Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Desspina Alexandra καλως ορισες στην παρεα μας !!Τελικα πρεπει να κανεις θυρεοειδεκτομη η θα παρακολουθεις τον οζο?Μην πανικοβληθεις με καποιες /-ους απο τις δικες μας περιπτωσεις,γιατι ειναι λιγο σπανιες.Απλως μπορεσαμε να συγκεντρωθουμε και να ανταλλαξουμε τις εμπειριες μας ,αλλα και να βρισκουμε αλληλοσυμπαρασταση οταν την εχουμε αναγκη!Οποτε μας χρειαστεις θα ειμαστε διπλα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Georgia σε ευχαριστω για το θαρρος που μου δινεις,αλλα μερικες φορες απαγοητευομαι η κουραζομαι,γιατι ακομα ποναω πολυ!!Σημερα μετρησα,οτι ακριβως επι 14 μερες παιρνω καθημερινως ισχυρα παυσιπονα ημικρανιας και δεν ειμαι καλα ακομα!!Επιπλεον εχει πρηστει το προσωπο μου απο την κατακρατηση υγρων!Οχι,δεν υπερβαλλεις,με τοσα που διαβαζεις εδω!Mary78 σε δημοσιο νοσοκομειο τα κανεις ολα?Μηπως εννοεις 0,9%?Επειδη το 9% ειναι πολυ!Γι`αυτο ισως θα σου δωσουν μονο 70mCi.Πρωτη φορα θα κανεις θεραπεια?Σε ρωταω γιατι δεν γνωριζουμε το ιστορικο σου.Το 9% στο σπινθηρογραφημα φανηκε?Εκανες διακοπη θυροξινης και διαιτα η εκανες Thyrogen?Παντως σου ευχομαι να γινεις γρηγορα καλα και να ειναι ολα περαστικα!!

Σόνια μου 9% είναι το υπόλειμμα δεν έκανα λάθος και γι αυτό έχω σοκαριστεί, όπως φυσικά και όποιος το άκουσε.Το ιώδιο θα το κάνω σε ιδιωτικό και το υπολ. το βρήκαν απο το uptake του ιωδίου που πήρα για να κάνω το σπινθηρογράφημα.Δηλαδή πήρα χτές το ιώδιο και σήμερα μου μέτρησαν πόσο απορροφήθηκε απο τον οργανισμό μου.έκανα 15 μερες με τ3 και από 01/02 χωρίς τίποτα στην αρχή ήμουνα χάλια και έχω και γω πρήξιμο απο την κατακράτηση όπως και ημικρανίες αλλά απο χτές νοιώθω εντελώς καλά σαν να μην συμβαίνει τίποτα.Δεν ξέρω πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό:confused:.Για το thyrogen δεν μου μίλησε καθόλου ο γιατρός μου.

Link to comment
Share on other sites

Σόνια μου 9% είναι το υπόλειμμα δεν έκανα λάθος και γι αυτό έχω σοκαριστεί, όπως φυσικά και όποιος το άκουσε.Το ιώδιο θα το κάνω σε ιδιωτικό και το υπολ. το βρήκαν απο το uptake του ιωδίου που πήρα για να κάνω το σπινθηρογράφημα.Δηλαδή πήρα χτές το ιώδιο και σήμερα μου μέτρησαν πόσο απορροφήθηκε απο τον οργανισμό μου.έκανα 15 μερες με τ3 και από 01/02 χωρίς τίποτα στην αρχή ήμουνα χάλια και έχω και γω πρήξιμο απο την κατακράτηση όπως και ημικρανίες αλλά απο χτές νοιώθω εντελώς καλά σαν να μην συμβαίνει τίποτα.Δεν ξέρω πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό:confused:.Για το thyrogen δεν μου μίλησε καθόλου ο γιατρός μου.

Πρώτη φορά θα κάνω θεραπεία και θα πάρω 70mci γιατί τα μικροκαρκινάκια είχαν διάμετρο 0,2χιλ.Ηταν δηλαδή πάρα πολύ μικρά και αν ήταν αμυγώς θυλώδει δεν θα έπαιρνα καθόλου αλλά ήταν θυλώδει θυλακιώδει, οπότε το πράγμα μπερδευόταν και οι γιατροί αποφάσισαν ότι είναι καλύτερα να το κάνω.Στην πορεία βέβαια βρήκα το υπολ οπότε σιγουρευτήκαμε ότι πρέπει να γίνει η θεραπεία.Μεγάλη ιστορία.............Πως να μην μπερδευτείς εδώ εγώ μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Sonia64 και Mary78! Η αλήθεια είναι ότι μου έχετε ήδη συμπαρασταθεί και ας μην το ξέρατε... Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή: μονήρης όζος 1εκ και παρακέντηση ύποπτη για θυλώδες, οπότε μπαίνω για χειρουργείο τη Δευτέρα, και βλέπουμε... Εύχομαι και σε σας κάθε δύναμη! Άλλωστε δεν θα είναι πάντα δύσκολα - θα έλθουν και τα καλύτερα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mary78 εγω ειχα 1,6% υπολοιπο και εκανα θεραπεια με 100mCi.Τωρα,αν παρακολουθησες την ιστορια μου, περιμενω αποτελεσματα,για το αν πετυχε εκεινη η θεραπεια που ειχα κανει τον Μαρτιο(στο Θεαγενειο).Σου ευχομαι ολοψυχα να εχει επιτυχια η θεραπεια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Despina Alexandra,με σοκαρες!!Νομιζα οτι απλα ησουν σε παρακολουθηση!Να ξερεις παντως οτι η επεμβαση δεν ποναει καθολου,οσο απιστευτο και να φαινεται!!Εγω,με το που ξυπνησα, κατευθειαν μιλαγα,γελαγα και σηκωθηκα αμεσως!!Βοηθουσα να φανταστεις την διπλανη μου,που ειχε κανει χολη με την απλη μεθοδο της λαπαροσκοπησης!!Ευχομαι καλη επιτυχια,καλη αναρρωση και η βιοψια να βγει καθαρη!!

Link to comment
Share on other sites

Λες και εγώ να μην έχω πρόβλημα με τη φωνή, Sonia? Η αλήθεια έιναι ότι τους έχω προετοιμάσει όλους ότι θα μιλώ σαν τη Σαπφώ Νοταρά σε slow motion.... Θα μπορούσα να ρωτήσω σε ποιόν γιατρό την έκανες? Θεσσαλονίκη ή Αθήνα? Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονικη ,σε καθηγητη πολυ καλο(δεν μπορω να πω ονομα)!Ειχε φερει μηχανημα για να παρακολουθει τις φωνητικες χορδες(να μην τραυματιστουν).Ημουν φυσικα βραχνιασμενη(ιδανικη φωνη για ροζ τηλεφωνο),αλλα σε 20 μερες εστρωσα.Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!

Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκιά καλησπέρα σε όλη την παρέα.Δεν ακούστηκα γιατί ήμουν στην συμπρωτεύουσα και μόλις επέστρεψα σπίτι.Χτές πήρα την καψουλίτσα μου και έκανα αιματολογικες και υπέρηχο και σήμερα το σπινθηρογράφημα.Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι πολύ καλά γιατί άκουσα αυτό που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω.Το up take του ιωδίου εδειξε 9% υπολ.ιστό.

Αύριο θα μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο μου.Το μόνο σίγουρο είναι πώς ή μου έκανε την επέμβαση η καθαστρια που καθάριζε το χειρουργείο και όχι ο χειρούργος ή συμβαίνει κάτι άλλο.Υποτίθετε πως ο χειρούργος καθάρισε πολύ καλά την περιοχή αφαιρώντας 9 λεμφαδένες και γι αυτό θυσίασε και τους 2 παραθυροειδείς και άφησε 9% του οργάνου?Παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό.

Ο υπολλειμματικός ιστός ειδικά σε τέτοιο μέγεθος δεν θα έπρεπε ναφανεί στον ηπέρηχο?Γνωρίζει κάποιος?Εγώ έχω κάνει 3 και ο ένας σε ακτινολόγο που θεωρείται κορυφή και με έψαχνε μιση ώρα.Δεν βρήκε τίποτα.Θα κάνω λίγο υπομονή μέχρι να κρίνω τον χειρούργο.

Το καλό είναι πως θα πάρω 70mci και η γιατρός με καυσήχασε πως ο ιστος θα καυτηριαστεί και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ο υποθυ. δεν πάει καθόλου καλά γιατίκαθε μέρα που περνάει νοιώθω καλύτερα, σήμερα είμαι εντελώς καλά και αυτό δεν είναι καθόλου φυσιολογικό.Μάλλον το υπολ. άρχισε να δουλεύει στο φούλ -τέρμα γκάζια- .Υπομονή τώρα ως την Τρίτη που μπαίνω για την θεραπεία.

Κούκλα μου μου φαίνεται πολύ δύσκολο να΄άφησε το 9% χωρίς λόγο!!!

Αυτό βέβαια μπορεί να στο απαντήσει ΜΟΝΟ ο ίδιος και η έκθεση που έκανε προς τον ενδοκρινολόγο σου μετά το χειρουργείο. Στη γυναίκα μου πάντως βρήκε τους παραθυρεοειδείς να τρέφονται από τον θυρεοειδή, τους έβγαλε, τους κατέψυξε (έτσι γράφει η έκθεση) και αφού ολοκλήρωσε την αφαίρεση τους έβαλε κάπου εκεί για να τρέφονται ανεξάρτητα πια.

Μήπως προέκυψε κάποιο θεματάκι κατά τη διάρκεια της επέμβασης; Ρώτα τον.

Μόλις προχθές έκανα υπερηχο σε ένα παιδικό φίλο που έχω για να ανακαλύψουμε τον υπολλειματικό ιστό και αν έχουν πειραχτεί οι λεμφαδένες.

Εϊναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο έως απίθανο να ΄΄γράψει΄΄ ο υπολλειματικός ιστός στον υπέρηχο (τον απλό τουλάχιστον) εννοώ χωρίς κάποιο ραδιενεργό αντιδραστήριο. Και μόλις πριν μια ώρα ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι ο υπέρηχος με τεχνήτιο ΔΕΝ ενδείκνειται για παθήσεις σαν τις δικές μας (με ή χωρίς μεταστασεις).

Το μόνο που μπορεί με σχετική ευκολία να καταγράψει ο υπέρηχος είναι το εάν οι λεμφαδένες είναι πειραγμένοι.

Σε ποιο νοσοκομείο θα κάνεις θεραπεία; Θες συμβουλές για να περάσεις καλά; Πάρε μαζί σου λαπτοπ με σκληρό που περιέχει ταινίες, και πολλά ξινά. Ο Σκλαβενίτης έχει μία σκόνη που γίνεται λεμονάδα πολύ καλή. Μία συσκευασία για κάθε 1 1/2 λίτρο από την εξάδα που θα έχεις μαζί σου.

Μην στεναχωριέσαι, θα αράξεις και θα τρελλαθείς στον ύπνο!!!

Όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονικη ,σε καθηγητη πολυ καλο(δεν μπορω να πω ονομα)!Ειχε φερει μηχανημα για να παρακολουθει τις φωνητικες χορδες(να μην τραυματιστουν).Ημουν φυσικα βραχνιασμενη(ιδανικη φωνη για ροζ τηλεφωνο),αλλα σε 20 μερες εστρωσα.Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!

Και ότι θα σε έπαιρνα τηλέφωνο! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λες και εγώ να μην έχω πρόβλημα με τη φωνή, Sonia? Η αλήθεια έιναι ότι τους έχω προετοιμάσει όλους ότι θα μιλώ σαν τη Σαπφώ Νοταρά σε slow motion.... Θα μπορούσα να ρωτήσω σε ποιόν γιατρό την έκανες? Θεσσαλονίκη ή Αθήνα? Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα!

Τελικά εγώ ποιαν θα πάρω τηλέφωνο; χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Folegandre ειναι θεμα γουστου!!Αλλα στο κατω -κατω η Δεσποινα Αλεξανδρα θα εχει αυτη την φωνη,οποτε εκεινη θα παρεις τηλεφωνο.Διαβασες αυτα που σου εγραψα το πρωι?

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου μου φαίνεται πολύ δύσκολο να΄άφησε το 9% χωρίς λόγο!!!

Αυτό βέβαια μπορεί να στο απαντήσει ΜΟΝΟ ο ίδιος και η έκθεση που έκανε προς τον ενδοκρινολόγο σου μετά το χειρουργείο. Στη γυναίκα μου πάντως βρήκε τους παραθυρεοειδείς να τρέφονται από τον θυρεοειδή, τους έβγαλε, τους κατέψυξε (έτσι γράφει η έκθεση) και αφού ολοκλήρωσε την αφαίρεση τους έβαλε κάπου εκεί για να τρέφονται ανεξάρτητα πια.

Μήπως προέκυψε κάποιο θεματάκι κατά τη διάρκεια της επέμβασης; Ρώτα τον.

Μόλις προχθές έκανα υπερηχο σε ένα παιδικό φίλο που έχω για να ανακαλύψουμε τον υπολλειματικό ιστό και αν έχουν πειραχτεί οι λεμφαδένες.

Εϊναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο έως απίθανο να ΄΄γράψει΄΄ ο υπολλειματικός ιστός στον υπέρηχο (τον απλό τουλάχιστον) εννοώ χωρίς κάποιο ραδιενεργό αντιδραστήριο. Και μόλις πριν μια ώρα ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι ο υπέρηχος με τεχνήτιο ΔΕΝ ενδείκνειται για παθήσεις σαν τις δικές μας (με ή χωρίς μεταστασεις).

Το μόνο που μπορεί με σχετική ευκολία να καταγράψει ο υπέρηχος είναι το εάν οι λεμφαδένες είναι πειραγμένοι.

Σε ποιο νοσοκομείο θα κάνεις θεραπεία; Θες συμβουλές για να περάσεις καλά; Πάρε μαζί σου λαπτοπ με σκληρό που περιέχει ταινίες, και πολλά ξινά. Ο Σκλαβενίτης έχει μία σκόνη που γίνεται λεμονάδα πολύ καλή. Μία συσκευασία για κάθε 1 1/2 λίτρο από την εξάδα που θα έχεις μαζί σου.

Μην στεναχωριέσαι, θα αράξεις και θα τρελλαθείς στον ύπνο!!!

Όλα θα πάνε καλά!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.Ηδη διαλέγω ταινίες και ένα βιβλίο οδοιπορικό στην Κων/πολη που είναι η αγαπημένη μου πόλη για να ξεχνιέμαι.Θα πάρω καραμέλες με λεμόνι και μου είπαν ότι θα μου δίνουν και λεμόνια .Party θα κάνω:lol:.Στο Διαβαλκανικό θα είμαι για όποιον θέλει να έρθει στο party!Θα περάσω και απο Σκλαβενίτη!

Ευχαριστώ και για την πληροφορία του υπέρηχου.Σίγουρα κάτι συμβαίνει με το υπολειμμα.Φοβάμαι μήπως βρίσκεται κάπου αλλού και όχι στην περιοχή του θυρεοειδή και ίσως γι αυτό δεν το είδε ο χειρουργός....θα μάθουμε σε λίγες μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Λες και εγώ να μην έχω πρόβλημα με τη φωνή, Sonia? Η αλήθεια έιναι ότι τους έχω προετοιμάσει όλους ότι θα μιλώ σαν τη Σαπφώ Νοταρά σε slow motion.... Θα μπορούσα να ρωτήσω σε ποιόν γιατρό την έκανες? Θεσσαλονίκη ή Αθήνα? Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα!

Που θα κάνεις την επέμβαση?Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία:wink:!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mary78 επειδη μενω κοντα στο Διαβαλκανικο πολυ ευχαριστως θα περνουσα!!Αλλα ακτινοβολω εγω ,θα ακτινοβολεις και εσυ και με τοση λαμψη θα βαρεσουν ολοι οι συναγερμοι και θα μας διωξουν ολους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...