Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!

Βατομουρακι με το καλό να δεις το μωρακι σου κι εσυ να αναρρωσεις ευκολα! Όποτε μπορεσεις γραψε μας τα νεα σου!

Ιωαννα κι εδω εχει κρυο - ανεκτο μεχρι στιγμης- αλλα ευτυχως δεν ειχε παγο το πρωι.

Νινα εισαι κι εσυ φοβερη!

Αγγελική τι νέα;

Λιανα και το κριθαρακι ειναι ωραιο αλλά λόγω κορης εμεις δεν το πολυχρησιμοποιούμε.

Εβιρι δηλαδη απο το καλοκαιρι και μετα θα καταφερω να σε δω καποια φορα ε;

Τι κανετε οι υπόλοιποι;

Εγω ειμαι λίγο απογοητευμενη. Ηθελα να ερθω Αθηνα αυτο το ΣΚ αλλά λόγω απεργιας δεν γινεται. Οντως το θεμα των ασθενων το θεωρω το πιο σημαντικο. Απλά επειδη το επιθυμουσα πολύ στενοχωρηθηκα λίγο.

Χτες ειχαμε διαφορα: λίγα μακαρονια, λιγο ρυζι. Το βραδυ φτιαξαμε τηγανητες πατατες με λουκάνικα. Για σημερα ειπαμε φασολαδα που ταιριαζει και με τον καιρο.

Φιλια και καλό ΣΚ.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μακαρονάκια έχει σήμερα το μενού μας ορφανά.

Βατομουράκι όλα καλά να πάνε σου εύχομαι σήμερα! Περιμένουμε νέα σου όποτε μπορέσεις!

Νίνα δύο μέρες τώρα κάνει αρκετό κρύο όντως! Το καταλάβαμε κι εμείς που είμαστε δίπλα στην θάλασσα και δεν κρυώνουμε τόσο συνήθως. Πίνε ζεστά ροφήματα και κάτσε δίπλα στο τζάκι να απολάυσεις ζεστούλα!

Εβιράκι από το τέλος του καλοκαιριού και μετά θα μπορούμε να σε βλέπουμε συχνότερα λοιπόν, τι καλά!

Ιωάννα πήζεις στην δουλειά? Να σκέφτεσαι ότι είναι Παρασκευή κι έρχεται Σαββατοκύριακο.

Λιάνα το κριθαράκι αρέσει πολύ στον γιό μου σαν συνοδευτικό σε φαγητά φούρνου. Θα φτιάξω μέσα στο Σαββατοκύριακο μάλλον για να του δώσω και στο σχολείο.

Πολλά φιλάκια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

κοριτσκια μου καλημερα,

τι κανετε; πολυ κρυο σημερα ε; το πρωι στο αυτοκινητο εδειχνε 3 βαθμους αλλα στο ραδιο ακουσα πως η μεγιστη θα ειναι 14 σημερα κ αυριο 18 αλλα πολυ περιεργο μου φαινεται να εχει τοσο μεγαλη διαφορα μεγιστη ελαχιστη.

Βατομουρακι ολα καλα να πανε σημερα, με ενα πονο σου ευχομαι κ καλη αναρρωση !

Φωτεινη μου ξενερωσες ε; ειναι πολυ σπαστικο να περιμενεις κατι καιρο κ τελευταια στιγμη να σου χαλαει, εχεις κ καιρο να ερθεις ..

Εβιρακι ενταξει εισαι με διαφορα νουμερο 1 !! Φτιαχνεις πολυ πρωτοτυπα πραγματα συνεχως ενω εμεις ολο τα ιδια κ τα ιδια κ τα ιδια κ παλι απο την αρχη !!

Λιανα μου εβαλες πολυ ωραια ιδεα, εχω κιμα ετοιμο οποτε θα ριξω κ λιγο κριθαρακι μεσα κ ετοιμο το φαγακι για αυριο το μεσημερι που θα εχω ετοιμασιες για το βραδυ !

Ιωαννακι τρεξιμο πολυ ε;

Αγγελικη αν σου πως πως τα εχω επιθυμησει ετσι τα μακαρονια; σκετα ολοσκετα με φετα τριμμενη !!! μακαρονια η χυλοπιτες !!

Νινακι ζηλεω το τζακι σου !!!! Για πες για τις μπαρες οποτε μπορεσεις ! προχτες με κερασε μια φιλη μου παστελι φτιαχτο απο την μαμα της , κοριτσια πιο ωραιο παστελι δεν εχω φαει, τελειο ! ειχε μεσα κ αμυγδαλο κ αλλους ξηρους καρπους κ αποξηραμενα φρουτα μυρωδατο κ πεντανοστιμο!

Χτες σπαζαμε με τον αντρα μου τα καρυδια για τον μπακλαβα μια τσαντα του σμ με τα χιλια ζορια μισο κιλο δεν βγηκε κ θελω να παρω λιγο αμγδαλο να συμπληρωσω για να φτιαξω μιση δοση μπκλαβα, πολυ κακη χρονια φετος για τα φρουτα κ τα λαχανικα τιποτα δεν βγηκε σωστο.

Αυτα , το απογευμα κ αυριο θα εχω αρκετο μαγειρεμα κ δουλειες στο σπιτι αλλα πιστευω ολα καλα θα πανε .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραααα εχει λογο κρυο αλλα εχει ηλιο κ ειναι τελεια εδω

Nina-Tom πιπερακι μμμμ μ αρεσουν τα πικαντικα πολυ αλλα ο αντρας μου ουτε να τα δει...αρα λιγο το πιπερι στο φαγητο...θα προσθεσω στο πιατο μου τι να κανω...

ggeny μπακλαβαααα;;;;; μιαμ ενα κομματι ευχαριστω...ειμαι γλυκατζου σε γλυκο οχι δε λεω

Εγω σημερα εφτιαξα τραχανα με μοσχαρι για τη μικρη μου...και ζηλεψε ο αντρας μου κ ηθελε τραχανα...αρα τραχανα κ εμεις χαχα κ ειχαμε καιρο να φαμε....

Αυριο δεν εχω μαγειρεμα θα παμε το μεσημερι σε βαφτιση κ μετα θα εχει κ φαγητο :-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

Κρυο πολυ κ σημερα,ενω εχει ηλιο κ σε ξεγελαει .

Την καναμε την γιορτη μας το Σαββατο ολα οκ, εμεινε κ φαγητο για 2-3 μερες οποτε μια χαρα.

Το Σαββατο το μεσημερι τσιμπησαμε λιγο απο τα κεφτεδακια κ μια ταρτα που εφτιαξα κ στο μικρο εκανα μακαρονακια με σαλτσα.

Το βραδυ ειχα κανει κεφτεδακια,ταρτα με κοτοπουλο τυρια κ αλλαντικα,λουκανικοπιτακια, μακαρονοσαλατα, μια σαλατα με λαχανο ασπρο-κοκκινο, μηλο,καρυδι,καροτο,κααμποκι κ μαγιονεζα-γιαουρτι,σιζαρς με μπεικον, μουσακα,λαζανια με κιμα κ μπεσαμελ,αρνι με πατατες,κοτσια χοιρινα με πατατες,μοσχαρι κοκκινιστο κ μπουκιες κοτοπουλο με πιπεριες χρωματιστες.

Απο γλυκα εκανα μπακλαβα,σοκολατοπιτα κ πορτοκαλοπιτα.

Σημερα θα φαμε μουσακα που περισεψε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην παρέα:D Καλή βδομάδα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες Σπύρους και Σπυριδούλες!

Το Σ/Κ πέρασε τόσο γρήγορα... αλλά ήταν φουλ.. το Σάββατο φάγαμε ψαράκι από την πεθερά, το βράδυ είμασταν σε τραπέζι, την Κυριακή ψητό κατσίκι πάλι στην πεθερά (overdose αν το λέω σωστά;)) και το βράδυ έψησα πεινιρλί. Για σήμερα ρεβύθια.

κοριτσκια μου καλημερα,

τι κανετε; πολυ κρυο σημερα ε; το πρωι στο αυτοκινητο εδειχνε 3 βαθμους αλλα στο ραδιο ακουσα πως η μεγιστη θα ειναι 14 σημερα κ αυριο 18 αλλα πολυ περιεργο μου φαινεται να εχει τοσο μεγαλη διαφορα μεγιστη ελαχιστη.

Βατομουρακι ολα καλα να πανε σημερα, με ενα πονο σου ευχομαι κ καλη αναρρωση !

Φωτεινη μου ξενερωσες ε; ειναι πολυ σπαστικο να περιμενεις κατι καιρο κ τελευταια στιγμη να σου χαλαει, εχεις κ καιρο να ερθεις ..

Εβιρακι ενταξει εισαι με διαφορα νουμερο 1 !! Φτιαχνεις πολυ πρωτοτυπα πραγματα συνεχως ενω εμεις ολο τα ιδια κ τα ιδια κ τα ιδια κ παλι απο την αρχη !!

Λιανα μου εβαλες πολυ ωραια ιδεα, εχω κιμα ετοιμο οποτε θα ριξω κ λιγο κριθαρακι μεσα κ ετοιμο το φαγακι για αυριο το μεσημερι που θα εχω ετοιμασιες για το βραδυ !

Ιωαννακι τρεξιμο πολυ ε;

Αγγελικη αν σου πως πως τα εχω επιθυμησει ετσι τα μακαρονια; σκετα ολοσκετα με φετα τριμμενη !!! μακαρονια η χυλοπιτες !!

Νινακι ζηλεω το τζακι σου !!!! Για πες για τις μπαρες οποτε μπορεσεις ! προχτες με κερασε μια φιλη μου παστελι φτιαχτο απο την μαμα της , κοριτσια πιο ωραιο παστελι δεν εχω φαει, τελειο ! ειχε μεσα κ αμυγδαλο κ αλλους ξηρους καρπους κ αποξηραμενα φρουτα μυρωδατο κ πεντανοστιμο! Ξέρεις τη συνταγή από το παστέλι; Με ενδιαφέρει. Η συνταγή από τις μπάρες είναι η εξής:

130 γρ. ταχίνι, 100 γρ. μέλι, 50 γρ. καρύδια θρυμματισμέναξ, 50 γρ. σταφίδες, 150 γρ. δημητριακά, 100 γρ. νιφάδες βρώμης, 1 ασπράδι αυγού.

Αυτή είναι η βασική συνταγή, όπου εγώ έβαλα αμύγδαλα, αντί καρύδια και πρόσθεσα ψιλοκομμένο ξερό σύκο.

Προθερμαίνεις το φούρνο στον αέρα στους 180 βαθμούς. Στρώνεις με αντικολλητικό χαρτί ένα παραλληλόγραμμο ταψί διαστάσεων 20 χ 30. Περνάς από το μούλτι τα καρύδια, δημητριακά και νιφάδες. Ανακατεύεις το μέλι με το ταχίνι, χτυπάς το ασπράδι και τα ανακατεύεις μαζί. Προσθέτεις όλα τα υπόλοιπα και βάζεις στο ταψί, πατάς καλά και ψήνεις για 10-12 λεπτά. Μεταφέρεις με το χαρτί το μείγμα και κόβεις σε κομμάτια.

Χτες σπαζαμε με τον αντρα μου τα καρυδια για τον μπακλαβα μια τσαντα του σμ με τα χιλια ζορια μισο κιλο δεν βγηκε κ θελω να παρω λιγο αμγδαλο να συμπληρωσω για να φτιαξω μιση δοση μπκλαβα, πολυ κακη χρονια φετος για τα φρουτα κ τα λαχανικα τιποτα δεν βγηκε σωστο.

Αυτα , το απογευμα κ αυριο θα εχω αρκετο μαγειρεμα κ δουλειες στο σπιτι αλλα πιστευω ολα καλα θα πανε .

Καλημέρα!

Βατομουρακι με το καλό να δεις το μωρακι σου κι εσυ να αναρρωσεις ευκολα! Όποτε μπορεσεις γραψε μας τα νεα σου!

Ιωαννα κι εδω εχει κρυο - ανεκτο μεχρι στιγμης- αλλα ευτυχως δεν ειχε παγο το πρωι.

Νινα εισαι κι εσυ φοβερη!

Αγγελική τι νέα;

Λιανα και το κριθαρακι ειναι ωραιο αλλά λόγω κορης εμεις δεν το πολυχρησιμοποιούμε.

Εβιρι δηλαδη απο το καλοκαιρι και μετα θα καταφερω να σε δω καποια φορα ε;

Τι κανετε οι υπόλοιποι;

Εγω ειμαι λίγο απογοητευμενη. Ηθελα να ερθω Αθηνα αυτο το ΣΚ αλλά λόγω απεργιας δεν γινεται. Οντως το θεμα των ασθενων το θεωρω το πιο σημαντικο. Απλά επειδη το επιθυμουσα πολύ στενοχωρηθηκα λίγο. Θα έρθεις τουλάχιστον Χριστούγεννα;

Χτες ειχαμε διαφορα: λίγα μακαρονια, λιγο ρυζι. Το βραδυ φτιαξαμε τηγανητες πατατες με λουκάνικα. Για σημερα ειπαμε φασολαδα που ταιριαζει και με τον καιρο.

Φιλια και καλό ΣΚ.

καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

Κρυο πολυ κ σημερα,ενω εχει ηλιο κ σε ξεγελαει .

Την καναμε την γιορτη μας το Σαββατο ολα οκ, εμεινε κ φαγητο για 2-3 μερες οποτε μια χαρα.

Το Σαββατο το μεσημερι τσιμπησαμε λιγο απο τα κεφτεδακια κ μια ταρτα που εφτιαξα κ στο μικρο εκανα μακαρονακια με σαλτσα.

Το βραδυ ειχα κανει κεφτεδακια,ταρτα με κοτοπουλο τυρια κ αλλαντικα,λουκανικοπιτακια, μακαρονοσαλατα, μια σαλατα με λαχανο ασπρο-κοκκινο, μηλο,καρυδι,καροτο,κααμποκι κ μαγιονεζα-γιαουρτι,σιζαρς με μπεικον, μουσακα,λαζανια με κιμα κ μπεσαμελ,αρνι με πατατες,κοτσια χοιρινα με πατατες,μοσχαρι κοκκινιστο κ μπουκιες κοτοπουλο με πιπεριες χρωματιστες.

Απο γλυκα εκανα μπακλαβα,σοκολατοπιτα κ πορτοκαλοπιτα.

Σημερα θα φαμε μουσακα που περισεψε.

Ζωγράφισες πάλι Τζένη!!! Μπράβο κοπέλα μου, πάντα τέτοια!:D

Χτες μίλαγα με την Σμουρφίτα...είναι καλά, αλλά λίγο πιεσμένη, από ότι κατάλαβα... είπε ότι θα μπει με την πρώτη ευκαιρία, να μας μιλήσει.

Φιλιά στο υπόλοιπο παρεάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα μαγειροπαρεάκι!

Τι ωραίο καιρό που είχε το Σαββατοκύριακο! Δεν κατάφερα να βγω καμία βόλτα αλλά τουλάχιστον στέγνωσα 4 πλυντήρια! Καθένας με τον πόνο του...

Το μενού του ΣΚ είχε ως εξής: Σάββατο μεσημέρι χόρτα με πατάτες τηγανιτές. Το βράδυ ψήσαμε παιδάκια κοτόπουλο που τα είχε μαρινάρει ο άντρας μου και βγήκαν τόσο νόστιμα και ζουμερά που κοντέψαμε να φάμε και τα κόκκαλα! Τα συνοδέψαμε με πατατούλες τηγανιτές, πιτούλες και σπιτική μαγιονέζα.

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα κλέφτικο και ατομικά κοντοσουβλάκια στον φούρνο. Για συνοδευτικό είχα φτιάξει ρύζι με κάρυ, πατατούλες τηγανιτές και μαγιονέζα που είχε μείνει απο το Σάββατο το βράδυ.

Σήμερα τρώμε λίγο από όλα.

Τζενάκι πάλι ζωγράφισες στο τραπέζι του Σαββάτου! Χαίρομαι που περάσατε όμορφα!

ΛΙάνα ο τραχανάς είναι πολύ αγαπημένο φαγητό!

Νίνα πήρες μεγάλες πεθεροδόσεις το ΣΚ ε? Κοίτα να κάνεις αποτοξίνωση τώρα!!

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...εγω 3 μερες δεν μαγειρεψα..το Σαββατο πηγαμε σε βαφτιση,την Κυριακη στην κουνιαδα μου για φαγητο ειχε παστιτσιο κ χοιρινο με πρασα κ σημερα στην πεθερα μου μακαρονια με τυρια

ggeny τι ωραια φαγητα ειναι αυτα μ αρεσουν ολα για τα γλυκα δε το συζητω καθως ειμαι κ γλυκατζου

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 το κλεφτικο πως το φτιαχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τι κανετε;ωραια μερα κ σημερα λιγο κρυο βεβαια αλλα ηλιος

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 σ ευχαριστω ωραιο πρεπει να ειναι

Εμεις σημερα αρνακι με ρυζι στη γαστρα κ εμειναν κεφτεδακια κ λουκανικα απο χτες βραδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Χρόνια πολλά σε όσους γιορταζουν αυτες τις μέρες!

Εγω κοριτσια (και αγορι) ταξιδεψα τελικά το Σαββατο το μεσημέρι! Με το που εμαθα για την αναστολή της απεργιας ετοιμασα τα μπογαλιακια μου, πηρα την κορη και φυγαμε! Γυρισαμε χτες το βραδυ. Κουραστικό ήταν αλλά το ευχαριστηθηκαμε και οι δυο μας. Ειχε και καλό καιρο κι ετσι καναμε ανετα αυτα που θελαμε. Εδω οταν γυρισαμε εβρεχε φυσικά αλλά τωρα εχει λιακαδα με κρυο.

Τζενη και του χρονου! Πότε να σου ερθω για τραπεζι; Εφτιαξες πολλά και υπεροχα πραγματα!

Αγγελική καποιο αλλο Σαββατοβραδο θα κανονισουμε κατι με τα ψησιματα σας! Θα σας εκμεταλλευτω στο επακρο γιατι καθε Δευτερα με κανετε να ζηλευω:tongue::tongue::tongue:

Νινα πως εισαι μετα την υπερβολικη πεθεροδοση; Δεν ξερω ακομα για τις γιορτες.

Λιανα μια χαρα που δεν μαγειρεψες τρεις μερες. Μεγαλη ευκολια.

Ιωαννα πως εισαι;

Για σημερα εχουμε πει γιουβαρλακια. Την Κυριακή φαγαμε εξω και τη Δευτερα τσιμπολογουσαμε γιατι η μικρη δεν ηθελε λογω του ταξιδιου κανονικο φαγητο.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και αγόρι.

Πολύ κρύο και σήμερα, με έναν ήλιο που ξεγελάει.

Έτσι έφτιαξα κοτόσουπα και λίγα μπισκότα, με την συνταγή των μελομακάρονων, χωρίς να τα μελώσω και πρόσθεσα σοκολάτα στα μισά και σταφίδα στα υπόλοιπα. Μύρισε το σπίτι και ας μη τα μέλωσα!:D Έψησα και πιπεριές Φλωρίνης, να τις βάλω στο λαδόξυδο.

Καλή εβδομάδα μαγειροπαρεάκι!

Τι ωραίο καιρό που είχε το Σαββατοκύριακο! Δεν κατάφερα να βγω καμία βόλτα αλλά τουλάχιστον στέγνωσα 4 πλυντήρια! Καθένας με τον πόνο του... Έτσι είναι Αγγελική... κοιτάμε τον καιρό και σκεφτόμαστε πόσα πλυντήρια θα προλάβουν να στεγνώσουν!:-D

Το μενού του ΣΚ είχε ως εξής: Σάββατο μεσημέρι χόρτα με πατάτες τηγανιτές. Το βράδυ ψήσαμε παιδάκια κοτόπουλο που τα είχε μαρινάρει ο άντρας μου και βγήκαν τόσο νόστιμα και ζουμερά που κοντέψαμε να φάμε και τα κόκκαλα! Άψογος ο σύζυγος!:D Τα συνοδέψαμε με πατατούλες τηγανιτές, πιτούλες και σπιτική μαγιονέζα.

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα κλέφτικο και ατομικά κοντοσουβλάκια στον φούρνο. Για συνοδευτικό είχα φτιάξει ρύζι με κάρυ, πατατούλες τηγανιτές και μαγιονέζα που είχε μείνει απο το Σάββατο το βράδυ.

Σήμερα τρώμε λίγο από όλα.

Τζενάκι πάλι ζωγράφισες στο τραπέζι του Σαββάτου! Χαίρομαι που περάσατε όμορφα!

ΛΙάνα ο τραχανάς είναι πολύ αγαπημένο φαγητό!

Νίνα πήρες μεγάλες πεθεροδόσεις το ΣΚ ε? Κοίτα να κάνεις αποτοξίνωση τώρα!! Ναι, θα κάνω όλη την εβδομάδα!:tongue::tongue:

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

Καλημερα τι κανετε;ωραια μερα κ σημερα λιγο κρυο βεβαια αλλα ηλιος

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 σ ευχαριστω ωραιο πρεπει να ειναι

Εμεις σημερα αρνακι με ρυζι στη γαστρα κ εμειναν κεφτεδακια κ λουκανικα απο χτες βραδυ

Μιαμ,μιαμ!

Καλημέρα! Χρόνια πολλά σε όσους γιορταζουν αυτες τις μέρες!

Εγω κοριτσια (και αγορι) ταξιδεψα τελικά το Σαββατο το μεσημέρι! Με το που εμαθα για την αναστολή της απεργιας ετοιμασα τα μπογαλιακια μου, πηρα την κορη και φυγαμε! Γυρισαμε χτες το βραδυ. Κουραστικό ήταν αλλά το ευχαριστηθηκαμε και οι δυο μας. Ειχε και καλό καιρο κι ετσι καναμε ανετα αυτα που θελαμε. Εδω οταν γυρισαμε εβρεχε φυσικά αλλά τωρα εχει λιακαδα με κρυο. Μπράβο βρε κορίτσι, πολύ καλά έκανες!:P

Τζενη και του χρονου! Πότε να σου ερθω για τραπεζι; Εφτιαξες πολλά και υπεροχα πραγματα!

Αγγελική καποιο αλλο Σαββατοβραδο θα κανονισουμε κατι με τα ψησιματα σας! Θα σας εκμεταλλευτω στο επακρο γιατι καθε Δευτερα με κανετε να ζηλευω:tongue::tongue::tongue:

Νινα πως εισαι μετα την υπερβολικη πεθεροδοση; Δεν ξερω ακομα για τις γιορτες.:tongue::tongue:

Λιανα μια χαρα που δεν μαγειρεψες τρεις μερες. Μεγαλη ευκολια.

Ιωαννα πως εισαι;

Για σημερα εχουμε πει γιουβαρλακια. Την Κυριακή φαγαμε εξω και τη Δευτερα τσιμπολογουσαμε γιατι η μικρη δεν ηθελε λογω του ταξιδιου κανονικο φαγητο.

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Συνταγή για πατατοσαλάτα! Είναι τρομερά νόστιμη, δεν αφήσαμε ούτε δείγμα. Την αντιγράφω από άλλο μέλος που την ανέβασε τις προάλλες.

Σημ. δεν είχα μηλόξυδο και έβαλα 3 κουτ.κανονικό ξύδι.

Υλικά

1 κιλό πατάτες

6-7 φέτες μπέικον κομμένες σε κύβους

2 σκελίδες σκόρδο λιωμένες

1 κουταλιά του γλυκού αλάτι

1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο

4 κουταλιές της σούπας μηλόξιδο

1 κουταλιά της σούπας μπαλσάμικο

1 κουταλιά της σούπας καστανή ζάχαρη

1 κουταλιά της σούπας μουστάρδα (dijon αν έχετε)

Αλάτι

Φρεσκοτριμμένο πιπέρι

1 κρεμμύδι ξερό σε λωρίδες

1/3 κούπας ψιλοκομμένο μαϊντανό

Εκτέλεση:

Τοποθετήστε τις πατάτες σε κατσαρόλα με κρύο νερό να τις καλύπτει και προσθέστε το ένα κουταλάκι αλάτι. Βράστε για 15-25 λεπτά, μέχρι ένα πιρούνι να τις διαπερνά. Βάλτε τες να στραγγίξουν και να κρυώσουν. Έπειτα κόψτε τες σε μέγεθος μπουκιάς.

Σε ένα τηγάνι, τοποθετήστε το μπέικον σε μέτρια προς δυνατή φωτιά μέχρι να γίνει τραγανό. Αφαιρέστε το μπέικον απ το τηγάνι και προσθέστε το σκόρδο, το ελαιόλαδο, τα ξύδια, τη μουστάρδα, τη ζάχαρη, το αλατοπίπερο μέχρι να έρθουν σε βρασμό. Έπειτα, προσθέστε τις πατάτες, το κρεμμύδι και τη μισή ποσότητα μπέικον και μαϊντανού. Ανακατέψτε να ενωθούν τα υλικά και σερβίρετε γαρνίροντας με την υπόλοιπη μισή ποσότητα μπέικον και μαϊντανού. Τρώγεται ζεστή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν τηρώ μενού πάλι τις τελευταίες εβδομάδες αλλά λόγω ιώσεων τρώμε πολύ κοτόσουπα, κάθε εβδομάδα.

Εχθές μπριζόλες από την Κυριακή με πιλάφι.

Σήμερα κοτόπουλο με πατάτες λεμονάτο.

Αύριο φασολάδα.

Ως εδώ, από Πέμπτη δεν ξέρω ακόμη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Τι κάνετε, πώς περνάτε;

Έφτιαξα σήμερα σπανάκι με μανιτάρια και ελιές. Χτες έκανα και κάτι νηστίσιμα μίνι ρολάκια με σταφίδες για την Εκκλησία. Ο Ιερέας μας είχε καλέσει το Μητροπολίτη Ιωαννίνων Μάξιμο και είχαμε επίσημη και λαμπρή Θ. Λειτουργία στην Εκκλησία του Feuerbach. Μόλις τέλειωσε ανεβήκαμε πάνω στην αίθουσα του πνευματικού κέντρου και μας κέρασαν καφέ και γλυκό. Εκεί πήγα και τα δικά μου. Όλα τα γλυκά ήταν χειροποίητα από τις γυναίκες που προθυμοποιήθηκαν.

Εβιρι δηλαδη απο το καλοκαιρι και μετα θα καταφερω να σε δω καποια φορα ε;

Και βέβαια, θα κανονιστεί κάποια συνάντηση όταν θα είσαι κι εσύ στα μέρη τριγύρω της Αθήνας.

προχτες με κερασε μια φιλη μου παστελι φτιαχτο απο την μαμα της , κοριτσια πιο ωραιο παστελι δεν εχω φαει, τελειο ! ειχε μεσα κ αμυγδαλο κ αλλους ξηρους καρπους κ αποξηραμενα φρουτα μυρωδατο κ πεντανοστιμο!

Αχ τι ωραίο που ακούγεται.!!!!!!

Το Σαββατο το μεσημερι τσιμπησαμε λιγο απο τα κεφτεδακια κ μια ταρτα που εφτιαξα κ στο μικρο εκανα μακαρονακια με σαλτσα.

Το βραδυ ειχα κανει κεφτεδακια,ταρτα με κοτοπουλο τυρια κ αλλαντικα,λουκανικοπιτακια, μακαρονοσαλατα, μια σαλατα με λαχανο ασπρο-κοκκινο, μηλο,καρυδι,καροτο,κααμποκι κ μαγιονεζα-γιαουρτι,σιζαρς με μπεικον, μουσακα,λαζανια με κιμα κ μπεσαμελ,αρνι με πατατες,κοτσια χοιρινα με πατατες,μοσχαρι κοκκινιστο κ μπουκιες κοτοπουλο με πιπεριες χρωματιστες.

Απο γλυκα εκανα μπακλαβα,σοκολατοπιτα κ πορτοκαλοπιτα.

Σημερα θα φαμε μουσακα που περισεψε.

Τι να πρωτοθαυμάσω, τι να πρωτοζηλέψω; Όλα ταυτόχρονα!!!!!!!!!!!!!

Χτες μίλαγα με την Σμουρφίτα...είναι καλά, αλλά λίγο πιεσμένη, από ότι κατάλαβα... είπε ότι θα μπει με την πρώτη ευκαιρία, να μας μιλήσει.

Ευχαριστούμε πολύ Νίνα μου, αρκεί που είναι καλά και όποτε της είναι εύκολο ας μπει.

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα κλέφτικο και ατομικά κοντοσουβλάκια στον φούρνο. Για συνοδευτικό είχα φτιάξει ρύζι με κάρυ, πατατούλες τηγανιτές και μαγιονέζα που είχε μείνει απο το Σάββατο το βράδυ.

Μμμμμμμ τι νοστιμιές διαβάζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έτσι έφτιαξα κοτόσουπα και λίγα μπισκότα, με την συνταγή των μελομακάρονων, χωρίς να τα μελώσω και πρόσθεσα σοκολάτα στα μισά και σταφίδα στα υπόλοιπα. Μύρισε το σπίτι και ας μη τα μέλωσα!:-D Έψησα και πιπεριές Φλωρίνης, να τις βάλω στο λαδόξυδο.

Μύρισε μέχρι εδώ Νίνα, θέλω κι εγώ.!!!!!!!

Συνταγή για πατατοσαλάτα! Είναι τρομερά νόστιμη, δεν αφήσαμε ούτε δείγμα. Την αντιγράφω από άλλο μέλος που την ανέβασε τις προάλλες.

Ευχαριστούμε Αφροδιτάκι, υπέροχη η συνταγή της πατατοσαλάτας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...