Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

SOS ΧΑΜΗΛΟΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ


sofilia

Recommended Posts

Κοριτσιαααα.....sos.... για αλλη μια φορα θελω τις γνωμες σας και τις εμπειριες σας....

Μετα απο πολλες αιμορραγιες λογω αποκολλησεων εφτασα αισιως σχεδον στην 16η εβδομαδα ξαπλα κλπ..

και απο οτι μου ειπε ο γιατρος μου χτες η τελευταια αποκολληση θα με ταλαιπωρει για καιρο....περα απο αυτο ομως.....

Μου ειπε πως ο πλακουντας αναπτυσεται πολυ κοντα στον τραχηλο και μου ειπε πως δυο ειναι τα σεναρια ή η μητρα θα τον τραβηξει προς τα πανω ή θα εξελιχθει σε προδρομικος...οταν τον ρωτησα ποτε θα το ξερουμε αυτο μου ειπε δεν ξερω....επισης μου ειπε απο ΤΩΡΑ πραγμα που μου εκανε εντυπωση πως ειτε στην μια ειτε στην αλλη περιπτωση η καισαρικη ειναι σιγουρη...και οκ...δεν με νοιαζει...οτι ειναι καλυτερο για μενα και το μωρο....αλλα πως το καταλαβε απο τωρα....;;

Φοβαμαι για τον προδρομικο πολυ...εχω ακουσει πολλα...θελω τις γνωμες και τις εμπειριες σας...τι πιθανοτητες υπαρχουν ; μηπως να παω και σε αλλον γιατρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσιαααα.....sos.... για αλλη μια φορα θελω τις γνωμες σας και τις εμπειριες σας....

Μετα απο πολλες αιμορραγιες λογω αποκολλησεων εφτασα αισιως σχεδον στην 16η εβδομαδα ξαπλα κλπ..

και απο οτι μου ειπε ο γιατρος μου χτες η τελευταια αποκολληση θα με ταλαιπωρει για καιρο....περα απο αυτο ομως.....

Μου ειπε πως ο πλακουντας αναπτυσεται πολυ κοντα στον τραχηλο και μου ειπε πως δυο ειναι τα σεναρια ή η μητρα θα τον τραβηξει προς τα πανω ή θα εξελιχθει σε προδρομικος...οταν τον ρωτησα ποτε θα το ξερουμε αυτο μου ειπε δεν ξερω....επισης μου ειπε απο ΤΩΡΑ πραγμα που μου εκανε εντυπωση πως ειτε στην μια ειτε στην αλλη περιπτωση η καισαρικη ειναι σιγουρη...και οκ...δεν με νοιαζει...οτι ειναι καλυτερο για μενα και το μωρο....αλλα πως το καταλαβε απο τωρα....;;

Φοβαμαι για τον προδρομικο πολυ...εχω ακουσει πολλα...θελω τις γνωμες και τις εμπειριες σας...τι πιθανοτητες υπαρχουν ; μηπως να παω και σε αλλον γιατρο;

Καλημέρα. Αν και δεν είχα παρόμοια εμπειρία και δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει αυτό που σου είπε ο γιατρός, αν σε ανησυχεί καλό θα ήταν να δεις ακόμη ένα γιατρό για να νιώθεις εσύ πιο καλά. Ο γιατρός σου έδωσε οδηγίες για να προσέχεις κάτι ή όχι? Λογικά αν είναι κάτι σοβαρό μας λένε και τι να προσέχουμε και μας εξηγούν κάποια πράγματα, δε μας λένε μόνο ότι θα κάνουμε καισαρική. Στο ρωτάω αυτό γιατί πόσοι και πόσοι γιατροί δεν βγάζουν σε κοπέλες προβλήματα που δεν υπάρχουν για να πάρουν τα λεφτά της καισαρικής. Ψάξε το όσο εσύ νιώθεις ότι πρέπει για να είσαι ήρεμη.:) Καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι. Πάντως η καισαρική δεν είναι και τόσο δύσκολη όσο το παρουσιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ειπε πως προδρομικος ειναι ο πλακουντας που φραζει τον τραχηλο....οσο για προσοχη παραμενω ξαπλα και οσο πιο πολυ ξαπλα...τοσο αυξανω τις πιθανοτητες να πανε ολα καλα...Δεν με φοβιζει η καισαρικη...απλα μου εκανε εντυπωση πως το προτεινει απο τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Σου το λέω γιατί και εγώ είχα ένα πρόβλημα προς το τέλος που με έκανε να προτιμήσω την καισαρική γιατί δεν ήθελα να κινδυνέψει το μωρό μου. Πιθανόν να σου το είπε για να είστε σίγουροι. Αν νιώθεις ότι θέλεις να ακούσεις και δεύτερη γνώμη πήγαινε και αλλού. Που μένεις? Αν είσαι σε μεγάλη πόλη, μπορείς να πας και σε κάποιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

είχα και εγώ χαμηλό πλακούντα και προδρομικό....

και ο δικός μου γιατρός περίμενε μήπως και ανέβει αλλά δυστυχώς δεν συνέβη ποτέ.

εγώ δεν είχα αιμορραγίες από την αρχή αλλά ήμουν ξάπλα από την αρχή της εγκυμοσύνης λόγω του πλακούντα.

τελικά στην 24η εβδομάδα ξεκίνησαν έντονες συσπάσεις και φυσικά αιμορραγίες και αποκόλληση.

ήμουν στο νοσοκομείο με ορό για να σταματήσουν τις συσπάσεις και δεν σηκωνόμουν ούτε για τουαλέτα!

μπαινόβγαινα στο νοσοκομείο μέχρι την 36η εβδομάδα που έκρινε πλέον ο γιατρός ότι το μωρό ήταν ΟΚ για να γεννηθεί και δεν θα είχε κανένα πρόβλημα με τα πνευμόνια του. και τώρα η μικρή μου είναι 3 χρονών ζουζούνι!!!

και ναι, η καισαρική ήταν μονόδρομος και το ήξερα από την αρχή. δεν διακινδυνεύουν να γίνει φυσιολογικός τοκετός όταν υπάρχει χαμηλός πλακούντας και αιμορραγίες. και μου το είχαν επιβεβαιώσει 3 γιατροί...

εύχομαι όλα να πάνε καλά - και θα το δεις ότι θα πάνε!!!

αρκεί να είσαι αισιόδοξη και να μιλάς στο μικρό σου εμβρυάκι!

να είσαι ξάπλα όσο περισσότερο μπορείς και απόλυτα ήρεμη. Να μην κουράζεσαι καθόλου.

Σίγουρα στο τέλος θα κρατήσεις το πανέμορφο μωράκι σου αγκαλιά και θα είσαι τρισευτυχισμένη!!


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:

καλημέρα!

είχα και εγώ χαμηλό πλακούντα και προδρομικό....

και ο δικός μου γιατρός περίμενε μήπως και ανέβει αλλά δυστυχώς δεν συνέβη ποτέ.

εγώ δεν είχα αιμορραγίες από την αρχή αλλά ήμουν ξάπλα από την αρχή της εγκυμοσύνης λόγω του πλακούντα.

τελικά στην 24η εβδομάδα ξεκίνησαν έντονες συσπάσεις και φυσικά αιμορραγίες και αποκόλληση.

ήμουν στο νοσοκομείο με ορό για να σταματήσουν τις συσπάσεις και δεν σηκωνόμουν ούτε για τουαλέτα!

μπαινόβγαινα στο νοσοκομείο μέχρι την 36η εβδομάδα που έκρινε πλέον ο γιατρός ότι το μωρό ήταν ΟΚ για να γεννηθεί και δεν θα είχε κανένα πρόβλημα με τα πνευμόνια του. και τώρα η μικρή μου είναι 3 χρονών ζουζούνι!!!

και ναι, η καισαρική ήταν μονόδρομος και το ήξερα από την αρχή. δεν διακινδυνεύουν να γίνει φυσιολογικός τοκετός όταν υπάρχει χαμηλός πλακούντας και αιμορραγίες. και μου το είχαν επιβεβαιώσει 3 γιατροί...

εύχομαι όλα να πάνε καλά - και θα το δεις ότι θα πάνε!!!

αρκεί να είσαι αισιόδοξη και να μιλάς στο μικρό σου εμβρυάκι!

να είσαι ξάπλα όσο περισσότερο μπορείς και απόλυτα ήρεμη. Να μην κουράζεσαι καθόλου.

Σίγουρα στο τέλος θα κρατήσεις το πανέμορφο μωράκι σου αγκαλιά και θα είσαι τρισευτυχισμένη!!

Ουφ! Η μονη σκεψη που μου δινει δυναμη ειναι αυτο το μικρουλη εκει μεσα....Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!!!.... να σε ρωτησω οταν λες ειχες προδρομικο απο την αρχη της εγκυμοσυνης σου δλδ σε ποια εβδομαδα το ειδατε;

Γιατι ας πουμε εμενα μου το ειπε τωρα στην 16η εβδομαδα σχεδον....οχι οτι εχω ...οτι ΜΠΟΡΕΙ να εξελιχθει...

Link to comment
Share on other sites

Σου το λέω γιατί και εγώ είχα ένα πρόβλημα προς το τέλος που με έκανε να προτιμήσω την καισαρική γιατί δεν ήθελα να κινδυνέψει το μωρό μου. Πιθανόν να σου το είπε για να είστε σίγουροι. Αν νιώθεις ότι θέλεις να ακούσεις και δεύτερη γνώμη πήγαινε και αλλού. Που μένεις? Αν είσαι σε μεγάλη πόλη, μπορείς να πας και σε κάποιο νοσοκομείο.

Μαλλον για αυτο θα μου το ειπε αλλα ξερεις τυφλα δεν εμπιστευομαι κανεναν γιατρο...ναι εχω την αναγκη μιας δευτερης γνωμης...Πατρα μενω...οποτε εχω καποιες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

όλα καλά?

το ότι είχα χαμηλό πλακούντα και πρόσθιο το είδαμε από την 11η εβδομάδα αλλά περίμενε ο γιατρός μέχρι τον 5ο μήνα μήπως και ανέβει.

Ήξερα όμως από την 11η εβδομάδα ότι λόγω χαμηλού πλακούντα είναι κατά 90% σίγουρο ότι θα κάνω καισαρική (γιατί υπήρχε ο κίνδυνος για μεγάλη αιμορραγία στη γέννα).

Μένω κ εγώ Πάτρα... ποιόν γιατρό έχεις?

αν θες μου στέλνεις πμ


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...