Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μπραβο mama για τα καλά νεα!!! Εγω αυριο θα κανω την καμπυλη κ αντε να δω τι θα δειξει επειδη τρωω γλυκακια...
mama μπραβο, οποτε μενει μονο να μαθεις τα νουμερα!!!

Γενικα τρως γλυκα;

Και εγω πρεπει να κανω την εξεταση που μου εγραψε ο γιατρος για το τοξοπλασμα, αλλα επειδη ημουν μπουκωμενη το καθυστερησα λιγακι!

Οποτε απο εβδομαδα:D:D

Ναι κοριτσια τρωω!

Βασικα τα τσακιζω...

Πριν λιγο εφαγα ενα κοματι τουρτα!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αλλα πρεπει σιγα σιγα να τα κοψω γιατι προσθετουν τα ατιμα κιλα...

Ειμαι πλεον στα +5/6 περιπου....


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω εβαλα φυσιομερ κ γενικα το μπουκωμα μου κρατησε 4 μερες..τωρα ειμαι καλα!!

ο γιατρος μου αλλο που δε θελει...ειναι υπερ του φυσικου τοκετου με οσο το δυνατον λιγοτερες παρεμβασεις.

Επειδη δεν ηθελα να εχω αυτη τη φορα, ουτε ορο ουτε επισκληριδιο ουτε να ειμαι καθηλωμενη στο κρεβατι με τον καρδιοτοκογραφο συνεχεια γι αυτο διαλεξα αυτο το δωματιο!

Αχ και μενα ρε Μαρακι, πολυ δυσκολη βρε παιδι μου...

Ειναι μερες που τρωει καλα και αλλες που την κυνηγαμε ολοι για να τελειωσει το φαγητο της..Τωρα εδω και λιγο καιρο δε θελει τα φρουτα, ενω της αρεσαν πολυ....

Για το τσιπακι δε ξερω τι ισχυει.

Και εγω στο ραντεβου που πηγα ξεχασα να τον ρωτησω.

Μα υπαρχει εγκυρη πηγη για ολα αυτα που ακουγονται;

Μπράβο στον γιατρό σου.Πως τον λένε και που έχει ιατρείο?

Δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι.Χαράς το κουράγιο σου.Εγώ νομίζω οτι θα φοβάμαι χωρίς επισκληρίδιο αν θα αντέξω.Το πρώτο σου πως το γέννησες

με ορούς και επισκλήρίδιο και μετά άλλαξες γιατρό?

Εμένα η μικρή από τότε που κόψαμε το αλεσμένο δεν έφαγε ποτέ ξανα φρούτα , ποτέ λαχανικά και ποτέ λαδερά.Τα μόνα που τρώει είναι αυγό ομελέτα, λιγο ψάρι ,πατάτες τηγανιτές κανα μπιφτέκι που και που και κανα

μοσχάρι και ψωμί.Τώρα σε συνενόηση με την παιδίατρο της δίνω

συμπλήρωμα διατροφής.Γενικότερα στεναχωριεμαι γιατι περνάνε πολλές μέρες

μόνο με γάλααααααααα!!!!!!!!!! Πολύ γάλα όμως.

Εσένα πιστεύω οτι περνάει μια φάση και κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσει στα φρούτα,αφού της αρέσουν.Έτσι και με τα ανήψια μου περνάνε τις φάσεις

τους στο φαγητό μία τρώνε μία δεν τρώνε.Τ'ωρα φαντάσου οτι τους φαίνεται μαλακή η μπριζόλα φούρνου και την θέλουν ξεροψημένη,ενώ παλιοτερα οτι ήταν σκληρό δεν το τρώγανε.:shock:

Οσο για το τσιπάκι ο άντρας μου κάπου στο ίντερνετ διάβασε οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα τουλάχιστον ,ράδιο αρβύλα αλλα μέχρι να καταλάβεις οτι είναι θεωρίες συνομωσίας λες τι γίνεται τώρα?:confused:


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Εκανα κι εγω εχθες την καμπυλη...

Ενταξει δεν ηταν και τοσο τραγικα τα πραγματα τελικα!

Πηρα το απογευμα τηλ να ρωτησω αν εχουν βγει τα αποτελεσματα αλλα δεν ειχαν βγει ολα..Οποτε ρωτησα αν βγηκε η καμπυλη καλη και αν τα αντισωματα στο τοξοπλασμα ειναι αρνητικα...

Ευτυχως μου ειπε οτι η καμπυλη ειναι καλη και εξακολουθω να ειμαι αρνητικη στο τοξοπλασμα!:D:D:D:D:D

Κατα τα αλλα η μικρη μου κανει κωλοτουμπες και παει περα δωθε η κοιλια μου!!!!:D:D:D

Mπράβο κοριτσάκι μου για τις εξετάσεις.Και εγώ την δευτέρα θα πάω για καμπύλη ,για να δούμε φοβάμαι μην μου κόψουν τα γλυκά.Δεν ζω χωρίς γλυκό.:tongue:


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μπραβο mama για τα καλά νεα!!! Εγω αυριο θα κανω την καμπυλη κ αντε να δω τι θα δειξει επειδη τρωω γλυκακια...

Καλή επιτυχία και γω δευτέρα θα την κάνω.Τα τρώω τα γλυκάκια τα άτιμα.Ζω με αυτά.Μπορεί να μην φάω φαγητό για να φαώ γλυκό.


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και γω δευτέρα θα την κάνω.Τα τρώω τα γλυκάκια τα άτιμα.Ζω με αυτά.Μπορεί να μην φάω φαγητό για να φαώ γλυκό.

Ετσι ειμαι κι εγω...Δωσε μου γλυκο και σου κανω κολοτουμπες!Καλη επιτυχια να εχετε οσες κανετε καμπυλη την εβδομαδα που μας ερχεται....


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τι κάνετε;; πηγα σήμερα το πρωι για την καμπύλη κ πριν λιγο πηρα τα αποτελέσματα.. πριν τη ληψη της γλυκοζης ειχα 95..μετα απο μια ωρα 206 κ στη δεύτερη ωρα 165. Οι φυσιολογικες τιμες γράφει οτι ειναι 75-106 οποτε εγω δεν εχω καλα αποτελεσματα...περιμένω να μιλησω με την γιατρο να δω τι θα μου πει...


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κάνετε;; πηγα σήμερα το πρωι για την καμπύλη κ πριν λιγο πηρα τα αποτελέσματα.. πριν τη ληψη της γλυκοζης ειχα 95..μετα απο μια ωρα 206 κ στη δεύτερη ωρα 165. Οι φυσιολογικες τιμες γράφει οτι ειναι 75-106 οποτε εγω δεν εχω καλα αποτελεσματα...περιμένω να μιλησω με την γιατρο να δω τι θα μου πει...

Λογικα θα σου πει να κανεις μετρησεις και διατροφη.Δεν ειναι τιποτα λιγη υπομονη θα κανεις...


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και επαυξανω....

Εχεις απολυτο δικιο, στο θηλασμο δεν αρκει μονο το ενστικτο μας.

Περαστικα κοριτσι μου.

Εγω σημερα ημουν αρκετα καλυτερα απο την καταρροη..ελπιζω αυριο μεθαυριο να ξεμπερδεψουμε!!

Το γυμναστηριο asana εχει γυμναστικη για εγκυους, ξεκινανε απο 17/2 και λεω να παω..ειναι οικονομικα και ειναι και κοντα μου!

Επισης μιλησα με τη μαια μου και σε μια εβδομαδα ξεκιναμε τα μαθηματα μας!!!!

Ποσο θελω να ασχοληθω με το σωμα μου αυτη τη φορα δε λεγεται....

Αννα θα ηθελα να γεννησω σπιτι αλλα δεν αισθανομαι και τοσο ασφαλης.

Οποτε διαλεξα το Λητω και την αιθουσα τοκετος σαν το σπιτι για να μπορεσω να εχω ενα φυσικο τοκετο σε ενα φιλικο περιβαλλον!!!

Μπορείς να μου πεις για το γυμναστηριο, τιμες, ωρες και που είναι;

Και πμ, δεν εχω πρόβλημα!

Είσαι τυχερή και πολύ γενναία που επιλέγεις τον τρόπο που θα γεννήσεις!

Εγώ δεν το έχω ακόμη αυτό το θάρρος ...στο τρίτο ίσως!!!!:rolleyes:

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια!!!!!

Είστε ενήμερες για αυτό που πάνε να κάνουνε στα μωράκια μας

μα την γέννηση τους? θέλουν να βάλουν μικροτσιπ στο χεράκι τους

και με σύστημα GPS θα μπορούν να ξέρουν ανα πάσα στιγμή που βρίσκονται.

Το μαιευτήριο Μητέρα και το Λητώ (του ομίλου Υγεία ) βάζει λέει ένα

βραχιολάκι σιλικόνης στο πόδι και το βγάζουν μόλις βγείτε απο το μαιευτήριο.Πρώτη φορά τα ακούω αυτά.Δεν ξέρω αν ισχύουν.:confused::confused::confused:

Πάντως διάβασα ότι είναι υποχρεωτικό απο τον Μαιο του 2014 σε όλη την Εύρωπη να μπαίνει το μικροτσιπ στον αγκώνα.Για να ρωτήσουμε και τους

γιατρούς οταν πάμε, εμείς έχουμε ραντεβού την τρίτη.

Δεν το έχω ακούσει αυτό καθόλου, πρώτη φορά από έσένα, μπορείς να βάλεις κανένα λινκ να το διαβάσω να ενημερωθώ λιγάκι;

Πολλές και γλυκιές καλημέρες!!!!

Αυτό με το μικροτσίπ το έχω ακούσει-διαβάσει κι εγώ, αλλά απ'όσο ξέρω δεν είναι ακόμη σίγουρο για την εφαρμογή του. Την Τετάρτη που θα πάω στον γιατρό θα τον ρωτήσω κι εγώ παρ'όλα αυτά. Το βραχιολάκι το βάζουν σε όλα τα μαιευτήρια και νομίζω το ένα στο δίνουν μαζί με το εξιτήριο. Περισσότερες λεπτομέρειες ας μας δώσουν οι ήδη μανούλες!:tongue:

maraki κι εγώ είμαι ευαίσθητη κι έχω αλλεργία και γι'αυτό όταν βάφαμε το σπίτι είχαμε πάρει οικολογικές βαφές εντελώς άοσμες. Και πάλι όμως όταν π.χ. βάφαμε το υπνοδωμάτιο δεν κοιμήθηκα μέσα παρά μόνο όταν πέρασαν 3-4 μέρες. Όταν βγαίνω έξω απ'το διαμέρισμα και μέχρι να βγω απ'την πολυκατοικία έχω ένα μαντήλι στο πρόσωπο και κάπως σώζεται η κατάσταση!:D

Καλό Σάββατο και καλά να περάσουμε όλες!!!!:D:D:D:D:D:D

Πολύ μεγάλη προσοχή με τις μπογιές, καλά κάνεις και βάζεις το μαντήλι.

Δύσκολη η συγκατοίκηση με περίεργους γείτονες......

Καλημέραααα!!!!!! Τι κάνετε? Εγω πήγα για ψώνια το πρωι μετά γύρισα

και πήγα την μικρή στις κούνιες και ξεθεώθηκα,ευτυχώς φαγητό είχα απο εχτές. Μπιφτεκάκια με πατάτες και κυνηγάω την Ειρήνη για να φάει,

πολύ δύσκολο παιδί στο φαγητό.

Συμβουλή μαμάς ενός πρώην κακόφαγου παιδιού: ποτέ δεν τρέχουμε πίσω από το παιδί να το ταίσουμε, το αφήνουμε μέχρι να πεινάσει και να ζητήσει μόνο του να φάει, ενδιάμεσα φυσικά δεν δίνουμε τίποτα απολύτως σαν σνακ ούτε φρούτο.

Το αμέσως επόμενο βήμα είναι να την αφήσεις να τρώει μόνη της...όσο θέλει, δύσκολο αλλά μόνο έτσι θα μάθει να τρώει (έστω και λίγο!)


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κάνετε;; πηγα σήμερα το πρωι για την καμπύλη κ πριν λιγο πηρα τα αποτελέσματα.. πριν τη ληψη της γλυκοζης ειχα 95..μετα απο μια ωρα 206 κ στη δεύτερη ωρα 165. Οι φυσιολογικες τιμες γράφει οτι ειναι 75-106 οποτε εγω δεν εχω καλα αποτελεσματα...περιμένω να μιλησω με την γιατρο να δω τι θα μου πει...

εγώ από τιμές 75 και μετά από 2 ώρες 85 (ενδιάμεσα δεν μου ζήτησε να κάνω μέτρηση)

δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σου πω από γνωστές μου ξέρω ότι έκαναν κάποια διατροφή αλλά δεν γνωρίζω με τι τιμές..


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπερα σας!!

Σημερα ειχαμε καλη μερα και αφου ο αντρας μου δε δουλευε πηγαμε βολτα ολοι μαζι!!!

Μετα φαγητο και υπνο ενα 2ωρακι!!

Μπράβο στον γιατρό σου.Πως τον λένε και που έχει ιατρείο?

Δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι.Χαράς το κουράγιο σου.Εγώ νομίζω οτι θα φοβάμαι χωρίς επισκληρίδιο αν θα αντέξω.Το πρώτο σου πως το γέννησες

με ορούς και επισκλήρίδιο και μετά άλλαξες γιατρό?

Ο γιατρος μου ειναι ο Γιωργος Μιχαλοπουλος, το ιατρειο του ειναι στα Βριλησσια, ειναι καπως μακρυα μας αλλα απο την Αττικη οδο φτανουμε σε 20 λεπτα!

Τη κορη μου τη γεννησα με ολα τα κομφορ:-(

Ξαπλωμενη ολη την ωρα, με ορο υποθετα επισκληριδιο τεχνητους πονους, σε καθολου φιλικο περιβαλλον, δε μπορουσα να εχω αποψη για τιποτα, μολις γεννηθηκε μου τη πηραν αμεσως σα να ειναι αρρωστη:-(:sad:

Μετα απο πολυ καιρο καταλαβα πως αυτο δεν ηταν οτι ηθελα και πριν ακομη μεινω εγκυος ειχα βρει αλλο γιατρο και τη μαια φυσικα!

Olive το γυμναστηριο ειναι αυτο https://www.facebook.com/gymtonicasana εχει 10? το μαθημα αλλα δε ρωτησα αν ζητανε καποια εγγραφη.

Εχει μαθηματα καθε Τεταρτη 5.30-6.30 και Παρασκευη 11.30-12.30 κανουν ασκησεις Yoga κυριως.

Θα παω καποια στιγμη απο αυριο να ρωτησω λεπτομερειες!!

Τα μαθηματα ξεκινανε απο 17/2!

Εσυ μενεις κοντα;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας!!

Σημερα ειχαμε καλη μερα και αφου ο αντρας μου δε δουλευε πηγαμε βολτα ολοι μαζι!!!

Μετα φαγητο και υπνο ενα 2ωρακι!!

Ο γιατρος μου ειναι ο Γιωργος Μιχαλοπουλος, το ιατρειο του ειναι στα Βριλησσια, ειναι καπως μακρυα μας αλλα απο την Αττικη οδο φτανουμε σε 20 λεπτα!

Τη κορη μου τη γεννησα με ολα τα κομφορ:-(

Ξαπλωμενη ολη την ωρα, με ορο υποθετα επισκληριδιο τεχνητους πονους, σε καθολου φιλικο περιβαλλον, δε μπορουσα να εχω αποψη για τιποτα, μολις γεννηθηκε μου τη πηραν αμεσως σα να ειναι αρρωστη:-(:sad:

Μετα απο πολυ καιρο καταλαβα πως αυτο δεν ηταν οτι ηθελα και πριν ακομη μεινω εγκυος ειχα βρει αλλο γιατρο και τη μαια φυσικα!

Olive το γυμναστηριο ειναι αυτο https://www.facebook.com/gymtonicasana εχει 10? το μαθημα αλλα δε ρωτησα αν ζητανε καποια εγγραφη.

Εχει μαθηματα καθε Τεταρτη 5.30-6.30 και Παρασκευη 11.30-12.30 κανουν ασκησεις Yoga κυριως.

Θα παω καποια στιγμη απο αυριο να ρωτησω λεπτομερειες!!

Τα μαθηματα ξεκινανε απο 17/2!

Εσυ μενεις κοντα;

Μπράβο σου στο ξαναλέω για την γέννα που θα κανεις κι εγω στην πρώτη οπως τα περιγραφεις. Απλα στη δεύτερη τωρα προσπαθώ να ερθουν πιο φυσιολογικά τα πραγματα, τουλάχιστον να με πιάσουν οι πόνοι!!

Εχω να ρίξω τρελό περπάτημα τον τελευταίο μήνα!!!!

Κοντα δεν θα το ελεγα οτι μένω, παραλιακά ναι αλλα πιο κοντα στον Πειραιά.

Ωστόσο οι ωρες με βολεύουν, στο απογευματινό υπάρχει χώρος άραγε για να απασχολούνται τα παιδάκια;


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιλησα με τη γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ καλη η καμπύλη..πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου γραψει συγκεκριμενη διατροφή κ να αγορασω ενα μηχανακι με το οποιο θα τσιμπαω το δακτυλο μου κάθε μέρα για να μετραω το ζαχαρο.. στεναχωρεθηκα λιγο..


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιλησα με τη γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ καλη η καμπύλη..πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου γραψει συγκεκριμενη διατροφή κ να αγορασω ενα μηχανακι με το οποιο θα τσιμπαω το δακτυλο μου κάθε μέρα για να μετραω το ζαχαρο.. στεναχωρεθηκα λιγο..

Σοφια το θεμα ειναι οτι θα πρεπει απο εδω και περα να προσεχεις τι τρως και να αποφευγεις τα γλυκα.. Σκεψου ρε παιδι μου οτι απλα κανεις μια διατροφη, για τους επομενους 3 μηνες..δε θα εισαι για παντα ετσι..

Ομως εχει και τα καλα του γιατι δε θα παρεις πολλα κιλα!!!!

Σου συστησε καποιο ενδοκρινολογο;

Olive δε νομιζω να υπαρχει απασχοληση για παιδια στο γυμναστηριο..

Εγω παντως το εχω παρει αποφαση να παω, θελω να κανω κατι για μενα, να φευγω λιγο απο το σπιτι μονη μου γιατι σε λιγο καιρο που θα ερθει το μωρο δε θα μπορω να ξεμυτισω μονη μου:D


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...