Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Melusa54 είπε:

      Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Τον μηνιαίο μισθό μπορείς πολύ εύκολα να τον υπολογίσεις εδώ: http://www.i-resign.com/uk/financialcentre/tax_calculator.asp

Βάζεις τον ετήσιο μισθό εκεί που λέει gross salary και πατάς το μπλε κουμπί. Καλά κάνεις και το ψάχνεις, γιατί με μισθό ας πούμε 50.000 λίρες, στο χέρι θα πάρεις λιγότερες από 3.000 λίρες το μήνα, και αυτά χωρίς να υπολογίσεις έξτρα κρατήσεις για ιδιωτική σύνταξη που ενδεχομένως θα θέλεις να έχεις, καθότι οι κρατικές συντάξεις είναι συντάξεις πείνας. Δεν πληρώνεσαι δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα κ.λπ. οπότε το μηνιαίο ποσό είναι x12.

Μας εχουν πει 90000 λίρες με 110000 και οτι αν θελει να το αυξησει μπορει να δουλεψει μετα που λιγει το ωράριο του σαν ιδιώτης λεμε τωρα δεν ξερω αν θα αντεχει...αλλα νομιζω οτι οι οδοντιατροι εχουν διαφορετικη φορολογια δηλαδη μεγαλυτερη δεν ξερω κιολας ...παντως εαν βαλω 90000 λιρες βγαινει £4,881.51 τον μήνα ειναι αρκετα συμφωνα με μια ζωη με ενα παιδι ,ενοικια σε μια περιοχη οπως το Κεντ ???

De kserw an o odontiatros pou prwtoksekinaei pairnei toso mistho, mou fainontai polla an kai oi odontiatroi plirwnontai kala se sxesi me alles eidikothtes. Apo oso mistho tou prosferoun, esy tha vgaleis to 25-30% se forous kai krathseis. Epishs tha afaireseis ena poso gia to idiwtiko programma syntaksiodothshs, pistepse me den einai petamena lefta , h kratiki syntaksh einai 250 o mhnas gia olous.:confused:

Gia to ipsos twn misthwn den mporw na se katatopisw, isws einai kalytera na rwthseis ton odontiatro pou legate, ekeinos tha sou pei sta sigoura. Na thymitheis na rwthsete an o odontiatros plirwnei kapoia eksoda tou iatreiou, kammia erwthsh den einai xazh giati o kathenas kapoia pragmata ta thewrei dedomena kai den ta ekshgei an den ta rwthseis!!:)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μας εχουν πει 90000 λίρες με 110000 και οτι αν θελει να το αυξησει μπορει να δουλεψει μετα που λιγει το ωράριο του σαν ιδιώτης λεμε τωρα δεν ξερω αν θα αντεχει...αλλα νομιζω οτι οι οδοντιατροι εχουν διαφορετικη φορολογια δηλαδη μεγαλυτερη δεν ξερω κιολας ...παντως εαν βαλω 90000 λιρες βγαινει £4,881.51 τον μήνα ειναι αρκετα συμφωνα με μια ζωη με ενα παιδι ,ενοικια σε μια περιοχη οπως το Κεντ ???

Most NHS dentists are self-employed contractors and earn between £60,000 and £110,000.

Some dentists choose to work in salaried posts in the Community Dental Service (CDS), known in England as the Salaried Primary Dental Care Service (SPDCS). Salaries in the CDS/SPDCS range from £37,344 to £79,875. Other salaried posts exist in the armed forces and in corporate practices.

http://www.prospects.ac.uk/dentist_salary.htm

Apo ayto to site pou legetai Careers, einai kapoia apo ayta pou vrhka gia dentists.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα σοβαρα μιλας οτι δεν εχει ξενοδοχεια η αγγλια?ε μη τρελαθουμε κιολας!τεσπα!

Φυσικά και ΔΕΝ έχει πολλά ξενοδοχεία η Αγγλία....Μόνο γύρω στα 1 με 2 εκατομμύρια ξενοδοχεία σε ΟΛΗ την Αγγλία...Ειναι πολύ λίγα. Η αγορα ειναι μικρή και καλό ειναι να μην κοιτάς αυτον τον τομέα Μαρία!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα σοβαρα μιλας οτι δεν εχει ξενοδοχεια η αγγλια?ε μη τρελαθουμε κιολας!τεσπα!η νυχτα δεν τον ενοχλει νυχτα δουλευε μεχρι τη προηγουμενη βδομαδα και μαλιστα εξω σε ενα παρκο.ποινικο μητρωο εχει γιατι αν δεν ειχε δε θα μπορουσε ουτε εδω να δουλεψει.και σαν ταξιτζης μπορει να δουλεψει γιατι εχει διπλωμα για β επαγγελματικο.σου κανουν εκπαιδευση.

οσο για τα χαρτια τι γινεται αν σου ζητησουν ενα χαρτι που δε το εχεις μεταφρασει και πρεπει να το μεταφρασεις εκει?ο κουκος αηδονι θα σου παει!!

Den eipa oti den exei vre Maria mou an einai dynaton :lol: Eipa oti den einai tosa osa tha eixe enas touristikos proorismos! Esy mporeis na koitakseis opou theleis, analoga me th zhthsh paei kai h prosfora. Enw enhmerwnw gia to ti uparxei. Einai safws ligotera apo osa tha evriskes se xwres pou travane touristes, h Agglia travaei touristes ws epi to pleiston sto Londino kai oxi se olh th xwra.

Gia security einai nomizw kalytero apo taxitzhs, giati oi taksitzhdes exoun megalh krish apo tote pou apagoreythke to kapnisma sta magazia. O kosmos de vgainei pia kai aytoi tote perimenoun na vgaloun ta perissotera lefta paraskeyh- savvato vrady.

An den exeis ena xarti, einai polu aplo ti tha kaneis. Tha pareis thlefwno sthn Ellada th mana sou/theia/aderfi/mpampa opoion voleyei tespa kai tha peis mou stelnete sas parakalw ayto to xarti pou exw sto tade syrtari? Kai meta to phgaineis edw sthn presveia gia metafrash. Proswpika egw tous lew sas parakalw mou to stelnete metafrasmeno kai tha sas dwsw to 40 eyrw to kalokairi?:lol: Kai etsi ginetai grhgora h douleia mou.

to kalytero gia na mh ftaseis na perimeneis einai na vreis kapoia douleia prin fygeis, kai na rwthseis kai AMESWS ti xartia theloun wste na ta exeis mazi sou h' na ta steileis apo Ellada.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ΔΕΝ έχει πολλά ξενοδοχεία η Αγγλία....Μόνο γύρω στα 1 με 2 εκατομμύρια ξενοδοχεία σε ΟΛΗ την Αγγλία...Ειναι πολύ λίγα. Η αγορα ειναι μικρή και καλό ειναι να μην κοιτάς αυτον τον τομέα Μαρία!

θα σου ελεγα τωρα και σενα αλλα τεσπα!!!:lol:

ελενη σωστα αυτα που λες,γνωμη μου ειναι οτι απο το ιντερνετ για μας που δεν ειμαστε του πανεπιστημιου δε γινεται δουλεια.αμα δεν εισαι εκει να βγεις πορτα πορτα να χτυπησεις δεν εχει νοημα!τελος παντων ειναι δυσκολα τα πραγματα παντου.αλλα τοδσυκολο κατεμε δεν ειναι να βρεις δουλεια στην αγγλια αλλα το πως θα φτασεις στην αγγλια.αμα φτασεις ολα τα υπολοιπα θα παρουν το δρομο τους.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.αμα φτασεις ολα τα υπολοιπα θα παρουν το δρομο τους.

δεν συμφωνω Μαρία εδω.....ειναι δυσκολο να πας και να "κρατηθεις" καπου...καθολου ευκολο...Δεν παίρνουν ετσι ευκολα ΟΛΑ το δρομο τους...Θελευ συνεχως προγραμματισμό και συνεπεια για να μπορεσουν να βρούν τον δρόμο τους!

ΟΛΑ αυτα που σου λεω σε περιπτωση που πάτε ΧΩΡΙΣ δουλειά..


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα τωρα και σενα αλλα τεσπα!!!:lol:

ελενη σωστα αυτα που λες,γνωμη μου ειναι οτι απο το ιντερνετ για μας που δεν ειμαστε του πανεπιστημιου δε γινεται δουλεια.αμα δεν εισαι εκει να βγεις πορτα πορτα να χτυπησεις δεν εχει νοημα!τελος παντων ειναι δυσκολα τα πραγματα παντου.αλλα τοδσυκολο κατεμε δεν ειναι να βρεις δουλεια στην αγγλια αλλα το πως θα φτασεις στην αγγλια.αμα φτασεις ολα τα υπολοιπα θα παρουν το δρομο τους.

Maria, den exei shmasia an eisai h' oxi tou panepisthmiou gia na vreis douleia mesw internet. Mporeis na grafteis se sites ta opoia diafhmizoun oles tis douleies apo katharistrias mexri ypallhlos grafeiou. Den isxyei to porta-porta edw opws einai sthn Ellada giati oloi diafhmizoun mesw sites hi council h' efhmeridas pou ola ayta ta vlepeis online.

Akoma kai edw na hsoun kai na ekanes aithseis tha eprepe na perimeneis na laveis apanthsh. Tha mou peis egw tha phgaina apo kei. Oi douleies kai oi epixeirhseis einai aproswpes, den shmainei oti ama pas apo thn kathe douleia tha deis afentika, ypallhlous tha deis pou tha sou poune ase mas to thlefwno sou na to perasoume sto Human Resource Department kai tha se eidopoihsoun. To idio kai me ta grafeia eyresews ergasias.

To provlima den einai na ertheis mexri ew, mpaineis s ena aeroplano kai se vgazei UK. to provlima einai na noikiaseis spiti, na plirwneis logariasmous, kai apla na kathesai na perimeneis apanthseis apo douleies. Ayto einai akoma pio apelpistiko. Enw apo ekei pou vriskesai mporeis me ta misa eksoda, kai exontas kapoia esoda (douleia diki sou klp), na psaxneis gia kati kalytero.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

θα παρουν το δρομο τους εννοω θα μπουν σε μια ροη,θα εισαι εκει θα εισαι κοντα θα κινηθεις ευκολοτερα αποτι αν εισαι εδω.θα τα βλεπεις τα πραγματα λαιβ και οχι μεσω ιντερνετ.καταλαβες πως το σκεφτομαι?


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

θα παρουν το δρομο τους εννοω θα μπουν σε μια ροη,θα εισαι εκει θα εισαι κοντα θα κινηθεις ευκολοτερα αποτι αν εισαι εδω.θα τα βλεπεις τα πραγματα λαιβ και οχι μεσω ιντερνετ.καταλαβες πως το σκεφτομαι?

Vre egw katalava pws to les, alla ayto to live pou esy les edw kineitai synithws me rythmo..xelwnas! Sthn Ellada otan ekana mia aithsh mou legane ela ayrio to prwi apo dw na se doume. Edw gia mia douleia pwlhtrias se polukatasthma pou eixa kanei aithsh, me phre h ypeythini kai mou kanonise rantevou gia synenteyksh se 3 evdomades apo to tilefwnhma!

Epishs, an eksighseis oti eisai ektos xwras, mporeis na zhthseis telephone interview pou to kanoun polles etaireies.

An den exeis edw douleia, de mporeis na vreis spiti, na anoikseis logariasmo se trapeza, an den exeis logariasmo se trapeza den pairneis epidoma..einai ola mia alysida.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Vre egw katalava pws to les, alla ayto to live pou esy les edw kineitai synithws me rythmo..xelwnas! Sthn Ellada otan ekana mia aithsh mou legane ela ayrio to prwi apo dw na se doume. Edw gia mia douleia pwlhtrias se polukatasthma pou eixa kanei aithsh, me phre h ypeythini kai mou kanonise rantevou gia synenteyksh se 3 evdomades apo to tilefwnhma!

Epishs, an eksighseis oti eisai ektos xwras, mporeis na zhthseis telephone interview pou to kanoun polles etaireies.

An den exeis edw douleia, de mporeis na vreis spiti, na anoikseis logariasmo se trapeza, an den exeis logariasmo se trapeza den pairneis epidoma..einai ola mia alysida.

ελενη μου να σε ρωτησω κατι?πριν ποσο καιρο ειχες κανει αυτη την αιτηση για δουλεια εδω?γιατι πλεον δεν ασχολουνται καν.οχι τηλεφωνο να σε παρουν.οσο για την αλυσιδα ετσι ειναι το ξερω εκτος αν βρεις καποιον και του πληρωσεις 3-4 νοικια μπροστα.εχω ψαξει για πωλητρια σε σαιτ αλλα μαλλον κατι κανω λαθος ως συνηθως.πως θα πω οτι ψαχνω δουλεια σα πωλητρια?


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελενη μου να σε ρωτησω κατι?πριν ποσο καιρο ειχες κανει αυτη την αιτηση για δουλεια εδω?γιατι πλεον δεν ασχολουνται καν.οχι τηλεφωνο να σε παρουν.οσο για την αλυσιδα ετσι ειναι το ξερω εκτος αν βρεις καποιον και του πληρωσεις 3-4 νοικια μπροστα.εχω ψαξει για πωλητρια σε σαιτ αλλα μαλλον κατι κανω λαθος ως συνηθως.πως θα πω οτι ψαχνω δουλεια σα πωλητρια?

Sygkekrimena ekana 3 aithseis kai mou eipan kai apo tis 3 na paw na me doun thn epomeni. Eixa omws kapoia themata edw kai de mporousa na fygw dioti den mporeis na paraititheis kai na fygeis thn epomeni, prepei na sumplhrwseis 4 evdomades douleias opws orizei to symvolaio. Tespa, na mh sou ta polulogw, den ekatse kai apofasisa na meinw edw ligo akoma.

Gia douleia san pwlhtria prepei mallon na psakseis gia sales assistant. An theleis gia kallyntika einai beauty consultant alla de vriskeis eykola kai prepei na exeis ptyxio aisthitikou synithws h' makigiez. Exei arketes douleies twra gia sales assistant alla einai mono gia ta xristougenna kai meta se apoluoun kai prepei na psakseis allou. ayto einai ligo dyskolo dioti ianouarios kai fevrouarios einai nekros mhnas gia ta magazia kai den kanoun proslipseis. Opote esy prepei na psaxneis gia PERMANENT job kai oxi Christmas position h' temporary.

Na se rwthsw, endiaferesai gia full time h' part time?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

θα παρουν το δρομο τους εννοω θα μπουν σε μια ροη,θα εισαι εκει θα εισαι κοντα θα κινηθεις ευκολοτερα αποτι αν εισαι εδω.θα τα βλεπεις τα πραγματα λαιβ και οχι μεσω ιντερνετ.καταλαβες πως το σκεφτομαι?

επίσης καταλαβαινω πως το λες....Αλλά ξέρεις και απο μένα που το πέρασα ότι ο χρόνος ειναι χρήμα παντού....

Όμως αν έχεις όντως λυμενο το ζήτημα της διαμονης ;) τότε δεν το συζητω είστε λιγα βήματα πιο πριν απο τον στόχο....

Αν δεν είχατε όμως ούτε διαμονη, τότε βράσε όρυζα my friend!!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Akoma kai edw na hsoun kai na ekanes aithseis tha eprepe na perimeneis na laveis apanthsh. Tha mou peis egw tha phgaina apo kei. Oi douleies kai oi epixeirhseis einai aproswpes, den shmainei oti ama pas apo thn kathe douleia tha deis afentika, ypallhlous tha deis pou tha sou poune ase mas to thlefwno sou na to perasoume sto Human Resource Department kai tha se eidopoihsoun. To idio kai me ta grafeia eyresews ergasias.

Αυτό σωστό, δηλαδή ότι δεν ισχύει το πόρτα-πόρτα. Αν πας έτσι, στις περισσότερες περιπτώσεις θα δεις μόνο την υπάλληλο της ρεσεψιόν, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι καν μόνιμη υπάλληλος της εταιρίας, αλλά περιστασιακή. Μόνο στα μαγαζιά παίζει να δεις κανένα αφεντικό, αλλά και πάλι χλωμό.

Τα ξενοδοχεία είναι καλή περίπτωση, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα, γιατί στην επαρχία έχει δίκιο η Ελένη ότι δεν υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία και ό,τι υπάρχει είναι ή μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις ή B&B που συνήθως χρειάζονται μόνο καθαρίστριες και αν. Αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα έχει ξενοδοχεία, τα περισσότερα είναι αλυσίδες (Accor, Hilton κλπ) και οι προσλήψεις γίνονται από τα κεντρικά, ζητάνε συνήθως άτομα με τουλάχιστον δύο γλώσσες και προωθούν πολύ τους δικούς τους. Π.χ. στα Accor οι μισοί και πλέον υπάλληλοι είναι Γάλλοι. Επίσης υπάρχει μεγάλο turnover προσωπικού, και προσλήψεις-απολύσεις και μεταθέσεις από χώρα σε χώρα, αναλόγως με την "εθνικότητα" της κάθε εταιρίας. Για σερβιτόρους γενικά υπάρχουν δουλειές, αλλά ως καθαρίστρια σε γραφεία / ξενοδοχεία είναι δύσκολο να βρεις δουλειά πόρτα-πόρτα γιατί πλέον αναλαμβάνουν εταιρίες καθαρισμού και οι περισσότεροι είναι Πορτογάλοι-Βραζιλιάνοι.

Για σεκιούριτι που είδα να λέτε, υπάρχουν δουλειές αλλά χρειάζεται ειδική άδεια (ο νόμος άλλαξε πριν 4-5 χρόνια αν θυμάμαι καλά) οπότε πρέπει να ρωτήσετε να δείτε ακριβώς τι βεβαιώσεις χρειάζονται.

Ταξιτζής είναι καλή περίπτωση, αλλά θα είναι mini-cab, όχι ταξί με μετρητή (black cab) γιατί για να δουλέψεις ταξί με μετρητή <στο Λονδίνο τουλάχιστον> χρειάζονται σπουδές 4 χρόνων (δύο χρόνια για να δουλέψεις στα προάστια και άλλα δύο για να δουλέψεις προάστια-κέντρο) και ένα τρελό ποσό για την άδεια και την αγορά ταξί, που πρέπει να είναι ειδικό αυτοκίνητο, ειδικής μάρκας και προδιαγραφών και φυσικά είναι πανάκριβο. Οι ξένοι δουλεύουν περισσότερο mini cab αλλά όπως είπε η Ελένη οι δουλειές έχουν κόψει αρκετά γιατί πλέον ο κόσμος δεν βγαίνει τόσο από το σπίτι. Επίσης τώρα που ακρίβηνε η βενζίνη, οι τιμές των mini cabs είναι παρόμοιες με τις τιμές των black cabs και ο κόσμος αν πάρει ταξί παίρνει πλέον το κανονικό. Αυτά ισχύουν στο ευρύτερο Λονδίνο. Για εκτός Λονδίνου δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μας εχουν πει 90000 λίρες με 110000 και οτι αν θελει να το αυξησει μπορει να δουλεψει μετα που λιγει το ωράριο του σαν ιδιώτης λεμε τωρα δεν ξερω αν θα αντεχει...αλλα νομιζω οτι οι οδοντιατροι εχουν διαφορετικη φορολογια δηλαδη μεγαλυτερη δεν ξερω κιολας ...παντως εαν βαλω 90000 λιρες βγαινει £4,881.51 τον μήνα ειναι αρκετα συμφωνα με μια ζωη με ενα παιδι ,ενοικια σε μια περιοχη οπως το Κεντ ???

Πολύ καλά είναι αυτά τα χρήματα, ειδικά αν μένετε σε φτηνή περιοχή του Κεντ (γιατί άλλο Sevenoaks κι άλλο Ramsgate - Κεντ είναι και τα δύο, αλλά η διαφορά τεράστια) και αν δεν έχετε απαιτήσεις για πολλές σπατάλες τύπου 2 αυτοκίνητα, ιδιωτικό σχολείο για το παιδί, ταξιδάκια στην Ελλάδα 4 φορές το χρόνο. Το ενοίκιο θα σας φάει μεγάλο μέρος του μισθού, οπότε όσο το περιορίσεις, τόσο καλύτερα, γιατί άλλο να πληρώνεις 400 λίρες την εβδομάδα κι άλλο 200. Επιπλέον όσο πιο μεγάλο είναι το σπίτι τόσο πιο μεγάλος είναι ο δημοτικός φόρος, που είναι ένα σημαντικό έξοδο. Το καλύτερο είναι να βρείτε ένα καλό σπίτι σε φτηνή (αλλά όχι πολύ φτηνή) περιοχή. Να προσέξετε πολύ να υπάρχει καλή δημόσια συγκοινωνία, γιατί αν δεν υπάρχει, τα σπίτια θα είναι μεν φτηνότερα, αλλά θα χρειάζεστε 2 αυτοκίνητα που κοστίζουν πολύ για ασφάλεια και βενζίνη, καθώς οι αποστάσεις είναι μεγάλες σε σχέση με την Ελλάδα.

Το πόσο φόρο θα πληρώνεις νομίζω ότι εξαρτάται από το αν είσαι self employed ή employee. Δεν έχω υπόψην μου ότι υπάρχει διαφορετική φορολογία για οδοντιάτρους που είναι employees, απλά επειδή πληρώνονται μεγαλύτερους μισθούς από τον μέσο εργαζόμενο, πληρώνουν και πολύ μεγαλύτερους φόρους. Από τη στιγμή που ο μισθός σου ξεπερνά τις 35.000 λίρες, το παραπάνω που βγάζεις φορολογείται με 40%. Αν στον άντρα σου λένε μισθούς της τάξης των 90.000 λιρών, τότε θα εργάζεται ως employee και θα φορολογείται με το σύστημα PAYE (που ισχύει για όλους τους εργαζόμενους), δεν θα χρειάζεται να κάνει φορολογική δήλωση (πολύ σημαντικό αυτό γιατί οι φορολογικές δηλώσεις είναι μεγάλη βαβούρα και άμα μπλέξεις με την εφορία δεν ξεμπλέκεις εύκολα).

Στα έξοδά σας να υπολογίσεις οπωσδήποτε το κόστος για ιδιωτική σύνταξη, είτε company pension scheme, είτε stakeholder pension. Να πεις στον άντρα σου να ρωτήσει τι συνταξιοδοτικό πρόγραμμα έχουν εκεί που θα πιάσει δουλειά (αν έχουν). Επίσης να κοιτάξεις για stakeholder pension για σένα, ακόμα κι αν δεν δουλεύεις.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

.

Ταξιτζής είναι καλή περίπτωση, αλλά θα είναι mini-cab, όχι ταξί με μετρητή (black cab) γιατί για να δουλέψεις ταξί με μετρητή <στο Λονδίνο τουλάχιστον> χρειάζονται σπουδές 4 χρόνων (δύο χρόνια για να δουλέψεις στα προάστια και άλλα δύο για να δουλέψεις προάστια-κέντρο) και ένα τρελό ποσό για την άδεια και την αγορά ταξί, που πρέπει να είναι ειδικό αυτοκίνητο, ειδικής μάρκας και προδιαγραφών και φυσικά είναι πανάκριβο. Οι ξένοι δουλεύουν περισσότερο mini cab αλλά όπως είπε η Ελένη οι δουλειές έχουν κόψει αρκετά γιατί πλέον ο κόσμος δεν βγαίνει τόσο από το σπίτι. Επίσης τώρα που ακρίβηνε η βενζίνη, οι τιμές των mini cabs είναι παρόμοιες με τις τιμές των black cabs και ο κόσμος αν πάρει ταξί παίρνει πλέον το κανονικό. Αυτά ισχύουν στο ευρύτερο Λονδίνο. Για εκτός Λονδίνου δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια.

Ontws xreiazetai arketos kairos na ekpaideyteis gia taxi se megalh polh. Kai sto Manchester einai 4 xronia an thymamai kala.

To dyskolotero kommati omws einai to oikonomiko giati pleon gia na odhgeis taxi prepei na einai kainourgio sxetika aytokinhto, na plhrei kapoies sygkekrimenes prodiagrafes, kai nomizw kathe 5 xronia na allazeis oxhma. Genikws to aytokinhto tha prepei na einai se polu kalh katastash kai oso pio "kainourgio" ginetai.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...