Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Και να θυμάσαι κάτι: ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Ο,ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ Η' ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Σωστο!!!

να ρωτησω κατι??εδωσαν σε ολεσ σας ασβεστιο και τ3 μεχρι να βγει η βιοψια??εμενα τιποτα απο τα δυο.βγηκε καθαρη η ταχεια βιοψια και επισησ καθαρη η κανονικη η οποιο βγηκε μια βδομαδα αργοτερα.εκεινη τη βδομαδα δεν πηρα τιποτα.και κατι ακομα!!!!ακουσατε και σεισ οτι καταργειται το eythurox? δε μπορω να βρω πουθενα.τωρα περιμενω τηλ απο το γιατρο να δουμε τι θα παρω

Ασβεστιο δινουν μονο σε ατομα που το χρειαζονται. Αυτο εξαρταται απο το αν αφαιρεθηκαν παραθυροειδεις αδενες ή αν επεσαν σε προσωρινη αδρανεια. Υπαρχει περιπτωση το χειρουργημενο ατομο να παρει προληπτικα για μερικες μερες λιγο ασβεστιο αλλα υπαρχειπεριπωση και να παιρνει εφ ορου ζωης (οπως και τη θυροξινη).

Το Τ3 δινεται σε περιπτωση που στην ταχεια βιοψια διαγνωσθει καρκινακι και για οσο διαστημα χρειαστει μεχρι τη ληψη ιωδιου που ακολουθει την αφαιρεση οταν διαγνωσθει CA ωστε να μην παει χαμενος χρονος.

Αν δεν υπαρχειδιαγνωση κακοηθειας χορηγειται απ ευθειας Τ4 (θυροξινη) και ασβεστιο οπου ειναι απαραιτητο.

Για το Euthyrox ξρω οτι συχνα πυκνα εχει ελλειψη οπως κατα καιρους διαφορα φαρμακα. Για καταργηση δεν εχω ακουσει. Εχω ακουσει ομως οτι τα χαπια θυροξινης ειναι σχεδον ολα το ιδιο αναλογα τα mg και η μονη διαφορα ειναι η εταιρεια παρασκευης τους.

Και μια άλλη απορία. Γιατί ξεφεύγουν τόσο πολύ οι τιμές της TSH? Εμένα τώρα (με χάπι εννοείται) κυμαίνονται από 0,5 έως 2 χοντρικά. Δηλ. μετά το χειρουργείο θα γίνει χαμός? Μπορεί να φτάσει όσο να'ναι μέχρι να βρεθεί η σωστή δόση?

Επίσης όλοι βγάλατε ολόκληρο τον αδένα? Δεν παίζει αφαίρεση μόνο του όζου?

Καποτε αφαιρουσαν μερος του αδενα. Τωρα δεν ρισκαρουν επαναληψη χειρουργειου και τον αφαιρουν ολο...... τουλαχιστο ετσι το λενε γιατι υπαρχει περιπτωση να παραμεινει μια μικρη "φλουδα" εκει που ακουμπαει στην καροτιδα μας (λεπτη εγχειριση!!!!). Οι τιμες της TSH σε ατομα που εχουν τον αδενα και ειναι δυσλειτουργικος πρεπει να κυμαινεται κοντα στο 1,5-2 ενω στα ατομα που τον εστειλαν στον αγυριστο, πρεπει να ειναι κοντα στο 0,01 - 0,5 το πολυ. Μεγαλη σημασια εχει αν απο την αρχη λαβει ο χειρουργημενος τη σωστη δοση για τον οργανισμο του. Η μικροτερη δοση δημιουργει συμπτωματα υποθυροειδισμου και αυτο δεν ειναι καλο. Συνηθως οι γιατροι δεν προτεινουν αμεσως μεγαλη δοση γιατι ειναι επικινδυνη κυριως για την καρδια (προκαλει συμπτωματα υπερθυροειδισμου)

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους, με υγεία...

Να ρωτήσω κάτι για τα διαδικαστικά? Έτσι απλά δηλαδή θα πάω να βρω τον διευθυντή στο νοσοκομείο που θα επιλέξω και θα του δείξω τις εξετάσεις και θα κανονίσουμε το χειρουργείο? Δεν χρειάζεται να κλείσω κανονικό ραντεβού στο 1535? Επίσης δεν χρειάζεται κάποιο χαρτί από ενδοκρινολόγο? Πώς θα δεχθεί ο χειρουργός να κάνει το χειρουργείο?

Σας ζάλισα ε? Ελπίζω να είναι σαφή αυτά που ρωτάω! Ευχαριστώ!

Μακαρι ολη η ταλαιπωρια σου να ειναι μονο στα ....."διαδικαστικα". Καπως ετσι ειναι.......χαλαρωσε και ......Καλη επιτυχια και περαστικα.

ΥΓ. Ο αυχενας ποναει γιατι κατα την ωρα του χειρουργειου, τοποθετουν κατω απο το λαιμο μας ενα μαξιλαρι ωστε το κεφαλι μας να βρισκεται σαν κρεμασμενο προς τα πισω. Ο πονος υποχωρει μετα απο 4-5 μερες. Μια αισθηση τραβηγματων στα ραμματα την εχουμε για περιπου 10-15 μερες. Κατα τα αλλα ειμαστε περδικια!!!! (εγω πηγα και στη δουλεια τη 7η μερα και απο την πρωτη στιγμη μετα το χειρουργειου ημουν λαλιστατη)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα ο γιατροσ αμεσωσ μετα το χειρουργειο μου εβαλε θερμοφορα στον αυχενα για 2 ωρεσ και δεν ειχα προβλημα παρ ολο που εχω ευθειασμο.οποτε παρε μια θερμοφοριτσα μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

siapnrk πριν το χειροθργειο ποση δοση χαπιου επαιρνεσ??σε ρωταω γιατι προσπαθω να καταλαβω ποιοσ φταει στην δικη μου περιπτωση.αν δηλαδη ηταν λογικο το οτι ο γιατροσ μου εδωσε την ιδια δοση πριν και μετα το χειρουργειο

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. marian επαιρνα Τ4 100 πρίν το χειρουργίο και μετά. Τώρα μετά τις πρώτες εξετάσεις που είδε ανεβασμένη την tsh μου το άλλαξε σε 137.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας που την εντόπισα μετά από αναζήτηση για το θέμα που με απασχολεί τελευταία, το θυρεοειδή. Από ό,τι έχω δει υπάρχουν μέλη με πείρα πάνω σε αυτό το θέμα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Έκανα αφαίρεση του θυρεοειδούς 4/1/13,η βιοψία έδειξε θηλώδες καρκίνωμα. Αρχές Φλεβάρη θα κάνω θεραπεία με ιώδιο στο ΙΑΤΡΟΠΟΛΙΣ. Διάβασα κάποιες οδηγίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο αλλά θα ήθελα από έσας που το έχετε κάνει, κάποιες πιο σαφείς οδηγίες. Για παράδειγμα ρούχα, εσώρουχα κτλ παρότι μπορώ να τα πλύνω καλύτερο είναι να τα πετάξω? Στο δωμάτιο μου είπε ο γιατρός ότι θα μπορώ να έχω κινητό, βιβλίο ή Η/Υ, αλλά μετά τι θα κάνω; Θα πρέπει να τα πετάξω κ αυτά (τραβηγμενο?)? Μετά την έξοδο από την κλινική που θα γίνει Τετάρτη να μείνω σε ξενοδοχείο μέχρι να γίνει το Σαββάτο το σπινθηρογράφημα για να μην είμαι σε επαφή με το σύζυγο και τα πεθερικά μου? Στη δουλεία μου πότε μπορώ να επιστρέψω? Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας που την εντόπισα μετά από αναζήτηση για το θέμα που με απασχολεί τελευταία, το θυρεοειδή. Από ό,τι έχω δει υπάρχουν μέλη με πείρα πάνω σε αυτό το θέμα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Έκανα αφαίρεση του θυρεοειδούς 4/1/13,η βιοψία έδειξε θηλώδες καρκίνωμα. Αρχές Φλεβάρη θα κάνω θεραπεία με ιώδιο στο ΙΑΤΡΟΠΟΛΙΣ. Διάβασα κάποιες οδηγίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο αλλά θα ήθελα από έσας που το έχετε κάνει, κάποιες πιο σαφείς οδηγίες. Για παράδειγμα ρούχα, εσώρουχα κτλ παρότι μπορώ να τα πλύνω καλύτερο είναι να τα πετάξω? Στο δωμάτιο μου είπε ο γιατρός ότι θα μπορώ να έχω κινητό, βιβλίο ή Η/Υ, αλλά μετά τι θα κάνω; Θα πρέπει να τα πετάξω κ αυτά (τραβηγμενο?)? Μετά την έξοδο από την κλινική που θα γίνει Τετάρτη να μείνω σε ξενοδοχείο μέχρι να γίνει το Σαββάτο το σπινθηρογράφημα για να μην είμαι σε επαφή με το σύζυγο και τα πεθερικά μου? Στη δουλεία μου πότε μπορώ να επιστρέψω? Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Περαστικά σου και κουράγιο, είναι μια δύσκολη περίοδος που θα περάσει όμως. Δες σε αυτό το ποστ μου http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1593041#post1593041 στο οποίο έχω γράψει πολλές λεπτομέρειες για αυτά που ρωτάς. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και περαστικά σου (και μας!).;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας που την εντόπισα μετά από αναζήτηση για το θέμα που με απασχολεί τελευταία, το θυρεοειδή. Από ό,τι έχω δει υπάρχουν μέλη με πείρα πάνω σε αυτό το θέμα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Έκανα αφαίρεση του θυρεοειδούς 4/1/13,η βιοψία έδειξε θηλώδες καρκίνωμα. Αρχές Φλεβάρη θα κάνω θεραπεία με ιώδιο στο ΙΑΤΡΟΠΟΛΙΣ. Διάβασα κάποιες οδηγίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο αλλά θα ήθελα από έσας που το έχετε κάνει, κάποιες πιο σαφείς οδηγίες. Για παράδειγμα ρούχα, εσώρουχα κτλ παρότι μπορώ να τα πλύνω καλύτερο είναι να τα πετάξω? Στο δωμάτιο μου είπε ο γιατρός ότι θα μπορώ να έχω κινητό, βιβλίο ή Η/Υ, αλλά μετά τι θα κάνω; Θα πρέπει να τα πετάξω κ αυτά (τραβηγμενο?)? Μετά την έξοδο από την κλινική που θα γίνει Τετάρτη να μείνω σε ξενοδοχείο μέχρι να γίνει το Σαββάτο το σπινθηρογράφημα για να μην είμαι σε επαφή με το σύζυγο και τα πεθερικά μου? Στη δουλεία μου πότε μπορώ να επιστρέψω? Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

welcome to the club chocolate :cool:

Η γενική οδηγία για το ρουχισμό είναι να μείνει πχ στο μπαλκόνι λίγους μήνες και μετά να πλυθεί και να χρησιμοποιηθεί κανονικά.. Εγώ προσωπικά έχω πάρει 2 φορές ιωδιάκι και τις 2 φόρεσα ότι ρημαγμένο είχα και τα πέταξα γιατί τα σιχαινόμουν (ειδικά τα εσώρουχα!!!)

Ότι θα έχεις μαζί σου από ηλεκτρονική συσκευή, θα στο τυλίξουν με ζελατίνα φαγητού για να μην έρχεται σε επαφή με τον ιδρώτα σου, που αποβάλλει μεγάλες ποσότητες ιωδίου.. και φυσικά δε θα το πετάξεις!! Τώρα για τα βιβλία δεν ξέρω, εγώ τα άφησα εκεί για τους επόμενους!

Όταν με το καλό βγεις από το κλουβάκι :P θα σου δώσουν οδηγίες για τις αποστάσεις που πρέπει να τηρείς καθώς και τους κανόνες ασφαλείας αν θα μένεις στο ίδιο σπίτι με άλλους. Πάντως το μεγαλύτερο μέρος φεύγει τις 3 πρώτες μέρες, οπότε αν δεν έχεις στο σπίτι παιδιά δεν υπάρχει σοβαρό θέμα... Τα ρούχα, σεντόνια, πετσέτες και οτιδήποτε χρησιμοποιείς θα πρέπει να πλένονται ξεχωριστά, οπότε το ξενοδοχείο μάλλον δεν είναι πολύ καλή ιδέα! Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να μείνεις έστω λίγες μέρες μόνη στο σπίτι σου, θα κάνεις κατάληψη σε ένα δωμάτιο και θα προσέχετε ιδιαίτερα το μπάνιο!

Συνήθως 2-3 εβδομάδες μετά από τη λήψη είσαι εντελώς ακίνδυνη και ανάλογα και με τη φύση της δουλειάς επιστρέφεις κανονικά.

Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως, είμαι σίγουρη ότι οι απορίες είναι ατέλειωτες! Όλοι μας είχαμε πριν πάρουμε το βάπτισμα ;)

Ότι χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου!

Καλή δύναμη :-)

Link to comment
Share on other sites

Chokolate86,σου ευχομαι περαστικα !!Καταρχας μην αγχωνεσαι,ειναι μια διαδικασια που θα περασει σχετικα γρηγορα.Συμφωνω απολυτα με τις οδηγιες που σου δωσαν οι υπολοιποι.Και μενα στο Θεαγενειο τα ιδια μου ειπαν.Προσοχη στην αποσταση που θα κρατας απο τους αλλους κ ειδικα τα παιδια κ τις εγκυες!!Τα ρουχα σου θα τα αφησεις εξω για 1 μηνα κ γενικα ο,τι χρησιμοποιεις,απο ρουχα,σεντονια,πετσετες ,πιατα,πηρουνιακτλ,θα τα πλενεις ξεχωριστα.Και εγω ο,τι φορουσα στο θαλαμο τα πεταξα λογω ραδιενεργειας,ακομα κ τις παντοφλες!!Το κινητο κ το κομπιουτερ της τηλεορασης μου τα τυλιξαν με σελοφαν.Σε καθε νοσοκομειο ομως δινονται διαφορετικες οδηγιες.Καλη επιτυχια στη θεραπεια σου και για ο,τι χρειαστεις,εδω ειμαστε!!:)

Link to comment
Share on other sites

CHOCOLATE86

Τα πραγματα ειναι απλα.

Ρουχα,σεντονια πετσετες πλενονται μια εβδομαδα μετα την εξοδο σου απο την κλινικη. Παντοφλες οδοντοβουρτσες και αλλα αναλώσιμα μπορεις να τα πεταξεις.

Επαφη με τους ενηλικους 7 ημερες απο την εξοδο σου,παιδια 15 μερες και μωρα και εγκυους 21 μερες,

Ατομα πανω απο 60 καμια προφυλαξη. Τουαλεττα 2 φορες το καζανακι,ντουζιερα τιποτα.

Κινητο ,υπολογιστης αφου αφαιρεθεί το wrap μπορουν να χρησιμοποιηθουν αφοβα.

Μπορεις να μεινεις σπιτι σου τηρώντας τις πρεπουσες αποστασεις.2-3 μετρα αποσταση απο ολους.Δεν εει σημασια αν περασεις διπλα απο καποιον αλλα να μη κατσεις να του πεις την ιστορια της ζωης σου.

Μην κανεις τη ζωη σου δυσκολη. Εχουν αναλαβει αλλοι να μας την κανουν.

Αυτα νομιζω.

Αλλες ερωτησεις στη διαθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ειμαι 18 χρονων και στα 16 μου αποφασισα να χασω βαρος.Εχασα 26 κιλα και στα 17 η ενδοκρινολογος που πηγαινα μου εγραψα χαπια τα euthyrox 75γραμμ.Απο τοτε αχισα να βαζω βαρος και να εμφανιζω τριχες στο λαιμο και στο προσωπο μου.Αρχικα πιστευα οτι ισως να τρωω περισσοτερο απο οσο επρεπε.Ομως υπηρχαν μερες που δεν ερτωγα λοφω μαθηματων αλλα τα κιλα αυξανονταν ραγδαια.Αποφασισα να παω κ σε εναν δευτερο ενδοκρινολογο και εχω κλεισει ραντεβου για την επομενη τεταρτη.Εχετε εμφανισει αναλογα συμπτωματα;Κανω κατι εγω λαθος; και οσο αφορα τη τριχοφυια;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας.

Ειμαι 18 χρονων και στα 16 μου αποφασισα να χασω βαρος.Εχασα 26 κιλα και στα 17 η ενδοκρινολογος που πηγαινα μου εγραψα χαπια τα euthyrox 75γραμμ.Απο τοτε αχισα να βαζω βαρος και να εμφανιζω τριχες στο λαιμο και στο προσωπο μου.Αρχικα πιστευα οτι ισως να τρωω περισσοτερο απο οσο επρεπε.Ομως υπηρχαν μερες που δεν ερτωγα λοφω μαθηματων αλλα τα κιλα αυξανονταν ραγδαια.Αποφασισα να παω κ σε εναν δευτερο ενδοκρινολογο και εχω κλεισει ραντεβου για την επομενη τεταρτη.Εχετε εμφανισει αναλογα συμπτωματα;Κανω κατι εγω λαθος; και οσο αφορα τη τριχοφυια;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Κούκλα μου είσαι πολύ μικρή και φυσικά δεν έχεις κάνει ΕΣΥ κάτι λάθος, ίσως και κανείς όμως. Η ενδοκρινολόγος σου που σου έδωσε το χάπι σου είχε δώσει να κάνεις κάποιες εξετάσεις? έχεις μήπως τα αποτελέσματα? Το χάπι που σου έδωσε να παίρνεις, δηλώνει υποθυρεοειδισμό. Αυτός φαίνεται από τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Επομένως, για να σου πει κάποιος αν καλώς παίρνεις ή όχι χάπι, και γιατρός να είναι, θα πρέπει να έχει τα αποτελέσματα των Τ3, Τ4, ΤHS και νομίζω και των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων (ας με διορθώσουν οι πιο έμπειρες), όπως επίσης και το αν υπάρχει ή όχι κάποιος όζος στον θυρεοειδή (αυτό φαίνεται με υπέρηχο).

Επομένως, καλώς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη, αλλά - αφού φαίνεται ότι θέλεις να το ψάξεις- να το καταλάβεις το θέμα σε όλο του το βάθος. Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου είσαι πολύ μικρή και φυσικά δεν έχεις κάνει ΕΣΥ κάτι λάθος, ίσως και κανείς όμως. Η ενδοκρινολόγος σου που σου έδωσε το χάπι σου είχε δώσει να κάνεις κάποιες εξετάσεις? έχεις μήπως τα αποτελέσματα? Το χάπι που σου έδωσε να παίρνεις, δηλώνει υποθυρεοειδισμό. Αυτός φαίνεται από τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Επομένως, για να σου πει κάποιος αν καλώς παίρνεις ή όχι χάπι, και γιατρός να είναι, θα πρέπει να έχει τα αποτελέσματα των Τ3, Τ4, ΤHS και νομίζω και των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων (ας με διορθώσουν οι πιο έμπειρες), όπως επίσης και το αν υπάρχει ή όχι κάποιος όζος στον θυρεοειδή (αυτό φαίνεται με υπέρηχο).

Επομένως, καλώς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη, αλλά - αφού φαίνεται ότι θέλεις να το ψάξεις- να το καταλάβεις το θέμα σε όλο του το βάθος. Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!

Εχω κανει εξετασεις και υπερηχο.Ο θυροειδεις μου ειχε ''ξυπνησει'' οπως μου ανεφερε και ηταν σκεφτηκη κ αναρωτιταν πως εχασα τοσα πολλα κιλα ενω ειχα θυροειδη.Απλα εγω σκεφτομαι μηπως δεν επρεπε να παρω αυτο το χαπι.Γιατι εχω εμφανισει αρκετη τριχοφυια και εχω παρει πολλα κιλα απο οταν το ξεκινησα.!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα!!!εχω την εντυπωση οτι αρχισα να ειμαι λιγο υπερθυρεοειδικη.τελευταια tsh πριν 2 μηνεσ 0.09.εχω την εντυπωση οτι επεσε και αλλο.εχω ενα τρεμουλο στα ακρα,ιδρωνουν οι παλαμεσ μου,κουραζομαι και γενικα εχω μια ανησυχια.εκανα το πρωι εξετασεισ και περιμενω το απογευμα τα αποτελεσματα.η tsh μπορει να παει κατω απο το μηδεν???χαζη ερωτηση το ξερω αλλα οταν εισαι κατω απο μηδεν το δειχνει η σταματει στο 0.00???

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου είσαι πολύ μικρή και φυσικά δεν έχεις κάνει ΕΣΥ κάτι λάθος, ίσως και κανείς όμως. Η ενδοκρινολόγος σου που σου έδωσε το χάπι σου είχε δώσει να κάνεις κάποιες εξετάσεις? έχεις μήπως τα αποτελέσματα? Το χάπι που σου έδωσε να παίρνεις, δηλώνει υποθυρεοειδισμό. Αυτός φαίνεται από τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Επομένως, για να σου πει κάποιος αν καλώς παίρνεις ή όχι χάπι, και γιατρός να είναι, θα πρέπει να έχει τα αποτελέσματα των Τ3, Τ4, ΤHS και νομίζω και των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων (ας με διορθώσουν οι πιο έμπειρες), όπως επίσης και το αν υπάρχει ή όχι κάποιος όζος στον θυρεοειδή (αυτό φαίνεται με υπέρηχο).

Επομένως, καλώς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη, αλλά - αφού φαίνεται ότι θέλεις να το ψάξεις- να το καταλάβεις το θέμα σε όλο του το βάθος. Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!

katrin δεσ τα μηνυματα σου!!!!!συγνωμη και παλιιιιιιι.τωρα ειδα το μημυμα.sorryyyy

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!εχω την εντυπωση οτι αρχισα να ειμαι λιγο υπερθυρεοειδικη.τελευταια tsh πριν 2 μηνεσ 0.09.εχω την εντυπωση οτι επεσε και αλλο.εχω ενα τρεμουλο στα ακρα,ιδρωνουν οι παλαμεσ μου,κουραζομαι και γενικα εχω μια ανησυχια.εκανα το πρωι εξετασεισ και περιμενω το απογευμα τα αποτελεσματα.η tsh μπορει να παει κατω απο το μηδεν???χαζη ερωτηση το ξερω αλλα οταν εισαι κατω απο μηδεν το δειχνει η σταματει στο 0.00???

Ναι μπορεί να πάει κάτω από το 0 και τ΄΄οτε έχουμε υπερ-θυρεοειδισμό. Συγκεκριμένα κι εγώ τους τελευταίους μήνες που έπαιρνα Τ4 των 150, είχα TSH 0,01 και 0,07, κάτι το οποίο ανησύχησε την ενδοκρινολόγο και μου έδωσε να κάνω εξετάσεις μήπως χρειαστεί να αλλάξω τη δόση. Πράγματι το TSH ήταν κάτω του μηδενός (<0,01 για την ακρίβεια) και τώρα παίρνω την επόμενη μικρότερη δόση. Δεν είναι πάντως κάτι κακό, τις εξετάσεις τις κάνουμε για να ρυθμίσουμε τη δόση. Ο χειρουργός μου είχε πει οτι το ιδανικό TSH μετά από ολική αφαίρεση θυρεοειδούς, στην περίπτωσή μου δηλαδή, είναι 0,40.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...