Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Έχει δίκιο η Ελένη για τα αγγλικά, μάλιστα το συζητούσαμε πρόσφατα με μια φίλη μου που είναι γιατρός στην Αγγλία και μου έλεγε ακριβώς το ίδιο.

Είχε γίνει μεγάλος ντόρος πριν 2 ή 3 χρόνια όταν ένας Γερμανός GP είχε παρερμηνεύσει τη δοσολογία για κάποιο φάρμακο που χορήγησε και ο ασθενής πέθανε. Δεν ξέρω αν το θυμόσαστε, ήταν στις ειδήσεις συνέχεια.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενα μήνα εεε και μετα λεμε για την Ελλάδα οτι εχει γραφειοκρατια:D αχ με τα αγγλικά τωρα το επιπεδο του αντρα μου δεν το ξερω γιατι δεν εχει καποιο πτυχιο ξερει να κανει μια απλη συζητηση , να ρωτησει και να απαντησει αλλα πανω στην δουλεια του ξερει ολη την ορολογια διαβαζει βιβλία στα αγγλικα πανω ομως στην δουλεια του και μονο.

Τωρα ενταξει πιστευω οτι οταν εχεις να κάνεις με ασθενή θα πρεπει να καταλαβαινεις αρκετά την γλώσσα και ετσι ειναι το σωστο μην γινει και κανενα λαθος και τρεχουμε:D Τωρα για τα ιδιωτικα που λες δεν εχει καποια ειδικοτητα αλλα εχει κανει διαφορα σεμιναρια εμφυτευματα ,μποτοξ & υαλουρονικο οξυ κ.α

Παντως με την βοηθεια σας καταφέραμε νομιζω να φτιαξουμε ενα αρχικο σχεδιο 1ον Να παει ο ιδιος 3-4 μήνες σε κολεγιο αγγλικών οπου μαζι με στεγη και φαγητο ειναι καπου 5.000 λίρες καιστο μεταξυ να εγγραφει στο συλλογο και οτι χρειαζεται να βρει ισως και καποια δουλεια και μετα να παω εγω με το παιδι γιατι αυτα που λεγαμε να τρεχουμε και οι 3 στο λονδινο στην ουσια χωρις να ξερουμε τιποτα θα ηταν καταδικασμενο..:!:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και τη σχετική ενημέρωση από την ιστοσελίδα του BBC:

The rules will be changed to ensure that NHS officials have a duty to check the English language skills of all new foreign doctors before they can be employed, and the General Medical Council will be empowered to take action against doctors when there are concerns about their ability to speak English.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-15164373


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τα ιδιωτικα που λες δεν εχει καποια ειδικοτητα αλλα εχει κανει διαφορα σεμιναρια εμφυτευματα ,μποτοξ & υαλουρονικο οξυ κ.α

Δεν είναι απαραίτητο να κάνει κοσμητική οδοντιατρική για να δουλέψει ιδιωτικά. Δεν ξέρω πού το βασίζει αυτό η Κατερίνα. Δεν έχω πάει ποτέ σε οδοντίατρο του NHS (είναι λίγο δυσεύρετοι στο Λονδίνο). Και ο άντρας μου και εγώ και οι περισσότεροι φίλοι μας πάνε σε ιδιώτη οδοντίατρο για τα συνηθισμένα - σφραγίσματα, απονευρώσεις κλπ.

Παντως με την βοηθεια σας καταφέραμε νομιζω να φτιαξουμε ενα αρχικο σχεδιο 1ον Να παει ο ιδιος 3-4 μήνες σε κολεγιο αγγλικών οπου μαζι με στεγη και φαγητο ειναι καπου 5.000 λίρες καιστο μεταξυ να εγγραφει στο συλλογο και οτι χρειαζεται να βρει ισως και καποια δουλεια και μετα να παω εγω με το παιδι γιατι αυτα που λεγαμε να τρεχουμε και οι 3 στο λονδινο στην ουσια χωρις να ξερουμε τιποτα θα ηταν καταδικασμενο..

Το σχέδιό σας πολύ καλό μου ακούγεται. Σίγουρα είναι καλύτερα να πάει μόνος του και να δει τι παίζει, αν του ταιριάζει η χώρα, αν του αρέσει ο τρόπος δουλειάς κλπ πριν ξεσπιτωθείτε οικογενειακώς.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ….ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ, με βοήθεια πολλών κοριτσιών και ωρών διαβάσματος και κατέληξε σε 99% επιτυχία είναι η εξής:

ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΓΛΩΣΣΑΣ

Πρώτα από όλα την γλώσσα μπορεί να την ξεκινήσετε από εδώ και όχι στα κοινά φροντιστήρια αφού είναι ασύμφορα κόστους αλλά:

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών στα πλαίσια του εκπαιδευτικού και του ευρύτερου επιμορφωτικού έργου του, παρέχει στους φοιτητές του τη δυνατότητα κατά τη διάρκεια των σπουδών τους να αποκτήσουν τη γνώση μιας ή περισσοτέρων γλωσσών, που είναι αναγκαία όργανα επιστημονικής ολοκλήρωσης.

Το έργο αυτό επιτελείται από το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι γλώσσες οι οποίες διδάσκονται είναι πολλές και τα Τα δίδακτρα είναι πολύ οικονομικά ετησίως και συμφέρει.

Σχετικές πληροφορίες εδώ:

http://www.uoa.gr/foithtes/ereynhtikes-kai-ekpaideytikes-eykairies/didaskaleio-3enwn-glwsson.html

Το site του bbc επίσης παρέχει την δυνατότητα για την εκμάθηση πολλών ξένων γλωσσών δωρεάν.

http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/quizzes/

Όπως και αυτά εδώ

http://gloss.dliflc.edu/

http://www.openculture.com/freelanguagelessons

ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΤΕ

Εκδοση διαβατηρίου

Απαραίτητο ακόμα και αν θέλουν μόνο την ταυτότητα για να μπείς στην χώρα. Σε όλες τις εργασίες και στις δηλωσεις που θα υπογράφεις ζητούν διαβατήριο. (δήμους, εταιρείες, συμβόλαια σπιτιού)

Health Insurance card (Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης)

Ισχύει για 1 χρόνο σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. και χρησιμοποιείτε ΜΟΝΟ σε περιπτωση που σου τύχει κάτι πολύ επείγον (εγχειρηση, ατύχημα). Νοσηλευεσε δωρεάν με αυτήν την κάρτα.

Την βγάζουν όλοι οι ασφαλιστικοί φορείς (ΙΚΑ ΤΕΒΕ ΟΓΑ) πας στα γραφεία τους με ταυτότητα, βιβλιάριο σου παίρνουν τα στοιχεία και σε 7 μέρες στην στέλνουν ταχυδρομικώς σπίτι.

Εντυπα Ε

Σε κάθε χώρα υπάρχουν κοινοτικά έντυπα που πρέπει να πάρεις μαζί σου υποχρεωτικά που δηλώνει την προυπηρεσία σου στην Ελλάδα απο τα ενσυμα σου. Πχ Για την Ολλανδία είναι ένα έντυπο που λέγετε Ε 101 και δηλώνει την προυπηρεσία σου στην Ελλάδα απο τα ενσυμα σου για άλλες χώρες έχει άλλο νουμερο. πχ για την Αγγλία έχει Εντυπο Ε 125(νομίζω)...

Αν θες να ενημερωθείς πια έντυπα πρέπει να πάρεις για την χωρα της αρεσκείας σου θα πατησεις εδώ: Εντυπο Ε

- θα πάς στο ΡΟΖ τετράγωνο (τίτλος: Επέλεξε χώρα) επιλέγεις την χώρα της αρεσκείας σου

- Μετά πάς στην τελευταια επιλογή: Κοινωνική ασφάλιση και διάφορα είδη ασφάλισης

και επιλέγεις την Εντολή: Εντυπα Ε

- Πιο κάτω θα σου βγάλει να επιλέξεις την γλώσσα που θές να διαβάσεις και θα σου εμφανίσει όλα τα Εντυπα Ε που πρέπει να έχεις μαζί σου φεύγοντας απο την Ελλάδα.

Αυτα τα έντυπα στα βγάζει ο ασφαλιστικός σου φορέας εδώ στην Ελλάδα. παιρνει χρόνο οπότε καλό είναι να τα κάνεις λίγο νωρίς.

Πιστοποιητικά - Πτυχια

Οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις μαζί σου ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ένα πιστοποιητικό γεννήσεως που θα φέρουν απο πίσω σφραγίδα apostille (ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ) τα οποία στα εκδίδουν τα ΚΕΠ (ρωτήστε εκεί να σας πουν σε πιο κοντινό γραφείο θα πάτε για να σας βάλουν την σφραγίδα).

Μετά πρέπει να τα μεταφράσετε στην γλώσσα της χώρας που θα πάτε απο πιστοποιημενο μεταφραστή ή απο το μεταφραστικό κέντρο στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ (προσοχή κοστίζουν).

Επίσης στο Υπουργείο εξωτερικών θα μεταφράσετε πριν φύγετε και ΟΛΑ τα πτυχία σας αν είναι από δημόσιο Φορέα αλλιώς τα υπόλοιπα από δικηγόρο.

Υποχρεώσεις και εκκρεμότητες

Μην ξεχάσετε να ξεκαθαρίσετε ότι εκκρεμότητες έχετε πριν φύγετε. Σπίτι, ενοίκια, δάνεια, φως, νερό, τηλέφωνα, ιδιωτικές ασφάλειες κλπ κλπ.

Αν πάρετε δάνειο για να φύγετε μιλήστε με την τράπεζα για τους πιθανούς τρόπους αποπληρωμής από την χώρα που θα βρίσκεστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Εξουσιοδοτείστε άτομο

το οποίο θα κάνει οποιαδήποτε εργασία ή δουλειά σημαντική χρειαστεί στην Ελλάδα αντί για εσάς.

Οικονομικός προϋπολογισμός

Οπωσδήποτε θα πρέπει να έχετε χρήματα μαζί σας για τους πρώτους 6 μήνες τουλάχιστον στην χώρα που θα πάτε διότι δεν ξέρετε ποτέ τι θα σας τύχει και πόσο καιρό θα πάρει να τακτοποιηθείτε στην νέα σας ζωή. Βάλτε κάτω χαρτί και μολύβι και υπολογίστε, διαμονές, φαγητό, ανάγκες για όλα τα μέλη που θα σας ακολουθήσουν.

Βάλτε στο νου σας ότι τον πρώτο καιρό θα φύγουν αρκετά χρήματα μέχρι να βρείτε και να μάθετε τις οικονομικές λύσεις και εναλλακτικές, σε φαγητό, μετακίνηση, ακόμα και ύπνο.

Καιρικές Συνθήκες και ρουχισμός

Ενημερωθείτε σωστά για τον καιρό της χώρας και ετοιμάστε με ευλάβεια και μεθοδικότητα τα ρούχα που θα πάρετε έτσι ώστε να μην κουβαλάτε περιττά βάρη μαζί σας.

Για την Ε.Ε μπορείτε να έχετε 20 κιλά στην μεγάλη βαλίτσα και 8 κιλά στην χειραποσκευή, τα παραπάνω θα τα χρεωθείτε στο αεροδρόμιο.

ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΓΓΛΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Προσπαθούμε να το φτιάχνουμε στα δεδομένα τις κάθε χώρας (στην προκειμένη με τα Βρετανικά πρότυπα) που θα πάμε και φυσικά να το προσαρμόζουμε ανάλογα στην ΚΑΘΕ θέση εργασίας που θα κάνουμε αίτηση.

ΕΡΓΑΣΙΑ

Η εξεύρεση εργασίας είναι μια full time εργασία από μόνη της αφού πρέπει να γίνει μεθοδικά καθημερινά και με συνέχει παρακολούθηση. Εμάς το site που μας «βοήθησε» να βρούμε εργασία ήταν το www.reed.co.uk το οποίο ουσιαστικά είναι το σαλόνι που φιλοξενεί ΟΛΑ τα γραφεία ευρέσεως εργασίας. Έτσι δεν κάθεσαι να κάνεις register σε κάθε site. Αφού στείλεις βιογραφικό μετά επικοινωνείς μαζί τους (με τον κάθε ατζέντη της αγγελίας που έκανες αίτηση) οπωσδήποτε αλλιώς το CV σου θα πάει περίπατο στα σκουπίδια. Μιλάω σε περίπτωση που ψάχνεις από Ελλάδα δουλειά.

ΣΠΙΤΙ

Μια καλή αρχή όπως κατάλαβα είναι να πας σε μεσιτικό γραφείο για αρχή για να βρεις απευθείας σπίτι είτε έχεις συμβόλαιο εργασίας είτε όχι. Συγκεκριμένα με το συμβόλαιο εργασίας δίνεις 1 νοίκι μπροστά και 1 μίση νοίκι deposit (το μισό είναι η αμοιβή τους), ΑΝ δεν έχεις συμβόλαιο δίνεις 3 νοίκια μπροστά και 1 μίση νοίκι deposit.

Τώρα αν θες να αποφύγεις τα μεσιτικά λόγω του extra fee που δίνεις, υπάρχει το www.gumtree.com . Όπου κυρίως μιλάς απευθείας με τους ιδιοκτήτες των σπιτιών /δωματίων αλλά δεν ξέρεις ποτέ αν είναι ψιλοαπατεωνακος και χάσεις μερίδιο χρημάτων ή όλα τα χρήματα σου, βέβαια υπάρχουν και σωστοί άνθρωποι ανάμεσα τους που απλά ζητούν ένοικους για τα σπιτάκια τους, θέλει προσοχή…εκεί μέσα οι πιο πολύ ζητούν να έχεις συμβόλαιο εργασίας ,αλλά υπάρχουν και μερικοί που δεν τους απασχολεί αυτό αρκεί να πέφτει κάθε βδομάδα ή κάθε μήνα το παραδάκι άρα μπορεί να σου ζητήσουν αποδεικτικό τραπέζης με την καταθέσεις σου….Υπάρχει και το www.flatshare.com/ το οποίο όπως το λέει και το όνομα του είναι καθαρά για ενοικίαση δωματίου με shared μπάνιο και κουζίνα.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω εγώ τώρα?? ευχαριστώ πολυ ολες σας . Ο οδηγός ειναι αυτο που χρειαζομουνα , μέσα σε λιγότερο απο 2 μέρες εμαθα πραγματικά τόσα πολλα ευχαρίστω για τον χρόνο σας:P

Βρήκαμε και εναν οδοντιατρο που ζει και εργαζεται στην Αγγλια πανω απο 7 χρόνια και συντομα θα τον πάρουμε τηλ. να μας ενημερώσει για το επαγγελμα γενικότερα και τα συμβολαια γιατι πολλα ταζουν (για μισθό)αλλα μετα απο φορολογια και αλλα εξοδα που ισως υπαρχουν καθαρό μισθο δεν γνωρίζουμε και ειναι και το βασικότερο αφου για αρχη εγω δεν θα δουλευω ..

Link to comment
Share on other sites

Τον μηνιαίο μισθό μπορείς πολύ εύκολα να τον υπολογίσεις εδώ: http://www.i-resign.com/uk/financialcentre/tax_calculator.asp

Βάζεις τον ετήσιο μισθό εκεί που λέει gross salary και πατάς το μπλε κουμπί. Καλά κάνεις και το ψάχνεις, γιατί με μισθό ας πούμε 50.000 λίρες, στο χέρι θα πάρεις λιγότερες από 3.000 λίρες το μήνα, και αυτά χωρίς να υπολογίσεις έξτρα κρατήσεις για ιδιωτική σύνταξη που ενδεχομένως θα θέλεις να έχεις, καθότι οι κρατικές συντάξεις είναι συντάξεις πείνας. Δεν πληρώνεσαι δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα κ.λπ. οπότε το μηνιαίο ποσό είναι x12.

Σχετικά με τα υπόλοιπα, έχω να πω ότι το παρακάτω ισχύει μόνο αν σκοπεύεις να δουλέψεις σε "κλειστό" επάγγελμα, π.χ. γιατρός, και όχι αν έχεις ένα οποιοδήποτε πτυχίο και σκοπεύεις να βρεις δουλειά ως υπάλληλος.

Επίσης στο Υπουργείο εξωτερικών θα μεταφράσετε πριν φύγετε και ΟΛΑ τα πτυχία σας αν είναι από δημόσιο Φορέα αλλιώς τα υπόλοιπα από δικηγόρο.

Αν για το επάγγελμα που σκοπεύεις να κάνεις χρειάζεται να έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή κάποιες συγκεκριμένες σπουδές, τότε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις πριν φύγεις από την Ελλάδα είναι να επικοινωνήσεις με τον αντίστοιχο βρετανικό σύλλογο για να δεις αν το πτυχίο σου αναγνωρίζεται στη Βρετανία και επίσης τι χαρτούρα και τι διαδικασίες χρειάζονται για να γίνει η αναγνώριση. Δεν αναγνωρίζονται όλα τα πτυχία αυτομάτως.

Αν σκοπεύεις να εργαστείς π.χ. ως ιδιωτικός υπάλληλος με πτυχίο διοίκησης επιχειρήσων, μπορείς απλά να το μεταφράσεις εσύ στο σπίτι, δεν είναι απαραίτητο να έχεις επίσημη μετάφραση. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ζητήσουν καν να το δουν.

Εννοείται μην μπεις στον κόπο να μεταφράσεις απολυτήρια Γυμανσίου, πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, σεμινάρια Η.Υ. και άλλα τέτοια περιφεριακά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μην μπεις στον κόπο να μεταφράσεις απολυτήρια Γυμανσίου, πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, σεμινάρια Η.Υ. και άλλα τέτοια περιφεριακά.

αυτα για ποιο λογο να μη τα μεταφρασουμε?αν χρειαστουν?εγω ας πουμε που ειμαι κομμωτρια και ο αντρας μου που ειναι ψυκτικος δε χρειαζεται να τα μεταφρασουμε?


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

αυτα για ποιο λογο να μη τα μεταφρασουμε?αν χρειαστουν?εγω ας πουμε που ειμαι κομμωτρια και ο αντρας μου που ειναι ψυκτικος δε χρειαζεται να τα μεταφρασουμε?

Maria eseis mallon nai xreiazetai. H Biggi profanws ennoei otan exeis ptyxia anwtaths sxolis ayta einai pou metrane, mhn katseis kai metafraseis alla pou de tha sou xreiastoun kai dineis tsampa lefta.

O antras sou kanei egkatastaseis AC klp?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Maria eseis mallon nai xreiazetai. H Biggi profanws ennoei otan exeis ptyxia anwtaths sxolis ayta einai pou metrane, mhn katseis kai metafraseis alla pou de tha sou xreiastoun kai dineis tsampa lefta.

O antras sou kanei egkatastaseis AC klp?

οπως ας πουμε απολυτηριο λυκειου πχ?ναι κανει εγκαταστασεις και σερβις σε κλιματιστικα ψυγεια φουρνους πλυντηρια και λοιπα απλα δεν εχει ασχοληθει καθολου με τα επαγγελματικα τα μεγαλα που βαζουν οι εταιρειες ας πουμε.δουλευε για τον κωτσοβολο και τον σεηο και εκανε και δικες του δουλειες.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οπως ας πουμε απολυτηριο λυκειου πχ?ναι κανει εγκαταστασεις και σερβις σε κλιματιστικα ψυγεια φουρνους πλυντηρια και λοιπα απλα δεν εχει ασχοληθει καθολου με τα επαγγελματικα τα μεγαλα που βαζουν οι εταιρειες ας πουμε.δουλευε για τον κωτσοβολο και τον σεηο και εκανε και δικες του δουλειες.

Nai to apoluthrio de kserw kata poso tha sou xreiastei afou exeis diplwma kommwtikis. An exeis teleiwsei kommwtiki, ennoeitai exeis vgalei kai th mesh ekpaideysh. Egw den to eixa metafrasei, kapoia stigmh mou xreiasthke kai apla to metefrasa tote, kai to evgala arketes kopies. Mia mono fora mou to exoun zhthsei.

Gia to epaggelma tou antra sou de kserw, edw Air Condition polu liga merh exoun kai ayta einai megales epixeirhseis (px polukatasthmata ) pou exoun dikous tous synthrhtes. Magazia mikromesaia kai alles epixeirhseis de vazoun A/C giati polu apla de to xreiazontai. Gia tis egkatastaseis kai synthrhsh psygeiwn klp efoson de milame gia epaggelmatika psygeia, mono se kapoio synergeio tha mporouse na ergastei alla kai ayto mesa apo Agency pou stelnoun texnites opote kai an xreiastoun kapou. Dhladh den exeis sigoures wres to mhna kai se eidopoioun otan se xreiazontai.

Ta psygeia kai plunthria klp synithws kaluptontai apo 5eth eggyhsh ara de fwnazeis mastora gia episkeyh. Alla kai hlektrikes syskeyes pou mou eixan xalasei emena px psygeio, apla agorasame kainourgio dioti edw ta hlektrika einai pamfthina. To plunthrio eixe xalasei kapote kai ekane 160 lires na paroume kainourgio, fysika to protimhsame apo to na to ftiaksoume (ta antallaktika na to ftiakseis stoixizoun).

Thelw na pw me ola ayta.. de kserw ti douleies exei edw gia psyktikous mhpws einai ligo mikrh h agora. Ellada kai o teleytaios mpakalis exei Air Condition edw de synithizetai. Mipws na koitouse thn egkatastash se epaggelmatikous psygeiwn klp se epaggelmatikous xwrous?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορει και ο τελευταιος μπακαλης να εχει κλιματιστικο αλλα πλεον δεν εχει λεφτα να το φτιαξει!!!εχει δουλεψει και σε σκαφη αναψυχης για τα κλιματιστικα τους κατι που θα μπορουσε να το κανει και σε μερη οπως το πλυμουθ εκει.λεω εγω τωρα.εκτος λοιπον απο αυτες τις δουλειες δουλευει και σα σεκιουριτι αλλα καμια σχεση το τι κανουν εδω με το τι κανουν εκει,εχει παρει σεμιναρια και πρωτων βοηθειων απο την brinks καιεχει δουλεψει και σε ξενοδοχεια σα συντηρητης και ρεσεψιον.αυτα.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορει και ο τελευταιος μπακαλης να εχει κλιματιστικο αλλα πλεον δεν εχει λεφτα να το φτιαξει!!!εχει δουλεψει και σε σκαφη αναψυχης για τα κλιματιστικα τους κατι που θα μπορουσε να το κανει και σε μερη οπως το πλυμουθ εκει.λεω εγω τωρα.εκτος λοιπον απο αυτες τις δουλειες δουλευει και σα σεκιουριτι αλλα καμια σχεση το τι κανουν εδω με το τι κανουν εκει,εχει παρει σεμιναρια και πρωτων βοηθειων απο την brinks καιεχει δουλεψει και σε ξενοδοχεια σα συντηρητης και ρεσεψιον.αυτα.

H Agglia den exei kai polla ksenodoxeia giati den einai touristikos proorismos opote ayto einai ligo dyskolo. Apo ola ayta nomizw oti edw mono to security tha paizei. Gia na kaneis edw security pernas apo training kai prepei na exeis leyko poiniko mhtrwo, sou zhtane xarti. Twra oson afora to pou, mporei na doulepsei se super market, eite kaves potwn, h' ws bouncer se clubs kai bar alla aytes oi douleies einai vrady kai den einai kai oti kalytero na mpleketai se kavgades kathe vrady kai na prospathei na ksemplekei methystakes xwris na faei kammia adespoth mpoufla.

Epishs exw dei se magazia security kai se polukatasthmata kai kapoia apo ayta exoun kai nyxterines vardies px to magazi tou Luis Vitton exei security mesa kai olo to vrady kai kathetai kai vlepei mhn to klepsoun. ;)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

H Agglia den exei kai polla ksenodoxeia giati den einai touristikos proorismos opote ayto einai ligo dyskolo. Apo ola ayta nomizw oti edw mono to security tha paizei. Gia na kaneis edw security pernas apo training kai prepei na exeis leyko poiniko mhtrwo, sou zhtane xarti. Twra oson afora to pou, mporei na doulepsei se super market, eite kaves potwn, h' ws bouncer se clubs kai bar alla aytes oi douleies einai vrady kai den einai kai oti kalytero na mpleketai se kavgades kathe vrady kai na prospathei na ksemplekei methystakes xwris na faei kammia adespoth mpoufla.

Epishs exw dei se magazia security kai se polukatasthmata kai kapoia apo ayta exoun kai nyxterines vardies px to magazi tou Luis Vitton exei security mesa kai olo to vrady kai kathetai kai vlepei mhn to klepsoun. ;)

καλα τωρα σοβαρα μιλας οτι δεν εχει ξενοδοχεια η αγγλια?ε μη τρελαθουμε κιολας!τεσπα!η νυχτα δεν τον ενοχλει νυχτα δουλευε μεχρι τη προηγουμενη βδομαδα και μαλιστα εξω σε ενα παρκο.ποινικο μητρωο εχει γιατι αν δεν ειχε δε θα μπορουσε ουτε εδω να δουλεψει.και σαν ταξιτζης μπορει να δουλεψει γιατι εχει διπλωμα για β επαγγελματικο.σου κανουν εκπαιδευση.

οσο για τα χαρτια τι γινεται αν σου ζητησουν ενα χαρτι που δε το εχεις μεταφρασει και πρεπει να το μεταφρασεις εκει?ο κουκος αηδονι θα σου παει!!


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

Τον μηνιαίο μισθό μπορείς πολύ εύκολα να τον υπολογίσεις εδώ: http://www.i-resign.com/uk/financialcentre/tax_calculator.asp

Βάζεις τον ετήσιο μισθό εκεί που λέει gross salary και πατάς το μπλε κουμπί. Καλά κάνεις και το ψάχνεις, γιατί με μισθό ας πούμε 50.000 λίρες, στο χέρι θα πάρεις λιγότερες από 3.000 λίρες το μήνα, και αυτά χωρίς να υπολογίσεις έξτρα κρατήσεις για ιδιωτική σύνταξη που ενδεχομένως θα θέλεις να έχεις, καθότι οι κρατικές συντάξεις είναι συντάξεις πείνας. Δεν πληρώνεσαι δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα κ.λπ. οπότε το μηνιαίο ποσό είναι x12.

Μας εχουν πει 90000 λίρες με 110000 και οτι αν θελει να το αυξησει μπορει να δουλεψει μετα που λιγει το ωράριο του σαν ιδιώτης λεμε τωρα δεν ξερω αν θα αντεχει...αλλα νομιζω οτι οι οδοντιατροι εχουν διαφορετικη φορολογια δηλαδη μεγαλυτερη δεν ξερω κιολας ...παντως εαν βαλω 90000 λιρες βγαινει £4,881.51 τον μήνα ειναι αρκετα συμφωνα με μια ζωη με ενα παιδι ,ενοικια σε μια περιοχη οπως το Κεντ ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...