Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Η πρώτη εμβρυομεταφορα! Σ ευχαριστώ πολυ! 

      Κορίτσι έκανες χοριακη ? 

      πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

      της ειπα ότι ακριβώς ειπα και σε σας! τι να πω , ότι να ναι!  

      Τι να πω αφού το γράφει Κ μέσα στην σελίδα του gov . Μπορεί να ήταν καινούρια Κ να μην ήξερε 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολη την παρεα...σας ευχαριστω ολες για τα καλα σας λογια κ τις ευχες...δινετε κουραγιο στους "νεοσυλλεκτους"...καποια ρωτησε την ηλικια μου ειμαι30..επισης συγνωμη που αργησα ν απαντησω ειχα καποια προβληματα με τη συνδεση...τη δευτερα επισκεφθηκα ιδ.κλινικη κ μετα απο καποιες εξετασεις κ σε συννενοηση με τον πυρηνικο κ τον ενδοκρινολογο μου αυριο επιτελους μπαινω για να υποβληθω στη θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο....οποιαδηποτε βοηθεια σας απο προσωπικη εμπειρια θα με βοηθουσε αφανταστα....ευχαριστω εκ των προτερων
Περιοδικα βιβλια laptop και δεν πετας τιποτα μετα.Δεν παθαινουν τιποτα.Τα προσωπικα ειδη καθαριοτητας και τα ρουχα που συνηθως φορας στο σπιτι σου.

Καλη επιτυχια

Α ξεχασα.....δεν αισθανεσαι τιποτα.Μενεις μεσα αυτες τις δυο μερες για να διωξεις οσο περισσοτερο γινεται απο την ραδιενεργο ουσια που θα παρεις.Οποτε να εισαι χαλαρη.

Ουφ σ ευχαριστω πολυ συναδελφε....εχω ακουσει τα τρελα αυτες τις μερες οτι πρεπει ν αλλαζεις συνεχεια ρουχα εσωρουχα κ οτι ολα πρεπει να τα πεταξεις....οτι το λαπτοπ θα χαλασει κ αλλου ειδους διαφορα....τελοσπαντων....σ ευχαριστω πολυ....που το εκανες αν επιτρεπεται;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρια, επειδη βλεπω οτι μπαινεις για ιωδιο και , τα περισσοτερα ατομα που θα μπορουσαν να σου δωσουν τωρα τα φωτα τους, λειπουν λογω καλοκαιριου, θα σε συμβουλευα να ανατρεξεις σε προηγουμενες σελιδες μας στις οποιες θα βρεις απαντησεις σε πολλα ερωτηματα που εχουν δοθει σε αλλους ..."νεοσυλλεκτους".

Να ξερεις οτι ολα θα πανε καλα και ειναι θεμα χρονου να ξεμπερδεψεις κι εσυ με το θεμα CA θυροειδη.

Καλη επιτυχια.... και αν εχεις λαπτοπ στο θαλαμο......, ξερεις που θα μας βρεις. Ετσι δε θα εισαι μονη. Αν δεν εχεις......απλα ...ξεκουρασου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ

Καλησπέρα σε όλους τους συντρόφους και τις συντρόφισσες, θέλω να γράψω τόσα πολλά αλλά δεν θα μου άρεσε να μονοπωλήσω την κουβέντα!

Αυτό που νιωθω σήμερα μακάρι να μπορούσα να σας το στείλω σε μονάδες ίασης σε όσους ταλαιπωρούνται ακόμα , αλλά υπομονή κι έρχεται και η δική σας σειρά.

Το σπινθηρογράφημα καθαρό με ένα αναμενομενο υπολειμμα θ.ιστου στην θυρεοδική χώρα. H περιπτωση Ca για μας ήταν θηλώδης με διήθηση κάψας του πολυεστιακός+ hashimoto , και tg sto 0,2 σε πληρη υπερθυριοδισμό ,το ιώδιο μας πήγε μια χαρά και ξεμπέρδεψε η μαμά μου σε 2 μέρες , παρόλη την δόση. Αυτό που ευχομαι με καθε ''κυταρρο'' της ψυχής μου είναι όλοι να έχετε δύναμη και πάντα καλά αποτελεσματα. Τα κοριτσια εδώ στο φορουμ μου έδωσαν πολύ κουράγιο τις ευχαριστώ!!! Αυτή η εμπειρία ειναι καθοριστικη για την απο δω κι επειτα ζωή μας, αυτό ειναι το μόνο σιγουρο . Σε προσωπικό επίπεδο νιώθω οτι σημερα ξαναγεννήθηκα , και το μεγάλο μάθημα της ζωής με γύρισε στην βαθειά πίστη στο Ανώτερο και το ακατανόητο μιας και ημουν άκρως σκεπτικίστρια και άθεη. Κανείς ανθρωπος να μην βρίσκεται σε ανάλογη θέση αυτό ευχομαι, κι ας μην ημουν εγώ η νοσουσα. Καλή υγεία λοιπόν , πίστη , και θετικές σκέψεις μην σας κατατρώει τίποτα το αρνητικό ετσι μόνο κερδίζεται η ζωή με αγώνα χωρίς φόβο και ατελειωτη αγάπη. Μια τεράστια αγκαλιά που σας χωράει όλους μέσα κι ένα φιλικό ασπασμό ! Στα καλυτερα που ερχονται, καλό καλοκαιρι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια..σημερα διανυω τη 2η ημερα μου μετα τη ληψη του ιωδιου...κ η αληθεια ειναι πως η ψυχολογια μου δεν ειναι ιδιαιτερα καλη οσο κ αν προσπαθω να το "παιζω"δυνατή...σημερα εκανα την πρωτη μετρηση κ απο το 100 της δοσης(μου ειπαν οτι χορηγηθηκε αρκετη λογω του εκτεταμενου προβληματος) επεσε στα 38,9 με την ελπιδα κ ευχη αυριο να πεσει στα 19-20 κ να φυγω....παρ ολα αυτα δε θα ησυχασω μεχρι να γινει το σπινθηρογραφημα κ να βγει πεντακαθαρο...τα ερωτηματα πολλα.θα παν ολα καλα με την πρωτη;θα ειναι η μετεπειτα πορεια μου καλη,θα ξενοιασω απο δω κ περα ,θα μπορεσω να εχω μια ομαλη μετεπειτα ζωη;;;με το περασμα δλδ μαξιμουμ

Ενος χρονου να εχω την ευτυχια να κανω προσπαθεια για ενα παιδακι κ αλλα τετοια που μεσα σε τεσσερις τοιχους μπορει να βασανισουν το μυαλο σου

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ

Καλησπέρα σε όλους τους συντρόφους και τις συντρόφισσες, θέλω να γράψω τόσα πολλά αλλά δεν θα μου άρεσε να μονοπωλήσω την κουβέντα!

Αυτό που νιωθω σήμερα μακάρι να μπορούσα να σας το στείλω σε μονάδες ίασης σε όσους ταλαιπωρούνται ακόμα , αλλά υπομονή κι έρχεται και η δική σας σειρά.

Το σπινθηρογράφημα καθαρό με ένα αναμενομενο υπολειμμα θ.ιστου στην θυρεοδική χώρα. H περιπτωση Ca για μας ήταν θηλώδης με διήθηση κάψας του πολυεστιακός+ hashimoto , και tg sto 0,2 σε πληρη υπερθυριοδισμό ,το ιώδιο μας πήγε μια χαρά και ξεμπέρδεψε η μαμά μου σε 2 μέρες , παρόλη την δόση. Αυτό που ευχομαι με καθε ''κυταρρο'' της ψυχής μου είναι όλοι να έχετε δύναμη και πάντα καλά αποτελεσματα. Τα κοριτσια εδώ στο φορουμ μου έδωσαν πολύ κουράγιο τις ευχαριστώ!!! Αυτή η εμπειρία ειναι καθοριστικη για την απο δω κι επειτα ζωή μας, αυτό ειναι το μόνο σιγουρο . Σε προσωπικό επίπεδο νιώθω οτι σημερα ξαναγεννήθηκα , και το μεγάλο μάθημα της ζωής με γύρισε στην βαθειά πίστη στο Ανώτερο και το ακατανόητο μιας και ημουν άκρως σκεπτικίστρια και άθεη. Κανείς ανθρωπος να μην βρίσκεται σε ανάλογη θέση αυτό ευχομαι, κι ας μην ημουν εγώ η νοσουσα. Καλή υγεία λοιπόν , πίστη , και θετικές σκέψεις μην σας κατατρώει τίποτα το αρνητικό ετσι μόνο κερδίζεται η ζωή με αγώνα χωρίς φόβο και ατελειωτη αγάπη. Μια τεράστια αγκαλιά που σας χωράει όλους μέσα κι ένα φιλικό ασπασμό ! Στα καλυτερα που ερχονται, καλό καλοκαιρι!!!

Περαστικα στην μητερα σου pipi και θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Ημουν κι εγω στην αντιπερα οχθη στο θεμα πιστης και ναι, καποιο προβλημα υγειας, με ωριμασε και μου εδωσε ΦΩΣ. Δεχομαι την αγκλια και τον ασπασμο σου και σου τα αντοποδιδω καθως και στην μανουλα σου. Καλη ζωη και στις δυο σας απο εδω και μπρος.

Καλησπερα κοριτσια..σημερα διανυω τη 2η ημερα μου μετα τη ληψη του ιωδιου...κ η αληθεια ειναι πως η ψυχολογια μου δεν ειναι ιδιαιτερα καλη οσο κ αν προσπαθω να το "παιζω"δυνατή...σημερα εκανα την πρωτη μετρηση κ απο το 100 της δοσης(μου ειπαν οτι χορηγηθηκε αρκετη λογω του εκτεταμενου προβληματος) επεσε στα 38,9 με την ελπιδα κ ευχη αυριο να πεσει στα 19-20 κ να φυγω....παρ ολα αυτα δε θα ησυχασω μεχρι να γινει το σπινθηρογραφημα κ να βγει πεντακαθαρο...τα ερωτηματα πολλα.θα παν ολα καλα με την πρωτη;θα ειναι η μετεπειτα πορεια μου καλη,θα ξενοιασω απο δω κ περα ,θα μπορεσω να εχω μια ομαλη μετεπειτα ζωη;;;με το περασμα δλδ μαξιμουμ

Ενος χρονου να εχω την ευτυχια να κανω προσπαθεια για ενα παιδακι κ αλλα τετοια που μεσα σε τεσσερις τοιχους μπορει να βασανισουν το μυαλο σου

Λενε.....εφαγες το γαιδαρο και εμεινε η ουρα. Να κανεις μονο και μια σκεψη αυτες τις ωρες........ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Μονο αυτο να επιτρεπεις στο μυαλουδακι σου να στριφογυριζει. Ολα τα αλλα.......ειναι of topic. Καλη επιτυχια στο ιωδακι και συντομα να ακουσεις το ΟΚ για bebe. Φιλια


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια..σημερα διανυω τη 2η ημερα μου μετα τη ληψη του ιωδιου...κ η αληθεια ειναι πως η ψυχολογια μου δεν ειναι ιδιαιτερα καλη οσο κ αν προσπαθω να το "παιζω"δυνατή...σημερα εκανα την πρωτη μετρηση κ απο το 100 της δοσης(μου ειπαν οτι χορηγηθηκε αρκετη λογω του εκτεταμενου προβληματος) επεσε στα 38,9 με την ελπιδα κ ευχη αυριο να πεσει στα 19-20 κ να φυγω....παρ ολα αυτα δε θα ησυχασω μεχρι να γινει το σπινθηρογραφημα κ να βγει πεντακαθαρο...τα ερωτηματα πολλα.θα παν ολα καλα με την πρωτη;θα ειναι η μετεπειτα πορεια μου καλη,θα ξενοιασω απο δω κ περα ,θα μπορεσω να εχω μια ομαλη μετεπειτα ζωη;;;με το περασμα δλδ μαξιμουμ

Ενος χρονου να εχω την ευτυχια να κανω προσπαθεια για ενα παιδακι κ αλλα τετοια που μεσα σε τεσσερις τοιχους μπορει να βασανισουν το μυαλο σου

Καλησπερα Μαρια.Δεν πρεπει να σκεφτεσαι αρνητικα.Εγω εχω πιει 4 φορες ιωδιο στο θεαγενειο.Εσυ αν επιτρεπεται πού βρισκεσαι για θεραπεια;Να σου πω οτι τα 100 μιλικιουρι δεν ειναι πολλα.Εγω τις 2 τελευταιες φορες ηπια απο 200 μιλικιουρι και παλι εκατσα 3 μερες.Οι περισσοτεροι συνηθως πινουν 1 φορα.Οποτε δεν πρεπει να σκεφτεσαι αρνητικα.Να σκεφτεσαι οτι ειναι ιασιμο αυτο που εχεις.Ποσο εχεις θυρεοσφαιρινη χωρις χαπι;
Link to comment
Share on other sites

Απόψε σας στέλνω την ξέχειλη θετική μου ενέργεια για να γιατρευτείτε γρήγορα , τόσα για σενα Δέσποινα4321 αλλά και την Μαρια κρ. θελω να είστε δυνατες και γεμάτες κουράγιο και θα πάνε όλα κατ΄ ευχήν . θα προσευχομαι για σας και ας μην σας ξέρω , και ευχομαι το γρηγορότερο να ληξει η αγωνια σας και να είναι για παντα καρφωμένο ένα τεράστιο χαμόγελο στα προσωπα σας . ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ

Αυτό το φορουμ πραγματικά λειτουργει σαν ενα αόρατο ΄χερι που σε σφίγγει , και σε γεμίζει αισιοδοξία !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλη την παρέα! Χάθηκα λιγάκι γιατί η μαμά μου είναι στο νοσοκομείο (σχεδόν όλο το τελευταίο διάστημα των 8 μηνών... :( )....

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας σε πολύ γενικές γραμμές την μέχρι τώρα πορεία μου: 28 Ιούνη χειρουργείο, 10 μέρες μετά βιοψία με πολυεστιακό θηλώδες μικροκαρκίνωμα σύνολο 3 χιλιοστά, γιατροί που διαφωνούν αν πρέπει να κάνω θεραπεία με ιώδιο ή όχι, χωρίς κανένα φάρμακο ως 1 Αυγούστου που έκανα το σπινθηρογράφημα κι έδειξε υπόλειμμα 1% και με tsh >150.000! (αν είδα καλά και δεν υπερβάλλω). Τώρα είπα ότι δεν θα το ψάξω άλλο προς το παρόν, ούτως ή άλλως οι γιατροί λείπουν, και θα κοιτάξω το Σεπτέμβρη να δω τι θα κάνω με το ιώδιο... Το περίεργο είναι, και ήθελα να σας το πω, ότι ενώ είχα ακούσει ότι αισθάνεσαι κουρασμένος κτλ, εγώ μόλις προχθές, 1 μήνα και μετά το χειρουργείο άρχισα το Τ3, και δεν έχω νοιώσει καθόλου κούραση! Ίσως βέβαια η εξήγηση να είναι ότι πραγματικά δεν με παίρνει να αφεθώ, έχω τόσα τρεχάματα και στεναχώρια για τη μαμά μου, που η δική μου κατάσταση, χειρουργείο, υποθυροειδισμός κτλ είναι σαν να μου έσπασε το νύχι... το μόνο σύμπτωμα που είχα πάρα πολύ έντονο ήταν η απότομη αύξηση βάρους και το πολύυυυ μεγάλο πρήξιμο.... είχα κάνει 5 μήνες να χάσω 6 ρημαδοκιλά και τα πήρα σε 10 μέρες...ουφ! Αυτά. Ελπίζω να είστε όλοι καλά! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας.

Ελπιζω να ειστε ολοι και ολες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και η απουσια σας να οφειλεται σε μερες διακοπων και ξεκουρασης.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλους!

Για τις κοπέλες που ρωτούσαν για τη διαδικασία του ιωδίου, δείτε αυτό το ποστ μου: http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1593041#post1593041

Τα νέα μου: με αλλαγή ποσότητας Τ4 το TSH έπεσε από 46 σε 0,45. Επειδή ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω τη γιατρό, πιστεύετε οτι είναι καλός ο αριθμός αυτός ή πρέπει να πάρω κι άλλο Τ4;

Επίσης αυτό που είπατε για το υπόλειμμα ιστού, πώς ακριβώς αφαιρείται εξ' ολοκλήρου;

Καλή επιτυχία σε όσους θα κάνουν ιώδιο ή εγχείρηση! Να θυμάστε οτι θα έρθει στιγμή που θα τα θυμάστε αυτά και δε θα σας είναι τόσο φοβερά. Εγώ ούτε που μπορώ να φανταστώ οτι πριν 3 μήνες περίπου ήμουν κλεισμένη σε εκείνο το δωμάτιο. Όλα θα περάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες και ολους.

Εγω ειμαι πολυ καλα οσων αφορα στον αδενα. Εχω TSH 0,01 με δοση 150mg, αισθανομαι πολυ καλα και επιτελους εχουν αρχισει να λειτουργουν ρολοι ολα τα οργανα μου που ειχαν "ταρακουνηθει" μετα απο την εγχειρηση. Αμα δω και τη ζυγαρια να αρχισει να κατεβαινει θα ειμαι ....τρισευτυχισμενη.

Τα νέα μου: με αλλαγή ποσότητας Τ4 το TSH έπεσε από 46 σε 0,45. Επειδή ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω τη γιατρό, πιστεύετε οτι είναι καλός ο αριθμός αυτός ή πρέπει να πάρω κι άλλο Τ4;

Επίσης αυτό που είπατε για το υπόλειμμα ιστού, πώς ακριβώς αφαιρείται εξ' ολοκλήρου;

Καλή επιτυχία σε όσους θα κάνουν ιώδιο ή εγχείρηση! Να θυμάστε οτι θα έρθει στιγμή που θα τα θυμάστε αυτά και δε θα σας είναι τόσο φοβερά. Εγώ ούτε που μπορώ να φανταστώ οτι πριν 3 μήνες περίπου ήμουν κλεισμένη σε εκείνο το δωμάτιο. Όλα θα περάσουν!

Απο οσο γνωριζω, σε μας που εχουμε αφαιρεσει τον αδενα, σκοπος μας ειναι να εχουμε την TSH κοντα στο 0. Αρα το 0,45 ειναι αρκετα καλο. Βεβαια, καθε σωμα αντιδραει διαφορετικα γι αυτο να εχεις το νου σου και να το "ακους". Τη δοση θυροξινης (Τ4) ποιος σου ειπε να την αυξησεις????? Και ποσο??? Γνωριζεις οτι οταν αλλαζουμε δοση, πρεπει να το κανουμε σταδιακα και να επανεξεταστουμε αφου περασουν 40-50 μερες τουλαχιστο????

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στο/η γιατρο της παρεας μας.

Οι παθησεις του θυροειδους ειναι κληρονομικες απο γεννια σε γεννια, ανεξαρτητου φυλου ή κληρονομει ο γιος τον πατερα και η κορη την μητερα???????? :confused::confused::confused:

Οι υπολοιποι, πως ειστε?????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..μετα απο τις διακοπες ειπα να γραψω τα νεα μου.ημουν σε θεραπεια με τ3 τωρα τελειωσα κ αρχες του μηνα εχω ραντεβου για σπινθηρογραφημα κ οκτωμβρη θα κανω το ραδιενεργο..ελπιζω ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...