Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

τα οσπρια αποθηκευονται -γτ τωρα εχει κρυο οκ το καλοκαιρι θα μπαμπουριασουν-μεσα σε μαξιλαροθηκες κ ψηλα σε τσιγκελια εαν ειναι μεγαλες ποσοτητες πηρε μια ξαδερφη μου τσουβαλια απο ρυζια χυλοπιτες οσπρια κ αυτη την συμβουλη της εδωσε ο μπαρμπας που τα χε.ουτε εμας μας περισσευουν.καθε φορα που ψωνιζουμε ας δινουμε κ 20-30ευρο για κατι εξτρα!

Ναι;

Κι άμα είναι σφραγισμένα σε γυάλινα βάζα ή σε συσκευασίες του εμπορίου μπαμπουριάζουν και τότε;

Εμένα η μάνα μου είχε πάει μια φορα διακοπές κάπου βόρεια Ελλάδα-δεν θυμάμαι πού-που έχουν παραγωγή οσπρίων σε πολύ καλή ποιότητα.Μου είχε φέρει χύμα και ρεβίθια και φακές και φασόλια και γίγαντες.Τα είχα σε σακουλάκια για τρόφιμα πάνω από 1,5 χρόνο...Δεν έπαθαν τίποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εαν ειναι σε δροσερο σκιερο μερος κρατανε.δες αυτο!ΚΡΗΤΗ: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗ ΔΕΗ!!

http://periergaa.blogspot.com/2011/12/blog-post_698.html

Μια χαρα τον βρίσκω τον κύριο!!!

Μπράβο του!

Εδρασε πολύ προ κρίσης

Να!Κάτι τετοια μπορούν να μας γεμίζουν αισιοδοξία ότι θα την παλέψουμε και στα δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

τζα....ηρθα κι εγω....περιστερακι μου το βρηκα.....κουφετακι χαιρομαι που σε ξανασυναντω......επιτελουσ.....:lol:θα μπω να τα διαβασω απο την αρχη.ενδιαφερον θεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουφετάκι είδα το πρωτο βιντεάκι

Η πρώτη ομιλία το 1996 είναι πραγματικά συγκλονιστική,αλλά ο ομιλητής δεν το ευχαριστιέται καθόλου αυτό που λέει.Το λέει με πονο ψυχής,σα να το γνωρίζει,σα να το εχει δεδομενο...Το λέει ξεκάθαρα.. "βιλαέτι της Γερμανίας"

Οσο για την ομιλία του ΓΑΠ τι να πω;

"Εχουμε σκοπό να κάνουμε αποκέντρωση!!"

Αυτό που ζούμε σήμερα το σχεδίασαν ως αποκέντρωση;

Τελοσπάντων...

Link to comment
Share on other sites

στο 3.45 μιλαει η υπουργος μη χ@σω παιδειας του 2007.για προσεξτε τι συζητουσε η ελτιτ του τοτε!!!κ σορι για το οφ.

θεματα μετακινησης πληθυσμου γτ?

Χα...

Το ότι μαζεύονται τόσοι και αποφασίζουν για εμάς δεν είναι ανησυχητικό;

Και δεν δημοσιοποιούν ποιος είπε τι για να εχουν δυνατότητα ελεύθερης έκφρασης;

Καλά έκανες Κουφετάκι μου και έβαλες το λινκ

Εχει μεγάλη σημασία να παίρνουμε μια ιδέα πώς και γιατί και από πότε μεθοδεύτηκαν όλα αυτά...

Καλά τα έλεγα πριν περί "κωδίκων"...Μαζοποίηση και αλλοτρίωση,για να μην σκεφτόμαστε την ουσία των πραγμάτων

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Ωραίο θέμα!να ρωτήσω κάτι.Εχω σκοπό να αρχίσω να φτιάχνω απορρυπαντικά με πράσινο σαπούνι για να γλυτώσω από το έξοδο κάθε τρεις και μία. Εχω διαβάσει ότι τα τρίμματα πρασινου σαπουνιού μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο πλυντήριο και για πλύσιμο πιάτων και για σφουγγάρισμα. Το έχει δοκιμάσει καμιά?Πώς γίνεται, απλά λιώνεις τα τρίμματα σαπουνιού σε ζεστό νερό η πρέπει να προσθέσεις και άλλα πχ σόδα, βόρακα κλπ?Τι λέτε??


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια εχω και εγω φτιαξει αποθηκη τροφιμων. μαζευα αρκετο καιρο για να μην τα αγορασω ολα μαζεμενα. πηρα οσπρια, ζυμαρικα,κονσερβες,μελι,χαλβα,αλευρι,ρυζι. γιατι δεν το βρισκω καθολου σεναριο επιστημονικης φαντασιας να συμβει το οτιδηποτε....

εξαλλου το πολυ πολυ να μην τα χρειαστουμε αμεσα αλλα χαμενα δεν πανε!!

δεν μπορω καν να φανταστω τη σκηνη να ζητησουν τα παιδια φαγητο και να πω "δεν εχω" αν ολοι μαζεψουν δεν θα γινει πανικος σε ξαφνικο περιστατικο χρεωκοπιας (που ξαφνικο θα ειναι)

να λεμε ιδεες σουπερ θεμα!


u0wzp3.png gztsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Ωραίο θέμα!να ρωτήσω κάτι.Εχω σκοπό να αρχίσω να φτιάχνω απορρυπαντικά με πράσινο σαπούνι για να γλυτώσω από το έξοδο κάθε τρεις και μία. Εχω διαβάσει ότι τα τρίμματα πρασινου σαπουνιού μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο πλυντήριο και για πλύσιμο πιάτων και για σφουγγάρισμα. Το έχει δοκιμάσει καμιά?Πώς γίνεται, απλά λιώνεις τα τρίμματα σαπουνιού σε ζεστό νερό η πρέπει να προσθέσεις και άλλα πχ σόδα, βόρακα κλπ?Τι λέτε??

Γεια σου mirtoula.

Ιδέα δεν έχω πώς φτιάχνεται,αλλά θυμήθηκα μεγάλης ηλικίας γυναίκες που το χρησιμοποιούσαν για πολλές περιπτώσεις στο νοικοκυριό

Εκανα μια αναζήτηση στο google και βρήκα αρκετές πληροφορίες σε μια σελίδα goldenmag.gr

Δεν ξέρω πώς βρίσκουν τον σύνδεσμο να σε παραπέμψω ακριβώς

Αχ καιρός να τα μαθω αυτά

Link to comment
Share on other sites

Α) Στο 1ο Ελληνικό βιβλίο φαρμακοποιίας βρίσκουμε την ακόλουθη συνταγή για σαπούνι:

Σαπώνιον

Ένωσε ένα μέρος κοπανισμένης σόδας της αγοράς , με 2 μέρη της ζωντανής ασβέστου σε μία αρκετή ποσότητα νερού. Ανακάτωσε τα πάντα καλά ώστε να γίνει σαν γάλα και άστα να κατακαθίσει η ύλη μέχρι την επόμενη ημέρα.

Έπειτα στράγγισε το επιπλέον εκείνο δριμύ ρευστό, εξάτμισέ το λίγο για να γίνει πιο ενεργητικό.

Μετά από αυτά ένωσε ένα μέρος από αυτό και ένα από λάδι ελιών ή και περισσότερο, βράσε το ανακατεύοντας συνεχώς τη μάζα τόσο έως ότου να πήξει αρκετά, η πήξης του οποίου γνωρίζεται ευθύς, αφότου βγάλεις λίγο έξω και κρυώσει.

Όταν γίνει αυτό, στρώνεις λίγο ασβέστη ή στάχτη σε ένα μέρος και χύνεις την ύλη αυτή και την απλώνεις όλη ομαλώς, μετά την κόβεις και την διαιρείς σε όσα κομμάτια θέλεις.

Το σαπούνι αυτό είναι πολύ χρειαζούμενο στους ανθρώπους, μάλιστα πολλές φορές και στην ιατρική και σε άλλες τέχνες.

Πηγή:Νεα Φαρμακοποιία Διονύσιου Πύρρου του Θετταλού

Σε μια άλλη σελίδα βρήκα αυτήν την συνταγή

Link to comment
Share on other sites

Β') Συνταγή της κ Χρυσάνθης Κασιανού, από το Περαχώρι της Ιθάκης.

Υλικά:

8 κιλά λάδι. Συνήθως χρησιμοποιούμε τη μούργα του λαδιού, το κατακάθι ή τηγανολάδα

3 κιλά καυστική σόδα (ποτάσσα)

10 κιλά νερό

1 ποτήρι χοντρό αλάτι

ένα καζάνι

Εκτέλεση:

Βάζουμε το νερό μέσα στο καζάνι. Όταν το νερό είναι χλιαρό ρίχνουμε σιγά, σιγά το λάδι. Λίγο πριν βράσουν το νερό με το λάδι προσθέτουμε την ποτάσσα, σιγά, σιγά.

Μετά ρίχνουμε ένα ποτήρι χοντρό αλάτι.

Ανακατεύουμε με ξύλινη κουτάλα ως τον πάτο του καζανιού. Τα υλικά θα πρέπει να ανακατευτούν πολύ καλά. Η ποτάσσα φουσκώνει και θέλει πολύ προσοχή στο ανακάτεμα.

Όταν είναι έτοιμο το σαπούνι «ξεκολλάει». Θα καταλάβετε στην πράξη τί σημαίνει αυτό. Το σαπούνι ανεβαίνει στην επιφάνεια και με μεγάλη τρυπητή κουτάλα παίρνουμε το σαπούνι και το βάζουμε στα καλούπια μας, που μπορεί να είναι και παλιά συρτάρια ή τελάρα. Πρώτα στρώνουμε χαρτί στα καλούπια μας και μετά βάζουμε το σαπούνι.

Αν θέλουμε να κάνουμε και άλλη δόση σαπούνι, χρησιμοποιούμε το ίδιο νερό με λιγότερη ποτάσσα.

Όταν το λάδι είναι καθαρό, θέλει περισσότερη ποτάσσα, όταν είναι μούργκα, θέλει λιγότερο. Όταν είναι τηγανολάδο, βάζουμε λιγότερο αλάτι.

Στο Περαχώρι της Ιθάκης σχεδόν όλες οι γυναίκες κάνουν σαπούνι στο σπίτι τους.

Πηγή: http://peliti.gr/pages/sapouni.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...