Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Γεια σου Αννια!

Να ρωτήσω κάτι;

Τα φασολάκια τα ζεματάς πρώτα;

Τελεια η λύση με τον ντοματοχυμό στα βαζάκια

Εγώ η χαζή πετούσα παλιά κιλά τα λαχανικά και δη τα φασολάκια

Εχουμε περιβόλι κι όταν έβγαιναν λαχανικά σε αφθονία και είχα εξαντλήσει όλους τους τρόπους μαγειρέματος και είχα στείλει τσαντούλες σε φίλους και συγγενείς,πετούσα κιόλας...

Γι΄αυτό φέτος τιμωρηθηκα και μέχρι τωρα το μποστάνι μας λόγω καιρικών συνθηκών δεν είχε βγάλει τίποτα.Ευτυχώς σήμερα που πήγε ο άντρας μου εχουν φυτρώσει πολλά λαχανικουλια,τα οποία πρεπει να διαχειριστώ με σύνεση και να αποθηκεύσω,αν αποθηκεύονται

Ντοματοπελτέ φτιάχνει ο πεθερός μου από ένα σωρό ντομάτες που βγάζει το περιβόλι...Εχω κι εγω ενα βαζακι σπίτι,αλλά δεν το πολυχρησιμοποιώ

Εχω αρχισει όμως να αναθεωρώ και δεν ξέρω μήπως απο φετος το καλοκαιρι,αρχίσω να μαθαινω και πώς φτιάχνονται όλα αυτά τα σπιτικά που ξερουν να κανουν οι παλιοί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι δεν τα ζεματάω(έτσι γράφετε?)απλά τα πλένω πολύ καλά και τα καθαρίζω από κλωστές,επίσης έχω ακούσει να αποθηκεύουν και σπανάκι πλυμένο καθαρισμένο άλλα δεν το έχω επιχειρήσει...Αυτό με την σάλτσα είναι και πολύ πιο οικονομικό και σίγουρα πιο υγιεινό από τις έτοιμες του εμπορίου,έχουμε και εμείς ένα οικοπεδάκι το οποίο μας έβγαλε το καλοκαίρι ντοματάκια αγγούρια μαρούλια πατάτες κολοκυθάκια φασολάκια,μαιντανό-σέλινο πιπεριές,μικρές ποσότητες αλλά όπως και να το κάνεις είναι μια οικονομία και αυτό


:-D

Link to comment
Share on other sites

peristeraki εμεις τις κατεβαζουμε τις ταινιες απο σιτε δωρεαν....Επισης ωραιος τροπος διασκεδασης ειναι να μαζευομαστε στα σπιτια γνωστοι και φιλοι να φτιαξω μια πιτσα εγω πχ εσυ να φερεις 1κρασι και να παιζουμε επιτραπεζια χαρτακι να κουτσομπολευουμε και γενικα να περναμε ευχαριστα χωρις να χρειαζετε να ξοδεψουμε πολλα χρηματα

Ωραίο αλλά δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα

Μου τη δίνει που κάποιοι φίλοι είναι πολύ "κομ ιλ φο"και προτιμούν να χαθούν από τον κόσμο παρα να κάνουν κάτι τέτοιο.Μην παραδεχθούν δήθεν και καλά ότι υπάρχει οικονομικό θέμα...

Το μόνο που έχω κάνει αρκετές φορές κι έχουν αρχίσει κάποιοι να ξεκουνιούνται και να αντιγράφουν είναι τσάι ή καφέ στο σπίτι.

Εχω καλέσει δηλαδή κάποια ζευγάρια φιλικά ή συγγενικά στο σπίτι,έχω φτιάξει κέικ και έχουμε πιει το καφεδάκι μας, συζητώντας με την ησυχία μας.Είχε επιτυχία,το επαναλάβαμε, μας κάλεσαν κι εμάς και κάπως ρολαρει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους, περιστεράκι ωραίο θέμα!! Σήμερα πήγα μάρκετ κ παρατήρησα έλλειψη σε χαρτικά, μπορεί να ήταν τυχαίο μπορεί κ να άρχισε η αποθήκευση από τον κόσμο!! Προσωπικά δεν έχω αποθηκεύσει τίποτα απο τρόφιμα. Έχω κόψει πολλά απο προσωπικά μου ειδη (καλυντικά, κρέμες, ακριβές μάσκες) κ επίσης πλέον ψωνίζω πολλά πράγματα από το lidl που παλιά δεν το έκανα. Άνηθο, μαιντανό κ εγώ σε ποτηράκι με νερό στο ψυγείο τα βάζω κ μου κρατάνε περισσότερο. Όσπρια αγοράζω χύμα, φρούτα κ λαχανικά σε μικρότερες ποσότητες για να μην πετάμε. Αυτό που φοβάμαι, είναι, αν έρθουν τα πολύ δύσκολα πως θα προσαρμοστούμε..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πατάρι μου δεν το βλέπει πολύ ο ήλιος και έτσι τα έχω βάλει μέσα σε ένα τελάρο τα έχω σκεπάσει και με ένα σεντόνι και όταν κατεβάζω βαζάκι το κοιτάω μην τυχόν έχει πιάσει μούχλα από πάνω και το καθαρίζω επιτόπου


:-D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βραδιες καραοκε εχετε σκεφτει?εμεισ το κανουμε γιατι που λεφτα για εξω και παιρναμε πολυ ωραια.επισησ οταν εχει καλο καιρο πηγαινουμε με φιλικα ζευγαρια στο βουνο(οχι βραδυ)και εχουμε ετοιμασει απο πιο πριν φαγητο και καθομαστε και τρωμε εκει....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τα ζεματάω(έτσι γράφετε?)απλά τα πλένω πολύ καλά και τα καθαρίζω από κλωστές,επίσης έχω ακούσει να αποθηκεύουν και σπανάκι πλυμένο καθαρισμένο άλλα δεν το έχω επιχειρήσει...Αυτό με την σάλτσα είναι και πολύ πιο οικονομικό και σίγουρα πιο υγιεινό από τις έτοιμες του εμπορίου,έχουμε και εμείς ένα οικοπεδάκι το οποίο μας έβγαλε το καλοκαίρι ντοματάκια αγγούρια μαρούλια πατάτες κολοκυθάκια φασολάκια,μαιντανό-σέλινο πιπεριές,μικρές ποσότητες αλλά όπως και να το κάνεις είναι μια οικονομία και αυτό

Αν είναι οικονομία λέει...

Ρωτα εμάς που φετος από φθινόπωρο και μετα τα αγοράζουμε όλα

Σπανάκι έχω πλύνει και έχω φυλάξει στην καταψυξη.Μια χαρα διατηρείται.Αλλά όνο για να το κανεις μαγειρευτό.Αν το θες πχ για σαλάτα όταν ξεπαγώνει παραμένει νοτισμένο.

Ρωτησα για τα φασολάκια γιατί κάποιους που ξέρω και το κάνουν τα ζεματάνε πρωτα

ΚΑι βαριόμουν τη διαδικασία,γι' αυτό και τα πετουσα όταν τα είχαμε μπουχτίσει

Αυτά τα λαχανικά που βαζουμε εμείς είναι χωρίς φάρμακα

Τα φυτεύουμε κι αν βγουν βγήκαν...Κι όποτε βγουν...Και δεν τα φυτεύουμε και όλα ταυτόχρονα για να βγαίνουν σταδιακά

Φούμπι δεν έχω ασχοληθεί ποτε με το μποστάνι,εκτός από μια φορα που το πότισα

Αλλά φανταζομαι ότι στο ίντερνετ θα υπάρχουν πληροφορίες.Επίσης και στο μαγαζί που θα πάρεις τα σπόρια μπορείς να ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για πες για τις ντομάτες. τις συντηρείς στο πατάρι?δε χρειάζεται ψυγείο?

Δεν χρειάζεται...Αλατάκι και λαδακι την συντηρούν μια χαρα τη ντοματούλα

Εμένα το πατάρι μου δεν το βλέπει πολύ ο ήλιος και έτσι τα έχω βάλει μέσα σε ένα τελάρο τα έχω σκεπάσει και με ένα σεντόνι και όταν κατεβάζω βαζάκι το κοιτάω μην τυχόν έχει πιάσει μούχλα από πάνω και το καθαρίζω επιτόπου

Ετσι ακριβώς...

Και ό,τι μένει από κάτω είναι καθαρό και χρησιμοποιείται ακίνδυνα

Link to comment
Share on other sites

εμεισ κανουμε πολλα βαζακια σαλτσα γιατι βαζουμε πολλες.αν αποστειρωσεισ τα βαζακια και ριξεισ απο πανω λαδι κ λιγο αλατι δεν παθαινουν τιποτα απολυτοσ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βραδιες καραοκε εχετε σκεφτει?

Θα μας διώξουν από τη γειτονιά:tongue::lol:

Για δωσε λεπτομέρειες παιχνιδιού...Ακολουθείτε κάποιους κανόνες;

Link to comment
Share on other sites

αχ περιστεράκι απ'αυτή την άποψη είμαι τυχερή γιατί οι γονείς μου πουλάνε φυτά αλλά μέχρι τώρα δεν είχα αξιωθεί να το εκμεταλλευτώ.Τώρα που ήρθαν τα ζόρια θα ασχοληθώ και πολύ μάλιστα. Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι πως συντηρούμε το κάθε λαχανικό κι εσείς εδώ είστε ανεκτίμητος θησαυρός!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...