Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , marmaki είπε:

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

      Το παιδί που γεννιέται ίσως να μην υπολογίζετε ως ισοδύναμο. Δηλαδή το πρώτο ισοδύναμο να είναι αν έχεις ήδη παιδι Κ πας για δεύτερο γι'αυτό να την απέρριψαν 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπερα ειμαι ο nikos21 απο Αθηνα..

εκανα θεραπεια με ιωδιο 131,στις 30 μαρτη...

ο γιατρος μου ειχε κοψει το Τ4 για 20 μερες και φαγητο οχι αυγα και ψαρια και γενικα θαλασσινα ,το αλατι δεν εχει προβλημα,ιωδιουχα θα εννοεις το ιωδιο που βαζουμε οταν κοβουμε το χερι μας,αυτο απαγορευεται αυστηρα.

τρως απο ολα τα αλλα οτι θες,μην αγχωνεσαι...καλο βραδυ.

και εμένα δεν μου πε τίποτα για αλάτι...πιστεύω αν ήταν να μου το απαγορεύσει θα μου το έλεγε ρητά..

αλλά για καλό και κακό δε θα το χρησιμοποιώ αυτές τις μέρες...εξάλλου δεν τα έτρωγα πολύ αλμυρά τα φαγητά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα!!!Καλώς ήρθες!!!!!Πρώτα από ολά μην αγχώνεσαι!!!!Εγώ έκανα την θεραπεία τον Απρίλιο!!Λοιπόν η δίαιτα πρέπει να είναι αρκετά προσεκτική για να μπορέσει ο οργανισμός να δεχτεί καλά το ιώδιο και να έχει όσο τον δυνατόν σωστά αποτελέσματα!!!Για τουλάχιστον 15 ημέρες δεν θα πρέπει να τρώς αλάτι όπως σου είπαν, ψάρια, λαχανικά που βρίσκονται μέσα στην γη (πχ πατάτες), έως ένα ποτηράκι γάλα την ημέρα!!Από ότι μπορώ να καταλάβω είσαι πολύ του ψαριού και λίγο του κρέατος!!ε??Δυστυχώς είναι κρεατοφαγική!!Εγώ τι έκανα!!Ξέχασα τα προοιόντα του σουπερμάκετ έχουν όλα αλάτι!!ακόμα και τα δημητριακά!!!Επίσης και το ψωμί του εμπορίου έχει αρκετο αλάτι!!!Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο!!!Καλό βράδυ

εγώ δεν είχα αγχωθεί..αλλά με αυτά που μου γράφετε εδώ αγχώθηκα λίγο!!

γιατί δεν μου τα πε ολα αυτά η ενδοκρινολόγος μου???περίεργο μου φαίνεται..

μηπως κάθε περίπτωση είναι μοναδική??

ο nikos21 νομίζω πως είναι πιο κοντά στην περίπτωση μου...

σας ευχαριστώ πολύ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα αγχωθεί..αλλά με αυτά που μου γράφετε εδώ αγχώθηκα λίγο!!

γιατί δεν μου τα πε ολα αυτά η ενδοκρινολόγος μου???περίεργο μου φαίνεται..

μηπως κάθε περίπτωση είναι μοναδική??

ο nikos21 νομίζω πως είναι πιο κοντά στην περίπτωση μου...

σας ευχαριστώ πολύ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας!

Kikikou καλησπέρα!

Ολες οι περιπτώσεις ιωδίου ίδιες είναι.Οπως σου είπε και η 2001-2006 όσο περισσότερο ιώδιο αποβάλεις απο τον οργανισμό σου τόσο καλύτερα θα καθηλωθεί το ραδιενεργό ιώδιο.

Εμένα μου είχε απαγορεύσει το αλάτι και όλες τις τροφές που το περιείχαν όπως ψωμί του φούρνου, βούτυρο, γαλακτοκομικά, κοτόπουλο και φυσικά ψάρι.Επίσης να ξ'ερεις πως όλες οι επεξεργασμένες τροφές έχουν συντηριτικά με βαση το ιώδιο οπότε απαγορεύονται.

Εγώ έτρωγα μοσχάρι και χοιρινό λεμονάτο με ρύζι ανάλατο, ψωμί που έφτιαχνα σπίτι και σταφιδόψωμα.Στο φαγητό έβαζα μπχαρικά ώστε να γίνεται νόστιμο.Προσοχή και στα γλυκά γιατί έχουν βούτυρο.

Μην αγχώνεσαι, απλά πρίν φάς οτιδήποτε να σκέφτεσαι αν πρέπει να το φάς, και να θυμάσαι πως όσο καλύτερα κάνεις την δίαιτα τόσο καλύτερα θα καθηλωθεί το ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Kikikou καλημερα!Δεν θα επαναλαβω τα ιδια που ειπαν τα παιδια!Πρεπει να προσεξεις τι τρως και να αποκλεισεις αυτες τις ομαδες τροφιμων που πολυ σωστα σου εγραψαν.Οσο για το αλατι απαγορευεται,γιατι απλως ειναι ιωδιουχο.Εμενα μου επετρεψαν ενα υποκαταστατο αλατιου που δεν εχει καθολου ιωδιο.Εαν θελεις να σου γραψω μαρκα θα σου στειλω ΠΜ.Ειναι αρκετα τροφιμα που εχουν ιωδιο(γαλακτοκομικα,κοτα,θαλασσινα,επεξεργασμενα στο σουπερ μαρκετ,ψωμια,γλυκα,κροκος αβγου κ.α.),γι`αυτο παντα θα διαβαζεις ετικετες.Καλυτερα να φτιαχνεις σπιτι ο,τι θελεις να φας!Μην αγχωνεσαι!!Λιγες μερες ειναι και θα περασουν!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Kikikou καλημερα!Δεν θα επαναλαβω τα ιδια που ειπαν τα παιδια!Πρεπει να προσεξεις τι τρως και να αποκλεισεις αυτες τις ομαδες τροφιμων που πολυ σωστα σου εγραψαν.Οσο για το αλατι απαγορευεται,γιατι απλως ειναι ιωδιουχο.Εμενα μου επετρεψαν ενα υποκαταστατο αλατιου που δεν εχει καθολου ιωδιο.Εαν θελεις να σου γραψω μαρκα θα σου στειλω ΠΜ.Ειναι αρκετα τροφιμα που εχουν ιωδιο(γαλακτοκομικα,κοτα,θαλασσινα,επεξεργασμενα στο σουπερ μαρκετ,ψωμια,γλυκα,κροκος αβγου κ.α.),γι`αυτο παντα θα διαβαζεις ετικετες.Καλυτερα να φτιαχνεις σπιτι ο,τι θελεις να φας!Μην αγχωνεσαι!!Λιγες μερες ειναι και θα περασουν!!!:-)

kikikou καλημερα !! οσο περισσοτερο προσεξεις τοσο το καλυτερο για εσενα ! εμενα ο ενδοκρινολογος μου ειχε πει να προσεξω το αλατι αλλα χωρις υπερβολες , ψωμι για παραδειγμα μου ειπε να τρωω, αλλά να προσεχω γιατι οπως σου ειπαν και τα υπολοιπα μελη το αλατι υπαρχει παντου !!! καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου !!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι!!!

Χαθηκα λιγακι γιατι δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ αυτες τις μερες..

Ειμαι πολυ καλα!(Λετε να μου αφησε κανενα λοβο??:tongue:)Κταλαβαινω μια αναιπαισθητη μειωση στις αντοχες μου αλλα μονο αυτο..θα δουμε..

Το σ/κ ηπια και λιγο παραπανω αλκοολ αλλα χωρις συνοδευτικα οποτε δε παραστρατησα ε???Δε μας το εχουν απαγορευσει κι αυτο ετσι?? ;)

Εμενα ,που θα κανω διαγνωστικο ιωδιο μου ειπαν να αποφευγω το αλατι,θαλασσινα και τα γαλακτοκομικα.Δε μου ειπαν κατι για κοτοπουλο και αυγο..Βασικα το αλατι ειναι παντου απλα οσο μπορουμε καλο ειναι να το αποφευγουμε..Εγω περασα ενα Σ/κ με γρουτα και κριτσινια επειδη δε μπορουσα να μαγειρεψω....

Ευχομαι να ειστε ολοι-ολες πολυ καλα!

Τελικα θα με φιλοξενησει ενας φιλος μου οποτε λυθηκε κι αυτο!

φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Tatia καλησπερα!!Καλα εκανες και το εριξες λιγο εξω!!Χαιρομαι που εισαι καλα!!Μπορει σε σενα τα συμπτωματα να μην ειναι τοσο εντονα,οσο σε αλλους και αυτο ειναι πολυ καλο!!Μην το σκεφτεσαι καθολου!!Αφου λυθηκε και το προβλημα της φιλοξενιας,δεν χρειαζεται ν`αγχωνεσαι αλλο!!ANNAG,πως εισαι σημερα?Πηγες στο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη πρωί θα πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού..

Εγω δεν το ξεχασα!!! Εσυ πηρες τηλεφωνο?????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα αγχωθεί..αλλά με αυτά που μου γράφετε εδώ αγχώθηκα λίγο!!

γιατί δεν μου τα πε ολα αυτά η ενδοκρινολόγος μου???περίεργο μου φαίνεται..

μηπως κάθε περίπτωση είναι μοναδική??

ο nikos21 νομίζω πως είναι πιο κοντά στην περίπτωση μου...

σας ευχαριστώ πολύ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας!

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!κικικου Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ,ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ!!!!ΑΠΛΑ ΣΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΙΚΟΣ!!!!!!!!!ΑΚΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ.ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!ΕΝΤΑΞΕΙ?????:tongue:;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!κικικου Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ,ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ!!!!ΑΠΛΑ ΣΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΙΚΟΣ!!!!!!!!!ΑΚΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ.ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!ΕΝΤΑΞΕΙ?????:tongue:;)

Συμφωνω απολυτα!!!!!

Εδω δε ειμαστε για να αγχωνουμε τους περαστικους ή επισκεπτες. Πρωτο και τελευταιο λογο εχει παντα ο γιατρος μας. Απλα, εμεις ανταλλασουμε αποψεις συμφωνα παντα με τις δικες μας καθαρα προσωπικες εμπειριες.

Αnnagg, περιμενουμε νεα!!!!!

Ζimarouli, εκλεισες ραντεβου???

Για τους υπολοιπους δε ρωτω γιατι ξερω ...τα νεα σας!!!! :-P:razz::-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Ηθελα να ρωτησω οσους-ες καναντε σπινθηρογραφημα με ιωδιο (δοκιμασια προσληψης) στο Θεαγενειο,ειχατε καποια ενοχληματα εκεινες τις μερες? Ναυτιες -ζαλη κτλ?Μεινατε πολυ ωρα στο νοσοκομειο?Τι οδηγιες σας εδωσαν μετα?Ποτε σας επιτραπηκε να φατε κανονικα?

Ειναι να το κανω τη δευτερα και οσο πλησιαζουν οι μερες αγχωνοναι κια πιο πολυ..Τωρα φοβαμαι μη κανουν και απεργια...

Link to comment
Share on other sites

Επισης στο απιτι που θα μεινω θα πρεπει να προσεχω κατι-να αποφευγω κατι?

Θ ακτινοβολω τοσο πολυ?Φοβαμαι μη τους αγχωσω τους ανθρωπους αν τους λεω για ραδιενεργεια..Σκεφτομαι οτι το σπιτι αυτο ειναι πολυ μικρο..

Οποτε Σονια μου απο συμπτωματα εχουμε:πτωση διαθεσης,μικρη μειωση αντοχης και αυπνοια γιατι πλεον κοιμαμαι ελαχιστα...

Ευχομαι εσεις να εχετε καλυτερη διαθεση απο μενα..

Link to comment
Share on other sites

Tatia και σε ολη την παρεα καλημερα!!Μην αγχωνεσαι!Το σπινθηρογραφημα δεν εχει παρενεργειες,αλλα θα κρατησεις τις αποστασεις απο τους γυρω σου γιατι θ`ακτινοβολεις!Θα σου δωσουν και στο θεαγενειο οδηγιες.Επισης,οπως και στο θεραπευτικο ιωδιο,ετσι και σε αυτο,θα πρεπει να τηρησεις για λιγες μερες,τους κανονες υγιεινης στη τουαλετα,στη κουζινα(να εχεις τα δικα σου πιατα,ποτηρια,πηρουνια).Εγω ειχα παρει πλαστικα και τα πεταγα.Οσο για τα συμπτωματα του υπο-θ,θα αρχισουν να υποχωρουν απο την μερα που θα παρεις θυροξινη(ξεκινας με μικρη δοση)σε 20 μερες με ενα μηνα,θα νοιωθεις καλυτερα.Στο νοσοκομειο δεν μενεις πολυ ωρα(30 λεπτα περιπου ειναι το σπινθ/μα),Θα δωσεις και αιμα.Επιτρεπεται να φαμε μετα το σπινθηρογραφημα.Οχι οταν μας δινουν την καψουλα η το υγρο.Απεργια δεν γινεται ποτε σε αυτο το τμημα,γιατι ειναι κανονισμενα τα ραντεβου με συγκεκριμενες ημερομηνιες διακοπης Τ4 και Τ3.Για το ολοσωμο επρεπε να τηρω τους σχετικους κανονες 1 εβδομαδα μου ειχαν πει οι πυρηνικοι γιατροι και 15 μερες μου ειπαν οι πυρηνικοι φυσικοι.Εγω το κρατησα για 15 μερες για να μην κανο κακο σε κανεναν.Στην καθηλωση δεν μπορω να θυμηθω ποσες μερες μου ειπαν.Σιγουρα ειναι λιγοτερες.Γραψε μου αν εχεις αλλες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ηθελα να ρωτησω οσους-ες καναντε σπινθηρογραφημα με ιωδιο (δοκιμασια προσληψης) στο Θεαγενειο,ειχατε καποια ενοχληματα εκεινες τις μερες? Ναυτιες -ζαλη κτλ?Μεινατε πολυ ωρα στο νοσοκομειο?Τι οδηγιες σας εδωσαν μετα?Ποτε σας επιτραπηκε να φατε κανονικα?

Ειναι να το κανω τη δευτερα και οσο πλησιαζουν οι μερες αγχωνοναι κια πιο πολυ..Τωρα φοβαμαι μη κανουν και απεργια...

Tatia Καλημερα και απο εμενα ! δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι για την διαδικασια !! οσα σου ειπε η Σονια ειναι αυτα που εχουν πει σε ολους μας σχεδον οι γιατροι μας , !! να μην σε αγχωνει η διαδικασια παντως !!! καλη επιτυχια κ καλα αποτελεσματα !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από μένα!tatia κι εγώ στο Θεαγένειο παρακολουθούμαι. μην άγχεσαι καθόλου. Η Σόνια μας τα έγραψε πλήρως! καλή επιτυχία! εμένα τότε μου έιχαν πει να φάω μετά το χάπι κανονικά!εσύ ρώτα τους πυρηνικούς γιατρούς. θα σου δώσουν οδηγίες αυτοί. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...