Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια εγώ είμαι καινούργια στην παρέα σας! μη με μπερδεύτε με άλλη kate. και εγώ πριν λίγες μέρες ήμουν με δίαιτα και για 15 μέρες με διακοπή των 3 Τ3. εγώ πριν απο 9 μήνες έκανα θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο, μετά απο μια βδομάδα ολόσωμο σπινθηρογράφημα και εχθές μετα απο δίαιτα κτλ έκανα ξανά ολόσωμο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ είμαι καινούργια στην παρέα σας! μη με μπερδεύτε με άλλη kate. και εγώ πριν λίγες μέρες ήμουν με δίαιτα και για 15 μέρες με διακοπή των 3 Τ3. εγώ πριν απο 9 μήνες έκανα θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο, μετά απο μια βδομάδα ολόσωμο σπινθηρογράφημα και εχθές μετα απο δίαιτα κτλ έκανα ξανά ολόσωμο.

Οκ. καλη μου!!! Η αγκαλια μας χωραει ολες τις Kate!!!!:P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kate 75 συγνωμη που σε μπερδεψα με την Kate76 αλλα εχετε τα ιδια προβληματα υγειας και για αυτο εκανα λαθος.Εγω εχω πολυεστιακο θηλωδη καρκινο θυρ.Χειρουργηθηκα τον Οκτωβρη του 2009 και εκανα ραδιεν.Ιωδιο τον Μαρτιο.Τωρα ειμαι με Τ3 γιατι 14-2 θα κανω ολοσωμο σπινθηρ. Σε εσενα δεν βρεθηκαν τωρα υπολειμματα?Σε νοσοκομειο το εκανες?Σου πηραν αιμα?

Link to comment
Share on other sites

Κουκου, αν θελεις μας αναφερεις το υψος και ενα ιστορικο των αυξομειωσεων του βαρους σου.

Οσων αφορα το θεμα κιλα, ειναι επισης ενα μεγαλο κεφαλαιο πολυ σχετικο με τον θυρεοειδη.

Η λειτουργεια του θυρεοειδους, εκτος των αλλων, καθοριζει τη μεταβολικη δραση του οργανισμου.

Αν λοιπον, εμεις δωσουμε λιγοτερη δοση mg στο σωμα μας, ο εγκεφαλος θα δωσει εντολη στην υποφυση να παραγει περισσοτερη TSH κι εκεινη με τη σειρα της στον θυρεοειδη να παραγει περισσοτερη θυροξινη. Επειδη ομως δεν υπαρχει αδενας για να την παραγει, να πω μια απλη λεξη "κλειδωνει" και δουλευει ο οργανισμος λιγοτερο σε ολους τους τομεις δηλαδη, η καρδια χτυπα πιο αργα, ο γυναικειος κυκλος ειναοι ανωρηκτικος, το στομαχι δεν χωνευει την τροφη οπως θα επρεπε και πολλα αλλα που δε θυμαμαι. Καθως επισης, νιωθουμε κοπωση μετα απο ενεργειες και δρασεις που σε διαφορετικη περιπτωση ηταν ψιλοπραγματα.

Συνεπως, δεν κανει τις σωστες καυσεις, δεν καιει λιπος, εναποθετει κιλα. Κατανοητο????

Μην μου επαναπαυεστε ομως και αρχισετε να τρωτε ασυστολα!!!!!! Ολα αυτα ισχυουν για μια ισορροπημενη διατροφη που περιλαμβανει και καποιες ασκησουλες μεσα στη μερα.(Μη τα ριχνουμε ολα στο στομαχι μας και μετα ....φταει ο αδενας, ετσι????)

Για ενα χειρουργημενο ατομο που η TSH ειναι πχ. 4.5 μπορει η τιμη να φαινεται εντος φυσιολογικων οριων αλλα στην πραγματικοτητα ο οργανισμος του δουλευει κατα 4,5 φορες λιγοτερο αρα και κατα 4,5 φορες λανθασμενα.

Προσπαθω να σας τα μεταφερω οσο μπορω πιο παραστατικα -οπως μου τα εξηγησε και σε μενα ο γιατρος- και με συγχωρειται αν καπου ξεφευγω και γραφω κατι που δεν ανταποκρινεται σε ολα τα ατομα.

Πώ,πώ!!έχω μείνει άφωνη που τα ξέρεις όλα αυτά!!!παπα!!!πάω να φέρω τον ντοσιέ με τις εξετάσεις μου να σας γράψω τα αποτελέσματα μπας και με φωτίσετε καλύτερα γιατί εγώ είμαι άσχετη με όλα αυτά:roll:!!


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kate 75 συγνωμη που σε μπερδεψα με την Kate76 αλλα εχετε τα ιδια προβληματα υγειας και για αυτο εκανα λαθος.Εγω εχω πολυεστιακο θηλωδη καρκινο θυρ.Χειρουργηθηκα τον Οκτωβρη του 2009 και εκανα ραδιεν.Ιωδιο τον Μαρτιο.Τωρα ειμαι με Τ3 γιατι 14-2 θα κανω ολοσωμο σπινθηρ. Σε εσενα δεν βρεθηκαν τωρα υπολειμματα?Σε νοσοκομειο το εκανες?Σου πηραν αιμα?

δεν πειράζει γλυκιά μου! μη ζητάς συγνώμη. όσον αφορά τα υπολείματα είχα κάνει αμέσως μετά το χειρουργείο σπινθηρ. και ήταν ο,4% . τώρα το μόνο που μου είπαν οι γιατροί του πυρηνικού ήταν ότι ήταν καλό. λεπτρομέρειες μετά από 1 μήνα με τα αποτελέσματα του αίματος (πήραν και αίμα) στην ενδοκρινολόγο μου. εύχομαι και σε σένα καλό κουράγιο και καλά αποτελέσματα. το έκανα στο θεαγένειο όπου παρακολουθούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Κate και εγω στο Θεαγενειο παρακολουθουμαι απο την Παζαιτου και την Χρυσουλιδου.Εσυ ποια εχεις?Πως περασες στην απομονωση του νοσοκομειου και μετεπειτα τι εκανες?Μπορεσες να δουλεψεις?

Link to comment
Share on other sites

Κate εγω ειχα 1,6% στο μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα.Χαιρομαι πολυ που επιτελους βρηκα ενα ατομο με την ιδια παθηση και μαλιστα στην ιδια πολη,γιατι ειναι σπανια παθηση.Περασες υγειονομικη επιτροπη?Εγω βγηκα για 2 χρονια 67% και ανω.

Link to comment
Share on other sites

Κate και εγω στο Θεαγενειο παρακολουθουμαι απο την Παζαιτου και την Χρυσουλιδου.Εσυ ποια εχεις?Πως περασες στην απομονωση του νοσοκομειου και μετεπειτα τι εκανες?Μπορεσες να δουλεψεις?

έχουμε τις ίδιες γιατρούς. στην απομόνωση σχετικά καλά τα πέρασα με πολύ διάβασμα και τηλεόραση και εκείνη την περίοδο δεν είχα και πολλή δουλειά και πήγα μετά από 3 βδομάδες περίπου. αυτό που ήταν ανυπόφορο ήταν η απαίσια μυρωδιά. το λέω και αναγουλιάζω. εσύ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H μυρωδια ηταν απαισια και οσο το θυμαμαι τρελαινομαι!Τωρα δε μπορω και την μυρωδια του Τ3.Ειναι αηδιαστικη.Ποσο χρονων εισαι,αν επιτρεπεται?Εγω ειμαι 47.Γνωριζεις τιδοση του ραδιεν.Ι που πηρες?εμενα ηταν 100 mci.Μολις μου δωσανε την καψουλα σε λιγες ωρες ειχα κριση πανικου και εντονα ριγη.

Link to comment
Share on other sites

πριν την εγχείρηση:

TSH

θυρεοτροπος ορμονη Φυσ.Τιμές

0.57 0,3-4

Tg-Irma

θυρεοσφαιρινη

9,2 0-75

PTH-irma

παραθορμονη

39,4 9-55

Μετά την Εγχείρηση (2 μήνες μετά που άρχισα το eythirox):

Ft4-RIA

ελευθερη θυροξίνη

1,64 0.8-2.0

Ths-IRMA

θυρεοτροπος ορμονη

0,74 0,3-4

Τι λέτε????


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 36. εγώ δεν είχα συμπτώματα απο το ιώδιο εκτός από μια αναγούλα έντονη για σχεδόν 1 μήνα περίπου. όσον αφορά την δόση υπήρχε μια διαφωνία.η γιατρός μου έλεγε για 50mCi και οι πυρηνικοί για 100. τελικά πήρα εκατό. αυτό με το 67% και άνω τι σημαίνει; αν επιτρέπεται με τι ασχολείσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...