Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν παω εγω παιδι μου στη Σαντορινη! Σκεψου οτι περσι κερδισαμε διαμονη 4 ημερων εκει, και δεν το συζητησαμε καν με τον αντρα μου για να παμε!!!


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Το ηφαίστειο της Σαντορίνης εκπέμπει SOS

Διαβάστε τι δήλωσε ο καθηγητής σεισμολογίας Φ. Βαλλιανάτος για τη σεισμική δραστηριότητα στη περιοχή της Σαντορίνης και το ηφαίστειο που "βρυχάται"

santorini+ifestio26112.jpg

Δημοσιεύτηκε: Ιανουάριος 26 2012 16:04 Ενημερώθηκε: Ιανουάριος 26 2012 16:27

Με παραφουσκωμένο κέικ παρομοίασε το ηφαίστειο της Σαντορίνης ο καθηγητής του εργαστηρίου γεωφυσικής και σεισμολογίας του ΤΕΙ Κρήτης Φίλιππος Βαλλιανάτος.

Ο καθηγητής, μιλώντας στην ΕΡΑ Ηρακλείου τόνισε πως οι σεισμοί δεν προειδοποιούν, το ηφαίστειο όμως...προειδοποιεί, αναφερόμενος στην πρωινή ισχυρή σεισμική δόνηση που έγινε αισθητή στην Κρήτη αλλά και την πρόσφατη σεισμική δραστηριότητα στην περιοχή της Σαντορίνης.

"Αυτό που μας προβληματίζει είναι ότι αρχίζει να φουσκώνει ... το κέικ της Σαντορίνης" είπε ο κ. Βαλλιανάτος, παρομοιάζοντας το ηφαίστειο με ένα κέικ, το οποίο έχει παραμορφωθεί φουσκώνοντας.

Όπως είπε, σύμφωνα και με το Cretalive.gr, οι αρχές έχουν ήδη ειδοποιηθεί, ενώ οι πολίτες θα πρέπει να είναι έτοιμοι και να έχουν εξετάσει σενάρια και τρόπους αντίδρασης, γιατί ακόμη και η πιο "απλή" εκδοχή, το να αρχίσει να βγαίνει τέφρα από το ηφαίστειο, θα έχει συνέπειες.

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, ένα πολύπλοκο γεωλογικό φαινόμενο εξελίσσεται τους τελευταίους μήνες στη Σαντορίνη. Στην περιοχή έχει καταγραφεί πλούσια σεισμική δραστηριότητα, η οποία, σύμφωνα με πληροφορίες, συνοδεύεται από παραμορφώσεις στον στερεό φλοιό της γης.

Όπως εξηγούν οι σεισμολόγοι, τους τελευταίους 7 με 8 μήνες έχει παρατηρηθεί αύξηση της σεισμικής δραστηριότητας στην περιοχή του ηφαιστείου. Οι πολλαπλές δονήσεις που έχουν καταγραφεί δεν υπερβαίνουν σε μέγεθος τα 3,3 Ρίχτερ, ενώ το τελευταίο διήμερο παρουσιάστηκε μια έξαρση των φαινομένων.

Παράλληλα εντοπίζονται παραμορφώσεις στον στερεό φλοιό της γης, οι οποίες δεν είναι ορατές διά γυμνού οφθαλμού αλλά ανιχνεύονται με GPS. Ακόμη κι αν αυτά επιβεβαιωθούν, όπως επισημαίνουν, η πολυπλοκότητα της φύσης εμποδίζει την εξαγωγή βέβαιων συμπερασμάτων: οι μηχανισμοί της δεν λειτουργούν πάντοτε με τον ίδιο τρόπο, ακόμη κι αν επικρατούν πανομοιότυπες συνθήκες.

Το ηφαίστειο αφυπνίστηκε για πρώτη φορά πριν από 2,5 εκατομμύρια χρόνια και συνέχισε την δραστηριότητα του μέχρι και σήμερα.

Σημειώνεται ότι η τελευταία έκρηξη έγινε το 1950.

Κοριτσια φοβερο θεμα εχει γινει στην κρητη δυο πολυ δυνατοι σεισμοι μεσα σε ενα 24ωρο μας ταρακουνησαν για τα καλα!!!Ενας πανικος εδω στην κρητη ολοι οι γεροντες εδω λενε να περιμενουμε φουσκοθαλασσια(τσουναμι) για ολα φταιει η Σαντορινη φωναζουν απο το χωριο ηταν ενα ζευγαρι στη σαντορινη μονιμα και πηραν την οικογενεια τους και ηρθαν κρητη.αν δειτε και το sitehttp://www.seismoi.gr/index.htmθα καταλαβαιτε ποσοι πολυ μετασεισμοι γινονται!!


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

luckym2 μήπως άκουσες γιατί μιλάνε οι γέροντες για φουσκωθαλασσιά; Από πού το καταλαβαίνουν; Η ερώτησή μου είναι καθαρά για να μάθω περισσότερα, δεν είναι ειρωνική.

Κι εγώ παρακολουθώ πάρα πολύ συχνά το Παρατηρητήριο Σεισμών του Zougla. gr. http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=122898&cid=38 Στη σελίδα πιο κάτω έχει τη Σαντορίνη κι από κάτω από το χάρτη της έχει κάποιες περιοχές της, αν τις ανοίξεις μία μία θα δεις πώς είναι ο χάρτης που έχει καταγράψει σεισμούς. Βέβαια, εγώ δεν ξέρω να τους διαβάσω και να καταλάβω το μέγεθός τους, μου αρκεί όμως ότι βλέπω ένα χάρτη γεμάτο μελάνι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω στο χωριο που μενουμε αν βγεις σε ενα βουνο τον''κουπο'' και δεις στο βαθος πισω απο την ντια βλεπεις ενα νησάκι ,βραχονισιδα θα ελεγα οταν λοιπον το δουν πεντακαθαρα λενε οτι θα κανει κακοκαιριακαι ετσι γινεται το '51 το ειδαν λεει μια να ψηλωνει και μια να χανεται στα κυμματα και μετα απο μερικες μερες φουσκωσε η θαλασσα και βγηκαν οι βαρκες στη στερια για να σε κατατοπισω λιγο βγηκε το νερο ολη την 25η Αυγουστου αν μπεις στο χαρτη θα την δεις.Τωρα λενε παλι το ιδιο οτι χθες το ξημερωμα ειδαν παλι το νησάκι μια να βουλιαζει και μια να ψηλωνει.εγω να σου πω την αληθεια προσπαθησα να το δω αλλα εχει πολυ συννεφια σημερα και δεν τα καταφερα!!!!Μετα η βοσκοι λενε οτι τα κατσικια βγηκαν ψηλα στο βουνο και δεν μπορουν να τα μαζεψουν πραγμα ασυνήθιστο για την εποχη γιατι το βουνο εχει χιονι και τα ζωντανα δεν το θελουν το χιονι(να φανταστεις οτι ερχεται κακοκαιρια και συνήθως τα ζωα την αντιλαμβανονται και κατεβαίνουν χαμηλα μην τα πιασει το κρυο),και λενε και καλα οτι κατι νιωθουν και γιαυτο πηγαν ποιο ψηλα. τωρα δεν ξερω να σου πω κατα ποσο αληθεύουν αυτα ο καιρος θα δείξει!!!


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω βρε κορίτσια, δε μου αρέσουν όσα διαβάζω. Ειδικότερα κάτι που είχα διαβάσει πριν λίγες μέρες πολύ πρόσφατα με στενοχώρησε. Φαντάστηκα ότι θα είναι στο απώτερο μέλλον, αλλά με αυτά τα ξαφνικά που συμβαίνουν φοβάμαι περισσότερο.

Luckym2 πραγματικά κι εγώ βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες τις παρατηρήσεις των γεροντότερων Κρητικών. Η καταγωγή μου από τον πατέρα είναι από Κρήτη. Κατάγομαι από Χανιά, έχουμε όμως σπίτι και στο Ηράκλειο, το οποίο χρησιμοποιούν οι γονείς μου μόνο στις διακοπές, δε μένουν εκεί. Τη Ντία τη βλέπουμε στην ευθεία περίπου, το νησάκι-βραχονησίδα που αναφέρεις δεν το θυμάμαι. Εδώ που τα λέμε έχω και χρόνια να πάω διακοπές εκεί και έχω αρχίσει να ξεχνάω πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικά, η δυτική πλευρά της Κρήτης είναι πιο όμορφη από την ανατολική. Υπάρχουν βέβαια, και τα διάφορα σκόρπια σημεία της που είναι σαν εξωτικά, φανταστικά μέρη σε όλους τους νομούς της Κρήτης.

Link to comment
Share on other sites

ΜΥΣΤΗΡΙΟ: Στην Συρία αναφέρουν για ιπτάμενο ανθρωποειδή εξωγήινο !!!

irm.jpg

Μια εξαιρετικά παράξενη ιστορία από την πολιτικό-εμπόλεμη κατάσταση στη Συρία. Στα Συριακά Νέα, (Syria News) αναφέρει:

Η αστυνομία του Ασάντ και πολλοί πολίτες νόμιζαν στην αρχή πως παρατηρούσαν κάποιο Α.Τ.Ι.Α. που είχε εισέλθει στην ατμόσφαιρα από το Deir Simbel και κατευθυνόταν προς την Kafr Nabil, εν συνεχεία όμως παρατήρησαν πως έμοιαζε με ιπτάμενο «άνθρωπο, πλάσμα, εξωγήινο»;; φόραγε μαύρα ρούχα και κράνος.

Τα Συριακά Νέα έλαβαν ένα ενημερωτικό αντίγραφο από το αρχηγείο της αστυνομίας από το τμήμα επιχειρήσεων το οποίο ζητούσε μάρτυρες για το συμβάν, για ένα αντικείμενο που πέρασε πάνω από το Sarjeh με κατεύθυνση προς το Ahsem και από εκεί στην Kafr Nabil.

Σύμφωνα με τις αναφορές που μάζεψε το αρχηγείο της αστυνομίας , το αντικείμενο ήταν περίπου 1,25 μέτρα και 40 εκατοστά πλάτος και φαινόταν να φοράει μαύρα ρούχα και κράνος. Είχε μια κόκκινη κηλίδα στο στήθος, όπου υπήρχε και ένα εξόγκωμα όπως και στην πλάτη επίσης , οι αυτόπτες μάρτυρες ολοκλήρωσαν την αναφορά τους λέγοντας πως η κίνηση του ήταν σπειροειδής και δεν έκανε κανέναν απολύτως θόρυβο.

syria-news.

Ακούγεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας που ξεπήδησε από χολιγουντιανή ταινία αλλά ποια είναι η σχέση των μηνυμάτων που μας βομβαρδίζουν μέσα από τις ταινίες που μερικές από αυτές τις βλέπουμε να υλοποιούνται στον κόσμο μας?….

Πηγή: Τα Καλυτερότερα blogspot

Link to comment
Share on other sites

perase πανω απο το ταδε χωριο ενα ιπταμενο αντικειμενο με 40χιλιομ. στοπ.αστυνομια Ιντλίμπ πηρε καταθεσεις που λεγαν οτι πηγαινε απο δω πηγαινε απο κει στοπ.και πηγε πανω απο ενα μερος με συκιες και μια ελια στοπ.εχει υψος 125 ισως πετουσε 40 εκατοστα πανω απο τα κεφαλια τους στοπ.φορουσε μαυρα ρουχα κ για να σπασει την μονοτονια ειχε στο στηθος ενα κοκκινο''πλακωμενο'' χρωμα κ κρανος αμφιβολου χρωματος γτ δεν καταλαβα στοπ.δεν φνηκε να εχει βοηθεια στο πεταμα στοπ.οι κινησεις του ηταν με χαρη σπειροειδες με φιλτρο για την ηχορυπανση στοπ.αλ χασαν μασαν κ του παππου του τα βοδια!!!ελπιζω να βοηθησα!!οσο για κρητη πεταξτε με στην πρεβελη του 1992 που πηγα κ εκατσα 15 μερες κ ξεχαστε με εκει!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ DNA ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΤΑ 99,5% ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΤΟΥ ΣΤΑΝΦΟΡΝΤ,ΤΩΝ ΗΠΑ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΒΙΑΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ!!!

Το βιντεο δειχνει μια "ερευνα" πανεπιστημιου χωρις να παρουσιαζει κανενα στοιχειο. Οποιος εφτιαξε το βιντεο εχει βαλει δικα του αποφθεγματα, τα χει ντυσει με μουσικη, και λεει ενα δυο ονοματα πανεπιστημιων χωρις να αναφερει αριθμο δημοσιευσης σε επιστημονικο περιοδικο, ουτε τα στοιχεια της ερευνητικης ομαδας.

Ειλικρινα δεν μπορει κανεις να πιστευει οτι εχουμε αυθεντικο DNA μετα απο τοσες "προσμειξεις" με αλλουσ λαους. Αν πατε στα Σφακια αλλα και στα Ανωγεια που δεν πατησαν Τουρκοι ουτε και Αραβες θα διαπιστωσετε οτι οι κατοικοι εχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση απο τους υπολοιπους Κρητικους. Ειναι ψηλοι, ξανθοι, γαλανοματηδες.

Επισης, ολος ο καμπος της Μεσαρας κατοικηθηκε απο Αραβες και αυτο γιατι η Κρητη ηταν ορμητηριο πειρατων και εκει γινοταν το μεγαλυτερο σκλαβοπαζαρο στη Μεσογειο.

Ακομη αν ανατρεξουμε στις ριζες των επιθετων μας θα βρουμε πολλα στοιχεια που δειχνουν αλλες καταβολες (ΠΧ Αρμενικα επιθετα οπως το Αλεξανιαν που ειναι πολυ συνιθισμενα).

Ακομα γεγονος ειναι οτι οι Ελληνεσ εμφανισιακα μοιαζουν πολθ με τουσ Ισπανους, και η μονη λογικη εξηγηση καθοτι εμεις στην Ισπανια δεν πηγαμε ποτε ως κατακτητες, ειναι οτι και οι δυο χωρες κατακτηθηκαν απο τους Αραβες.

Τελος υπαρχουν και οι Ρωσοποντιοι, καταγωγη απο Μαυρη Θαλασσα που ειναι μισοι ποντιοι μισοι Ρωσοι- Γεωργιανοι.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...