Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Η Ελλάδα μας είναι μια πανέμορφη χώρα με τόπους μυστηριακούς και γεμάτους ενέργεια. Ολοι μας έχουμε ακούσει περίεργες ιστορίες για διάφορες τοποθεσίες, και πολλοί από μας έχουμε διαβάσει κάτι, έχουμε να διηγηθούμε κάτι, ίσως έχουμε επισκεφθεί κάποιο χώρο. Το σίγουρο είναι πως όλους μας έλκει το μυστήριο...

Τι θα λέγατε να ανταλλάσσουμε απόψεις? Να διευρύνουμε τις γνώσεις μας? Να ξεφύγουμε λίγο απ΄την καθημερινότητα?


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλα ανοιξες μεγαλο θεμα τι να πρωτογραψω...δωδεκα χιλ. βορειοδυτικα των καλαβρυτων στην αχαϊα κοντα στο χωριο κλαπαστουνα διπλα στον κερυνιτη ποταμο υπαρχει 1 τεραστιος αρχαιος πλατανος λεγετε οτι η ηλικια του ειναι 2500χιλ.ετων εχει υψος 25μετρα και διαμετρο 17μ. εχει μια τεραστεια κουφαλα στην οποια χορουν ανετα 18 ορθιοι ανθρωποι μεσα σε αυτην υπαρχει ενα εκκλησακι που εχει γινει ενα με το δεντρο.ειναι το εκκλησακι της παναγιας της πλατανιωτισας.μεσα στο δεντρο μπορει να δει κανεις μια εικονα με 3 μετρα υψος,που ειναι αποτυπομενη η εικονα της παναγιας με τον χριστο.η εικονα αυτη δημιουργιθεικε μυστηριωδως απο τα νερα που κατεβαιναν στον κορμο του δεντρου.το εκκλησακι στηθηκε απο δυο καλογερους που επεστρεφαν απο προσκυνημα στους αγιους τοπους ειδαν λεει μεσα στη νυχτα ενα λαμπερο φως που τους οδηγησε εκει το αξιοσημιωτο ειναι οτι η εικονα αυτη ειναι ιδια με αυτη του μεγαλου σπηλαιου των καλαβρυτων που το ανοιγμα του ειναι λιγα χιλιομ. πιο κει


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό, κι έχω πάει Καλάβρυτα.

Είχα διαβάσει πριν λίγα χρόνια ένα βιβλίο που είχε θέμα τα μυστήρια της Αττικής, και είχε και πολλές φωτογραφίες, και φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουμε δει τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα.

Ενα μεσημέρι Κυριακής είχαμε πάει για φαγητό στην Πεντέλη, και μετά, εντελώς αυθόρμητα, αποφασίσαμε να πάμε στη σπηλιά του Νταβέλη. Δε γνωρίζαμε που ήταν, και ψάχνοντας, βρεθήκαμε σ΄έναν κακοτράχαλο δρόμο στο βουνό, όπου έπρεπε να ακολουθήσουμε ένα μονοπάτι περπατώντας. Τα παρατήσαμε γιατί νύχτωνε και ήταν ερημιά.

Οταν πήγαινα στο Λύκειο στην Αγία Παρασκευή, μας πήγαιναν εκδρομή στον Υμηττό, στο μοναστήρι του Αι Γιάννη του Κυνηγού. Από εκεί μια παρέα παιδιών, πήραμε ένα μονοπάτι κάποια φορά, το οποίο μας έβγαλε στην κλειστή είσοδο ενός τούνελ! Κάποιοι είπαν ότι είχε ανοιχτεί στην κατοχή, κάποιοι είπαν ότι ανήκει στο στρατό, καθώς υπάρχει η φήμη ότι ο Υμηττός είναι "κούφιος".

Λέγεται ότι υπάρχει τούνελ υπόγειο που ενώνει το μοναστήρι της Πεντέλης με το εκκλησάκι των Αγίων Ασωμάτων στη Μητροπόλεως, στο Υπουργείο Παιδείας. Κάποτε που επισκέφθηκα το μοναστήρι, στο Κρυφό Σχολειό, υπήρχαν σκάλες που κατέβαιναν υπογείως και πόρτες σφραγισμένες...


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

εαν θεωριθει οτι κανω καταχρηση στο τοπικ παρακαλω να μου το πειτε απλα το θεμα που εβαλες ταρα δεν εχει τελος!πανω απο τις συνοικιες των αμπελοκηπων και του γκυζη ο τοπος γινετε ανηφορικος και δυσκολος, τα ρυακια κατεβαινουν ορμητικα για να γινουν ποταμι και οι χωματοδρομοι πληθαινουν.τα τουρκοβουνια αυτο το παραξενο βουνο με τα ''χιλια ματια'' ηταν παλιοτερα το λημερι του λησταρχου κακαραπη που κυνηγημενος απο τα αποσπασματα κρυβονταν μεσα στα σκοτεινα του σπλαχνα.οι βαθειες σπηλιες που υπαρχουν εκει υπηρξαν ανεκαθεν κρησφυγετο των κυνηγημενων ανθρωπων που ''απο τα αρχαια χρονια το χρησιμοποιουσαν''.συμφωνα με την παραδοση η σπηλια του κακαραπη συνδεεται με τη σπηλια του νταβελη με ενα μεγαλο υπογειο διαδρομο που μοιαζει με ατελειωτο πλεκτο με χιλιαδες κομπους.λεγετε πως μπορει κανεις να δει παραξενα κοκκινα φωτακια να αναβοσβηνουν στο σκοταδι,φωτα που οι κατοικοι τους κρυβονται ακομη και δημερα σε σκοτεινα απυθμενα λαγουμια με κρυμενους θησαυρους.ειναι φυσικο να υπαρχουν πολοι θρυλοι στην περιοχη για κρυμμενους θησαυρους και αμυθητα πλουτοι τα λαφυρα του κακαραπη πχ.δεν βρεθηκαν ποτε.και πολοι εχουν χαθει ψαχνωντας τους.καποτε κατι παιδια καταφεραν να προχωρησουν μεασα στις σηραγγες και τελικα βγηκαν απο αλλη εισοδο με δυο αρχαια πηλινα αγγεια.πολοι λεν οτι οι στοες βρισκονται εκει πολυ πριν απο την ιδρυση της αθηνας των ιωνων και του πεισιστρατου.με την προφαση της επικινδυνοτητας 9λογο σεισμων)τελικα τα ''χιλια ματια''του βουνου κλειστηκαν και η προσβαση στις στοες εγινε μαλλον αδυνατη


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το κατέχω το θεματάκι οπότε μου υπαγορεύει ο σύζυγος και γράφω:P

Τα αρχαία θέατρα των Ιωαννίνων -Επιδαύρου και Αλικαρνασού σχηματίζουν

τρίγωνο στο κέντρο του τριγώνου αυτού βρίσκεται το μαντείο των Δελφών

στα Ιωάννινα στην Επίδαυρο και στην Αλικαρνασό τι δουλειά είχαν

θέατρα χωρητικότητας 50.000-60000 από τη στιγμή που ο πληθυσμός στις

περιοχές εκείνες δεν ξεπερνούσε τις 10000(κατά προσέγγιση)?

και γιατί στο μαντείο των Δελφών υπάρχει μαγνητικό πεδίο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατέχω το θεματάκι οπότε μου υπαγορεύει ο σύζυγος και γράφω:P

Τα αρχαία θέατρα των Ιωαννίνων -Επιδαύρου και Αλικαρνασού σχηματίζουν

τρίγωνο στο κέντρο του τριγώνου αυτού βρίσκεται το μαντείο των Δελφών

στα Ιωάννινα στην Επίδαυρο και στην Αλικαρνασό τι δουλειά είχαν

θέατρα χωρητικότητας 50.000-60000 από τη στιγμή που ο πληθυσμός στις

περιοχές εκείνες δεν ξεπερνούσε τις 10000(κατά προσέγγιση)?

και γιατί στο μαντείο των Δελφών υπάρχει μαγνητικό πεδίο ?

ε!πες γιατι?ειναι σημεια απογειωσης προσγειωσης?μαυρων τρυπων?:rolleyes:


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Sam, κατ΄αρχάς δεν γνώριζα ότι υπάρχει αρχαίο θέατρο στα Ιωάννινα. Ομως όντως έχω αναρωτηθεί κι εγώ, τι δουλειά είχαν τόσο μεγάλα αρχαία θέατρα σε περιοχές που οι κάτοικοι ήταν ελάχιστοι. Επίσης, είχα δει ένα ντοκιμαντέρ κάποτε που έλεγε ότι δεν είναι τυχαίο που οι Δελφοί θεωρούνται "ο ομφαλός της γης", διότι είναι πολύ ισχυρό το ενεργειακό πεδίο.

Είναι γνωστό ακόμα, ότι η ακρόπολη των Αθηνών, ο ναός της Αφαίας στην Αίγινα και το Σούνιο αποτελούν ισόπλευρο τρίγωνο!!!

Αναρωτιέμαι αν θα μάθουμε ποτέ πόσο μακριά είχε φτάσει η τεχνολογία των αρχαίων ημών προγόνων. Ισως αν αποκωδικοποιήσουμε ποτέ και τον δίσκο της Φαιστού?

Κουφετάκι μου, όντως έχουμε πάρα πολύ υλικό για συζήτηση. Ετσι λένε, ότι η Αθήνα σκάφτηκε υπογείως τα αρχαία χρόνια, και χρησιμοποιήθηκε σε διάφορες περιστάσεις αυτό το υπόγειο δίκτυο, πολύ αργότερα στην τουρκική και κατόπιν στη γερμανική κατοχή. Είσοδοι υπήρχαν στα Τουρκοβούνια, στην Πεντέλη, στην Καισαριανή, στον Λυκαβηττό, και σε διάφορα σημεία στο κέντρο της Αθήνας, όπως στη Ρωσική εκκλησία στη Φιλελλήνων, στη Μητροπόλεως, και ποιος ξέρει που αλλού.

Mariantinos, χαίρομαι που τα ξαναλέμε! Για τον Κόπερφιλντ, είχα δει ένα βιντεάκι κάποτε που εξηγούσε τα κόλπα του, δε θυμάμαι πολλά βέβαια. Ομως, μια και συζητάμε και για υπόγεια τούνελ, λένε πως υπάρχει τούνελ που ενώνει τον Κουλά με την εκκλησία των Αγίων Θεοδώρων, και ανοίχτηκε επί τουρκοκρατίας. Το γνώριζες?


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!στο χωριο μου που λεγετε κεραμεια και ειναι στο δρομο προς αγιασο υπαρχει μια πολυ παλια εκκλησια κατω ακριβως απο την καινουρια.η παλια ειναι αγια σοφια και η καινουρια αγιος γεωργος-χαραλαμπος!τελοσπαντων στην παλια υπαρχουν κατι μεγαλες τρυπες που τις λενε κατακομβες..επι τουρκοκρατειας λενε μπαινανε μεσα αυτοι που διετρεχε κινδυνο η ζωη τους και βγαινανε στον κολπο της γερας στο ντιπι..!


glitterfy153556206D31.gift5yc2ekr8yl2xnzz.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε Ταρούλα ωραίο θέμα!!!! Πως και δεν είχαμε ξαναμιλήσει για τέτοια θέματα? Το θεσσαλονικιώτικο χρυσό κουφέτο, παρακαλείται να ψάξει και να μας βρει περισσότερες πληροφορίες για την αγαπημένη πόλη της, καθώς βρίθουν οι ιστορίες-θεωρίες, για megapolisomancy και πολλά άλλα γεγονότα που συμβαίνουν τη νύχτα. Πραγματικά πολλές φορές που περπατούσαμε νύχτα στη θεσ/κη με τη φίλη μου, νιώθαμε να μας ακολουθούν χωρίς να είναι κανένας γύρω. Αλλες φορές, κατά τις 11-12 τη νύχτα που βγαίναμε έξω, η ατμόσφαιρα ήταν τόσο βαριά, λες και θα έπεφτε ο ουρανός πάνω μας, λες και υπήρχε ένα κενό αέρος, κάτι πολύ παράξενο. Ζοφερές νύχτες!

Τάρα όσον αφορά την Πεντέλη, κάποτε πηγαίναμε πολύ συχνά με τον Διαμ, όσο και να ξεσκονίσαμε την περιοχή, δεν καταφέραμε να βρούμε την σπηλιά.

Επίσης σε ένα βιβλίο που αφορούσε στις υπόγειες στοές, έλεγε ότι οι καρυάτιδες στην ακρόπολη λειτουργούσαν με τέτοιο τρόπο που ερχόταν το νερό από το Φάληρο μέσω κάποιου αγωγού και οι Αθηναίοι μπορούσαν να ακούσουν τον ήχο της θάλασσας. Επίσης μιλούσε για υπόγειες στοές στην Αθήνα και παρέθετε και φωτογραφίες απο υπόγειους τάφους ιπποτών:shock:.

Ηταν φοβερό βιβλίο! Να το διαβάσεις αν σε ενδιαφέρει, νομίζω Υπόγεια Αθήνα λέγεται.


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατερινιώ, αυτό ακριβώς το βιβλίο έλεγα και δε θυμόμουν τον τίτλο!

Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για τη σπηλιά του Νταβέλη, απλά θέλει πολύ περπάτημα. Μήπως να πάμε για πικνίκ κάποια μέρα?!

Για τη Θεσσαλονίκη όντως υπάρχουν πάρα πολύ θρύλοι, κι αυτή η πόλη κούφια δεν είναι? Γεμάτη κατακόμβες. Το κουφέτο θα μας πει!

Από Αγιάσο για Γέρα είναι μεγάλη απόσταση για τούνελ! Αλλά και η Λέσβος είναι μυστηριακό νησί. Λέγεται ότι υπάρχει υποθαλάσσιο ηφαίστειο στην Ερεσσό ε? Κάποια έκρηξή του είναι υπεύθυνη και για το απολιθωμένο δάσος.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...