Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Τι εννοείς "'οχι υπερβολικό"? Ποια ποσότητα είναι υπερβολική και σε τι ενοχλεί?

Επίσης, οι καραμέλες και οι τσίχλες σε τι βοηθάνε?

Προσωπικά μου είχαν πει οτι το νερό της κλινικής είναι ειδικό διουρητικό ώστε να πηγαίνω πιο συχνά στην τουαλέτα. Το κακό είναι οτι μετά από μια μέρα που έπινα πολύ νερό (3 καράφες νομίζω είχα πιει) μου έφερε ενοχλήσεις στο στομάχι. Για αυτό το λόγο σου λένε να έχεις καραμέλες ή τσίχλες για να βοηθάς το στομάχι, να μην ανακατεύεσαι, ή σε περίπτωση που κάνεις εμετό να σε βοηθήσουν. Όταν τη δεύτερη μέρα τους είπα οτι με ενοχλεί το στομάχι μου, μου έδωσαν zantac (και μάλιστα 2 φορές), η πυρηνική φυσικός μου είπε ό,τι φάρμακο θέλω να ζητήσω, να μην ντρέπομαι. Μου είπαν επίσης να μην πιω άλλο νερό με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι κανενα διουρητικό δεν υπαρχει.Κανονικο εμφιαλωμένο νερο εινα ,ιη φυσικο νερο βρυσης.

2-2 μπουκαλακια μικρα την πρωτη μερα και 5-6 την δευτερη ειναι αρκετα.

Οι τσιχλες-καραμελες ειναι για να βοηθήσει την απέκκριση του ιωδιου απο τους σιελογονους για να μην ακτινοβολουνται.

Οι ενοχλησεις στο στομαχι αποδιδονται αφ ενος στον υποθυρεοειδισμο αφ ετερου στο ιωδιο.Και φυσικα σου δινουν οτι πρεπει για να μειωθει αυτη η αισθηση.

Και φυσικα αν πιεις 6 μπουκαλια νερο σε μια μερα για εναν ανθρωπο που συνηθως πινει 3 και καθισμενος σε ενα κρεββατι ειναι και δυσκολο και υπερβολικο.Καλυτερα να συνεχισεις 2-3 μερες ακομα το νερακι τις καραμελλες και τα ντους,αφ οτου εχεις βγει απο την κλινικη, παρα να τα κανεις ολα την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από το ιώδιο.

Όλα πήγαν καλά (αναμένω τα αποτ. του σπινθηρογραφήματος βέβαια...)και η εμπειρία τελικά δεν ήταν τόσο χάλια. Παρενέργειες δεν είχα καθόλου, ήπια πάααρα πολύ νερό (απλό νερό) και έφυγε γρήγορα μεγάλη ποσότητα από τον οργανισμό μου. Στο θάλαμο είχα παρέα, παράθυρο και ίντερνετ :D

Από εδώ και πέρα βλέπουμε... πότε θα ρυθμιστεί το χάπι, πότε θα κάνω επαναλ. εξετάσεις, πότε θα πούμε "καρκίνος τέλος" κλπ.

Αυτό που με προβληματίζει άμεσα πλέον είναι η αντισύλληψη, εσείς τι κάνατε με το θέμα?

Σκεφτόμουν να πάρω χάπια (έχω ξαναπάρει για χρόνια, ήμουν απολύτως τυπική και ποτέ δεν είχα πρόβλημα) αλλά μήπως "παραφορτώνεται" ο οργανισμός με ορμόνες?

Φυσικά θα ρωτήσω γυναικολόγο αλλά ήθελα και την εμπειρία σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα! Μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με το ιώδιο που υπάρχει στο αλάτι που βάζουμε στο φαγητό.

Κάπου είχα διαβάσει νομίζω πως το ιώδιο που προσθέτουν στο μαγειρικό αλάτι "προστατεύει" από τον δυσλειτουργία του θυρεοειδή λόγω έλλειψης ιωδίου (αν το θυμάμαι καλά).

Επίσης όμως διάβασα ότι αν έχεις hashimoto π.χ., δεν ξέρω μήπως και γενικότερα υποθυρεοειδισμό (?) τότε πρέπει να μην χρησιμοποιείς Μπεταντίν γιατί έχει ιώδιο και θα βλάψει περισσότερο τον αδένα.

Οπότε, αν έχει κανείς hashimoto, τι γίνεται με το μαγειρικό αλάτι που περιέχει ιώδιο? Μήπως πρέπει να το αποφεύγουμε γιατί επίσης βλάπτει?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με το ιώδιο που υπάρχει στο αλάτι που βάζουμε στο φαγητό.

Κάπου είχα διαβάσει νομίζω πως το ιώδιο που προσθέτουν στο μαγειρικό αλάτι "προστατεύει" από τον δυσλειτουργία του θυρεοειδή λόγω έλλειψης ιωδίου (αν το θυμάμαι καλά).

Επίσης όμως διάβασα ότι αν έχεις hashimoto π.χ., δεν ξέρω μήπως και γενικότερα υποθυρεοειδισμό (?) τότε πρέπει να μην χρησιμοποιείς Μπεταντίν γιατί έχει ιώδιο και θα βλάψει περισσότερο τον αδένα.

Οπότε, αν έχει κανείς hashimoto, τι γίνεται με το μαγειρικό αλάτι που περιέχει ιώδιο? Μήπως πρέπει να το αποφεύγουμε γιατί επίσης βλάπτει?

Καλημερα. Εγω εχω χασιμοτο κ ο γιατρος μου δεν μου ειπε τπτ για το αλατι. Δεν αλλαξα τπτ στη διατροφη μου κ πουθενα αλλου.Μονο Τ4 παιρνω και αυτο γιατι ημουν σε περιοδο προσπαθειας να μεινω εγκυος αλλιως δεν θα επαιρνα γιατι δεν ειχε απορρυθμιστει και μολις εμεινα εγκυος μου ανεβασε τη δοση.οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Εγω εχω χασιμοτο κ ο γιατρος μου δεν μου ειπε τπτ για το αλατι. Δεν αλλαξα τπτ στη διατροφη μου κ πουθενα αλλου.Μονο Τ4 παιρνω και αυτο γιατι ημουν σε περιοδο προσπαθειας να μεινω εγκυος αλλιως δεν θα επαιρνα γιατι δεν ειχε απορρυθμιστει και μολις εμεινα εγκυος μου ανεβασε τη δοση.οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλες.

Κι εμένα δεν μου είπε τίποτα, αλλά δεν μου είχε πει ούτε για το Betadine! Εσένα σου σου είπε πως δεν κάνει να το βάζεις? Δες και στις οδηγίες, το γράφει ότι δεν κάνει...

Υπάρχει καμία που να ξέρει κάτι για το ιωδιούχο αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου είπε τίποτα, αλλά δεν μου είχε πει ούτε για το Betadine! Εσένα σου σου είπε πως δεν κάνει να το βάζεις? Δες και στις οδηγίες, το γράφει ότι δεν κάνει...

Υπάρχει καμία που να ξέρει κάτι για το ιωδιούχο αλάτι?

Οκ λεει να το αποφευγεις αλλα ποσο μπεταντιν μπορει να χρησιμοποιεις κ θα σε βλαψει??Για το αλατι ρωτα το γιατρο σου αν κ παλι αν ριχνεις κανονικη ποσοτητα στο φαγητο δεν νομιζω να εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!:-PΕίμαι καινούργια στην παρέα.Μεχρι τώρα δεν είχα ψάξει για φόρουμ με το θέμα αυτο,αλλά να που ήρθε η ώρα.Εγω έκανα ολική θυρεοειδεκτομη το 2008 και φυσικά ήταν καρκινωματάκι!Μετα απο λίγους μήνες έκανα και το ιώδιο και φυσικά τα γνωστά σπινθηρογραφηματα και τις εξετάσεις μου κάθε 6 μήνες.Το κακό με εμένα ειναι ότι 1 χρόνο τώρα δεν το έχω ελέγξει και μάλλον κάτι δεν παει καλά.(η απάντηση στο γιατι δεν το έλεγξα ειναι ότι είμαι και εγώ και ο άντρας μου άνεργοι και χωρίς ασφάλεια) και επιπλέον έχουμε και 3 παιδιά.Λοιπον στο θέμα μου πάλι.κατι δεν παει καλα γιατι η γεύση μου εχει αλλοιωθεί και επιπλέον έχω και καθυστέρηση.τεστ εγκυμοσύνης έκανα (φαρμακείου) και έδειξε αρνητικό.μπορει να ειναι λάθος?μπορει πάλι ο θυροειδης να μου δημιουργήσει τέτοια θέματα?(γιατι μέχρι τώρα δεν είχα).τι μπορω να κάνω?οικονομικες λύσεις γιατι είμαι σε αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!:-PΕίμαι καινούργια στην παρέα.Μεχρι τώρα δεν είχα ψάξει για φόρουμ με το θέμα αυτο,αλλά να που ήρθε η ώρα.Εγω έκανα ολική θυρεοειδεκτομη το 2008 και φυσικά ήταν καρκινωματάκι!Μετα απο λίγους μήνες έκανα και το ιώδιο και φυσικά τα γνωστά σπινθηρογραφηματα και τις εξετάσεις μου κάθε 6 μήνες.Το κακό με εμένα ειναι ότι 1 χρόνο τώρα δεν το έχω ελέγξει και μάλλον κάτι δεν παει καλά.(η απάντηση στο γιατι δεν το έλεγξα ειναι ότι είμαι και εγώ και ο άντρας μου άνεργοι και χωρίς ασφάλεια) και επιπλέον έχουμε και 3 παιδιά.Λοιπον στο θέμα μου πάλι.κατι δεν παει καλα γιατι η γεύση μου εχει αλλοιωθεί και επιπλέον έχω και καθυστέρηση.τεστ εγκυμοσύνης έκανα (φαρμακείου) και έδειξε αρνητικό.μπορει να ειναι λάθος?μπορει πάλι ο θυροειδης να μου δημιουργήσει τέτοια θέματα?(γιατι μέχρι τώρα δεν είχα).τι μπορω να κάνω?οικονομικες λύσεις γιατι είμαι σε αδιέξοδο.

Απο Προνοια δεν παιζει τιποτα για περιθαλψη????Μηπως ως μακροχρονια ανεργη και καρκινοπαθης, εχεις καποια δικαιωματα απο την προηγουμενη ασφαλεια σου???? Ψαξ'το!!

Δεν ξερω να σου πω για "γευση" αλλα για μεταβολη στο κυκλο ειχα κι εγω ωσπου μπηκα νωριτερα σε κλημακτηριο. (εγω εκανα μονο αφαιρεση χωρις να εχω καρκινο αρα δεν εχω παρει ιωδιο).

Τουλαχιστο βρες τροπο να κανεις τις βασικες εξετασεις (ορμονες, αντισωματα), να ξερεις οτι δεν εχει υποτροπιασει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

προς απάντηση της ανασφάλιστης κοπέλας αν έχει οικογενειακό εισόδημα ως 8000 ευρώ το έτος δικαιούται η ίδια καθώς και ο σύζυγος και τα τέκνα τους βιβλιάριο υγείας άπορου για όσο παραμένουν άνεργοι από τη πρόνοια. το γνωρίζω γιατί δούλευα στο ίκα ως διοικητικός υπάλληλος. ας το ψάξει λίγο στη πρόνοια της περιοχής της. αν γκουγκλάρει θα μάθει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοση του.

προσωπικά έχω υποθυρεοειδισμό εδώ και τρία χρόνια. έκτοτε μου κόπηκε τελείως η περίοδος και η γιατρός μου δίνει θηλυκή ορμόνη για να έχω τρεις περιόδους το χρόνο. αποτέλεσμα αυτού πήρα 27 κιλά και είμαι 33 ετών χωρίς ακόμη να έχω αποκτήσει παιδί με τον σύζηγο. επιπλέον έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών από τα 14 και νόσο του κρον από τη μετετεφηβική ηλικία κάτι που επιβαρύνει το πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου και μου προκαλεί χρόνια κόπωση καθώς και αύξηση βάρους το οποίο παγιώνεται και δύσκολα χάνεται με δίαιτα η διατροφή.

αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα με υποθυρεοειδισμό θα ήθελα να μάθω τη γνώμη της. η γιατρός μου δίνει ντιθιρόν τ3 τ4 και μου συνέστησε να χάσω βάρος. πώς?:|

Link to comment
Share on other sites

προς απάντηση της ανασφάλιστης κοπέλας αν έχει οικογενειακό εισόδημα ως 8000 ευρώ το έτος δικαιούται η ίδια καθώς και ο σύζυγος και τα τέκνα τους βιβλιάριο υγείας άπορου για όσο παραμένουν άνεργοι από τη πρόνοια. το γνωρίζω γιατί δούλευα στο ίκα ως διοικητικός υπάλληλος. ας το ψάξει λίγο στη πρόνοια της περιοχής της. αν γκουγκλάρει θα μάθει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοση του.

προσωπικά έχω υποθυρεοειδισμό εδώ και τρία χρόνια. έκτοτε μου κόπηκε τελείως η περίοδος και η γιατρός μου δίνει θηλυκή ορμόνη για να έχω τρεις περιόδους το χρόνο. αποτέλεσμα αυτού πήρα 27 κιλά και είμαι 33 ετών χωρίς ακόμη να έχω αποκτήσει παιδί με τον σύζηγο. επιπλέον έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών από τα 14 και νόσο του κρον από τη μετετεφηβική ηλικία κάτι που επιβαρύνει το πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου και μου προκαλεί χρόνια κόπωση καθώς και αύξηση βάρους το οποίο παγιώνεται και δύσκολα χάνεται με δίαιτα η διατροφή.

αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα με υποθυρεοειδισμό θα ήθελα να μάθω τη γνώμη της. η γιατρός μου δίνει ντιθιρόν τ3 τ4 και μου συνέστησε να χάσω βάρος. πώς?:|

Αν και δεν γνωρίζω πολλά πέρα από τα προσωπικά μου στοιχεία για το θέμα, μου κάνει εντύπωση πώς είσαι σε θεραπεία και δεν έχεις περίοδο! Μήπως δεν παίρνεις τη σωστή δόση? Μήπως να πήγαινες και σε ένα άλλο γιατρό?

Ας σου απαντήσουν και οι άλλες κοπέλες, ίσως γνωρίζουν περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

ΞΒΞΒ±ΞΒ»ΞΒ·ΞΒΞΒΞΞΞΒΞΒ±. ΞΒ¨ΞΒ±ΞΒΞΒ½ΞΒ ΞΒΞΞΞΞΞΒΞΞΞΒΞΒΞΒ³ΞΞ ΞΞΞΒ½ΞΞΞΞΞΞΞΒΞΞΞΒ½ΞΒΞΒ½ ΞΒ±ΞΞΞΞΞΒ½ΞΒΞΒ½ ΞΒ³ΞΞΞΒ± ΞΒ±ΞΒΞΒ±ΞΞΞΒΞΞΞΒΞΒ· ΞΒ±ΞΞΞΞΞΒ½ΞΒΞΞΞΒ±ΞΒΞΞΞΒ ΞΒΞΒ±ΞΒΞΒ±ΞΞΞΒΞΒΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΒΞΒ. ΞΒΞΞΞΒΞΞΞΞ ΞΞΞΒ±ΞΞΞΞΞΒ±? ΞΒ ΞΒΞΒΞΒ³ΞΒΞΒ±ΞΒΞΞΞΒ ΞΒΞΒΞΞ ΞΒ³ΞΞΞΒ½ΞΒ½ΞΒ·ΞΞΞΒ±ΞΒΞΒ± ΞΒΞΞ ΞΒ»ΞΞΞΞΞΞ;


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους/ες να ξεμπερδέψουν γρήγορα με τις περιπέτειες υγείας και να συνεχίσουν τη ζωή τους!

Η δική μου περιπέτεια με τον θυρεοειδή αδένα ξεκίνησε σχετικά πρόσφατα.

Το 2010 μετά από κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά στην περιοχή του λαιμού με παρέπεμψε ο ΩΡΛ σε ενδοκρινολόγο. Μου έγραψε υπέρηχο, ο οποίος έδειξε υπόηχο όζο Δ λοβού διαμέτρου 8 χιλιοστών. Μου είπαν να το ελέγξω ξανά σε έναν χρόνο.

Το 2011 ο υπέρηχος έδειξε τον ίδιο όζο μεγαλύτερο (16, 1 χιλιοστά) και διάγνωση οζώδη βρογχοκήλη. Μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα και να τον επαναλάβω σε 6 μήνες.

Εγώ δεν έδωσα σημασία και το επανέλαβα πρόσφατα. Ο όζος στο ίδιο σημείο, 10 χιλιοστά, ένας μικρότερος στον Α λοβό (3 χιλιοστά) και μία υπόηχη περιοχή αριστερά (14 χιλιοστά).

Οι αιματολογικές κάθε φορά σε φυσιολογικά επίπεδα.

Στον τελευταίο υπέρηχο οι γιατροί μου είπαν να κάνω άμεσα εξέταση καθήλωσης με ραδιενεργό ιώδιο γιατί ο όζος δεξιά είναι πολύ ανησυχητικός, όπως μου είπαν.

Ζήτησα την άποψη γνωστών αλλά και ενός ενδοκρινολόγου, ο οποίος μου είπε επ ουδενί να μην κάνω την καθήλωση. Με έστειλε για FNA, στην οποία ο γιατρός έκανε λάθος και αντί για τον όζο στο δεξιό λοβό παρακέντησε την υπόηχη περιοχή αριστερά, η οποία έδειξε στοιχεία με θέσεις ανισοκαρύωσης (δλδ κύτταρα με πυρήνες διαφορετικού μεγέθους). Επίσης, έδειξε στοιχεία χρόνιας λεμφοκυτταρικής θυρεοειδίτιδας (Χασιμότο).

Ο γιατρός μου είπε ότι η ανισοκαρύωση είναι προδιάθεση κακοήθειας κι αν ακόμη δεν έχει γίνει, τείνει προς τα εκεί. Βέβαια μου είπε να ξανακάνω την παρακέντηση στον ύποπτο όζο αλλά γενικά το βλέπει για χειρουργείο.

Έχω κάνει τη δεύτερη παρακέντηση λοιπόν και περιμένω εναγωνίως αποτελέσματα.

Θα ήθελα όμως την συμβουλή σας. Δεν έχω κάνει παιδί ακόμη και σκέφτομαι ότι ο θυρεοειδής είναι σημαντικός για την ισορροπία των ορμονών, ειδικά σε μια εγκυμοσύνη. Επίσης πιστεύω ότι τα φάρμακα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τη φύση, όσο και αν το θέλουμε. Ακόμη αναρωτιέμαι, σε κάθε όζο, με την παραμικρή υποψία (υποηχογένεια και κάποια άτυπα κύτταρα στην κυτταρολογική) σπεύδουμε να αφαιρέσουμε τον θυρεοειδή;; Τότε το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού θα πρέπει να τον αφαιρέσει...ευπρόσδεκτη, οποιαδήποτε άποψη...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...