Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανουλες απο Γερμανια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα Luz

Είμαι 11w5d. Ρώτησα και την γυναικολόγο μου για το τι αλλα πρέπει να πληρώσουμε οι ίδιοι και μου λεει ότι έχουν μήνει κάποιες εξετάσεις που δεν καλύπτονται αλλα είναι για αργότερα και θα με ενημερώσει. Απότι κατάλαβα είναι μικρά πλέον τα ποσά. Μου είπε και αθτό που λές με τους υπέρηχους. Και εγώ νόμιζα ότι κάθε φορά που θα πάω θα βλέπω το μωρό. Και ότσν πήγα τη Δεθτέρα μου λεει αφού το είδες την Παρσκευή δεν θα τό δούμε σήμερα και μου έκανε κάποιους άλλους ελέγχους μόνο. Μού σταμάτησε και το φεμιβιον και μου ειπε να πάρω κάποιες απλές βιταμήνες από κατάστημα καλλυντικών. Μού φανηκε κάπως περίεργο αλλα μου ειπε δεν χρειάζεται πλέον να πληρώνω τόσα πολλά σε βιταμήνες. Εσείς τι πέρνετε;

όσο για αυτο που λες για την αυχενική η απάντηση είναι απλή , το Μόναχο είναι πανάκριβη πόλη.

Εσύ είσαι καθηγήτηρια ξένων γλωσσών σωστα έχω διαβάσει; Αν ναι πες μου καμιά συμβουλή για το Τοεφλ. :D

Διάβασα και αυτό για την Καριτασ πες μας τι θα σου πουν.

Καλα αποτελέσματα με τα Γερμανικά σου.

Εκτός από τις εξετάσεις αίματος που σου είπα, δεν ξέρω κάτι άλλο να πληρώνουμε..Αλλά ναι, μικρά είναι τα ποσά. Εγώ παίρνω το femibion,αλλά η γιατρός μου μου είχε δώσει δείγματα που της είχαν φέρει από την εταιρεία, οπότε μόνο το σίδηρο αγόραζα, 5 ? νομίζω. Δεν είχε όμως άλλα δείγματα και αγόρασα τώρα, 25 ? οι 60 ταμπλέτες που είναι από τη 13η βδομάδα. Είναι το femibion 2. Είναι σαν το φεμιμπιον που παίρνεις στην αρχή με το φολικό οξύ, αλλά έχει και μια καψουλα που έχει DHA Ωμέγα 3. Στην αρχή μου είχε δώσει και μαγνήσιο γιατί με είχε χτυπήσει δυσκοιλιότητα χεχε αλλά μετά μου πέρασε, οπότε δεν πήρα άλλο.

Α,το λέω πληροφοριακά γιατί εδώ δεν την κάνουν στάνταρ την εξέταση της μεσογειακής αναιμίας. Η γιατρός μου προβληματίστηκε που δεν ανέβαινε ο αιματοκρίτης και μου την έκανε, γιατί εγώ δεν έιχα κάνει ποτε, αν και ήμουν σίγουρη ότι δεν έχω το στίγμα, γιατί δεν το έχουμε οικογενειακά. Απλά στο λέω αν θες να το αναφέρεις στο γιατρό ότι μιας και είσαι από Ελλάδα κτλ.

Αυτό που λες με το Μόναχο το έχω ακούσει ότι είναι γενικά πανάκριβη και σε νοίκια κτλ. Εμείς εδώ νομίζω είμαστε μέτρια πράγματα και από νοίκια φυσιολογικά..

Πάντως κορίτσια αυτό που μου φαίνεται πολύ φτηνό εδώ είναι το σούπερ μάρκετ ( αν εξαιρέσεις τα φρούτα!)

Ναι, καθηγήτρια είμαι και τι μου θύμισες με το ΤΟΕΦΛ..Εϊχα προετοιμάσει μια κοπέλα, αλλά αυτό ήταν πριν από 6 χρόνια. γενικά δεν το είχαμε άλλους να το έχουν ζητήσει. Θυμάμαι ότι το αγχωτικό κομμάτι ήταν προφορικό, το να πρέπει να υπολογίσεις σωστά το χρόνο που θα χρειαστείς και οι ακουστικές ασκήσεις. Τα κείμενα πιο νορμάλ, αλλά και πάλι είναι στο μαθητή που θα δυσκολευτεί. Εγώ χρονομετρούσα τη μαθήτρια μου και την ηχογραφούσα κιόλας για να μπορεί να ακούει τον εαυτό της! Γενικά,απαιτητική εξέταση γιατί τα συνδυάζει όλα. Να σε συμβουλεύσω μόνο εξάσκηση συνεχώς! Πότε δίνεις; Θες να σπουδάσεις εδώ ή σε άλλη χώρα;

Στην Καριτας τελικά τίποτα γιατι περνάμε το όριο εισοδηματικά! Δεν πειράζει, δε θα σκάσω!:D:D


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου κορίτσι!

Να σου πω, έχω ακούσει για την περίπτωση να έχει κάποια αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες αλλά δεν ξέρω πού οφειλεται. Νομίζω σημαίνει ότι δεν μπορεί να περάσει τόσο εύκολα το αίμα μέσα από την αρτηρία. Μην πέφτεις ψυχολογικά, αλλά να έχεις το νου σου. Ρώτα τον μήπως χρειαστεί να πάρεις κάποιο φάρμακο, δεν ξέρω.. Να τσεκάρεις την πίεση σου, τακτικά και να περιορίσεις το αλάτι. Πρόσεχε τώρα που θα πας Ελλάδα να μην τσακίσεις τη φέτα! Και ηρεμία και χαλάρωση! Όλα καλά θα πάνε! :D

Τυχερούλα που πας Ελλάδα, έχω να πάω από περσι.. :(

Πήρες τα αποτελέσματα της καμπύλης;

Ναι, τώρα διάλειμμα από το μάθημα, θα δούμε του χρόνου..Δε νομίζω να γραφτώ αλλά θα δούμε. Από μόνη μου τώρα που έχω πάρει τις βάσεις θα διαβάζω κυρίως άσχετα πχ περιοδικά κτλ. Ελπίζω να έχω ευκαιρίες να μιλάω με άλλους, αυτό κυρίως.. Μακάρι να βρω και ομάδες όπως εσύ..

Εγώ κατά τα άλλα καλά, φτου φτου να μην αυτο-ματιαστώ, όλα κυλάνε ήρεμα.Πρέπει να οργανωθούμε με τα πράγματα και να φτιάξουμε το δωμάτιο το οποίο όπως το σκέφτομαι θα μοιράζομαι εγώ με το μωρό :D λυπάμαι τον άντρα μου να κοιμόμαστε μαζί και να πρέπει να πάει για δουλειά, οπότε θα τη βγάλω εγώ με το μωρό στο παιδικό. Έτσι το σκέφτομαι τώρα. Εσείς πώς θα το κάνετε; έχετε σκεφτεί;

Ναι, 2 μήνες ακριβώς από την ΠΗΤ μείνανε! Βέβαια ο γιατρός που μου έκανε αυχενική και Β επιπέδου, λέει ότι είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο, τι να πω..

Πήγα στο Caritas σήμερα αλλά τζίφος.. Είμαστε πάνω από το όριο εισοδηματικά.. το όριο είναι 1800 ? για το ζευγάρι. Εγώ παίρνω επίδομα ανεργίας οπότε ξεπερνάμε το όριο.. Δεν πειράζει. Τουλάχιστον ρώτησα πληροφορίες για το πότε να κάνω αίτηση για Elterngeld, το οποίο γίνεται μετά τη γέννα και το παίρνεις ένα χρόνο και μετά το χρόνο αν δεν το στείλεις παιδικό σταθμό, παίρνεις Betreuungsgeld. Τα είχα ψάξει αυτά και πιο πριν αλλά λέω μιας και είμαστε εδώ, ας ρωτήσω. Μας έδωσε και διευθυνσεις με μαγαζιά με μεταχειρισμένα, που γενικά παίζει πολύ, είπαμε Danke και φύγαμε χεχεε. Πήγαινε και συ όμως, δεν ξέρεις καμμιά φορά..

Nαι θα πάω Ελλάδα και ευελπιστώ να ηρεμήσω γιατι τελευταία έχω πεσει λιγο ψυχολογικά. Δεν μπορώ και να μην αγχώνομαι με αυτο που μου είπε ο γιατρός, το σκέφτομαι αρκετά. Και ήθελα να παω Θεσσαλονίκη ρε γαμωτο και να παω και τα ταβερνακια μου, και να φαω και το ψαρακι μου διπλα στη θαλασσα και τετοιες αλατοκαταστάσεις ονειρευόμουν! Μαλλον τώρα πρεπει να κάνω κράτει, αλλά απο το άγχος μου μου βγαίνει να κάνω το αντίθετο! Πάντως η πίεση μου προς το παρόν χαμηλή όπως πάντα. Θα συνεχίσω να την ελέγχω και ο Θεος βοηθός. 7 Ιουνίου το επόμενο ραντεβου με το γιατρό, ελπίζω να τα βρει όλα καλά. Τα αποτελέσματα της καμπύλης αύριο.

Εμείς σκεφτόμαστε να βάλουμε το μωρό στο δωμάτιό μας στην αρχη. Μαλιστα ο αντρας μου επιμένει να το έχει αυτός απο την μεριά του, τη θελει δίπλα του λεει την κόρη του! Τωρα τα λεει βεβαια αλλα οταν θα ξυπνάει σαράντα φορές τη νυχτα για να μου τη δίνει θα αλλάξει γνώμη. Αργότερα λέμε οταν μεγαλώσει λιγακι να παει στο δωμάτιο της. Εγώ θελω σχετικά νωρίς, πριν αρχίσει να καταλαβαίνει πολλά πολλά και μετά φοβαται μόνη της, ο άντρας μου πάλι τη θελει στο δωμάτιο αρκετό καιρο, δεν του φαίνεται σωστό να είναι ενα μικρο μωρο μονο του. Νομιζω όμως πως ότι και να λέμε στο τέλος τα πραγματα απο μόνα τους θα έρθουν. Την ταλαιπωρία πάντως στην αρχη δεν τη γλιτώνουμε όπως και να έχει.

Μπα κι εμεις για Caritas δεν είμαστε, ξεπερνάμε τα εισοδηματικά κριτήρια. Για το επίδομα όμως για πες, ποτε πρεπει να υποβάλουμε άιτηση? Ηλεκτρονικά γίνεται?

Δεν μου λες βρε κορίτσι, εσένα θα έρθει η μαμα σου η καμια αδερφή για τη γέννα? Γιατι εγω θελω να είναι και η μαμα μου εδω οταν θα γεννάω, και λεω να έρθει καμια δεκαριά μερες πριν για να ειναι στον τοκετο. Αν βεβαια πανε ολα καλα και δεν βιαστεί να έρθει η μικρή. Εσεις έχετε κανονίσει?


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ευαγελία

Εγω ειμαι 24 χρονών και μένω στο Ουντερσσλαιχειμ. Μέχρι πρίν λίγο έμενα Πασινγ αλλα σε μικρό σπίτι με κοινη κουζίνα. Ψάχναμε καιρο για δικό μας σπίτι να νοικίασουμε αλλα εκτός του ότι είναι πανάκριβα δεν μπορούσαμε να βρούμε. Ευτυχώς τωρα βρήκαμε , έστω κάπως μακριά από το κέντρο, αν και πάλι είναι πολύ ακριβό. Πρός το παρόν δεν δουλέυω διαβάζω μόνη μου να δώσω ένα τεστ στα αγγλικα, και μετά βλέπουμε.

Με ενδιαφέρουν αυτα που αναφέρεις. Αν και τωρα μεχρι να τελειωσω με το τεστ δεν εχω χρόνο. :( . Αν θυμαμε καλά ουτε εσυ εχεις βρει μαία. Σωστά.

Λοιπόν επειδί και εγω αν και είναι νωρίς δυσκολεύομαι η γυναικολόγος μου ειπε αν δεν βρω δεν πειράζει διότι υπάρχει αλλη μια υπηρεσία που προσφερει ο κράτος εδω με τις Kinderkrankschwester, οι οποίες επίσης έρχονται στο σπίτι μετά την γέννα και σε βοηθούν να φροντίσεις το μωρό. όσο για την γέννα μου ειπε ότι ετσι και αλλιώς η μαία δεν θα έκανε τίποτα αφού θα έχω γιατρο.

Εσυ εχεις αποφασίσει που θα γεννήσεις; Εγω όχι ακόμη

Καλη επιτυχια με τα αγγλικά σου κοριτσι, ποτε δίνεις?

Όταν με το καλό ξεμπερδέψεις και έχεις χρόνο, να αρχίσεις να το ψάχνεις με τις διαφορες συναντήσεις μαμαδων και ομάδες υποστήριξης και ό,τι ξέρω σου λέω κι εγώ!

Καλά το θέμα σπιτιού είναι προβλημα στο Μόναχο, και πολύ ακριβά και δυσεύρετα. Τώρα εισαι ευχαριστημένη με το καινουριο σπιτι?

Ναι μαια δεν έχω βρει ακόμα, αν και είναι μία που μου ειπε ενταξει και μετα ψιλοεξαφανίστηκε, την παιρνω και δεν τη βρίσκω και οποτε θελει απαντάει. Κανονικά θα την είχα ξεγράψει, αλλά ελα που δεν βρίσκω και κάνω υπομονή.

Κλινική έχω αποφασίσει, είναι αυτή με την οποια συνεργάζεται ο γιατρός μου. Ρωτα κι εσυ αν θα σε ξεγεννήσει ο γιατρός σου και σε ποια κλινική και πήγαινε να τη δεις. Εμενα ειναι κοντα στους αγγλικους κήπους, πηγα μια βολτα απο εκει, μας κανανε και μια μικρη ξεναγηση, απαντησανε και σε ολες τις ερωτήσεις μας. Μου αρεσε, τη βρηκα πολυ ησυχη και οργανωμένη. Ρώτα επίσης και ποτε πρεπει να γραφτείς, κάποιες κλινικές το ζητάνε απο πολύ νωρίς.


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια όντως το Μόναχο είναι πανάκριβο, το σουπερ μάρκετ όχι τοσο, αλλά φρούτα και λαχανικά πάρα πολύ! Κι εμείς αυτά τα τρώμε με το κιλό, μας βγαίνει ο κούκος αηδόνι.

Εγώ παιρνω κατι πολυβιταμίνες με φυλικό, ωμεγα 3, ασβέστιο και διαφορα άλλα που βγαίνει περιπου 50κάτι ευρώ το κουτι (!), και παίρνω και σίδηρο.

Στο γιατρό πηγαινω πάντα μια φορά το μήνα, αλλά οταν μπω 8ο θα πηγαίνω ανα δυο βδομάδες, και καθε φορά μου κάνει και υπέρηχο.

Νομίζω εξαρτάται απο την ασφάλεια το τι πληρώνεις, γιατι εμενα μου τις καλύπτει όλες τις εξετάσεις. Με ασφαλιζει ο άντρας μου όμως μεσω της δουλειάς του.


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις εξετάσεις αίματος που σου είπα, δεν ξέρω κάτι άλλο να πληρώνουμε..Αλλά ναι, μικρά είναι τα ποσά. Εγώ παίρνω το femibion,αλλά η γιατρός μου μου είχε δώσει δείγματα που της είχαν φέρει από την εταιρεία, οπότε μόνο το σίδηρο αγόραζα, 5 ? νομίζω. Δεν είχε όμως άλλα δείγματα και αγόρασα τώρα, 25 ? οι 60 ταμπλέτες που είναι από τη 13η βδομάδα. Είναι το femibion 2. Είναι σαν το φεμιμπιον που παίρνεις στην αρχή με το φολικό οξύ, αλλά έχει και μια καψουλα που έχει DHA Ωμέγα 3. Στην αρχή μου είχε δώσει και μαγνήσιο γιατί με είχε χτυπήσει δυσκοιλιότητα χεχε αλλά μετά μου πέρασε, οπότε δεν πήρα άλλο.

Α,το λέω πληροφοριακά γιατί εδώ δεν την κάνουν στάνταρ την εξέταση της μεσογειακής αναιμίας. Η γιατρός μου προβληματίστηκε που δεν ανέβαινε ο αιματοκρίτης και μου την έκανε, γιατί εγώ δεν έιχα κάνει ποτε, αν και ήμουν σίγουρη ότι δεν έχω το στίγμα, γιατί δεν το έχουμε οικογενειακά. Απλά στο λέω αν θες να το αναφέρεις στο γιατρό ότι μιας και είσαι από Ελλάδα κτλ.

Αυτό που λες με το Μόναχο το έχω ακούσει ότι είναι γενικά πανάκριβη και σε νοίκια κτλ. Εμείς εδώ νομίζω είμαστε μέτρια πράγματα και από νοίκια φυσιολογικά..

Πάντως κορίτσια αυτό που μου φαίνεται πολύ φτηνό εδώ είναι το σούπερ μάρκετ ( αν εξαιρέσεις τα φρούτα!)

Ναι, καθηγήτρια είμαι και τι μου θύμισες με το ΤΟΕΦΛ..Εϊχα προετοιμάσει μια κοπέλα, αλλά αυτό ήταν πριν από 6 χρόνια. γενικά δεν το είχαμε άλλους να το έχουν ζητήσει. Θυμάμαι ότι το αγχωτικό κομμάτι ήταν προφορικό, το να πρέπει να υπολογίσεις σωστά το χρόνο που θα χρειαστείς και οι ακουστικές ασκήσεις. Τα κείμενα πιο νορμάλ, αλλά και πάλι είναι στο μαθητή που θα δυσκολευτεί. Εγώ χρονομετρούσα τη μαθήτρια μου και την ηχογραφούσα κιόλας για να μπορεί να ακούει τον εαυτό της! Γενικά,απαιτητική εξέταση γιατί τα συνδυάζει όλα. Να σε συμβουλεύσω μόνο εξάσκηση συνεχώς! Πότε δίνεις; Θες να σπουδάσεις εδώ ή σε άλλη χώρα;

Στην Καριτας τελικά τίποτα γιατι περνάμε το όριο εισοδηματικά! Δεν πειράζει, δε θα σκάσω!:D:D

Μάλλον το φεμιβιον θα συνεχίσω και εγώ. Θα το παρώ από ονλινε φαρμακείο γιατι εχει μεγάλη διαφορά στη τιμή.

Οσο για τις εξετάσεις για την μεσσογειακή ανεμία το έχω ήδη ψάξει πρίν ακόμη μείνω εγκυος και δεν εχω. Τωρα δεν έχω καν έλειωη σιδίρου. Δεν ξέρω τι σημβαίνει γιατι παλιά έπερνα σίδιρο , ειχα σιδιροπενικη ανεμία. Δεν τρωω και πολύ κρέας |εως καθολου| . Τωρα πηγαίνω και σε αιματολόγο λόγω αυτής της αλλαγής στο αίμα μου. Εχω πολυ υψηλό αιματοκριτη. Σημερα ο αιματολόγος μου είπε ότι έχουν πέσει πάρα πολύ τα αιμοπετάλια και πρέπει να ξαναπάω άμεσα να δουμε τι σημβαινει. Εχω τρομάξει και με αυτο. δεν ξέρω καν τι σημαίνει.

Δείνω τοεφλ το επόμενο Σάββατο :( και ο Θεος βοηθός! Θέελω να κάνω ενα μαστερ εδώ στην γερμανια. Μου αρέσει πολύ και δεν θέλω να χάσω άλλη χρονια περημένοντας. Ευτηχώς ο αντρας μου με στηρίζει απόλυτα.

Μετα πρέπει να δώσω άλλο ενα εισαγωγικό τεστ και τα έχω βρεί πολύ σκούρα, θα προσπαθήσω και ότι γίνει...... Ισχύει ότι το τοεφλ θέλει πολύ εξάσκηση.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη επιτυχια με τα αγγλικά σου κοριτσι, ποτε δίνεις?

Όταν με το καλό ξεμπερδέψεις και έχεις χρόνο, να αρχίσεις να το ψάχνεις με τις διαφορες συναντήσεις μαμαδων και ομάδες υποστήριξης και ό,τι ξέρω σου λέω κι εγώ!

Καλά το θέμα σπιτιού είναι προβλημα στο Μόναχο, και πολύ ακριβά και δυσεύρετα. Τώρα εισαι ευχαριστημένη με το καινουριο σπιτι?

Ναι μαια δεν έχω βρει ακόμα, αν και είναι μία που μου ειπε ενταξει και μετα ψιλοεξαφανίστηκε, την παιρνω και δεν τη βρίσκω και οποτε θελει απαντάει. Κανονικά θα την είχα ξεγράψει, αλλά ελα που δεν βρίσκω και κάνω υπομονή.

Κλινική έχω αποφασίσει, είναι αυτή με την οποια συνεργάζεται ο γιατρός μου. Ρωτα κι εσυ αν θα σε ξεγεννήσει ο γιατρός σου και σε ποια κλινική και πήγαινε να τη δεις. Εμενα ειναι κοντα στους αγγλικους κήπους, πηγα μια βολτα απο εκει, μας κανανε και μια μικρη ξεναγηση, απαντησανε και σε ολες τις ερωτήσεις μας. Μου αρεσε, τη βρηκα πολυ ησυχη και οργανωμένη. Ρώτα επίσης και ποτε πρεπει να γραφτείς, κάποιες κλινικές το ζητάνε απο πολύ νωρίς.

Το σπίτι καλά είναι για αρχή. Δεν έχει όμως μπαλκόνι ή κήπο και είναι λιγο μακρυα από το κέντρο. Κατά τα αλλα οκ. Αλλα πληρώσαμε πολλα στο γραφειο ευρεσεως και δεν εχουμε οικονομικη δυνατοτητα να ξανααλλαξουμε άμεσα. Αυτο με την κλινικη ισχυει αλλα δεν εχω αποφασίσει, γιατι από την μια σκεφτομαι οτι θελω να ειναι κοντα στο σπίτι και από την άλλη οτι θελω να είναι καλή και να ξέρω από πριν τον γιατρο. Η δική μου γιατρός δεν συνεργάυεται με κάποια κλινικη αλλα ο συνεργάτης της ναι. Και αυτος καλός φαίνεται, το πρόβλημα είναι ότι η κλινική του είναι 40 λεπτά με το αμάξι χωρίς κίνηση. Αλλα θα δω έχω χρόνο πιστευω.

Έμενα η γυναικολόγος μου λέει να πηγαίνω κάθε 3 βδομάδες ως τώρα.

Οσο για την ακρίβεια στα φρούτα και λαχανικά είναι τρελά τα ποσά. όπως και στα ενοίκια και στα ρούχα. Αν ξαναπέρναμε την απόφαση να έρθουμε Γερμνία θα διαλέγαμε σίγουρα άλλη πολη.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι καλά είναι για αρχή. Δεν έχει όμως μπαλκόνι ή κήπο και είναι λιγο μακρυα από το κέντρο. Κατά τα αλλα οκ. Αλλα πληρώσαμε πολλα στο γραφειο ευρεσεως και δεν εχουμε οικονομικη δυνατοτητα να ξανααλλαξουμε άμεσα. Αυτο με την κλινικη ισχυει αλλα δεν εχω αποφασίσει, γιατι από την μια σκεφτομαι οτι θελω να ειναι κοντα στο σπίτι και από την άλλη οτι θελω να είναι καλή και να ξέρω από πριν τον γιατρο. Η δική μου γιατρός δεν συνεργάυεται με κάποια κλινικη αλλα ο συνεργάτης της ναι. Και αυτος καλός φαίνεται, το πρόβλημα είναι ότι η κλινική του είναι 40 λεπτά με το αμάξι χωρίς κίνηση. Αλλα θα δω έχω χρόνο πιστευω.

Έμενα η γυναικολόγος μου λέει να πηγαίνω κάθε 3 βδομάδες ως τώρα.

Οσο για την ακρίβεια στα φρούτα και λαχανικά είναι τρελά τα ποσά. όπως και στα ενοίκια και στα ρούχα. Αν ξαναπέρναμε την απόφαση να έρθουμε Γερμνία θα διαλέγαμε σίγουρα άλλη πολη.

Πήγαινε να δεις και τις δυο κλινικές απο κοντά, και αυτη που ειναι κοντα στο σπιτι σου και την κλινική του συναδέλφου της γιατρου σου και αποφασίζεις! Και μετά συζήτησέ το και με τη γιατρό σου, τι σου προτείνει, είναι πολύ μακρια τα 40 λεπτά με το αυτοκίνητο? Θεωρεί καλύτερο να σε ξεγεννήσει καποιος που ξερεις? Και μετά αποφασίζεις.

Αλήθεια πως πήρατε την αποφαση να έρθετε Μόναχο?


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι θα πάω Ελλάδα και ευελπιστώ να ηρεμήσω γιατι τελευταία έχω πεσει λιγο ψυχολογικά. Δεν μπορώ και να μην αγχώνομαι με αυτο που μου είπε ο γιατρός, το σκέφτομαι αρκετά. Και ήθελα να παω Θεσσαλονίκη ρε γαμωτο και να παω και τα ταβερνακια μου, και να φαω και το ψαρακι μου διπλα στη θαλασσα και τετοιες αλατοκαταστάσεις ονειρευόμουν! Μαλλον τώρα πρεπει να κάνω κράτει, αλλά απο το άγχος μου μου βγαίνει να κάνω το αντίθετο! Πάντως η πίεση μου προς το παρόν χαμηλή όπως πάντα. Θα συνεχίσω να την ελέγχω και ο Θεος βοηθός. 7 Ιουνίου το επόμενο ραντεβου με το γιατρό, ελπίζω να τα βρει όλα καλά. Τα αποτελέσματα της καμπύλης αύριο.

Εμείς σκεφτόμαστε να βάλουμε το μωρό στο δωμάτιό μας στην αρχη. Μαλιστα ο αντρας μου επιμένει να το έχει αυτός απο την μεριά του, τη θελει δίπλα του λεει την κόρη του! Τωρα τα λεει βεβαια αλλα οταν θα ξυπνάει σαράντα φορές τη νυχτα για να μου τη δίνει θα αλλάξει γνώμη. Αργότερα λέμε οταν μεγαλώσει λιγακι να παει στο δωμάτιο της. Εγώ θελω σχετικά νωρίς, πριν αρχίσει να καταλαβαίνει πολλά πολλά και μετά φοβαται μόνη της, ο άντρας μου πάλι τη θελει στο δωμάτιο αρκετό καιρο, δεν του φαίνεται σωστό να είναι ενα μικρο μωρο μονο του. Νομιζω όμως πως ότι και να λέμε στο τέλος τα πραγματα απο μόνα τους θα έρθουν. Την ταλαιπωρία πάντως στην αρχη δεν τη γλιτώνουμε όπως και να έχει.

Μπα κι εμεις για Caritas δεν είμαστε, ξεπερνάμε τα εισοδηματικά κριτήρια. Για το επίδομα όμως για πες, ποτε πρεπει να υποβάλουμε άιτηση? Ηλεκτρονικά γίνεται?

Δεν μου λες βρε κορίτσι, εσένα θα έρθει η μαμα σου η καμια αδερφή για τη γέννα? Γιατι εγω θελω να είναι και η μαμα μου εδω οταν θα γεννάω, και λεω να έρθει καμια δεκαριά μερες πριν για να ειναι στον τοκετο. Αν βεβαια πανε ολα καλα και δεν βιαστεί να έρθει η μικρή. Εσεις έχετε κανονίσει?

Γεια σου Ευαγγελια μου! Χτες είχα το 2ο μάθημα τοκετού!

Αχ, σε νιώθω που δε θα μπορείς να φας όλες τις λιχουδιές της πατρίδας αλλά είναι για το μωράκι που θα κάνεις τη θυσία. Και όταν με το καλό πάτε όλοι μαζί ξανά Ελλάδα, θα απολαύσεις χωρίς τύψεις τα πάντα! Παρέα με το μωράκι και τον καλό σου πάνω στην παραλία!

Τα αποτελέσματα τελικά; Όλα εντάξει;

Να σου πω, ωραίο έτσι όπως το σκέφτεται ο άντρας μου, αλλά τελείως ανεφάρμοστο, σόρρυ κιόλας! Πώς θα είναι από την πλευρά του αφού εσύ θα πρέπει να το θηλάζεις;; Δεν είναι πιο πολύ κόπος έτσι; Και μένα το έχει στάνταρ ότι θα είμαι καιρό μαζί με το μωρό, απλά γιατί είναι μωρό. Είναι μάλλον θέμα κουλτούρας. Δεν μπορώ να φανταστώ να μην κοιμόμαστε μαζί, αλλά νομίζω θα είναι καλύτερα για μας, ούτε χώρο πολύ έχουμε στην κρεβατοκάμαρα, αλλά θα το δούμε. Βλέποντας και κάνοντας..

Εμένα, ναι θα έρθει η μαμά μου, το αποφάσισε μόνη της χεεχε! αλλά νομίζω 10 μέρες είναι λίγος καιρός, γιατί δεν ξέρεις πότε θα γεννήσεις.. Εγώ σκεφτόμουν από την 37η βδομάδα φh 38η, μη σου πω και πιο πριν, για να βοηθήσει με τις τελευταίες ετοιμασίες. Θέλει πολύ να είναι εδώ. Μετά δεν ξέρω πόσο θα κάτσει, θέλει να κάτσει για να με βοηθάει. Δεν ξέρω και ο άντρας μου αν θα μπορεί να πάρει άδεια και πόσες μέρες, είναι λίγο περίεργα εκεί λόγω καλοκαιριού.

Λοιπόν για το επίδομα, πρώτα πρώτα εσύ δεν έχεις δουλέψει Γερμανία,ε; Γιατί πριν τη γέννα δικαιούμαστε Mutterschaftsgeld, αλλά δεν ξέρω στην περίπτωση που δεν έχεις δουλέψει. Αυτό το πληρώνει η ασφαλιστική, είναι 6 βδομάδες πριν και 8 μετά τη γέννα. Σου δίνει ένα χαρτί ο γιατρός και το στέλνεις στην ασφάλεια.

Για το Elterngeld, που το παίρνεις για ένα χρόνο, αυτό το κάνεις με τη γέννηση του παιδιού. η αίτηση βρίσκεται και ονλάιν.

Αυτή είναι η σελίδα για πληροφορίες :

http://www.zbfs.bayern.de/

Και εδώ μπορείς να κάνεις την αίτηση:

https://www.elterngeld.bayern.de/elterngeld/onlineantrag/

Υπολογίζουν πόσα έβγαλες την προηγουμενη χρονιά και από εκεί αναλόγως παίρνεις το 66% . Αν δεν δούλευες, παίρνεις το ελάχιστο που είναι 300 ?. Ο άντρας σου μπορεί επίσης να πάρει κι αυτός. Μπορείτε να μοιραστείτε 14 μήνες όπως θέλετε ή μπορεί να δουλεύει part-time, μέχρι 30 ώρες.Και υπάρχει και το Elterngeld plus,για όσους δουλεύουν παρτ τάιμ.

Το Kindergeld το παίρνουμε με τη γεννηση του μωρού.

To Betreuungsgeld το παίρνουμε αφού έχει τελειώσει το Elterngeld, αυτό είναι 150 ?.

..................

Η ιδέα της vio.tz με τα ονλαιν φαρμακεία,με ψήνει τρελά γιατί ειδα διαφορά στην τιμή. Στο επόμενο πακέτο από κει θα πάρω. Ούτως ή αλλως το φεμιμπιο λέει είναι και για το θηλασμό.

Για την ασφάλεια, όλοι την ίδια έχουμε,εκτός αν ο άντρας σου πληρώνει παραπάνω.Αλλά οι εξετάσεις είναι ίδιες για όλους. Αν ο γιατρός θέλει να κάνει κάτι παραπάνω, οκ, είναι στο χέρι του φαντάζομαι. Και μένα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχε κάνει υπέρηχους που δεν καλύπτονται, μετά που το έψαξα, το καταλάβα. Ήθελε να είναι σίγουρη. Όπως και μια φορά πάλι που μου έκανε υπέρηχο για να δει ότι όλα ήταν καλά. Εν τω μεταξύ, επειδή πάω και στο συνεργάτη της που είναι πιστοποιημένος για αυχενική, β επιπεδου, ντοπλερ, μπορώ να πω ότι έχω χορτάσει από υπέρηχους! (ψέμα!!! κάθε βδομάδα θα θελα να πηγαίνω!!) Το μόνο που θα ήθελα να ήταν και εκείνη στη γέννα, αλλά δεν πειράζει, το έχω πάρει απόφαση. Πιστεύω ότι και οι μαίες σε κάνουν να αισθανθεις άνετα και βοηθάνε. Δύο μαίες έχω γνωρίσει και είναι πολύ καλές.

Την άλλη βδομάδα θα πάρω να γραφτώ και στο νοσοκομείο.

Α, χτες στο μάθημα τοκετού ήταν πολύ ωραία αν και λίγο φρίκαρα όπως και οι άλλες γιατί το κάναμε στην αίθουσα τοκετού και αρχίσαμε όλες να συνειδητοποιούμε τί πρόκειται να γίνει!

Πιο πολύ μου άρεσαν οι συμβουλες της για το πώς να κάνουμε μασαζ στο περίνεο (!!!) για να αποφύγουμε να σκίστουμε και ότι μπορούμε να πίνουμε Himbeerblδttertee, για να μαλακώσουν όλα τα όργανα αν το κατάλαβα! Και φυσικά για την παλιά κλασική μέθοδο που μουσκεύουν μια πετσέτα με καφέ και την ακουμπάνε στο περίνεο για να μαλακώσει!! Σου λέω, είχα μείνει! ( Όπως έμεινε και αυτή όταν της είπα ότι στην Ελλάδα κάνουν σχεδόν όλες περινεοτομή!)

Εσύ τι θα κάνεις τελικά με τα μαθήματα;


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το φεμιβιον θα συνεχίσω και εγώ. Θα το παρώ από ονλινε φαρμακείο γιατι εχει μεγάλη διαφορά στη τιμή.

Οσο για τις εξετάσεις για την μεσσογειακή ανεμία το έχω ήδη ψάξει πρίν ακόμη μείνω εγκυος και δεν εχω. Τωρα δεν έχω καν έλειωη σιδίρου. Δεν ξέρω τι σημβαίνει γιατι παλιά έπερνα σίδιρο , ειχα σιδιροπενικη ανεμία. Δεν τρωω και πολύ κρέας |εως καθολου| . Τωρα πηγαίνω και σε αιματολόγο λόγω αυτής της αλλαγής στο αίμα μου. Εχω πολυ υψηλό αιματοκριτη. Σημερα ο αιματολόγος μου είπε ότι έχουν πέσει πάρα πολύ τα αιμοπετάλια και πρέπει να ξαναπάω άμεσα να δουμε τι σημβαινει. Εχω τρομάξει και με αυτο. δεν ξέρω καν τι σημαίνει.

Δείνω τοεφλ το επόμενο Σάββατο :( και ο Θεος βοηθός! Θέελω να κάνω ενα μαστερ εδώ στην γερμανια. Μου αρέσει πολύ και δεν θέλω να χάσω άλλη χρονια περημένοντας. Ευτηχώς ο αντρας μου με στηρίζει απόλυτα.

Μετα πρέπει να δώσω άλλο ενα εισαγωγικό τεστ και τα έχω βρεί πολύ σκούρα, θα προσπαθήσω και ότι γίνει...... Ισχύει ότι το τοεφλ θέλει πολύ εξάσκηση.

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα με το ονλαιν φαρμακείο!

Δεν ξέρω καθόλου να σου πω για τον υψηλό αιματοκρίτη, εμένα από την αρχή ήταν χαμηλός, τι κι αν άρχισα να τρώω κρέας.. Η γιατρός μου είπε ότι τουλάχιστον να μην πέσει άλλο.. Μην τρομάζεις, το ξέρω όταν κάτι είναι άγνωστο και είσαι και σε μια νέα φάση, όλα φαντάζουν τρομακτικά. Όλα καλά θα πάνε. Κι εγώ φοβόμουν πολύ,και φαντάσου δεν είχα και λόγο, αλλά ο φόβος εκεί.

Εσείς το έχετε πει;

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!Θα χρειαστείς τη στήριξη του άντρα σου αν αρχίσεις το μάστερ ακριβώς την επόμενη χρονιά. Πώς θα το οργανώσετε, με το μωρό εννοώ;


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Και ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες Luz . Δεν ήξερα ότι δικαιούμαστε το Elterngeld |300| ακόμη και αν δεν έχουμε δουλέψει στην Γερμανια. Το άλλο που γράφεις Betreuungsgeld to δικαιούμαστε επίσης ακόμη και αν δεν εχουμε δουλέψει εδώ;

Εγω είχα διαβάσει παλιά ότι αυτά δεν τα δικαιούσε αν δεν έχεις δουλέψει εδω, παρα μόνο το Kindergeld, ποθ το πέρνεις ετσι και αλλιώς.

Οσο για το μεταπτυχιακο δεν ξερω αν θα καταφερω να μπω αρχικα. Μετα το ξερω ότι με το μωράκι θα είναι κάπως δύσκολα αλλα θα τα βολέψουμε πιστευω. Ο αντρας μου δουλευει απογευματα ;) .

Ευαγγελια, εμεις πηραμε την απόφαση να φύγουμε λογώ της ανεργίας, κλασσικα, όπως οι περισσοτεροι νέοι. Το Μόναχο απλα άρεσε στον άντρα μου, επειδη ειναι κοντα με πολλές χωρες επειδη ειχε διαβασει οτι εχει την χαμηλοτερη ανεργια, επειδη είναι πολύ ψηλα στην κατάταξη για ποιοτητα ζωής παγκοσμίως, επειδη ειναι τόσο πράσινη...επειδη εχει συγκριτικά με την υπόλοιπη Γεμανια καλύτερεσ καιρικές συνθήκες........αυτα.

Ασχετο αλλα το φύλο του παιδιού πότε το μάθατε; Μπορεί να το δεί και η γυναικολόγος στους υπέρηχους που κάνει η πρέπει να περιμένω την β επιπέδου;; :D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, Και ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες Luz . Δεν ήξερα ότι δικαιούμαστε το Elterngeld |300| ακόμη και αν δεν έχουμε δουλέψει στην Γερμανια. Το άλλο που γράφεις Betreuungsgeld to δικαιούμαστε επίσης ακόμη και αν δεν εχουμε δουλέψει εδώ;

Εγω είχα διαβάσει παλιά ότι αυτά δεν τα δικαιούσε αν δεν έχεις δουλέψει εδω, παρα μόνο το Kindergeld, ποθ το πέρνεις ετσι και αλλιώς.

Οσο για το μεταπτυχιακο δεν ξερω αν θα καταφερω να μπω αρχικα. Μετα το ξερω ότι με το μωράκι θα είναι κάπως δύσκολα αλλα θα τα βολέψουμε πιστευω. Ο αντρας μου δουλευει απογευματα ;) .

Ευαγγελια, εμεις πηραμε την απόφαση να φύγουμε λογώ της ανεργίας, κλασσικα, όπως οι περισσοτεροι νέοι. Το Μόναχο απλα άρεσε στον άντρα μου, επειδη ειναι κοντα με πολλές χωρες επειδη ειχε διαβασει οτι εχει την χαμηλοτερη ανεργια, επειδη είναι πολύ ψηλα στην κατάταξη για ποιοτητα ζωής παγκοσμίως, επειδη ειναι τόσο πράσινη...επειδη εχει συγκριτικά με την υπόλοιπη Γεμανια καλύτερεσ καιρικές συνθήκες........αυτα.

Ασχετο αλλα το φύλο του παιδιού πότε το μάθατε; Μπορεί να το δεί και η γυναικολόγος στους υπέρηχους που κάνει η πρέπει να περιμένω την β επιπέδου;; :D

Καλημέρα!

Κοίτα, στο βιβλιαράκι που μου δώσαν για το Elterngeld, λέει ότι το δικαιούνται και οι ξένοι απο ΕΕ όταν εργάζονται στη Γερμανία ή ζουν στη Γερμανία. Το καλύτερο είναι κάποια στιγμή να πας να ρωτήσεις στο αντίστοιχο γραφείο. Έχεις πολύ χρόνο γι αυτό, μην αγχώνεσαι :)

Για το Betreuungsgeld, είναι επίδομα ανατροφής παιδιού και είναι στάνταρ ποσό για το κάθε παιδί σε περίπτωση που δεν το πας σε κρατικό παιδικό σταθμό ή κρατική μπέμπισίττερ. Είναι καινούριο επίδομα, από το 2013. Δεν αναφέρει κάπου αν χρειάζεται να έχεις δουλέψει ή όχι, το μόνο ότι το παιδί δεν πρέπει να πηγαίνει παιδικό σταθμό. Αυτό είναι μάξιμουμ μέχρι τα 3 χρόνια του παιδιού.

Για το φύλο, από ό,τι ξέρω δεν το λένε νωρίς, δεν επιτρέπεται, ακόμα και να το δουνε, δε σου λένε. Το κάνουν για να μην υπάρχουν περιπτώσεις εκτρώσεων! Τρομερό;;;; Και πριν τη β επιπέδου, νομίζω μπορούν να το δουν και να σου πουν. Αλλά όχι όπως στην Ελλάδα που το λένε ακόμα και από την αυχενική διαφάνεια. Αν κάνεις υπέρηχο πριν τη β επιπέδου, ρώτα τη γιατρό σου αν βλέπει κάτι :)

Και μεις φύγαμε λόγω της κατάστασης. Εγώ είχα δουλειά, ο άντρας μου δε θα μπορούσε να βρει γιατί είναι και ξένος και με έπεισε και ήρθαμε. Γρήγορα κατάλαβα πόσο καλυτερη ποιότητα ζωής έχουμε εδώ και χαίρομαι που θα κάνουμε οικογένεια εδώ. Το μόνο που μου λείπει είναι φυσικά ο ήλιος και μετά οι παρέες και τα στέκια . Και κακά τα ψέματα, μου λείπει τόσο η ζωή στην Αθήνα, το έξω δηλαδή, γιατί εδώ είναι μικρή πόλη και πολύ ήσυχη για τα γούστα μου! χεχεε Εσύ πού έμενες Ελλάδα;


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευαγγελια μου! Χτες είχα το 2ο μάθημα τοκετού!

Αχ, σε νιώθω που δε θα μπορείς να φας όλες τις λιχουδιές της πατρίδας αλλά είναι για το μωράκι που θα κάνεις τη θυσία. Και όταν με το καλό πάτε όλοι μαζί ξανά Ελλάδα, θα απολαύσεις χωρίς τύψεις τα πάντα! Παρέα με το μωράκι και τον καλό σου πάνω στην παραλία!

Τα αποτελέσματα τελικά; Όλα εντάξει;

Να σου πω, ωραίο έτσι όπως το σκέφτεται ο άντρας μου, αλλά τελείως ανεφάρμοστο, σόρρυ κιόλας! Πώς θα είναι από την πλευρά του αφού εσύ θα πρέπει να το θηλάζεις;; Δεν είναι πιο πολύ κόπος έτσι; Και μένα το έχει στάνταρ ότι θα είμαι καιρό μαζί με το μωρό, απλά γιατί είναι μωρό. Είναι μάλλον θέμα κουλτούρας. Δεν μπορώ να φανταστώ να μην κοιμόμαστε μαζί, αλλά νομίζω θα είναι καλύτερα για μας, ούτε χώρο πολύ έχουμε στην κρεβατοκάμαρα, αλλά θα το δούμε. Βλέποντας και κάνοντας..

Εμένα, ναι θα έρθει η μαμά μου, το αποφάσισε μόνη της χεεχε! αλλά νομίζω 10 μέρες είναι λίγος καιρός, γιατί δεν ξέρεις πότε θα γεννήσεις.. Εγώ σκεφτόμουν από την 37η βδομάδα φh 38η, μη σου πω και πιο πριν, για να βοηθήσει με τις τελευταίες ετοιμασίες. Θέλει πολύ να είναι εδώ. Μετά δεν ξέρω πόσο θα κάτσει, θέλει να κάτσει για να με βοηθάει. Δεν ξέρω και ο άντρας μου αν θα μπορεί να πάρει άδεια και πόσες μέρες, είναι λίγο περίεργα εκεί λόγω καλοκαιριού.

Λοιπόν για το επίδομα, πρώτα πρώτα εσύ δεν έχεις δουλέψει Γερμανία,ε; Γιατί πριν τη γέννα δικαιούμαστε Mutterschaftsgeld, αλλά δεν ξέρω στην περίπτωση που δεν έχεις δουλέψει. Αυτό το πληρώνει η ασφαλιστική, είναι 6 βδομάδες πριν και 8 μετά τη γέννα. Σου δίνει ένα χαρτί ο γιατρός και το στέλνεις στην ασφάλεια.

Για το Elterngeld, που το παίρνεις για ένα χρόνο, αυτό το κάνεις με τη γέννηση του παιδιού. η αίτηση βρίσκεται και ονλάιν.

Αυτή είναι η σελίδα για πληροφορίες :

http://www.zbfs.bayern.de/

Και εδώ μπορείς να κάνεις την αίτηση:

https://www.elterngeld.bayern.de/elterngeld/onlineantrag/

Υπολογίζουν πόσα έβγαλες την προηγουμενη χρονιά και από εκεί αναλόγως παίρνεις το 66% . Αν δεν δούλευες, παίρνεις το ελάχιστο που είναι 300 ?. Ο άντρας σου μπορεί επίσης να πάρει κι αυτός. Μπορείτε να μοιραστείτε 14 μήνες όπως θέλετε ή μπορεί να δουλεύει part-time, μέχρι 30 ώρες.Και υπάρχει και το Elterngeld plus,για όσους δουλεύουν παρτ τάιμ.

Το Kindergeld το παίρνουμε με τη γεννηση του μωρού.

To Betreuungsgeld το παίρνουμε αφού έχει τελειώσει το Elterngeld, αυτό είναι 150 ?.

..................

Η ιδέα της vio.tz με τα ονλαιν φαρμακεία,με ψήνει τρελά γιατί ειδα διαφορά στην τιμή. Στο επόμενο πακέτο από κει θα πάρω. Ούτως ή αλλως το φεμιμπιο λέει είναι και για το θηλασμό.

Για την ασφάλεια, όλοι την ίδια έχουμε,εκτός αν ο άντρας σου πληρώνει παραπάνω.Αλλά οι εξετάσεις είναι ίδιες για όλους. Αν ο γιατρός θέλει να κάνει κάτι παραπάνω, οκ, είναι στο χέρι του φαντάζομαι. Και μένα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχε κάνει υπέρηχους που δεν καλύπτονται, μετά που το έψαξα, το καταλάβα. Ήθελε να είναι σίγουρη. Όπως και μια φορά πάλι που μου έκανε υπέρηχο για να δει ότι όλα ήταν καλά. Εν τω μεταξύ, επειδή πάω και στο συνεργάτη της που είναι πιστοποιημένος για αυχενική, β επιπεδου, ντοπλερ, μπορώ να πω ότι έχω χορτάσει από υπέρηχους! (ψέμα!!! κάθε βδομάδα θα θελα να πηγαίνω!!) Το μόνο που θα ήθελα να ήταν και εκείνη στη γέννα, αλλά δεν πειράζει, το έχω πάρει απόφαση. Πιστεύω ότι και οι μαίες σε κάνουν να αισθανθεις άνετα και βοηθάνε. Δύο μαίες έχω γνωρίσει και είναι πολύ καλές.

Την άλλη βδομάδα θα πάρω να γραφτώ και στο νοσοκομείο.

Α, χτες στο μάθημα τοκετού ήταν πολύ ωραία αν και λίγο φρίκαρα όπως και οι άλλες γιατί το κάναμε στην αίθουσα τοκετού και αρχίσαμε όλες να συνειδητοποιούμε τί πρόκειται να γίνει!

Πιο πολύ μου άρεσαν οι συμβουλες της για το πώς να κάνουμε μασαζ στο περίνεο (!!!) για να αποφύγουμε να σκίστουμε και ότι μπορούμε να πίνουμε Himbeerblδttertee, για να μαλακώσουν όλα τα όργανα αν το κατάλαβα! Και φυσικά για την παλιά κλασική μέθοδο που μουσκεύουν μια πετσέτα με καφέ και την ακουμπάνε στο περίνεο για να μαλακώσει!! Σου λέω, είχα μείνει! ( Όπως έμεινε και αυτή όταν της είπα ότι στην Ελλάδα κάνουν σχεδόν όλες περινεοτομή!)

Εσύ τι θα κάνεις τελικά με τα μαθήματα;

Kαλησπέρα Φωτεινή!

Δοξα τω Θεώ όλα καλά με τα αποτελεσματα της καμπύλης, πηρα το γιατρό χθες και μου είπε οτι βγήκαν όλα καλά. Μου εφυγε ένα άγχος, δεν ξέρω γιατί το φοβόμουν!

Σήμερα το απόγευμα πετάω για Ελλάδα, κλασσικά δεν έχω φτιάξει ακόμα βαλίτσα, κλασσικά τελευταία στιγμή! Ανυπομονώ να παω θαλασσα, μου έλειψε πολύ.

Καλε ναι, εννοείται ότι είναι ανεφάρμοστο να κοιμάται το μωρό απο την μεριά του άντρα μου! Τα λέει τώρα μέσα στον ενθουσιασμό του, κάτσε να έρθει το μωρό και να ξυπνάει ολη νυχτα για να το θηλάσω και θα σου πω εγω! Πάντως δεν μας πέρασε απο το μυαλό να κοιμηθούμε χωριστά, αν και νομίζω πως στο τέλος το μωρό σε καθοδηγεί και αναλόγως βλέπεις. Πολλά απο αυτά που λέμε οτι θα κάνουμε η δεν θα κάνουμε μας έρχονται τελείως ανάποδα. Ειδικά για τις πρωτομανούλες όπως εμείς, που δεν έχουμε προηγούμενη εμπειρία.

Χθες μπήκα στον 7ο και δεν μπορώ να το πιστέψω οτι σε 12 μήνες θα γίνω ΜΑΜΑ.. Απίστευτο μου φαίνεται! Ανυπομονώ να γνωρίσω αυτή τη μικρούλα που με έχει τρελάνει στις κλωτσιές.

Η μαμά μου δουλεύει κιόλας, δεν μπορεί να έρθει για πάρα πολύ καιρό, αλλά και να μπορούσε να σου πω την αλήθεια νομίζω οτι δεν θελω για πολύ. Σκεφτομαι δεκα μερες πριν και καμια δεκαριά μετά θα ήταν καλά, μετά θελω να μείνω μόνη με τον άντρα μου και το μωρό μας. Θα ερθει λιγο αργοτερα και ο μπαμπας μου και η αδερφή μου και νομίζω οτι θα είμαστε ήδη πολλοί. Με το που φύγουν λεμε να παρει ο άντρας μου την άδεια πατρότητας και να κατσουμε σπίτι να τη χορτάσουμε.

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες για το επίδομα! Εγω την τύφλα μου δεν ξέρω. Και να σου πω και τη μαυρη μου αλήθεια δεν την μπορώ καθόλου τη χαρτούρα και τη γραφειοκρατία, είμαι πολύ αναβλητική σε αυτά, βαριέμαι τοσο πολύ και στο τέλος τρέχω να τα προλάβω. Το έχω αυτό το κακο! Πρεπει να οργανωθώ και να το ψάξω όμως, δεν γίνεται.

Ποτε βγαίνουν τα αποτελεσματα των Γερμανικων σου?


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Και ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες Luz . Δεν ήξερα ότι δικαιούμαστε το Elterngeld |300| ακόμη και αν δεν έχουμε δουλέψει στην Γερμανια. Το άλλο που γράφεις Betreuungsgeld to δικαιούμαστε επίσης ακόμη και αν δεν εχουμε δουλέψει εδώ;

Εγω είχα διαβάσει παλιά ότι αυτά δεν τα δικαιούσε αν δεν έχεις δουλέψει εδω, παρα μόνο το Kindergeld, ποθ το πέρνεις ετσι και αλλιώς.

Οσο για το μεταπτυχιακο δεν ξερω αν θα καταφερω να μπω αρχικα. Μετα το ξερω ότι με το μωράκι θα είναι κάπως δύσκολα αλλα θα τα βολέψουμε πιστευω. Ο αντρας μου δουλευει απογευματα ;) .

Ευαγγελια, εμεις πηραμε την απόφαση να φύγουμε λογώ της ανεργίας, κλασσικα, όπως οι περισσοτεροι νέοι. Το Μόναχο απλα άρεσε στον άντρα μου, επειδη ειναι κοντα με πολλές χωρες επειδη ειχε διαβασει οτι εχει την χαμηλοτερη ανεργια, επειδη είναι πολύ ψηλα στην κατάταξη για ποιοτητα ζωής παγκοσμίως, επειδη ειναι τόσο πράσινη...επειδη εχει συγκριτικά με την υπόλοιπη Γεμανια καλύτερεσ καιρικές συνθήκες........αυτα.

Ασχετο αλλα το φύλο του παιδιού πότε το μάθατε; Μπορεί να το δεί και η γυναικολόγος στους υπέρηχους που κάνει η πρέπει να περιμένω την β επιπέδου;; :D

Κατάλαβα, και έχει δίκιο ο άντρας σου, όντως είναι πολύ ωραία πόλη το Μόναχο για να ζεις. Αν δεν ήταν και τόσο ακριβή θα ήταν ακόμα καλύτερα!

Πιστεύω οτι όταν με το καλό προσαρμοστούμε θα το εκτιμήσουμε ακόμα περισσότερο. Οσο για το μεταπτυχιακό εγώ λεω να το προσπαθήσεις. Τόσες το έκαναν με μωρό, δεν θα είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία. Για να μην πουμε για πολλές μανούλες στην Ελλάδα που γυρίζουν στη δουλειά κανονικότατα μετά απο 40 μερες.


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ευαγγελία μου! Τι κάνεις; γύρισες Γερμανία; πως πέρασες; Εγώ είχα να μπω πάρα πολύ καιρό γιατι έχουμε προβλήματα με το ίντερνετ εδώ και πάρα πολλές μέρες και τώρα μπαίνω από το κινητό.! Τι εξετάσεις έχεις κάνει απο,τότε; εγω

ειχα ραντεβού 18 Μαιου όταν ήμουν 32w1d και κάναμε τον μεγάλο υπερηχο,μέτρησε τη ροή στις αρτηρίες,το αμνιακό υγρό κτλ και όλα καλά ευτυχώς. Το μόνο που το μπεμπακι μας είναι αρκετό μεγάλο,το υπολόγισε στα 2100 γρ. Μας είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό απλα ότι θα είναι μεγαλούτσικο. Λίγο με άγχωσε και,η δική μου η γιατρος που είπε να προσέξω να μη βαλω βαρος. Συνολικα ειμαι στα +4 κιλα, αλλα η κοιλια δεν υπάρχει! Απο τότε έχω κάνει δυο φορές εξέταση στον καρδιοτοκογραφο και όλα καλά. Α και το μόνο που βρηκε τον τραχηλο ελάχιστο πιο μικρό και μου είπε να μην κουράζομαι. Τη ρώτησα κιόλας μήπως να μην κάνουμε σεξ αυτές τις μέρες κ μου είπε καλύτερα όχι τώρα κ να δουμε. Γιατι η αλήθεια είναι ότι δεν σταματήσαμε καθόλου να το,εξασκούμε το άθλημα. Να σε ρωτήσω εσάς σας είπε να παίρνετε προφυλάξεις; γιατι διαβαζω ότι λένε κ ότι δεν κάνει να εκσπερματώνειο αντρας μέσα. Εμάς μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν είχαμε κάποιο θέμα..

αυτο που με,άγχωσε επιπλέον είναι πως θα τα καταφέρω αμα είναι μεγάλο το μωρο αλλα με καθησύχασε η μαία ότι όλα γίνονται και θα το δούμε εκείνη την ώρα. Εκείνη και τα 2 της παιδιά τα γέννησε φυσιολογικά κ ήταν ~4500κιλα!!!

τα άλλα,απολαμβάνω πραγματικά τον τελευταίο μήνα, πηγαίνω και κάθε βδομάδα στα μαθήματα τοκετού και νομίζω ότι βοηθαει να ξέρεις τι θα γινει,πως θα είναι,να είσαι προετοιμασμένος.μας έδωσαν και λίστα με το τι θα χρειαστούμε για τον πρώτο καιρό με το μωρο,απο ρούχα,προϊόντα περιποίησης κτλ., αλλα να σου πω ειλικρινά έχω μπερδευτεί με τα κορμάκια,τα φορμακια,τα οverall,τα καλσόν και ποτε τους βαζεις το ένα και ποτε το αλλο κτλ. Τι να πω,μόνο εγώ άραγε ειμαι τόσο άσχετη;

απο ψώνια τελικά τι κάνατε; εμείς τα βασικα τα έχουμε ,καροτσι,καθισμα μαξι κοζι, λικνο,κ τώρα με,τη λίστα στο χέρι,θα παίρνω ο,τι λείπει. Α,ένα πολύ ωραίο αξεσουάρ είναι καθρεφτης για το πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου για να βλεπετε το μωρο που θα κάθεται ανάποδα.

Έκανα κ τα χαρτιά για το Mutterschaftsgeld κ,για αλλη μια φορά θαύμασα την οργανωτικοτητα των Γερμανών! Α,επίσης να σου πω αν και δεν ξέρω πως είναι σε σας το σύστημα αλλα εδώ πρέπει να κλείσω ραντεβού στο νοσοκομείο για το λεγόμενο Geburtsplannung. Φαντάσου ότι πήρα τώρα κ το πρώτο διαθέσιμο είναι 1 Ιουλίου!!! Εκεί θα πάρουν τα στοιχεία μου,θα μιλησουμε για τη γέννα κ θα μου κάνουν κ υπερηχο. Δεν ξέρω εσύ που θα είσαι με το γιατρό σου,αλλα ρωτα αν είναι,γιατι και μένα η μαία μου πε να πάρω τώρα μιας κ δουλευει εκεί και ξέρει ότι είναι γεμάτοι.


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευαγγελία μου! Τι κάνεις; γύρισες Γερμανία; πως πέρασες; Εγώ είχα να μπω πάρα πολύ καιρό γιατι έχουμε προβλήματα με το ίντερνετ εδώ και πάρα πολλές μέρες και τώρα μπαίνω από το κινητό.! Τι εξετάσεις έχεις κάνει απο,τότε; εγω

ειχα ραντεβού 18 Μαιου όταν ήμουν 32w1d και κάναμε τον μεγάλο υπερηχο,μέτρησε τη ροή στις αρτηρίες,το αμνιακό υγρό κτλ και όλα καλά ευτυχώς. Το μόνο που το μπεμπακι μας είναι αρκετό μεγάλο,το υπολόγισε στα 2100 γρ. Μας είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό απλα ότι θα είναι μεγαλούτσικο. Λίγο με άγχωσε και,η δική μου η γιατρος που είπε να προσέξω να μη βαλω βαρος. Συνολικα ειμαι στα +4 κιλα, αλλα η κοιλια δεν υπάρχει! Απο τότε έχω κάνει δυο φορές εξέταση στον καρδιοτοκογραφο και όλα καλά. Α και το μόνο που βρηκε τον τραχηλο ελάχιστο πιο μικρό και μου είπε να μην κουράζομαι. Τη ρώτησα κιόλας μήπως να μην κάνουμε σεξ αυτές τις μέρες κ μου είπε καλύτερα όχι τώρα κ να δουμε. Γιατι η αλήθεια είναι ότι δεν σταματήσαμε καθόλου να το,εξασκούμε το άθλημα. Να σε ρωτήσω εσάς σας είπε να παίρνετε προφυλάξεις; γιατι διαβαζω ότι λένε κ ότι δεν κάνει να εκσπερματώνειο αντρας μέσα. Εμάς μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν είχαμε κάποιο θέμα..

αυτο που με,άγχωσε επιπλέον είναι πως θα τα καταφέρω αμα είναι μεγάλο το μωρο αλλα με καθησύχασε η μαία ότι όλα γίνονται και θα το δούμε εκείνη την ώρα. Εκείνη και τα 2 της παιδιά τα γέννησε φυσιολογικά κ ήταν ~4500κιλα!!!

τα άλλα,απολαμβάνω πραγματικά τον τελευταίο μήνα, πηγαίνω και κάθε βδομάδα στα μαθήματα τοκετού και νομίζω ότι βοηθαει να ξέρεις τι θα γινει,πως θα είναι,να είσαι προετοιμασμένος.μας έδωσαν και λίστα με το τι θα χρειαστούμε για τον πρώτο καιρό με το μωρο,απο ρούχα,προϊόντα περιποίησης κτλ., αλλα να σου πω ειλικρινά έχω μπερδευτεί με τα κορμάκια,τα φορμακια,τα οverall,τα καλσόν και ποτε τους βαζεις το ένα και ποτε το αλλο κτλ. Τι να πω,μόνο εγώ άραγε ειμαι τόσο άσχετη;

απο ψώνια τελικά τι κάνατε; εμείς τα βασικα τα έχουμε ,καροτσι,καθισμα μαξι κοζι, λικνο,κ τώρα με,τη λίστα στο χέρι,θα παίρνω ο,τι λείπει. Α,ένα πολύ ωραίο αξεσουάρ είναι καθρεφτης για το πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου για να βλεπετε το μωρο που θα κάθεται ανάποδα.

Έκανα κ τα χαρτιά για το Mutterschaftsgeld κ,για αλλη μια φορά θαύμασα την οργανωτικοτητα των Γερμανών! Α,επίσης να σου πω αν και δεν ξέρω πως είναι σε σας το σύστημα αλλα εδώ πρέπει να κλείσω ραντεβού στο νοσοκομείο για το λεγόμενο Geburtsplannung. Φαντάσου ότι πήρα τώρα κ το πρώτο διαθέσιμο είναι 1 Ιουλίου!!! Εκεί θα πάρουν τα στοιχεία μου,θα μιλησουμε για τη γέννα κ θα μου κάνουν κ υπερηχο. Δεν ξέρω εσύ που θα είσαι με το γιατρό σου,αλλα ρωτα αν είναι,γιατι και μένα η μαία μου πε να πάρω τώρα μιας κ δουλευει εκεί και ξέρει ότι είναι γεμάτοι.

Που είσαι βρε κορίτσι!! Nαι ναι γύρισα Γερμανία και πήγαμε χθες στο γιατρό για τον μεγάλο υπέρηχο. Όλα καλά κι εμείς, αν και το μωρό είναι και εμάς μεγαλούτσικο, 1600γρ. Μου είπε να μην ανησυχω, απλά ίσως είναι λίγο μεγαλύτερο από το μέσο όρο. Λες να είναι african thing τα μπαμπάτσικα μωρά; :P

Οσο για το σεξ κι εμείς δεν σταματήσαμε καθόλου, και έχουμε ελεύθερες επαφές. Κι εγώ το διάβασα αυτό ότι το σπέρμα επηρεάζει τον τράχηλο, και ρώτησα πολλες φορές το γιατρό μου ο οποίος ήταν καθησυχαστικός. Αφού αυτός δίνει το οκ, του δώσαμε και κατάλαβε κι εμείς!

Τον ρώτησα διάφορα για τη γέννα και μου είπε ακριβώς αυτό που ήθελα να ακούσω. Με το που γεννηθεί το μωρό θα μου τη δώσει όπως είναι με τον ομφάλιο λώρο να τη βάλω στο στήθος. Τον λώρο θα τον κόψει αφου σταματήσει να πάλλεται. Αυτά είναι τα καλά της Γερμανίας, αντε ζήτα τα αυτά στην Ελλάδα. Μου έδωσε επίσης και μια αλοιφή για μασάζ στο περίνεο για να αποφύγω την περινεοτομή. Υπάρχει και ένα μηχάνημα για τον ίδιο λόγο με θεαματικά αποτελέσματα είπε, αλλά το είδα και φρίκαρα λίγο, μου φάνηκε πολύ παράξενο! Θα το σκεφτώ όμως αν ειναι να γλιτώσω το κόψιμο.

Για την κλινική που είπες, τι ωραία οργάνωση κι αυτή, κι εμάς μας είχαν πει κανενα μηνα πριν τη γέννα να πάμε απο εκει να μιλήσουμε με τον αναισθησιολόγο, να πάρουν τα στοιχεία μας και να ζητήσουμε τι δωματιο θέλουμε. Εχεις σκεφτεί εσύ αν θα έχεις το μωρό μαζί σου στην κλινική; Γιατί εγώ θέλω rooming in. Είμαι αποφασισμένη επίσης να θηλάσω αποκλειστικά και έχω πορωθει να διαβάζω περί θηλασμού, πήρα και ένα πολύ καλό βιβλιο. Τουλάχιστον θα είμαι πλήρως ενημερωμένη και ο θεός βοηθός.

Πράγματα δεν εχουμε πάρει ακόμα αλλά έχουμε κάνει τις βόλτες μας και ψιλοκαταλήξαμε, μέσα στη βδομάδα θα παραγγείλουμε. Τα καρότσια μου φάνηκαν πανάκριβα ρε συ, πόσο είπες ότι πήρες το δικό σου;

Ασε κι εγώ ασχετη είμαι, ούτε ξέρω τι μου γίνεται, ενα σωρό φορμάκια και ιστορίες. Μάλλον παίρνουμε ότι νομίζουμε και βλέπουμε στην πορεία. Ότι έξτρα χρειαστούμε τα μαγαζιά εκεί θα είναι.

Μπαίνεις στην τελική ευθεία!! Kαι μονο 4 κιλα! Aριστα, μπράβο! Εγώ ειμαι +6 και πάλι καλά λεω μετά τις δυο βδομαδες κρεπάλης στην Ελλάδα


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...