούς και υπερέκκριση ινσουλίνης... Με έχει κουράσει αφάνταστα το θέμα οπότε τώρα το αγνοώ λίγο... Βασικά το πρόβλημά μου είναι το βάρος μου... Ευτυχώς έχω 2 χρόνια που το διατηρώ σταθερό από τότε που πήρα τα glucophage (καλα που μου το είπε η γυναικολόγος γιατί αν περίμενα από την ενδοκρινολόγο)... Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι είμαι σταθερά αλλά πολύ ψηλά... Πάνω από 100... Και η ψυχολογία μου στο πάτωμα...

Το πρόβλημά σου πάντως είναι από αυτά που λύνονται πιο εύκολα οπότε έχεις ένα λόγο να χαίρεσαι :P

Σου έδωσε και διατροφή εκτός από τα χάπια? Αν θές μπορώ να σου στείλω σε πμ τη διατροφή που έδωσε η ενδοκρινολόγος μου στον άντρα μου για το ζάχαρο (από αντίσταση στην ινσουλίνη και αυτός) και θα σε βοηθήσει πολύ. Ζω τα αποτελέσματά της κάθε μέρα:D

Μην απογοητεύεσαι πάντως και μην αγχώνεσαι... κάνει κακό στην ωορρηξία και δε λέει!!!


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολες.

Σημερα τυχαια ανακαλιψα αυτο το φορουμ κ επεσε το ματι μου στο σιγκεκριμενο με τις πολυκυστικες.

Διαβασα προηγουμενες αναρτησεις κ επειδη εχω αρκετη εμπειρια πανω στο θεμα, για τον λογο οτι εχω κανει 3 χειρουργια για κυστες εχω κανει αφαιρεση μιας ωοθηκης εχω κανει καποιους κυκλους χειμιοθεραπειων κ γενικα τρεχω εδω κ χρονια αν κ ειμαι μολις 23 χρονων και αυτα τα προβληματα ξεκινησαν απο τα 16 μου.

Υπαρχουν πολλα θεματα πανω στις κυστες γενικα κ οποια ανακαλιψη κατι τετοιο στον οργανισμο της καλο θα ηταν να το εξετασει.

Μην πανικοβαλεστε...!!!! Εγω τα "τραβηξα" ολα αυτα διοτι δεν γνωριζα ουτε εγω ουτε η μητερα μου κ περασε καιρος μεχρι να παω στον γιατρο και να καταλαβω τι ειναι κυστη. Βλεπετε ημουν μικρη καμια γυναικα στην οικογενεια μου δεν ειχε τετοια 'προβληματα' οποτε προχωραγαμε στα τυφλα για λιγο καιρο.

Σας κουρασα..!! :tongue:

Ηθελα πολυ να το μοιραστω μαζι σας.. οποια εχει αποριες θα μου αρεσε πολυ να της πω την γνωμη μου!!

Φιλακιααααα σε οοοολες!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

rebekka καλό είναι να μοιραζόμαστε ότι ξέρουμε,

για την ενημέρωση των υπολοίπων και για να μειώνεται το άγχος που έχει ο καθένας μας με κάθε τι καινούριο που συμβαίνει.


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Kalhspera exw polykistikes apo to 2006 kai mesa se auta ta xronia einai zitima an mou exei er8ei periodos 15 fores..exw na dw periodo apo ton dekemvrio tou 2012 kai den pairnw antisyliptika giati adiaforisa para tis odhgiew tis gynaikologou mou..edw kai 3-4 meres exw megalh enoxlhsh sthn deksia pleura tis wo8hkis..kai shmera diapistwsa pws exei pristei ligaki...ti mporei na einai...euxaristw ek twn prwterwn...!!!!!!parakalw apanthste m amesa...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλημερα..εψαχνα εναλλακτικες λυσεις για τα αντισυλλυπτικα και επεσα τυχαια σε αυτο το φορουμ..απο 12 ετων που ξεκινησα να εχω περιοδο ειχα παντα προβληματα. τα τελευαταια 2 χρονια επαιρνα απο μονη μου duphaston μια φορα στο τοσο για να μου ερχεται περιοδοσ.απο τ περασμενο σεμπτεβριο μεχρι δεκεμβριο δεν ειχα περιοδο πηγα γυναικολογο που ειπα οτι εχω πολυκιστικες κ μου εδωσε τα yasminelle για αρχη.εκλαιγα μολισ μου το ειπε επειδη ηξερα τι σημαινει επδ πολλες φιλες μου υπεφεραν. πριν τα παρω ημουν 58 κιλα και υψος 1.78 αρκεταα αδυνατη.προσεχα παντα τη διατροφη μου και ετσι συνεχισα οταν ξεκινησα τα αντισυλλυπτικα και ακομη καλυτερα προσεχα.τελικα το μονο που εγινε ειναι να εχω παρει 6 κιλα χωρισ λογο τα ρουχα μου δεν μου κανουν κ ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση οσο βλεπω τ σωμα μου και τη διαθεση μου να αλλαζει τοσο πολυ.ξερει καμια να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...