Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ars ποσο δικιο εχεις!!Οι γιατροι περιοριζονται μονο στα πολυ πολυ βασικα προβληματα που δημιουργει ο υπο-θ,οπως π.χ.αυτα που ειχα εγω.Πολυς κοσμος πρεπει να υποφερει κ να μην βρισκει λυσεις!!

Οσο για την μηδενικη TSH,η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι με μηδεν εισαι ευθυρεοειδικη και οχι υπερ-θ!!Δεν το ηξερα κι εγω!!Μαλλον ειμαστε στο οριο,γιατι οι περισσοτεροι καλα ειμαστε ετσι ,αν εξαιρεσω καποιους με ταχυπαλμια που και που.Μαλλον αν ειχαμε ασχημα συμπτωματα ,τοτε θα ηταν χαρακτηριστικο του υπερ-θ.Σε πρωτη ευκαιρια ρωτα τον γιατρο σου να μας φυγει η απορια ,γιατι εμενα ετσι μου ειπε η δικια μου.

nikiXa,τα βασικοτερα ειναι οχι στο ο,τι ετοιμο υπαρχει σε κονσερβα η συσκευασιες(παντα θα τις διαβαζεις),γιατι υπαρχει αρκετο αλατι σ`αυτα,οχι ψαρια κ θαλασσινα,οχι κροκο αβγου και το πολυ ενα ποτηρι γαλα ημερησιως. Σε γενικες γραμμες να φτιαχνεις εσυ η ιδια τα φαγητα ,για να ξερεις τι περιεχουν.Η πυρηνικος μου ,μου ειπε οτι μπορω να χρησιμοποιω ενα μη ιωδιουχο αλατι της φυτρο(εχει στα σουπερ μαρκετ).Εσενα σου εδωσαν οδηγιες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολους!Αλλο ενα βημα μπροστα ακομα και αν δεν το νιωθουμε ετσι.Τα προβληματα του θυροειδη εχουν γινει πλεον μαστιγα.Θα πρεπει να καθιερωθουν εξετασεις οχι μονο αιματος αλλα και υπερυχος απο την εφηβεια.Εμενα ποτε οι αιματολογικες δεν εδειξαν προβλημα.Πριν 10 χρονια εκανα προωρη την κορη μου και ειχα αιμοραγια και προβλημα στο θηλασμο.Πριν 5 χρονια κανω ενα μεγαλο χειρουργιο με ινομυωμα 14 εκ. στη μητρα,και πριν 6 μηνες χανω το μωρο μου στους 2,5 μηνες(δεν μπορουσα να συλλαβω) και ξανακανω χειρουργιο με ινομυωματα 7 και 8 εκ.εξαιτιας της αυξησης ορμονων.Μονη μου σκεφτηκα λιγο πριν το τελευταιο χειρουργιο να κανω υπερυχο θυροειδη σαν τσεκ απ.Ενας μαραθωνιος τρελας.Πριν 3 μηνες χειρουργηθηκα κ.τ.λ.Η ακτινολογος που μου εκανε τους υπερυχους μου ειπε οτι τουλαχιστον οι γυναικες που περνανε πιο πολλες ορμονικες αλλαγες πρεπει οι γυναικολογοι να απαιτουν αυτες τις εξετασεις.Μπορει ο,τι περασα να μην εχει σχεση αλλα αν εχει;Και γιατι να κυνηγαω τωρα τον καρκινο ενω θα μπορουσε να εχει προληφθει.

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειχε πει για ψαρικα γαλακτοκομικα ετοιμα που ετσι κι αλλιως δεν τρωω,αυγα και σοκολατες.την προηγουμενη φορα ειχα ζοριστει πολυ μου ειχε πεσει η πιεση στα υπατα,δεν μπορουσα να φαω τπτ εκτος απο φρουτα και λιγο κρεας,παρολα αυτα μετα το ιωδιο το προσωπο μου ειχε πρηστει καπως,μαλλον την κατακρατηση δεν μπορουμε να την αποφυγουμε αλλα μονο να την περιορισουμε καπως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να σκέφτομαι να φτιάξω ένα φόρουμ για γυναίκες με ενδομητρίωση! Ίσως και να υπάρχει βέβαια, δεν το 'χω ψάξει και να τους πω να τσεκάρουν το θυρεοειδή τους :cool:

Καπως ετσι σκεφτηκα κι εγω οταν ανοιξα αυτη τη σελιδα.

Στο parents.gr υπηρχαν σκορπια θεματα για το θυροειδη και καλεσα τα ατομα που εγραφαν απο εδω και απο κει, να συγκεντρωθουμε σε ενα χωρο ωστε να δινουμε πιο εμπεριστατωμενες πληροφοριες σε ατομα που αναζητουν πληροφοριες και φυσικα να ειμαστε εδω -παροντες-παρουσες για να σας αποδεικνυουμε οτι ο καρκινος του θυροειδη ειναι ιασιμη μορφη!!!

Καλημερα σε ολους!Αλλο ενα βημα μπροστα ακομα και αν δεν το νιωθουμε ετσι.Τα προβληματα του θυροειδη εχουν γινει πλεον μαστιγα.Θα πρεπει να καθιερωθουν εξετασεις οχι μονο αιματος αλλα και υπερυχος απο την εφηβεια.Εμενα ποτε οι αιματολογικες δεν εδειξαν προβλημα.Πριν 10 χρονια εκανα προωρη την κορη μου και ειχα αιμοραγια και προβλημα στο θηλασμο.Πριν 5 χρονια κανω ενα μεγαλο χειρουργιο με ινομυωμα 14 εκ. στη μητρα,και πριν 6 μηνες χανω το μωρο μου στους 2,5 μηνες(δεν μπορουσα να συλλαβω) και ξανακανω χειρουργιο με ινομυωματα 7 και 8 εκ.εξαιτιας της αυξησης ορμονων.Μονη μου σκεφτηκα λιγο πριν το τελευταιο χειρουργιο να κανω υπερυχο θυροειδη σαν τσεκ απ.Ενας μαραθωνιος τρελας.Πριν 3 μηνες χειρουργηθηκα κ.τ.λ.Η ακτινολογος που μου εκανε τους υπερυχους μου ειπε οτι τουλαχιστον οι γυναικες που περνανε πιο πολλες ορμονικες αλλαγες πρεπει οι γυναικολογοι να απαιτουν αυτες τις εξετασεις.Μπορει ο,τι περασα να μην εχει σχεση αλλα αν εχει;Και γιατι να κυνηγαω τωρα τον καρκινο ενω θα μπορουσε να εχει προληφθει.

Εχεις δικιο και σ καταλαβαινω απολυτα. ΑΝ καποιοι γιατροι, μας επαιρναν στα σοβαρα οταν τους παρουσιαζαμε τα συμπτωματα μας, πιθανοτατα να μην ειχαμε ταλαιπρηθει τοσο.

Να θυμισω (να γνωρισω για οσους δεν ξερουν το ιστορικο μου) οτι εγω αφαιρεσα τον αδενα εξαιτιας πολυοζωδους τοξικης βρογχοκηλης και εκτοτε τα εχω δει ολα. Μετα την αφοαρεση μου εδωσε ο γιατρος μου Τ488 και μετα ενα μηνα Τ4 100 λεγοντας μου να επανεξεταστω μετα 6 μηνες. Στο διαστημα αυτο παρουσιασθηκαν πολλα συμπτωματα υποθυροειδισμου τα οποια αναφερα στον γιατρο μου αλλα εκεινος δεν ενοχοποιουσε ουτε το χαπι, ουτε την αφαιρεση. Τοτε, δεν ηξερα τιποτα και στην προσπαθεια μου να μαθω, βρηκα πληροφοριες οι οποιες μου αποδεικνυαν οτι η δοση των 100 ηταν ελαχιστη για μενα πραγμα που δημιουργησε αναπλαση ιστου (αποδειχθηκε με τον υπερηχο που εκανα μετα) και αφου φυσικα αλλαξα γιατρο καταληγοντας να παιρνω δοση 150 mg, επειτα απο 4 χρονια επισκεψεων σε γιατρους διαφορων ειδικοτητων για οσα δημιουργηθηκαν στο σωμα μου, μπορω να πω οτι ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ και παρακολουθω την εξελιξη με αιματολογικη ορμονων και υπερηχο καθε 6μηνο (ωσπου να εξαληφθει τελειως ο ιστος).

Επισης, μαθαινοντας οτι οι παθησεις του θυροειδη συνηθως κληρονομουνται, εξετασα και τα παιδια μου, στα οποια βρεθηκαν οζοι , τους οποιους κραταμε σε καταστολη με αγωγη και παρακολουθουμε εδω και 3 χρονια.

Επομενως, θα ηταν χρησιμο να γινεται ενας προληπτικος υπερηχος και μια αιματολογικη ορμονων σε ολα τα παιδια οταν οι γονεις ή καποιο συγγενικο προσωπο εχει παρουσιασει προβλημα δυσλειτουργιας του αδενα.

Η προληψη ειναι μιση θεραπεια!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

nikiXa εμενα μου ειχαν πει ,οχι στο κοτοπουλο και στα γαλακτοκομικα, οχι στα θαλασσινα γενικως, οχι στο αυγο και στα αρτοσκευασματα, προσοχη γιατι καποια εχουν πολυ αλατι.Εδω φτιαχνουμε εφταζυμο ψωμι νοστιμο και χωρις αλατι.Ρωτα το φουρναρη που ψωνιζεις και μη διστασεις να του εξηγησεις μπορει να σου προτεινει και αλλες λυσεις.Φυσικα ολα τα τυποποιημενα και οι κονσερβες, οπως ειπε και η sonia64, εχουν εξτρα αλατι γιατι ειναι και συντηρητικο στις τροφες.Καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους,Κάθυ εμένα μου είχαν πει να αποφεύγω αλάτι ,γαλακτοκομικά ,αυγά κοτόπουλα ,λιπαρές τροφές,θαλασσινά και ψάρια,ζάχαρη.Οπότε έμεναν φρούτα και φρέσκα λαχανικά,ρίζια πατάτες ζυμαρικά όσπρια και τα υπόλοιπα κρέατα.Μιά δυό φορές κάναμε και σπιτικό ψωμί με αλεύρι ολικής άλεσης.Παρότι έτρωγα με μέτρο ,λίγο και συχνά,πήρα 3 κιλά.Ωστόσο η διατροφή δεν θεωρώ ότι ήταν πρόβλημα κι όποτε με έπιανε να θέλω γλυκό έτρωγα λίγα αποξηραμένα κράνα ή ρασμπερι γιά βιταμίνη c και το ξεπερνούσα.Καλή δύναμη σε όλους

Link to comment
Share on other sites

nikiXa ξεχασα να τονισω μακρια απο betadine.Δεν ξερω αν καποιο καθαριστικο εχει καποιο συστατικο που απαγορευεται παντως εγω εβαζα γαντια οταν καθαριζα μπανια ή χρησιμοποιουσα χλωρινη.Τονιζω πως αυτο δεν μου το ειπε καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Εγώ έκανα την πρώτη μου βόλτα το σ/κ, ομολογουμένως με αρκετή ζάλη και κούραση. Τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού περίπου στα ίδια.

Νikixa καλό κουράγιο!!!!!

όσα σου είπαν τα παιδιά και επιπλέον δεν θα πάρεις αυτό το διάστημα καθόλου αποχρεμπτικά σιρόπια! Κατά τ'άλλα εγώ είχα πήξει στα ζυμαρικά, ρύζια και ζύμες που έφτιαχνα μόνη μου (πίτσα, ψωμί, σουβλάκια με δικές μου πίτες) και σάλτσες πάλι δικές μου κτλ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το χάπι, ήδη παίρνω μισό 6 μέρες...άλλες 4 έμειναν και μετά ολόκληρο, οπότε τώρα δεν έχει νόημα να ψαχτώ. Πρέπει όμως να μάθω περισσότερα για αυτό. Πχ. πόσο μένουμε σε αγωγή καταστολής; Μήνες, χρόνια, για πάντα;; Μετά δεν εμφανίζονται συμπτώματα υπερθυρεοειδισμού;; Σε ποια περίπτωση θα πρέεπι να καταλάβω ότι δεν παέι κάτι καλά με τη δόση και να επικοινωνήσω με γιατρό;;

Ars, θεωρω χρησιμο να βρεις δικο σου ενδοκρινολογο, ο οποιος θα λαβει υποψη το ιστορικο σου και θα σε παρακολουθει...εφ ορου ζωης.Μην ανησυχεις, στην αρχη θα εισαι τακτικη αλλα οσο θα περνουν τα χρονια και θα σταθεροποιειται η κατασταση σου ισως φτασεις να κανεις μια φορα στα 3 χρονια προληπτικες εξετασεις. Εννοειται οτι θα σου δωσουν οδηγιες και απο το νοσοκομειο που εκανες το ιωδιο γιατι θα πρεπει να παρακολουθεις και τους καρκινικους δεικτες.

Προσωπικα εγω μετα το χειρουργειο πηρα κατευθειαν χαπι των 88 mg. Το δικο σου μισο ειναι αξιο αποριας μου αλλα πλεον δεν εχει σημασια εφοσον σε λιγο θα παρεις κι εσυ ολοκληρο.

Σκοποι που πρεπει να παιρνεις τη θυροξινη ειναι α)να καλυπτεις τον οργανισμο σου με την απαραιτητη ορμονη για την λειτουργια του και β) για να μη αναπτυχθουν τυχοντα εναπομειναντα καρκινικα κυτταρακια (κατασταση καταστολης). Η απαιτουμενη δοση καθοριζεται απο διαφορους παραγοντες και η τιμη της TSH ειναι αυτη που θα σου δειχνει αν η δοση σου ειναι καλη, μικρη ή μεγαλη. Γι αυτο και στην αρχη κανουμε εξετασεις τακτικα (σχεδον καθε 2-3 μηνες) και οταν σταθεροποιηθει στο επιθυμητο αποτελεσμα, τοτε παυουμε να "πειραματιζομαστε" με αυξομειωσεις.

Επιθυμητο σημειο ειναι 0,04. Πολλοι λενε οτι ειναι καλα να ειναι 0,01 αλλα αυτη η τιμη ενω ειναι σουπερ καταστολικη για τον αδενα, απο την αλλη, κουραζει την καρδια.

Για να μη σε φορτωσω με συμπτωματα υπο και υπερ -θυροειδισμου, θα σου πω μονο οτι εδω θα ειμαστε και να μας λες καθε τοσο πως αισθανεσαι και εμεις θα σου λεμε δυο λογια σχετικα. Να ξερεις οτι καθε τεστ ντραιβ για καποια δοσολογια που θα σου συστηνει ο γιατρος σου θα πρεπει να την παρεις τουλαχιστο για 40-50 μερες και μετα να κανεις εξετασεις.

Επισης κατι που ισως να μη σου ειπαν ειναι οτι αν παραλειψεις να παρεις μια δοση και μεσημεριασε, μπορεις να την παρεις κανονικα....δε θα παθεις τιποτα...... αλλα αν εγινε απογευμα ή βραδακι, τοτε αστην και να θυμηθεις να παρεις την πρωινη σου κανονικα. Καλο ειναι να σου γινει συνηθεια να μην τις ξεχνας ποτε, μιση ωρα πριν το πρωινο σου ...... αλλα ΟΚ ανθρωποι ειμαστε........ αλλα δε θα πεθανουμε αν παραλειψουμε μια δοση.

Για οποια απορια εχεις, εδω ειμαστε.

Διευκρινιση: τα οσα αναφερω ειναι γνωσεις και εμπειριες απο την συμμετοχη μου στο θεμα καθως και την προσωπικη μου εμπειρια και σε καμια περιπτωση δεν υποκαθιστω γιατρους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ά) Προσπάθησα να μείνω όσο το δυνατόν πιο κοντά στις αρχικές εκφράσεις, κάποιες αγγλικές εκφράσεις όμως δεν αποδίδονται αυτολεξεί στην ελληνική

β) συμβουλεύτηκα wikipedia κτλ για ορολογία συγκεκριμένων ασθενειών ώστε να μην γράψω κάτι χωρίς νόημα

γ) δεκτές διορθώσεις όπου θεωρείτε ότι δεν βγαίνει σωστό νόημα

δ) μου πήρε κάποιες ώρες αλλά φυσικά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης

ε) καλό θα ήταν να δηλωθεί και η πηγή

τελεια μεταφραση Αrs!!!το βρηκα στο hypothyroidmom.com.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!

Ευχαριστώ Georgia για τις πληροφορίες! Ναι πρέπει να βρω έναν γιατρό αλλά θέλω να μου τον συστήσει κάποιος και προς το παρόν δεν έχω βρει κανέναν. Καλά, δεν το συζητώ ότι τόσες μέρες προσπαθώ να βρω την ενδοκρινολόγο που μου έγραψε μια εξέταση όταν ήμουν στον θάλαμο (στα τηλ. που μου έδωσαν) να την ρωτήσω πως γίνεται και δεν μπορώ να βρω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Ars,απαραδεκτο να μην μπορεις να παρεις μια πληροφορια!!Στο θεαγενειο επαιρνα την γιατρο μου καθε 5 μερες ,επι εναμισυ μηνα,για να την ενημερωσω για το επιπεδο του ασβεστιου μου μετεγχειρητικα και παντα ηταν προθυμη να με βοηθησει και να μου πει την δοσολογια τηλεφωνικα!!Τελικα δεν ειναι ολα τα δημοσια νοσοκομεια ιδια!! Για ενδοκρινολογο μονο Θεσ/κη ξερω.

Οσο για την κληρονομικοτητα κι εγω εχω να σας πω οτι και ο μεγαλος μου γιος εχει πολυοζωδη βρογχοκηλη και υποθυρεοειδισμο!!

Ετσι βρισκεται κι αυτος σε στενη παρακολουθηση και παιρνει Τ4.

Πως ειστε σημερα???Λιγο καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε, στα εξωτερικά η γιατρός που με είχε παραπέμψει για ιώδιο ήταν πολύ εξηπηρετική, μου έδωσε το κινητό της κτλ. αν θελήσω κάτι...στην πτέρυγα του ενδοκρινολογικού όμως, παίρνω τηλ. και τους λέω ότι χρειάζεται να ρωτήσω κάτι για μια εξέταση ασβεστίου που μου έγραψε η τάδε και μου λένε εμείς δεν μπορούμε να σας πούμε, πρέπει να βρείτε την συγκεκριμένη. Μα τους λέω την ψάχνω εδώ και μία εβδομάδα και δεν τη βρίσκω, τι θα γίνει αν μέχρι να την βρω μου πέσει το ασβέστιο, δεν μπορεί να μου πει κάποιος άλλος γιατρός; Και αρνούνται κατηγορηματικά...θα συνεχίσετε λέει να προσπαθείτε μέχρι να την βρείτε...δλδ πραγματικά απορώ! Τελικά πήρα στο βιοχημικό και έμαθα.

Για την κληρονομικότητα που λες, ενώ όλοι οι γιατροί με ρωτούσαν κάθε φορά εάν υπάρχει ιστορικό καρκίνου του θυρεοειδούς στην οικογένεια ή άλλης πάθησης, όταν έστειλα μέλη της οικογένειας μου να επισκεφτούν ενδοκρινολόγο (στον ΕΟΠΥΥ) για προληπτικούς λόγους, ο γιατρός αρνήθηκε να τους στείλει για εξετάσεις γιατί, λέει, δεν υπάρχει κληρονομικότητα σε αυτό. Όταν του ζήτησαν να τους γράψουν τις εξετάσεις έστω προληπτικά αυτός αρνήθηκε.

Μα τι νούμερα είναι αυτά;; Καλά αυτός ο ΕΟΠΥΥ παίζει να 'χει τους χειρότερους γιατρούς ever! Ουφ.

Πάντως η νέα πληροφορία που έμαθα από τον χειρουργό που τον βρήκα τυχαία έξω από το νοσοκομείο όταν βγήκα από τον θάλαμο και την βρήκα αρκετά χρήσιμη (οπότε λέω να τη μοιραστώ μαζί σας) είναι η εξής:

όσοι παίρνετε για μεγάλο διάστημα ασβέστιο (όπως και εγώ που έπαιρνα για 3 μήνες) πρέπει να ελέγχετε τον φώσφορό σας (όταν υπάρχει ανεβασμένο ασβέστιο στον οργανισμό πέφτει ο φώσφορος και ανάποδα). Το είπα στην ενδοκρινολόγο όταν πήγα να κάνω το σπινθηρογράφηυμα και συμφώνησε να μου γράψει μία αναλυτική εξέταση ασβεστίου (όχι την κλασική που ελέγχουν μόνο ασβέστιο και αλβουμίνη), η οποία εξέταση περιλαμβάνει:

1. εξέταση αίματος που ελέγχουν το ασβέστιο (Ca), το μαγνήσιο (Mg), την αλβουμίνη (Alb) και τον φώσφορο (P)

2. εξέταση ασβεστίου ούρων 24ώρου (συλλέγετε ούρα επί ένα 24ωρο σε ουροσυλλέκτη που περιέχει ειδικό συντηρητικό, το οποίο σας δίνει το νοσοκομείο, ΕΚΤΟΣ από τα πρώτα ούρα στην αρχή του 24ωρου αυτού).

Υπόψη όσων είχαν θέμα με παραθυρεοειδή και έπαιρναν ασβέστιο.

Υγ.: Σόνια η μόνη διαφορά σε εμένα είναι ότι υποχωρησαν ελάχιστα τα μουδιάσματα, τα άλλα όπως ήταν, ενώ χθες με πονούσε επίμονα ο καρπός μου.

Link to comment
Share on other sites

Ars υπομονη να σε κατεβει η TSH,μονο ετσι θα νιωσεις καλυτερα!!Ευχομαι να γινει γρηγορα αυτο!!

Για εξετασεις συγγενων ,μπορουν μεσω του παθολογου τους να τις γραψουν και οχι απο νοσοκομεια κτλ.Θα πρεπει ομως να γραφει στο παραπεπτικο υπο-θυρεοειδισμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...