Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

DHEA followers Πρώιμη Εμμηνόπαυση αγωγή με DHEA


anastasial

Recommended Posts

anastasial και σε όλα τα κορίτσια καλησπέρα. Είμαι 33 ετών και Dhea δεν έχω πάρει μέχρι σήμερα. Η ιστορία μου έχει ως εξής: Μετά από 2 χρόνια άκαρπων προσπαθειών το καλοκαίρι που μας πέρασε πάω στο γιατρό και διαπιστώνουμε πως έχω υψηλή FSH (κυμαίνεται από 7.30 έως 23.3), ΑΜΗ : 3,3 , μία κλειστή σάλπιγγα ενώ η άλλη ανοικτή μεν αλλά μέχρι το κωδωνικό στόμιο (έχει περικωδωνικές συμφήσεις). Ο γιατρός μου συστήνει λαπαροσκόπηση ή εξωσωματική. Διάλεξα την εξωσωματική, κάνω τον Ιανουάριο με βραχύ πρωτόκολλο, αποτέλεσμα μηδέν δλδ ανέπτυξα όλο κι΄όλο 4 ωοθηλάκια από την αριστερή μόνο ωοθήκη (η δεξιά τίποτα) τα οποία υποχώρησαν την 10η ημέρα της θεραπείας και έτσι δεν έφτασα ούτε καν στην ωοληψία. Μου λέει ο εξωσωματικός - γιατρός έλα να κάνουμε φυσικό κύκλο. Όμως εγώ τελικά αποφάσισα να κάνω την λαπαροσκόπηση (την έχω δρομολογήσει σε δημόσιο νοσοκομείο και είμαι σε αναμονή). Έτσι τώρα προς το παρόν δεν κάνω καμία θεραπεία. Τα dhea τα είχα σκεφτεί να τα πάρω κι΄εγώ, μάλιστα βρήκα και φαρμακεία στην πόλη μου που τα έχουν αλλά δεν ξέρω γιατί και τελικά δεν πήγα να τα πάρω μέχρι σήμερα. Η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι και λίγο μην αλλάξει τίποτε στον κύκλο μου γιατί έχω διαβάσει σε διάφορα forum και περιπτώσεις που η περίοδος σταμάτησε για κάποιους μήνες. Εσείς που τα παίρνετε τι λέτε?? Γενικά έχετε ακούσει / διαβάσει κάτι παρόμοιο???

Υ.Γ: anastasial χαίρομαι αφάνταστα για την περίπτωσή σου που δούλεψαν. Πέρα από τα dhea τί θεραπεία κάνεις ακριβώς?? Sorry αλλά δεν το έπιασα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

anastasial και σε όλα τα κορίτσια καλησπέρα. Είμαι 33 ετών και Dhea δεν έχω πάρει μέχρι σήμερα. Η ιστορία μου έχει ως εξής: Μετά από 2 χρόνια άκαρπων προσπαθειών το καλοκαίρι που μας πέρασε πάω στο γιατρό και διαπιστώνουμε πως έχω υψηλή FSH (κυμαίνεται από 7.30 έως 23.3), ΑΜΗ : 3,3 , μία κλειστή σάλπιγγα ενώ η άλλη ανοικτή μεν αλλά μέχρι το κωδωνικό στόμιο (έχει περικωδωνικές συμφήσεις). Ο γιατρός μου συστήνει λαπαροσκόπηση ή εξωσωματική. Διάλεξα την εξωσωματική, κάνω τον Ιανουάριο με βραχύ πρωτόκολλο, αποτέλεσμα μηδέν δλδ ανέπτυξα όλο κι΄όλο 4 ωοθηλάκια από την αριστερή μόνο ωοθήκη (η δεξιά τίποτα) τα οποία υποχώρησαν την 10η ημέρα της θεραπείας και έτσι δεν έφτασα ούτε καν στην ωοληψία. Μου λέει ο εξωσωματικός - γιατρός έλα να κάνουμε φυσικό κύκλο. Όμως εγώ τελικά αποφάσισα να κάνω την λαπαροσκόπηση (την έχω δρομολογήσει σε δημόσιο νοσοκομείο και είμαι σε αναμονή). Έτσι τώρα προς το παρόν δεν κάνω καμία θεραπεία. Τα dhea τα είχα σκεφτεί να τα πάρω κι΄εγώ, μάλιστα βρήκα και φαρμακεία στην πόλη μου που τα έχουν αλλά δεν ξέρω γιατί και τελικά δεν πήγα να τα πάρω μέχρι σήμερα. Η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι και λίγο μην αλλάξει τίποτε στον κύκλο μου γιατί έχω διαβάσει σε διάφορα forum και περιπτώσεις που η περίοδος σταμάτησε για κάποιους μήνες. Εσείς που τα παίρνετε τι λέτε?? Γενικά έχετε ακούσει / διαβάσει κάτι παρόμοιο???

Υ.Γ: anastasial χαίρομαι αφάνταστα για την περίπτωσή σου που δούλεψαν. Πέρα από τα dhea τί θεραπεία κάνεις ακριβώς?? Sorry αλλά δεν το έπιασα ...

Μιράκλ μου εγώ μόνο τα χάπια παίρνω. Το θετικό είναι ότι το ενδομήτριο μου έχει παχύνει και οι ωοθήκες δεν έχουν συρρικνωθεί. Αυτό που πρέπει να δούμε τώρα είναι αν παράγω ωάρια και τι ωάρια είναι αυτά...μόλις έχω νεώτερα σε αυτό το πεδίο θα συζητήσουμε με τον γιατρό τι θα κάνουμε.

Για διακοπή κύκλου με dhea η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει κάτι.

Η Χριστίνα όπως θα διάβασες και παρακάτω από ότι λέει δεν είδε βελτίωση, αλλά περιμένω να μας πει πόσα χάπια έπαιρνε και για πόσο καιρό.

Και εμείς ψάχνοντας πάμε, αλλά σκέψου ότι εμένα η FSH ήταν 86 σχεδόν και τώρα είναι στο 10!!! Αυτό μου έδωσε κίνητρο να τα συνεχίσω:tongue:


vAICp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγω!Καλησπερα Αναστασια μου και καλοριζικο το καινουργιο καφε!Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να φερει συντομα πολλα μωρακια!

Καλώστην...σε ευχαριστώ Αγγελικούλα, τι κάνεις εσύ?


vAICp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,

συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω αλλά δεν μπαίνω συχνά φαίνεται και το "χάνω"... :)

λοιπόν έπαιρνα των 50 για 4 μήνες και μετά για 2 των 75 και μετά έκανα την προσπάθεια... (αυτό την δεύτερη φορά)

γιατί την πρώτη πήρα μίνο για 3 μήνες των 50 και μετά με έβαλαν στο πρόγραμμα της εξωσωματικής...

βέβαια να πω ότι η FSH δεν είχε πέσει ποτέ κάτω αό 12 μονάδες περίπου...


as1cMoe-M361200MDAwMDYxMmR8MDAwMjU3ZHxteSBwcmluY2VzcyBpcyA.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα είναι μια ιδιαίτερη ημέρα για μένα.

Παίρνω 5 μήνες τα χάπια και τον τελευταίο μήνα 100mg.

Η FSH έχει πέσει στο 19, η οιστραδιόλη μου είναι πολύ καλή, ενδομήτριο, ωοθήκες φυσιολογικά. Ξεκινάω προσπάθεια :D


vAICp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι μια ιδιαίτερη ημέρα για μένα.

Παίρνω 5 μήνες τα χάπια και τον τελευταίο μήνα 100mg.

Η FSH έχει πέσει στο 19, η οιστραδιόλη μου είναι πολύ καλή, ενδομήτριο, ωοθήκες φυσιολογικά. Ξεκινάω προσπάθεια :D

καλημεραααα ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΟ ΜΟΥ!!!ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΙ ΑΠΟ ΔΩ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΥΤΑ Η FSH ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ 6 ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ 17 ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΑΩ.ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ Ε ΟΛΕΣ ΣΑΣ:P


an1cOLO0g410000MTk0cGh8MjUzMTg1MTBkbGF8eW91ciB0ZXh0.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Anastasial, ελπίζω να το δεις... τί έγινε τελικά, σε τί φάση βρίσκεσαι καλή μου?

Μιράκλ μου είμαι σε φάση "καλοκαιριού" από Σεπτέβρη θα δούμε αλλά μάλλον θα ξεκινήσω με κλομιφαίνη


vAICp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από τα 35 μου καταλάβαμε ότι κάτι τρέχει με τα ωάρια... τώρα είμαι 40 και παίρνω DHEA εδώ κι ένα μήνα... Κανένας προηγούμενος γιατρός δε μου τα είχε αναφέρει...ξεκίνησα προσπάθεια χθές αλλά η FSH μου θα βγει σήμερα...αλλά εγώ είμαι υπέρ των δανεικών πια, ίσως επειδή δεν ήξερα όλα αυτά που πετυχαίνουν τα dheα. Πάντως, αν κατάλαβα καλά δεν έμεινε κάποια φίλη εδώ έγκυος με λήψη dhea και βελτίωση της FSH? Το κακό είναι ότι έχω γεμίσει σπυράκια στο πρόσωπο, χάλια έγινα... Α! Και απορίες για τα δανεικά έχω... ποιος γιατρός είναι ο πιο σωστός? Αυτός που μας λέει να περιμένουμε μέχρι να βρει ή αυτός που μας τα δίνει την άλλη μέρα? Γιατί εγώ νομίζω ο πρώτος, που ψάχνει ειδικά για μας κι ας πάρει μήνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από τα 35 μου καταλάβαμε ότι κάτι τρέχει με τα ωάρια... τώρα είμαι 40 και παίρνω DHEA εδώ κι ένα μήνα... Κανένας προηγούμενος γιατρός δε μου τα είχε αναφέρει...ξεκίνησα προσπάθεια χθές αλλά η FSH μου θα βγει σήμερα...αλλά εγώ είμαι υπέρ των δανεικών πια, ίσως επειδή δεν ήξερα όλα αυτά που πετυχαίνουν τα dheα. Πάντως, αν κατάλαβα καλά δεν έμεινε κάποια φίλη εδώ έγκυος με λήψη dhea και βελτίωση της FSH? Το κακό είναι ότι έχω γεμίσει σπυράκια στο πρόσωπο, χάλια έγινα... Α! Και απορίες για τα δανεικά έχω... ποιος γιατρός είναι ο πιο σωστός? Αυτός που μας λέει να περιμένουμε μέχρι να βρει ή αυτός που μας τα δίνει την άλλη μέρα? Γιατί εγώ νομίζω ο πρώτος, που ψάχνει ειδικά για μας κι ας πάρει μήνες...

Καλημέρα Evaki, καλό μήνα:tongue: ένας μήνας είναι λίγος, εξαρτάται βέβαια πόσο ήταν η FSH σου. Εγώ εξακολουθώ και τα παίρνω εδώ και 10 μήνες, είμαι ικανοποιημένη και από τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσω διαδικασίες. Πηγαίνω και σε άλλον γυναικολόγο για να 'τσεκάρω" και η γυναικολόγος αυτή μου λέει ότι δεν πιστεύει ότι είμαι η ίδια κοπέλα που είχε πάει πέρσι, γιατί όλα τα όργανα είναι φυσιολογικότατα...

Και οι δύο γιατροί βέβαια δεν έχουν αποκλείσει το ενδεχόμενο της φυσιολογικής σύλληψης...

Φυσικά η απόφαση είναι δικιά σου, αλλά μήπως να περιμένεις κανένα τρίμηνο πριν καταλήξεις σε δανεικά?


vAICp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα!Μπαινει καμια κοπελα εδω να μας πει τι εγινε τελικα κι αν εμεινε εγκυος;Εγω τα ξεκινησα πριν ενα μηνα περιπου για να κανω εξωσωματικη τελος Σεπτεμβριου.Τα ειχα ξαναπαρει ομως παλιοτερα κι ενω εμεινα εγκυος απεβαλαΔεν ξερω αν εκανε κατι ή οχι στα ωαρια και επιασα ή αν θα επιανα ετσι κι αλλιως...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην παρεα σας! Πηρα για τρεις μηνες dhea αλλα δυστυχως δεν ειχα καμια αλλαγη στις τιμες της fsh και της lh. Εχω γεμισει σπυρακια και δεν φευγουν. Ειχε καποια απο εσας ακμη? Εκανε κατι για να φυγουν??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εγω ειχα θεμα με ακμη οταν το πηρα(αλλα εχω και γενικα απο κανενα σπυρακι)στη πλατη ομως.Εκει που βγαζω μονιμα :/ Θεραπεια απο δερματολογο μονο αν κανεις.Εγω εκανα αλλα δεν ειδα και πολυ φως να σου πω την αληθεια.Εβαζα ενα υγρο(απαισια μυρωδια) με ασπιρινη μεσα θυμαμαι και δεν επρεπε να βγω στον ηλιο τοτε.Νομιζω θα εφευγαν ετσι κι αλλιως ομως οταν το σταματουσα.

Fsh δε ξαναμετρησα.Αν ηταν να κανει κατι καλως ετσι κι αλλιως δεν ειχα και αλλες επιλογες.Ρωτα αν πας σε δερματολογο γτ δε ξερω αν κανει να κανεις θεραπεια με φαρμακα μηπως και μεινεις εγκυος στο μεταξυ.

Και τωρα που το σκεφτομαι τη τελευταια φορα που το πηρα πριν την εξωσωματικη δεν εκανα τπτ θεραπειες κλπ και εστρωσε το δερμα γρηγορα.Νομιζω οταν το κοψεις θα επανελθεις.Επισης λενε οτι θελει πανω απο 3 μηνες για να φανει και καλα αποτελεσμα στον οργανισμο(fsh δλδ)


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

hi σε όλες, είμαι η Έλενα και έχω το ίδιο πρόβλημα μαζί σας.. Διάβασα τα μηνύματα της Αναστασίας και άρχισα να έχω κρυφές ελπίδες..πώς μπορώ να ωρω το email της Αναστασίας γιατί από ότι βλέπω η τελευταία της ανάρτιση ήταν 2013 και δεν ξέρω αν θα δει το προσωπικό μύνημα που της έστειλα? Αν κάποια από σας έχει νεότερα και ελπίζω θετικά να μας ενημερώσει!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...